Wojna domowa na Ukrainie 09.05.2021r.- 2147 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 417.

Wczoraj, 8 maja, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przyjechał, w towarzystwie ambasadorów krajów G7 i UE, z roboczą wizytą do obwodu ługańskiego.

Zełenski wziął tam udział w uroczystości upamiętniającej poległych podczas II wojny światowej.

Prezydent Wołodymyr Zełenskij podczas roboczej podróży do obwodu ługańskiego odwiedził Kompleks Pamięci „Ukraina Wyzwolicielom” we wsi Miełowoje, gdzie w zbiorowej mogile pochowanych jest 2814 żołnierzy radzieckich z czasów II Wojny Światowej.

Z okazji Dnia Pamięci i Pojednania oraz w przeddzień Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej ukraiński prezydent złożył kwiaty pod Wiecznym Płomieniem i uhonorowała poległych w bitwach o ich ojczyznę.

Pamięć żołnierzy uczcił także szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak, jego zastępcy i ambasadorowie państw G7 i UE, którzy przybyli do obwodu ługańskiego wraz z Wołodymyrem Zełenskim.

Zełenski obejrzał również Dzwon Pamięci na terenie miejsca pamięci. To pierwszy z czterech dzwonów, których instalację zainicjował rok temu Zełenski. Cztery dzwony mają w zamyśle symbolizować pamięć o ofiarach i pojednanie między krajami- uczestnikami II wojny światowej: Dzwon Pamięci w Kredie, Dzwon Zwycięstwa na Zakarpaciu oraz Dzwon Pokoju w Doniecku i Jedności – w Symferopolu, który to ma zostać zainstalowany po spodziewanym powrocie Krymu na łono Ukrainy.

Prezydent rozmawiał z lokalnymi mieszkańcami i pogratulował im zbliżającego się Dnia Zwycięstwa nad nazizmem. Mieszkańcy Miełowoja zwrócili Zełenskiemu uwagę na to, że jest pierwszym w historii Ukrainy prezydentem, który ich odwiedził i został zaproszony do ponownego przyjazdu.

Poza tym, ukraiński prezydent ogłosił swoje przesłanie do narodu.

Drodzy Obywatele!

Żyjemy w świecie, w którym jest ponad siedem tysięcy różnych języków. Ale jest jeden szczególny, który corocznie 8 maja, w Dniu Pamięci i Pojednania, jednoczy wiele narodów świata. Kiedy płaczemy w tym samym języku. Kiedy milczymy w tym samym języku. To język bezgranicznej czci i szacunku dla pamięci milionów ludzi, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Dziś kłaniamy się wszystkim, którzy bronili naszej ojczystej ziemi ukraińskiej przed nazizmem, bronili świata, wszystkim, którzy zginęli podczas drugiej wojny światowej. Weterani, którzy sprzeciwiali się nazistom, członkom ruchu oporu, jeńcom wojennym, robotnikom przymusowym, więźniom obozów koncentracyjnych, dzieciom czasów wojny, cywilom i wszystkim, którzy ucierpieli z powodu okupacji hitlerowskiej.

W 1945 roku, w nocy z 8 na 9 maja, planeta znalazła się w pierwszej minucie pokoju. Ludzkość czekała na tą pierwszą minutę od sześciu lat. Albo prawie 3 miliony 160 tysięcy minut drugiej wojny światowej. Kiedy w każdej z tych minut na całym świecie ginęły dziesiątki ludzi. Co najmniej 20 osób umierało co minutę.

I dlatego ten moment był tak ważny. To upadek reżimu stanął na drodze ludzkości do dalszej egzystencji fizycznej jako takiej. To była kapitulacja reżimu, który zablokował ludzkości drogę do świata wolnego od antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu i nietolerancji.

Nasi przodkowie zapłacili za wstęp do tego świata ponad ośmioma milionami ofiar. Ponad ośmioma milionami istnień ludzkich. Ponad osiem milionów zabitych Ukraińców. Więcej niż ludność Kijowa, Odessy, Charkowa, Lwowa i Dniepru razem wzięta.

