Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2021r.- 2134 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 404.

Daniił Bessonow, wiceszef Ministerstwa Informacji Donieckiej Republiki Ludowej, powiedział, że spodziewa się ataku Kijowa w trzeciej dekadzie kwietnia, zwracając uwagę, że strona ukraińska nadal codziennie przywozi do Donbasu sprzęt wojskowy.

„Oczywiście każdego dnia (dostawa sprzętu wojskowego trwa- dopisek mój). Wróg rozmieszcza siły i środki. Oczywiście, nasz wróg przygotowuje się do działań ofensywnych, to oczywiste”– powiedział Besonow na antenie kanału telewizyjnego Russia 24.

Według niego, DRL jest w stanie wojny od siedmiu lat i jest bardzo dobrze przygotowana do obrony w przypadku ukraińskiej ofensywy na pełną skalę. Jak zauważył Besonow, wywiad DRL działa dobrze, więc Donieck jest gotowy z wyprzedzeniem na najgorszy scenariusz.

„Przewidzieć konkretną datę, kiedy to będzie… Musisz zrozumieć, że wróg jest już gotowy. Przeprowadzili wszystkie niezbędne środki przygotowawcze do rozpoczęcia działań wojennych. Kiedy zostanie wydany rozkaz ataku? Najprawdopodobniej będzie to zależało od warunków pogodowych, bo teraz wiosenna odwilż, ziemia jest podmokła, a armia musi być w stanie szybko manewrować i poruszać się w celu skutecznych działań ofensywnych. Dlatego ziemia musi wyschnąć. Najprawdopodobniej, zgodnie z prognozami naszych specjalistów i wojska, będzie to prawdopodobnie 20 kwietnia”– powiedział Besonow odpowiadając na pytanie redaktora prowadzącego program.

Mówiąc o tym, czy Donieck jest gotowy do obrony, jeśli Ukraina użyje dronów, Besonow również zachował optymizm, odpowiadając, że „Oczywiście przygotowujemy się. Oczywiście jest na co odpowiedzieć. Jesteśmy gotowi, na to, że wróg użyje całej dostępnej mu broni.”

Wcześniej szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin nie wykluczył ataku na Donbas na pełną skalę ze strony Kijowa, zaznaczając, że „Ukraina ma do tego wszystko przygotowane”.

Przypomnijmy, że 3 kwietnia w wyniku ataku ukraińskiego drona w DRL zginęło dziecko. Następnego dnia cywil został zabity przez ładunek wybuchowy zrzucony z drona należącego do USZ. Jednocześnie tego samego dnia Niemcy i Francja wsparły Ukrainę mimo prowadzonego przez USZ ostrzału Donbasu. Rada Federacji skrytykowała stanowisko Europy w sprawie Donbasu. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Berlin i Paryż powinny „pilnie opamiętać” ukraińskie władze w związku z zaostrzeniem sytuacji w Donbasie.

Ze swej strony dodam, że przewidywania Daniiły Bessonowa jak dotąd nie sprawdziły się mimo, że jeszcze mamy do końca miesiąca kilka dni. Zaś prawdopodobieństwo, że jednak dojdzie do ataku USZ na Donbas, na dzień dzisiejszy równa się zero.

Na zaniechanie ukraińskiego otwartego ataku na Donbas, wpłynęły różne czynniki uprzedzające, takie jak: mobilizacja rosyjskich wojsk i dyslokacja ich doborowych jednostek w pobliże granicy Ukrainy oraz na Krym, oświadczenie prezydenta FR, że Rosja nie opuści w potrzebie swoich rodaków żyjących poza granicami państwa oraz niespodziewane wycofanie płynących na Morze Czarne- z odsieczą dla Ukrainy, amerykańskich okrętów wojennych.

Jednocześnie trzeba mieć to na uwadze, że w rękach amerykańskich Donbas pełni obecnie rolę karty przetargowej, którą usiłuje szantażować Rosję. Dlatego też, ewentualna ofensywa ukraińska na Donbas jest tylko- jak na razie- odwleczona w czasie, a jak się potoczy dalsza sytuacja zależy obecnie w największym stopniu od efektów spotkania prezydentów USA i FR, które wstępnie zaplanowano na czerwiec tego roku. Po tej dacie wszystko staje się możliwe. A więc, albo wojna albo pokój.


*

A tym czasem, na froncie w Donbasie, na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali naruszenia przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ w nocy z 22 na 23 kwietnia na terenie zdemilitaryzowanym w rejonie miejscowości Pietrowskoje UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność umundurowanej osoby na dawnym stanowisku USZ, około 550 m na północny-wschód od południowo-zachodniego narożnika obszaru wycofania wojsk i sprzętu.

Ponadto USZ nadal utrudniają pracę UAV należących do SMM OBWE:

– ️ 23 kwietnia UAV SMM OBWE został dwukrotnie ostrzelany z broni ręcznej przez USZ i w rejonie osady Marinka miejscowości Krasnogorowka. Podczas tych lotów na UAV miały również wpływ zakłócenia sygnału GPS.

