Wojna domowa na Ukrainie 29.04.2021r.- 2137 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 407.

Wywiad Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla włoskiej gazety La Repubblica.

Rosja ogłosiła zakończenie ćwiczeń, co tłumaczyło koncentrację wojsk na granicy z Ukrainą. Co to znaczy? Czy przywrócono bezpieczeństwo? Czy Europa może odetchnąć z ulgą?

– Komunikaty z Rosji o wycofaniu wojsk z naszej granicy do miejsc stałego rozmieszczenia zmniejszają napięcie, to logiczne. Ale trzeba ocenić ten proces po jego wynikach – napięcie zmniejszy się proporcjonalnie do tego, ile żołnierzy zostanie wycofanych.

Od pierwszego dnia tego kryzysu powiedzieliśmy prostą rzecz: jakakolwiek ekspansja agresji i zastraszanie przez wojska nikomu nie przyniesie korzyści.

Ukraina może to zapewnić z całą pewnością. Teraz w Europie jest tylko jedna wojna – przeciwko naszemu krajowi. W ukraińskim Donbasie trwa to już ósmy rok. I należy się tym zająć.

Być może, aby ostatecznie zapobiec eskalacji, potrzebujemy dziś, oprócz istniejących formatów, także bezpośrednich negocjacji prezydenckich.

Jeszcze raz: to obecnie jedyna wojna w Europie. A jakakolwiek ekspansja działań wojennych prowadziłaby tylko do nowych cierpień. Dlatego rozpoczęta deeskalacja z pewnością doda spokoju i pewności europejskiej przyszłości.

Dodam też, że każda wojna, a wojna w Donbasie nie jest wyjątkiem, destabilizuje cały nasz region i negatywnie wpływa na całą Europę. Region potrzebuje stabilności i pokoju, aby się rozwijać. Nie będzie gwarancji spokoju i pełnego bezpieczeństwa na kontynencie, dopóki na Ukrainie nie zapanuje pokój.

Dokładnie wiemy, jak przyszliśmy na ten świat. Ale potrzebna jest wola polityczna drugiej strony.

W porządku. Jest pańska inicjatywa, panie prezydencie, a już odpowiedź Putina, w której mówi też o możliwości lub konieczności spotkania bilateralnego. Czyli spotkanie się odbędzie?

– Spotkanie na pewno się odbędzie. Jest potrzebny, aby zakończyć wojnę w Donbasie i doprowadzić do uczciwego i trwałego pokoju. Ale jaki powinien być program tych negocjacji? Jakie kroki zaprowadzą nas do pokoju? Gdzie i kiedy zostaną uzgodnione te kroki?

Są to pytania otwarte i odpowiedzi na nie otrzymamy, moim zdaniem, zaraz po rozpoczęciu bezpośrednich konsultacji między Kancelarią Prezydenta Ukrainy a Administracją Prezydenta Rosji. Ze swojej strony przekazałem już szefowi Urzędu, Andreiowi Yermakowi, wszystkie odpowiednie polecenia dotyczące organizacji konsultacji.

Oczywiste jest, że od dawna nie ma bezpośredniej komunikacji między Ukrainą a Rosją. Z pewnością nie sprzyja to konstruktywnym negocjacjom. Dlatego wydaje mi się, że spotkanie powinno odbyć się przede wszystkim na terytorium, które uosabia pokój i dialog.

Moim zdaniem odpowiednie miejsce na niezwykle złożony dialog o pokoju pomoże rozwiązać problem.

– Czy może to być na przykład Rzym lub Watykan?

– Tak, może to optymalne miejsce ze wszystkich punktów widzenia. Watykan jest naprawdę idealnym miejscem do dialogu o pokoju. Stolica Apostolska jest światowym autorytetem moralnym, który zawsze skutecznie pełni rolę mediatora, ponieważ jest bezstronny i budzi zaufanie wszystkich stron konfliktu. Z tego powodu do Stolicy Apostolskiej w historii często zwracano się w celu rozwiązywania konfliktów między państwami i budowania pokojowej przyszłości.