Sześć lat wojny. 2194 dni wojny. Wybuchy, strzały, okopy, rany, głód, bombardowania, blokady, masowe egzekucje, akcje karne, okupacja, obozy koncentracyjne, komory gazowe, żółte gwiazdy, getta, Babi Jar, niewola, praca przymusowa. Umarli, aby każdy z nas wiedział, co oznaczają te pojęcia- z książek, a nie z własnego doświadczenia. Widziałem w filmach, a nie na własne oczy. Zginęli za bilet do przyszłości dla nas, dla swoich dzieci i wnuków. A dziś dzieci i wnuki powinny to wiedzieć. Pamiętaj to. Doceniam to. Dziękuję za to. Dzisiaj. Jutro. I przez całe swoje życie.

Dlatego co roku wspominamy najgorszą hekatombę w historii ludzkości. Co roku mówimy o jego strasznych konsekwencjach. Każdego roku razem z całym cywilizowanym światem mówimy: nigdy więcej. Nigdy więcej.

Jeśli przez chwilę wyobrazimy sobie niemożliwe i założymy, że ludzkości pozwolono raz zmienić swoją historię, pozbyć się jednego okresu, to jestem pewien, że wszyscy ludzie na Ziemi wybraliby jedyną opcję: uniknięcie i zapobieżenie II wojnie światowej.

Niestety nie możemy tego zrobić. Nie możemy uniknąć wojny w przeszłości. Ale możemy i musimy zrobić wszystko, aby nigdy nie dopuścić do nowej wojny w przyszłości.

Dzisiaj cały świat i wszyscy światowi przywódcy muszą pokazać, że ludzkość na zawsze nauczyła się lekcji lat 1939-1945. Zdaje sobie sprawę z konsekwencji wojny i nigdy więcej na coś takiego nie pozwoli.

Czy nie czas zakończyć to pytanie? Czy nie czas na praktyczną demonstrację zaangażowania w hasło Nigdy więcej?

Czy nie nadszedł czas, aby ludzkość zmieniła sformułowania i nie mówiła ‚II wojna światowa’, ale ‚II i ostatnia wojna światowa‚? Nie dawajcie szansy i prawdopodobieństwa wybuchu nowej wojny, nawet na poziomie werbalnym. Wypełnij treścią miliony szkolnych podręczników historii, badań naukowych, milionów powieści i filmów mantrą, że wojna nie może się powtórzyć w przyszłości. Świat musi powiedzieć: ‚W latach 1939-1945 toczyła się OSTATNIA wojna światowa’.

Drodzy Ukraińcy!

Dziś nasi odważni chłopcy i dziewczęta bronią państwa ukraińskiego, naszej suwerenności i integralności terytorialnej. Za pokój i dobrobyt niepodległej Ukrainy. Dla przyszłych pokoleń.

Z tego samego powodu, dla którego 76 lat temu nasi dziadkowie i babcie z każdego zakątka Ukrainy bronili ojczyzny, walczyli z nazizmem i wygrali. Dziś, podobnie jak w zeszłym roku, jestem w obwodzie ługańskim, w obwodzie mielowskim, niedaleko wsi Piwniewka, gdzie w grudniu 1942 r. rozpoczęło się wypędzanie hitlerowskich najeźdźców z ziemi ukraińskiej. Dziś w tym miejscu pojawił się Dzwon Pamięci.

Każdy jego dźwięk oznacza, że ​​nigdy nie zapomnimy tego, co uczynili nasi przodkowie, aby następne pokolenia Ukraińców mogły swobodnie żyć na ich ziemi, w ich państwie w pokoju i harmonii. Wieczna pamięć wszystkim, którzy zginęli podczas drugiej i, jak sądzę, ostatniej wojny światowej.

https://www.president.gov.ua/ru/news/zvernennya-prezidenta-ukrayini-z-nagodi-dnya-pamyati-ta-prim-68321

*

A tym czasem, na froncie w Donbasie, gdzie toczy się realna wojna z nasłanymi przez Kijów formacjami zbrojnymi a rosyjskojęzyczną częścią narodu ukraińskiego, która czynnie wystąpiła w obronie swoich niezbywalnych praw mniejszości narodowej oraz swojej ziemi, za którą krew przelewali ich przodkowie w czasach II WŚ, USZ nadal nie przestrzegają warunków rozejmu.

I tak, na ługańskim odcinku tego frontu, USZ rozmieściły kolejny już raz w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił (OPS) 17 sztuk sprzętu wojennego.

