Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2021r.- 2164 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 433.

Według MSZ Ukrainy w najbliższych miesiącach mają się odbyć spotkania prezydentów i premierów krajów „Trójkąta Lubelskiego”.

„Dodatkowego impulsu dla współpracy trójstronnej w ramach tego formatu dodałoby spotkanie na szczeblu premierów, które, być może będzie mogło się odbyć w ramach konferencji na temat reform na Ukrainie lub w ramach innego wydarzenia międzynarodowego. Pracujemy także nad przeprowadzeniem spotkania ‚Trójkąta Lubelskiego’ na najwyższym szczeblu”– powiedział wiceszef MSZ Ukrainy, Wasyl Bodnar. Konferencja na temat reform na Ukrainie jest planowana na 6 lipca w Wilnie, spotkanie prezydentów – pod koniec 2021 roku.

Według strony ukraińskiej nie ma sensu jak na razie formalizowanie prac tego formatu.

„Lepiej skupić się na konkretnych sprawach i projektach”– powiedział ukraiński wiceminister. Zdaniem Kijowa prace w ramach tego formatu powinny się skupiać na kwestiach związanych z integracją europejską, przeciwdziałaniem rosyjskiej agresji i walką z dezinformacją.

Wasyl Bodnar dodał, że format współpracy jest otwarty na inne kraje, w tym Białoruś, jednak nie w sytuacji gdy „istnieje tam totalitarny reżim”.

Działalność „Trójkąta Lubelskiego” ma sprowadzać się do organizowania szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, ministrów spraw zagranicznych oraz wymiany informacji i powołania oficerów łącznikowych w MSZ.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się w dniu 28.07.2020 w Lublinie, pomiędzy Linasem Linkevičiusem (Litwa), Jackiem Czaputowiczem (Polska) i Dmytro Kułebą (Ukraina), podczas którego powołano tą organizację.

Na pierwszym spotkaniu „Trójkąta Lubelskiego” obecni na nim ministrowie ocenili, że stanie się on formatem, który będzie ważnym momentem wzmocnienia Europy Środkowej, ale także wzmocnienia Ukrainy jako pełnoprawnego członka euroatlantyckiej i europejskiej rodziny narodów.

Nowa inicjatywa nie posiada własnych organów, przewodnictwa, i ma charakter nieformalny. Ministrowie spraw zagranicznych zobowiązali się do wymiany informacji, powołania oficerów łącznikowych oraz wspólnych spotkań. Kolejne z nich już wkrótce odbędzie się na Ukrainie. Zaproszony na niego został też minister spraw zagranicznych Białorusi, jako gość honorowy.

Jednak tym razem, przedstawiciel Białorusi nie zostanie zaproszony.

„Trójkąt Lubelski”  skupia się wokół kilku problemów.

Pierwszym z nich jest kwestia bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji, zwłaszcza w zakresie dezinformacji. Sygnatariusze nie uznają aneksji Krymu i potępiają ją, wzywając jednocześnie Rosję do zaprzestania działań konfliktowych oraz wycofania wojsk z regionów ługańskiego oraz donieckiego. Ważny element stanowi tutaj rozszerzenie współpracy wojskowej, w której jednostka LITPOLUKRBRIG ma wspierać procesy reformowania sił zbrojnych Ukrainy oraz angażować się w wykorzystanie możliwości tworzonych przez NATO, zwłaszcza w kontekście przyznanego Ukrainie statusu członka Programu Rozszerzonych Możliwości NATO.

Kolejnym tematem współpracy jest handel, inwestycje i projekty infrastrukturalne. W ramach inicjatywy strony zobowiązują się do zapewniania lepszego dostępu do infrastruktury w regionie i podnoszenia jej jakości poprzez zapoczątkowanie oraz realizację projektów promujących spójność regionu, którego przejawem na być idea Trójmorza, mająca na celu m.in. projekty energetyczne zakładające wykorzystanie ukraińskich terminali i infrastruktury gazowej.

Innym celem postawionym sobie przez Trójkąt Lubelski jest budowanie i wzmacnianie kontaktów międzyludzkich oraz współpraca społeczeństwa obywatelskiego, w tym pomiędzy naukowcami i ekspertami, a także aktywność Polski i Ukrainy w procesie kształtowania bieżącej sytuacji kulturalnej i społecznej Europy Środkowej.

