Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2021r.- 2165 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 434.

Ukraina jest rozczarowana, że ​​NATO nie było w stanie znaleźć formatu udziału Ukrainy w szczycie sojuszu w tym roku, stwierdził ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba.

Szczyt przywódców państw NATO odbędzie się 14 czerwca 2021 roku w siedzibie sojuszu w Brukseli. Według sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga planowane jest rozważenie „decyzji w sprawie merytorycznej i długoterminowej agendy NATO na okres do 2030 r. W celu stawienia czoła wyzwaniom dnia dzisiejszego i jutra”

Przypomnę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że Sojusz Północnoatlantycki jest jedynym sposobem zakończenia konfliktu w Donbasie.

Zdaniem Kuleby niezrozumiałe jest to dla strony ukraińskiej, jak można zorganizować zamknięty szczyt NATO na tle „agresywnych działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy” w regionie Morza Czarnego i wobec członków Sojuszu, w szczególności wobec Republiki Czeskiej, gdzie jakoby dokonali zamachu terrorystycznego dwaj najlepsi agenci Kremla: Aleksandr Pietrow i Rusłan Boszirow.W związku z tym Kuleba podczas wspólnej wczorajszej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym OBWE w Kijowie, zapytał, „jak nie można znaleźć formatu udziału Ukrainy w tegorocznym szczycie?” NATO.

Jego zdaniem trudno wyobrazić sobie lepszy moment niż 2021 r. na przekazanie Kijowowi Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO.

„Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z NATO (Polska i Litwa- dopisek mój) za ciągłe potwierdzanie polityki otwartych drzwi w oparciu o decyzję szczytu w Bukareszcie w 2008 roku, ale od tego czasu minęło 13 lat i nie podjęto ani jednego kroku w kierunku realizacji tej decyzji. Dla Ukrainy bardzo ważne jest, aby polityka otwartych drzwi nie przekształciła się w politykę karmienia się obietnicami”– dodał Kuleba.

Ja ze swej strony dodam, że ta „polityka otwartych drzwi” w rzeczywistości stała się polityką ledwo co uchylonych drzwi, przez które Ukrainie nigdy nie uda się przecisnąć na stronę sojuszu obronnego krajów cywilizowanej części Europy.

Na wczorajszym spotkaniu, sekretarz generalna OBWE Helga Schmid ujawniła, że zaniepokojona jest wzrostem napięć w Donbasie, a także wzrostem liczby przypadków naruszenia zawieszenia broni przez USZ.

Sekretarz generalny OBWE przebyła wczoraj z wizytą na Ukrainie, gdzie spotyka się z wysokimi rangą urzędnikami ukraińskimi, a także planuje odwiedzić Donbas.

„Niestety w ciągu ostatnich kilku miesięcy widzieliśmy, że rosną tam napięcia i wzrasta liczba przypadków łamania zawieszenia broni. Oczywiście jesteśmy zaangażowani w rozwiązanie tych problemów i poprawę sytuacji ludzi, aby żyli w bezpiecznym miejscu.”- powiedziała Helga Schmid na wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą w Kijowie.

Według niej OBWE będzie wspierać wszelkie wysiłki zmierzające do rozwiązania konfliktu w ramach procesu mińskiego, a także „procesu normandzkiego”.

Z kolei Kuleba zapewnił sekretarza generalnego OBWE, że Kijów jest lojalny wobec porozumienia polityczno-dyplomatycznego w Donbasie.

Oczywiście lojalność ta ma się przejawiać wzrostem prowokacji zbrojnych ze strony USZ, w wyniku czego nadal ginie ludność cywilna i są ofiary wśród walczących stron oraz demonstracyjnym lekceważeniem wprowadzania procesu pokojowego i kwestionowaniem porozumień mińskich.

Na spotkaniu z Helgą Schmid, ukraiński minister spraw zagranicznych poruszył także problem gazociągu Nord Stream 2.

Kuleba zapewnił, Kijów z pełnym zaangażowaniem będzie walczył z gazociągiem Nord Stream 2, do czasu dopóki nie popłynie nim gaz do Europy Zachodniej. Według niego, jak na razie „nic nie jest ukończone”, dopóki budowa obiektu nie zostanie wykonana w 100%. 

Jak zaznaczył ukraiński minister spraw zagranicznych, wcześniej poinformował o tym na spotkaniu w Kijowie sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena. 

