Wojna domowa na Ukrainie 28.04.2021r.- 2136 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 406.

Gdy tylko ukraińskie kierownictwo straci zapał do wymyślania innych sposobów uchylania się od wypełniania zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, wraca do ulubionej tezy, że ‚proces miński musi być elastyczny’”– stwierdziła pełnomocnik i minister spraw zagranicznych DRL, Natalia Nikonorowa.

„Problem w tym, że przez pojecie ‚elastyczne’ władze ukraińskie zawsze mają na myśli ‚przepisane, zmienione, odrzucone”. Ale nigdy ‚nie zgodziły się ze wszystkimi szczegółami i nie wykonały umowy”.
Zwracamy również uwagę pana Zełenskiego na fakt, że apele o spotkania z przywódcami krajów trzecich w żaden sposób nie pomogą mu w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie. W tym duchu stwierdzenia o tym, że ‚nie dba o miejsce negocjacji, ale o jego treści’ są po prostu absurdalne: główną treścią porozumień mińskich jest właśnie potrzeba bezpośredniego dialogu z nami. , a władze ukraińskie starają się tego uniknąć za wszelką cenę.

A obawa Zełenskiego, że tempo negocjacji nie jest dostatecznie szybkie, brzmi oczywistą hipokryzją- bo takie wypowiedzi rozpowszechnia prezydent kraju, którego przedstawiciele na platformie mińskiej robią wszystko, aby opóźnić i skomplikować prace w trybie negocjacyjnym. tak bardzo jak to możliwe. Jeśli jednak ukraiński przywódca naprawdę chciałby przyspieszyć negocjacje, możemy mu powiedzieć, jak to osiągnąć: na przykład możemy wywrzeć presję na naszych przedstawicieli w Grupie Kontaktowej, aby ostatecznie przesłali swoje uwagi do naszego projektu Mapy Drogowej , który został wysłany 7 miesięcy temu i jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Uważamy, że najwyższy czas, aby ukraińskie władze pogodziły się z prostym faktem: jedynym celem, któremu służy proces miński, jest osiągnięcie pokoju w Donbasie na podstawie porozumienia stron konfliktu- republik i Kijowa- o dalszych warunkach współistnienia i sąsiedztwa. Aby osiągnąć ten oczywisty i przejrzysty cel, Ukraina nie powinna wzywać do zmian ani stosować innych formatów negocjacji pokojowych, ale przyjmować i wdrażać porozumienia podpisane przez strony i zatwierdzone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ 6 lat temu”– podkreśliła Nikonorowa.

A co w tym czasie robią przedstawiciele Grupy Kontaktowej ze strony UKrainy?

Otóż, na ostatnim posiedzeniu TGK w trybie telekonferencji, w ramach podgrupy humanitarnej (27 kwietnia), miały być omówione kwestie proceduralnego „oczyszczania” osób uczestniczących w poprzednich wymianach między DRL a Ukrainą, a także ustalenia miejsca pobytu osób zaginionych w związku z konfliktem zbrojnym, identyfikacji jak dotąd niezidentyfikowanych ciał. Niemniej jednak strona ukraińska odmówiła negocjacji.

„Spotkanie grupy humanitarnej wprawiło nas w absolutne zdumienie. Przez wiele lat procesu negocjacyjnego nie spotkałem się jeszcze z takim zachowaniem strony ukraińskiej, co zostało zademonstrowane na dzisiejszym spotkaniu.

Pomimo obowiązującego protokołu, zgodnie z którym w porządku obrad omówiono kwestie związane z ‚oczyszczaniem’ proceduralnym uczestników poprzednich procesów wymiany, przedstawiciele Ukrainy odmówili rozmowy na ten temat i zamiast tego odczytali anegdotę. Pomimo wagi tej kwestii strona ukraińska zmieniła platformę dyplomatyczną w komediową. Należy zaznaczyć, że sytuacja z uwolnieniem zatrzymanych jest tragiczna i budzi duże zaniepokojenie.

Pragnę również przypomnieć stronie ukraińskiej, że podczas spotkań naszej grupy decydują się losy osób przebywających w więzieniu. W związku z powyższym zachowaniem naszych przeciwników bezpośrednia odpowiedzialność za niemożność kolejnych wymian spoczywa na Ukrainie”– skomentowała wyniki spotkania Rzecznik Praw Obywatelskich DRL, Daria Morozowa.

Tak to właśnie wyglądają negocjacje z przedstawicielami Ukrainy, w celu przywrócenia pokoju w Donbasie. To już nie jest tylko czynne blokowanie procesu pokojowego, tylko jest to jawna kpina.