Przedmiotem dyskusji jest także koordynacja działań w walce z pandemią COVID-19.

Można więc przyjąć, że jest to taka współczesna nieudolna kopia „Unii Lubelskiej”. A na ile jest ona realna i zdolna do wydania dorodnych owoców, to czas pokaże.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne prowokując konflikt, i nie wywiązując się z umów, rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu Popasnej.

„W ciągu ostatniego dnia nasz rozpoznanie ujawnił rozmieszczenie dwóch transporterów opancerzonych i trzech bojowych wozów opancerzonych w obszarze odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu Popasnej”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ przeprowadziły dwa ostrzały terytorium DRL: o godzinie 20:14, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Ługańskoje- na południowy zachód od Doniecka, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów z broni pokładowej) oraz o godzinie 23.00, z kierunku Granitnoje w stronę Nowej Mariewki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (6 granatów).  

Tym sposobem, w wyniku wczorajszego ukraińskiego ostrzału 2 razy naruszone zostały warunki rozejmu, zaś na terytorium DRL spadło 11 pocisków.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice miejscowości Zołotoje-5 i wioski Łozowoje, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7, granatników podlufowych GP-25 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.

⚡„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 26 травня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації й надалі ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 25 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил було зафіксовано 8 порушень режиму припинення вогню.

Неподалік населеного пункту НОВОМИХАЙЛІВКА ворог відкривав вогонь із протитанкових гармат та стрілецької зброї.

Поблизу селища НОВГОРОДСЬКЕ окупанти здійснили обстріл із мінометів 82-го калібру.

Біля ВОДЯНОГО збройні формування Російської Федерації тричі застосували у бік наших позицій автоматичні станкові та ручні протитанкові гранатомети, а також стрілецьку зброю.

У районі населених пунктів СВІТЛОДАРСЬК та ЗОЛОТЕ-4 російські найманці відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У напрямку наших позицій, біля селища БЕРЕЗОВЕ був помічений ворожий безпілотний літальний апарат типу Мавік з перетином лінії розмежування.

Українські захисники зі стрілецької зброї збили БПЛА окупантів.На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Бойових втрат серед українських захисників за минулу добу немає.

Станом на 7 годину ранку, 26 травня зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню. Поблизу АВДІЇВКИ противник відкривав вогонь зі снайперської зброї.

Внаслідок ворожого вогню український захисник отримав поранення. Воїну оперативно надали першу медичну допомогу та доправили до лікувального закладу.

Стан здоров’я пораненого – задовільний. Біля населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ російські найманці вели вогонь у бік наших позицій зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

На ворожі обстріли українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про дії збройних формувань Російської Федерації Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.

Українські військовослужбовці і надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!🇺🇦

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.05.2021r.- 2164 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Białorusi. Cytat „Łukaszenko zabiera głos w sprawie zatrzymania samolotu. Mówi o polskich adresach IP.
  – Jak mieliśmy postąpić, kiedy płynął potok informacji o bombach z polskich adresów IP? – zapytał w środę Aleksander Łukaszenko z trybuny parlamentu. Chwilę potem dodał, że „informacja o bombie przyszła ze Szwajcarii”;
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/bialorus-lukaszenko-zabiera-glos-w-sprawie-zatrzymania-samolotu/2wd2jjf,79cfc278
  I można by sie z tego śmiać, ale czy aby czasami faktycznie polskie „specsłużby” nie postanowiły w ten sposób doprowadzić do zerwania amerykańsko – rosyjskiego szczytu do jakiego ma dojść w czerwcu w Genewie?
  A w temacie samego szczytu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki nazwała go „kluczowym dla zabezpieczenia interesów Ameryki”. Cytat „Wyjaśniła również, że Stany Zjednoczone zaproponowały zorganizowanie spotkania, ponieważ uważają, że jest to okazja do realizacji ich narodowych interesów i programu. Jednocześnie Waszyngton oczekuje „trudnych negocjacji”, ale jednocześnie traktuje je jako „okazję do przejścia do bardziej stabilnych i przewidywalnych relacji”;
  https://strana.ua/news/335227-belyj-dom-nazval-vstrechu-bajdena-i-putina-zhiznenno-vazhnoj-dlja-zashchity-interesov-ssha.html
  Szczególnie ta ostatnia zapowiedź musi wywoływać grozę wśród „naszych” polityków z tzw. rządu warszawskiego nastawionych tylko na „konfrontację z Rosją”, przy poparciu USA…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o tym o czym mogą rozmawiać Biden i Putin na czerwcowym szczycie w Genewie. Autorka artykułu zauważyła m.in że do szczytu dojdzie pomimo tego co stało się na Białorusi oraz pomimo „kreciej roboty” Brytyjczyków którzy również dążą do dalszego ‚zaogniania” stosunków z Rosją;
   https://strana.ua/news/335063-posledstvija-zaderzhanija-protasevicha-v-belarusi-dlja-otnoshenija-zapada-i-rossii-.html