Jest to zarówno autorytet, jak i szczera chęć pomocy oraz gwarancja odpowiedzialności. Papież jest z powołania prorokiem pokoju.

Pod tym względem Watykan różni się od innych światowych graczy: pozostaje wyłącznie siłą moralną i zawsze działa w sposób niezainteresowany, bez interesów militarnych, politycznych czy ekonomicznych.

Mediator z takim autorytetem może dać pewność, że nasze próby negocjacyjne są bezowocne.

Oczywiście miejsce spotkań powinno budzić zaufanie po obu stronach. Wtedy będzie skuteczny i naprawdę możemy mówić do rzeczy.

– Czy wsparcie Ukrainy przez Europę było wystarczające w tym kryzysie? A jak ocenia Pan wkład Włoch w rozwiązanie tej sytuacji?

– Tak naprawdę rozmawiamy teraz jednym głosem z Europą, reagując na wydarzenia, które miały miejsce i mają nadal miejsce na wschodzie naszego kraju. Ukraina otrzymała wsparcie zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie poszczególnych państw europejskich. Ale bądźmy szczerzy. Wojna w Donbasie trwa od ośmiu lat, ciągle tracimy żołnierzy. Ostrzał z moździerzy, broń strzelecka, ostrzał snajperski, użycie dronów – to na co dzień determinuje warunki panujące na części naszego terytorium i odbiera życie naszym ludziom. To musi zostać powstrzymane. Jeśli nadal nie ma pokoju, jeśli jedyna wojna w Europie w żaden sposób się nie kończy, to trzeba dołożyć trochę więcej wspólnych wysiłków. Jest to niezwykle ważne, przede wszystkim z punktu widzenia bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Ponieważ każdy otwarty konflikt, każda niedokończona wojna zawsze ma dramatyczne konsekwencje dla całego kontynentu.

– Jeśli deeskalacja dobiegnie końca i sytuacja się ustabilizuje, to jaki będzie to miało wpływ na samą Ukrainę? Czy pomoże to zintensyfikować reformy w twoim kraju?

– Nigdy nie spodziewaliśmy się całkowitego spokoju na froncie przy przeprowadzaniu reform.

Mimo to na większości terytorium naszego państwa panuje pokój, system demokratyczny jest zachowany. Ukraina mimo wszystkich zagrożeń aktywnie się zmienia. Dlatego wdrażanie reform w naszym kraju jest również jednym z instrumentów ochrony.

Ukraina musi zrobić to samo, co inne kraje naszego regionu po upadku obozu radzieckiego. Pod pewnymi względami nasz stan po 1991 r., kiedy ogłosiliśmy niepodległość, naprawdę pozostawał w tyle. Ale z drugiej strony stwarza też dodatkowe możliwości: inwestowanie w naszym kraju jest teraz równie opłacalne, jak opłacalne w innych krajach Europy Wschodniej, kiedy przenosiły się do Unii Europejskiej. Kiedy rynki nie zostały jeszcze utworzone, a aktywa są niedowartościowane, inwestując we wzrost można zarobić znacznie więcej. Aktywnie realizujemy reformę rolną, unowocześniamy sektor finansowy, aktualizujemy infrastrukturę, rozwijamy instrument koncesyjny. Zapraszam do tej współpracy firmy włoskie – to wzmocni nasze kraje.

Włosi już dobrze znają ukraiński charakter, naszą ciężką pracę i umiejętność czynienia dobrych rzeczy. Współpracując, zrobimy wiele pożytecznych rzeczy dla Europy.”

https://www.president.gov.ua/ru/news/intervyu-prezidenta-ukrayini-gazeti-la-repubblica-68185

Czytelnicy francuskiej gazety „Le Figaro”, dokonali oceny deklaracji Zełenskiego:

ca18

Dlaczego on krzyczy, zanim zaboli? To wcale nie jest poważne …

araucaria luxurians

Mała wojna Bidena-Zełenskiego przegrana! Władimir zmarszczył brwi i pokazał pazury i to wystarczyło.