*

A tym czasem na ługańskim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne rozlokowały pojazdy opancerzone w pobliżu Dmitrowki- w ten sposób wdrażając proces pokojowy na linii rozgraniczenia.

Ukraińskie siły bezpieczeństwa umieściły moździerze i pojazdy opancerzone w pobliżu budynków mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”).

„W rejonie odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych nasi obserwatorzy zarejestrowali rozmieszczenie dwóch holowanych moździerzy 2S12 Sani w pobliżu osady Dmitrovka i jednego transportera opancerzonego BTR-70 w części mieszkalnej miejscowości Szczastje.”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Dodatkowo, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia warunków rozejmu przez USZ:

– ️ 23 kwietnia UAV małego zasięgu SMM OBWE przelatując w rejonie Krasnogorowki wykrył nowo rozmieszczone 26 miny przeciwpancerne należące do USZ.

– ️ tego samego dnia UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE w rejonie wsi Piszczewik ponownie wykrył około 200 min przeciwpancernych należące do USZ.

Ponadto USZ nadal utrudniają pracę UAV SMM OBWE:

– ️ 24 kwietnia podczas lotu UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE nad obszarami w pobliżu miejscowości Wodianoje został zakłócony mu sygnał GPS.

❗️ Również 23 kwietnia na polu na północ od miejscowości Berdiańsk krótkodystansowy UAV SMM OBWE wykrył stałopłat z systemem wyrzutu i dwóch uczestników USZ z jego obsługi.

Poza tym, obserwatorzy SMM OBWE zarejestrowały obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 zestaw rakietowy (9K35 „Strieła-10”) w pobliżu miejscowości Anadol,

– ️ 3 szt. BMP-1, 1 szt. BRDM-2 w pobliżu wsi Bogdanowka,

– ️ 1 bojowy pojazd inżynieryjny (BAT-2) w strefie mieszkalnej wsi Krasnogorowka,

– ️ 1 BRDM-2 w pobliżu miejscowości Maksimiljanowka,

– ️ 3 szt. BMP-2 w pobliżu części mieszkalnej wsi Nikołajewka.

Ponadto, USZ na donieckim odcinku frontu w ciągu ostatniej doby, 4 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc następujące ostrzały:


06:07, z kierunku Wodianoje w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (7 min),

09:35, z kierunku Awdiejewki w stronę Spartakusa- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu wyrzutni przeciwpancernych rakiet sterowanych PTUR (3 rakiety), 

11:35, z kierunku Kamienki w stronę Krutaja Bałka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty),

13:02, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachód od Doniecka, przy użyciu ciężkiej broni maszynowej.

Tym sposobem, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby na terytorium DRL wystrzelili 12 pocisków.

W dniu wczorajszym na ługańskim odcinku frontu doszło także do incydentów zbrojnych ze strony USZ, gdzie 5 razy naruszyły one warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzały przy użyciu 82-mm moździerzy, automatycznych granatników AGS-17 oraz ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7, w rejonie miejscowości Zołotoje-5, Kalinowa, Łogwinowa i wsi Mołodieżnoje.

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 28 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести провокаційні обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 27 квітня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню.

Поблизу ВОДЯНОГО російсько-окупаційні війська відкривали вогонь по позиціях українських захисників із заборонених Мінськими домовленостями мінометів калібру 120 мм, а біля населеного пункту ОПИТНЕ – ще з протитанкового ракетного комплексу.

Неподалік селища МАЙОРСЬК окупанти тричі обстрілювали позиції наших воїнів з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У передмісті ТАЛАКІВКИ збройні формування Російської Федерації здійснили обстріл, використовуючи станкові протитанкові гранатомети, а біля населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – автоматичні станкові гранатомети.

У районі КАМ’ЯНКИ та ПАВЛОПОЛЯ ворог кілька разів відкривав вогонь з автоматичних станкових та станкових протитанкових гранатометів.

Поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ окупанти обстрілювали позиції наших захисників зі стрілецької зброї.

Внаслідок ворожого вогню один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення. Військовослужбовцю оперативно надали медичну допомогу та доправили до лікувального закладу. Стан здоров’я пораненого – задовільний.На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Вчора, в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», внаслідок підриву військового автомобіля на невідомому вибуховому пристрої один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав травмування несумісні з життям. Ще три військовослужбовці дістали бойові травмування.

Командування висловлює глибокі співчуття рідним та близьким загиблого захисника.