„Nic nie jest stracone, dopóki gra się nie skończy. Oczywiście teraz budowniczowie Nord Stream 2 mają znacznie większe szanse na ukończenie tego projektu. Ale moją życiową zasadą jest walka do końca o narodowe interesy Ukrainy”– dodał Kuleba. 

Dzień wcześniej Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, które od dawna walczą z Nord Stream 2 i promują w UE swój skroplony gaz ziemny (LNG), powiedział, że nałożenie nowych sankcji na projekt przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ budowa jest blisko ukończenia. Również w zeszłym tygodniu Waszyngton odstąpił od sankcji wobec operatora projektu Nord Stream 2 AG i jego szefa, uznając, że jest to sprzeczne z interesami narodowymi USA. 

Kijów aktywnie walczy z budową gazociągu, obawiając się, że po rozpoczęciu jego eksploatacji utraci płatności tranzytowe za tłoczenie rosyjskiego gazu do Europy.

Według niemieckiego konsula generalnego w Jekaterynburgu, Matthiasa Kruse, na dzień 17 maja do ułożenia pozostało już tylko 80 kilometrów rur Nord Stream 2.

Czy w związku z tym Ukraina po zakończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 pozostanie bez gazu?

Oczywiście, że nie, ale będzie zmuszona za niego uczciwie się rozliczać, albo kupować drogi gaz z Polski lub taniej- rewersem z Niemiec.

Tak więc, kluczem problemu nie jest tu pozbawienie Ukrainy dostępu do gazu, ale utrata bardzo dochodowego źródła przychodów w postaci pobieranych opłat tranzytowych oraz utracenie możliwości podkradania gazu i zalegania z płatnościami za odebrany gaz.

Tym sposobem Nord Stream 2 przerwie wszystkie patologiczne układy jakie miały miejsce w odniesieniu do tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy dla odbiorców z zachodniej Europy.


*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, tradycyjnie już dwóch kolejnych żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało wysadzonych w powietrze przez ukraińskie miny w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

„Z wiarygodnego źródła otrzymaliśmy informację, że 25 maja, podczas eksploracji terenu w pobliżu stanowisk 2 batalionu 92 brygady w rejonie wsi Łoskutowka, doszło do obrażeń od wybuchu u starszego sierżanta Naumowa”– poinformował na briefingu dla mediów Iwan Filiponenko, funkcjonariusz służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Do drugiego incydentu doszło w 59 brygadzie Ukraińskich Sił Zbrojnych, gdy w trakcie prac inżynieryjnych mających na celu przezbrojenie stanowisk w rejonie Świetłodarska ”szeregowy Matwijuk został wysadzony na minie, którą wcześniej rozstawili saperzy z inżynieryjno-saperskiego oddziału z jego brygady”.

Przedstawiciel resortu obrony ŁRL dodał, że zgodnie z ustaleniami wojskowych stróżów prawa dowódca 9 batalionu nakazał podwładnym wyposażenie nowych stanowisk „bez aktualizacji map pól minowych i bez przeprowadzania rozpoznania inżynieryjnego terenu. doprowadziło do tragicznych konsekwencji”.

„Wizyta sekretarza generalnego OBWE Helgi Schmid w Donbasie związana jest z coraz częstszymi w ostatnich miesiącach przypadkami utrudniania przez wojsko ukraińskie pracy obserwatorów.”–  wyjaśnił wczoraj zastępca szefa Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„Zgodnie z otrzymanymi informacjami, do Sekretarza Generalnego OBWE Helgi Schmid wysłano wcześniej memorandum od przedstawicieli misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, zawierające fakty dotyczące utrudniania monitoringu powietrza przez Ukrainę w związku ze zwiększonym blokowaniem sygnałów kontrolnych i nawigacyjnych z UAV.”– poinformował Eduard Basurin.

Dodał, że w przesłanym Sekretarzowi Generalnemu OBWE dokumencie wskazano przypadki trzech awaryjnych lądowań dronów 7, 9, 24 kwietnia, a także katastrofy dwóch UAV dalekiego zasięgu Comcopter-S100 w pobliżu kontrolowanej przez Kijów Konstantinowki 6 i 17 maja. W tej chwili szacowana jest wielkość uszkodzeń.

„W toku śledztwa będą brane pod uwagę fakty dotyczące przekazywania dowództwu OPS tras lotów dronów SMM OBWE” – podkreślił przedstawiciel DML DRL.

