Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2021r.- 2168 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 437.

„Ukraina otrzyma zaktualizowany pakiet celów partnerstwa z NATO”– poinformowało kraińskie Ministerstwo Obrony.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że Kijów będzie pierwszym z krajów partnerskich sojuszu, który otrzyma nowe cele na okres do 2025 roku. Wcześniej szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak zapowiedział gotowość Kijowa do „żądania” przystąpienia do bloku wojskowego. Jednak eksperci wątpią, że Ukraina wejdzie do NATO w dającej się przewidzieć przyszłości, gdyż wciąż jest zbyt daleko od standardów sojuszu. Ponadto, zdaniem analityków, obecny status Ukrainy jest korzystny dla krajów zachodnich.

„Ukraina stanie się pierwszym państwem spośród krajów partnerskich NATO, które otrzyma zaktualizowany zestaw celów partnerstwa z sojuszem do 2025 roku.”– poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Departament wyjaśnił, że 28 maja odbyło się posiedzenie Komitetu Partnerstwa i Bezpieczeństwa Zbiorowego Sojuszu z udziałem przedstawicieli Kijowa. Zaktualizowany pakiet celów partnerstwa, oprócz zadań, zawiera również listę zobowiązań co oznacza, że ​​Ukraina musi przygotować się zgodnie z programem NATO „Partnerstwo dla Pokoju”, do udziału w licznych operacjach i misjach bloku wojskowego.

Jak podano na stronie internetowej Ministerstwa Obrony republiki, podczas spotkania przedstawiciele szeregu państw NATO „odnotowali postęp” w „reformowaniu” ukraińskiego sektora obronnego, a także wysiłki, jakie kraj ten podejmuje, aby dostosować się do postanowień NATO. standardy.

Dokument zostanie teraz przesłany do rozpatrzenia przez Radę Północnoatlantycką.

Jednak,, przyjęcie nowego zestawu celów partnerstwa raczej nie przybliży Ukrainy do członkostwa w sojuszu.

To tylko formalna procedura, która w rzeczywistości na nic nie wpływa. Jednak przedstawiciele władz Ukrainy starają się przedstawiać wszelkie informacje o NATO w pozytywnym tonie. Chociaż Ukraina nie jest gotowa na integrację z sojuszem, jej władze nadal będą udawać, że jest jakiś postęp.

Przypomnijmy, że współpraca między Kijowem a Sojuszem Północnoatlantyckim rozpoczęła się w 1991 roku, a więc równo trzy dekady temu. Następnie Ukraina przystąpiła do Rady Współpracy Północnoatlantyckiej, a w 1994 r. przystąpiła do programu „Partnerstwo dla Pokoju„. Trzy lata później ukraińskie kierownictwo podpisało Kartę o szczególnym partnerstwie z sojuszem. W tym samym roku powstała Komisja NATO-Ukraina.

Decyzję o fundamentalnej możliwości przystąpienia Ukrainy do NATO członkowie sojuszu podjęli w 2008 roku na szczycie w Bukareszcie.

Następnie gabinetowy zamach stanu na Ukrainie w 2014 roku pobudził euroatlantyckie aspiracje Kijowa. W 2017 r. przyjęto ustawę, która zabezpieczała priorytety polityki państwa- były to plany przystąpienia do NATO i UE. W kolejnym ruchu, w 2019 roku cele te zostały również zapisane w konstytucji tego kraju.

Jednocześnie Sojusz Północnoatlantycki nie spieszy się z nadaniem Ukrainie statusu stałego członka bloku. Tym samym kraj został członkiem NATO Expanded Opportunities Partnership dopiero latem 2020 roku.

Ten format współpracy zapewnił Kijowowi poszerzony dostęp do programów i ćwiczeń tego militarnego bloku, a także do wymiany informacji. Jak powiedział wówczas oficjalny przedstawiciel sojuszu północnoatlanyckiego, taka decyzja „uznaje znaczący wkład Ukrainy w misje NATO”.

Nie przybliżyło to jednak Ukrainy do otrzymania Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (NATO MAP). Chodzi tu o program działań przygotowujących kraje kandydujące do przystąpienia do sojuszu. Plan obejmuje pięć głównych działów: obronny, polityczno-ekonomiczny, prawny oraz poświęcony kwestiom zasobów i bezpieczeństwa.

