Wojna domowa na Ukrainie 07.05.2021r.- 2145 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 415.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się wczoraj z przebywającym na Ukrainie sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

Na wstępie spotkania z Blinkenem ukraiński prezydent podkreślił, że ​​obecnie wzajemne relacje między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi są dobre, zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej, jak i praktycznej.

Wołodymyr Zełenskij podkreślił, że wizyta ta jest ważnym sygnałem dla Europy i dla Federacji Rosyjskiej, ponieważ odbywa się w czasie, gdy wzrosła obecność militarna Rosji w pobliżu granic Ukrainy i istnieje duże prawdopodobieństwo eskalacji konflikt w Donbasie.

„Ważne, że dziś, dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych, wspólnej pracy z Ukrainą i krajami Unii Europejskiej, została wywierana presja, a prawdopodobna eskalacja ze strony Federacji Rosyjskiej została powstrzymana”- powiedział Zełęnski, według którego, wycofanie części broni złagodziło napięcie, ale zagrożenie pozostaje. 

Wyjaśnił, że w rzeczywistości znikoma część wojsk została wycofana.

Twierdzi on, że na dzień dzisiejszy jest to zaledwie 3,5 tys. wojska i 210 sztuk sprzętu i to tylko z Krymu. Siły rozmieszczone wzdłuż granic pozwalają stronie rosyjskiej na rozpoczęcie w dowolnym momencie operacji wojskowej przeciwko Ukrainie.

Jednocześnie zmniejsza się ostrzał snajperski w Donbasie, co oznacza, że ​​jest mniej zabitych ukraińskich obrońców.

„Rzeczywiście, liczba ostrzałów teraz nieznacznie spadła. Kwestia zakończenia wojny jest dla Ukrainy priorytetem i priorytetem dla każdego z nas”– zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Prezydent zaprosił również Anthony’ego Blinkena do omówienia możliwych wspólnych kroków w celu pozbycia się okupacji Półwyspu Krymskiego.

„Chcielibyśmy, abyś nam w tym pomógł. Bo nam samym trudno będzie stawić czoła zagrożeniu w regionie Morza Czarnego i Azowskiego. Chcemy, aby Stany Zjednoczone były jednym z założycieli i liderów Platformy Krymskiej i zapraszamy stronę amerykańską do udziału w jej pierwszym szczycie – podkreślił szef państwa ukraińskiego.

Wołodymyr Zełenski wezwał państwa NATO do wzmocnienia swojej obecności wojskowej w regionie, aby mogły reagować przy udziale wspólnych działań z sojusznikami na morzu.

Wyraził także nadzieję, że na szczycie NATO 14 czerwca rozpoczną się dyskusje na temat perspektyw uzyskania przez Ukrainę Planu Działań na rzecz członkostwa w NATO.

„Prosimy o pomoc USA na początku tego procesu”– dodał.

Zełenski mocno podkreślił, że ​​nasz Ukraina kontynuuje reformy, w szczególności pomimo oporu na Ukrainie wprowadzany jest rynek ziemi, przeprowadzana jest reforma procedury sądowej, trwa rozwój NABU i SAP oraz niezależność Trybunału Konstytucyjnego.

„Ukraina jest zdecydowana kontynuować partnerstwo z MFW i wypełniać swoje zobowiązania”– zapewnił Zełenski, podkreślając że celem jego polityki jest także systemowa deoligarchizacja.

Z kolei Anthony Blinken podziękował ukraińskiemu prezydentowi za ciepłe przyjęcie na Ukrainie i przekazał szczere pozdrowienia od prezydenta USA Joe Bidena, który bardzo docenia rozmowę, która odbyła się między oboma przywódcami kilka tygodni temu.

Rozmówcy omówili także przygotowania do wizyty prezydenta USA na Ukrainie. Wołodymyr Zełenskij zaznaczył, że rok 2021 będzie przełomowy w stosunkach obu krajów.

„W roku 30-lecia naszej niepodległości, w ramach którego odbędzie się ważna platforma krymska, zaprosiłem prezydenta i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych do złożenia wizyty na Ukrainie”– powiedział Wołodymyr Zełenskij.

