Wojna domowa na Ukrainie 23.04.2021r.- 2131 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 401.

Prezydent Rosji Wołodymir Putin podczas konferencji prasowej z liderem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką odniósł się do propozycji spotkania w Donbasie ukraińskiego przywódcy Wołodymira Zełenskiego. 

Według prezydenta Ukrainy podczas rozmów Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu i spotkań doradców przywódców krajów formatu normandzkiego zaproponowano spotkanie na linii demarkacyjnej w celu jak najdokładniejszego przyjrzenia się i zrozumienia sytuacji. Przypomnijmy, we wtorek 20 kwietnia Wołodymir Zełenski zaprosił rosyjskiego przywódcę na spotkanie w Donbasie.

W swoim wystąpieniu Zełenski powiedział, że Ukraina i Rosja, mimo wspólnej przeszłości, inaczej patrzą w przyszłość, ale powiedział, że „to niekoniecznie problem, ale szansa”.

„Panie Putin! Jestem gotów pójść jeszcze dalej i zapraszam na spotkanie w dowolnym miejscu ukraińskiego Donbasu, gdzie toczy się wojna”–  zaproponował  Zełenski.

Dzień później, bo 21 kwietnia o gotowości spotkania z Putinem poinformował także były prezydent Ukrainy, szef delegacji kijowskiej do grupy kontaktowej ds. Donbasu Leonid Krawczuk.

W odpowiedzi na to, rosyjski przywódca zaznaczył, że obecne kierownictwo Ukrainy podjęło ostatnio wiele kroków niszczących stosunki między państwami. Zdaniem Putina dotyczy to szeregu problemów w stosunkach dwustronnych, prób zniszczenia Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej na Ukrainie, a także bardzo wroga postawa wobec języka rosyjskiego, rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy i mieszkających tam obywateli rosyjskich.

„Odnosząc się do propozycji ukraińskiego przywództwa, prezydenta Zełenskiego, obecne kierownictwo Ukrainy podjęło ostatnio wiele kroków, które niszczą stosunki rosyjsko-ukraińskie”– powiedział rosyjski prezydent.

Putin zaznaczył, że jeśli Zełenski chce zacząć przywracać przyjazne stosunki, to Rosja przywita taką postawę z pełnym zadowoleniem.

„Jeśli mówimy o rozwoju stosunków dwustronnych, to proszę, przyjmiemy prezydenta Ukrainy w Moskwie w dogodnym dla niego terminie”– powiedział rosyjski przywódca.

Jednocześnie podkreślił, że jeśli Zełenski będzie chciał rozpocząć przywracanie relacji, to „jeśli mówimy o rozmowie o problemach Donbasu, to przede wszystkim kierownictwo Ukrainy powinno spotkać się z przywódcami republik DRL i ŁRL, a dopiero potem omówić te problemy z przedstawicielami państw trzecich, które w tym przypadkiem jest Rosja. Jeśli mówimy o rozwoju stosunków dwustronnych, to proszę, przyjmiemy Prezydenta Ukrainy w Moskwie w dogodnym dla niego terminie„- powiedział Putin.

Pierwszy wiceprzewodniczący komisji ds. WNP, Integracji Euroazjatyckiej i Stosunków z Rodakami Dumy Państwowej, Wiktor Wodołacki skomentował oświadczenie prezydenta Rosji Władimira Putina o jego gotowości do przyjęcia w Moskwie ukraińskiego przywódcy Wołodymira Zełenskiego.

Wodołacki podkreślił, że prezydent Rosji jest konsekwentny w swoich działaniach. 

„Rosja zawsze oferowała każdemu przyjaźń i pokój. Dziś ważne jest, aby Rosja zachowała pokój nie tylko wokół naszych granic, ale w zasadzie w każdym państwie. Dla nas Ukraina jest krajem szczególnym. Ukraina i Rosja to jeden kod kulturowy, to są nasze więzi rodzinne… Oczywiście martwimy się, co się dzieje na terytorium Ukrainy”– wyjaśnił deputowany.