   Polubione przez 5 ludzi

   • Nie przesadzałbym z tą ,,kręcią robotą” Brytoli.
    To jest najprostsza, typowo amerykańska taktyka negocjacji, w której Brytole grają ,,złego gliniarza” a Usmany robią za ,,dobrego gliniarza”.
    Tylko naiwniak się na to nabierze. To Amerykanom zależy na spotkaniu, bo Bidena nie da się już długo szprycować dopaminą , czy też innym specyfikiem. Widać, że się już od niej uzależnił i coraz to słabiej i krócej na niego działa i coraz to większe dają mu już dawki.
    A jak mu zwiększą dawkę, to nadaktywny pieprzy trzy po trzy a potem się robi sleepy i nawet z kartki nie jest w stanie czytać a z mównicy to ochraniarze go odprowadzają , bo już nie pamięta gdzie jest wyjście.

    Polubione przez 5 ludzi

 2. W temacie „NS2” i wycofywania się USA z sankcji przeciwko projektowi. Cytat „Biden uważa, że ​​nałożenie sankcji na Nord Stream 2 przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego.
  Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest prawie ukończona, a nałożenie [dalszych] sankcji na projekt przyniosłoby skutki odwrotne do zamierzonych dla relacji USA z Europą [czyli je pogorszyło]”;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/11473687