Arnold Mazirat

Biedni Ukraińcy naprawdę schrzanili, UE ich odepchnęła, USA ich nie chcą, Rosjanie też, tylko NATO schlebia im i podżega na tyle, na ile może zdenerwować Putina.

Posejdon

Jeden z wyższych urzędników ukraińskich powiedział dziennikarzom, że Ukraina jest teraz kontrolowana przez ambasadę USA w Kijowie.

Themistoclius

Zełenski jest przekonany, że Rosjanie się go boją. Naprawdę jest klaunem.

Gleux

Zełenski powiedział również w wywiadzie dla Financial Times: „Są dwie możliwości: możemy zmienić format miński, dostosować go. Lub możemy użyć dowolnego innego formatu. Ważne jest, aby nie tracić czasu. Szybkość tego procesu jest ważna, ponieważ każdego dnia tracimy ludzi ”. Jednym słowem, ostatecznie zrzekł się porozumień mińskich. Czy Francja i Niemcy będą wreszcie w stanie wywrzeć na nim presję, aby wypełnił ukraińskie zobowiązania?

Edmond

On nie jest sobą, to gówniarz. Nie rozumie, że należy uczyć się na własnych błędach. Nie lepiej jest z Agence France-Presse, która publikuje te bzdury.

Ja9978

Więc napięcie z Rosją nagle opadło. W rzeczywistości nie został stworzony przez Rosję, ale najwyraźniej pochodzi z innego miejsca. Będziemy musieli przyzwyczaić się do tego, że mieszkańcy Krymu ponownie głosowali za Rosjanami.

DANIEL LUCZAK

Dlaczego mamy tak krótką pamięć? Jest jednak sporo archiwalnych materiałów filmowych. Armia rosyjska jest w Rosji, ale zapominamy o bandytyzmie, prostytucji, handlu ludźmi i korupcji tam, gdzie znajdują się amerykańskie bazy wojskowe: w Korei, w Wietnamie, pod flagą NATO w Niemczech, Włoszech, Grecji, Francji.

omega33

Popiera strach przed Rosjanami, aby stworzyć grunt dla działań NATO, które bez Rosjan nie będzie już potrzebne.

pokoupatel

Mimo to jest jedna rada: nie denerwuj niedźwiedzia.

PROPOUSK

Nie martw się, mamy coś, co uspokoi niedźwiedzia i Putin o tym wie! Jest pragmatykiem i uderza tylko wtedy, gdy jest pewien zwycięstwa.

Jak widać francuski „lud” nie jest taki głupi jak często się sugeruje.

https://inosmi.ru/politic/20210428/249651981.html

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku ciężarówka USZ została wysadzona w powietrze przez minę, gdy kierowca próbował jechać na skróty.

Ciężarówka USZ, która wybuchła w pobliżu wsi Oriechowo, wpadła na ukraińską minę, ponieważ kierowca próbował skrócić sobie drogę. 

.„Dostarczając amunicję na stanowiska 1 batalionu 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie Oriechowa, z naruszeniem nakazu dowództwa batalionu poruszania się tylko po sprawdzonych drogach, kierowca samochodu GAZ-66 pojechał przez pola uprawne w celu skrócenia sobie trasy, gdzie najechał na minę przeciwpancerną TM-62 powodując jej eksplozje”- poinformował na briefingu dla mediów Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL

W wyniku detonacji ładunku wybuchowego jeden żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych zginął na miejscu, trzech zostało ciężko rannych.

Filiponenko dodał, że w tylnej części samochodu było jeszcze dwóch żołnierzy, których tożsamość nie została jeszcze ustalona.  

Rzecznik prasowy zauważył, że dowództwo brygady poinformowało o śmierci jednego i rannych trzech żołnierzy, a „los kolejnych dwóch zabitych żołnierzy tradycyjnie nie jest podawany do publicznej wiadomości”.