– ️ loty dronów obserwacyjnych SMM OBWE zostały również zablokowane przez USZ nad obszarem pomiędzy Stiepanówką i Nieliepowką, między miejscowościami Klieban-Byk i Stiepanowka, powyżej terenów w pobliżu osady Nowosiełowką, a także w rejonie Nowobachmutowki i Piszczewikiem.

❗️ Dodatkowo ze względu na uporczywe zagłuszanie przez USZ sygnału GPS UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE w rejonie miejscowości Stiepanowka, dron ten został ponownie zmuszony do awaryjnego lądowania. Uderzenie podczas lądowania uszkodziło wewnętrzny zbiornik paliwa, podwozie i górny pojemnik na kamerę UAV. Loty UAV dalekiego zasięgu zostały zawieszone.

Poza tym, obserwatorzy SMM OBWE ponownie zarejestrowały obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 zestaw rakietowy (9K33 „Osa”) w pobliżu osady Nowosiełowka,
– ️ 1 zestaw rakietowy (9K33 „Osa”) w pobliżu osady Drużba,
– ️ 1 MT-LB i działo samobieżne przeciwlotnicze (ZSU-23-4 „Sziłka”, 23 mm) w pobliżu osady Liebiedinskoje,
– ️ 2 BMP-2 w pobliżu miejscowości Łomakino,
– ️ 4 BMP-2 w pobliżu wsi Bogdanowki.

Ponadto, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, 5 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc następujące ostrzały:

10:55, z kierunku Piasków w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty),
15:25, z kierunku terenu kopalni Jużna- na obrzeżach Dzierżyńska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny),
17:55, z kierunku Szirokina w stronę Sachani- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (8 min),
19:00, z północnych obrzeży Zajcewa w stronę jego południowej części- rejon Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) i broni maszynowej,

23:25, z kierunku Nowogorodskoje w stronę Zieleznaja Bałka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min).

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 26 pocisków.

Po za tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ 5 razy naruszały warunki zawieszenia broni prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy 120 mm, ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników AGS-17 i ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7, w rejonie miejscowości Zołotoje-5, osady Kalinowo, wsi Kalinówwka i Mołodieżnoje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 26 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації й надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 25 квітня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 12 порушень режиму припинення вогню.

Зокрема, поблизу населених пунктів ШИРОКИНЕ, ПІВДЕННЕ, КАТЕРИНІВКА, ТРОЇЦЬКЕ, НОВОЗВАНІВКА та НОВГОРОДСЬКЕ окупанти вели вогонь по позиціях українських захисників із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го та 82-го калібрів, а також з великокаліберних кулеметів та гранатометів різних систем.

Неподалік ПІСКІВ російсько-окупаційні війська обстрілювали позиції наших воїнів з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

У передмісті населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ збройні формування Російської Федерації здійснили обстріл з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Із мінометів 120-го калібру відбувся обстріл цивільної інфраструктури населеного пункту ВОДЯНЕ.

Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил внаслідок ворожих обстрілів немає.

Представників ОБСЄ було повідомлено через Українську сторону СЦКК про дії збройних формувань Російської Федерації.

Станом на 7 годину ранку 26 квітня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4539 транспортних засоби, 5182 особи, з яких 4782 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської Федерації та її найманців доставлялись 2 особи. Виявлено 63 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 11 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 607 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 856 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на тимчасово окуповану територію України – 5 і 5 відповідно.

Відмовлено в пропуску на КТУ через неможливість встановити ЕС «ВДОМА» та відмову від обсервації 12 особам. Збройні формування РФ не пропустили до тимчасово окупованих територій України 2 особи.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2021r.- 2134 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w „dzikiej Rosji”. Z kosmodromu Wostocznyj w obwodzie amurskim wystrzelono rakietę Sojuz 2.1b która wniesie na orbitę 36 satelitów łącznościowych należacych do brytyjskiej kompanii „OneWeb”;
  https://korrespondent.net/tech/space/4351835-rossyia-vyvela-na-orbytu-36-sputnykov-OneWeb
  Brytyjczycy zadedykowali wystrzelenie rosyjskiej rakiety ze swoimi satelitami 60 rocznicy pierwszego lotu kosmicznego jaki odbył Jurij Gagarin;
  https://strana.ua/news/330191-britanskaja-kompanija-posvjatila-zapusk-sputnikov-haharinu-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Cytat „Ksenofobiczny skandal wybuchł w Kijowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury, gdzie studenci pochodzenia żydowskiego i tatarskiego narzekają na zniewagi etniczne ze strony nauczycieli”. Jeden z nich miał zamiescić wpisy w internecie do jednego z tatarskokrymskich studentów żeby (wolne tłumaczenie) „Tatarzyn sie zamknął” oraz że „ojczyzną Tatarów Krymskich jest Uzbekistan”. Inny pracownik naukowy z kolei „zaatakował” w internecie studenta pochodzenia żydowskiego;
  https://ukraina.ru/news/20210426/1031235958.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. SPUTNIK

  Spór o Kuryle. Japończycy grożą rosyjskim sportowcom rekinami.
  11:02 26.04.2021(zaktualizowano 12:41 26.04.2021)Krótki link

  Japońska gazeta „Daily Shincho” rozpisuje się na temat treningu rosyjskich surferów na Wyspach Kurylskich. Nowa publikacja na ten temat wywołała aktywną reakcję japońskich czytelników w komentarzach.

