Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2021r.- 2163 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 432.

„Stany Zjednoczone objęły sankcjami kilkanaście rosyjskich podmiotów, uczestniczących w budowie gazociągu Nord Stream 2”– poinformował amerykański Departament Stanu.

Na liście podmiotów objętych sankcjami widnieje rosyjska służba ratownictwa morskiego, trzy przedsiębiorstwa i 13 statków.

Na liście sankcji datowanych na dzień 21 maja znalazły się: Służba Ratownictwa Morskiego (Morspas), trzy przedsiębiorstwa – spółki Mortranssewis, Samarskij Tiepłoenergeticzeskij Imuszczestwiennyj Fond oraz Koksochimtrans – a także 13 statków, w tym barki, holowniki, statki zaopatrzeniowe, m.in. Akademik Czerski, Bałtijskij Issliedowatiel, Kapitan Bekłemiszew, Siwucz i Spasatiel Karew.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że należy przyjrzeć się działaniom Stanów Zjednoczonych, które ogłosiły sankcje wobec Nord Stream 2, w kontekście planowanego spotkania prezydentów obu krajów.

„Musimy się temu przyjrzeć. Z naszymi kolegami jest zawsze tak samo. Mówią jedno, robią drugie”– powiedział Pieskow agencji Interfax, w odpowiedzi na pytanie, czy Moskwa weźmie pod uwagę to posunięcie Waszyngtonu, pracując nad spotkaniem Władimira Putina z Joe Bidenem. Pieskow dodał, że „zobaczymy, co będzie dla nas najlepsze.”

Jednocześnie tego samego dnia Departament Stanu zmienił swoje stanowisko wobec firmy Nord Stream 2 AG, prowadzącej budowę drugiej części tego rurociągu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, oraz Matthiasa Warniga, jej szefa, nie obejmując ich sankcjami. W raporcie, przedłożonym Kongresowi resort przyznał jednocześnie, że zgodnie z amerykańskim prawem prowadzona przez nich działalność podlega sankcjom. Odstąpienie od nich tłumaczył jednak „względami interesu narodowego” USA.

Po tej decyzji wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że zniesienie sankcji pomoże znormalizować relacje między Moskwą a Waszyngtonem.

W piątek kilkunastu senatorów z Partii Republikańskiej przedstawiło projekt ustawy, uchylającej decyzję administracji prezydenta USA Joe Bidena o zniesieniu sankcji wobec obywateli Rosji i podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2.

„Administracja Bidena zgadza się na błędną niemiecką strategię, która da Putinowi kontrolę nad naszymi sojusznikami w Europie, ryzykując osłabienie globalnej pozycji Ameryki”– oświadczył w czwartek kierujący projektem wprowadzania sankcji, senator Kevin Cramer z komisji sił zbrojnych izby.

Sytuację skomentował także senator Bill Cassidy mówiąc, że „prezydent Biden blokuje amerykańskie rurociągi, pozbawiając pracy tysiące Amerykanów, ale daje zielone światło rosyjskiemu rurociągowi, by wysyłał ich gaz emitujący więcej (substancji toksycznych) do Europy. To raczej wsteczna polityka energetyczna”. Następnie dodał, że „Nord Stream 2 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i wzmacnia reżim Putina. Sankcje nie powinny nigdy zostać zniesione.”

W związku z powyższym, rosyjska barka Fortuna wpłynęła na wody niemieckie i buduje dalej sporny gazociąg Nord Stream 2. Jednak inny statek uczestniczący w realizacji projektu układania rury na dnie Bałtyku, Akademik Czerski stoi i mogą go ograniczyć sankcje amerykańskie. Chodzi o to, że sankcje nie objęły operatora, ale statki, które mogą mieć teraz problem z serwisem.