Poza tym, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych bliskiego zasięgu SMM OBWE przez USZ podczas ich lotów w rejonie osad Piaski, Czermalik, Czernienko.

Ponadto UAV bliskiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym w strefie mieszkalnej:

– ️ 6 szt. BMP-1 i 6 transporterów opancerzonych (MT-LB) w części mieszkalnej wsi Diliejewka.

Dodatkowo, 2,5 kilometra na wschód od osady Bogdanowka, SMM OBWE zarejestrował nowo rozciągnięty drut kolczasty w poprzek drogi na drodze C050563 i znak ostrzegawczy dla min (żółty prostokąt z napisem „Uwaga! Miny” w języku ukraińskim) 200 metrów na północny wschód od północno-zachodniego narożnika obszaru wycofania się nr. 3 (rejon miejscowości Pietrowskoje), co wskazuje na eksploatację tego terenu przez USZ w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca rozgraniczenia.

‼ ️ SMM OBWE potwierdziło wczoraj fakty uszkodzeń budynków mieszkalnych przy ul. Meteoritnaja i ul. Medycznej w dzielnicy pietrowskiej w Doniecku w wyniku ostrzału ze strony USZ w dniu 20.05.2021 r.

Na zakończenie dodam, że w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, było spokojnie, bo USZ powstrzymywały się od prowadzenia ostrzału terytorium DRL. Oczywiście spokój ten jest tylko chwilowy- na czas pobytu Sekretarza Generalnego OBWE na Ukrainie.

Natomiast, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzał przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników AGS-17, ręcznych posiadał granatniki przeciwpancerne RPG-7 i broni maszynowej, w rejonie miejscowości Zołotoje-5, wsi Łozowoje i Żiełobok.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.

⚡„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 27 травня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил, ігноруючи режим припинення вогню.

Протягом минулої доби, 26 травня, було зафіксовано 9 порушень режиму припинення вогню.Поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ ворог відкривав вогонь із мінометів калібру 120 мм та озброєння бойових машин піхоти.

Біля ПІСКІВ російські найманці застосували міномети 82-го калібру.

Неподалік ПРИЧЕПИЛІВКИ російські окупанти здійснили обстріл у бік позицій наших захисників із мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У районі населеного пункту КРАСНОГОРІВКА противник відкривав вогонь із станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.У передмісті ПАВЛОПОЛЯ ворог двічі відкривав вогонь з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Біля ВОДЯНОГО окупанти здійснили обстріл з ручних протитанкових та підствольних гранатометів. Поблизу селища ПІВДЕННЕ окупанти вели вогонь по позиціям наших захисників з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї, а поблизу АВДІЇВКИ противник відкривав вогонь зі снайперської зброї.

Станом на 7 годину ранку, 27 травня зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу ПІСКІВ ворог відкривав вогонь з мінометів 120-го калібру та великокаліберних кулеметів.

Неподалік населеного пункту ПРИЧЕПИЛІВКА російські найманці вели вогонь з мінометів 120-го калібру, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

На ворожі обстріли українські захисники відкривали вогонь у відповідь.Бойових втрат серед українських захисників за минулу та поточну добу немає.Про всі факти порушень Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими військовослужбовцями.

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4578 транспортних засоби, 4978 осіб, з яких 4650 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 осіб. Виявлено 71 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 25 злочинів.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1171 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1346 осіб.

Сала Україні!🇺🇦

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.05.2021r.- 2165 dzień od nowego rozejmu.