  Zasiedlmy obszary wodne wysp północnych wielkimi białymi rekinami. I oduczymy Rosjan wykorzystywania surfingu do celów politycznych!
  – stwierdził jeden z internautów o nicku fmi.

  Poniżej Komentarze polskich internautów.

  golem
  Jak widzę japońscy userzy równie durni co ukraińscy! ,,Zasiedlmy wody wokół Kurylów rekinami”… Oceanologiem nie jestem, jednak wiem, ze rekin nie jest terytorialna rybą, a wędrownym drapieżcą. jednego dnia poluje tu, a następnego 50-100 mil dalej… Poza tym ciekawostką jest ,,polityczny surfing” na Kurylach… Niektórzy skojarzenia mają ho! Ho!.

  I najlepszy – ten to chyba czyta blog AdNovum,
  w tym samym stylu z niej kpimy.

  duck
  Radzę Japończykom, żeby wynajęli Gosiewską, będzie chętna bo łyka wszystko.
  Niech się rozbierze do kostiumu i zacznie zalecać do tych Ruskich.
  Zaręczam, że w tydzień wszystkich wymiecie.

  https://pl.sputniknews.com/polityka/2021042614185691-japonia-rosja-kuryle-trening-surferow-sputnik/

  Polubione przez 6 ludzi

  • Problem jest bardzo poważny- jak podają portale branżowe w ostatnim czasie sytuacja wojskowych, zarówno tych z poboru jak i kontraktowych, bardzo się pogorszyła. Od roku nie było waloryzacji pensji, jedzenie w kantynach coraz gorsze (a porcje skąpe), żołnierze są zmuszani (kontraktowi) do kupna części zamiennych do pojazdów. Budżet na świadczenia socjalne dla wojskowych zmniejszył się 20-krotnie (!)
   I pewnie dlatego coraz więcej osób rezygnuje z zaszczytnej służby ojczyźnie. To spory problem dla kraju-„nowe” osoby nie mają odpowiedniego przeszkolenia i nie mogą podołać obowiązkom.
   Dlatego powątpiewam w możliwości ofensywy ukraińskich wojsk na Donbasie. Skończyłoby się to jedną wielką hekatombą UA. Jedyny cel takich działań byłaby próba odwrócenia uwag od stanu państwa (korupcja/bieda) i próba zwrócenia uwagi zagranicznych partnerów. Tylko tyle, że nikt nie mówi, że taka próba byłaby udana.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Taka ciekawostka

  W strefie wykluczenia wokół elektrowni w Czarnobylu, mimo zakazu osiedlania się, mieszka około stu tzw. samosiołów. To osoby, które nie znalazły dla siebie miejsca „w wielkim świecie” – opowiada PAP Jarosław Jemelianenko, dyrektor firmy organizującej wycieczki do tego miejsca. W poniedziałek mija 35 lat od katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.
  https://www.wnp.pl/energetyka/ukraina-wokol-elektrowni-w-czarnobylu-wciaz-zyje-ok-100-osob-tzw-samosiolow,464932.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Odgrzewanie starego kotleta

  Ukraina i Polska muszą pokonać siedem barier do 2023 roku, aby zintegrować rynki gazu – wynika z raportu omawianego już przez BiznesAlert.pl. – Ukraiński i polski rynek gazu mają znaczny potencjał dalszej integracji w oparciu o najlepsze doświadczenia unijne – czytamy w komentarzu do raportu operatora ukraińskich gazociągów (TSOUA). W tle nadal trwa dyskusja o terminie powstania nowego połączenia gazowego między tymi krajami.
  https://biznesalert.pl/polska-ukraina-wspolpraca-energetyczna-gazociag-polska-ukraina-gaz-system-tsoua-gaz-energetyka/
  Komentarz: Przymiarek do powstania zintegrowanego rynku wymiany gazu miedzy Polska , a Ukrainą było już kilka. Wszystkie spaliły na panewce z powodu braku zaangażowania strony ukraińskiej (brak środków?).

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali obywatela Ukrainy, zamieszanego w proceder wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT.
  Vołodymir D. jest członkiem zarządu w jednej z rzeszowskich spółek. Jak podało CBA.
  Wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, wprowadził w rejestrach zakupów swojej spółki nierzetelne faktury VAT na kwotę 550 tysięcy złotych.
  https://radio.rzeszow.pl/wiadomosci/biznesmen-z-ukrainy-zatrzymany-przez-cba-za-wyludzenia-vat

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.