Wojna domowa na Ukrainie 06.05.2021r.- 2144 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 414.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin w wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti poruszył kwestię sytuacji w Donbasie, w tym- czy Donieck jest gotowy do rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i co to utrudnia. Wyraził też opinię, do czego może doprowadzić aktywniejszy udział USA w sprawach Donbasu.

Rozmowa rozpoczęła się od pytania o aktualną sytuację w Donbasie.


„W ostatnim okresie, po lipcowych uzgodnieniach w sprawie Dodatkowych Środków do zawieszenia broni, trwało to (przestrzeganie warunków określonych w pakiecie Dodatkowych Środków- dopisek mój) mniej więcej miesiąc, od września zaczęło się zaostrzenie. Pogorszenie punktu szczytowego prawdopodobnie od grudnia, grudnia-stycznia, a potem widzimy, jak sytuacja się rozwija, biorąc pod uwagę ilość sprzętu, ludzi, którzy zostali ściągnięci. A teraz, mimo wszelkiego rodzaju wypowiedzi o próbach choćby uzgodnienia przestrzegania zawieszenia broni, niestety nie milknie (ostrzał- dopisek mój). Otóż ​​dosłownie dzisiaj siedem razy naruszono zawieszenie broni na kierunkach Gorłowki i Doniecka. Przy użyciu moździerzy, ale także artylerii”– powiedział Denim Puszilin.

Szef republiki podkreślił, że umowy zostały podpisane i należy ich przestrzegać.

„Musimy do nich wrócić. Ale Ukraina do tego nie wraca. W tej chwili uparcie próbuje zmienić punkt ciężkości. Co się ostatnio dzieje? Ukraina udaje, że konflikt nie jest cywilny, że stronami konfliktu nie są Ukraina i Donbas, ale konfrontacja między Ukrainą a Rosją. To wszystko, co próbuje zrobić Ukraina. Nacisk przenosi się na to. W związku z tym wszystko inne jest po prostu zablokowane”– stwierdził Denis Puszilin.

Oceniając konflikt zbrojny, powiedział, że historycy powinni go scharakteryzować.

„Spójrzmy na to surrealistycznie. Ukraina deklaruje we wszystkich miejscach, że jest wierna porozumieniom mińskim, zobowiązuje się do pokoju. W rzeczywistości widzimy ogromną ilość sprzętu, widzimy ogromną liczbę personelu na linii kontaktu. Ukraińscy zachodni partnerzy, państwa-poręczyciele reprezentowane przez Francję i Niemcy, nie czynią jakichkolwiek starań, które mogłyby i powinny były uczynić jako państwa-poręczyciele, aby skłonić Ukrainę do wypełnienia swoich zobowiązań. Oto obraz w tej chwili. To znaczy, są porozumienia mińskie, deklaruje się ich nienaruszalność, ale nic nie jest wdrażane. I tak rok po roku żyjemy w takiej sytuacji”– wyjaśnił Denis Puszilin.

Rozmowa dotyczyła również wpływu Stanów Zjednoczonych na ukraińską politykę.

Pan Blinken właśnie przyjeżdża. Być może Victoria Nuland zacznie bliżej przyglądać się temu, co dzieje się na Ukrainie. A co z reformami, jak realizowane są wszystkie instrukcje MFW, jak wygląda sytuacja i jak rozwija się walka z korupcją. Ukraina poszła w innym kierunku, to jest największy problem. Jak mogą odwrócić uwagę Amerykanów? Tak, to kolejny problem w Donbasie.

Nie spodziewamy się niczego dobrego dla Donbasu. Victoria Nuland już wniosła swój wkład w upadek Ukrainy i oczywiście nie spodziewamy się żadnych pozytywnych kroków w zakresie realizacji porozumień mińskich. Nie spodziewamy się też pokojowego rozwiązania konfliktu z udziałem Amerykanów”– powiedział Denis Puszilin, i podkreślił, że osiągnięcie pokoju jest prawie niemożliwe bez dialogu między przeciwnymi stronami.

„Z naszej strony zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Razem z szefem ŁRL zasugerowaliśmy: jeśli chcesz być (chodzi tu o ukraińskiego prezydenta- dopisek mój) na linii kontaktowej, w dowolnym momencie. Rozumiemy, że Zełenski może być przerażony. To przerażające nie dlatego, że coś się stanie po naszej stronie, ale Zełenski najprawdopodobniej może się bać trafienia w plecy. Sytuacja została doprowadzona do punktu, w którym społeczeństwo, a zwłaszcza te radykalne elementy, są bardzo sfrustrowane.