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieszczono dwa opancerzone wozy bojowe, transporter opancerzony (BTR-4) oraz opancerzone wozy naprawczo-ratownicze w pobliżu części mieszkalnej w wiosce Zołotoje-2”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Służba prasowa dodała, że ​​na terenach zamieszkanych Świetłodarska i w osadzie Ługanskoje kijowskie formacje zbrojne rozmieściły dodatkowo sześć bojowych wozów opancerzonych. We wsi Muratowo żołnierze 14 brygady USZ wystawili cztery bojowe wozy piechoty (BMP-1).

Departament obrony ŁRL poinformował, że trzy transportery opancerzone BTR-80 zostały umieszczone przez żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych „na terenie obiektu w strefie mieszkalnej osady Giejewka”.

Poza tym, USZ umieściły 110 min przeciwczołgowych na obrzeżach miejscowości Ługańskoje.

„Żołnierze z 59 brygady na obrzeżach wsi Ługańskoje podłożyli 110 min przeciwczołgowych TM-62”- poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL

Przedstawiciel departamentu obrony ŁRL dodał, że oddziały Milicji Ludowej „nieustannie obserwują wroga, ściśle przestrzegając warunków obecnego rozejmu”.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, UAV misji OBWE zostały zablokowane przez Ukraińskie Siły Zbrojne w pięciu osadach Donbasu.

Ukraińskie wojsko użyło broni elektronicznej przeciwko bezzałogowym pojazdom OBWE w pięciu osadach na terenach kontrolowanych przez Kijów. 

„Aby uniemożliwić dronom SMM OBWE wykrycie broni z 10 i 128 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, żołnierze z mobilnych grup 20 i 305 samodzielnych batalionów walki elektronicznej korzystali ze stacji Bukowel-AD w rejonie Stiepanowka, Aleksandro-Szultino, Aleksandro-Kalinowo, Kodiema i Piszczewik”– poinformował zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

Dodał, że w rejonie wsi Liebiedinskoje koło Mariupola wróg otworzył ogień do drona obserwatorów w celu jego zniszczenia.

Basurin powiedział, że ​​ukraińskie wojsko prowadzi takie działania w celu ukrycia naruszeń porozumień mińskich: w zeszłym tygodniu w Donbasie zidentyfikowano blisko pięćdziesiąt jednostek ukraińskiego sprzętu, w tym czołgów, rozmieszczonych z naruszeniem porozumień.

Informacje podane przez Eduarda Basurina potwierdza wczorajszy raport SMM OBWE według którego, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– ️ lecąc nad pozycjami USZ w obszarze miejscowości Stiepanowka UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został poddany zakłóceniom sygnału z obu modułów GPS, które trwały nieprzerwanie przez cały lot.

Ponadto podczas zapowiadanego lotu na północno-wschodnich obrzeżach miejscowości Lebiedińskoje UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE, przelatujący nad pozycjami USZ, znalazł się pod ostrzałem z broni ręcznej. Również podczas tego i poprzednich lotów nad obszarami Lebiedińskoje,  Kodema i miejscowością Piszczewik UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS.

– ️ UAV średniego zasięgu SMM OBWE ponownie wykrył około 130 min przeciwpancernych znajdujących się na 2 polach w pobliżu miejscowości Marinka- koło Doniecka,

– ️ UAV średniego zasięgu SMM OBWE na polach na obrzeżach miejscowości Ługańskoje po raz pierwszy odnotował około 110 min przeciwpancernych.

W ocenie SMM OBWE wszystkie miny należą do USZ.

Poza tym, obserwatorzy SMM OBWE ponownie zarejestrowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym na terenach mieszkalnych i w pobliżu osiedli:

– ️ 3 czołgi T-72 na terenie obiektu w dzielnicy mieszkalnej osady Konstantinowka,

– ️ 2 czołgi T-64 w pobliżu osady Konstantinowka,

– ️ 1 opancerzony pojazd bojowy w pobliżu osady Marinka,

– ️ 5 opancerzonych pojazdów bojowych w pobliżu osady Świetłodarsk,

– ️ 1 opancerzony pojazd bojowy w pobliżu osady Ługański,

– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu osady Nowobachmutowka.

