Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2021r.- 2149 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 419.

Coraz bliżej wojny.

 Stany Zjednoczone są gotowe wywrzeć militarną presję na Federację Rosyjską, nie wykluczając prawdopodobieństwa bezpośredniej konfrontacji i ataku na rosyjskie okręty na Morzu Czarnym. 

Taką tezą podzielił się z czytelnikami amerykańskiego Bloomberga, admirał Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i były Naczelny Dowódca NATO w Europie James Stavridis.


„Wśród krajów, które mają dostęp do Morza Czarnego, jest trzech pełnoprawnych członków NATO (Turcja, Rumunia i Bułgaria- dopisek mój), a także dwóch bliskich partnerów- Ukraina i Gruzja. Podobnie jak Morze Południowochińskie, jest to potencjalny morski hotspot. Ponadto prawdopodobnie stanie się bogatym źródłem węglowodorów, co tylko zwiększy napięcia w regionie, jak opisano w niedawnym opracowaniu przeprowadzonym przez Atlantic Council.”– zauważył Stavridis.

Admirał przyznał, że po wzroście liczby rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym sytuacja w regionie stała się bardziej napięta. Tutaj oprócz Federacji Rosyjskiej są trzy państwa członkowskie NATO, a także dwóch sojuszników Sojuszu. Dlatego „należy być przygotowanym na otwarte starcia z Federacją Rosyjską”.

Odnosząc się do wysokiego poziomu napięcia, Stavridis przypomniał, że ​​w połowie kwietnia Pentagon zapowiedział wysłanie na Morze Czarne dwóch niszczycieli z pociskami kierowanymi, co wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow nazwał skrajnie prowokacyjnym. Chociaż Stany Zjednoczone nagle wycofały swoje okręty wojenne, to FR zamyka obszary przybrzeżne w pobliżu Krymu dla obcych jednostek pływających.

„Dziś przy wejściu na Morze Czarne znajdują się dwa amerykańskie niszczyciele rakiet, a za kilka tygodni przypłyną tu dwa okręty brytyjskiej marynarki wojennej i jeden holenderski, co może stać się przyczyną poważnej eskalacji sytuacji, gdyż pojawienie się pięciu okrętów wojennych w pobliżu granicy z Rosją, Moskwa rozważy próbę agresji. Może to doprowadzić do otwartych starć i ataków na rosyjskie statki.”– stwierdził Stavridis.

Admirał podzielił się przy okazji, jak widzi „rosyjską ofensywę”.

„Ofensywa Rosji prawdopodobnie obejmie rozmieszczenie kombinacji szybkich łodzi patrolowych z pociskami manewrującymi ziemia-ziemia i pociskami wystrzeliwanymi z morza; helikoptery bazujące na desantach do transportu sił specjalnych; okręty podwodne z silnikiem Diesla do ataków na ukraińskie cele wojskowe i cywilne; cyberataki mające na celu osłabienie ukraińskiego dowództwa i kontroli; oraz ataki desantowe na kluczowe strategiczne skrzyżowania za liniami ukraińskimi. Rosjanie zmiażdżą Ukraińców, a NATO nie będzie w stanie zbliżyć się wystarczająco szybko, nawet jeśli jest na to gotowe.”– ostrzegł Stavridis.

https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2021-05-06/black-sea-is-the-next-battleground-for-russia-ukraine-and-the-u-s.

*

Z informacji wywiadowczych DRL wynika, że obecna cisza na linii frontu związana jest z przybyciem 15 attaché wojskowych do strefy OPS.

Chwilowy zastój i brak prowokacji zbrojnych ze strony ukraińskich żołnierzy w ciągu ostatniego dnia wiąże się z przygotowaniami do przybycia 11 maja do strefy OPS 15 attaché wojskowych z Danii, Norwegii i Szwecji. 

„Jednocześnie, według naszego wywiadu, dowództwo OPS przygotowuje przedstawienie teatralne, którego celem jest przekonanie zagranicznych gości do jednostek Ukraińskich Sił Zbrojnych wykonujących misje bojowe, standardy NATO, wysoki poziom ich walki, wyszkolenie i umiejętności zawodowe, wysokiej jakości zaopatrzenie w żywność i odzież. Planowane jest odwiedzenie firmowych mocnych stron brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy w celu zapoznania delegacji z sytuacją w strefie OPS”– poinformował Departamencie Milicji Ludowej DRL w odniesieniu do danych wywiadowczych.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone na terenach mieszkalnych wsi Nowozwanowka i Zołotoje.

„W rejonie odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieszczono dwa bojowe wozy piechoty BMP-2 w strefie mieszkalnej wsi Nowozwanowka i jednego BMP-2 na terenie gospodarstwa rolnego w miejscowości Zołotoje”- poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.


Na donieckim odcinku frontu, także ujawniono rozmieszczenie sprzętu wojskowego USZ w pobliżu budynków mieszkalnych.