Zasugerował, że po ustaleniu tożsamości zmarłych funkcjonariuszy ochrony dowódca brygady obarczy winą ofiary ostrzału milicji ludowej. 

Poza tym, USZ przywiozły amunicję do prowokacji w rejonie wsi Katerinowka.

„Z informacji otrzymanych od naszego źródła w siedzibie GO-T (grupa operacyjno-taktyczna) ‚Północ’ dowiedzieliśmy się, że podczas negocjacji Grupy Kontaktowej ds. pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie będą prowadzone prowokacyjne ostrzały ze stanowisk 92 brygady”– poinformował Iwan Filiponenko . 

Filiponenko wyjaśnił, że w celu przeprowadzenia prowokacji „ karetką brygady, z rozkazu dowódcy brygady pułkownika Pawła Fedosenki, na stanowisko w pobliżu wsi Katerinowka dostarczono dwa pudła nabojów kalibru 5,45 i 7,62 mm , a także 20 pocisków do granatnika RPG -7″.

„Zwracamy uwagę obserwatorów SMM (Special Monitoring Mission) OBWE i międzynarodowych organizacji praw człowieka na wyraźne łamanie norm międzynarodowego prawa humanitarnego przez ukraiński personel wojskowy”– dodał przedstawiciel Departamentu Obrony ŁRL.

Ponadto, kierowca pojazdu opancerzonego na ćwiczeniach Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy wiechał na kontrolera ruchu.

„Kierowca pojazdu opancerzonego podczas ćwiczeń Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił naruszył przepisy dotyczące kierowania sprzętem specjalnym i najechał na kontrolera ruchu, który został przewieziony do szpitala wojskowego nogą urazy.”– poinformował Iwan Filiponenko.

„26 kwietnia w pobliżu miejscowości Trechizbienka, podczas szkolenia na wyjściu sprzętu na rejony formowania kolumn kompanii, gdy 14 osobna brygada zmechanizowana Ukraińskich Sił Zbrojnych została postawiona w stan pogotowia, doszło do wypadku. pojazd ewakuacyjny uderzył w żołnierza, który regulował wyjście sprzętu z placu pojazdów bojowych”– wyjaśnił Filiponenko, dodając, że „ofiara z urazami kończyn dolnych trafiła do szpitala wojskowego w Artemowsku”

„Obecnie na miejscu zdarzenia pracują śledczy prokuratury i wojskowych organów ścigania, trwają przesłuchania naocznych świadków oraz eksperyment śledczy. W sprawie zdarzenia wszczęto postępowanie z art. 415 kk. Ukrainy (Naruszenie zasad prowadzenia lub obsługi pojazdu bojowego, specjalnego lub transportowego, które spowodowało obrażenia ofiary)”– powiedział rzecznik prasowy ML ŁRL.

Poza tym, USZ rozlokowały pojazdy opancerzone w części mieszkalnej miejscowości Popasna i na obrzeżach miejscowości Wiskriwa.

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych nasi obserwatorzy zarejestrowali rozmieszczenie jednego transportera opancerzonego w dzielnicy mieszkalnej osady Popasnaja wzdłuż ulicy Bachmuckiej i jednego transportera opancerzonego na obrzeżach. wioski Wiskriwa.”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Milicja Ludowa przypomniała, że ​​rozmieszczenie w osadach broni i sprzętu wojskowego przez USZ stanowi naruszenie trzeciego punktu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, 26 kwietnia, ze strony USZ oddano 17 strzałów w kierunku UAV misji OBWE podczas przelotu nad pozycjami ukraińskich formacji zbrojnych w rejonie osady Krasnogorowka. Ponadto obserwatorzy zarejestrowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE podczas lotów w pobliżu osad Niewielskoje, Krasnogorowka, Pawłopol i Gnutowo.

