Wojna domowa na Ukrainie 03.05.2021r.- 2141 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 411.

Wczoraj, 2 maja, w Doniecku uczczono pamięć mieszkańców Odessy, którzy zostali brutalnie zabici 7 lat temu, w dniu 2 maja 2014 roku w Domu Związków Zawodowych na Kulikowym Polu. 

W wydarzeniu w Parku Zwycięstwa, zorganizowanym przez Ruch Społeczny „Republika Doniecka”, wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Doniecka, działacze Ruchu Społecznego „Doniecka Republika”, deputowani Rady Ludowej, wojskowi Milicji Ludowej oraz uczestnicy tragicznych wydarzeń w Odessie, które obecnie mieszkają w Doniecku. 

„Zginęli, bo chcieli mówić po rosyjsku, bo nie zgadzali się z faszystowskim zamachem stanu, który miał miejsce w Kijowie. Musimy pamiętać o tych ludziach, zawsze składać hołd ich pamięci, przekazywać to przyszłemu pokoleniu, aby to się nigdy więcej nie powtórzyło, aby faszyzm nigdy i nigdzie nie odrodził się”– powiedział Władimir Bidjowka, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Rady Ministrów DRL, podczas uroczystego składania kwiatów pod pomnikiem ofiar.

Wszyscy obecni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą zmarłym mieszkańcom Odessy.

„Jestem pewien, że czas przejść od słów do czynów. Nasza mała ojczyzna oczekuje pomocy od nas i od Was. Ukraina musi wreszcie obalić faszystowski reżim. W przeciwieństwie do przywództwa tego kraju, jego mieszkańcy chcą być razem z Rosją. Ale jak pokazały wydarzenia z 2 maja, to pragnienie kosztuje wiele istnień”– powiedział Wiaczesław Rabota, uczestnik antymajdanu w Odessie. Ten weteran wojny w Afganistanie, obecnie mieszkający w Doniecku, służy w szeregach Milicji Ludowej. Za swoje poglądy w 2014 roku został aresztowany przez SBU, a następnie zwolniony w wyniku wymiany w 2017 roku. W Doniecku zgłosił się na ochotnika do walki z ukraińskimi nazistami.

Minęło 7 lat od tragedii, która wydarzyła się w Odessie 2 maja 2014 roku. według samych oficjalnych danych zginęło 48 osób, a ponad 200 zostało rannych, z których zdecydowana większość było zwolennikami ruchu Kulikowe Pole

Odessa powtórzyła los białoruskiego Chatynia z 1943 roku.

https://uzbrojenie.fandom.com/pl/wiki/Zbrodnia_w_Odessie,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_w_Odessie.

*

A tymczasem, na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, w dniu 29 kwietnia obserwatorzy korzystający z UAV krótkiego zasięgu zarejestrowali po raz pierwszy 6 min przeciwczołgowych USZ, zainstalowanych w poprzek drogi na południowo-wschodnich obrzeżach miejscowości Marinki, znajdującej się w pobliżu Doniecka.

Natomiast ,w dniu 30 kwietnia w wyniku zagłuszania sygnału od strony USZ obserwatorom po raz kolejny nie udało się wykonać przelotu UAV dalekiego zasięgu w rejonie wsi Stiepanowka.

Dodatkowo obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa w pobliżu osady:

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowobachmutowka.

Poza tym, w pierwszy dzień prawosławnych świąt Wielkanocnych w Donbasie, było bardzo spokojnie, poza tym, że o godzinie 20:20, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy– na południowym odcinku frontu, USZ przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (17 granatów), ostrzeliwały terytorium DRL.

Tym sposobem, w ciągu minionej doby USZ, 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 17 granatów.

Dodatkowo doszło do jeszcze jednego incydentu udaremnionego przez siły Milicji Ludowej DRL.

Wczoraj, 2 maja, „w okolicach Jasinowatej, żołnierzom DRL udało się zestrzelić bezzałogowy statek powietrzny wyposażony w improwizowany ładunek wybuchowy”– poinformowała służba prasowa dowództwa ML DRL.