Barka Fortuna pracuje na mocy decyzji urzędu niemieckiego pozwalającego na dalsze prace na wodach Niemiec pomimo protestów ekologów. Dzięki niej budowa mogła tam ruszyć szybciej niż w zaplanowanym pierwotnie termonie, a więc w czerwcu tego roku. Do ukończenia zostało 13,9 km nitki pierwszej i 16,8 km nitki drugiej na wodach niemieckich.

Mimo tego, dotychczasowe sankcje USA oraz inne komplikacje obiektywne sprawiły, że nowy oficjalny termin, czyli koniec września 2021 roku, jednak jest i tak zagrożony. Przeciwnicy budowy Nord Stream 2 mają nadzieję, że nie zostanie on ukończony przed publikacją nowej listy sankcji Departamentu Stanu, która zostanie obowiązkowo przedstawiona za 90 dni.

Komentując obecną sytuację, były minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawlo Klimkin napisał na Facebooku o „ciosie w brzuch” ze strony Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do odmowy nałożenia sankcji na firmę budującą gazociąg Nord Stream 2.

Chodzi o to, że amerykański Departament Stanu USA ogłosił, że budująca gazociąg spółka Nord Stream 2 AG podlega sankcjom, ale jednocześnie odmówił ich wdrożenia, powołując się na bezpieczeństwo narodowe. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przyznała, że dokończenie budowy rurociągu będzie teraz trudna do zatrzymania.

„Zniesienie sankcji przez Stany Zjednoczone na firmę budującą Nord Stream 2 jest jak cios w brzuch. I nie chodzi tylko o to, że szansa na ukończenie jest bardzo duża. Bardzo niepokojące jest to, że ten temat nie został poruszony podczas ostatniej wizyty Anthony’ego Blinkena. Szanowani partnerzy nie są traktowani w ten sposób.”– napisał Klimkin.

Zwrócił też uwagę, że jeśli ten temat był mimo wszystko poruszany w poufnych rozmowach, to nie jest jasne, dlaczego był on ukrywany przed ukraińskim społeczeństwem.

„Nie chciałbym, aby w naszych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi zaczęły pojawiać się oznaki kryzysu zaufania- tego właśnie potrzebujemy najmniej. Rosyjska broń wokół granic Ukrainy pozostaje, wojska są wycofane tylko częściowo, zagrożenie nigdzie nie zniknęło. W przypadku ukończenia Nord Stream 2 tracimy status tranzytowy, dostępność gazu w domach obywateli UE nie zależy już od nas. Ale będziemy ważni tylko dla dywersyfikacji dostaw- coś w rodzaju rezerwy. Musimy wyciągnąć z tego własne wnioski”– napisał Klimkin.

„Cios w brzuch”– a przecież mimo to powinni się cieszyć, bo mógłby to być „cios w plecy”, albo co gorsza w „podbrzusze”.

Niestety, ale prawda jest taka, że „łaska pańska na pstrym koniu jeździ”, czego jakoś od wieków nie mogą pojąć ci, którzy dzierżą stery władzy w naszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. I nie dotyczy to tylko projektu Ukraina, ale też popierającego go krajów z byłego bloku demoludów oraz wchodzących w skład byłego ZSRR. Osobiście można też jasno ocenić, że jest to osobista porażka prezesa wszystkich Polaków jak i prezydenta, Andrzeja Dudy.

Powiem więcej, nie jest to ich ostatnia klęska- z całego ich szeregu, jakie zaserwuje nam ten model sprawowania władzy i jej stosunku do nadrzędnego interesu państwa polskiego. Chodzi o to, że sytuacja ta jasno pokazuje jakie jest miejsce naszego kraju w globalistycznych kalkulacjach światowego hegemona. I nie jest to miejsce partnera, ani nawet sojusznika, tylko podrzędnego wasala, z którym nikt się nie liczy.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne rozlokowały pojazdy opancerzone w pobliżu wsi Oriechowo.

„Na obszarze odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano obecność dwóch bojowych wozów opancerzonych w rejonie osady Oriechowo”– poinformowała o tym służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.