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem pojawiła się informacja o tym ze amerykańska prokuratura uzyskała dostęp do poczty elektronicznej szeregu wyższych urzędników ukraińskich m.in byłego Prokuratora Generalnego Jurij Łucenki. Ma to związek z prowadzonym przez stronę amerykańska śledztwem przeciwko prawnikowi Donalda Trumpa Rudy Giulianiemu który zbierał na Ukrainie przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w USA „kompromaty” na Bidenów (ojca i syna);
  https://strana.ua/news/335234-amerikanskaja-prokuratura-poluchila-dostup-k-pochte-jurija-lutsenko-po-delu-dzhuliani.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Były „fuhrer” batalionu „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrij Biłeckij przyznał oficjalnie że białoruski opozycjonista Protasewicz „służył” w szeregach jego „jednostki”, brał m.in udział walkach o Szyrokino gdzie został ranny. Biełeckij wytłumaczył jednak że Protasewicz robił to wszystko jako „dziennikarz”;
  https://focus.ua/politics/483686-bileckiy-rasskazal-chto-protasevich-delal-v-ato-vmeste-s-azovom
  Ps. Redakcja portalu NEXTA pozdrawia…
  https://pbs.twimg.com/media/E2Sm8-bX0AIPyya?format=jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Podczas gdy władze Ukrainy zaostrzają kurs wobec Białorusi, m.in wstrzymując loty do tego państwa i nad jego terytorium, były gubernator obwodów ługańskiego (pod kontrolą Kijowa) oraz Zakarpacia Moskal w wywiadzie dla ukromediów przestrzegł że może to doprowadzić do kryzysu paliwowego na Ukrainie. Według Moskala Ukraina importuje z Białorusi ponad jedną trzecią wszystkich produktów naftowych, które nie będzie można niczym zastąpić;
  https://www.politnavigator.net/my-zhe-zavisim-ot-belorussii-moskal-prorochit-ukraine-toplivnyjj-krizis.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT światowe. Jeden z największych operatorów kontenerowych na świecie, duńska firma „MAERSK” po zablokowaniu Kanału Sueskiego w marcu tego roku zaczęła wysyłać swoje kontenery przez terytorium Rosji. Według informacji służb celnych rosyjskiego Dalekiego Wschodu będą one transportowane z Azji na statkach do rosyjskiego Kraju Nadmorskiego, a następnie rosyjskie koleje będa je przewozić do Noworosyjska (Kraj Krasnodarski), a stamtąd trafią do Turcji. Pierwsza partia kontenerów miała juz zostać odprawiona w Kraju nadmorskim 24 maja;
  https://strana.ua/news/335222-maersk-napravila-svoi-suda-cherez-rossiju-v-obkhod-suetskoho-kanala.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć. W Kijowie zatrzymano mężczyzne który wrzucił do jednego z trolejbusów wypełnionego pasażerami butelkę z benzyną, w wyniku czego ranna została kobieta. Po zatrzymaniu sprawca stwierdził „Chciałem zabić wszystkich. Mam dość… ludzi”;
  https://kiev.strana.ua/335362-podzhihatel-trollejbusa-na-troeshchine-rasskazal-o-motivakh-brosit-koktejl-molotova.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4361198-v-kyeve-ot-kokteilia-molotova-zahorelsia-trolleibus-s-passazhyramy
  Przed Ambasadą USA w Kijowie demonstrowali ukraińscy marynarze chcą uzyskać poparcie Amerykanów w swojej walce o przejrzysty system potwierdzania dyplomów uzyskanych na Ukrainie. Wcześniej zwracali sie w tej sprawie do ukraińskiego resortu infrastruktury i Biura Prezydenta Ukrainy, ale nie doczekali się odpowiedzi. Protestujący skarżyli się że istniejacy na Ukrainie system przyznawania uprawnień wykorzystywany jest przez urzedników do wymuszania łapówek w wysokosci 6-12 tysiecy dolarów’
  https://korrespondent.net/city/kiev/4361106-v-kyeve-moriaky-pryshly-za-pomoschui-k-posolstvu-ssha

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Współprzewodniczący Zielonych Robert Habeck opowiedział się za dostarczaniem Ukrainie broni nieśmiercionośnej. Wywołał tym ostrą krytykę.
  Moim zdaniem trudno odmawiać Ukrainie broni do obrony, do samoobrony” – powiedział Robert Habeck w rozmowie z radiem Deutschlandfunk podczas wizyty na Ukrainie. W środę (26.05.2021) sprecyzował swoje słowa, tłumacząc, że chodziło mu o uzbrojenie nieśmiercionośne, jak noktowizory, sprzęt saperski i rozpoznawczy czy sprzęt ratownictwa medycznego. „Ukraina nie walczy tylko dla siebie, ale też broni bezpieczeństwa Europy – podkreślił w kolejnej rozmowe z Deutschlandfunk. – Czuje się osamotniona w sprawach polityki bezpieczeństwa i została pozostawiona sama sobie”.
  https://www.dw.com/pl/szef-niemieckich-zielonych-za-dostawami-broni-dla-ukrainy/a-57671678

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraina bez pradu z FR oraz Białorusi, zadecydował o tym ukraiński regulator Krajowa Komisja ds. Regulacji Państwowych w Sferach Energii i Usług Komunalnych. przewodniczący komisji stwierdził ze zakaz importu energii z FR i Białorusi jest „czasowy” z mozliwoscią przedłuzenia do 1 października, dodał jednak „asekuracyjnie” że strona ukraińska pamięta ostatnia zimę” kiedy to władze w Kijowie zmuszone były importować energię elektryczną właśnie z Białorusi oraz FR;
  https://korrespondent.net/business/financial/4361131-rehuliator-zapretyl-ymport-elektroenerhyy-yz-rf

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) ‚weteranka ATO”, „więźniarka kremlowskiego reżimu” i była ukraińskia parlamentarzystka Nadieżda Sawczenko podczas występu w ukromediach poinformowała że zarabia na życie szyciem zabawek które jej znajomy sprzedaje w Portugalii. podobno za jedna uszytą przez siebie „igruszkę” otrzymuje od 8 tysięcy do 20 tysięcy hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4361274-savchenko-zarabatyvaet-na-zhyzn-shytem-yhrushek