„Dzisiaj o 7.35 rano na zachodnich obrzeżach osady Jasinowataja załogi obrony powietrznej Milicji Ludowej w porę wykryły i doprowadziły do przymusowego wylądowania przy użyciu elektronicznej stacji bojowej Terikon-M2N bezzałogowy statek powietrzny typu ‚quadrocopter’, przebudowany metodą rzemieślniczą na uderzeniowy i wystrzelony z pozycji zmotoryzowanych batalion piechoty
72
dywizji zmechanizowanej.

Jesienią UAV zrzucił zaimprowizowany ładunek wybuchowy, prawdopodobnie pocisk VOG-17, który eksplodował przy uderzeniu w ziemię”– napisano w komunikacie służby prasowej dowództwa ML DRL.

Dzięki skoordynowanym działaniom obrońców DRL udało się uniknąć ofiar wśród ludności i zniszczenia infrastruktury cywilnej.

Dowództwo ML DRL nie wyklucza, że ​​śmiercionośne urządzenie zostało skierowane przez operatora do cerkwi w Jasinowatej Świętych Pierwszych Najwyższych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie po nabożeństwie w Dniu Świętej Paschy miejscowi mieszkańcy konsekrowali potrawy wielkanocne.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 3 травня 2021 року Збройні формування Російської Федерації й надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 2 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Зокрема, неподалік населеного пункту КАТЕРИНІВКА російські окупанти відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку 3 травня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню. Поблизу населеного пункту ПІСКИ ворог відкривав вогонь зі стрілецької зброї.Втрат серед військових Збройних Сил України немає.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.05.2021r.- 2141 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zza Oceanu, gdzie zamiast ostatecznie upaść władze Wenezueli, na krawędzi upadku znalazły sie władze „proamerykańskiej” Kolumbii, która otwarcie wspierała sponsorowaną przez Waszyngton „hece” z tzw. wenezuelską opozycją. „Skrajny liberał i antysocjalista”, „wierny sługa Białego Domu”, prezydent Kolumbii Iván Duque Márquez postanowił bowiem „ostro” podwyższyć podatki co zakończyło sie falą masowych protestów na terytorium całej Kolumbii, w których według nieoficjalnych informacji mogło zginąć nawet kilkadziesiąt osób. W związku z tym co sie rozgrywa na ulicach kolumbijskich miast przerażony Duque Márquez obwieścił ze wycofuje sie ze swojego pomysłu;
  https://strana.ua/news/331475-prezident-kolumbii-reshil-ne-povyshat-nalohi-posle-massovykh-protestov.html
  https://www.dw.com/en/colombia-protests-against-tax-reform-bill-enter-fourth-day/a-57400842
  >https://www.youtube.com/watch?v=qQVn_-Ck5Gk

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „Niebezpieczne działania „jasnowidza” Jackowskiego! Żaryn ostrzega: „Jego przekaz chętnie promuje rosyjska propaganda”.
  Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ostrzega przed propagandowymi działaniami „jasnowidza” Krzysztofa Jackowskiego. Jak podkreślił, „w promowanie jego tez angażuje się portal prowadzący działania informacyjne na rzecz Kremla”;
  https://wpolityce.pl/polityka/549364-niebezpieczne-dzialania-jasnowidza-jest-ostrzezenie
  Ps. „Nieśmiertelne” słowa ministra Ławrowa same sie narzucają jako podsumowanie…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem pojawiła sie nieoczekiwana informacja o tym że „w Czechach dopuszcza się rewizję decyzji o usunięciu Rosatomu z przetargu na budowę elektrowni atomowej”. Taka informację przekazał szefowa czeskiego Urzędu Dozoru Jądrowego Dana Drabova podczas wywiadu udzielonego czeskim mediom, stwierdzając ze do zmiany decyzji na korzyść strony rosyjskiej może dojśc po jesiennych wyborach parlamentarnych;
  https://strana.ua/news/331502-chekhija-mozhet-dopustit-rosatom-k-stroitelstvu-aes.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej”, czyli „antyekologiczna kontrewolucja” w Kalifornii. „Głos Ameryki” poinformował ze w tym słynącym z „ekologicznego postępu” aż 18 % posiadaczy samochodów o napędzie elektrycznym oraz 20 % o napedzie hybrydowym powróciło do samochodów z napędem benzynowym. „Głównym powodem rezygnacji z samochodów elektrycznych i hybrydowych, jak stwierdzili naukowcy, są trudności związane z ich ładowaniem. Pełne naładowanie samochodu elektrycznego w domu zajmuje mniej niż dwie godziny. Problem pojawia się, gdy twój własny silnik elektryczny nie ma domowego źródła zasilania o napięciu 240 woltów w domu (napięcie sieciowe w USA wynosi 110 woltów). Problemem jest również brak dostępu do parkingów ze stacjami ładowania. Ponadto ci, którzy mieszkają w mieszkaniach, a nie domach, również mówią o trudnościach z ładowaniem samochodu. Obecnie, chcąc rozwiązać ten problem, firmy starają się rozbudować publiczną sieć stacji ładowania w miastach”;
  https://ukrainian.voanews.com/a/5875267.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. RUSSTRAT