Dodatkowo, USZ w ciągu minionej doby ( licząc od godziny 03:00 do godziny 03:00- dnia następnego), przeprowadziły następujące ostrzały:


05:30, z kierunku kopalni Jużna- na obrzeżach Dzierżyńska w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min),


06:50, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (10 pocisków), w wyniku czego uszkodzenia odnotowano pod następującymi adresami:

– ️ ul. Bezlesnej nr. 6/1 – uszkodzony dach, przeszklenie i elewacja,

– ️ ul. Bezlesnej nr. 4/2 – uszkodzone okna.

Grupa operacyjna przedstawicielstwa DRL w WCKiK odwiedziła miejsce zdarzenia i zarejestrowała konsekwencje ostrzału.

Zdjęcia:


15:25, z kierunku Wodianoje w stronę Żabunki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty),


16:00, z kierunku Piasków w stronę byłego serwisu „Volvo-Centrum” na pónocno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu podlufowego granatnika PG-25 (5 granatów),


17:20, ponownie z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, przy użyciu broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 pocisków):

W wyniku tego ostrzału spłonął budynek mieszkalny pod adresem ul.  Wyborgskiej nr. 1 \ 1.

Dodatkowo uszkodzenia odnotowano pod adresami:

– ️ ul. Samarskaja, 1, Szkoła nr. 116 (przeszklenia, elewacja budynku),

– ️ ul. Bezlesnaja nr.6/2 (budynki gospodarcze);

– ️ ul. Bezlesnaja nr. 8/1 (budynki gospodarcze),

– ️ ul. Meteoritnaja nr. 31 (budynki gospodarcze).

Uszkodzony został również samochód RENO MEGANE (przednia szyba, klapa bagażnika).


01:30, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min).

Tym sposobem, w czasie obchodów kolejnej rocznicy zakończenia II WŚ. przez ukraińskiego prezydenta w Donbasie, USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 52 pociski, uszkadzając 7 budynków i 1 samochód osobowy oraz zabijając jedną osobę cywilną, 72-letniego mieszkańca domu przy ulicy   Tomskiej nr. 10.

Tak wygląda ten świat bez wojny, o którym wczoraj wspomniał ukraiński prezydent.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 9 травня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 8 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ПІВДЕННЕ ворог відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями артилерійських установок 122-го калібру та мінометів 120-го калібру.

Збройні формування Російської Федерації два рази здійснили обстріл із мінометів 82-го калібру та стрілецької зброї у районі АВДІЇВКИ та один раз у передмісті населеного пункту ОПИТНЕ.

Неподалік селища НОВГОРОДСЬКЕ російські окупанти здійснили обстріл у бік позицій наших захисників із великокаліберних кулеметів та гранатометів різних систем, а біля селища ЗОЛОТЕ-4 – зі станкових протитанкових гранатометів.

Біля МАР’ЇНКИ противник двічі відкривав вогонь з протитанкових гармат калібру 100 мм та автоматичних станкових гранатометів. До того ж, російські окупанти здійснили обстріл цивільної інфраструктури міста.

Втрат серед наших захисників та цивільного населення немає.На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.Станом на 7 годину ранку, 9 травня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.05.2021r.- 2147 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT kosmiczne, korpus chińskiej rakiety nośnej którego upadek miał według mediomatołów spowodować globalny kataklizm…
  https://antyweb.pl/komu-spadnie-na-glowe-wielka-chinska-rakieta-wyliczanka-trwa/
  https://wyborcza.pl/7,75400,27046644,chinska-rakieta-moze-spasc-na-nowy-jork-madryt-lub-singapur.html
  …spadł ostatecznie do Oceanu Indyjskiego nie czyniąc nikomu szkody, no chyba ze jakies rybce, albo meduzie…
  https://korrespondent.net/world/4355758-poiavylos-vydeo-padenyia-kytaiskoi-rakety-na-zemlui

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukromedia informują o zatrzymaniu osób które miały w Berehowie na Zakarpaciu, miejscowości będącej nieformalną „stolicą” mniejszości węgierskiej na Ukrainie, rozklejać ulotki wzywajace do krwawej rozprawy z Węgrami. Są to mieszkańcy Dniepra, którzy najprawdopodobniej zostali przez kogoś wynajęci;
  https://strana.ua/news/332384-na-zakarpate-pojmali-troikh-rasklejshchikov-provokatsionnykh-listovok.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Zdrada
  Biały Dom wykreślił w czwartek słowa rzeczniczki Karine Jean-Pierre w jednoznaczny sposób wyrażające poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO ze stenogramu briefingu prasowego. Waszyngton podtrzymuje jednak, że drzwi NATO są otwarte dla państw do tego aspirujących.
  https://www.defence24.pl/wykreslono-slowa-rzeczniczki-bialego-domu-chodzilo-o-wyrazy-poparcia-dla-ukrainy
  Komentarz: Biały Dom sprzedałby Ukrainę (i Polskę) jeśli byłoby to tylko w interesie tamtejszych „elyt”.