Jego zdaniem, jeśli Zełenski jest „osobą zdrową na umyśle, jeśli szanuje swój naród i swój stan”, to musi odpowiedzieć na te zaproszenie. 

Do propozycji Zełenskiego odniósł się także rosyjski MSZ, którego przedstawicielka, Maria Zacharowa podkreśliła, że ​​Rosja nie jest stroną konfliktu na Ukrainie. Jednocześnie zwróciła uwagę na fakt, że Kijów prowadzi aktywną kampanię dezinformacyjną przeciwko Rosji, aby odciągnąć własną ludność od problemów wewnętrznych.

„Aby odwrócić uwagę ludności ukraińskiej od pogarszającej się sytuacji w sferze społeczno-gospodarczej i narastających zawirowań politycznych, a także uzasadnić bezwzględnie agresywne plany militarne, Kijów prowadzi aktywną kampanię dezinformacyjną. Jego podstawa jest wciąż ta sama- kreowanie wizerunku wroga w postaci Rosji”– powiedziała oficjalna przedstawicielka resortu rosyjskiej dyplomacji, Maria Zacharowa, dodając, że działania Kijowa dziwnym trafem zbiegły się ze zbliżającym się szczytem NATO.

„Na tym szczycie Ukraina spodziewa się otrzymać plan działań na rzecz członkostwa w sojuszu (…) I przed otrzymaniem tego planu działań na rzecz członkostwa, przypominam, doprowadzono obecnie do zaostrzenia napięcia przez Kijów na linii kontaktowej w Donbasie”– powiedziała Zacharowa.

Przypomnijmy, że o pogorszeniu się sytuacji w Donbasie jeszcze w marcu  poinformował przedstawiciel DRL Aleksiej Nikonorow, zarzucając stronie ukraińskiej wzrost liczby ostrzałów i brak działań na rzecz deeskalacji napięć. Na początku kwietnia szef DRL Denis Puszilin także potwierdził fakt pogorszenia się sytuacji na linii kontaktowej . 

Wyraził też opinię, że ilość sprzętu i personelu, który jest ściągana na linię styku ze strony ukraińskiej, jest dowodem gotowości Ukrainy do wznowienia działań wojennych na pełną skalę.

Po tym, 8 kwietnia Władimir Putin  przeprowadził rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, podczas której omówił sytuację w Donbasie. 

Przywódcy wyrazili zaniepokojenie eskalacją napięć na południowo-wschodniej Ukrainie i podkreślili konieczność ścisłej realizacji przez Kijów wcześniej osiągniętych porozumień, przede wszystkim w zakresie nawiązania bezpośredniego dialogu z Donieckiem i Ługańskiem oraz zalegalizowania specjalnego statusu Donbasu.

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu miejscowości Zołotoje.

„Na dawnych pozycjach Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie wycofania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność trzech żołnierzy 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych”– poinformowała o tym służba prasowa resortu obrony ŁRL.


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne zablokowały pracę dronów SMM OBWE w rejonie Starego Ajdaru.

Ukraińskie formacje zbrojne wykorzystały wojnę elektroniczną (EW) do ingerencji w pracę bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w rejonie wsi Stary Ajdar”- poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL:

„W rejonie odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, w celu zagłuszania sygnałów sterujących drona SMM OBWE w pobliżu miejscowości Stary Ajdar, rejestrujemy pracę elektronicznego stanowiska bojowego Bukowel-AD mobilnej grupy 305 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– ️ wieczorem 18 kwietnia na terenie rozgraniczenia w pobliżu osady Pietrowskoje UAV dalekiego zasięgu należący do SMM OBWE zarejestrował obecność 1 osoby na dawnym stanowisku USZ, około 550 m na północny-wschód od południowo-zachodniego narożnika tego obszaru.

– ️ UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez oba moduły GPS trzy razy w ciągu dwóch dni podczas lotu nad tym obszarem. Stiepanowka.