 1. Artykuł podsumowujący przeszłość „dziennikarza” Romana Protasewicza gdy w szeregach neonazistowskiego „Azowa” pacyfikował Donbas. Jest m.in wywiad który prawdopodobnie właśnie on udzielił ‚Radiu Swoboda” w 2015 roku w którym przechwalał się jaki to z niego „profesjonalny wojownik”.
  Przypomniano także wywiad jaki udzielił ten „krzewiciel demokracji” portalowi ‚Focus.ua” w którym m.in otwarcie deklaruje sie jako „umiarkowano-prawicowy nacjonalista”;
  https://strana.ua/news/335422-roman-protasevich-v-azove-hlavnoe-iz-intervju-radio-svoboda-o-eho-uchastii-v-vojne-na-donbasse.html
  Ps. I znowu chciałbym zobaczyć co na ten temat myśli Sławomir SOROSowski znany z tępienia wszelkiej ‚prawicowości”, a który ostatnio bronił „prześladowanego” Protasewicza…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy), gdzie w partii Zielonych wybuchła awantura po tym jak jej współprzewodniczący Robert Habeck opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie broni do „celów obronnych”, pomimo obowiązującego w Niemczech zakazu dostarczanie broni do państw ogarnietych (lub zaangażowanych) konfliktami. O wypowiedzi Habecka wypowiedzieli sie negatywnie praktyczni wszyscy niemieccy politycy począwszy od CDU/CSU, SPD aż po Die Linke oraz część polityków Zielonych w tym parlamentarzystka i jednocześnie ekspertka ugrupowania d/s zbrojeń Katja Keul która przypomniała że jednym z punktów programu ugrupowania było ograniczenie handlu bronią;
  https://strana.ua/news/335291-posle-poseshchenija-donbassa-lider-zelenykh-khabek-prizval-frh-postavit-oruzhie-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wiceszef rosyjskiego FSB i jednoczesnie szef rosyjskiej służby granicznej Włądimir Kuliszow skomentował „tempo” budowu po stronie granicy Ukrainy z Rosją tzw. muru zwanego ścianą Jaceniuka. Według Kuliszowa „strona ukraińska praktycznie przestałą ryć rów [który jest jednym z głównych elementów ściany Jaceniuka] na granicy z Rosja”. Powodem tego ma być brak pieniedzy na dalszą rozbudowę projektu;
  https://ria.ru/20210527/rov-1734358231.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ten projekt to jakaś kpina-wydano miliardy hrywien a efektów, miarodajnych efektów nie ma. Jak wspomniałeś, najważniejszym obecnie elementem są rowy i tu uwaga po latach zaniedbań część z owych rowów zarosła lub zapadła się-prace trzeba ponownie wykonać.
   Mam takie wrażenie, że ten projekt istnieje tylko po to by znajomi królika mieli na czym żerować.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem pojawiła się informacja o tym że zarzad ukraińskiej państwowej spółki ‚Naftohaz” w celu „walki z Nord Stream 2” zatrudnił byłego działacza Partii Republikańskiej i pracownika Departamentu Stanu USA obywatela USA pochodzenia ukraińskiego Myrona Wasylyka. Ma on wspomagać prezesa „Naftohazu”, jako jego doradca, w rozszerzeniu współpracy z organizacjami miedzynarodowymi;
  https://strana.ua/news/335437-naftohaz-nanjal-byvsheho-sotrudnika-hosdepa-dlja-protivostojanija-severnomu-potoku-2.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. „Don Pedro” Poroszenko kolejny już raz „olał” wezwanie do stawienie się w celu złożenia zeznań, tym razem od SBU które chciało go przesłuchać jako świadka w „sprawie Medwedczuka”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4361539-poroshenko-ne-pryshel-na-dopros-v-sbu
  Zamiast tego wybrał się pociągiem z „wycieczką” na Donbas, na terytorium obwodu donieckiego pod kontrola Kijowa. Ukraińscy internauci poinformowali że Poroszence na dworcu kolejowym specjalnie „pod nos” podstawiono skład pasażerki, by nie musiał iść do niego „aż” 30 metrów…
  https://strana.ua/news/335510-poroshenko-pered-tem-kak-poekhat-na-donbass-popal-v-skandal-na-vokzale-kieva.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z Rosji. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na wczorajsza głupota jaką „popisał sie”, nie pierwszy raz zresztą, prezydent RP Duda który nazwał FR „państwem nienormalnym”. Cytat „Bardzo źle traktujemy taką retorykę. Nie podoba nam się i jej nie akceptujemy” – powiedział rzecznik Kremla, odpowiadając na pytanie. „Rosja jest krajem przyjaznym, silnym, pewnym siebie i absolutnie niezależnym. A posiadając te cechy, Rosja szuka przyjaznych stosunków, wzajemnie korzystnej współpracy ze wszystkimi sąsiadami, w tym z Polską ”.
  „Żałujemy, że nienawiść do naszego kraju przesłania oczy niektórym polskim politykom, w tym prezydentowi [Polski Andrzejowi Dudzie], i nie daje im możliwości wykazania się mądrością polityczną” – powiedział Pieskow”;
  https://tass.ru/politika/11489525