My jesteśmy spokojni. jeśli jest źle to- przyjmijmy inny format. Zróbmy wideokonferencje, zróbmy publiczne debaty. Jesteśmy na to gotowi. Porozmawiajmy o tym, jak będziemy współistnieć w przyszłości. Cóż, są już republiki, w rzeczywistości są. Podpisane umowy z Mińska. Jak dalej żyć? Siedem lat to bardzo długo. Potrzebujemy dialogu, potrzebujemy rozmowy. Zełenski jednak nigdy nie przyjdzie.


Jesteśmy gotowi do dialogu, jesteśmy gotowi do pokojowego rozwiązania konfliktu. Interesują się tym obywatele republik, zmęczeni tym stanem, kiedy w każdej chwili sytuacja może się rozwinąć w najbardziej nieprzewidywalny sposób. Jak pokazały ostatnie miesiące, sytuacja może powrócić do pełnej eskalacji”– powiedział Denis Puszilin.

Szef DRL dodał:

„Od początku nie miałem złudzeń co do Zełenskiego. Najpierw było bardzo iluzoryczne, biorąc pod uwagę fakt, że Ukraina jest niereformowalna. Nawet gdyby naprawdę chciał, nawet gdyby próbował spełnić obietnice wyborcze, które złożył, napotkałby wiele przeszkód. Ale sytuacja jest jeszcze gorsza. Nawet nie próbował tego zrobić”.

Odpowiadając na pytanie dotyczące sił pokojowych ONZ, Denis Puszilin podkreślił, że postrzegamy je jedynie jako siły, które zapewnią funkcję bezpieczeństwa SMM OBWE.

„Ponieważ misja OBWE jest obecna, ale kiedy dojdziemy do punktu, w którym rozdzielimy strony, to znaczy jeśli wypełnimy określone zobowiązania, wówczas misja OBWE stanie między stronami. Oznacza to, że nie będą w Doniecku, ale między stronami konfliktu i od razu będzie jasne, kto strzela. A wtedy nie byłoby takich niejednoznacznych raportów, jak teraz widzimy. To mógłby być skuteczny krok w kierunku pokoju.

W porządku. Dyskutowaliśmy o tym wtedy, a następnie Rosja przedłożyła Radzie Bezpieczeństwa ONZ odpowiednią rezolucję, ale do dziś pozostaje ona bez odpowiedzi.

Dlatego prawdopodobnie nie jest to odpowiedni moment, aby teraz rozmawiać o siłach pokojowych. I nie rozumiem, gdzie można znaleźć kompromis, bo kiedy Ukraina poruszyła kwestię sił pokojowych, na pewno widziała powtórzenie historii w poszczególnych krajach bałkańskich, gdzie siły pokojowe ONZ powinny pomóc Ukrainie oczyścić Donbas. Ale to są sformułowania, nawet w przybliżeniu takie same, brzmiały na platformie negocjacyjnej w Mińsku, kiedy jeszcze byłem uczestnikiem.

To oczywiście nam nie odpowiada. Rosja na to nie pozwoli. Ale Ukraina właśnie tak to widziała. Kiedy zorientowali się, że to nie zadziała, porzucili ten temat. Teraz nie ma jej w programie”– powiedział Denis Puszilin.

Szef republiki wyraził także opinię na temat propozycji Zełenskiego rozszerzenia formatu normandzkiego.

„Format normandzki powstał bezpośrednio jako organ kontrolny i koordynujący w odniesieniu do porozumień mińskich. W związku z tym funkcjonalność, która leży bezpośrednio w formacie normandzkim, jest całkowicie jasna. Kraje, które to podpisały, a co jeszcze oprócz deklaracji podpisanej przez czterech prezydentów pakietu środków, a następnie przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, to już istniejąca rzeczywistość. To akt międzynarodowy, którego należy przestrzegać. Co próbuje zrobić Zełenski? Biorąc pod uwagę, że nie chce i nie może wypełnić porozumień mińskich, a dalsze kombinowanie stało się już niemożliwe, co pozwoliło przynajmniej z jakiejś strony pokazać je w mniej lub bardziej atrakcyjnej formie, Zełenski próbuje teraz całkowicie zmienić format. Próbują wyjść z mińskiego formatu- pod pretekstem tego, że Rosja powinna stać się stroną konfliktu.