Z naruszeniem trzeciego akapitu Dodatkowych Środków, ujawniono, że osiem jednostek sprzętu wojskowego USZ znajdowało się w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę. Poinformował o tym Departament Policji Ludowej DRL.

„W strefie odpowiedzialności 10 samodzielnej górskiej szturmowej brygady : cztery czołgi T-64 na ulicy Miroszniczenko w osadzie Konstantinowka.

W strefie 93 samodzielnej brygady zmechanizowanej: jeden zestaw rakiet przeciwlotniczych Strieła-10, dwa transportery opancerzone i jeden opancerzony wóz zwiadowczy na terenie prywatnym.”- poinformował Departament Milicji Ludowej DRL.

http://armiyadnr.su/sites/default/files/inline/images/slayd1_119.jpg

Poza tym, USZ w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, o godzinie 18:42 przeprowadziły- z kierunku Opytnoje w stronę Jakowcewki- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny).

Tym samym 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły dwie miny.


*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 11 травня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 10 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 7 разів порушували режим припинення вогню.

Зокрема, неподалік населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ ворог відкривав вогонь із мінометів 120-го калібру, а біля селища ОПИТНЕ – з мінометів калібру 82 мм.

Поблизу СТАРОГНАТІВКИ противник двічі здійснив обстріл зі стрілецької зброї, ручних протитанкових та підствольних гранатометів.

У передмісті населених пунктів АВДІЇВКА, ПІВДЕННЕ та ВОДЯНЕ російські окупанти відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України за минулу добу немає.

Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 11 травня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2021r.- 2149 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dzień Republiki obchodzony jest dziś w DRL:
  https://novorosinform.org/859518

  Siedem lat temu w obwodzie donieckim na Ukrainie odbyło się referendum w sprawie samostanowienia regionu. Przyjechało do niego ponad 75% mieszkańców regionu, z czego prawie 90% opowiedziało się za suwerennością Donbasu. Następnego dnia republika uzyskała wolność.

  Za datę święta przyjmuje się 11 maja, gdyż w tym dniu w 2014 roku odbyło się referendum w sprawie samostanowienia.

  Deputowany Dumy Państwowej Andriej Kozenko w wywiadzie dla Ukraine.ru :

  „„A dziś równie ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby zyskać uznanie republik Donbasu na światowym poziomie. W tym sensie Krym niewiele różni się od LPR i DPR – powiedział polityk.”
  Uważa, że ​​LDNR i Krym mają wspólną przyszłość. Według Kozenko Donbas przejął kule przeznaczone dla mieszkańców Krymu.

  „„To właśnie poczucie obowiązku wobec tych ludzi, którzy stoją na czele rosyjskiego świata, stało się decyzją o utworzeniu Komitetu Integracji Rosja-Donbas na Krymie, większość powiązań między miastami bliźniaczymi ma dziś miejsce między miastami i regionami Krymu. , DPR i LPR ”- podsumował Kozenko …

  Polubione przez 6 ludzi

 2. OT z Rosji, gdzie (znowu niestety) zawitały „standardy amerykańskie), czyli do jednej ze szkół w stolicy Tatarstanu Kazaniu wtargnęła dwójka uzbrojonych napastników i zaczęła strzelać do znajdujacych sie w budynku osób. Na chwilę obecna pojawiły sie informacje o 11 ofiarach śmiertelnych (trójka miała zginąć wyskakując w panice z okien) i 16 osobach rannych, głownie dzieci. Napastnikami okazali się być uczniowie szkoły, jednego z nich zlikwidowano podczas akcji służb, a drugiego zdołano zatrzymać;
  https://ria.ru/20210511/strelba-1731734416.html
  Podobno sprawcy wcześniej odgrażali się że dokonaja zemsty na uczniach i kadrze szkoły za to ze ci ich „gnębili”;
  https://strana.ua/news/332602-strelba-v-kazani-hlavnoe-o-terakte-v-shkole-175-i-strelke-ilnaze-haljavieve.html
  Ps. Jak widać „Koszmar Columbine” ciągle żywy niestety…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Cytat „Ukraina jest wściekła: Duńczycy i Niemcy pomagają Rosji w zaopatrzeniu Krymu w wodę”. Ukraincy sie odgrażają że wystąpią na drogę sądową przeciwko niemieckiej firmie „Siemens” oraz duńskiej „Grundfos” nic sobie nie robiąc z sankcji UE nałożonych na Rosje dostarczały na jej terytorium sprzęt, w tym pompy na „okupowany” (według Kijowa) Krym dzięki którym mozna było uruchomić nowe ujęcie wody dla Symferopola;
  https://www.politnavigator.net/ukraina-v-yarosti-datchane-i-nemcy-pomogayut-rossii-s-vodosnabzheniem-kryma.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Mieszkaniec Słowiańska odważnie o kijowskiej władzy faszystowskiej:

  „Szczyre patrioty” już zapowiedzieli polowanie na mężczyznę i jego rodzinę.