Poza tym, wzdłuż całej linii frontu większość lotów dronów SMM OBWE jest obecnie blokowana przez USZ.

„W ciągu ostatnich dwóch miesięcy UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE doświadczyło znacznych zakłóceń sygnału podczas 75% lotów”– poinformował o tym wczoraj szef działu prasy i informacji publicznej misji Dragan Nikolic-Solomon. 

Ponadto, w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły dwa ostrzały: o godzinie 07:20, z kierunku Opytnoje w stronę Spartakusa- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (9 min) oraz o godzinie 17:30, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 60 mm ( 4 miny). Ten ostatni ostrzał spowodował liczne uszkodzenia w mieniu prywatnym i infrastrukturze komunalnej: uszkodzono gazociąg niskiego ciśnienia znajdujący się przy ulicy Ługowskiej nr. 54, podstację transformatorową przy ulicy Amudarii- w wyniku czego 190 gospodarstw domowych przy ulicy Marka Oziernego, Pilotów, Czernogórskiej i Pawłowskiej- zostało pozbawionych dopływu prądu. Poza tym, zostało uszkodzonych pięć budynków mieszkalnych: przy ulicy Republikańskiej nr. 25 A (dach) oraz Ługowskiej nr. 52 (ogrodzenie), nr. 54 (ogrodzenie i gazociąg), nr. 56/1 (dach, ściany, okna i drzwi wejściowe), a także przy ulicy Klimaszkina nr. 27 A (uszkodzenie podjazdu).

W efekcie, w dniu wczorajszym USZ 2 razy naruszyły warunki zawieszenia broni, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 13 pocisków powodując liczne szkody i straty w mieniu prywatnym i publicznym.

Dodatkowo, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki zawieszenia broni. 

Ostrzelano teren osady miejskiej Frunze. Ostrzał został przeprowadzony przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 i ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.

⚡„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 травня 2021 року.

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 24 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, зафіксовано 8 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу населених пунктів АВДІЇВКА та НЕВЕЛЬСЬКЕ найманці відкривали вогонь з мінометів 120-го калібру.

Неподалік ВОДЯНОГО противник здійснив обстріл із ручних протитанкових та підствольних гранатометів.

У передмісті населених пунктів ПАВЛОПІЛЬ та ПІВДЕННЕ окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів, а біля ПІСКІВ – зі стрілецької зброї.

У районі населеного пункту ШУМИ ворог застосував протитанковий ракетний комплекс.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України за минулу добу немає.На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.Вчора російсько-окупаційні війська застосували проти мирних мешканців протитанковий ракетний комплекс.

Обстріл було здійснено в напрямку населеного пункту Шуми, де з середини травня діють гарантії безпеки на проведення ремонтно-відновлювальних робіт по обидві сторони від лінії розмежування. Зазначені дії окупантів спрямовані на провокування Збройних Сил України на відкриття вогню у відповідь з подальшим їх звинуваченням у порушенні режиму припинення вогню саме в районі, де діють дзеркальні гарантії на безпечне проведення робіт.

Внаслідок обстрілу, одна з ракет влучила у гаражний кооператив «Північний», друга – в житловий будинок, що в населеному пункті Північне. Маркування на залишках ракет вказує, що ці боєприпаси російського виробництва та підтверджує безпосередню участь Російської Федерації у розв’язуванні агресії та вчиненні злочинів проти людяності в Україні.

Українська сторона СЦКК оперативно верифікувала обстріл та за допомогою встановленого координаційного механізму поінформувала СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 25 травня, порушень припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4408 транспортних засоби, 5074 осіб, з яких 4649 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 5 осіб. Виявлено 59 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 31злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 684 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1237 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 139 і 176 відповідно.

Сала Україні!🇺🇦

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2021r.- 2163 dzień od nowego rozejmu.

