Wojna domowa na Ukrainie 24.05.2021r.- 2162 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 431.

Kwestia porozumienia w Donbasie może zostać poddana ogólnoukraińskiemu referendum”– powiedział 20 maja na konferencji prasowej ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Pomysł ten jest oczywiście niekonstruktywnym, bo jawnie niweczy on format negocjacji z republikami Donbasu.

Ukraiński przywódca mówił też o istnieniu kilku planów rozwiązania konfliktu.  

 Według Zełęnskiego sytuacja w Donbasie jest w 99% zależna od działań Moskwy. Ponadto wskazał on, że zamierza przeprowadzić referendum w sprawie rozwiązania konfliktu. Zełenski ogłosił też plany przekształcenia Ukrainy w „kraj marzeń” i walki z oligarchami. Jednak do czynów droga daleka, a doraźnie nadal karmi ludność Ukrainy obietnicami bez pokrycia i promuje interesy krajów zachodnich, a nie własnych współobywateli.

W czwartek 20 maja Wołodymyr Zełenskij odbył trzecią dużą konferencję prasową jako prezydent Ukrainy, która tym razem zbiegła się w czasie z drugą rocznicą objęcia przez niego urzędu. Ta impreza dla mediów została wcześniej starannie wyreżyserowana w scenerii państwowego przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego Antonow

Wołodymyrowi Zełenskiemu zadano kilka pytań dotyczących sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy. Według niego rozwiązanie konfliktu zbrojnego w Donbasie, a także „okupacja” części terytoriów obwodów ługańskiego i donieckiego pozostają priorytetowymi kwestiami w jego pracy jako prezydenta.

Ponadto ukraiński przywódca mówił o potrzebie bezpośredniego dialogu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat Donbasu, a także o możliwości zaangażowania Stanów Zjednoczonych w dyskusję na temat porozumienia.

Jego zdaniem ogólnie sytuację na południowym wschodzie Ukrainy można porównać do partii szachowej, w której Kijów gra białymi i do tego bez połowy figur. 

„Dużo o tym myślę, komunikuję się z ekspertami z mojego zespołu, którzy toczyli wojny, i nie tylko. Nasza sprawa jest bardzo złożona, nie da się jej porównać z innymi sprawami. Mamy partię szachów, w której pomimo tego, że jesteś biały, od razu jesteś bez połowy figur, bez wielu rzeczy, które by mi pomogły, uwierzcie mi. 99% zależy od RF. Nie wiem, czy mogą być z tego dumni, czy nie, ale są”– powiedział Zełenski.

Tymczasem przedstawiciel partii Sługa Narodu stwierdził, że ​​słowa i czyny Zełenskiego są wyraźnie sprzeczne.

„Możliwe byłoby zorganizowanie referendum w sprawie Donbasu rok temu, zamiast karmić ludzi obietnicami. Na wschodzie kraju codziennie umierają ludzie, a prezydent wciąż mówi o mitycznych priorytetach. Wybrał już taktykę Poroszenki, który nic nie zrobił, a jedynie opóźnił proces. Myślę, że następny prezydent Ukrainy będzie musiał rozwiązać kwestię Donbasu. Nie liczyłbym na ponowną integrację Donbasu”– powiedział anonimowy członek prezydenckiego ugrupowania Sługa Narodu.

Wołodymyr Zełenskij powiedział podczas konferencji prasowej, że biura prezydentów Ukrainy i Rosji rozpoczęły negocjacje w sprawie zorganizowania spotkania przywódców obu państw.

„O ile wiecie, zaproponowałem prezydentowi Rosji spotkanie w dowolnym miejscu w naszym Donbasie, a prezydent Rosji spotkanie w Moskwie. Ale tradycyjnie w takiej sytuacji spotkania odbywają się albo w jednym z miejsc konfliktu, albo na neutralnym terytorium. Rozpoczęły się rozmowy między biurem Prezydenta Ukrainy a Federacją Rosyjską”– powiedział.

Ukraiński przywódca zaznaczył też, że nie zamierza w żaden sposób oceniać Władimira Putina, bo to mogłoby doprowadzić do eskalacji w Donbasie:

„Dla mnie priorytetem jest zakończenie wojny, a potem porozmawiamy szczerze co o tym wszystkim myślimy.”

Z kolei sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrija Pieskow podkreślił, że nie ma ram czasowych na zorganizowanie ewentualnych negocjacji między przywódcami obu krajów, a także konkretnej agendy.

„Owszem, są pewne szkice możliwych tematów do dyskusji, proces nie jest łatwy, a szkice z tak szerokim zakresem są raczej koncepcyjne, a nie merytoryczne”– powiedział rzecznik Kremla.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko zaznaczył, że Moskwa nie potrzebuje spotkania tylko dla spotkania, wzywając Kijów do realizacji postanowień szczytu paryskiego Czwórki Normandzkiej, który odbył się ponad rok temu- 9 grudnia 2019 roku.