Kijów wiązał wielkie nadzieje z czerwcowym szczytem NATO. Tym samym w marcu wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszina  stanowczo oświadczyła, że Kijów oczekuje odpowiedzi sojuszu na wniosek o przyznanie temu krajowi MAP. Jej zdaniem Kijów potrzebuje tego, aby mieć jasność co do stanowiska sojuszu w sprawie współpracy na najbliższą dekadę.

„Dziś państwa NATO kształtują nową wizję do 2030 roku. Ukraina musi zrozumieć, gdzie kraje sojuszu widzą to w perspektywie dziesięciu lat. Dlatego ważne jest, aby mieć odpowiedź na temat otrzymania planu działania na rzecz członkostwa”– powiedziała Stefaniszina w rozmowie z agencją Ukrinform.

Na początku marca szef gabinetu Zełenskiego Andrij Jermak wypowiedział się także na temat przystąpienia Ukrainy do NATO. Wyraził nadzieję, że proces ten „zostanie maksymalnie przyspieszony”, ponieważ Ukraina „jest placówką obrony wartości demokratycznych w czasie wojny, a Ukraińcy giną w Donbasie„ za swój demokratyczny wybór”.

Jego zdaniem „teraz jest czas, kiedy Ukraina powinna codziennie mówić o przystąpieniu do NATO, domagać się przystąpienia”

Jednak NATO szybko ostudziło zapał Kijowa. Jak poinformowała na początku kwietnia zastępca rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer, choć NATO powinno otworzyć drzwi dla nowych kandydatów, to na dalsze kroki w kierunku członkostwa Ukrainy w sojuszu nie ma obecnie żadnej szansy.

Jednak w maju Kijów ponownie zapewnił uznany gracz na arenie międzynarodowej, i jednocześnie wybitny autorytet w kwestiach NATO- prezydent Polski Andrzej Duda, który powiedział, że mapa drogowa wejścia Ukrainy do bloku będzie omawiana na zbliżającym się szczycie NATO. 

Jednak w rzeczywistości Ukraina nie została jeszcze nawet zaproszona do tego gremium. Jak stwierdził szef ukraińskiego MSZ Dmitrij Kuleba, strona ukraińska jest tym rozczarowana i nie rozumie, jak można przeprowadzić szczyt bez jej udziału na tle „agresywnych działań Federacji Rosyjskiej”.

„Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom z NATO za stałe potwierdzanie polityki otwartych drzwi w oparciu o decyzję szczytu w Bukareszcie w 2008 roku, ale od tego czasu minęło 13 lat i nie podjęto ani jednego kroku w kierunku realizacji tej decyzji. Dla Ukrainy bardzo ważne jest, aby polityka otwartych drzwi nie przerodziła się w politykę karmienia się obietnicami”– dodał minister Kuleba.

Ponadto, niechęć NATO do przyspieszenia przyjęcia tego kraju w swe szeregi „jest bardzo niepokojąca dla prezydenta Zełenskiego”.

Ukraina dąży do przystąpienia do sojuszu, to jeden z jej celów strategicznych. Jednak jak dotąd blokowi nie spieszy się z zapewnieniem prawdziwego programu działań, prawdopodobnie z powodu słabego poziomu wyszkolenia i wysokiego poziomu korupcji.

W związku z czym cała ukraińska dyplomacja została zmotywowana i pracuje nad poprawą stosunków z NATO.

Ukraina chce wstąpić do NATO, ale w ciągu najbliższych kilku lat, a nie w nieokreślonej przyszłości. Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) potrzebują jak powietrza dostępu do zachodnich technologii, a nie tylko pustych i zdawkowych obietnic.

Jednak, nadal ukraińska armia nie spełnia standardów NATO ani w zakresie uzbrojenia i wyposażenia, ani w zakresie szkolenia.

Jeśli Ukraina wyda teraz MAP lub przyjmie ją do NATO, członkowie sojuszu będą zmuszeni dokonać kolosalnych inwestycji w rozwój Ukraińskich Sił Zbrojnych. Nie można wykluczyć, że Kijów kiedyś wstąpi do sojuszu, ale proces ten potrwa długo, ponieważ armia ukraińska jest daleka od standardów bloku.