Według niego strony wciąż pracują nad formułą tego spotkania.

„Wierzę, że to spotkanie się odbędzie. To ważne dla obu naszych krajów”– dodał prezydent Ukrainy.

Anthony Blinken zapewnił, że Stany Zjednoczone dostrzegają postęp, jaki Ukraina poczyniła w bardzo trudnych okolicznościach.

„Przyjechałem na Ukrainę, aby osobiście potwierdzić nasze silne poparcie dla suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności Ukrainy, naszego partnerstwa. Stany Zjednoczone od wielu lat stoją obok Ukrainy wobec agresji, wspierając umacnianie demokracji, rozwój instytucji, walkę z korupcją i promocję reform”– powiedział amerykański sekretarz stanu.

Ze swej strony, Zełenski po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonim Blinkenem w Kijowie, powiedział, że „Stany Zjednoczone Ameryki są dobrze poinformowane o sytuacji w Donbasie i blisko ukraińskich granic i aktywnie wspierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.”

„Podjęto wiele kroków, aby powstrzymać eskalację, która mogła nastąpić ostatnio w pobliżu naszych granic, z czasowo okupowanej części Donbasu i czasowo okupowanego Krymu”– podkreślił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenskij podziękował Stanom Zjednoczonym za zwiększenie militarnego, technicznego i finansowego wsparcia dla Ukrainy.

Szef ukraińskiego państwa powiedział też, że podczas spotkania z Anthonym Blinkenem poruszył kwestię poparcia USA dla aspiracji Ukrainy do otrzymania Planu Działań na rzecz członkostwa w NATO, a także kwestię bezpieczeństwa na Morzu Czarnym i Azowskim.

Ponadto na spotkaniu z sekretarzem stanu omówiono kwestię sprzeciwu wobec realizacji projektu Nord Stream 2, który jest bardzo wrażliwy dla Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na wspólne stanowisko ze Stanami Zjednoczonymi w tej sprawie i podziękował stronie amerykańskiej za silną politykę sankcji w stosunku do tego projektu.

Z kolei Anthony Blinken potwierdził niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Powiedział, że podczas wizyty w Kijowie uczcił pamięć tych, którzy oddali życie w obronie ukraińskiej demokracji.

„Widzimy, że na granicy z Ukrainą jest obecnie największe skupisko wojsk rosyjskich od 2014 roku. Wspieramy Was, wspierają Was również Wasi partnerzy i sojusznicy. I apelujemy do Rosji o zaprzestanie agresji na Ukrainę. Razem z naszymi partnerami pracujemy nad tym, by Ukraina mogła obronić się przed rosyjską agresją”– powiedział amerykański sekretarz stanu.

Anthony Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal uważnie obserwują sytuację na granicy rosyjsko-ukraińskiej, ponieważ Rosja wycofała tylko częściowo swoje wojska, dodając, że „bardzo doceniamy wyważone stanowisko Ukrainy podczas tych prowokacyjnych działań”.

Sekretarz stanu USA poinformował media, że rozmawiał z prezydentem Ukrainy o procesie mińskim w celu rozwiązania sytuacji w Donbasie, w szczególności o tym, jak ten proces dyplomatyczny może zostać ułatwiony. Anthony Blinken powiedział, że Ukraina musi przywrócić integralność terytorialną w granicach uznanych na arenie międzynarodowej, w tym na Krymie.

Zełenski poruszył też kwestie problemów wewnętrznych, mówiąc, że „na Ukrainie trwają ważne reformy w różnych obszarach, na które kraj czekał od wielu lat i o potrzebie, o której poprzednicy tylko mówili.”

„Ważne jest, aby nie mówić o Sądzie Antykorupcyjnym, ale go wdrożyć i to powinno działać. Dokładnie to robiłem podczas mojej kadencji. Wcześniej to nie istniało”– powiedział szef państwa.