Wołodymyr Zełenskij powiedział o swoim pragnieniu uczynienia z Ukrainy „kraju marzeń”:

„Co robimy? Myślcie i budujcie przyszłość. Zbudujcie naszą niezależność. Zbudujcie naszą Ukrainę … Zbudujcie prawdziwy kraj marzeń. Podnieście nasz kraj bardzo wysoko, jak Antonow, aby znalazła się na szczycie wraz z innymi potężnymi cywilizowanymi demokratycznymi państwami”- powiedział ukraiński prezydent.


Zdaniem ukraińskiego przywódcy jednym z głównych priorytetów jest wykorzenienie oligarchii, tak aby kraj istniał „za 40 mln, a nie setki Forbesów”. Zapowiedział, że władze zamierzają wprowadzić rejestr oligarchów, którego celem będzie „unicestwienie wpływów systemu oligarchicznego” na Ukrainie. Odpowiedni rachunek może zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu. Prezydent odmówił jednak podania konkretnych nazwisk.

Jednocześnie Zełenski powiedział, że na Ukrainie dzięki pracy RBNiO, prokuratury i policji dobiega końca „era medwedczuka” i „era korupcji”.

„Sprzątamy branże biznesowe. Te piony w każdej instytucji naszego państwa, w każdym ministerstwie, w parlamencie są pod przemożonym wpływem tych ludzi. Zaczęliśmy i skończę to. Najtrudniejsza jest era ubóstwa. Wyrażam swoją wolę, a potem- dokończą to urzędnicy”– powiedział Prezydent, dodając, że  „czuję, dokąd idę. Nie wszystko zależy ode mnie. Naciskam na rząd, ale nie jest im łatwo wypełnić budżet. Gospodarka rozwija się powoli z powodu COVID-19”.

Podkreślił, że era ubóstwa na Ukrainie skończy się, gdy wszyscy będą płacić podatki.

Ta postawa wobec oligarchów wynika z tego prozaicznego faktu, że zachodni partnerzy Ukrainy żądają bez żadnych ogródek, aby Zełenski oczyścił kraj z oligarchów.

Ale jak na razie jest to ewidentnie polowanie na czarownice. Głównym oligarchą stał się nagle Wiktor Medwedczuk, a nie najbogatsi Ukraińcy, Rinat Achmetow czy Wiktor Pinczuk. Wydaje się, że Zełenski postanowił uspokoić Zachód i wyeliminować konkurentów. Ale mimo wszystko urząd prezydenta nie powinien prześladować bogatych, ale stwarzać warunki do legalizacji ich kapitału na Ukrainie. Bo to oni inwestują w gospodarkę kraju, a nie zachodni inwestorzy, którzy zdecydowanie nie potrzebują Ukrainy.

Jednocześnie Zełenski uważa, że ​​jest za wcześnie, aby spekulować na temat jego ewentualnego udziału w kolejnych wyborach prezydenckich. Jednocześnie, nie wierzy wyniki z ostatnich sondaży, że prezydent Kijowa Witalij Kliczko może zostać jego konkurentem.

„Moje pragnienie kandydowania na drugą kadencję całkowicie zbiega się będzie z pragnieniem społeczeństwa. W dużej mierze będzie to zależeć od tego, jaki procent rzeczy obiecałem i zrobiłem lub nie zrobiłem”– powiedział Zełenski, wskazując, że chce być lepszy od swoich poprzedników.

Zgodnie z ukraińskim prawem kolejne wybory prezydenckie odbędą się 31 marca 2024 roku.

W gabinecie prezydenta Władimira Zełenskiego myśli się oczywiście o drugiej kadencji, ale tylko pod warunkiem, że jego notowania będą wystarczająco wysokie.

Ale jak na razie, ludność jest rozczarowana pracą głowy państwa i jego administracji, bo sytuacja tylko się pogarsza. Otoczenie prezydenta zastanawia się, co robić. Ale wydaje mi się, że Zełenski ma niewielkie szanse na drugie zwycięstwo. Uratuje go tylko fakt, że głowa państwa nie ma silnych konkurentów, poza byłym prezydentem Petrem Poroszenką. Ale mogą się oni oczywiście pojawić bliżej końca kadencji Zełenskiego. Wtedy walka polityczna na szczytach władzy drastycznie się zaostrzy, przenosząc się tradycyjnie na ulice Kijowa i innych większych miast na Ukrainie.

Co by nie było, będzie bardzo gorąco.

*

A tymczasem na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia warunków rozejmu przez USZ:

 • lecące nad obszarami w pobliżu osiedli Dileiewka, Pierwoje Maja (ukr. Ozarjanowka) i Kurdyumowka, drony obserwacyjne krótkiego zasięgu SMM OBWE były zakłócane przez sygnał GPS.