Воїнів доставлено до лікувального закладу та надано належну медичну допомогу. Стан їх здоров’я задовільний. Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 28 квітня, обстрілів не зафіксовано.Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4754 транспортних засоби, 5227 осіб, з яких 4797 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 96 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 25 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1166 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 908 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.04.2021r.- 2136 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli Nawalny staje sie „pieniaczem sądowym”. Tym razem „Liocha” złożył pozew w jednym z moskiewskich sądów przeciwko…aresztowi śledczemu w którym przebywał przed wysłaniem go do kolonii karnej w której obecnie odbywa zasadzony wyrok. „Opozycjoniście” nie spodobało sie to ze w czasie pobytu w areszcie śledczym zaliczono go do kategorii „skłonny do ucieczki”…
  https://tass.ru/proisshestviya/11258321
  Ps. I to jest „totalitarny reżim”, gościu nie dość że odbywając wyrok w kolonii karnej ma dostęp do internetu, to jeszcze składa pozwy przeciwko instytucjom „totalitarnego reżimu”…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Zatoki Perskiej gdzie okręty amerykańskiej 5 Floty oddały strzały ostrzegawcze do okrętów irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej które miały się do nich „za bardzo zbliżyć”. Wcześniej miano je kilkukrotnie wezwać do „wycofania się na bezpieczna odległość’;
  https://korrespondent.net/world/4352592-v-persydskom-zalyve-proyzoshla-stychka-ssha-y-yrana
  Pentagon oczywiscie ‚wyraził zaniepokojenie incydentem”, a co najciekawsze rzecznik Pentagonu John Kirby całą „winą” obarczył tylko Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, „Nie widzimy takiego samego zachowania irańskiej marynarki wojennej. To zazwyczaj KSRI i głównie ich małe łodzie motorowe. To nadal budzi niepokój. I to oczywiście, jak już mówiliśmy, zwiększa ryzyko pomyłki która, jak myślę, nikomu nic dobrego w tej części świata nie przyniesie”;
  https://korrespondent.net/world/4352602-ssha-obespokoeny-yntsydentom-v-persydskom-zalyve-pentahon

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem na Ukrainie, Kijów „spuszcza z tonu”. Pojawiła sie informacja o tym ze władze w Kijowie zaczeły „nieformalne” rozmowy z Rosją oraz Białorusią w sprawie wznowienia dostaw oleju napędowego z tych państw poprzez tzw. rurę Miedwiedczuka, czyli rurociąg który należał do spółki majacej być własnością Miediwdczuka (a za która stał rosyjski ‚Rosnieft”). Poinformował o tym prezes ukraińskiej spółki „Naftohaz” Kobolew zaznaczając przy tym ze wznowienie dostaw na Ukrainę będzie „trudnym procesem”;
  https://www.dialog.ua/ukraine/228233_1619554001

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Deputowany Lwowskiej Rady Obwodowej (samorząd regionalny) z frakcji „Europejska Solidarność” Światosław Szeremet domaga się zrównania „praw kombatanckich” hitlerowskich kolaborantów z Dywizji Waffen SS „Galizien” z prawami „weteranów” ukraińskich sił zbrojnych którzy walczyli na Donbasie;
  https://www.politnavigator.net/vo-lvove-potrebovali-oficialno-priravnyat-nacistov-ss-galichina-k-boevikam-vsu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Roszada’ w kijowskiej „wierchuszce”. Ze stanowiskiem prezesa państwowej spółki „Naftohaz” pożegnała się Andrij Kobolew (funkcje pełnił od 2014 roku), a jego miejsce ma zająć Jurij Witrenko, pełniący obowiązki ministra energetyki Ukrainy. „Smaczku” całej sprawie dodaje fakt że Witrenko to były dyrektor „Naftohazu”, czyli były podwładny Kobolewa, który opuścił spółkę skonfliktowany z byłym już prezesem;
  https://strana.ua/news/330730-jurij-vitrenko-stanet-vremennym-hlavoj-naftohaza-vmesto-koboleva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Szef rosyjskiej dyplomacji minister Sergiej Ławrow skomentował kolejne „njusy” jakoby to ‚Pietrow & Boszirow” jak zwykle „działając wspólnie i w porozumieniu” wysadzili jakies fabryki zbrojeniowe w Bułgarii. Cytat ” Dobrze, że jeszcze nie przypisano nam zabicia arcyksięcia Ferdynanda. Ale wszystko wskazuje na to że do tego dojdzie”;
  >https://twitter.com/dimsmirnov175/status/1387363245816754185

  Polubione przez 4 ludzi

 7. STRATEGIC KULTURE

  Na portalu Strategic Kulture ciekawy artykuł –
  wyróżniona historia – warta przeczytania w całości.

  ,,Żadnych inwazji. Ale iskry trwają”
  Brian Cloughley . 27 kwietnia 2021 r

  ,,Rosja nigdy nie była intencją inwazji na Ukrainę: było to jasne dla obiektywnych analityków zachodnich profesjonalnych instytucji wojskowych.