Jednak, może być i tak, że ​​utrzymanie Ukrainy u progu wstąpienia do NATO jest korzystne dla kierownictwa sojuszu.

W dążeniu do bloku Kijów w coraz większym stopniu wzmacnia rusofobię w swojej polityce. To tło dotyczy również sąsiednich krajów Europy Wschodniej. W rezultacie sama Ukraina może być wykorzystywana jako siła do prowokacji przeciwko Rosji. Rozmowy o przystąpieniu Ukrainy do NATO po prostu powodują szum informacyjny, nic więcej. W Kijowie już częściowo rozumieją, że jest po prostu tylko narzędziem. Ale mimo to władze ukraińskie są zmuszone promować ten kurs. Kraj handluje rusofobią w zamian za pomoc z zagranicy. Zresztą zupełnie podobnie jak Polska. I jest to jedno z wielu obecnych podobieństw pomiędzy Polską a Ukrainą, poza tym, że nasz kraj jest już w sojuszu NATO, ale mało się w nim liczącym ze względu na wartość siły bojowej swojej armii, a Ukraina dopiero dąży aby znaleść się w tym uprzywilejowanym gronie.

*

A tymczasem, na ługańskim odcinku frontu, USZ zaminowały tereny w pobliżu osiedli miejskich Mironovski, Ługańskoje i na obrzeżach wsi Troickoje.

„Korzystając z porozumień o zawieszeniu broni, dowódca OPS (tzw. Operacja Połączonych Sił gen. Władimir) Krawczenko wydał podległym formacjom polecenie kontynuowania wydobycia terenu na kontrolowanym terenie. Na obszarze odpowiedzialności 59 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej ustalono fakty zamonowania na terenach osad Mironowski, Ługańskoje i na obrzeżach osady Troickoje”- poinformował na wczorajszym briefingu dla mediów Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Dodał, że „dowództwo Milicji Ludowej wzywa wszystkich obywateli zamieszkujących terytorium kontrolowane przez ukraińskie formacje zbrojne do zachowania szczególnej ostrożności i czujności, a także do dokładnego przemyślenia swoich tras przemieszczania się, unikania terenów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie. na miejsca rozmieszczenia sił zbrojnych Ukrainy”.


Poza tym USZ ponownie wyposażą swoje pozycje bojowe w rejonie Świetłodarska.

„Korzystając z porozumień o zawieszeniu broni, dowódca OPS (tzw. Operacja Połączonych Sił gen. Władimir) Krawczenko wydał podległym formacjom polecenie ponownego wyposażenia umocnień na stanowiskach bojowych jednostek. Nasz rekonesans odnotował pracę kompanii wsparcia inżynieryjnego 59 samodzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej w wyposażaniu stanowisk w rejonie osady Świetłodarsk”– poinformował Filiponenko.


Ponadto, tradycyjnie już Ukraińskie Siły Zbrojne utrudniały pracę dronów OBWE na linii kontaktowej.

USZ wykorzystały sprzęt do walki elektronicznej (EW) do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w pobliżu trzech osad w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił. 

„W obszarze odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy, w celu stłumienia sygnałów sterujących SMM OBWE w pobliżu osady Nowoaleksandrowka, Zołotoje i Nowotoszkowskoje, zarejestrowano wykorzystanie elektronicznych stacji bojowych ‚Bukowel-AD’ z mobilnej grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej.”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast, według wczorajszego raportu SMM OBWE- w odniesieniu do donieckiego odcinka frontu , 27 maja obserwatorzy odnotowali zakłócenie sygnału bezzałogowego statku powietrznego akcji bliskiego zasięgu należącego do SMM OBWE przez USZ podczas jego lotu w rejonie wsi Kirowo (ukraińskie Piwnicznoje).

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym na terenach mieszkalnych i w pobliżu osiedli:

– ️ 5 bojowych wozów piechoty i 1 bojowy wóz opancerzony w pobliżu miejscowości Nowotroickoje,

– ️ 5 BPM oraz 2 transportery opancerzone (MT-LB) i 4 bojowe pojazdy opancerzone w strefie mieszkalnej w miejscowości Nowotroickoje,

– ️ 1 BMP w pobliżu osiedla Codema,

– ️ 1 BRDM-2 w części mieszkalnej miejscowości Awdiejewka.