Chce w ten sposób zmodyfikować format normandzki. Ale tak to nie działa. Stany Zjednoczone już ogłosiły, że popierają format normandzki, porozumienia mińskie, to było już po próbach Zełenskiego, aby wygłosić te oświadczenia, oświadczenia na rzecz PR. Nie widzę innego wyjścia”– wyjaśnił Denis Puszilin.
*A tymczasem, na ługańskim odcinku frontu, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili bojowy wóz piechoty BMP-2 na prywatnej działce w miejscowości Nowotoszkowskoje.

„W rejonie odpowiedzialności 14 brygady Sił Zbrojnych Ukrainy, na prywatnym terenie we wsi Nowotoszkowskoje, żołnierze rozmieścili BMP-2”- poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Milicja Ludowa ŁRL przypomniała, że ​​rozmieszczenie w osadach broni i sprzętu wojskowego przez USZ stanowi naruszenie trzeciego akapitu Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolujących jego przestrzeganie.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, w dniu 2 maja, w strefie wycofywania UAV dalekiego zasięgu należący do SMM OBWE zarejestrował obecność 2 żołnierzy w mundurach ukraińskiej armii na dawnym stanowisku USZ.

I tak, 1 maja, lecąc między miejscowościami Konstantinowka i Artiemowsk, UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS.

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE ponownie zarejestrowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu zaludnionych obszarów:

– ️ 4 szt. BMP-1 w części mieszkalnej miejscowości Codema,

– ️ 1 szt. BTR-70 w pobliżu wsi Kamienka

– ️ 1 szt. BTR (nieznanego typu) w pobliżu miejscowości Starognatowka.

http://cigr.net/uploads/posts/2021-05/medium/1620214459_2021-05-05-15.11.37.jpgPoza tym, w ciągu minionej doby, USZ przeprowadziły na donieckim odcinku frontu następujące ostrzały:


08:05, z kierunku Gnutowa w stronę Zajczenki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu cięzkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) oraz ręcznego pranatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty),

16:20, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (6 granatów),

17:40, z kierunku terenu kopalni Jużna- na obrzeżach Dzierżyńska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min),

 17:55, ponownie w okolicy Gorłówki- z kierunku miejscowości Szumy w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min),

19:20, z kierunku Wodianoje w stronę Wiesiełoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (9 min),

19:25, z kierunku Opytnoje w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (4 miny),

20:25, z kierunku Starognatowki w stronę Pietrowskoje- na południe od Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat) i broni maszynowej.

W sumie, w dniu wczorajszym USZ- na donieckim odcinku frontu, 7 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 51 pocisków powodując różne uszkodzenia i straty na północno-zachodnich przedmieściach Doniecka, a więc bezpośrednie uderzenie w halę zarządzania dystrybucją północnego centrum wodnego „Donieckwodokanał” firmy „Woda Donbassa” przy ul.  Domostroitielej nr. 2. Ewakuowano tam personel. Natomiast ze względu na przerwę w pracy pomp wstrzymano dostawy wody do mieszkańców Donieckiego obwodu kijowskiego. Ponadto w wyniku tych ataków doszło do uszkodzenia dachu budynku mieszkalnego przy ul. Krenkiela nr. 12.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby także było bardzo niespokojnie.

USZ 7 razy naruszyły warunki zawieszenia broni na odcinku frontu podlegającego obroni przez odziały zbrojne Milicji Ludowej ŁRL. 

„Od początku tego dnia ukraińscy bojownicy odnotowali siedem naruszeń drugiego punktu Kompleksu Dodatkowych Środków Kontroli Przestrzegania Zawieszenia Broni”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy .

Na kierunku Sławjanoserbsk z pozycji 128 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie miejscowości Nowotoszkowskoje, z automatycznych granatników AGS-17 , granatników przeciwpancernych SPG-9 i broni strzeleckiej, trzykrotnie otworzono ogień w stronę wsi Gołubowskoje. Teren osady Donieckij został ostrzelany z ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 i broni strzeleckiej.

