Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2021r.- 2169 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 438.

Prokuratura Generalna Ługańskiej Republiki Ludowej wszczęła postępowanie karne przeciwko Romanowi Protasewiczowi, który został zatrzymany na Białorusi pod zarzutem organizowania masowych zamieszek.

 Według prokuratury, od lata 2014 do zimy 2015 roku, Protasewicz brał udział w działaniach wojennych w Donbasie jako najemnik ukraińskiego batalionu Azow. Wzt. jest podejrzany o ludobójstwo, udział w organizacji terrorystycznej i użycie broni masowego rażenia.

W Ługańskiej Republice Ludowej wszczęto postępowanie karne przeciwko zatrzymanemu na Białorusi byłemu redaktorowi naczelnemu kanału NEXTA-Telegram Romanowi Protasewiczowi. Wynika to z komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Prokuratury Generalnej ŁRL.

Prokuratorzy ustalili, że latem 2014 roku Protasiewicz dobrowolnie wstąpił do ukraińskiego batalionu Azow, który w ŁRL jest uznawany za organizację terrorystyczną. „Do zimy 2015 roku brał udział w walkach na terenie Donbasu jako zastępca dowódcy łączności drugiej kompanii uderzeniowo-szturmowej batalionu Azow”– poinformowała prokuratura .

„Tak więc Protasewicz Roman Dmitriewicz, używając ciężkiej broni (armaty MT-12, haubice D-30, moździerze, działa przeciwlotnicze), popełnił szereg szczególnie ciężkich zbrodni, wyrażających się ostrzeliwaniem osiedli Donieckiej Republiki Ludowej, w wyniku czego w przypadku śmierci i obrażeń ludności cywilnej, zniszczenia i zniszczenia infrastruktury cywilnej”napisano w oświadczeniu prokuratury.


Oprócz udziału w organizacji terrorystycznej Protasewicz jest podejrzany przez ługańską prokuraturę o stosowanie środków i metod wojskowych zabronionych przez traktaty międzynarodowe, czyli o stosowanie broni masowego rażenia wobec ludności cywilnej, a także ludobójstwo.

Kilka dni wcześniej, bo 26 maja, także szef KGB Białorusi Iwan Tertel ogłosił, że Protasiewicz walczył w Donbasie po stronie Ukrainy.

„Nie można zaprzeczyć, że ta osoba w pełni odpowiada definicji terrorysty, wojownika-najemnika, uczestnika krwawych wydarzeń (w ramach udziału w szeregach batalionu Azow) związanych z okrucieństwami i śmiercią cywilów na południowo-wschodniej Ukrainie”– powiedział Iwan Tertel w rozmowie z dziennikarzami, dodając, że  „to nie tylko nasze dane i dane z dochodzenia, ale także fakty przedstawione w mediach, z osobistymi zeznaniami Protasewicza”.

Ponadto, jak powiedział Tertel, Protasewicz wyznał w śledztwie, którzy politycy, organizacje i służby specjalne sponsorują wywrotowe działania przeciwko białoruskim władzom. Sam Protasewicz „aktywnie wykorzystywał doświadczenia zdobyte na Ukrainie” w stosunku do Białorusi- stwierdzi szef białoruskiej KGB.

„(Protasewicz- dopisek mój) był organizatorem i koordynatorem zamieszek, które zagrażały życiu i zdrowiu zwykłych obywateli i funkcjonariuszy organów ścigania”– powiedział Tertel.

Wcześniej przywódca ukraińskiej partii „Korpus Narodowy” Andrij Biletski potwierdził, że Protasewicz był w Donbasie, ale rzekomo jako dziennikarz.

„Tak, Roman naprawdę, razem z Azowem i innymi jednostkami wojskowymi, walczył przeciwko okupacji Ukrainy. Był z nami w Szirokino, gdzie został ranny. Ale jego bronią jako dziennikarza nie był karabin maszynowy, ale słowo”– powiedział Biletski.