!!!Natomiast 26 maja obserwatorzy SMM OBWE z pomocą UAV krótkiego zasięgu ponownie zarejestrowali 5 min przeciwpancernych USZ, zainstalowanych w poprzek drogi T0509, 3,5 km na południowy wschód od osady Bierezowyje.

Dodatkowo, minionej doby USZ jeden raz naruszyły warunki zawieszenia broni prowadząc o godzinie 11:18, z kierunku Nowogorodskoje w stronę Szirkoj Bałki- na zachód od Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.

⚡„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 30 травня 2021 року.

Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації ігнорують режим припинення вогню та обстрілюють позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 29 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню.

Неподалік НОВОЗВАНІВКИ противник застосував міномети 120-го калібру та протитанкові ракетні комплекси.

Поблизу селища МАЙОРСЬК ворог відкривав вогонь із протитанкових ракетних комплексів.

Неподалік населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ російські окупанти двічі здійснили обстріл у бік позицій наших захисників із мінометів 82-го калібру, ручних та станкових протитанкових гранатометів.

У районі ПРИЧЕПИЛІВКИ противник відкривав вогонь з ручних протитанкових та підствольних гранатометів.

Окрім цього, противник здійснив обстріл цивільної інфраструктури населеного пункту ШУМИ з протитанкового ракетного комплексу. Цивільні особи не постраждали.

Бойових втрат серед наших захисників немає.

Використовуючи координаційний механізм Українська сторона СЦКК оперативно реагувала на порушення через СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 30 травня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими військовослужбовцями.

Сала Україні!🇺🇦

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2021r.- 2168 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie tzw. BLM. Cytat „Z wielkim smutkiem informujemy, że nasza Sasha Johnson została brutalnie zaatakowana i doznała rany postrzałowej głowy. Obecnie przebywa na intensywnej terapii i jest w stanie krytycznym. Atak nastąpił we wczesnych godzinach porannych, po licznych groźbach śmierci w związku z jej działalnością. Sasha zawsze aktywnie walczyła na rzecz czarnych i z niesprawiedliwościami, które otaczają czarną społeczność, a także była zarówno członkinią BLM, jak i członkinią komitetu wykonawczego Taking the Initiative Party”;
  https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/8170948,aktywistka-black-lives-matter-w-stanie-krytycznym-po-postrzale-w-glowe.html
  A tymczasem okazuje się że nie postrzelił jej żaden „biały faszysta”, a „czarnoskóry 18-latek” o którego prawa podobno „walczyła”…
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-wielka-brytania-postrzelona-aktywistka-black-lives-metter-cz,nId,5265328

  Polubione przez 4 ludzi

  • Brat , czyli Daniła Bagrowrat (1997)
   https://www.cda.pl/video/603690814

   Brat 2 (2000)
   https://www.cda.pl/video/6036995e7

   A pamiętasz tą słynną kwestię z 1:58:40 minuty filmu?
   – Chłopcze! Przynieś nam wódeczkę. (kelner odmawia ,bo startują)
   -Chłopcze! Nie zrozumiałeś? Wracamy do domu.

   Tą kwestię powtórzyła żona Nawalnego w samolocie, gdy wracali po tym ,,znoviczokowaniu” z Berlina do Moskwy.
   Ta scena stała się w Rosji kultowa, chyba zapodawałeś nam filmik ze sceną , w której w 2:02:40 minucie Daniła ogląda przez okno samolotu płonące miasta w trakcie rozruchów BLM.

