Wojna domowa na Ukrainie 01.05.2021r.- 2139 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 409.

Rosja i Chiny opracowały broń, która może unieruchomić amerykańskie satelity w kosmosie, powiedział generał sił powietrznych John Raymond, dowódca sił kosmicznych USA.

Według generała Raymonda „kosmos to ten sam obszar działań wojennych, co powietrze, ląd i morze”. Jednocześnie jest on przekonany, że Rosja i Chiny „opracowały broń, która może albo unieruchomić satelity, albo zniszczyć satelity z Ziemi lub z kosmosu, albo przez cyberprzestrzeń”. W tym kontekście określił Chiny „głównym zagrożeniem” dla Stanów Zjednoczonych”– opublikowano w Washington Post.

Raymond powiedział, że chociaż kosmos, według Stanów Zjednoczonych, jest „obszarem działań wojennych”, celem jego agencji jest zapobieganie „konfliktowi, który zaczyna się lub rozprzestrzenia w kosmos”, ale aby to zrobić, „musi działać z pozycji siły, zmieniając metody odstraszania konkurentów i przeciwników”. Następnie stwierdził, że można to osiągnąć albo przez „pozbawienie korzyści”, albo przez „obciążenie kosztami”.

Z kolei szef Pentagonu Lloyd Austin podczas ceremonii inauguracji nowego szefa Dowództwa Indo-Pacyfiku, Johna Aquilino, powiedział, że „podstawą obrony Ameryki jest wciąż odstraszanie”, tak aby „amerykańscy przeciwnicy zrozumieli bezsensowność bezpośredniego starcia”.

„Jak powiedział prezydent John F. Kennedy w 1961 r., tylko wtedy, gdy niewątpliwie mamy zbyt wiele broni, możemy być pewni, że nie będziemy musieli jej używać. Ta zasada jest nadal aktualna. A w tym jesteśmy nawet najlepsi”– powiedział Lloyd Austin, dodając, że siła Stanów Zjednoczonych „jest zakorzeniona w demokracji, w tym w zdolności do zmiany kursu i wykorzystania talentów wszystkich sił narodu”.

Jednak postęp technologiczny zmienia naturę wojny, który wykorzystują potencjalni przeciwnicy USA, więc Waszyngton musi „upewnić się, że system powstrzymywania pozostanie na miejscu we wszystkich możliwych scenariuszach konfliktu”. Austin zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o tradycyjne obszary ochrony na lądzie, wodzie i powietrzu, ale także w kosmosie i cyberprzestrzeni.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone nazywały Rosję swoim głównym rywalem w kosmosie. Amerykańskie dowództwo kosmiczne twierdzi, że Rosja rzekomo testowała już w kosmosie broń antysatelitarną.

Oczywiście, tradycyjnie już- metodą zatwardziałych „demokratów”, nie przedstawiono na to żadnych namacalnych dowodów. Nawet nie usiłując w tym przypadku zasłaniać się mityczną tajnością.

Konkretnie zaś, widać już gołym okiem, że w swym wojennym szaleństwie, kolejna administracja amerykańska dąży do otwartego konfliktu, czy to z Rosją, czy też z Chinami, a nawet z oboma tymi krajami jednocześnie. Wsparciem w tym szaleństwie mają być siły NATO europejskich partnerów Stanów Zjednoczonych.

Przygotowania propagandowe do bardzo gorącego załatwienia swoich spraw- przy pomocy kanonierek, już od kilku lat trwa. Chodzi tu, tylko o to, aby przekonać do tego jak najszersze rzesze opinii publicznej, aby później móc twierdzić, giniecie, bo „to dla waszego dobra”.