Z kierunku miejscowości Popasnaja żołnierze 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych „z rozkazu zbrodniarza wojennego (dowódca brygady płk. Paweł) Fedosenko” ostrzelali z przeciwpancernych granatników SPG-9 i ciężkiej broni maszynowej rejon wsi Kalinowo-Borszczewatoje i Mołodieżnoje.

W rejonie Debalczewa z pozycji 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych z kierunku Ługańskoje ostrzeliwano z ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 rejon wsi Łogwinowo.

Przedstawiciel służby prasowej ML ŁRL poinformował, że „wzrost intensywności ostrzału nastąpił na tle przybycia na Ukrainę sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena” oraz przedstawicieli dowództwa Sił Specjalnych USA.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 6 травня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил, ігноруючи режим припинення вогню.

Протягом минулої доби, 5 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 19 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу ВОДЯНОГО окупанти 5 разів відкривали вогонь з артилерійських установок 152 та 122 калібрів, мінометів 120 та 82-го калібрів та гранатометів різних систем.З мінометів 120 калібру та артилерійських установок 122 калібру російські окупанти здійснили обстріл біля населеного пункту ПІВДЕННЕ.

Неподалік селища НОВООЛЕКСАНДРІВКА противник вів вогонь із мінометів 82-го калібру, а біля НОВОЗВАНІВКИ – ще й з протитанкових ракетних комплексів та станкових протитанкових гранатометів. Поблизу населеного пункту МАЙОРСЬК ворог двічі відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Неподалік населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ російські загарбники два рази застосовували у бік позицій наших захисників гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети.

Два рази у районі НОВОМИХАЙЛІВКИ та КАМ’ЯНКИ збройні формування Російської Федерації здійснили обстріл зі стрілецької зброї.

Біля ПРИЧЕПИЛІВКИ окупанти два рази відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї, ручних протитанкових та підствольних гранатометів.

У передмісті населених пунктів ПІСКИ та ГНУТОВЕ ворог вів вогонь із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів, два українських захисники отримали поранення. Воїнам оперативно надали першу медичну допомогу та евакуювали до лікувального закладу.

Стан здоров’я захисників – задовільний. На обстріли окупантів військовослужбовці Об’єднаних сил відкривали вогонь у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 6 травня зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню. Біля населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ ворог відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру.

На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4832 транспортних засоби, 5356 осіб, з яких 4926 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 69 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 30 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 642 особа, на підконтрольну Україні територію прибуло 694 осіб.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:******
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.05.2021r.- 2144 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka.
  Niestety, ale zostaliśmy jako obywatele RP sprzedani przez „naszych” polityków. , W filmie załączonym we wstępniaku posłowie „Konfederacji” protestują przeciwko zadłużaniu i oddawaniu uprawnień do ściągania danin na rzecz urzędników z Brukseli. I jak słusznie twierdzą, to co zrobili posłowie PiS-u to zdrada interesów narodowych. Rządząca banda czworga zadłużyła nas wszystkich na kwotę, którą nie spłacą nawet nasze prawnuki. W dodatku pod płaszczykiem „pomocy” wybrane jednostki wzbogaciły się, a reszta została upodlona.
  Rosnąca inflacja spowoduje zubożenie najbiedniejszych, idiotyczne restrykcje (przykładowo na basenie jest wirus, ale w kościele już nie) spowodowały, że setki firm upadło.
  Cała sytuacja przypomina to co działo się w XVIII wieku w Polsce. Tam też pod płaszczykiem „koniecznych działań” ograbiono i oddano ojczyznę zagranicznym siłom.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Tak jak za darmo dają mu obecnie jałmużnę w postaci 500+ co miesiąc za każdego bachorka.

    Niestety, ale ktoś za to płaci i płacić będzie. Oby tylko największą cenę zapłacili beneficjenci tego poronionego programu mającego na celu zdobycie i utrzymanie władzy przez kaczystów.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

  • „Tam też pod płaszczykiem „koniecznych działań” ograbiono i oddano ojczyznę zagranicznym siłom.”- i tak jak wtedy, tak też i obecnie, zrobili to ci, którzy mianują siebie „patriotami”.

   Może oni i są patriotami, ale nie naszego kraju.