Ponadto patrole i UAV SMM OBWE odnotowały na donieckim odcinku frontu obecność sprzętu USZ poza obszarami składowania i strefą bezpieczeństwa, w tym w osadach i na stacji kolejowej:

– ️ 1 zestaw rakietowy S-300 w pobliżu wsi Wołodarskoje (ukraińska Nikolskoje),

– ️ 8 samobieżnych haubic 2S3 „Akacja” (152 mm) na stacji kolejowej w osadzie Chlebodarowka,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-3) w pobliżu strefy mieszkalnej w miejscowości Primorskoje.

Zaś 23 kwietnia UAV SMM OBWE ponownie zauważył co najmniej 11 min przeciwczołgowych USZ umieszczonych 30-50 metrów od budynków mieszkalnych po drugiej stronie drogi prowadzącej w kierunku Doniecka. Ten sam UAV SMM OBWE także po raz kolejny zauważył 3 miny przeciwpancerne na lokalnej drodze 450 metrów na wschód od wspomnianych min. Te fakty stawiania min przez formacje zbrojne Ukrainy, w tym w pobliżu budynków mieszkalnych, są rażącym naruszeniem porozumień mińskich i świadczą o jawnym lekceważeniu przez ukraińskie formacje zbrojne wykonania klauzuli 6 Memorandum z 19 września, 2014r.

Natomiast, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc następujące ostrzały:


07:25, z kierunku Talakowki w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów),

12:45, także na południowym odcinku frontu, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu ręcznego granatnika przeciw pancernego RPG-7 (1 granat) i granatnika podlufowego GP-25 (4 granaty),

16:00, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min).

Tym sposobem, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 16 pocisków.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 2 razy naruszyły warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzały w rejonie osad Łozowoje, Zołotoje-5 i Mołodieżnoje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 29 квітня 2021 року.

Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують вести обстріли позицій українських захисників, з метою подальшого звинувачення у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 28 квітня, було зафіксовано 15 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.

Зокрема, у передмісті КРАСНОГОРІВКИ противник вів вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру, великокаліберних кулеметів та станкових протитанкових гранатометів.

Поблизу КАТЕРИНІВКИ російські загарбники двічі здійснили обстріли, застосувавши міномети калібру 120 мм, стрілецьку зброю, ручні станкові та станкові протитанкові гранатомети.

Неподалік ВОДЯНОГО російсько-окупаційні війська шість разів відкривали вогонь у бік позицій українських захисників із мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі населеного пункту ГНУТОВЕ ворог здійснив обстріл із станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів.

Біля селища СВІТЛОДАРСЬК окупанти застосували великокаліберні кулемети та станкові протитанкові гранатомети. Неподалік АВДІЇВКИ противник вів вогонь зі станкових протитанкових гранатометів, а біля селища ЗОЛОТЕ-4 – з ручних протитанкових гранатометів.

Зі стрілецької зброї збройні формування Російської Федерації здійснили обстріл населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання «Північ», внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Воїну оперативно надано медичну допомогу. Стан здоров’я пораненого – задовільний.

На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Поблизу ВОДЯНОГО збройні формування Російської Федерацій здійснили дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 29 квітня, з боку російсько-окупаційних військ було зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

Так, неподалік населеного пункту ОПИТНЕ окупанти відкривали вогонь із мінометів 120-го калібру, а біля ПАВЛОПОЛЯ – ще й з гранатометів різних систем та стрілецької зброї. Поблизу СВІТЛОДАРСЬКА противник застосував станкові протитанкові та автоматичні станкові гранатомети.