Prezydent zwrócił też uwagę, że na Ukrainie rozpoczęła się realizacja reformy rolnej, o której potrzebie mówi się od 30 lat niepodległości, ale za rządów poprzedniego rządu nigdy nie została zrealizowana.

„Głosowano nad jedenastoma nowymi ustawami, a dwunasta jest obecnie rozpatrywana. To duża reforma na Ukrainie”– podkreślił szef ukraińskiego państwa.

Wołodymyr Zełenski powiedział również, że Wierchowna Rada przyjęła szereg innych ważnych dokumentów, na które kraj czekał od lat. W szczególności są to przepisy dotyczące żeglugi śródlądowej i funkcjonowania systemu bankowego.

Ponadto trwa konkurs na stanowisko szefa Prokuratury Antykorupcyjnej, odświeżany jest skład Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił już szereg antykorupcyjnych norm prawnych i tym samym stracił zaufanie społeczne.

„Wiele zostało zrobione. Dlatego nie ma wycofywania. Idę tylko do przodu”– zapewnił Zełenski.

Z kolei sekretarz stanu USA Anthony Blinken podkreślił znaczenie zapewnienia funkcjonowania systemu antykorupcyjnego na Ukrainie.

„Walka z korupcją jest jedną z najważniejszych kwestii dla narodu ukraińskiego i decydującą o poprawie ich życia- od usług, z których korzystają, i możliwości, z których korzystają”– powiedział Anthony Blinken

Amerykański sekretarz stanu powiedział także, że podczas spotkania z prezydentem Ukrainy omówili kwestie związane z ładem korporacyjnym, w szczególności w sprawie Naftogazu Ukrainy, niezależności organów antykorupcyjnych, reformy sądownictwa i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. .

„Ukraina stoi przed dwoma wyzwaniami: jednym jest zewnętrzne, ze strony Rosji. Do tego istnieje zagrożenie od wewnątrz- to korupcja, oligarchowie i inne osoby, które swoje interesy przedkładają ponad interesy narodu ukraińskiego. Te dwa elementy są ze sobą powiązane, bo Rosja wykorzystuje także korupcję i osoby, które pomogą jej promować jej interesy wbrew interesom narodu ukraińskiego”– powiedział Anthony Blinken.

Sekretarz stanu USA zwrócił uwagę na znaczący postęp Ukrainy w przyjmowaniu ustaw zapewniających przeprowadzenie reformy rolnej, zniesienie immunitetu parlamentarnego, przyjęcie ustawy o odpowiedzialności za niedokładne oświadczenie o dochodach itp.

„Przepisy są bardzo ważne, ale ich wdrażanie jest równie ważne. Słyszeliśmy, że Ukraińcy chcą nie tylko uchwalania ustaw, ale także ich wdrażania, w tym walki z korupcją”– powiedział Anthony Blinken.

Ze swej strony, szef Urzędu Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak uważa, że ​​poparcie Stanów Zjednoczonych Ameryki dla aspiracji Ukrainy do otrzymania Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO jest kolejnym dowodem strategicznego partnerstwa między krajami.

„Dziś otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie pełnego poparcia ze strony Stanów Zjednoczonych dla otrzymania Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO przez Ukrainę. Ale Sojusz ma wielu członków, więc prace trwają. Stany Zjednoczone po raz kolejny potwierdziły, że to nasz partner strategiczny, który wspiera przystąpienie Ukrainy do NATO”– powiedział Jermak po spotkaniu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem w czwartek w Kijowie.

Andrij Jermak podkreślił, że strona ukraińska i amerykańska rozmawiają o różnych formatach interakcji na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym, w szczególności geopolitycznych i militarnych.

Szef Urzędu Prezydenta powiedział też, że najbliższe spotkanie doradców politycznych przywódców państw uczestniczących w formacie normandzkim może odbyć się osobiście w maju. Nie podał natomiast żadnego konkretnego terminu, ani gdzie do tego spotkania miałoby ewentualnie dojść.

Bynajmniej, strona rosyjska, jak zwykle o takiej inicjatywie, jak dotąd, nic nie wie. Co jest charakterystyczne dla tego typu działań obecnej ukraińskiej administracji rządowej i prezydenckiej.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje.