  Zełenski sprzedał Ukrainę
  „Sługa ludu” zrobił to, czego żaden prezydent nie odważył się zrobić wcześniej.

  ,,To, co zostało powiedziane w tytule, wcale nie jest przesadą. Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o uproszczonym tytule „O zmianie niektórych aktów ustawodawczych Ukrainy w zakresie warunków obrotu ziemią rolną”. Zgodnie z którym od 1 lipca 2021 r. Zniesione zostaje moratorium na sprzedaż gruntów rolnych, które obowiązuje w kraju od 18 lat.
  (…)
  Wcześniej, gdy rolnictwo zajmowało od 6 do 8% ukraińskiej gospodarki, niewątpliwie polityczny aspekt sprawy dominował nad ekonomicznym. Ludzie, zwłaszcza „poważni”, mieli dość innych, znacznie bardziej dochodowych źródeł „zarobków”. Można było więc pozwolić sobie na utrzymanie moratorium. Ale teraz nadeszły czasy głodu, nie ma czasu na wysokie zasady.

  I co zabawniejsze, to nie Poroszenko, który był zaciekle krytykowany ze wszystkich stron politycznych, a zwłaszcza przez populistów, jako bezwstydny „sprzedawca nenki”, ale Zełenski, wybrany przez Ukraińców jako „nasz człowiek, z ludu” , który wystawił ostatnią skrytkę na aukcję.

  Jednak to już nie jest ważne. Wrzosowisko wykonał swoją pracę, może odejść. Klasyczne.”

  Czytaj całość:
  https://russtrat.ru/comments/1-maya-2021-0050-4082

  Polubione przez 3 ludzi

 6. 7 lat Odessy Chatynia

  https://pbs.twimg.com/media/E0X_wYbXoAM-Tmn?format=jpg&

  7 lat temu ukraińscy naziści zorganizowali masakrę mieszkańców Odessy.
  Tego dnia ostatecznie spłonęła postsowiecka Ukraina, a na Ukrainie powstał marionetkowy reżim nazistowski, który istnieje do dziś.
  To okrucieństwo ukraińskich nazistów sprawiło, że wycofanie Donbasu z Ukrainy stało się nieodwracalne.

  https://colonelcassad.livejournal.com/6743850.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył w poniedziałek Polakom gratulacje z okazji obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ocenił, że od końca XVIII wieku relacje między Polakami i Amerykanami „stale się rozwijają i umacniają”. „Wartości demokratyczne to wyróżnik historii Polski – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/z-zagranicy-plyna-zyczenia-z-okazji-trzeciego-maja/844sxtc
  Komentarz: Ktoś sekretarzowi Stanu może wyjaśni, że Polska pod koniec XVIII wieku przestała istnieć (zabory) ?