Бойових втрат серед українських захисників за поточну добу немає.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення Операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділи поліції зведених загонів перевірили 5020 транспортних засоби, 5379 осіб, з яких 4949 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 5 особа. Виявлено 82 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 31 злочинів.Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1134 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 684 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» 1 та 2 відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.04.2021r.- 2137 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Rosji, czyli ‚niezastąpiony” Władimir Wolfowicz Żyrynowski skomentował „incydent”, a właściwie CHAMSTWO, do jakiego doszło podczas mistrzostw świata w warcabach w Polsce. Cytat „W Polsce już podczas meczu warcabów rosyjskiego i polskiego sportowca ze stołu zdjęto flagę rosyjską i naklejkę z imieniem. Co będą dalej robić? Zmuszać rosyjskich sportowców do zmiany fryzur? Ubrań? Butów? Polacy przekraczają wszelkie rozsądne granice, wszystkie czerwone linie. I to wszystko oczywiście wpadnie do skarbonki negatywnych działań Polaków w stosunku do naszego kraju, za które będą musieli odpowiedzieć – obiecał Żyrinowski.
  Następnie zasugerował, jak zareagować na takie działania.
  – W przyszłości możemy wysłać nasz pułk powietrzno-desantowy do towarzyszenia sportowcom na zawodach w Polsce, aby zabezpieczyć ich udział w turnieju, tak aby nikt nie odważył się wyciągnąć rąk po rosyjską flagę – powiedział lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji’;
  https://strana.ua/news/330838-zhirinovskij-predlozhil-sportsmenam-rf-ezdit-v-polshu-s-desantnym-polkom.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie ‚afery szpiegowsko-sabotażowej” za która mieli stać „Pietrow & Boszirow”, a która „dotarła” do Bułgarii. Firma należąca go bułgarskiego biznesmena Emiliana Gebrewa w której składach miało dojsć do wybuchów sprokurowanych przez „Pietrowa & Boszirowa” zarzuciła kłamstwo…bułgarskiej prokuraturze. W wydanym w tej sprawie oświadczeniu firma stwierdziła ze nigdy nie zajmowała się sprzedażą broni i amunicji do Gruzji, cytat „kłamstwo to łatwo zweryfikować na podstawie dostępnych dokumentów”. Jednocześnie przyznano że na składzie w Bułgarii należacym do firmy w 2011 roku doszło do wybuchu przywiezionej rok wcześniej z Czech amunicji, jednak już w listopadzie 2013 roku bułgarska prokuratura zakończyła śledztwo w tej sprawie [prawdopodobnie z powodu niestwierdzenia „udziału osób trzecich]. Zaprzeczono także wywodom prokuratory jakoby przed wybuchem doszło do jakiegoś pożaru;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11267173

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie wczorajsza ‚roszada” w „Naftohazie”, czyli zdymisjonowanie dotychczasowego prezesa (od 2014 roku) Kobolewa wywołała pierwsze międzynarodowe reperkusje. Cytat „Ambasadorowie państw G7 ostrzegają ukraińskie władze przed polityczną ingerencją w zarządzanie Naftohazem. O tym napisali ambasadorowie w oświadczeniu wydanym 29 kwietnia na twitterze”;
  https://ukraina.ru/news/20210429/1031279912.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze przeprowadziło rewizje w przedsiębiorstwach należacych do Poroszenki oraz jego „partnera biznesowego” Gładkowskiego (znanego także jako „Swiniarczuk”). W oficjalnym komunikacie PBŚ poinformowało ze jego działania zwiazane są ze śledztwem w sprawie sprzedaży przez te przedsiębiorstwa sprzetu wojskowego Ministerstwu Obrony Ukrainy po znacznie zawyżonych cenach;
  https://strana.ua/news/330927-obyski-na-zavodakh-poroshenko-i-svinaruchka-prokhodili-iz-za-kontraktov-s-minoborony.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. No i wreszcie: Pietrow i Boshirow wysadzili w powietrze Tu-154M Prezydenta RP!
  dzisiaj o 16:23