Poza tym , w dniu wczorajszym o godzinie 19:00 z kierunku Piasków w stronę terenu byłego serwisu „Volvo-Centru”- na obrzeżach Doniecka, przeprowadzono ostrzał przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) oraz o godzinie 20.35, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy (południowy odcinek frontu donieckiego), przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) i broni maszynowej.

Tym sposobem, w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, USZ prowadząc ostrzały 2 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 32 pociski.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.

Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 травня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації й надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 23 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню.

Зокрема, неподалік АВДІЇВКИ противник використав міномети 120-го калібру, а біля населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ – міномети 82-го калібру та ручні протитанкові гранатомети. Поблизу селища ГРАНІТНЕ ворог застосував великокаліберні кулемети та станкові протитанкові гранатомети, а біля СВІТЛОДАРСЬКА – ще й автоматичні станкові гранатомети.В районі населеного пункту СТАРОГНАТІВКА найманці двічі відкривали вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В результаті обстрілу позицій українських захисників один воїн отримав осколкове поранення. Його оперативно доправили до лікувального закладу та надали належну медичну допомогу. Стан здоров’я захисника – задовільний.

На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.Станом на 7 годину ранку 24 травня, зафіксовано 1 порушення режиму припинення вогню.

Так, біля населеного пункту НЕВЕЛЬСЬКЕ ворог відкривав вогонь з мінометів 120-го калібру.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!🇺🇦

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.05.2021r.- 2162 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie przedstawiciel Biura Prezydenta Ukrainy nazwał Rosję „głownym beneficjentem” wczorajszego „uziemienia” samolotu „Ryan Air” w Mińsku i zatrzymania białoruskiego opozycjonisty Protasewicza oraz wezwał do wprowadzenia sankcji wobec organizatorów tego „aktu terroryzmu”;
  https://strana.ua/news/334906-posadka-samoleta-ryanair-v-minske-javljaetsja-projavleniem-terrorizma-op.html
  Pomimo tego ze żadnych międzynarodowych sankcji wobec Białorusi nie wprowadzono niektóre linie lotnicze zaczęły omijać przestrzeń powietrzna tego państwa, m.in robia tak linie łotewskie, węgierskie oraz ukraińskie;
  https://strana.ua/news/334888-latvijskie-aviakompanii-obletajut-belarus-iz-za-intsidenta-s-protasevichem.html
  https://strana.ua/news/334907-evrosojuz-ne-iskljuchaet-ostanovki-aviasoobshchenija-i-nazemnykh-perevozok-s-belarusju.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Po tym jak Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy wprowadziła nowe sankcje przeciwko rosyjskim podmiotom oraz „osobom fizycznym’ nieoczekiwanie z protestem wystąpił były lider banderowskiego „Prawego sektora” oraz „dowódca” tzw. Ukraińskiej Armii Ochotniczej (bandyckiej szajki działającej w okolicach „frontu” na Donbasie) Dmytro Jarosz. Wystąpił on w obronie czterech obywateli FR, narodowości czeczeńskiej, objetych sankcjami którzy są „weteranami ATO” którzy walczyli w składzie tzw. czeczeńskiego batalionu im. Mansura.
  Z kolei ukraiński portal ‚Strana.ua” powołując się na „źródła” w strukturach MSW Ukrainy, informuje ze są to kryminaliści oskarżani m.in o dokonywanie zabójstw na zlecenie, organizację przemytu i inne poważne przestępstwa kryminalne. „Źródło” ujawniło takze informację że byli oni przez pewien czas „pod kuratelą SBU” która chciała wykorzystać ich w działaniach przeciwko Rosji;
  https://strana.ua/news/334897-imena-chechentsev-iz-bat-shejkha-mansura-popavshie-pod-sanktsii-snbo-stali-izvestny-strane.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Rykoszet” sprawy „uziemienia” samolotu w Mińsku na Ukrainie, czyli z parlamentarnej frakcji proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” wyrzucono deputowanego Jewhena Szewczenko który w kwietniu tego roku, „samowolnie” poleciał na Białoruś i spotkał sie z jej prezydentem;
  Sam Szewczenko komentując decyzje o wyrzuceniu go z frakcji „Sługa Narodu” stwierdził ze bardzo się z tego cieszy, a także pozdrowił wczesniej wyrzuconego z tejże frakcji Ołeksandra Dubinskiego;
  https://strana.ua/news/334884-evhenija-shevchenko-iskljuchili-iz-fraktsii-sluha-naroda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. 6 lat mija od zamordowania przywódcy dowódcy Brygady Duchów Aleksieja Mozgowoja. W hołdzie została zaprezentowana książka Aleksandar Żuchkowskiego „Mózg”.