„Na dawnych stanowiskach Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofania sił i środków w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność żołnierza 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych”– poinformowała służba prasowa resortu obrony ŁRL.

„W wyniku ostrzału kijowskich formacji zbrojnych zginął żołnierz Milicji Ludowej ŁRL”– poinformował oficjalny przedstawiciel departamentu obrony ŁRL Jakow Osadczy.


Natomiast, na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali także kolejne naruszenie przez USZ decyzji ramowej w sprawie wycofania sił i sprzętu z 21 września 2016 r .:

– ️ 3 maja w rejonie wycofania wojska i sprzetu na terenie osady Pietrowskoje UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność 1 umundurowanej osoby na dawnym stanowisku USZ, około 530 m na północny-wschód od południowo-zachodniego narożnika tego obszaru.

Obserwatorzy zarejestrowali również zagłuszanie sygnału bezzałogowego statku powietrznego SMM OBWE podczas lotu w rejonie miejscowości Iwanopol.

Ponadto patrol SMM OBWE i obsługiwany przez niego UAV odnotowały obecność sprzętu USZ z naruszeniem ustalonych linii wycofania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym na obszarach mieszkalnych i w pobliżu osiedli:

– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych 9K35 Strieła-10, 2 transportery opancerzone (MT-LB) i 1 BRDM-2 w srefie mieszkalnej na wsi Taramczuk,

– ️ 5 BMP na terenie obiektu w pobliżu osady Diliejewka,

– ️ 5 bojowych wozów opancerzonych (nie określono typu) w pobliżu osady Leninskoje (ukraiński Jużnoje),

– ️ 1 transporter opancerzony (MT-LB) w części mieszkalnej osady Dzierżyńsk (ukraiński Toreck).

Poza tym, w dniu wczorajszym (od godziny 03:00 do godziny 03:00) na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły następujące ostrzały:

06:07, z kierunku Nowogorodskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (4 miny),

10:35, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów),

12:15, ponownie w tym samym rejonie, z kierunku Nowotoszkowskoje w stronę Stiły, przy użyciu granatników SPG-9 i RPG-7 (10 granatów) oraz broni maszynowej,

16:00, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) oraz broni maszynowej,

16:20, z kierunku wsi Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (10 min),

17:55, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów).

W wyniku tego ostrzału odnotowano następujące uszkodzenia:

– ️ ul. Safonowa nr. 30 (rura gazowa);
– ️ ul. Gastello nr. 24 (oszklenie);
– ️ ul. Gastello nr. 25 lat (dach);
– ️ ul. Gastello nr. 27 (dach).

Dodatkowo w pobliżu domu nr. 11/3 na ul. Safonowa, samochód VAZ-2106 (przednia szyba) został uszkodzony. Na dziedzińcach kamienic nr 8, 24, 25, 26, 27 przy ul. Gastello znaleziono niewybuchy po ostrzale.

Zwróć uwagę, że podczas ostrzału ulicą szły dzieci, które zostały ochronione przed ogniem USZ przez swoich sąsiadów.


18:00, z kierunku Piasków w stronę terenu byłego serwisu „Volvo-Centrum”- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty),

02:05, na koniec tych ostrzałów, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy, przeprowadzno silny ogień przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków), moździerza kaliber 120 mm (10 min) oraz cięzkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (10 granatów) i automatycznego granatnika AGS-17 (20 granatów), a także broni maszynowej.

W sumie, w wyniku wczorajszych ostrzałów prowadzonych przez USZ, zostały 8 razy naruszone warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło aż 107 pocisków, w wyniku czego zostały uszkodzone 3 budynki mieszkalne oraz rura gazowa.

Dodatkowo, USZ naruszyły wczoraj na donieckim odcinku frontu, warunki Dodatkowych Środków prowadząc prace inżynieryjne przy rozbudowie i modernizacji swoich stanowisk bojowych w pobliżu Marinki (09:40) i Starognatowki (15:35). Prace te prowadzono także przy wykorzystaniu ładunków okopowych (2 eksplozje).