Na tym samym odcinku frontu, obserwatorzy SMM OBWE kolejny już raz zarejestrowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów:

– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K35 „Strieła-10”) w strefie zamieszkanej wsi Taramczuk,
– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) na terenie obiektu w pobliżu pozycji Kalinowo,
– ️ 2 działa przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm) i 1 bojowy pojazd opancerzony (nieznanego typu) w pobliżu strefy mieszkalnej w pobliżu miejscowości Diliejewka,
– ️ 3 transportery opancerzone MTLB, 4 bojowe wozy opancerzone (BMP), 1 opancerzony wóz rozpoznawczo-patrolowy (BRDM-2), 1 działo przeciwlotnicze (ZU-23) w strefie mieszkalnej wsi Taramczuk,
– ️ 1 opancerzony wóz rozpoznawczo-patrolowy (BRDM-2) i 2 bojowe wozy opancerzone (nieznanego typu) w części mieszkalnej wsi Karłowka,
– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu miejscowości Marinka,
– ️ 3 bojowe wozy piechoty (BMP-1 – 2 szt., BMP-2 – 1 szt.) części mieszkalnej wsi Bogdanowka,
– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (nieznanego typu) w strefie mieszkalnej wsi Otradowka,
– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu wsi Kamienka,
– ️ 1 bojowy wóz piechoty (typ BMP) w pobliżu miejscowości Granitnoje,
– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w części mieszkalnej wsi Kiriłłowka,
– ️ 3 opancerzone wozy rozpoznawczo-patrolowe (BRDM-2) w rejonie miejscowości Starognatowka.

Poza tym, w dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, USZ- pomimo deklaracji pokojowych ich zwierzchnika- nadal prowadzą działania zmierzające do eskalacji konfliktu zbrojnego wzdłuż linii rozgraniczenia w Donbasie.

I tak, do ostrzałów ze strony USZ doszło w następujących godzinach:

05:35, z kierunku Piasków w stronę Żabunki- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny),

06:05, z kierunku Dzierżyńska (kopalnia Jużna), w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min),

06:15, z kierunku północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części- w rejonie Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny),


09:37, z kierunku Majorska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) i broni maszynowej,


09:40, z keirunku Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny) oraz zestawu kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (2 rakiety),

12:25, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (7 granatów), automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów) oraz broni maszynowej. W wyniku tego ostrzału– ranny został urodzony w 1961 roku cywil, który przebywał na dziedzińcu własnego domu przy ul. Republikańskiej nr. 2.

Ofiara została przewieziona na oddział operacyjny neurochirurgii DOCTMO. Diagnoza: otwarte złamanie kości ciemieniowej po lewej stronie z uszkodzeniem zewnętrznej płytki kostnej. Stan oceniany jako ciężki, lekarze walczą o życie ofiary ukraińskiego ostrzału.13:05, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty) oraz broni maszynowej,
13:40, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min),
17:50, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty),
18:20 i 18:23, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (2 miny), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 min) i broni maszynowej (2 ostrzały),
19:00, z kierunku wsi Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (11 min).

Tym sposobem USZ w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, 12 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 81 pocisków.

Dziś od rana nadal trwa intensywny ostrzał terytorium DRL, w tym przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzały przy użyciu 82-mm moździerzy, automatycznych granatników AGS-17 i broni strzeleckiej, w rejonie miejscowości: Zołotoje-5, Mołodieżnoje i Łozowoje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 23 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують вести обстріли позицій українських захисників.

Протягом минулої доби, 22 квітня, було зафіксовано 17 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.Зокрема, неподалік селищ ПІВДЕННЕ та ЗАЙЦЕВЕ російські окупанти відкривали вогонь з мінометів 82-го та 120-го калібрів, а біля КРАСНОГОРІВКИ – ще й зі станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік населеного пункту ШУМИ ворог здійснив обстріл з протитанкового ракетного комплексу та мінометів 120-го калібру.