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Polska, obok Węgier i Słowacji, została wymieniona przez Ukraińców jako jeden z trzech krajów UE, w którym mogłyby zostać zlokalizowane ich strategiczne zapasy paliw – pisze Mateusz Bajek z Esperis Consulting.
  Zgodnie z zasadami państwa UE zobowiązane są do utrzymywania 90-dniowych zapasów interwencyjnych ropy naftowej lub paliw i LPG. Podobne zobowiązania wzięli na siebie członkowie Wspólnoty Energetycznej, ustanowionej pomiędzy UE i państwami trzecimi dla rozszerzenia unijnego wewnętrznego rynku energii. Ukraina stała się częścią Wspólnoty w 2010 roku biorąc na siebie konieczność stworzenia do końca 2022 roku zapasów paliw samochodowych i ropy naftowej.
  I chociaż od momentu wstąpienia do Wspólnoty minęło ponad 10 lat, a termin powstania zapasów mija już za 1,5 roku, Ukraińcy w dalszym ciągu nie tylko ich nie stworzyli, ale nawet nie przyjęli projektu ustawy, który by to umożliwiał. Pierwsze prace ukraińskich parlamentarzystów w tym kierunku rozpoczęły się w grudniu 2020 roku. Według ich wstępnych założeń ustawa powinna być przyjęta pod koniec 2021 r.
  https://biznesalert.pl/bajek-strategiczne-zapasy-paliw-ukrainy-w-polsce/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie gazowy. Niemiecki „Süddeutsche Zeitung” ogłasza klęskę USA i Ukrainy w „bitwie o Nord Stream 2”. Cytat „Największym zwycięzcą w konflikcie został Władimir Putin, który od początku krytykował amerykańskie sankcje wobec projektu „Gazpromu” i nazwał je nielegalnymi. Niejednokrotnie wyjaśniał, że jego surowcowe „supermocarstwo” zrobi wszystko, by zbudować Nord Stream 2. Obecne odrzucenie surowych sankcji USA wobec rurociągu jest reklamowane na łamach rosyjskich mediów jako triumf Putina Mówi się, że zadał dotkliwą klęskę Stanom Zjednoczonym, a zwłaszcza Ukrainie”;
  https://strana.ua/news/334945-sddeutsche-soobshchaet-chto-ukraina-i-ssha-proihrali-v-bitve-protiv-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z Białorusi. Ministerstwo Obrony Białorusi zdementowało jakoby samolot ‚Ryan Air” miał zostać zmuszony do lądowania w Mińsku przez białoruski samolot wojskowy, białoruski MiG – 29 wystartował tylko po to by asystować cywilnej maszynie zmieniajacej trasę swojego lotu, co ma być „procedurą standardową”.
  Ujawniono treść maila który miał spowodować całe zamieszanie, a który miał wysłać…”HAMAS”. Cytat „My, żołnierze Hamasu, żądamy od Izraela przerwania ognia w Strefie Gazy. Domagamy się, aby Unia Europejska wyrzekła się wsparcia dla Izraela w tej wojnie. Wiadomo, że uczestnicy Forum Ekonomicznego Delfi wracają do domu lotem 4978. W tym samolocie podłożona jest bomba. Jeśli nie spełnicie naszych żądań, bomba wybuchnie 23 maja nad Wilnem”;
  https://people.onliner.by/2021/05/24/departament-po-aviacii-zachital-soobshhenie-ob-ugroze-vzryva-samoleta-ryanair

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Od czerwca wzdłuż granicy z Ukrainą będą działać mobilne punkty szczepień dla Ukraińców, ale też innych obcokrajowców wjeżdżających do Polski.
  Ukraińcy mogą się szczepić bezpłatnie w Polsce w populacyjnych punktach szczepień, o ile tu studiują lub pracują i mają stały lub tymczasowy pobyt.
  Jak wygląda procedura? Dla obcokrajowców, którzy w Polsce mają prawo pobytu ze względu na naukę lub pracę, szczepienie jest bezpłatne. Muszą tylko przedstawić dokumenty, potwierdzające to prawo i swój paszport. Ale przed przyjęciem szczepionki konieczne jest wykonanie testu wykluczającego lub potwierdzającego zakażenie covid. Koszt tego testu to 130 zł.
  Testy, które są płatne, nie są obowiązkowe przy wjeździe do Polski, ale zwalniają z obowiązkowej kwarantanny. – Każdy, kto wjeżdża na teren Polski, jest z automatu objęty kwarantanną. Te testy są po to, aby się zwolnić z kwarantanny – przypomina Joanna Dobrzańska koordynatorka szczepień w Centrum Medycznym Medyk w Rzeszowie..
  https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,27116363,mobilne-punkty-szczepien-przy-granicy-z-ukraina-najpierw-test.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.