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Informacja była podawana już przez manię, ale tu przedruk w języku polskim

  Ponad 530 tysięcy mieszkańców Donbasu, żyjących na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, otrzymało w ciągu ostatnich dwóch lat obywatelstwo Rosji. Dane te podało w niedzielę MSW w Moskwie.
  Wiktor Wołodarski, wiceszef komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw w niższej izbie parlamentu Rosji – Dumie Państwowej, mówił niedawno, że do końca 2021 roku około miliona mieszkańców Donbasu otrzyma rosyjskie paszporty.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8154600,rosja-ukraina-donbas-obywatelstwo-rosyjskie.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Donbaskie przedsiębiorstwa nauczyły się żyć bez Ukrainy, mają potencjał eksportowy – powiedział w wywiadzie dla Sputnika szef proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Dienis Puszylin.
  https://pl.sputniknews.com/gospodarka/2021050314216650-ukraina-donbas-przedsiebiorstwa-sputnik/
  Komentarz: Brak potwierdzenia tych rewelacji z innych źródeł. Z pewnością udało się władzom republik stworzyć sieć tranzytu towarów z republik do krajów UE. Jednak daleki byłbym od stwierdzeń, ze całkowicie zerwali kontakty z Ukrainą.
  Zapewne wiele towarów produkowanych na Donbasie trafia na Ukrainę np poprzez firmy słupy z Białorusi.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cytat „Uruchomiony po długim przestoju Doniecki Zakład Metalurgiczny planuje rozpocząć produkcję 1700 ton surówki dziennie. Jednocześnie sprzedano już produkty, które w maju zostaną wyprodukowane w DMZ”;
   >https://twitter.com/AleksKarpushev/status/1388768907721330689
   Ps. Nie tylko „firmy słupy z Białorusi” ale także aktywnie działaja firmy z Turcji, była ‚afera” z eksportem węgla, a nawet firmy z UE, onegdaj zatrzymano w Mariupolu statek wyładowany produktami metalurgicznymi z republik który płynał bodajże do Belgii który po protestach ze strony kupców z UE władze Ukrainy musiały zwolnić…

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska gazeta „Wiesti” dotarła do źródeł mówiących o tym, że ukraińscy nacjonalistyczni radykałowie przedstawili swoje żądania rzymskokatolickiemu metropolicie lwowskiemu abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu. Rzekomo oczekują oni, by rzymskokatoliccy duchowni archidiecezji lwowskiej zaangażowali się w propagandę przeciwko Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego. Lwowska kuria zaprzeczyła, że do takich „rozmów” z nacjonalistami doszło.
  Ponoć przywódcy lwowskich komórek skrajnie nacjonalistycznych ukraińskich ugrupowań – Taras Bobanycz z Prawego Sektora i Stepan Winiar z Korpusu Narodowego – mieli w ostatnim czasie „komunikować się” z rzymskokatolickim metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim. Według źródeł gazety przywódcy radykałów postawili hierarsze ultimatum – jakoby zażądali, by podlegli abp. Mokrzyckiemu duchowni przystąpili do „propagandowej roboty” wśród swoich wiernych przeciwko Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego (UKP).
  W przypadku odmowy obaj rzekomo grozili Mokrzyckiemu blokowaniem katolickich parafii w całym kraju, a według naszego źródła, nawet przemocą fizyczną” – piszą „Wiesti”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainscy-nacjonalisci-postawili-ultimatum-abp-mokrzyckiemu-lwowska-kuria-zaprzecza/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, cytat „Rolnicy” wypożyczają sobie „pracowników”. Ile można w tym sezonie zarobić w Polsce na truskawkach.
  Podczas gdy dla większości Ukraińców granice UE pozostają zamknięte przez drugi rok z powodu pandemii, pracownicy sezonowi otrzymują zielone światło.
  W Polsce w tym roku spodziewają się masowego napływu pracowników migrujących na zbiory – od końca maja do początku czerwca rozpoczyna się aktywny sezon zbiorów – truskawek, czereśni, porzeczek.
  Aby wjechać, wystarczy wykonać test na koronawirusa (wielu pracodawców pokrywa jego koszt) oraz pozwolenie na pracę sezonową na 9 miesięcy, które jest wydawane w centrach wizowych”;
  https://strana.ua/news/331495-zarabotki-v-polshe-chto-zhdet-ukraintsev-na-sbore-urozhaja-na-vtorom-hodu-pandemii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kolejne „njusy” z „juesej”. RASISTOWSKI atak w Nowym Jorku gdzie „biały inaczej” pobił…młotkiem sikha;
  https://breaking911.com/surveillance-video-shows-sikh-man-being-attacked-with-hammer-inside-nyc-hotel/
  Plus drogowa ‚sprzeczka” w NY pomiędzy „białymi inaczej”, kierowcą samochodu osobowego i kierowcą autobusu szkolnego;
  >https://twitter.com/Breaking911/status/1388977365586530310
  „Haniebna zdrada” Caitlyn Jenner, znanej onegdaj jako mistrz olimpijski Bruce Jenner, która sama będąc „transpłciowa” stwierdziła ze „transseksualne kobiety nie powinny rywalizować w sportach kobiecych” ponieważ nie było by to uczciwe wobec „biologicznych kobiet”. Czekam tylko kiedy zostanie oskarżon(a)y o „transfobię” 🙂
  https://breaking911.com/watch-caitlyn-jenner-says-trans-girls-shouldnt-compete-in-female-sports/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Na co liczą w Kijowie w stosunkach z Warszawą? Cytat „Premier Ukrainy Denis Szmyhal spotkał się z wicepremierem Polski Jarosławem Gowinem. Strony omówiły wzajemną współpracę w zakresie rozwoju infrastruktury granicznej. Ich zdaniem pozwoli to skuteczniej walczyć z przemytem i zwiększyć wymianę handlową między państwami”;
  https://strana.ua/news/331549-ukraina-i-polsha-obsudili-razvitie-pohranichnoj-infrastruktury.html
  Ps. Plus skupowanie ukraińskich ŚMIECIOWYCH obligacji rządowych oraz kolejna „bezzwrotna pożyczka” by uregulować kurs ukraińskiej waluty…