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 7 razy naruszyły warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzały przy użyciu: granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników przeciwpancernych AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz broni strzeleckiej, w rejonie miejscowości: Zołotoje-5, wsie Żiełobok i Kalinówka oraz Donieckiego i wsi Gołubowskoje.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 травня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації й надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 6 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 16 порушень режиму припинення вогню.

Неподалік населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ ворог два рази відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го та 82-го калібрів, великокаліберних кулеметів, автоматичних станкових та станкових протитанкових гранатометів.

Поблизу населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ окупанти двічі здійснили обстріли із мінометів 82-го калібру, ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів, а біля ПІВДЕННОГО – ще й зі станкових протитанкових гранатометів.

У напрямку наших позицій, біля населеного пункту ПИЩЕВИК ворог використав великокаліберні кулемети, а поблизу селищ ШУМИ – стрілецьку зброю.

В районі н.п. ТАЛАКІВКА по наших позиціях було скинуто з БПЛА два постріли ВОГ-17.У передмісті населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ збройні формування Російської Федерації два рази відкривали вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Поблизу селища ЗАЙЦЕВЕ ворог здійснив обстріл з великокаліберних кулеметів.Неподалік селища НОВОТРОЇЦЬКЕ противник відкривав вогонь із ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У передмісті ПІСКІВ російські загарбники тричі відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В результаті ворожого обстрілу два військовослужбовці зі складу Об’єднаних сил отримали вогнепальне кульове поранення.

На жаль, врятувати життя воїнам не вдалося.Командування висловлює щирі та глибокі співчуття рідним та близьким загиблих захисників.

Ще один український військовослужбовець отримав осколкове поранення. Захиснику оперативно надали першу медичну допомогу та евакуювали до лікувального закладу. Стан здоров’я пораненого – важкий.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Поблизу населеного пункту ПІВДЕННЕ окупанти здійснили дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Про дії збройних формувань Російської Федерації Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.Станом на 7 годину ранку, 7 травня зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню. Поблизу ПІСКІВ ворог тричі відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів, а біля АВДІЇВКИ – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

У районі населеного пункту ПІВДЕННЕ окупанти здійснили дистанційне мінування з ручних протитанкових гранатометів мінами ПОМ-2.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.05.2021r.- 2145 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT militarne
  Na Ukrainie przeprowadzono wszechstronne testy czeskiej, zmodernizowanej samobieżnej haubicy Dana-M2. Zakończyły się one pomyślnie. Ukraińscy wojskowi są zadowoleni z zamówionej broni.
  Według pułkownika Musienki, czas od początku ruchu do otwarcie ognia nie przekraczał 40 sekund. Z kolei czas opuszczenia wyznaczonej pozycji wynosił od 32 do 43 sekund. Dla zrozumienia znaczenia tego podkreślił, że na odległość 15,6 km pocisk leci 42 sekundy, a po 40 sekundach Dana-M2 już opuszcza swoje stanowisko ogniowe. To bardzo istotne w warunkach walki kontr-artyleryjskiej, pozwala unikną ognia odwetowego przeciwnika.
  https://kresy.pl/wydarzenia/czeska-haubice-samobiezna-dana-m2-pomyslnie-przetestowano-na-ukrainie-video/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Każdy, kto podróżuje do Polski spoza strefy Schengen, musi poddać się kwarantannie. Na Podkarpaciu ten wymóg dotyczy granicy z Ukrainą. Z kwarantanny może zwolnić jedynie test wykonany w Polsce po przekroczeniu granicy.

  Wynika z nich, że każdy podróżny przekraczający granice Polski – na Podkarpaciu w Budomierzu, Medyce i Korczowej – a przyjeżdżający spoza strefy Schengen, będzie skierowany na kwarantannę. Nie zwalnia z niej nawet test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny.

