Wojna domowa na Ukrainie 10.05.2021r.- 2148 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 418.

W Doniecku wczoraj, 9 maja, odbyła się Parada Zwycięstwa. Z trybuny ustawionej na placu Lenina szef DRL Denis Puszilin z okazji Dnia Zwycięstwa wygłosił okolicznościowe przemówienie.
„Dla naszych ludzi Dzień Zwycięstwa zawsze był i pozostaje najważniejszym, najdroższym i najradośniejszym świętem!

 Zawsze obchodzimy go uroczyście i publicznie, ze szczególnym poczuciem patriotyzmu i wiary w wielkość naszej Ojczyzny! 

Ten dzień jest naszą narodową pamięcią i dumą, to nie tylko historia kraju radzieckiego, ale historia każdej rodziny, kawałek duszy, którą przekazali nam nasi dziadkowie i pradziadowie. Zrobili niemożliwe dla Ojczyzny- uratowali Ojczyznę, obronili świat i odbudowali zniszczone miasta, odremontowali fabryki i kopalnie.

Dziś wspominamy tych, których już z nami nie ma, patrzymy im w twarze na fotografiach z czasów wojny, kłaniamy się pokoleniu Zwycięzców.

Drodzy weterani! 

Dziękuję za twój wyczyn! 

Czas ustępuje przed Waszą odwagą, godnością, wytrzymałością i prawdziwie stalowym hartem ducha.

Nasi weterani walczyli o życie- przeciwko śmierci. I zawsze będziemy im równi. Współcześni obrońcy rosyjskiego Donbasu zachowują tradycje bohaterów przeszłości.


Towarzysze, żołnierze! 

W tragicznym 41 roku instruktor polityczny Kłoczkow wypowiedział słynne słowa: ‚Rosja jest wielka, ale nie ma gdzie się wycofać- Moskwa jest z tyłu!’ To zdanie jest również istotne dla Was i dla mnie. Za nami są Trudowskij i Zaicewo, Jasinowataja i Aleksandrowka. Za nami Szachtiersk, Torez, Mospino i Iłowaisk. Rosja za nami!

Tylko siłą jedności wielonarodowego państwa nasi dziadowie i pradziadowie przetrącili kręgosłup faszystowskiej bestii i zakończyli wojnę w jej legowisku- Berlinie. Tylko w jedności z braterskim narodem Rosji możemy skutecznie przeciwstawić się nowoczesnemu neofaszyzmowi i jego wspólnikom z Kijowa i Lwowa.

Bądźmy godni pamięci naszych wielkich przodków! 

Wiemy na pewno, że z tarczą ich dziedzictwa, z bronią ich wiary, jesteśmy niezwyciężeni.


Drodzy przyjaciele! 

Wszystkich nas łączy wspólna pamięć i wspólne nadzieje, nasze wspólne aspiracje, nasza odpowiedzialność za teraźniejszość i przyszłość. I ta jedność powinna nam towarzyszyć w budowie Donieckiej Republiki Ludowej. 

Wesołych Świąt! Szczęśliwego Dnia Zwycięstwa!”.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie, w ciągu minionej doby było spokojnie.

Jedynie, jak wynika z wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– ️ 6 maja w okolicach miejscowości Piszczewik UAV SMM OBWE ponownie zarejestrował około 100 min przeciwpancernych USZ,


– ️ na południowo-wschodnich obrzeżach miejscowości Wodianoje UAV SMM OBWE po raz kolejny wykrył około 68 min przeciwpancernych USZ.

Drony krótkiego i dalekiego zasięgu SMM OBWE były narażone na zakłócenia sygnału GPS nad obszarami w pobliżu osady: Czernienko, między Stiepanowką i Nowoignatowką, a także miejscowością Artemowo (ukraińska Zalizna). Ponadto, z powodu zagłuszania sygnału GPS, lot UAV SMM OBWE o średnim promieniu w pobliżu miejscowości Artemowo (ukraińskie Zalizne) został odwołany.