Поблизу населених пунктів ПІСКИ, ЗОЛОТЕ-4, ВОДЯНЕ та ПАВЛОПІЛЬ загарбники обстрілювали позиції наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У передмісті селищ МАЙОРСЬК ворог застосував протитанковий ракетний комплекс, станкові протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю.

Внаслідок обстрілу збройними формуваннями Російської Федерації позицій наших підрозділів один військовослужбовець Збройних Сил України отримав осколкове поранення не сумісне з життям.

Командування висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого захисника. В районі населених пунктів КРИМСЬКЕ та ШУМИ було зафіксовано два прольоти ворожих БПЛА «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

БПЛА противника були вчасно подавлені засобами РЕБ.Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 23 квітня, з боку російсько-окупаційних військ було зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню. Так, неподалік населеного пункту НОВОСЕЛІВКА противник відкривав вогонь з мінометів 120-о калібру, а поблизу АВДІЇВКИ з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Бойових втрат серед українських захисників за поточну добу немає.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4626 транспортних засоби, 5347 особи, з яких 4947 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців 2 особи. Виявлено 90 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 34 злочини.Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1175 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 899 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» 3 та 3 відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.04.2021r.- 2131 dzień od nowego rozejmu.

  • „Klauna” wystawili pokazując w ten sposób komu zależy na pokoju a komu na wojnie i kolejny już raz obnażono hipokryzję „zachodnich partnerów”, w szczególności tych co „szczują” Ukrainców na Rosję w ramach prowadzonej przez nich „wojny hybrydowej” przeciwko temu państwu…

   Polubione przez 5 ludzi

  • Kropla drąży skałę:
   Donbas stoi na czele rosyjskich wartości: Andriy Kozenko mówił o roli Donbasu w „rosyjskim świecie”
   https://novorosinform.org/857290

   Jedność Rosjan: ochrona praw i wolności” o roli Donbasu w „rosyjskim świecie”.
   Deputowany Dumy Państwowej zaznaczył, że międzynarodowe forum odbywa się w Doniecku, który jest sercem rosyjskiego Donbasu. Andriy Kozenko zwrócił uwagę na fakt, że forum zostało nazwane nie bez powodu. Według niego tylko w jedności leży ochrona i przestrzeganie praw narodu rosyjskiego i rosyjskojęzycznego.

   Skierowane jest również w stronę zwykłych obywateli Ukrainy, aby zrozumieli, że tak jak do tej pory nic nie zmieniało się na lepsze to samo się nie zmieni. Przykład Donbasu pokazuje, że mimo wojny i ofiar można żyć inaczej poza banderowsko-oligarchicznym układem i patrzeć z nadzieją w przyszłość.
   Zeleński jest skończony, Poroszenkę też pamiętają, więc szansę na zmiany można upatrywać w kolejnych wyborach, a nie zbrojnym konflikcie.

   Polubione przez 6 ludzi

   • Niestety, ale nie widzę możliwości, aby jakaś „normalna” partia miała wygrać wybory na Ukrainie i posprzątała ten bajzel. Nie po to ładowano miliardy hrywien na budowę SBU, aby teraz oddawać władze za darmo. Gdy pojawiają się tacy co za głośno krzyczą, z dnia na dzień wobec nich formułowane są zarzuty: przykładem jest partia Szarija, czy też ugrupowania antykorupcyjne.
    Jak jakiś dziennikarz zbytnio draży niewygodny temat, to kończy zastrzelony/pobity na śmierć wysadzony w powietrze. Najłatwiejszym sposobem jest jednak konfiskata majątku pod byle pretekstem i kupowanie głosów najbiedniejszych za pomocą łapówek.