  Zwolnić z obowiązku kwarantanny może jedynie negatywny wynik testu wykonanego po przyjeździe do Polski.
  https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,27055937,granica-z-ukraina-tylko-test-wykonany-w-polsce-zwalnia-z-kwarantanny.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tonem komentarza-to w końcu dobra wiadomość dla mieszkańców Polski. Dotychczas wpuszczano do kraju masy Ukraińców BEZ żadnych zaświadczeń lub z „lewymi” papierami. W końcu po miesiącach nawoływań (nie)rząd w Polsce zajął się problemem.

   Polubione przez 4 ludzi

   • „W końcu po miesiącach nawoływań (nie)rząd w Polsce zajął się problemem.”- to nie jest żadna zasługa tego (nie-)rządu, tylko wynik nacisków z UE.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Odnośnie „wstępniaka”, cytat „Jak podają źródła Strany w kręgach dyplomatycznych, podczas spotkania sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i jego zastępczyni Victorii Nuland z przedstawicielami władz Ukrainy poruszony został temat dymisji Andrija Kobolewa z Naftohazu . Strona amerykańska skrytykowała tę decyzję.
  Według źródła, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego otoczenie nie zgodzili się z tym. Powiedzieli, że Naftohaz poniósł straty przez były zarząd, a sam Kobolew jest powiązany z Kołomojskim, na co wskazują nawet nagrania rozmów.
  Jednocześnie, jak podaje źródło, te argumenty nie przekonały strony amerykańskiej.
  „Dla Amerykanów sama osoba Kobolewa nie jest ważna. Zasada jest taka, że ​​wszystkie decyzje dotyczące spółek państwowych muszą przechodzić przez kontrolowaną przez Zachód Radę Nadzorczą. Zełenski w przypadku Kobolewa rozwiązał sprawę bez decyzji Rady Nadzorczej. To była główna skarga Waszyngtonu. Ogólnie Blinken i Zełensky nie doszli do wspólnego mianownika w sprawie Naftohazu”;
  https://strana.ua/news/332088-blinken-i-nuland-vo-vremja-vstrechi-v-kieve-hovorili-ob-uvolnenii-koboleva-iz-naftohaza.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ogólnie, Zełenski z Blinkenem, nie doszli w zasadzie do żadnego wspólnego mianownika, poza tym, że Ukraina nadal jest protektoratem USA. Nie wiadomo tylko, jak długo jeszcze 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 4. Prokuratura Generalna Ukrainy zakończyła śledztwo w sprawie pożaru i eksplozji do jakich doszło w składach wojskowych w miejscowosci Swatowo (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) w październiku 2015 roku. W zwiazku ze sprawą postawiono zarzuty dopuszczenia się zaniedbań, które doprowadziły do do faktycznego zniszczenia składów, dwóm dowódcom ukraińskich jednostek artyleryjskich;
  https://korrespondent.net/ukraine/4355315-zaversheno-rassledovanye-po-delu-o-vzryvakh-na-skladakh-v-svatovo
  Warto przy tym dodać ze tzw. niezależny portal BELLINGCAT wypisuje głupoty jakoby te składy zniszczyli „rosyjscy agenci”…
  https://novosti.dn.ua/news/311498-rossijskoe-gru-mozhet-byt-prichastno-k-vzryvam-na-voennyh-skladah-v-ukraine-bellingcat

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. W nocy w centrum Odessy ewakuowano mieszkańców jednej z kamienic po tym jak na drzwiach budynku znaleziono „niespodziankę” w postaci przywiązanego do nich granatu bojowego;
  https://odessa.strana.ua/332056-v-odesse-zaloahili-granatu.html
  Znowu strajkuja ukraińscy górnicy, którzy „tradycyjnie” domagają się zaległych wypłat. Tym razem „strajk okupacyjny” rozpoczeli górnicy z jednej z kopalń na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa;
  https://strana.ua/news/332089-iz-za-dolhov-po-zarplate-v-luhanskoj-oblasti-bastujut-shakhtery.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Zdrada?

  Ukrainie grożą niedobory niektórych produktów ropopochodnych, aby im zapobiec koniecznym jest podjęcie negocjacji z Rosją – uważa Siergiej Fedorenko, dyrektor handlowy firmy Ukrgasvydobuvannya.