Poza tym, obserwatorzy SMM OBWE ponownie zarejestrowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym na terenach mieszkalnych i w pobliżu osiedli:

– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K35 „Strieła-10”) w pobliżu miejscowości Lebiedińskoje,
– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (nieznanego typu) w pobliżu osady Artemowo (ukraińskie Zalizne),
– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (typ BMP) w pobliżu miejscowości Nowosiełowka,
– ️ 2 bojowe pojazdy opancerzone (typ BMP) w pobliżu osady Mironowskij,
– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (nieznanego typu) w pobliżu wsi Troickoje,
– ️ 1 samobieżne działo przeciwlotnicze (ZSU-23-4 „Sziłka”, 23 mm) na obrzeżach miejscowości Lebiedińskoje,
– ️ 2 transportery opancerzone (BTR-80) w pobliżu strefy mieszkalnej na wsi Kamienka.

Na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ze strony USZ, naruszeń warunków zawieszenia broni, nie zarejestrowano.

Ostrzały zarejestrowano jednak na ługańskim odcinku frontu gdzie minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki zawieszenia broni. Ostrzał przeprowadzono w rejonie miejscowości Zołotoje-5, Mołodieżnoje i wsi Kalinowo-Borszcziewate, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników AGS -17 i broni strzeleckiej. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 травня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації й надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 9 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню. Поблизу АВДІЇВКИ ворог відкривав вогонь зі стрілецької зброї.Бойових втрат серед наших захисників немає.

Українська сторона СЦКК повідомляє про грубі порушення з боку збройних формувань Російської Федерації.

Під час планових польотів БПЛА Місії над тимчасово окупованими територіями ОРДЛО відбулося глушіння GPS сигналу поблизу населених пунктів ВЕРХНЬОШИРОКІВСЬКЕ, ЧЕРНЕНКО, СТЕПАНІВКА, НОВОГНАТІВКА, СТАРОГНАТІВКА, СВІТЛИЙ ЛУЧ.

Біля населених пунктів ЗАЛІЗНЕ та КАЛИНОВЕ спостерігачі Місії, внаслідок глушіння сигналу, не змогли підняти у повітря БПЛА.

Вкотре наголошуємо, що підрозділи Збройних Сил України знаходяться на прописаних Мінськими домовленостями позиціях і неухильно дотримуються зобов’язань, щодо режиму припинення вогню.

Станом на 7 годину ранку, 10 травня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню. Неподалік населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ противник відкрив вогонь з заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру.

Бойових втрат серед українських військових немає.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.05.2021r.- 2148 dzień od nowego rozejmu.

  • To będzie piękny blamaż – z jednej strony Duda ze swoim inglisz na poziomie początkującego zlewozmywaka i z drugiej facet z demencją. Kabaret z poklepkiem po pleckach.

   Polubione przez 5 ludzi

  • Kto mi wyjaśni co oznacza ten neologizm ,,spotkanie w formie hybrydowej”
   .
   Czy to jest coś takiego jak ,, nauczanie w formie hybrydowej”

   – Nauka hybrydowa jest dziś najbardziej bezpieczną formą edukacji – mówił minister Niedzielski
   Według przyjętej definicji, nauczanie hybrydowe (blended learning) polega na tym, że uczniowie mają część zajęć z nauczycielem, a częściowo pracują samodzielnie korzystając z materiałów elektronicznych.

   To by oznaczało, że ta konferencja organizowana w Warszawie to ,,hybrydowa tresura” ratlerków z Qrwistanów Wschodniej EU i prowadzona będzie zdalnie przez Bidona – zniedołężniałego już tresera.