  • Komentarz pod artykułem

   uchilka 25.05.2021 – 05:08

   ,,Nigdy nie zapomnę pierwszej reakcji „kolektywnego Zachodu” w dniu, w którym branie zakładników zakończyło się straszną tragedią. Była niezwykle cyniczna i bluźniercza. Argumentowano, że winę za incydent ponosi Rosja (!), Ponieważ dopuściła się tego aktu terroryzmu. O bandytach, którzy zaatakowali szkołę, nie wspomniano ani nie oskarżono, a siły specjalne oczywiście uznano za winnych! Byłem tak zszokowany tą logiką jezuicką, że gniew wciąż rośnie w mojej duszy, kiedy o tym myślę. Dopiero później poprawili oficjalne oświadczenia zgodnie z deklarowanymi normami ludzkości i prawa, a następnie jednoznacznie oskarżono rząd, służby specjalne, policję, Rosję jako całość – wszystko oprócz terrorystów. Więc teraz, kiedy np. Jednogłośnie żądają ukarania Rosji (SP-2) za białoruskiego opozycjonistę, nie dziwię się. Wszystko jest takie naturalne i oczywiste..”

   Polubione przez 5 ludzi

 1. OT białorusko – łotweskie. Po tym burmistrz Rygi Mārtiņš Staķis w ramach „ukarania” Białorusi za to co stało się z samolotem „Ryan Air” zdjał flagę państwową Białorusi wywieszoną przed halą sportową gdzie rozgrywane sa mistrzostwa w hokeju na lodzie i zastąpił ją flaga używaną przez białoruską opozycję (biało-czerwono-białą) zainterweniował prezes Miedzynarodowej Federacji Hokeja (IIHF) szwajcar René Fasel. Prezes IIHF wezwał burmistrza Rygi by ten zdjął „flagę opozycyjną”,a ten w odpowiedzi zapowiedział że nie zrobi tego oraz nakazał ściągniecie flag IIHF;
  https://strana.ua/news/335089-rizhskij-mer-martin-stakis-prinjal-reshenie-snjat-flahi-iihf.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem sekretarz Rady bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Daniłow wygraża Białorusi w zwiazku z „uziemieniem” samolotu w Mińsku i zatrzymaniem opozycjonisty Protasiewicza, oskarżając „reżim” o przekroczenie kolejnej „czerwonej linii”. Przyrównał takze zdarzenie z Mińska z…zestrzeleniem malezyjskiego samolotu na Donbasie w 2014 roku oraz ukraińskiego w Iranie w 2020 roku tłumacząc że sa to skutki „awanturniczej polityki prowadzonej przez jednoosobowej dyktatury”;
  https://strana.ua/news/335079-danilov-zajavil-o-peresechenii-belarusju-krasnykh-linij-iz-za-situatsii-s-samoletom-ryanair.html
  ps. Miał rację Bużynski (deputowany Rady Najwyższej z frakcji „Sługa Narodu”, który nazwał Daniłowa „wyjątkowym idiotą”…

  Polubione przez 5 ludzi

   • Nic nie musieli na nim wymuszać.

    Po prostu zrozumiał , że padł ofiarą amerykańskiej prowokacji, którą wykonały służby kraju dotąd go sponsorującego.

    Otóż w dzień prowokacji amerykanie z rosjan ami już uzgodnili datę i tematy spotkania Bidena z Putinem. I mając to na czym im zależało (czas ich goni , Biden staje się coraz bardziej ,,śpiący”) po prostu wrócili do swego sportu narodowego, do gry bez zasad zwanej wolną amerykanką.
    By zemścić się na Putinie za kpiny z Bidena; ”życzę mu zdrowia… ” (bo rozumu już jest za późno) – za to upokarzanie Ameryki , zlecili swoim rautlerkom prowokację a ci z cała swą bezwzględnością , nieświadomego niczego młodego chłopaka rzucili służbom Batki i teraz go czeka dwadzieścia lat więzienia.
    Chłopak się zorientował, że został kozłem ofiarnym i im większe za niego będą sankcję tym większy dostanie wyrok. Teraz chłopak, jak został sam (podobno jest chory na serce) i uświadomił sobię , ze zachód chce z niego zrobić drugiego Magnickiego walczy teraz o swe życie , lepszą opiekę medyczną i łagodniejszy wyrok, może mu obiecali z pięć lat tylko jak będzie współpracował.