  Nieco wcześniej media informowały, że w maju na Ukrainie może zabraknąć oleju napędowego. Sytuacja jest związana z planowanym remontem białoruskiej rafinerii w Mozyrzu oraz ograniczeniem dostaw z Federacji Rosyjskiej.
  https://energetyka24.com/ukrainie-grozi-niedobor-oleju-napedowego-winni-rosjanie-i-bialorusini
  Komentarz: Strona ukraińska znacjonalizowała spółkę, która współpracowała z FR. W ramach reperkusji Rosja zawiesiła dostawy produktów ropopochodnych. Ukraina zaatakowała Łukaszenkę i nie uznała wyborów prezydenckich na Białorusi. W efekcie Białoruś postanowiła nie przekładać terminu remontu rafinerii.
  Sami spowodowali kryzys, a teraz zwalają winę na „nieprzyjazne działania FR”.

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Artykuł wart przeczytania;
  https://myslpolska.info/2021/05/06/pragmatyzm-marionetek-rozmowa-z-romanem-blaszko/
  Cytat „Dyrektor BIS, płk Michal Koudelka był dwukrotnie na szkoleniach w brytyjskiej MI6, a także otrzymał wysokie odznaczenie CIA. Dostał nagrodę szefa CIA, George’a Teneta za współpracę międzynarodową. Także może Pan sobie wyobrazić, jak „niezależny” jest dyrektor BIS i jego działania”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpe%C4%8Dnostn%C3%AD_informa%C4%8Dn%C3%AD_slu%C5%BEba

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Z naszego podwórka

  Taka ciekawostka- TVP(iS) naciska na producenta programu jeden z dziesięciu, aby ten zmienił formułę programu. Władze TVP kłamią w sprawie konfliktu, podając, ze ma on podłoże finansowe, gdy tymczasem producent wykazał, że chodzi tylko o naciski w sprawie formuły programu.
  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jeden-z-dziesieciu-tvp1-koniec-teleturnieju-nie-zgadzamy-sie-na-zmiany-ktore-obniza-poziom
  Komentarz: Obstawiam w ciemno, że miano zmienić pytania w 1 z 10. Były edycje w których np propagowano fundusze z UE-były pytania związane z inwestycjami ze środków z UE. Pan Sznuk nie był z tych interwencji w program zachwycony, niemniej dostosował się do wymogów TVP.
  Teraz zapewne chciano zaciągnąć prezentera do budowania dobrego wizerunku jedynej słusznej partii i prezenter nie wytrzymał i odmówił obniżania poziomu i bawienia się w politykę.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. MFW niezadowolony z działań rządu w Kijowie
  Ukraina musi dołożyć większych starań, aby zapewnić stabilność systemu finansowego, niezależność banku centralnego, walkę z korupcją – uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
  https://www.rp.pl/Gospodarka/305079929-MFW-niezadowolony-z-postepu-reform-na-Ukrainie.html
  Komentarz: Mam takie wrażenie, że na Ukrainie do realnej władzy doszły osoby z kręgów oligarchów i mocno ograniczyły wpływy zachodnich polityków. Zaniepokojone tą sytuacją władze USA i UE naciskają na Kijów, jednak obecny Prezydent to zbyt miałka i słaba osoba i nawet nie potrafi ukrócić działań (korupcji) w najbliższych kręgach.
  Czuć olbrzymie zniechęcenie „zachodu” Ukraina, jednak nasz sąsiad nadal jest potrzebny jako straszak na Rosję i dlatego w końcu jakąś zapomoge od zagranicznych partnerów Kijów otrzyma.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Jesteśmy rozczarowani, że Bundestag odrzucił naszą prośbę o miejsce pamięci dla ukraińskich ofiar nazizmu – mówi ambasador Ukrainy Andrij Melnyk.
  W wywiadzie dla sieci gazet Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) ukraiński dyplomata zarzucił Niemcom brak wrażliwości w ich kulturze pamięci. – My, Ukraińcy jesteśmy bardzo rozczarowani, że Bundestag odrzucił naszą prośbę, by stworzyć w Berlinie miejsce pamięci dla ukraińskich ofiar narodowego socjalizmu, chociaż jednocześnie tworzy się szczególne miejsce pamięci dla polskich ofiar wojny – powiedział Melnyk w rozmowie, opublikowanej w piątek (07.05.2021), dzień przed 76. rocznicą zakończenia II wojny światowej w Europie.
  https://www.dw.com/pl/ambasador-ukrainy-w-rfn-podwójne-standardy-w-polityce-pamięci/a-57461160

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Śmiech przez łzy.