Najważniejsze w tym wszystkim jest spektrum przyszłego teatru działań wojennych, który już nie tylko będzie w optyce ziemskiej „konfliktem światowym”– co jest już oczywiste, ale bez przesady będzie można mówić, o takim konflikcie jako o zasięgu „wszechświatowym”. Otóż, globalizacja i rozwój nauki oraz techniki wojennej, spowodował, że zwykły człowiek staje się tylko obiektem statystycznym, co ktoś już wiek temu stwierdził, a co wywołuje do dziś wielką konsternację wśród zakłamanych elit politycznych „demokratycznego” Zachodu.

https://www.washingtonpost.com/gdpr-consent/?next_url=https%3a%2f%2fwww.washingtonpost.com%2fwashington-post-live%2f2021%2f04%2f30%2ftranscript-path-forward-space-force-with-chief-space-operations-gen-john-w-jay-raymond%2f

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku USZ wykorzystują dziennikarzy ukraińskich mediów do prowadzonej przez dowództwo OPS wojny propagandowej.

.„Niechęć ukraińskich przywódców do porozumienia się w sprawie platformy politycznej potwierdza obecność w tym tygodniu w strefie działań wojennych trzech ekip filmowych ukraińskich kanałów telewizyjnych ICTV, Inter i Channel 5, które z dowództwa 59 brygady otrzymały bezpośrednie instrukcje dowództwa Operacji Połączonych Sił Połączonych, aby przeprowadzić w ich obecności prowokacyjne ostrzeliwanie stanowisk obrońców naszej republiki, a także w odpowiedzi na to upozorować ostrzał swoich własnych pozycji”– poinformował oficjalny przedstawiciel departamentu obrony republiki Jakow Osadczy.

Osadczy podkreślił, że cały inscenizowany film był nadzorowany przez specjalistów ze skonsolidowanego oddziału 74 Centrum Informacji i Operacji Psychologicznych Sił Zbrojnych Ukrainy „z późniejszym przekazaniem materiału filmowego dowódcy OPS, generałowi Władimirowi Krawczence”.


Ukraińskie Siły Zbrojne utrudniają też nadal pracę UAV SMM OBWE w okolicach Zołotoje, Podleśnego i Łoskutowki.

„USZ wykorzystały wojnę elektroniczną (EW) do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenach trzech osad w strefie Operacji Połączonych Sił”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej LPR Jakow Osadczy. „Zidentyfikowaliśmy dowody systematycznej pracy mobilnych grup walki elektronicznej z 20 batalionu walki elektronicznej na obszarach odpowiedzialności 92 brygady w rejonie miejscowości Zołotoje, Podlesnoje i Łoskutowki.„- wyjaśnił Osadczy.

Wcześniej resort obrony ŁRL wielokrotnie informował, że USZ używają środków walki elektronicznej do utrudniania pracy UAV SMM OBWE w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

Na tym samym odcinku frontu, USZ rozmieściły pojazdy opancerzone na terenie mieszkalnej części w miejscowości Szczastie.

„Żołnierze 80 brygady Ukraińśkich Sił Zbrojnych rozmieścili jeden transporter opancerzony BTR-80 i opancerzony wóz patrolowy zwiadowczy BRDM-2 na terenie osiedla mieszkaniowego w Szczastii, a w pobliżu tej osady znaleziono kolejny BTR-80.”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Milicja Ludowa ŁRL przypomniała, że ​​rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez siły bezpieczeństwa Kijowa w osadach stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE przez USZ w czasie ich lotów w rejonie miejscowości Jurjewka, Troickoje, Wierchnietoreckoje, Lebiedinskoje i dwukrotnie- w pobliżu miejscowości Czernienko.

Obserwatorzy SMM OBWE zarejestrowali także obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów:

– ️ 1 transporter opancerzony (MT-LB) i 1 pojazd bojowy opancerzony w pobliżu miejscowości Awdiejewka,
– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu Nowobachmutowki.