  Polubione przez 3 ludzi

 14. „Gościnne wystepy” Ukroinców tym razem w Turcji. Władze miasta Antalya zadecydowały o zamknięciu nowo otwartego 5-gwiazdkowego hotelu po tym jak turyści z Ukrainy zrobili sobie w nim „wielkanocną imprezę’ łamiac przy tym przepisy wprowadzone w związku z epidemia koronawirusa w Turcji. Właścicielom obiektu odebrano również „certyfikat turystyczny” bez którego nie beda mogli wznowić (legalnie) działalności;
  https://strana.ua/news/331573-v-turtsii-iz-za-vecherinki-bez-masok-zakryli-otel-s-hostjami-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Jeszcze w temacie pogrążającej sie w chaosie Kolumbii, po tym jak jej „proamerykańskie i liberalne” władze postanowiły przeprowadzić „reformę podatkową”, czyli podwyższyć podatki;

  Cytat „Podczas protestów w Kolumbii zginęło 17 osób (16 demonstrantów i 1 policjant), 840 osób zostało rannych (w tym 540 policjantów). Zatrzymano około 500 osób.
  Protesty w Kolumbii trwają od końca kwietnia. Sprowokowała je reforma podatkowa, która doprowadziła do protestów gospodarczych na dużą skalę, które szybko zostały uzupełnione politycznymi żądaniami dymisji prezydenta Duque i liberalnego rządu. W tej chwili kryzys trwa. Do protestów przyłączyli się przedstawiciele rdzennej ludności Kolumbii.
  Stany Zjednoczone, jak można się spodziewać, nie wybierają „swojego” prezydenta w Kolumbii, nie nazywają zabójstw protestujących przejawami tyranii i nie delegitymizują lokalnego reżimu. To nie jest Wenezuela. Tam, gdzie to konieczne, Stany Zjednoczone z łatwością przymykają oko na wszystko.
  Niemniej jednak ironią losu jest to, że 2 lata później, po nieudanych próbach obalenia Maduro, krzesło trzęsie się pod jednym z tych, którzy próbowali go obalić”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6747890.html
  Ps. KARMA działa…

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.