Wojna domowa na Ukrainie 04.05.2021r.- 2142 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 412.

Pomysł wielkanocnego rozejmu w Donbasie był chwytem public relations ze strony Kijowa„- powiedział w wywiadzie dla RIA Nowosti szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin.

Skomentował w ten sposób doniesienia strony ukraińskiej, jakoby ​​grupa kontaktowa w Mińsku nie mogła dojść do porozumienia w sprawie rozejmu, który Ukraina proponowała wprowadzić od 25 kwietnia, czyli na święta i przedświąteczny tydzień.

Według Puszilina były to „puste stwierdzenia ze względu na PR”.

„Mamy porozumienie w sprawie rozejmu na czas nieokreślony. Umowy zostały podpisane i należy ich przestrzegać. Musimy do nich wrócić”-
wyjaśnił Puszilin.

Według Puszilina zawieszenie broni przewidziane w porozumieniach mińskich nie jest obecnie przestrzegane.

„W rezultacie widzimy, że obecnie proces ten nie działa.”- dodał szef DRL, przypominając, że przez 7 lat konfrontacji między Ukrainą a Donbasem rozejm zawarto 22 razy: Noworoczne, Bożonarodzeniowe, chlebne, szkolne itd. itp.

„Jeśli nie ma sposobu, aby kontrolować, stłumić, ukarać tych, którzy naruszają zawieszenie broni, wszystko to jest na próżno.”– stwierdził Puszilin.

Szef DPR podkreślił, że wystarczyłoby dotrzymanie podpisanych już umów.

„WCKiK, OBWE muszą iść wspólnie, rejestrują, pojawia się winny, wykroczenia są eliminowane, winni są karani. To proste. Musimy do tego wrócić. Ale Ukraina do tego nie wraca”– wyjaśnił przywódca DRL.

 Rozejm na czas nieokreślony wszedł w życie w Donbasie w lipcu ubiegłego roku. Zakłada on całkowity zakaz prowadzenia ostrzałów, rozmieszczania broni w osadach i w ich pobliżu, działań ofensywnych, rozpoznawczych i sabotażowych oraz używania dronów. Za naruszenia grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Środki te muszą obowiązywać do czasu całkowitego rozwiązania konfliktu.   Niemniej jednak w ostatnich miesiącach sytuacja w Donbasie pogorszyła się. OBWE donosi o znacznym wzroście liczby naruszeń zawieszenia broni, milicja twierdzi, że siły zbrojne używają artylerii do ostrzału. Są ofiary cywilne.   W sumie podczas konfliktu na wschodniej Ukrainie, według ONZ, zginęło jak dotąd około 13 tysięcy osób.

Denis Puszilin poruszył też aktualny temat pracy Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE w Donbasie:

„Specjalna Misja Obserwacyjna OBWE w Donbasie zaczęła coraz częściej odchodzić od swojego mandatu i stawać po stronie Ukrainy (…) Wcześniej, dwa lub trzy lata temu, było więcej bezstronności i obiektywizmu. Nigdy nie mieliśmy złudzeń, zrozumieliśmy, że to oni przede wszystkim wspierają Ukrainę, a nie nas. Widzieli, rozumieli, ale nie było to takie oczywiste, to znaczy przynajmniej próbowali znaleźć jakąś wspólną płaszczyznę i być bezstronni. Teraz często widzimy, że zajmują stanowisko jednej ze stron konfliktu, w tym przypadku Ukrainy”– powiedział Puszilin w rozmowie z  RIA Nowosti.

Zauważył, że raporty OBWE stały się mniej zrozumiałe. Wcześniej, według Puszilina, „można było jednoznacznie ocenić, która ze stron konfliktu jest winna tego lub innego naruszenia zawieszenia broni”.

„Jeśli czytasz (obecne- dopisek mój) raporty, niestety bardzo trudno jest to rozgryźć. Nawet absolutnie oczywiste naruszenia można interpretować na różne sposoby”– powiedział Puszilin, dodając, że takie doniesienia „nie mogą posłużyć do zbudowania sytuacji prowadzącej do ugody”.

Pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych w DRL służby wojskowej republiki przechwycili drona uderzeniowego Ukraińskich Sił Zbrojnych na zachodnich obrzeżach miasta Jasnowataja. Milicja Ludowa zasugerowała, że ​​dron był kierowany przez operatora do kościoła św. Pierwszych Apostołów Piotra i Pawła w Jasinowatej, gdzie lokalni mieszkańcy konsekrowali tradycyjne potrawy wielkanocne po nabożeństwie wielkanocnym. Wcześniej prezydent Ukrainy Zełenski wyraził nadzieję na nowy rozejm, zbiegający się w czasie z Wielkanocą. Jednakże takie wrogie działania USZ stanowią wyraźny dowód na to jaki wpływ na sytuację na froncie w Donbasie, ma prezydent Ukrainy- nota bene konstytucyjnie stojący na ich czele.

*
A tymczasem, na ługańskim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w części mieszkalnej wsi Katerinowka oraz w pobliżu miejscowości Mironowski
.

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie transportera opancerzonego BTR-60 w części mieszkalnej wsi Katerinowka, a w rejonie odpowiedzialności 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych- dwa kolejne bojowe wozy piechoty w rejonie wsi Mironowski”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej LRL.

Dowództwo ML DRL poinformowała o rozmieszczeniu broni i sprzętu wojskowego USZ w pobliżu budynków mieszkalnych.

Z naruszeniem trzeciego akapitu Dodatkowych Środków ujawniono rozmieszczenie dwóch jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego USZ w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę:

 • 1 zamaskowany system rakiet przeciwlotniczych ZRK „Osa” na dziedzińcu prywatnego domu w miejscowości Suchaja Bałka,
 • 1 BMP-2 na ulicy Sowieckiej w miejscowości Szirokino- na południowym odcinku frontu.

Według wywiadu dowództwa ML DRL, dowódca 14 brygady USZ płk Woiczenko, mając na uwadze konieczność wykorzystania samochodów do organizacji dostarczania żywności i amunicji na pozycje bojowe na pierwszej linii frontu, wydał polecenie przygotowania pojazdu z naniesionymi symbolami WCKiK, aby mógł się on swobodnie poruszać i uniemożliwić jego zatrzymanie przez wojskowych funkcjonariuszy organów ścigania. 

„W tym zakresie nie wykluczamy realizacji prowokacji przez żołnierzy z 14 brygady USZ”– poinformował Departament Milicji Ludowej DRL.  

Poza tym, pomimo okresu świątecznego, w ciągu minionej doby- na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły następujące ostrzały:

17:50, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (1 mina), podlufowego granatnika PG-25 (2 granaty) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej,

18:28 i 19:40, z kierunku Wodianoje w stronę Sachanki i Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min) i broni snajperskiej (1 użycie),

19:50, i ponownie na południowym odcinku frontu, tylko że z kierunku miejscowości Szirokino w stronę Bezimiennoje, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (15 min).

Tym sposobem, pomimo deklaracji ukraińskiego prezydenta, o powstrzymaniu się od prowadzenia ostrzału przez USZ, na donieckim odcinku frontu, 4 razy naruszyły one warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 33 pociski. Natomiast w wyniku ostrzału snajperskiego, w rejonie Komiternowa, ok. godziny 19:40 zginął obrońca DRL- starszy porucznik Siwierin Aleksiej Borisowicz.

Na ługańskim odcinku frontu, także doszło do 2 naruszeń warunków zawieszenia broni przez USZ, które ostrzeliwały przy użyciu: 82-mm moździerzy, automatycznych granatników AGS-17 i broni strzeleckiej, rejon wsi Łogwinowo i Smiełoje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 4 травня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 3 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню.

Зокрема, неподалік ВОДЯНОГО та ТАЛАКІВКИ противник двічі відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Поблизу селищ ШИРОКИНЕ та ЛЕБЕДИНСЬКЕ російські окупанти здійснили обстріли з мінометів калібру 82 мм.У районі населеного пункту ПІСКИ окупанти вели вогонь у бік наших позицій із стрілецької зброї.

Неподалік селища КРИМСЬКЕ противник відкривав вогонь із автоматичних станкових гранатометів, а біля населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – ще й зі стрілецької зброї.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України за минулу добу немає.