    Angielski wywiad po prowokacjach z Noviczokiem (miejmy nadzieję) zapewnił jakieś drugie życie
    Niemiecki wywiad BND był pewny tego, że Putin nie wsadzi Nawalnego do więzienia, bo oni trzymają go za NS 2 jaja, przeliczyli się, ale Nawalny brał najgorsze pod uwagę i sam wracał a podobno chcącemu ,krzywda się nie dzieje,
    Ale to, co zrobili temu nadmiarem inteligencji nie grzeszącemu chłopakowi, to jest dla służb kompromitacja, kto z nimi teraz pójdzie na współpracę, jak oni swych agentów już zbędnych (nie ma już szans na rewolucję na Białorusi) traktują jak zużyte kondomy?
    Czyje to służby, te ktore najgłośniej krzyczą łapać (złodzieja) terrorystę, odwracając od siebie Uwagę i zaciemniając istotę sprawy.
    Wiedz, o tym że Białoruś zaproponowała by ,skoro nad Wilnem ma wybuchnąć bomba niech lecą do Warszawy, ale po konsultacjach pilot wybrał Mińsk do lądowania, pytanie dlaczego? Co do tego MIGA w rakiety uzbrojonego, to takie są procedury, nikt nie wie czy na pokładzie nie ma terrorystów . MIG ubezpieczał elektrownię atomową w Ostrowcu , leży tuż obok, a Litwini mają hopla na jej zamknięcie.
    Gdyby nie była osłaniana z powietrza mieliby przeciwko niej argument.
    Na tej prowokacji tylu zyskuję , ze trudno jest jednoznacznie wskazać , ,,ten uczynił , kto skorzystał.” Mogły być to nasze służby , albo litewskie. Nasze mordy drą ,,łapać złodzieja”, biorąc tym na siebie winę, a litewskie zaś jak mysz pod miotła siedzą podejrzanie cicho, Łotwa jeno rozrabia .
    Nie ma sensu się nad tym zastanawiać, bo nad nimi jedna — z Langley Pani Matka. .

    Polubione przez 3 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak system oświatowy republik z Donbasu został praktycznie „zintegrowany” z rosyjskim systemem oświatowym. Cytat „Od wtorku 25 maja uczniowie XI klas szkół „DRL” zaczynają zdawać GIA – „państwowe zaświadczenie końcowe”, które jest odpowiednikiem ukraińskiego ZNO.
  Rok akademicki 2020-2021 był pierwszym w „republice”, w którym uczniowie w ogóle nie uczyli się języka i literatury ukraińskiej, a wszystkie główne przedmioty były zsynchronizowane z rosyjskim programem nauczania .
  Po raz pierwszy na terenie „DRL” będą istniały cztery ośrodki, w których można przystąpić do Unified State Examination (Jednolity Egzamin Państwowy), które są niezbędne, aby dostać się na rosyjskie uniwersytety. W poprzednich latach absolwenci musieli w tym celu wyjeżdżać do Federacji Rosyjskiej”;
  https://strana.ua/news/334956-hia-2021-kakie-vypusknye-ekzameny-sdajut-shkolakh-dnr-i-kuda-idut-uchitsja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie ciąg dalszy „sprawy Medwedczuka”. Ugrupowanie „Opozycyjna platforma – Za życie” ujawniło że autorzy ekspertyzy sądowej, „rodem z SBU”, która przyczyniał się do postawienie przed sądem jednego z jego liderów Wiktora Medwedczuka, zostali w marcu tego roku „nagrodzeni” przez Zełenskiego tytułami honorowymi co wiąże sie z przyznaniem im nagród państwowych. W związku z tym „Opozycyjna platforma’ oskarżyła Zełenskiego o to ze po prostu przekupił ekspertów by uzyskać od nich korzystne opinie;
  https://strana.ua/news/335121-delo-medvedchuka-zelenskij-eshche-v-marte-prisvoil-ekspertam-iz-sbu-pochetnye-zvanija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W wywiadzie dla agencji Ukrinform wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar, który niedawno zakończył wizytę w Polsce, wyraził nadzieję na to, że „w najbliższym czasie” na tablicy na pomniku nagrobnym UPA w Monastyrzu (woj. podkarpackie) pojawią się nazwiska upowców.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wiceszef-ukrainskiego-msz-liczy-na-rychle-odnowienie-tablicy-z-nazwiskami-upowcow-w-monastyrzu/