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Sankcje jakie wprowadziła Ukraina przeciwko Białorusi w związku z „uziemieniem” samolotu „Ryan Air” w Mińsku zadziałały 🙂 Szef zarządu Portu Lotniczego „Kijów” zwrócił sie z następującym apelem do władz w Kijowie, „Kijów International Airport jednoczy się z całym demokratycznym światem i popiera sankcje przeciwko antydemokratycznym reżimom. Mamy jednak nadzieję, że podejmując decyzje, które doprowadzą do strat dla niektórych przedsiębiorstw, w szczególności lotnisk, rząd zapewni pewne odszkodowania”…
  https://strana.ua/news/335547–aaeroport-kiev-zhuljany-nadeetsja-na-kompensatsiju-iz-za-zapreta-poletov-v-belarus.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • A to są naboje do tej ,,śmiercionośnej broni”

    Amunicja Flaubert Sellier & Bellot Randz Curte 4mm Short 200 szt. (V355332)

    Cichobieżne naboje z cylindrycznymi mosiężnymi tulejami i ołowianymi kulami. Pierwotnie opracowany w 1842 r. Przez paryskiego rusznikarza Flauberta do strzelania w pomieszczeniach.

    Ten nabój nie ma ładunku prochowego. Fałda tworząca kołnierz wykładziny zawierała tylko łatwopalną mieszankę.

    Nabój Sellier & Bellot 4 mm Flobert należy do „skróconej” wersji (4 mm kurz, 4 mm Short) z cylindryczną tuleją o wysokości 6,6 mm (średnice kołnierza i korpusu odpowiednio 6,1 mm i 4,65 mm). Wyposażony w kulisty ołowiany pocisk o średnicy 4,3 mm.

    Ten nabój jest tak ,,wielki” jak łebek zapałki. Zupełnie nie jest groźny.
    Problem jest z rewolwerami, bo bardzo łatwo można je przerobić na ostrą broń kalibru .22 (5,5 mm)

    Dwa lata temu te rewolwery zwane w Polsce Major Eagle były dostępne w w kalibrze 5,5 mm jako wiatrówki rozdzielnego ładowania (tak jak rewolwery czarnoprochowe), ale Policja się sprzeciwiła i wycofano je ze sprzedaży.

    Możesz sobie w zamian kupić rewolwer na gaz CO2
    .https://1120258112.rsc.cdn77.org/upload/wysiwyg/gfx/produkty/wiatrowki/umarex/5_8125/Wiatrowka-Umarex-Legends-S25-4-5-mm-5-8125.jpg
    Kaliber 4.5 mm
    Rodzaj śrutu Diabolo
    Energia początkowa Poniżej 17J
    Prędkość początkowa 115 m/s – a Major Berg 160 m/s

    Umarex jest więc nieco ,,słabszym” rewolwerem – wiatrówką, od tego Majora Berga,
    ale strzela cięższym śrutem grzybkowym, można więc powiedzieć, że ma ,,większą siłę rażenia” 😉

    Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. W Mikołajowie pijany sprzedawca warzyw uzbrojony w nóż, zagroził zabójstwem klientom którzy nie chcieli u niego kupić rzodkiewek…
  https://novosti-n.org/news/V-czentre-Nykolaeva-zaderzhaly-pyanogo-prodavcza-redysky-s-nozhom-217349
  Plus kolejna „wodna atrakcja” w centrum Kijowa;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4361673-v-kyeve-zatopylo-ploschad-pered-krupnym-trts
  No i tradycyjny „njus” z Ukrainy, czyli „Pod Kijowem dentysta usunął dziecku 12 zębów bez zgody rodziców…Po samowolnej operacji rodzice dziewięcioletniej dziewczynki zostali obciążeni rachunkiem na 13 tysięcy hrywien”. Boże chroń nas przed ukraińskimi stomatologami 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4361592-pod-kyevom-stomatoloh-udalyl-rebenku-12-zubov-bez-sohlasyia-rodytelei-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT światowe
  Rosyjskie wojsko aktywnie pracuje nad rozwijaniem koncepcji, taktyki, technik i procedur dotyczących zwalczania latających bezzałogowców, w tym tzw. obrony eszelonowej, w oparciu o doświadczenia wyniesione z Syrii i innych konfliktów w ostatnich latach – pisze „Defense News”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/jak-rosja-wykorzystuje-realne-doswiadczenia-do-rozwijania-zdolnosci-zwalczania-dronow/
  Komentarz: A w naszym wojsku dopiero trwają prace koncepcyjne nad wyborem dronów.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W czwartkowej rozmowie telefonicznej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poruszyli m.in. kwestię realizacji umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