На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 4 травня, зафіксовано 1 порушення припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ. Так, неподалік АВДІЇВКИ, ворог відкривав вогонь з великокаліберних кулеметів та станкових протитанкових гранатометів.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4269 транспортних засоби, 5027 осіб, з яких 4627 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців особи не доставлялись. Виявлено 62 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 13 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 395 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 447 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 99 і 115 відповідно.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.05.2021r.- 2142 dzień od nowego rozejmu.

 1. Artykuł o moście który wczoraj „ustał” jak mawia burmistrz Kijowa Kliczko, czyli zawalił się, na trasie Lwów – Łuck na terytorium obwodu lwowskiego. Okazuje się ze most jest bardzo ważny dla ruchu kołowego w obwodzie lwowskim, a o jego katastrofalnym stanie było wiadomo już od 5 lat. Po tym jak tydzień temu pojawiło sie na nim „głębokie” pęknięcie władze miały zlecić jego pilny remont firmie należacej do samorządowca z partii „Europejska Solidarność” Poroszenki, ale jak widać nawet nie pofatygowano sie by wystawic na nim jakieś ostrzeżenia;
  https://strana.ua/news/331587-upal-most-vo-lvovskoj-oblasti-foto-i-podrobnosti-chp.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. KARMA działa. Rosjanka Tamara Tansykkużina pokonała Polkę Natalię Sadowską i zdobyła tytuł mistrzyni świata w warcabach pomimo skandalicznego zachowania polskich „działaczy” federacji warcabów podczas jej pojedynku właśnie z Polką, czyli zdjęcia narodowych symboli rosyjskich. Godna odnotowania jest postawa polskiej zawodniczki która w geście solidarnosci z Rosjanka zdjęła polską flagę;
  https://strana.ua/news/331590-rossijanka-tansykkuzhina-stala-chempionkoj-mira-po-shashkam-posle-intsidenta-s-flahom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Pojawiła się informacja na na majacym się jutro (5 maja) odbyć posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołanym na wniosek Rosji, a które ma dotyczyć masakry w Domu Związków Zawodowych w Odessie w maju 2014 roku, ma wystąpić trzech świadków tych wydarzeń, w tym ówczesny zastępca szefa ukraińskiej milicji w Odessie Dmitrij Fuczedżi;
  https://strana.ua/news/331596-ochevidtsy-odesskoj-trahedii-2-maja-vystupjat-na-zasedanii-sovbeza-oon.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Kolejne „njusy” z „juesej”. Agenci FBI postrzelili uzbrojonego mężczyzne który miał próbować wtargnąć do siedziby CIA w Langley. Na podano kim był meżczyzna, ani dlaczego chciał się „wprosić” do centrali CIA;
  https://www.interfax.ru/world/764489
  Gubernator stanu New Jersey zaoferował wszystkim którzy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi w maju darmowe…piwo w ramach stanowego programu „Shot and Beer”…
  https://abcnews.go.com/Health/jersey-offers-free-beer-residents-vaccinated/story?id=77467896

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W temacie wizyty „Naczelnego Klauna Ukrainy” w Warszawie. Na Ukrainie pojawiły sie krytyczne komentarze z powodu tego co „klaun” tam wygadywał m.in miał stwierdzić że „Ja sam urodziłem się w Związku Radzieckim. I chcę wam powiedzieć, że były tego i plusy i minusy”…
  https://replyua.net/blog/251704-telezhurnalist-stydno-kogda-zelenskiy-rasskazyvaet-o-plyusah-sssr-v-polshe-gde-sobralis-prezidenty-litvy-latvii-polshi-i-estonii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie gazowym. „Niewidzialna ręka zza Oceanu” znowu w akcji i znowu posłużyła sie „ekologami” by wstrzymać układanie gazociagu „Nord stream 2”. Zaskarżyli oni decyzje ze stycznia tego roku zezwalająca na wznowienie budowy, argumentując m.in że prace będa przeszkadzać „gniazdującym ptakom”, dlatego układanie gazociągu zostało wstrzymane do końca maja, aż sąd rozpatrzy skargę;
  https://www.interfax.ru/world/764537