    Polubione przez 7 ludzi

 1. Ot ekonomiczno-polityczne.
  Władze w Kijowie wprowadziły 35% cła na busy/ciężarówki wyprodukowane na Białorusi. Wcześniej władze Lwowa z naruszeniem prawa unieważniły kontrakt na zakup nowych autobusów dla miasta-wygrała je spółka z Białorusi.
  https://www.unian.info/economics/ukraine-belarus-trade-kyiv-slams-35-custom-duty-on-belarus-made-trucks-buses-11396992.html
  Komentarz: To kolejny afront wobec Łukaszenki i władze w Kijowie jak i lokalne (Lwów) mogą się mocno zdziwić, gdy władze w Mińsku odpowiedzą na zaczepki. Białoruś jest jednym z głównych dostawców materiałów ropopochodnych na Ukrainę. Wystarczy, ze podniosą opłaty lub wstrzymają dostawy, a odczuje to cała gospodarka Ukrainy.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Inflacja na Ukrainie znacznie przekracza ustalone przez rząd w Kijowie prognozy. Władze reagują: wstrzymana zostanie sprzedaż produktów ze słonecznika (olej) zagranicę. NBU podwyższył już stopy procentowe.
  https://www.unian.info/economics/sunflower-seeds-ukraine-mulling-temporarily-ban-on-exports-11396479.html
  https://www.unian.info/economics/week-s-balance-rada-protects-foreign-currency-borrowers-cabinet-appoints-tax-chief-national-bank-raises-key-rate-11392234.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Trwa dobijanie ukraińskiej zbrojeniówki.

  Daleki jestem od teorii spiskowych, ale to działania ekipy „Ze” i poprzednich ekip doprowadziły do poważnych problemów koncernu „Ukroboronprom”. Najbardziej niepokoi zaangażowanie „zagranicznych partnerów” w niszczeniu ostatnich zakładów.
  Poniżej artykuł o zniszczeniu Charkowskich zakładów lotniczych. Władze w Kijowie podpisały umowę z amerykańską spółką o współpracy. Jednym z aneksów do umowy było, ze firma nie może prowadzić prac z innymi podmiotami. Efekt końcowy był taki, ze amerykańska spółka przez kilka lat NIE zamówiła ani jednego samolotu i NIE przekazała 150 mln $ w ramach inwestycji.
  https://www.ukrmilitary.com/2020/09/oriole-fuflo.html
  https://ukroboronprom.com.ua/en/media/harkivske-derzhavne-aviatsijne-vyrobnyche-pidpryyemstvo-ocholyv-oleksandr-kryvokon.html
  Obecnie spółka walczy o przetrwanie

  Polubione przez 5 ludzi

 4. dla zainteresowanych, artykuł o narastającym konflikcie pomiędzy władzami w Kijowie, a przejawiającymi „tendencje separatystyczne” Tatarami Krymskimi skupionymi wokół tzw. medżlisu krymskotatarskiego. Jak wiadomo owi „Tatarzy Krymscy na wygnaniu” domagają się od władz w Kijowie szerokiej autonomii polityczno-kulturalnej co w niesmak jest „ukropatriotom” których celem jest „niepodzielna Ukraina”. Teraz wybuchł skandal po tym jak pojawiła sie informacja że szef Biura Prezydenta Ukrainy Jermak chciał „przekupić” liderów „medżlisu”, w tym Mustafę Dżemilewa, którzy są członkami frakcji parlamentarnej ugrupowania ‚Europejska Solidarność” (Poroszenki) obiecują spełnienie ich żadań w zamian za opuszczenie frakcji Poroszenki;
  https://strana.ua/articles/analysis/329085-kak-ermak-khotel-otkolot-mustafu-dzhemileva-ot-poroshenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Wieści z ukraińskiej zbrojeniówki