  Świeża okładka Gazety Polskiej z „sensacją”. Zrzut ekranu: gazetapolska.pl

  ,,„Elitarna jednostka GRU, która w 2014 roku wysadziła składy amunicji w czeskiej Vrbeticy, zabijając dwie osoby, kilka miesięcy później uczestniczyła w otruciu bułgarskiego magnata wojskowego Emiliana Gebru , który miał sprzedawać rakiety z Vrbetic Ukrainie. Jak sprawdził GP, na kolacji, którą Gebrew zjadł w sofijskim hotelu na krótko przed zapadnięciem w śpiączkę, towarzyszyli mu… polscy i rosyjscy biznesmeni. Z publikacji bułgarskich mediów wynika, że ​​są to przedstawiciele firmy Polit Elektronik, która prowadziła interesy z Emilianem Gebru i na krótko przed katastrofą smoleńską przekazała Tu-154 ludziom z rosyjskich służb do naprawy – pisze Wezhkholovsky.
  Według polskiego publicysty, bomba została podłożona podczas naprawy strony prezydenckiej.Medialna paranoja w zachodnich mediach na temat agentów superwywiadu Pietrowa i Boshirowa dotarła do Polski.

  Na okładce najnowszego numeru tygodnika Gazeta Polska czytelnicy znajdą „rewelacyjny” materiał na temat: „Przepraszam, czy ja też zrujnowałem kaplicę?” Artykuł nosi tytuł: „Naprawili Tupolewa. Zostali otryci przez Bułgara. Ślad smoleński w atakach bułgarskich i czeskich ”.

  „Szczególnie polecamy materiał na okładce” – podaje w komunikacie redakcja Gazety Polskiej.

  Historia niestrudzonych rosyjskich agentów superwywiadu Pietrowa i Boshirowa, mimo że przerodziła się już w paskudną anegdotę, doskonale wpisuje się w polski mainstream.

  https://diana-mihailova.livejournal.com/6421832.html

  https://cont.ws/@Chervonec001/1978760

  *************

  A gdy już myślałem, że zeszliśmy na samo dno absurdu
  wtem z drugiej strony dna ktoś do nas zapukał:
  Elo?!! Anton Maciarenko ?? Zdrastwujtie.
  Tu Pietrow i Boshirow mechanicy Putina.

  Polubione przez 6 ludzi

 7. „Haniebna zdrada” w Radzie Najwyższej Ukrainy, gdzie deputowani „Opozycyjnej platformy – Za życie” zorganizowali na sali plenarnej akcję „Nieśmiertelny pułk”, a jeden z liderów ugrupowania Wadim Rabinowicz ogłosił że nie da się zastraszyć „faszystom paradującym po ulicach” i stwierdził używając popularnego hasła radzieckiego z czasów IIWŚ że „Wróg zostanie pokonany! Zwycięstwo będzie nasze”;
  https://24tv.ua/ru/opzzh-ustroila-bessmertnyj-polk-stenah-rady_n1612892

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł podsumowujący wczorajsza „nazi-imprezę” w Kijowie, czyli marsz ku czci Dywizji Waffen SS „Galizien”. Zdecydowanie negatywnie wypowiedzieli sie ambasadorowie Niemiec i Izraela, negatywnie wypowiadają sie także ukraińscy internauci, a podobne „nazi-imprezy” na Ukrainie jak trwały tak trwają…
  https://strana.ua/news/330868-marsh-divizii-halichina-chto-hovorjat-v-ukraine-i-mire-o-shestvii-v-chest-ss.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraina negocjuje z Białorusią i Rosją dostawy oleju napędowego wobec widma niedoborów w maju. Teoretycznie mogłaby importować to paliwo z Unii Europejskiej, na przykład z Polski.
  https://biznesalert.pl/ukraina-olej-napedowy-paliwo-diesel-niedobory-rozmowy-bialorus-rosja-polska-energetyka-ropa/
  Komentarz: Takie dostawy byłyby niezwykłym wyzwaniem logistycznym. Konieczne byłoby zmobilizowanie całej floty cystern. Drugim problemem jest opłacalność takiej operacji 🙂 Same „delegacje” dla kierowców pewnie pochłonęłyby ewentualne zyski.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.