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem na Ukrainie nowa afera z „lewymi” pieniędzmi Poroszenki, które miał wyprowadzać z Ukrainy do tzw. rajów podatkowych (z ros. ofszorów). Służby prasowe Centrum Badań nad korupcją i przestępczością zorganizowaną poinformowały ze firmy należace do Poroszenki a zarejestrowane w tzw. rajach podatkowych skupowały działa sztuki, m.in rzeźbę Salwadora dali oraz obrazy rosyjskiego malarza Ilji Riepnina. Poroszenko miał także w 2010 roku wybudować luksusową posiadłość którą następnie „umeblował” przy pomocy jednej ze należacych do niego ‚firm ofszorowych’, cytat „Jak podaje Centrum, na początku 2010 roku Poroszenko wybudował posiadłosć i zdecydował się na zakup drogich mebli. Z pomocą zagranicznej firmy Vernon Holdings, która zarejestrowana jest na Wyspach Dziewiczych, on i jego żona kupili od włoskich producentów okucia warte ponad 100 000 dolarów”;
  https://strana.ua/news/331649-poroshenko-pokupal-predmety-iskusstva-cherez-offshornye-kompanii-otchet-occrp.html
  Oczywiście głowny „zainteresowany” wszystkiemu (jak zwykle) zaprzeczył;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2021/05/4/7292423/

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z Indii, ale nie o koronawirusie, ale o tym że w wyborach w stanie Tamilnadu zwyciężył sześćdziesięcioośmioletni Muthuvel Karunanidhi…STALIN. Dziennikarze ustalili że nie jest to żadna przypadkowa zbiezność nazwisk, a faktycznie ojciec indyjskiego polityka, urodzonego zresztą w 1953 roku, nazwał go na cześć Józefa Stalina, Sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego KPZR;
  https://www.indiatoday.in/india-today-insight/story/why-stalin-won-1798185-2021-05-03
  Ps. Ciekawy maja sposób pozdrawiania…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciąg dalszy „afery szpiegowsko-sabotażowej” w Czechach. Czeskie media oskarżyły „superministra” czeskiego rządu, czyli jednoczesnie wicepremiera i szefa MSW Jana Hamáčka o to ze podczas swojej wizyty w Moskwie próbował „po cichu” dogadać się z Rosją. Miał on w zamian za ‚wyciszenie” sprawy „wybuchów” w czeskich składach wojskowych zaproponować stronie rosyjskiej przekazanie Czechom miliona dawek szczepionki „Sputnik V” oraz zagwarantowanie że ewentualny „szczyt Putin – Biden” odbedzie się w Pradze. Hamacek nazwał te informacje „kompletnym nonsensem” i wszystkiemu zaprzeczył, ale część czeskiej opozycji już domaga sie jego odwołania ze stanowiska;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2021/05/4/7292429/

  Polubione przez 3 ludzi

   • 🙄 Niepoprawny Dyzio Marzyciel.

    Przecież te jego rury Putin przeznaczył na złom.
    Za dwa lata Ukry magazynować wnch będą swe pierdy’
    a gdy to im nie wystarczy, to se od Giermańca dokupią ruski gaz z onuc RassPutina.🤧😷😁

    https://polandin.com/49478354/video-ec-objects-to-us-sanctions-on-nord-stream-2-project

    ,,Po­ło­żył się Dyz­io KoboLew na łące,
    Przy­glą­da się nie­bu błę­kit­ne­mu
    I ma­rzy:
    „Jaka szko­da, że te ob­łocz­ki pły­ną­ce
    Nie są z ruskiego gazu…
    A te ró­żo­we –
    Że to nie są ich konta bankowe…

    (…)

    Jaki pięk­ny był­by wte­dy świat!
    Le­żał­bym so­bie, jak leżę,
    Na tej mu­ra­wie świe­żej,
    Wy­cią­gnął­bym tyl­ko rękę
    I kradł… i kradł… i kradł…

    Parafraza wiersza Dyzio Marzyciel
    Juliana Tuwima

    Polubione przez 4 ludzi

   • Coś jest na rzeczy-ambasady krajów UE i USA wystosowały sprzeciw/wyrazy zaniepokojenia zmianami. I nie dziwię się. Te dwa miliardy $ jakie na kontach ma Naftogaz to środki pochodzące w większości z pożyczek zagranicznych banków i środki na spłatę poprzednich zobowiązań.
    Jak dojdzie do podobnych „inwestycji” jak te które sa prowadzone na ukraińskich drogach to środki szybko wyparują z kont, a infrastruktura krytyczna nie powstanie.
    .

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.