   Tą kwestię powtórzyła też żona Nawalnego w samolocie ,gdy dawała wywiad w trakcie powrotu z Niemiec do Rosji.
   Co za debilna z niej blondynka.
   Sądziła, że jest bezkarna, bo Adolfina trzyma Putina za NS 2 jaja i on pozwolą im na tak prowokacyjny powrót do Rosji!?
   No to się przeliczyła.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciąg dalszy sprawy mieszania się ukraińskich polityków w ostatnie wybory prezydenckie w USA. Były prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko, który znalazł się „na celowniku” amerykańskich sledczych, na kanale ukroTV należącym do Poroszenki (który także znajduje się w „zainteresowaniu” Amerykanów) obwinił szefa Biura Prezydenta Ukrainy Jermaka o „robienie mu problemów w USA”. Oskarżył także byłą Ambasador USA w Kijowie Jovanovich o to ze gdy urzędowała na Ukrainie blokowała prowadzone przez niego śledztwa m.in dotyczące „prania” pieniedzy Janukowycza w funduszu ‚Franklin Tempelton”;
  https://strana.ua/news/335955-jovanovich-kryshevala-fond-po-otmyvaniju-deneh-janukovicha-jurij-lutsenko-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Jeden z deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy skomentował „falę” ćwiczeń „struktur siłowych” (armii, SBU i tzw. obrony terytorialnej) jaka ostatnio przechodzi przez Ukraine. Według niego władze w Kijowie szykuja sie na pacyfikację masowych protestów w związku z pogarszającymi sie nastrojami społecznymi na Ukrainie. Stwierdził także ze jeden ze sztandarowych projektów obecnych władz Ukrainy ‚Wielkie Budownictwo” (modernizacja i budowa dróg i mostów) został „przechrzczony” przez Ukrainców na „Wielkie Złodziejstwo”;
  https://replyua.net/blog/254715-gubernatory-zelenskogo-nachali-trenirovatsya-kak-otbivat-ataki-mitinguyuschih-v-regionah.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ładna fotka przewodnia dzisiejszej relacji. To z balu dla młodych przyszłych oficerów republiki. Przyszłość sił porządkowych i bezpieczeństwa w DRL:

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejny „njus” z „juesej” Demonstracja poparcia dla Palestyny w Waszyngtonie;
  https://pbs.twimg.com/media/E2nMK9BXoAMjCzT?format=jpg&
  https://colonelcassad.livejournal.com/6807088.html
  I jeszcze w teamcie tego co dzieje się zza Atlantykiem, nie ustają protesty w Kolumbii, pomimo tego że tamtejszy „prozachodni i liberalny” prezydent Ivan Duque wycofał się z projektu gwałtownego podwyższenia podatków. Do Cali ogarnietego zamieszkami i pogrążonego w chaosie Duque wysłał 7 tysięcy żołnierzy;
  https://www.nbcnews.com/nightly-news/video/escalating-protests-in-colombia-113995333602
  https://www.france24.com/en/americas/20210529-colombia-s-duque-deploys-military-to-cali-after-at-least-three-die-as-protests-continue

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Do 21 tys. zł bezzwrotnej pomocy – tyle oferuje ukraiński rząd tym, którzy zdecydują się wrócić do kraju i otworzyć tam własny biznes. Ukraińscy przedsiębiorcy, którzy osiedlili się w Polsce, oceniają jednak, że te pieniądze są tak małe, iż pomogą co najwyżej fryzjerce czy kosmetyczce.
  Juz znaleźli się cwaniacy co chcą załapać się na program bez konieczności przenoszenia interesu na Ukrainę
  cytat:
  Kilku moich znajomych, którzy prowadzą w Polsce firmy transportowe, zapowiedziało, że wystąpią o te pieniądze, ale wcale nie po to, by tam wracać, ale by spłacić tymi pieniędzmi kolejne raty kredytowe na sprzęt, który leasingują – mówi wprost Olga.
  https://www.money.pl/gospodarka/ukraina-rzad-namawia-do-powrotow-i-oferuje-pieniadze-na-start-emigranci-mowia-nie-6639229271169920a.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Takie małe OT
  Sprawdziłem jak po dwóch miesiącach wygląda sytuacja z zawieszeniem współpracy partnerskiej miast z Polski i Tarnopola. Dla przypomnienia włodarze Tarnopola nadali nową nazwę miejskiemu stadionowi imieniem Romana Szuchewycza. Tym samym uczcili pamięć mordercy Polaków. Pomimo apeli ambasadora i środowisk patriotycznych tylko włodarze Radomia i Nysy zdecydowali się na ostra reakcję.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/wladze-radomia-tarnopol-nie-jest-naszym-miastem-partnerskim/
  Przedstawiciele Tarnowa, Elbląga i Chorzowa przekładali decyzje/lawirowali tak jakby chcieli, aby niewygodny temat przycichł.
  Minęło ponad 2 miesiące i nadal nie ma decyzji władz samorządowych.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Lechu. Tyś walczył dla idei