   Teraz mamy dowód na to, że historia ciągle zatacza koła. I dlatego też, z niej trzeba wyciągać wnioski, bo zawsze będzie się błądzić, albo jak kundel- kręcić się wokół własnego ogona.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Śmiech przez łzy

  Większość Ukraińców, którzy chcą zaszczepić się przeciwko Covid-19, ma otrzymać preparat do 24 sierpnia, kiedy obchodzony jest w kraju Dzień Niepodległości – polecił w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
  Poprzedniego dnia szczepionkę przeciwko Covid-19 podano w tym kraju około 3,5 tys. osobom. Łącznie od początku kampanii szczepień preparat otrzymało ok. 760 tys. osób, w tym drugą dawkę – 303 osoby.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-zelenski-wiekszosc-chetnych-ukraincow-ma-dostac-szczepionke-do-24-sierpnia,467030.html
  Komentarz: Liczba szczepień jest wprost zależna od dostaw szczepionek, a te z wielu powodów nie trafią jeszcze długo na Ukrainę. Firmy farmaceutyczne nie nadążają z produkcją preparatów, wpływowe kraje miały pierwszeństwo w zakupie preparatów i mają szansę na zaszczepienie większości obywateli przed końcem III kwartału br.
  Tymczasem Zeleński, lider biednego i słabego kraju żąda, aby do lata wszyscy Ukraińcy byli zaszczepienie. Nawet Polska, która rozpoczęła szczepienia kilka miesięcy przed Ukrainą i ma lepsza infrastrukturę i większe zasoby może nie osiągnąć tak dobrego wyniku.
  Największe partie dostaw szczepionki na Ukrainę są zakontraktowane na III i IV kwartał tego roku (większość IV kwartał). Bez dostaw dodatkowych preparatów i to w szybkim czasie, nie ma możliwości aby zalecenia Prezydenta mogły zostać spełnione.
  Uważam, że obecna deklaracja głowy Ukrainy to tylko gra pod publiczkę, chęć poprawienia PR.

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Dzisiaj „wielkie święto” w Kijowie, czyli nowy ‚Lord – Protektor zza Oceanu” przyleciał…

  https://strana.ua/news/331710-blinken-v-kieve-chto-zajavil-hlava-hosdepa-ssha-v-ukraine.html
  Plus nie wiadomo czy to „peremoha”, czy „zrada”? Amerykanie wyliczyli Ukraincom że na ich „utrzymanie” po kijowskim majdanie wydali ponad 4,6 miliarda dolarów;
  https://strana.ua/news/331859-pered-vizitom-blinkena-v-kiev-hosdep-napomnil-skolko-ssha-potratili-na-ukrainu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. „Haniebna zdrada” czyli pojawiła sie informacja ze przeciwko przyłączeniu do NATO Ukrainy opowiedziała się…Portugalia. Cytat „Poinformował o tym 4 maja minister obrony Portugalii João Gomes Cravinho, przemawiając na internetowym wydarzeniu niemieckiego funduszu Marshalla (organizację uznano za niepożądaną w Rosji).
  „Przystąpieniu nowych członków do NATO powinien towarzyszyć konsensus w społeczeństwie nowego kraju – członka sojuszu w tej sprawie. Tego oczekujemy od krajów przystępujących do NATO. W przypadku Ukrainy uważam, że konsensus w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO powinien być głębszy. W tej chwili jest trochę za wcześnie, aby mówić o jej członkostwie w sojuszu”;
  https://eadaily.com/ru/news/2021/05/05/portugaliya-vystupila-protiv-prinyatiya-ukrainy-v-nato

  Polubione przez 2 ludzi

  • Wyjaśniło się skąd ten smród w Połtawie.

   Emeryci ukraińscy asfaltem w piecu palą,
   bieda zupę)* na lebiodzie gotując.