   Blended learning jest to forma tresury, łącząca w sobie zajęcia tradycyjne (bezpośredni kontakt z treserem) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie przy pomocy komputera. W praktyce oznacza to, że w porównaniu do tradycyjnego modelu, uczestnicy biorący udział w konferencji wykorzystującej blended learning, mogą spotykać się tylko sporadycznie w celu weryfikacji realizacji rozkazów, przekazywanych im za pomocą komputera.

   Polubione przez 3 ludzi

 1. Co wolno „Naczelnemu Klaunowi Ukrainy” tego nie wolno zwykłym Ukroincom. SBU odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie sprzedazy przez „Studio Kwartał 95″ (którego Zełenski jest współwłaścicielem) praw do emisji serialu ‚Papik” rosyjskiej telewizji. Transakcja naruszyła wprowadzone przez Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, a zatwierdzone przez Zełenskiego sankcje przeciwko Rosji;
  https://ukranews.com/news/774463-sbu-ne-rassleduet-prodazhu-seriala-papik-rossijskomu-sts

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w Rosji odnalazł sie zaginiony parę dni temu, gdy pojechał quadem na polowanie, szef ministerstwa zdrowia obwodu omskiego Aleksander Murachowski. Wczesniej Murachowski był szefem kliniki w Omsku gdzie dostawiono Nawalnego po jego „otruciu” dlatego też w mediomatołach już „grzano temat” ze jego zaginiecie nie jest przypadkowe;
  https://kresy24.pl/zaginal-lekarz-ktory-leczyl-nawalnego-po-zatruciu-nowiczokiem/
  Jak informują rosyjskie media lekarz pojawił sie sam w jednej z miejscowości obwodu omskiego, w stanie „zadowalającym”;
  https://iz.ru/1161929/2021-05-10/glavu-omskogo-minzdrava-nashli-zhivym-spustia-troe-sutok-poiskov

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Francji. Pojawiła sie informacja o tym ze francuscy wojskowi masowo poparli swoich emerytowanych dowódców, którzy ostatnio wystosowali „list otwarty” do Prezydenta Francji przestrzegając go przed możliwością wybuchu wojny domowej jeżeli dalej będzie postępowac „islamizacja” państwa. W odpowiedzi spotkały ich „represje” ze strony władz, jednak pojawił się nowy „list otwarty” tym razem wysłany przez francuskich wojskowych słuzby czynnej (na chwile obecną podpisać sie pod nim miało już 45 tysięcy osób) w którym stanęli oni w obronie emerytowanych generałow i w pełni wsparli ich stanowisko;
  https://strana.ua/news/332488-voennye-vo-frantsii-podderzhali-heneralov-predupredivshikh-o-raspade-frantsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Kolejny „njus” z „juesej” i kolejna masakra. W Colorado Springs w stanie Kolorado, podczas przyjęcia urodzinowego jeden z jego uczestników otworzył ogień z broni palnej zabijajac sześc dorosłych osób, a nastepnie popełnił samobójstwo. Na szczęście nic nie stało się uczestniczącym w przyjeciu dzieciom. Burmistrz Colorado Springs, John Suthers, nazwał strzelaninę „bezsensownym aktem przemocy”;
  https://www.denverpost.com/2021/05/09/suspect-and-multiple-victims-found-dead-in-mobile-home-community-in-colorado-springs/
  https://www.kktv.com/2021/05/09/4-including-suspect-killed-in-shooting-at-colorado-springs-mobile-home-community/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę. Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego poinformowała o zajęciu należącej do niej świątyni w miejscowości Warasz w obwodzie rówieńskim. Bezprawnego zajęcia mieli dokonać deputowani lokalnego samorządu wspomagani przez straż municypalną, a wystąpili przeciwko nim parafianie którzy wezwali na pomoc policje;
  https://korrespondent.net/ukraine/4355942-v-upts-mp-zaiavyly-o-zakhvate-khrama-v-rovenskoi-oblasty