Media podały, że Protasewicz wyjechał na Ukrainę w 2014 roku, gdzie spotkał się z aktywnym uczestnikiem „Majdanu” Igorem Guzem. Podobno, za jego sugestią, dobrowolnie dołączył do Azowa i przeszedł specjalne szkolenie. Sam Protasewicz twierdził, że pracował w Donbasie w strefie działań wojennych jako dziennikarz.

Pojawiły się także zdjęcia, na których młody mężczyzna, bardzo podobny do Protasewicza, stoi w mundurze wojskowym z naszywką azowską i bronią w rękach. Według KGB Białorusi zdjęcia te znaleziono podczas przeszukania telefonu samego Protasewicza.

26-letni Roman Protasewicz leciał 23 maja samolotem Ryanair z Aten do Wilna. Samolot w trybie alarmowym wylądował na lotnisku w Mińsku z powodu wiadomości o bombie na pokładzie. Następnie okazało się, że informacje były fałszywe.

Protasewicz został usunięty z samolotu, zatrzymany, a następnie aresztowany. Białoruskie władze zarzucają mu organizowanie protestów i zamieszek. Grozi mu do 15 lat więzienia. Przypomnijmy, że kanał NEXTA– Telegram, który był redagowany przez Protasewicza, został uznany przez białoruskie władze za ekstremistyczny. Wraz z Protasewiczem zatrzymano 23-letnią rosyjską obywatelkę Sofię Sapegę, z którą przebywał na wakacjach w Grecji. Została aresztowana na dwa miesiące. Według rosyjskiego MSZ Sapega nie została jeszcze postawiona w stan oskarżenia.

Po aresztowaniu Protasewicza i Sapiegy szereg krajów UE zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla białoruskich samolotów i zaleciło swoim liniom lotniczym, aby nie latały nad Białorusią. 27 maja władze ukraińskie ogłosiły również zakończenie lotów ze swoim północnym sąsiadem.

27 maja samolot Belavia lecący z Mińska do Barcelony nie mógł wejść w polską przestrzeń powietrzną, ponieważ Francja w ostatniej chwili odwołała uzgodniony plan lotu. Jak wynika z danych opublikowanych na stronie Flightradar24, wzt. samolot przez jakiś czas kołował na niebie nad graniczącym z Polską obwodem brzeskim, po czym wrócił na lotnisko. Na Białorusi incydent został uznany za naruszenie prawa międzynarodowego.

Z kolei strona rosyjska nie dopuściła austriackiej linii lotniczej Austrian Airlines na lot z Wiednia do Moskwy alternatywną trasą, która nie przechodziła przez przestrzeń powietrzną Białorusi. „Firma odwołała lot”– poinformował przedstawiciel austriackiego przewoźnika lotniczego.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał wcześniej państwa europejskie do zaprzestania demonizowania białoruskich władz. 

„Białoruskie władze od pierwszych minut po tym incydencie jasno mówiły o swojej gotowości do jawności, otwartego śledztwa, przyjęcia odpowiednich ekspertów, dostarczenia wszelkich informacji i niezbędnych materiałów”– powiedział szef rosyjskiego MSZ.


Jednak, na te zapewnienia strona zachodnia jest głucha, bo ma swój kolejny cel, jakim jest odsunięcie od władzy Łukaszenki wraz z jego ekipą. A żeby to osiągnąć, wykorzystuje się każdy pretekst.


*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE wieczorem 27 maja kamera należąca do tej organizacji zainstalowana 2 km na wschód od wsi Bogdanowka zarejestrowała 4 pociski około 1–3 km na południowy wschód od tej miejscowości. W dniu 28 maja, w czasie patrolowania miejscowości Pietrowskoje, patrol SMM OBWE usłyszał 3 strzały z broni ręcznej około 1,5 km na południowy zachód. Szacuje się, że wszystkie te naruszenia miały miejsce w miejscu wycofania się z rejonu Pietrowskiego.

27 maja przelatując nad rejonami  osady Iljicz (ukraińska Iljinowka), Awdiejewką, Marinką, Artiemowskiem (ukr. Bachmut) UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał z obu modułów GPS.