  Władze w Kijowie planują przekształcenie i scalenie wszystkich spółek zajmujących się budowa pojazdów bojowych/czołgów. Konsorcjum miałoby być czołowym dostawcą dla UA i podbijać rynki zagraniczne. Pomysł nie jest nowy, jednak na jego realizację brakuje wizji i środków. Przed firmami postawiono zbyt ambitne cele. Po pierwsze we wszystkich konstrukcjach zakazano używania komponentów z FR. Nie przywidziano oddłużenia spółek, a podatki i daniny pozostają na tym samym poziomie. Co gorsza w porównaniu z poprzednimi laty zamówienia od Sił Zbrojnych Ukrainy spadają. To wynik większych nakładów na marynarkę, rakiety i drony bojowe.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/04/zimm.html
  I tak jeszcze informacja, która nie jest potwierdzona. Pojawiają się informacje, że z powodu zatorów finansowych (problemów z uzyskaniem pożyczek) generalicja zwleka z wypłatą należnych świadczeń zapłatą za zadania. Efektem są rosnące problemy ukraińskich firm.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Uwaga UKRODEGENERACI! Amerykański „The New York Times” opublikował artykuł o stacjonujących w Awdijewce „hirojach” z banderowskiego ‚Prawego Sektora”, którzy bez ogródek przyznają sie, a nawet demonstrują że ostrzeliwuja pozycje sił DRL jako pierwsi nic nie robiąc sobie z obowiązującego zawieszenia broni. Dodatkowo jeden z „dowódców” tej bandy trzyma wilka którego żywi, jak sam się przechwala, „KOŚĆMI ROSYJSKOJĘZYCZNYCH DZIECI’…
  https://strana.ua/news/329833-v-pravom-sektore-rasskazali-kak-pervymi-otkryvajut-ohon-na-donbasse.html
  Źródło;
  >https://www.nytimes.com/2021/04/20/world/europe/-ukraine-russia-putin-invasion.html

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Ukraińska codzienność. W Oczakowie (obwód mikołajowski) na jednej z ulic postrzelony został mężczyzna, jak sie okazało ukraiński wojskowy. Policja opublikowała zdjecie domniemanego sprawcy;
  https://strana.ua/news/329827-politsija-nikolaevskoj-oblasti-prosit-pomoch-v-poiskakh-prestupnika.html
  Z kolei w obwodzie chersońskim wrzucono granat na podwórko domu należacego do jednego z radnych miejskich. Granat eksplodował nie czyniąc jednak nikomu krzywdy;
  https://strana.ua/news/329872-deputatu-horsoveta-v-khersonskoj-oblasti-brosili-vo-dvor-hranatu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ukraińscy internauci komentują stan „Mostu Metro” w Kijowie, który zaczał się rozsypywać po ostatniej ulewie. Na zdjęciach widać że konstrukcja popękała i odlatuja z niej kawałki betonu przez co widać już znajdujące sie w jej wnętrzu zbrojenie. Pojawiły się także złośliwe i szydercze komentarze na temat bezczynności w tej sprawie władz Kijowa, by te „naprawiły” most malujac go w barwy narodowe lub dodając „piekne oświetlenie”;
  https://kiev.strana.ua/329865-v-seti-pojavilis-puhajushchie-foto-mosta-metro-v-kieve.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Kolejny „njus” z „juesej”. ‚Fani” BLM wtargnęli do Kapitolu stanowego w Oklahomie w którym miano dzisiaj przyjąć szereg ustaw znacznie ograniczających bezkarność demonstrantów spod znaku BLM m.in mozliwość blokowania przez nich ulic;
  https://www.foxnews.com/us/blm-protesters-oklahoma-capitol-gop-bills-drivers-riot-police-doxxing-transgender
  „Czarny rasizm” ogłoszony publicznie, czyli „biała inaczej” aktywistka o przyszłości USA „To nie będzie kraj białych ludzi”. Teraz „aryjczyków” zastąpią „afroamerykanie”…
  >https://twitter.com/ElijahSchaffer/status/1385491951378595846
  Plus inna „biała inaczej” aktywistka komentuje sprawę zastrzelenia przez policjanta agresywnej nastolatki która chciała zadźgać nożem swoją „koleżankę”, czyli to sa takie „rutynowe walki na noże” w które policja nie powinna się wtrącać…
  >https://twitter.com/Timcast/status/1384930182327373824