  A tymczasem na Ukrainie…
  Komitet wykonawczy rady miasta Chodorowa w obwodzie lwowskim na Ukrainie nie zgodził się na przyznanie pomocy finansowej miejscowej parafii rzymskokatolickiej. Przeciwko przyznaniu pieniędzy był mer Chodorowa Ołeh Kocowski, jako zarzut podnosząc „polskość” kościoła. Na tym samym posiedzeniu komitet wykonawczy przyznał pomoc finansową sześciu innym wspólnotom religijnym – wyłącznie greckokatolickim.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-wladze-chodorowa-odmowily-przyznania-pieniedzy-na-kosciol-bo-jest-polski-video/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejna zdrada?

  Olga Stefaniszyna, wicepremier rządu Ukrainy, powiedziała dziennikarzom w Brukseli, że podatek graniczny od emisji jest niesprawiedliwy i zagraża gospodarce ukraińskiej. Dodała, że Ukraina prosi Unię Europejską o wydłużenie okresu przejściowego.
  CBAM to podatek graniczny, który nakładany ma być na towary i usługi pochodzące z państw, które nie przywiązują dostatecznej uwagi do problemów zmian klimatycznych. Najbardziej ucierpieć może Rosja, Turcja oraz Ukraina.
  https://biznesalert.pl/ukraina-europa-cbam-tranformacja-rosja/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciekawy artykuł o projekcie Prezydenta Ukrainy o wprowadzeniu „ekonomicznego paszportu Ukraińca” – programu, który da obywatelom Ukrainy udział w dochodach z zasobów naturalnych kraju.
  Streszczając w kilku zdaniach. W konstytucji Ukrainy istnieje zapis w myśl którego KAŻDY obywatel Ukrainy ma prawo do zysków ze sprzedaży surowców naturalnych (są ich własnością). Zapis zapisem ,a praktyka praktyka, ze sprzedaży węgla, rud metali korzystają nieliczni głównie wąska grupa oligarchów.
  Zgodnie z projektem mianoby wprowadzić kolejne daniny na zarządzających wydobyciem oligarchów i z nich czerpać środki na budowanie ukraińskiej wersji „nowego ładu”.
  Pieniądze z nowego podatku powinny trafiać na subkonta Ukraińców i być wykorzystywane w inwestycjach na terenie Ukrainy. Trwają spory jak taki paszport miałby działać i kto byłby uprawniony do wypłaty środków. Według ekonomistów w skali roku byłoby to circa 60 złotych w przeliczeniu na mieszkańca Ukrainy. Niewiele nawet jak na Ukrainę.
  Dlatego Zeleński pragnie by środki trafiały tylko na konta dzieci które nie ukończyły 18 rok życia-miałoby to niby zachęcić do rodzenia dzieci na Ukrainie. Po ukończeniu 18 roku życia środki miałyby zostać jednorazowo wypłacone.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ile-jest-warta-ukraina/
  Komentarz: Ukraina ma olbrzymie problemy gospodarcze-brak inwestycji zewnętrznych sprawia, ze kraj jest mocno zapóźniony technologicznie. Resztki „know-how” zostały sprzedane za grosze w ostatnich latach (budowa BTR-4, samolotów, silników lotniczych i rakiet).
  Zeleński pragnie by oligarchowie hojniej sypnęli groszem na poprawę infrastruktury i udzielanie niskooprocentowanych kredytów małym i średnim przedsiębiorcom. Ten plan miał szanse na realizację 5-10 lat temu. Obecnie sektor wydobywczy na Ukrainie jest w stanie rozkładu- kopalnie węgla i rud metali są zamykane, a zaleganie z wypłata dla górników jest normą. Nie udało się zwiększyć wydobycia gazu ziemnego-największe złoża są wyczerpane w 80% i brakuje kasy na modernizację infrastruktury technicznej.