Także przelatujące nad obszarami w pobliżu punktu kontrolnego w rejonie miejscowości Nowotroickoje, 3 UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zostały zakłócone przez sygnał GPS.

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym na terenach mieszkalnych i w pobliżu osiedli:

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu miejscowości Codema,
– ️ 1 transporter opancerzony (BTR-70) w pobliżu miejscowości Nowobachmutowka.

Poza tym, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu było spokojnie i strona ukraińska powstrzymywała się od prowokacji zbrojnych i ostrzeliwania celów na terytorium DRL

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano obszar wsi Kalinowo-Borszczewatoje przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.

⚡

„Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 31 травня 2021 року

Сала Україні!

Протягом минулої доби, 30 травня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню.

В районі населеного пункту МАЙОРСЬК російсько-окупаційні війська відкривали вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 82-го калібру, ручних та станкових протитанкових гранатометів, а також зі стрілецької зброї.

У тому ж напрямку окупанти двічі з ручних протитанкових гранатометів здійснили дистанційне мінування мінами ПОМ-2.

По позиціям українських захисників в районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 окупанти вели вогонь з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Бойових втрат серед наших захисників немає.

Українська сторона СЦКК використовуючи координаційний механізм оперативно реагувала на порушення через СММ ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 31 травня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

В районі проведення операції Об’єднаних сил ситуація повністю контрольована українськими військовослужбовцями.

Сала Україні!🇺🇦

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2021r.- 2169 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny samolot „Ryan Air” został „uziemiony” tym razem na lotnisku w Berlinie. Cytat „Awaryjne lądowanie samolotu Ryanaira. Maszyna leciała z Dublina do Krakowa…W poniedziałek rano dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada potwierdził, że powodem decyzji o awaryjnym lądowaniu w Berlinie była telefoniczna informacja o podłożonej bombie. Dotarła ona do jednego z pracowników informacji portu lotniczego w Krakowie”. Ciekawe czy za ten akt „terroryzmu państwowego” Niemcy zostaną objęte sankcjami jak zrobiono to z Białorusią…
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-awaryjne-ladowanie-samolotu-ryanaira-maszyna-leciala-z-dubli,nId,5266169#crp_state=1

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Międzynarodowy skandal szpiegowski z amerykańskim wywiadem w roli głownej. Niemiecki „Süddeutsche Zeitung” ujawnił ze amerykańskie „specsłużby” z pomocą wladz Danii prowadziły podsłuchy czołowych polityków z UE, m.in z Francji oraz Niemiec;
  https://strana.ua/news/336051-vlasti-danii-pomohali-ssha-shpionit-za-politikami-iz-mnohikh-stran-es.html
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8177554,afera-podsluchowa-dania-szpiegowanie-politykow-merkel.html
  W sprawie głos zabrało już MSZ Francji którego rzecznik w wydanym oficjalny komunikacie stwierdził że jest to „bardzo poważna sprawa” która wymaga dokładnego wyjaśnienia;
  https://ria.ru/20210531/frantsiya-1734879789.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł o „bandyckiej wojnie” na Zakarpaciu m.in o kontrole nad szlakami przemytniczymi, w którą zamieszani sa także „bojówkarze” z banderowskiego ‚Prawego Sektora”, którzy w lipcu 2015 roku urządzili w Mukaczewie strzelanine z członkami jednego z miejscowych gangów przemytniczych. Parę dni temu z kolei na lotnisku we Lwowie zatrzymano jednego z „worów w zakonie” z Zakarpacia który podejrzany jest o dokonanie zabójstwa w 2020 roku rapera z Mukaczewa;
  https://strana.ua/news/335981-vojna-kriminalnykh-klanov-zakarpatja-za-narkotrafik.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraiński ekspert d/s energetyki Dmytro Marunicz skrytykował przedstawiony przez władze Ukrainy plan dotyczący zaprzestania spalania węgla i innych surowców, które powodują zanieczyszczenie atmosfery. Według niego wdrożenie takiego planu w życie może kosztować Ukrainę nawet 100 mld euro oraz moze spowodować że „taryfy za energię elektryczną w kraju wzrosną tak bardzo, że zwykli konsumenci po prostu nie będą w stanie za to zapłacić”;
  https://replyua.net/news/254836-ekspert-plany-ukrainy-po-sokrascheniyu-vybrosov-ostavyat-stranu-bez-elektrichestva.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • To zachód od 150 lat intensywnie rozwijając przemysł doprowadził ekosystem ziemi do tego stanu.