  Polubione przez 6 ludzi

 5. „Naczelny Klaun Ukrainy” oczekuje, że w czerwcu usłyszy od NATO „mocny sygnał” w sprawie perspektyw członkostwa Ukrainy w sojuszu;
  https://strana.ua/news/332631-zelenskij-zajavil-chto-stratehicheskij-kurs-ukrainy-eto-chlenstvo-v-es-i-nato.html
  A tymczasem szef MSZ Ukrainy Kuleba stwierdził że „nie spodziewa się, że na czerwcowym szczycie NATO podejmie decyzję o przyznaniu Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa”;
  https://strana.ua/news/332631-zelenskij-zajavil-chto-stratehicheskij-kurs-ukrainy-eto-chlenstvo-v-es-i-nato.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem władze w Kijowie przeprowadziły kolejny ‚atak” na najjwiększe ukraińskie ugrupowanie opozycyjne ‚Opozycyjna platforma – Za życie”, które pomimo wcześniejszych ‚ataków” wciąż osiaga dobre wyniki wśród Ukraińców. Tym razem SBU przeprowadziła rewizję w domu jednego z liderów ugrupowania Wiktora Miedwiedczuka;
  https://interfax.com.ua/news/general/743088.html
  Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wienediktowa poinformowała z kolei ze Miedwiedczuk oraz Taras Kozak, obaj deputowani Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Opozycyjna platforma” sa podejrzani o „zdradę stanu” oraz „usiłowania kradzieży zasobów narodowych na zaanektowanym Krymie”. Jakie to ‚zasoby narodowe” chcieli sobie przywłaszczyć nie poinformowała;
  https://strana.ua/news/332674-medvedchuku-i-kozaku-podpisali-podozrenie-v-hosizmene-venediktova.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Za to podskakiwał kijowski majdan”. Jeden z byłych liderów tzw. euromajdanu, były deputowany Rady Najwyzszej Ukrainy, obecnie zatrudniony w ukraińskiej państwowej spółce „Ukroboronprom” (ostatnio jednak „pożegnał się” ze stanowiskiem wicedyrektora generalnego) za cztery ostatnie miesiace swojej pracy zarobić miał ponad 3 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/332659-stalo-izvestno-skolko-mustafa-najem-uspel-zarabotat-v-ukroboronprome-v-2021-hodu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Szef SBU Bakanow podczas swojego wystąpienia na forum „Ukraina 30” stwierdził że „Białoruś jest potencjalnym sojusznikiem Rosji w inwazji na Ukrainę”. Wymienił także jako zagrożenie dla Ukrainy…Wegry, cytat „Dodał, że 65% ukraińskiej granicy z Rosją jest zagrożone, a kolejne 35% po zachodniej stronie „również wymaga uwagi”, ponieważ „Rosja podsyca ruchy nacjonalistyczne w innych krajach, aby wpłynąć na sytuację na Ukrainie” i „przykład Węgier” – żywo to udowadnia”;
  https://strana.ua/news/332665-belarus-javljaetsja-potentsialnym-sojuznikom-rossii-pri-vtorzhenii-v-ukrainu-bakanov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukraina doczekała się własnej…żółtej rzeki. Cytat „W Kijowie rzeka Łybedź nagle zmieniła kolor na jasnożółty…Według mieszkańców Kijowa dzień wcześniej woda w rzece miała zwykły kolor, ale teraz zmieniła się radykalnie. Możliwe, że przyczyną tego było zanieczyszczenie zbiornika jakimś odpadami, ale nie ma jeszcze potwierdzenia tych przypuszczeń”;
  https://kiev.strana.ua/332680-v-kieve-vnezapno-pozheltela-reka-lybed.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała o masowej liczbie naruszeń prawa do jakiej miało dojść w trakcie realizacji „sztandarowego” programu Zełenskiego czyli „Wielkiej Budowy” (to znaczy modernizacji i budowy dróg oraz mostów na Ukrainie). Według danych opublikowanych przez ukraińską prokuraturę w przeciągu jedenastu ostatnich miesięcy odnotowano 429 przestępstw majacych najczęściej charakter korupcyjny, czyli „ustawiania” przetargów i zakupów, zawyżania cen materiałów i kosztów itp;
  https://strana.ua/news/332698-v-henprokurature-zajavili-o-massovoj-korruptsii-na-bolshom-stroitelstve.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Od dłuższego czasu na forum były podawane informacje o nieprawidłowościach w przetargach, korupcji etc.
   Szkoda tylko, ze przez złodziejstwo ukraińskich „elyt” dojdzie do tego, że kolejne fale emigrantów będą uciekać z ojcowizny.

   Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.