  Ukraiński rząd zapowiedział udzielanie wsparcia finansowego emigrantom zarobkowym, którzy zdecydują się wrócić i założyć nad Dnieprem własny biznes. W ten sposób nad Dnieprem chcieliby rozwiązać dwa problemy – odpływ wykwalifikowanych specjalistów i upadek rodzimego biznesu.
  „Emigranci zarobkowi będą mogli otrzymać pomoc w postaci grantów na własny biznes” – poinformował pod koniec stycznia ukraiński premier Denis Szmyhal. „Liczymy, że takie wsparcie będzie stymulować ludzi do pozostawania na Ukrainie, pomoże w otwieraniu własnego biznesu i inwestowaniu środków w społeczność lokalną i w nowe miejsca pracy dla Ukraińców” – komentował.

  Zarówno maksymalna kwota wsparcia jak i potencjalna liczba mogących z niego skorzystać nie są jednak imponujące. Górna granica jednostkowej dotacji to 150 tys hrywien, czyli ok. 12 tys. zł. A na program rząd przewidział na razie 108 mln hrywien, co daje 720 potencjalnych beneficjentów z maksymalną kwotą wsparcia.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ukrainski-rzad-zacheci-emigrantow-do-powrotu/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińcy chwalą się Daną – M2

  ,,Według pułkownika Musienki, czas od początku ruchu do otwarcie ognia nie przekraczał 40 sekund. Z kolei czas opuszczenia wyznaczonej pozycji wynosił od 32 do 43 sekund. Dla zrozumienia znaczenia tego podkreślił, że na odległość 15,6 km pocisk leci 42 sekundy, a po 40 sekundach Dana-M2 już opuszcza swoje stanowisko ogniowe. To bardzo istotne w warunkach walki kontr-artyleryjskiej, pozwala unikną ognia odwetowego przeciwnika.

  Ileż po tych po tych 40 sekundach możesz odskoczyć, od miejsca ataku? 100 metrów?
  W Karabachu , po ataku rakietowym Ormian na Azerbejdżan, Azerowie potrafili wykryć atakującą ich wyrzutnię i śledzić jej powrót aż do bazy, by potem w skoordynowanym ataku zniszczyć wszystkie wyrzutnie i rakiety w hangarach.

  Tu Ukraińcu masz przykładowe video.
  Tak ruskie Orłany polować będą na twe Dany.
  .https://www.youtube.com/watch?v=e-xqOcO8YWw

  To nie te czasy Ukraińcu, nie te czasy,
  Dziś Ukraińcu z kosmosu Ruskie wszystko widzą z satelity,
  a na niebie wysoko, nad linii frontu czaić się na was będą Orłany
  a nad polem bitwy w stadach jako wrony krążyć będą ruskie drony.
  I gdy po ataku zjeżdżał będziesz Danę swą skryć w hangarze’
  z nieba na was Gryfon spadnie i jako demon śmierci cię ukarze.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij poinformował o tym ze ukroIPN „włączył” do sił zbrojnych koalicji antyhitlerowskiej z czasów IIWŚ „100 tysięcy członków UPA”. Dolinskij zauważył także dopuszczono się znacznego zawyżenia liczebności UPA, gdyż nawet na Ukrainie przyjmuje sie oficjalnie że miała ona 35 tysiecy członków;
  https://strana.ua/news/332149-ukrainskij-institut-natspamjati-sozdal-metodichku-o-pravilnom-otmechanii-dnja-pobedy.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.