   Niech teraz nie ograniczają w ten sposób konkurencji, blokując rozwój przemysłu krajów rozwijających się.

   Jak te kraje osiągną poziom uprzemysłowienia taki jaki jest w Niemczech , czy we Francji, do dopiero za 100 lat (widząc co się stało z naszym przemysłem) kraje te mogą przystąpić do tej ,,polityki klimatycznej”.

   No, chyba, że zgodzą się na ,, zrównoważoną, czyli sprawiedliwą politykę klimatyczną”, to znaczy: Zachód stopniowo likwiduję swój przemysł ,,high tech” , dający mu przewagę konkurencyjną, a kraje rozwijające się spowalniają swój przemysł z wysokim ,,śladem węglowym” a w zamian dostają z Zachodu ,,know how” do rozwoju ,,czystego przemysłu”.

   Być może, mam nadzieję, że system po 50 latach dojdzie do równowagi.

   Polubione przez 4 ludzi

  • Dodajmy, ze to wymóg podpisanej umowy z UE z 2014 roku. Wtedy na fali euforii przyjęto szereg deklaracji/postanowień, które obecnie odbijają się czkawką Ukrainie. Ponadto, UE nie oferuje (tak jak krajom członkowskim) większych pakietów pomocy-po prostu domaga się de facto likwidacji przemysłu ciężkiego.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. W Krzemieńczuku policja wzięła szturmem mieszkanie z którego ostrzeliwał sie naćpany mężczyzna;
  https://strana.ua/news/336139-v-kremenchuhe-muzhchina-rasstreljal-politsejskikh-iz-okna-mnohoetazhki.html
  W Kijowie ukraińska policja zatrzymała czterech członków gangu, w tym obcokrajowców, który zajmował się „wymuszaniem długów” i uwolniła przetrzymywaną przez nich „dłużniczkę”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4362726-v-kyeve-polytsyia-osvobodyla-pokhyschennuui-zhenschynu
  Plus sztandarowy program Zełenskiego ‚Wielkie Budownictwo” w rzeczywistości…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1399320773320392705

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem sąd apelacyjny w odessie uległ „naciskom” ze strony „ukropatriotów” (oraz Ambasady USA) i zamienił kare 7 lat wiezienia dla Serhija Sterneki, byłego „lidera” banderowskiego ‚Prawego Sektora” w Odessie, za porwanie i torturowanie samorządowca z obwodu odeskiego na 3 lata wiezienia w zawieszeniu na rok. Dzięki temu Sternenko, który oskarżany jest również o zamordowanie człowieka podczas ulicznej bójki, jest juz oficjalnie na wolności…
  https://strana.ua/news/336145-sud-opravdal-sternenko-po-delu-o-pokhishchenii-cheloveka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Daria Poliudowa „lewicowa aktywistka” m.in wielbiąca kijowski majdan i ogólnie wszystko co „przypełźnie” z „wolnej i demokratycznej” Ukrainy, 32 lata na karku o „zdradzie” jaka ją spotkała ze strony…mamy która jej „wyczyściła” konto, w celu opłacenia kary jaka nałozono na „córunie”, z pieniędzy jakie jej przekazywał Chodorkowski…

  A pieniądze raczej jej nie będa potrzebne ponieważ na 6 lat udaje się na „wczasy klimatyczne”, na tyle bowiem rosyjski sąd „wycenił” zachwalanie przez nią terrorysty Basajewa;
  https://www.znak.com/2021-05-31/lidera_levogo_soprotivleniya_daryu_polyudovu_prigovorili_k_6_godam_kolonii

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.