  W latach 2014-2015, kiedy to zachodnia propaganda przeciwko Rosji była w pełnym rozkwicie, wiele badań przeprowadzonych przez amerykańskie i europejskie siły zbrojne oraz ich różne uczelnie zawodowe na temat sytuacji na Ukrainie, gdzie powstanie sponsorowane przez USA doprowadziło do obalenia. prezydenta Janukowycza.

  Głównym graczem w zamachu była Victoria Nuland, ówczesna zastępczyni sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich, która wkrótce zostanie mianowana podsekretarzem stanu prezydenta Bidena ds. Politycznych, co jest mocnym sygnałem, że Biały Dom nie zamierza rozluźnienie konfrontacyjnej postawy wobec Rosji. W otwartym przykładzie poparcia zamachu stanu ten oficjalny przedstawiciel administracji USA w towarzystwie ambasadora rozdał ciasteczka demonstrantom w Kijowie i wyraził poparcie dla ich sprawy. (Co sprawia, że ​​zastanawiasz się, jaka byłaby reakcja USA, gdyby ambasador Rosji w Waszyngtonie rozdał gadżety członkom mafii, która wtargnęła na Kapitol 6 stycznia).

  Jak opisał Ted Galen Carpenter z Cato Institute , „zakres ingerencji administracji Obamy w ukraińską politykę zapierał dech w piersiach. Rosyjski wywiad przechwycił i ujawnił międzynarodowym mediom rozmowę telefoniczną z Nuland, w której ona i ambasador USA na Ukrainie Geoffrey Pyatt szczegółowo omówili swoje preferencje co do konkretnego personelu w rządzie po Janukowyczu. Wśród faworyzowanych przez USA kandydatów znalazł się Arsenij Jaceniuk, człowiek, który został premierem po odsunięciu Janukowycza od władzy. Podczas rozmowy telefonicznej Nuland stwierdził z entuzjazmem, że „Yats to facet”, który wykona najlepszą robotę ”. Cała ta sprawa była marną farsą.

  (…)

  Czytaj dalej:
  https://www.strategic-culture.org/news/2021/04/27/no-invasions-but-the-sparks-continue/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Skandal podczas mistrzostw świata w warcabach, które odbyły się w Polsce. W trakcie pojedynku zawodniczek z Rosji i Polski do stołu podszedł mężczyzna i ściągnął rosyjską flagę. Jak się okazało męzczyzna to były szef Europejskiej Federacji warcabów Jacek Pawlicki który tłumaczył się ze „musiał to zrobić ponieważ tak kazał mu były minister sportu RP Witold Bańka’. Pawlicki stwierdził takze ze jego działanie ma związek ze „zignorowaniem” przez Światową Federację warcabów decyzji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), której szefem obecnie jest Witold Bańka, decyzji o nałożeniu ‚sankcji” na rosyjskich sportowców, za co mogło dojść do nałożenia sankcji także na Światową Federacje warcabów;
  https://strana.ua/news/330709-rossijskij-flah-snjali-vo-vremja-chm-po-shashkam-v-polshe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Zdrada”. Cytat „Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji odniosło się do wypowiedzi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o możliwości stworzenia innych formatów negocjacji w celu rozwiązania sytuacji w Donbasie. Paryż uważa format normandzki za najbardziej efektywny”;
  https://strana.ua/news/330786-mid-frantsii-zajavil-chto-eshche-verit-v-nomandskij-format.html
  I jeszcze raz ‚zdrada”. Cytat „Borrell przyznał, że UE nie może ani odłączyć Rosji od SWIFT, ani zatrzymać budowy Nord Stream 2”;
  https://strana.ua/news/330789-zhozep-borrel-priznal-chto-es-ohranichen-v-sredstvakh-davlenija-na-rossiju-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejny polski polityk z wizyta na Ukrainie.

  Jesteśmy zainteresowani kontynuacją eksportu gazu do Ukrainy – mówił PAP wicepremier Jarosław Gowin przed czwartkową wizytą na Ukrainie. Dodał, że Ukraina jest dla Polski strategicznym partnerem m.in. w dywersyfikacji źródeł i tras dostaw gazu ziemnego oraz transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
  https://www.wnp.pl/finanse/gowin-jestesmy-zainteresowani-kontynuacja-eksportu-gazu-do-ukrainy,465518.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Tak to jest jak podstawowe elementy gospodarki podporządkowane są polityce…..to MY- obywatele zapłacimy za to słony rachunek. Gowin i reszta zaś otrzymają sowite apanaże. Jeszcze większe niż obsrajdek…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.