  Przewodnicząca i prezydent potwierdzili gotowość do jak najszybszego zakończenia procedur technicznych dotyczących podpisania umowy o wspólnym obszarze lotniczym. Wyrazili też zadowolenie ze współpracy przy przygotowaniu Porozumienia o ocenie zgodności i akceptacji wyrobów przemysłowych (ACAA)
  https://www.pb.pl/von-der-leyen-i-zelenski-rozmawiali-o-realizacji-umowy-stowarzyszeniowej-ue-ukraina-1117852

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Cytat „W czwartek 27 maja w Muzeum Szolema Alejchema w Kijowie odbyła się prezentacja zbioru aforyzmów rabina Nachmana, duchowego przywódcy chasydów bracławskich. To do jego grobu w Humaniu przybywają co roku dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego świata…Żydowski działacz społeczny Albert Feldman, założyciel Instytutu Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i.m. Goldy Meir, izraelski i ukraiński artysta, przedstawił swoje prace.
  Podczas prezentacji wygłosił także przemówienie polityczne. Poruszył kwestię konieczności uznania Żydów za JEDEN Z RDZENNYCH NARODÓW UKRAINY”;
  https://strana.ua/news/335594-izdatelstvo-veselka-vypustilo-knihu-aforizmov-rabbi-nakhmana.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Projekt ustawy złożony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego zakłada zwiększenie liczebności sił zbrojnych tego kraju o 11 tys. żołnierzy. Jest to projekt powiązany z nową ustawą „O podstawach narodowego oporu”, której elementem jest m. in. powołanie wojsk Obrony Terytorialnej.
  Zgodnie z projektem prezydenckiej ustawy liczebność sił zbrojnych miałaby być zwiększona do nieprzekraczalnej liczby 261 tys. w tym 215 tys. żołnierzy pełniących służbę. Dotąd maksymalna liczebność wynosiła 250 tys.
  https://www.defence24.pl/ukraina-armia-bedzie-liczniejsza
  Komentarz: Autor artykułu lekko bajdurzy, ukraińska armia nie zwiększy się, ale wręcz przeciwnie zmniejszy ilość etatów. Dotychczas zgodnie z ustawą z 2015 roku UA miała liczyć wraz z cywilnym zapleczem 250 tysięcy osób. Nie wszystkie etaty były jednak obsadzone wiec w praktyce liczebność armii była niższa.
  Oprócz Armii w obronę kraju były zaangażowane jednostki obrony terytorialnej i bataliony ochotnicze. Obecny projekt ustawy Zeleńskiego przewiduje włączenie tych dwóch formacji w struktury wojskowe. Na papierze liczebność armii zwiększy się o 11 tysięcy, ale…zniknie obrona terytorialna (jako osobna formacja) licząca 30 tysięcy osób. łatwo policzyć o ile „zwiększy” się liczba obrońców Ukrainy po wprowadzeniu zmian.

  Polubione przez 3 ludzi

 13. No patrz Pan!
  A tak dobrze sie te sankcje zapowiadały… , no i nim się zaczęły wzieły i zdechły.

  Rosja przestała wydawać zezwolenia na przyloty z pominięciem Białorusi
  *
  Rosja nie zezwoliła austriackiemu przewoźnikowi Austrian Airlines na przybycie do Moskwy z pominięciem Białorusi. Zostało to zgłoszone przez TASS w odniesieniu do przedstawiciela linii lotniczej.

  Tak więc, jak podaje źródło, linia lotnicza przestała latać nad przestrzenią powietrzną Białorusi po incydencie z awaryjnym lądowaniem samolotu Ryanair na podstawie rekomendacji Agencji Bezpieczeństwa Lotnictwa Unii Europejskiej.

  W związku z tym przewoźnik musiał dostosować trasy przelotu do Rosji. „Zmiana trasy lotu musi zostać zatwierdzona przez władze. Władze rosyjskie

  Czytaj dalej
  https://cont.ws/@lentaru/2001450

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Coraz bardziej los ludzi przedsiębiorczych w Polsce POPiS-u zaczyna przypominać doświadczenia chłopstwa pańszczyźnianego:

  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-badanie-infakt-niemal-9-na-10-przedsiebiorcow-spodziewa-sie-,nId,5257102

  Różnica jednak jest zasadnicza, bo za poprzedniej szlachty chłop był przywiązany do ziemi, a pan sprawował nad nim pełną władzę- życia i śmierci, to obecnie nikt nie jest do niczego zobowiązany i może się wypiąć na wrogie mu państwo.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.