   )* Komosa biała, zwana potocznie lebiodą znana i wykorzystywana była od wieków. Mówi się, że kiedyś była pokarmem biedoty. W trudnych czasach wojen, czy nieurodzaju ratowała od głodu. Dziś lebioda nie budzi raczej dobrych skojarzeń, jest zmorą ogrodników i traktuje się ją jako chwast. Wiedzieliście, że jej nasiona zachowują zdolność kiełkowania nawet do 30 lat? 😯
   (…)
   Czytaj dalej;

   https://www.cupofnature.pl/2016/05/30/chlopski-szpinak-czyli-lebioda-komosa-w-roli-glownej/

   Polubione przez 3 ludzi

   • Życie często ratowała także podeszwa buta….dziś już temat nie jest aktualny, bo podeszwy- jak i pozostała część butów, zrobione są z tworzyw sztucznych. A tych nawet wygłodniała zwierzyna nie chce ruszyć. W zasadzie nie wiadomo dlaczego.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o zatrzymanym w Hiszpanii „hiroju kijowskiego majdanu” który oficjalnie podejrzany jest o zastrzelenie dwóch funkcjonariuszy MSW Ukrainy w czasie tzw. rewolucji godności (nieoficjalnie chodzą słuchy że mógł się dopuścić większej ilości zabójstw). Człowiek ten, najprawdopodobniej to Dmytro Lipowoj, miał należeć do tzw. grupy snajperów Wołodymyra Parasiuka tytułującego się wówczas „sotnikiem Majdanu”, których działania, czyli ostrzelanie funkcjonariuszy MSW Ukrainy miały doprowadzić do zaostrzenia sytuacji na kijowskim majdanie;
  https://strana.ua/news/331815-dmitrij-lipovoj-zaderzhan-v-ispanii-vse-podrobnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dobrze, że jest mój blog, to dzięki niemu Polacy dowiedzieć się mogą na temat tego co się dzieje przeżartej korupcją i będącej zagłębiem kokainy- protektoratu amerykańskiego- Kolumbii.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. OT zza oceanu, w Kolumbii trwają antyrządowe protesty w związku z zapowiedzianą „reformą podatkową” czyli podwyższeniem podatków, oficjalnie śmierć poniosły już 23 osoby. Oczywiście cały tzw. wolny świat milczy na ten temat bo władze Kolumbii są „demokratyczne i liberalne”, a przy tym skrajnie „proamerykański”, w przeciwieństwie do „totalitarnego reżimu” w sąsiedniej Wenezueli;
  https://korrespondent.net/world/4354924-v-kolumbyy-v-khode-protestov-ubyly-23-cheloveka

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Pierwsze podsumowanie wizyty Antona Blinkina (alias ‚Anthony Bliken”) w Kijowie, czyli „Orużja niet, dieneg niet, wakcin niet, no wy dierżities!”. Podobno Blinken i Nuland „naciskali” na Zełenskiego w sprawie „roszad” w „Naftohazie” cytat „Amerykanie są niezadowoleni z decyzji o zwolnieniu Kobolewa i rady nadzorczej firmy, która składa się głównie z cudzoziemców.
  Charakterystyczne jest, że Zełenski odpowiadając na pytanie o „Naftohaz” najpierw udawał, że go nie rozumie, a potem zaczął mówić o sukcesie reform za swoich rządów”.
  „Don Pedro” Poroszenko z kolei chciał sobie „podbić” PR i rozpowiada że Blinken spotkał się z nim jako pierwszy, a na „dowód” opublikował zdjecie ze spotkania z nim w 2015 roku;
  https://strana.ua/news/331952-blinken-v-kieve-hlavnye-vyvody.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Don Pedro” Poroszenko z kolei chciał sobie „podbić” PR i rozpowiada że Blinken spotkał się z nim jako pierwszy, a na „dowód” opublikował zdjecie ze spotkania z nim w 2015 roku;”- przecież to jest jednoznaczny dowód na to, że spotkał się z Blinkenem dużo wcześniej, bo aż 6 lat temu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 8. Pojawił sie kolejny ranking najbogatszych ludzi na Ukrainie przygotowany przez „Forbes’a”. Pierwsze miejsce bez zaskoczenia, czyli Rinat Achmetow z majątkiem o wartości 7,6 mld $, drugi jest Wiktor Pinczuk z 2,5 mld $, a „podium” zamyka Konstantyn Żewago z 2,4 mld $. Uwagę zwraca dobre miejsce, czwarte, „Starego Pająka” Kołomojskiego z majątkiem wartości 1,8 mld $ i to pomimo ostatniej „ofensywy” jaka na niego poprowadzono pod naciskiem Waszyngtonu. ‚Don Pedro” Poroszenko znalazł sie z kolei na siódmym miejscu z 1,6 mld dolarów;
  https://strana.ua/finance/331967-forbes-nazval-sotnju-samykh-bohatykh-hrazhdan-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.