  Każde kolejne podatki mogą rozłożyć spółki mające słabe wyniki finansowe na łopatki. Propozycja Zeleńskego to tani populizm nastawiony na odbudowę poparcia wyborców.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć. W Zaporożu „draka” pomiedzy klientami „McDonald’s” zakończyła się strzelaniną w wyniku której jeden z nich został postrzelony w biodro. Podobno poszło o to ze jeden drugiemu zabrał frytki…
  https://strana.ua/news/335207-draka-za-kartoshku-fri-posetitelej-mcdonalds-v-zaporozhe-zakonchilas-strelboj.html
  Przypomniał o sobie „niezastąpiony” Anton Heraszczenko, obecnie wiceszef Ukrainy, który uwielbia „produkować się’ w internecie. Tym razem opublikował, według niego, dane osoby która ma napadać z „bejzbolem” na kierowców w Kijowie. Okazało się jednak ze upublicznił dane mężczyzny który nie ma żadnego zwiazku z tymi napadami…
  https://strana.ua/news/335181-herashchenko-obvinil-v-napadenii-s-bitoj-na-avto-kievljanina-kotoryj-otritsaet-svoju-prichastnost-k-napadeniju.html
  Ukraińska policja zatrzymała zabójce znanego na Ukrainie historyka z Mikołajowa który specjalizował się w badaniach nad holokaustem. Zatrzymany to 29-letni mieszkaniec Mikołajowa który swoja ofiarę poznał dzień przed zabójstwem na jednym z portali społecznościowych (czyli prawdopodobnie LGBTQ itd);
  https://strana.ua/news/335206-v-nikolaeve-zaderzhali-podozrevaemoho-v-ubijstve-istorika-kholokosta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem Prezydent Francji podczas konferencji prasowej na której przedstawił stanowisko Paryża na majacy się odbyć w czerwcu szczyt UE, stwierdził że „polityka zaostrzania sankcji wobec Federacji Rosyjskiej nie przynosi już rezultatów” i doszła już do swoich „granic” za którymi są już tylko ‚zerwanie stosunków dyplomatycznych” oraz „konflikt zbrojny”. Dlatego też według Macrona szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell na czerwcowym szczycie UE powinien przedstawić „inne opcje polityczne” jakie UE mogłaby wykorzystać w stosunkach z Rosją. Podobna sytuacja ma panować takze w stosunkach UE z Białorusią;
  https://strana.ua/news/335171-emmanuel-makron-bolshe-ne-schitaet-effektivny-vvodit-sanktsii-protiv-rf.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejny „njus” z „juesej”, w Minneapolis „pokojowo” uczczono pierwszą rocznicę śmierci George’a Floyd’a;
  >https://twitter.com/Breaking911/status/1397238847348613121
  A tu „godny następca”, czyli „Seryjny gwałciciel, który „terroryzował” ofiary, jest głównym podejrzanym o ataki w co najmniej 8 stanach”;
  https://breaking911.com/serial-rapist-who-terrorized-victims-is-prime-suspect-in-for-attacks-in-at-least-8-states/
  Plus „Planeta Małp” w St.Louis…
  >https://twitter.com/Breaking911/status/1397055736333705216

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.