‼ ️ Dodatkowo 27 kwietnia UAV SMM OBWE odnotował obecność 1810 min przeciwczołgowych USZ w rejonie miejscowości Niewielskoje, z których 1720 zostało niedawno zainstalowanych, a także 1000 min przeciwpancernych USZ na terenie miejscowości Awdiejewka, z których 907 zostało odkrytych po raz pierwszy.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, USZ przeprowadziły następujące ostrzały:

07:30, z kierunku Piasków w stronę Żabunki- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty),  

08:03, z kierunku Krasnogorowaki w stronę Staromichajłowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min),

10:30, z kierunku Granitnoje w stronę Grigorowki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i ciężkiej broni maszynowej,

18:35, ponownie w rejonie Doniecka, z kierunku Piasków w stronę Spartakusa, przy użyciu działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 pocisków) i granatnika automatycznego AGS-17 (6 granatów),

20:00, z kierunku Starognatowki w stronę Pietrowskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (6 granatów) i broni maszynowej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 71 pocisków, i jednocześnie 5 razy naruszono warunki rozejmu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 1 травня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 30 квітня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 6 разів порушили режим припинення вогню.

Зокрема, неподалік КРАСНОГОРІВКИ противник відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру. Поблизу селища ПІСКИ російські окупанти двічі здійснили обстріли з підствольних гранатометів та стрілецької зброї, а у передмісті АВДІЇВКИ – з автоматичних станкових гранатометів.

В районі населеного пункту ШИРОКИНЕ збройні формування Російської Федерації два рази відкривали вогонь зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України за минулу добу немає.

Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 1 травня, зафіксовано 2 порушення припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ. Так, неподалік населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ противник відкривав вогонь із станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів.

В районі населеного пункту ВОДЯНЕ, застосувавши безпілотний літальний апарат, російсько-окупаційні війська скинули ВОГ-17 на позиції українських військових.

Внаслідок ворожого вогню 1 військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення. Воїну оперативно надали медичну допомогу та доправили до лікувального закладу. Стан здоров’я пораненого – задовільний.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.05.2021r.- 2139 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  Powiew normalności w ukraińskim IPN, MSZ?