  Długie lata bez nadziei

  Ciągle byłeś człowiek mały

  Aż nadszedł czas chwały

  Na szczyt wyniosły Cię boje

  Stałeś się człowiekiem sławnym

  W kraju, związkowcem wytrawnym

  Tak samo myślała zagranica

  Upartość z zawziętością czyli przylbica

  Nie została przez komunę zdarta

  Twa dusza była. rogata i uparta

  Stałeś się znany przed światem

  W zamian blask ducha pokryło szkarłatem

  I Nobel trafił w Twe ręce

  Gdy Ty pokojowo, walczyłeś w męce

  Skąd czerpałeś na to siły

  Jakie duchy podpowiadając ci mówiły

  Że zwyciężysz komunę sobą

  A lud pójdzie za Tobą

  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-wiersz-lecha-walesy-napisal-o-wyniesieniu-na-szczyt-i-staniu,nId,5265546

  Tyś nie walczył dla idei, ale za prozaiczny szmal, dokładnie tak samo jak większość z tego kręgu byłych opozycjonistów.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 9. W temacie sztandarowego programu Zełenskiego czyli ‚Wielkiego Budownictwa” („przechrzczonego” przez Ukrainców na „Wielkie Złodziejstwo”), cytat „Ambasada amerykańska w Kijowie pogratulowała „Ukrawtodorowi” i amerykańskiej korporacji „Bechtel Corporation” podpisania porozumienia o współpracy przy projektach budowy obwodnicy Kijowa”;
  https://strana.ua/news/335964-posolstvo-ssha-odobrilo-sotrudnichestvo-ukravtodora-i-bechtel-corporation.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Na razie to tylko deklaracje, zobaczymy czy za słowami pójdą czyny i czy korporacja otrzyma upragnione kontrakty. W tym roku Ukraina podpisała szereg umów z zagranicznymi partnerami: większość z nich będzie kredytowane przez banki/kraje których firmy będą pracowały/dostarczały towary na Ukrainę.
   Min Francja dostarczy nowe elektryczne lokomotywy i trolejbusy-wartość kontraktu opiewa na bagatela 1.3 miliarda euro. Brytyjczycy dostarczą okręty i zmodernizują porty wojskowe-koszt 1.25 miliarda funtów.
   To, że konieczne są remonty infrastruktury na Ukrainie i zakup nowych pojazdów nie podlega wątpliwości. Niemniej działania rządu w Kijowie są podobne do decyzji naszych „elyt” z Warszawy-zakup drogich zagranicznych zabawek bez sprawdzenia czy rzeczywiście stosunek jakość/cena jest opłacalny. Tylko dlatego, że jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na pozyskanie sprzętu.
   W dodatku wszystkie te zakupy są robione na kredyt. Co ważne spłata zobowiązań ma rozpocząć się za mniej niż 5 lat. W sytuacji, gdy budżet Ukrainy jest dopięty ledwo ledwo, a wzrost PKB nie zachwyca to przyszłe ekipy będą miały nie lada problem ze spłata zobowiązań.
   W podobną pułapkę pieniężną wpadło już ukraińskie MON-kredyty brane w zagranicznej walucie po spadku wartości hrywny mocno ciążą na budżecie i stanowią kilka procent całego budżetu na uzbrojenie-a to dopiero przedsmak tego co się zbliża.

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Chiny podają obecnie 13,6 mln dawek szczepionek dziennie swoim obywatelom, czyli więcej, niż pozostałe 193 kraje świata łącznie – informuje szwajcarski bank UBS w swoim raporcie. W zestawieniu wszystkich państw Polska znajduje się na 14. pozycji pod względem procentowego udziału w liczbie osób zaszczepionych w społeczeństwie.
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8177079,w-chinach-podano-ponad-620-mln-szczepionek-na-covid-19-rosnie-ognisko-zakazen-w-kantonie.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Chcemy, by cudzoziemcy mieli łatwość przyjazdu do Polski, rozpoczęcia tu pracy, zwłaszcza w zawodach, w których brakuje nam rąk do pracy – oświadczyła w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Resort pracuje nad zmianami w zakresie przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wiceminister-chcemy-by-cudzoziemcy-mieli-latwosc-przyjazdu-do-polski-i-rozpoczecia-tu-pracy/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.