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Jak było do przewidzenia, za wstrzymanie dostaw paliwa rurociągiem „Colonial Pipeline” na wschodnim wybrzeżu USA obwiniono „rosyjskich hakerów”;
  https://tvn24.pl/najnowsze/usa-cnn-rosyjscy-hakerzy-odpowiedzialni-za-atak-na-siec-rurociagow-colonial-pipeline-5090075
  A tu taka ciekawostka na temat tego rurociągu. Okazuje się że w sierpniu zeszłego roku doszło do „dużego wycieku” paliwa z niego, który próbowano ukryć fałszując dane na temat ilośc paliwa które wówczas z niego wyciekło;
  http://pulse.ncpolicywatch.org/2020/11/05/colonial-pipeline-significantly-underestimated-amount-of-gasoline-spilled-in-huntersville/
  https://www.wsoctv.com/news/local/colonial-pipeline-gasoline-leak-huntersville-was-much-bigger-than-originally-thought/4KX7VANKQNC6THTP22A4MYRWZA/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W Rostowie nad Donem rozpoczęła pracę Rada Dowódców Związku Wolontariuszy Donbasu:
  https://novorosinform.org/859407
  Na zjeździe Rady Dowódców UDV zebrało się około stu dowódców jednostek bojowych obrońców Noworosji. Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Donbasu

  Związek Wolontariuszy Donbasu (UDV) pojedzie na jesienne wybory do Dumy Państwowej i będzie współpracować z Jedną Rosją. Wkrótce zostanie podpisana umowa.
  https://novorosinform.org/859421

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przyznawanie obywatelstwa rosyjskiego mieszkańcom Donbasu/zacieśnianie współpracy gospodarczej i politycznej. Wszystko wskazuje na to, że te tereny prędzej czy później zostaną wchłonięte przez FR.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. Ukrobezpieka (SBU) robi sobie kolejne „ćwiczenia” tym razem w obwodzie lwowskim. W zwiazku z tym „poproszono” mieszkańców trzech miejscowości w tym obwodzie by lepiej nie wychodzili z domów bez dokumentów;
  https://strana.ua/news/332531-kohda-hde-i-v-kakikh-horodakh-lvovskoj-oblasti-projdut-uchenija-sbu.html
  W pobliżu Stanicy Ługańskiej (obwód ługański pod kontrola Kijowa) ukraińscy pogranicznicy zatrzymali dwójkę przemytników którzy przenosili na terytorium „wyzwolone” przez Kijów, przechodzac przez pole mionowe, dwa tysiace…rapierów do sportowego fechtunku;
  https://strana.ua/news/332533-u-stanitsy-luhanskoj-pohranichniki-pojmali-muzhchin-kotorye-nesli-rapiry-cherez-minnye-polja.html
  I tradycyjnie juz jak to w sezonie wiosenno-letnim na Ukrainie, płonie wysypisko odpadów komunalnych pod Pawłohradem w obwodzie dniepropietrowskim;
  https://ukranews.com/news/774588-pozharnye-poldnya-tushat-pozhar-na-svalke-vozle-pavlograda

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Amerykański „The Wall Street Journal” poinformował że powodem decyzji o „rozwodzie stulecia” jak nazwano rozwód Billa Gates’a z żoną Melindą mogły być kontakty jakie ten utrzymywał z amerykańskim „biznesmenem” Jeffreyem Epstein’em. Jak wiadomo „biznes” Epsteina polegał na „stręczeniu pan do towarzystwa”, w tym także osób nieletnich, bogatym klientom z całego świata, a on sam popełnił „samobójstwo” w strzeżonym areszcie do którego trafił w 2019 roku;
  https://strana.ua/news/332539-pochemu-bill-hejts-razvelsja-s-zhenoj-melindoj-prichiny-i-povod.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Haniebna zdrada” w ukroTV. W ukromediach opublikowano wyniki badań oglądalności kanałów uktoTV w dniach 8 i 9 maja z których wynika że najwięcej Ukraińców (ok. 11,5 miliona) oglądało program przygotowany przez kanał „Inter”, należący do grupy medialnej oligarchy Firtasza, w którym pokazywano „filmy wojenne i projekty dokumentalne o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej”, a także programy pod tytułem ‚Nasze zwycięstwo” oraz ‚Nasz Pułk”, a także koncert ‚Zwycięstwo. Jedno dla wszystkich”;
  https://strana.ua/news/332522-11-5-millionov-chelovek-otmetili-den-pobedy-vmeste-s-interom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Jaki szok, polskojęzyczna gazeta pisze o protestach górników z Ukrainy