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „O podstawach narodowego oporu”. Zawiera on koncepcję szeroko rozumianych działań na rzecz zwiększenia obronności, tworzenia formacji obrony terytorialnie oraz przygotowania obywateli do „narodowego oporu” wobec agresora czy też okupanta. Projekt ten współbrzmi z przyjętą w ubiegłym roku Strategią Bezpieczeństwa Wojennego Ukrainy.
  https://www.defence24.pl/polityka-obronna/ukraina-prezydent-proponuje-kompleksowa-obrone-kraju
  Komentarz: Ta ustawa to czysta kpina. Projekt mógłby się udać, gdyby w narodzie była chęć do obrony ojczyzny, zaangażowanie i duma z bycia Ukraińcami. Tak jednak nie jest. Większość oddziałów obrony terytorialnej to „wydmuszki”. Osoby znajdujące się w ewidencji nie uczestniczą w ćwiczeniach, nie chcą też giąć za „samoistną”.
  Prawda jest taka, że większość obywateli Ukrainy nie poczuwa się do obowiązku ojczyzny: część uważa, że „spłaciła swe zobowiązania” (weterani ATO) ,a większość, że nie warto nadstawiać 4 litery dla zysków oligarchów.
  Dlaczego więc ustawa została złożona? Czyżby władze w Kijowie były aż tak odrealnione? Otóż nie, chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Utrzymanie ćwierćmilionowej armii drenuje budżet Ukrainy, co więcej nie ma środków na podniesienie wartości bojowej wojska. Pieniędzy na zakup nowego uzbrojenia jest niewiele, a konieczne jest jak najszybsze przezbrojenie -wiele pojazdów używanych w jednostkach jest do cna zużyte.
  Ponadto pensje wojskowych zawodowych są niskie i trwa masowe odchodzenie z armii. Jedynym lekarstwem byłoby zmniejszenie etatów i modernizacja armii, na redukcję stanu armii nie zgodzą się jednak „ukropatrioci”.
  Trzeba więc stworzyć ułudę zwiększenia armii-choćby poprzez powołania „nowych” jednostek obrony terytorialnej.

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Jak poinformowało Charkowskie Zakłady Pancerne, kolejna partia czołgów podstawowych T-64BW została dostarczona do pododdziałów pancernych ukraińskich wojsk lądowych. Wozy te przeszły kapitalny remont połączony z modernizacją doprowadzającą je do standardu T-64BW wzór 2017.
  Ta budżetowa modernizacja, a raczej modyfikacja skupiać ma się na dosyć kosmetycznych zmianach dzięki którym poprawiona może zostać m.in. świadomość sytuacyjna oraz łączność.
  Według dotychczasowych komunikatów ukraińskiego resortu obrony dotychczas dostarczono około 250 egzemplarzy tych czołgów z których ok. 3/4 zostało zmodernizowanych we Charkowie, a ok. 1/4 we Lwowie.
  https://www.defence24.pl/ukraina-modernizuje-czolgi-t-64bw
  Komentarz: Pomimo sporych nakładów na uzbrojenie, ukraińska armia nie zmodernizowała swojej armii. Te „nowe” czołgi dalece ustępują nowszym „zachodnim” modelom np Leopardom czy też K-2. Mogą za to skutecznie rywalizować z polskimi t-72. Jeśli chodzi o rosyjskie czołgi to widać olbrzymie różnice w technologii i osiągach. W walce z takim przeciwnikiem trzeba by było zakładać, że przynajmniej kilka czołgów (załóg) trzeba by było poświęcić ,aby unieszkodliwić jeden rosyjski wóz.
  W dodatku z każdym kolejnym rokiem jakość uzbrojenia made in Ukraina spada. Można co prawda co roku wymyślać jakąś „bieda” modernizację, ale prawda jest taka, że najnowsze czołgi jakie Ukraina ma na stanie mają po 30 lat, a większość ponad 40.
  W planach ukraińskich władz owe czołgi mają jeszcze pozostać w służbie przynajmniej kolejne 20 lat-stanowczo za długo, ale na zakup nowych maszyn kasy nie ma i długo nie będzie.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.