  Polubione przez 5 ludzi

  • W sumie obecne państwo polskie preferuje tezę, że to ani nie było nasze zwycięstwo, ani nie byliśmy po stronie zwycięzców, ponieważ w latach 1944-1948 nie udało się odbudować prozachodniej antyrosyjskiej Polski, więc skoro nie mogła być prozachodnio-antyrosyjska, to nie mogła być także wolna. Jak się wychodzi z założenia, że „patriotyzm polski” musi obejmować także nienawiść do Rosji i Rosjan, bo w przeciwnym wypadku nie będzie „polskim patriotyzmem” (z którym to poglądem nie zgadzali, już w czasach międzywojennych, zarówno Dmowski jak i Piłsudski), to potem takie efekty się ma.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. W sobotnim wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej RND, rosyjski ambasador w Berlinie, Siergiej Nieczajew powiedział, że liczy na to, iż budowa gazociągu Nord Stream 2 zakończy się przed końcem września br., gdy w Niemczech mają odbyć się wybory parlamentarne. Zaznaczył, że tempo prac będzie zależne przede wszystkim od pogody latem.
  https://kresy.pl/wydarzenia/rosyjski-ambasador-nord-stream-2-moze-zostac-ukonczony-przed-koncem-wrzesnia/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nowy skandal w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Kuzyn królowej Elżbiety II Michał książę Kentu miał oferować swoje usługi jako „lobbysta” na…Kremlu „południowokoreańskim biznesmenom” którzy faktycznie byli tylko podstawieni przez brytyjski kanał TV „Channel 4”. Teraz Książę Kentu oczywiście wszystkiemu zaprzecza tłumacząc że nie ma i nie może mieć „specjalnych stosunków” z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, z którym miał spotkać sie ostatnio w 2003 roku;
  https://strana.ua/news/332403-dvojurodnyj-brat-britanskoj-korolevy-prints-majkl-kentskij-pytalsja-prodat-dostup-k-vladimiru-putinu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Czesi „podliczyli” swoje straty w związku z działalnością „Pietrowa & Boszirowa” i twierdzą ze będą się domagali od Rosji odszkodowania w wysokości miliarda koron. Miała o tym powiedzieć w wywiadzie dla czeskiej telewizji czeska minister finansów, stwierdzając także że zajęłoby to jednak bardzo dużo czasu potrzebnego na procesy sądowe oraz że szanse na odszkodowanie są nikłe;
  https://strana.ua/news/332433-chekhija-potrebuet-ot-rossii-milliony-dollarov-kompensatsii-za-vzryvy-vo-vrbetitse.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Naczelny Klaun Ukrainy” dał czadu. W opublikowanym na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy przemówieniu Zełenskiego z okazji rocznicy zakończenia IIWŚ pojawiła się informacja o tym że koalicja antyhitlerowska wspólnie z Ukraincami wyzwoliła m.in…Madryt. Cytat „И мы никому не позволим минимизировать вклад в победу украинцев, которые не только защитили свою землю, но и в составе советской армии и войск союзников Антигитлеровской коалиции совместно с десятками других народов не дали нацистам властвовать в Вене, Париже, Праге, Варшаве, Мадриде, Будапеште, Амстердаме, Брюсселе, Риме, Берлине и многих других городах планеты”;
  https://www.president.gov.ua/ru/news/zvernennya-prezidenta-ukrayini-z-nagodi-dnya-peremogi-nad-na-68341

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Świąteczny Salut na cześć Dnia Zwycięstwa w Moskwie.

  🎆🎇🎆✨🎇✨⭐🌟

  Zauważ! Od 0:00 do 0:06 minuty filmu
  NIKT NIE NOSI MASKI!!!
  NIKT NIE TRZYMA DYSTANSU!!!
  Q! Są jeszcze na tym Świecie kraje normalne.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.