  „Gloryfikacja SS to rzecz niedopuszczalna w kraju europejskim” – napisał na Facebooku szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz komentując środowy marsz pamięci SS-Galizien w Kijowie..
  W piątek na stronie internetowej MSZ Ukrainy zamieszczono komentarz rzecznika tego resortu na temat marszu z okazji 78. rocznicy decyzji o utworzeniu dywizji Waffen-SS Galizien w Kijowie.
  „Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zdecydowanie potępia wszelkie przejawy gloryfikacji wojsk Waffen-SS” – czytamy w komentarzu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/msz-ukrainy-potepilo-marsz-ku-czci-ss-galizien-w-kijowie/
  https://kresy.pl/wydarzenia/marsz-ss-galizien-w-kijowie-potepili-rzecznik-msz-izraela-i-szef-ukrainskiego-ipn-u/
  Komentarz: Władze w Kijowie mocno podpadły zagranicznym partnerom. Osoby z ekipy Prezydenta nie dość ,że kręcą lody na wielkich projektach budowlanych to jednocześnie zablokowały kilka ustaw których zagraniczni kuratorzy od dawna domagają się od Ukrainy. Przykładem może być poluzowanie restrykcji dotyczących cen gazu dla gospodarstw domowych czy też moratorium na sprzedaż drewna i ziemi.
  Zagraniczni partnerzy maja dość inwestowania w Ukrainę bez gwarancji należytych zysków, do tego dochodzi kwestia „platformy krymskiej”-wejscie w konflikt z FR.
  Pod pozorem obchodów 30-lecia Ukrainy władze w Kijowie chcą zaprosić czołowych europejskich polityków, aby pozyskać ich wsparcie finansowe/militarne/polityczne w zmaganiach z Rosją. Większość głów państw do owych pomysłów Kijowa podchodzi z rezerwa i z chęcią znalazłoby powód, aby nie przyjeżdżać na obchody. Potępienie neonazistowskich ciągot Kijowa byłoby im na rękę. Dlatego MSZ i ukraiński IPN wydały komunikaty potępiające obchody.
  Jednocześnie KTOŚ na ten marsz wydał zezwolenie, to nie tak, że nagle z dnia na dzień mieniono plany marszu. Ukraiński IPN nie potępia neonazistów z SS Galizien, MSZ często broniło członków tych formacji.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. A tu lekkie zaskoczenie.
  Ukraiński dziennik informuje, że władze w Polsce. nie chcą łożyć na naukę języka ukraińskiego dzieci emigrantów z Ukrainy. Rząd w warszawie, zgodnie z prawem międzynarodowym ma obowiązek zapewnić mniejszości narodowej prawo do nauki w języku ojczystym. Jednak emigranci NIE SĄ uznawani za mniejszość narodową.
  Jak na razie część szkół otrzymała dodatkowe fundusze na dodatkowe lekcje języka ukraińskiego, ale na dalsze zwiększanie etatów i ilości placówek „warszawa” mówi stanowcze nie.
  Jak zauważa ukraiński dziennik, bez edukacji w języku ukraińskim szanse na powrót dzieci ukraińskich imigrantów na ojczyzny łono spadają do poziomu błędu statystycznego.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-portal-polska-nie-zamierza-placic-za-ukrainskie-szkoly-dla-dzieci-migrantow-z-ukrainy/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Polecam
  Na kanale naszego portalu pojawił się kolejny wywiad. Tym razem gościem redaktora Mateusza Pławskiego był ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Rozmowa dotyczyła między innymi odmowy wszczęcia sprawy przeciwko osobie propagującej banderowską symbolikę przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Praga Północ.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ksiadz-isakowicz-zaleski-dla-kresytv-rzad-celowo-dzieli-ofiary-na-lepsze-i-gorsze/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraina do końca 2021 roku otrzyma dodatkowe 10 mln dawek szczepionki firmy Pfizer, łącznie Ukraina w 2021 roku ma zamiar kupić 20 mln dawek szczepionki tej firmy. Termin dostaw nie są zbyt dobre dla naszego sąsiada-w maju czerwcu Ukraina otrzyma pół miliona dawek w III kwartale 4.5 mln pozostałe 15 mln ma otrzymać pod koniec roku.
  https://www.unian.info/society/covid-19-ukraine-to-get-additional-10-mln-doses-of-pfizer-vaccine-by-year-end-11407843.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ostatni żołnierz Bandery, który został rozstrzelany w Związku Radzieckim, został zrehabilitowany na Ukrainie – powiedział Władimir Birczak, członek Narodowej Komisji ds. Rehabilitacji Ofiar Represji Politycznych i kierownik programów akademickich w Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2021043014205649-ukraina-zrehabilitowala-ostatniego-rozstrzelanego-banderowca-zolnierz-upa-odzyskal-dobre-imie-sputnik/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak śledztwo prowadzone w USA przeciwko prawnikowi Trump’a Rudy Giulianiemu może „uderzyć” w ukraińską scene polityczną. ‚Na celowniku” mogą sie znaleźć bowiem Poroszenko, były Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko, a takze obecny szef Biura prezydenta Ukrainy Jermak, którzy mieli ‚spiskować” w celu usunięcia ze stanowiska Ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch;
  https://strana.ua/news/331285-ukrainahejt-v-ssha-dzhuliani-vinjat-v-ustranenii-jovanovich-po-zaprosu-iz-kieva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wieści z „wyzwolonych” przez Kijów terytoriów obwodu ługańskiego i donieckiego, gdzie ukraińska armia, Gwardia Narodowa oraz policja przeprowadziły „operację oczyszczajacą” (pacyfikacyjną) w 20 miejscowościach. Oficjalnie operacja miała służyć „zapobieżeniu nielegalnym działaniom zagrażającym ludności cywilnej i interesom państwa”. Brak informacji czy i ile osób zostało zatrzymanych w ramach tych działań;
  https://korrespondent.net/ukraine/4353967-voennye-provely-proverku-20-naselennykh-punktov-na-donbasse

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.