  Państwowe kopalnie na Ukrainie winne są górnikom równowartość 270 mln zł zaległych wynagrodzeń. W środę górnicy najadą Kijów. Będą protestować bezterminowo.
  Górnicy ze wszystkich państwowych kopalń na Ukrainie zamierzają 12 maja przyjechać do Kijowa na bezterminowy protest. Będą domagać się nie tylko spłaty potężnych zaległości w wynagrodzeniach (ok. 2 mld hrywien, czyli 270 mln zł), ale też podwyżek i podniesienia bezpieczeństwa i prawa pracy.
  https://www.rp.pl/Surowce-i-Chemia/210519939-Ukraina-nie-placi-swoim-gornikom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Nie wiem czy śmiac się czy płakać…

  Ukraiński operator gazociągów przesyłowych GTSOU jest przygotowany do odbioru do 6,6 mld m sześc. gazu z Polski rocznie. Nie potrzeba do tego nowego połączenia gazowego – przekonuje Olga Biełkowa, dyrektor do spraw korporacyjnych Ukrainian GTS Operator.
  https://biznesalert.pl/lng-usa-polska-ukraina-energetyka-gaz/
  I wszystko ładnie i pieknie ,ale jak zaznacza rozmówczyni dalej w artykule:
  cytat:
  W 2020 roku OGTSUA był w stanie przesłać do Polski około 3,9 mld m sześc. gazu ziemnego. Import na Ukrainę z Polski wyniósł wtedy 1,5 mld m sześc […] Z tego miliard metrów sześciennych dotarł z pomocą rewersu wirtualnego.

  Polska ma OBECNIE możliwości przesyłu FIZYCZNEGO do 1.5 mld m3 gazu dla Ukrainy. Reszta informacji to banialuki dla gawiedzi. Fizycznie to Rosja przesyła ten gaz na Ukrainę.
  https://www.polskieradio.pl/399/7976/Artykul/2362256,Polska-bedzie-mogla-dostarczyc-Ukrainie-6-mld-m3-gazu-rocznie

  Polubione przez 3 ludzi

 13. 28 kwietnia 2021 roku w ramach konsultacji transgranicznych odbyło się spotkanie ekspertów w trybie art. 5 Konwencji z Espoo, w związku z planowanym przedłużeniem licencji na działalność elektrowni jądrowej Równe na Ukrainie.
  https://biznesalert.pl/polska-ukraina-energetyka-atom-rowne/
  Komentarz: Konwencja pozwala na ingerencję strony polskiej/niedopuszczenie do użytkowania elektrowni. Większość bloków atomowych na Ukrainie ma już lata świetności za sobą i powinna zostać gruntownie zmodernizowana lub zamknięta. Jednak nie ma pieniędzy na wybudowanie nowych elektrowni i tylko przeprowadza się cykliczne remonty starych elektrowni.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Nowa „haniebna zdrada” szefa „spraw zagranicznych” UE Josep Borrell poinformował o tym ze UE zdecydowanie popiera Czechy, ale wszyscy zgadzają się, że dalsza eskalacja w stosunkach z Rosją nie powinna być kontynuowana. Wezwał także by poczekać z podjęciem decyzji co do dalszych stosunków UE z Rosją do czasu majacego odbyć się w Brukseli 25 maja szczytu państw UE;
  https://ria.ru/20210510/evrosoyuz-1731680085.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.