  Polubione przez 6 ludzi

 10. „Potęga” ukraińskiej armii poraża.
  Jak informują portale branżowe, ukraińska Armia w ostatnich latach zakupiła niespełna 100 pocisków do systemu „Wilcha”. Wspomniany system to nic innego jak, odnowiona wersja BM-30 Smiercz. Zakupione rakiety pod względem zasięgu również nie przewyższają sowieckich konstrukcji ich zasięg to wciąż 70 km. Miała się za to poprawić celność systemu i to wszystko dzięki zastosowaniu nowej nawigacji.
  https://www.ukrmilitary.com/2021/04/70.html
  Jak informują kraińskie media system „Wilcha” ma już trzy rodzaje rakiet-standardową, która nie odbiega zbytnio od sowieckich rozwiązań i „ubogacone” wersje ze zwiększonym zasięgiem nawet do 120 km.
  Te lepsze wersje z uwagi na koszt produkcji maja jednak zamawiać tylko zagraniczni kontrahenci.
  Z niepotwierdzonych źródeł dochodzą informacje, że głównym sponsorem programu był jeden z krajów arabskich (sojusznik USA) i to miedzy innymi dlatego UA nie może kupić nowszych wersji-patenty i wyłączność ma klient zagraniczny.
  Z innych niepotwierdzonych źródeł- ponoć paliwo do „ulepszonych” wersji rakiet nie jest produkowane na Ukrainie tylko sprowadzane z Polski.

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Tymczasem były Prokurator Generalny Ukrainy Wiktor Szokin, zwolniony ze stanowiska przez Poroszenkę na żądanie Bidena, wezwał Komisje Europejska do nałożenia sankcji własnie na Poroszenke oraz Bidena. Cytat „Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska podjęła decyzję, zgodnie z którą każda osoba prawna lub fizyczna z dowolnego kraju na świecie może odwołać się do Komisji Europejskiej w sprawie naruszenia któregokolwiek z przysługujących jej praw. Pierwszym na Ukrainie, który złożył taki wniosek, był były prokurator generalny Wiktor Szokin (a właściwie prawnik w jego imieniu, pełny tekst dokumentu podano na końcu tekstu).
  Były szef PGU nadal uważa, że ​​jego zwolnienie z tego stanowiska jest niezgodne z prawem, a wszelkie skargi na arbitralność w różnych instancjach pozostają bez należytego rozpatrzenia. Szokin nazywa Joe Bidena (wówczas wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych) i byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę winnymi dymisji.
  Według Szokina, Biden „wywierał presję” na Poroszenkę, aby zażądał jego odwołania, ponieważ podporządkowana mu Prokuratura Generalna prowadziła śledztwo w sprawie Burismy, gdzie w radzie nadzorczej zasiadał syn wiceprezydenta Hunter Biden”;
  https://strana.ua/news/329886-intervju-viktora-shokina-strane.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. „Uncle Joe” Biden dostał „lekarstwo” i znowu jest „przyjacielski” w stosunku do WWP. Cytat „Jestem bardzo zadowolony z wczorajszego wezwania prezydenta Putina do współpracy międzynarodowej w sprawie ewentualnej eliminacji dwutlenku węgla. A Stany Zjednoczone z niecierpliwością czekają na współpracę z Rosją i innymi krajami w tych wysiłkach – podkreślił amerykański prezydent w piątek 23 kwietnia, przemawiając w drugim i ostatnim dniu szczytu”;
  https://iz.ru/1156014/2021-04-23/baiden-zaiavil-o-voodushevlenii-iz-za-prizyvov-putina-na-klimaticheskom-sammite

  Polubione przez 5 ludzi

  • W temacie.
   Rosjanie planują swoje działania na lata. Ta deklaracja Putina również nie jest gołosłowiem, a zapowiedzią poważnych zmian w Rosji i jeszcze poważniejszych inwestycji. FR ma zamiar uczestniczyć w projekcie budowy stacji wodoru. Projekt będzie realizowany razem z Niemcami.

   Polubione przez 5 ludzi

 13. W czwartek w budynku, w którym mieści się muzeum „Więzienie na Łąckiego” we Lwowie, wybuchł pożar. Wskutek akcji gaśniczej oraz uszkodzenia dachu zagrożone zalaniem ma być archiwum OUN-UPA.
  Negacjonista wołyński: Wjatrowycz poinformował, że obecnie zagrożone zalaniem są archiwum OUN-UPA oraz biblioteka muzeum.
  Według niego dopiero trwa szacowanie strat, ale już widać, że muzeum będzie potrzebować pieniędzy na remont, przede wszystkim dachu, który teraz nie zabezpiecza przed deszczem, na zainstalowanie drzwi i okien oraz na osuszenie pomieszczeń. W związku z tym polityk wezwał do wpłat na konto partnera i współzałożyciela muzeum – Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym-organu który został przez niego założony.
  Centrum Badań nad Ruchem Wyzwoleńczym to prywatna placówka założona m.in. przez Wjatrowycza, finansowana m.in. przez dawnych członków OUN-UPA i SS Galizien. Kreuje ono na Ukrainie jednostronny, nieomal hagiograficzny obraz Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Muzeum „Więzienie na Łąckiego” (mieszczące się w budynku dawnego więzienia przy ulicy Łąckiego) skupia się głównie na martyrologii Ukraińców z rąk „okupacyjnych reżimów”, do których zaliczono też Polskę.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/pozar-w-znanym-muzeum-we-lwowie-wjatrowycz-zagrozone-archiwum-oun-upa-foto/

  Polubione przez 5 ludzi

 14. Według danych podanych przez ukraiński Urząd Statystyczny w styczniu i lutym br. na Ukrainie zmarło ponad 65 tys. więcej osób niż się urodziło. W dwóch pierwszych miesiącach 2021 roku na Ukrainie urodziło się 43 694 dzieci. W tym samym czasie zmarło 109 112 osób. Od 2015 roku liczba ludności Ukrainy z powodu ujemnego przyrostu naturalnego spadła o 1,2 mln.
  https://kresy.pl/wydarzenia/w-styczniu-i-lutym-br-na-ukrainie-zmarlo-65-tys-wiecej-ludzi-niz-sie-urodzilo/

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Wody na Krym nie puszczają, ale dostarczają surowce dla krymskich zakładów przemysłowych? Jeden z członków tzw. medżlisu krymskotatarskiego oskarżył strone ukraińską o „potajemne” dostarczanie surowców pracującemu na „okupowanym” (według Kijowa) Krymie przedsiębiorstwu ‚Tytan” należącemu do ukraińskiego oligarchy Firtasza. Podobno robione to jest noca, chociaż oficjalnie władze ukraińskie poinformowały ze przestały to robić już w 2019 roku;
  https://www.politnavigator.net/ukraina-po-nocham-podaet-syre-dlya-krymskikh-zavodov-medzhlisovec.html

  Polubione przez 6 ludzi

 16. W Chersoniu podczas obrad rady obwodowej (samorząd regionalny) pobili się deputowani z frakcji „Opozycyjna platforma” oraz „Europejska Solidarność”. ‚Draka’ rozpoczęła się po tym jak deputowany z ugrupowania Poroszenki chciał „przyozdobić” oponenta „rosyjską flagą” jako „kolaboranta’;
  https://www.politnavigator.net/v-khersone-deputaty-gorsoveta-podralis-iz-za-rossijjskogo-flaga-i-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie przesadzałbym, zapewne dziadkowie przed przelaniem mleka do butelek dobrze je wymyli. Butelki pochodzą najpewniej z „odzysku” ktoś w gospodarstwie pił sok/wodę i kilka butelek zostało. Czy to higieniczne? No nie, ale jak autor zauważył standardy czystości na Ukrainie często nie są przestrzegane w sklepach wielkopowierzchniowych 🙂
   Ci starsi ludzie (zapewne emeryci) po prostu starają się zarobić kilka hrywien na swoje utrzymanie. Takie widoczki już zresztą spowszechniały. Emeryci wyprzedają na kocykach swój skromy majątek/ewentualnie to co znaleźli na śmietniskach. W dużych miastach, latem, całe ulice są zatłoczone takimi drobnymi sprzedawcami.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.