Wojna domowa na Ukrainie 04.06.2021r.- 2173 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 442.

Odmowa Kijowa nawiązania kontaktu z przedstawicielami Donbasu to główna przyczyna impasu w negocjacjach”– stwierdził zastępca szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Kozak.

Negocjacje w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie od sześciu lat znajdują się w impasie ze względu na niechęć strony ukraińskiej do kontaktów z przedstawicielami republik ludowych. O czym poinformował Dmitrij Kozak w wywiadzie dla telewizji „Rosja-24”.

„Kijów nie cieszy fakt, że muszą komunikować się z przedstawicielami Donbasu. To jest główny problem, który staramy się rozwiązać również w Grupie Kontaktowej. Z tego powodu wszystkie sprawy stoją, są w impasie i kwestie rozejmu, a wdrożenie tego mechanizmu (dodatkowe środki kontroli zawieszenia broni – dopisek mój), który zapewnia ten rozejm, oraz kwestie polityczne, humanitarne, gospodarcze . To podstawowy powód, dla którego od sześciu lat jesteśmy w impasie”– powiedział Kozak.

Zwrócił uwagę też na to, że zaostrzenie napięcia w strefie konfliktu nastąpiło w okresie styczeń-marzec br. i zostało celowo zainicjowane przez Kijów, zgodnie z interesami polityki wewnętrznej i zagranicznej obecnego rządu ukraińskiego. Oczywiście pod dyktando i za pełną zgodą jego zagranicznego protektora.

Dzisiaj, zgodnie z obserwacjami, które dokonaliśmy, jest całkiem oczywiste, że inicjacja tych ataków następuje z terytorium kontrolowanego przez Kijów. Jest to więc historia stworzona przez człowieka”– podsumował wiceszef administracji prezydenckiej.

Kozak, który kieruje rosyjską delegacją na rozmowach w Donbasie na poziomie doradców przywódców normandzkiej czwórki, podkreślił, że Moskwa opowiada się za maksymalną otwartością negocjacji zarówno w Grupie Kontaktowej, jak iw formacie normandzkim.

Pomimo to, pierwszy prezydent Ukrainy i obecnie szef delegacji kijowskiej do Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. Donbasu Leonid Krawczuk uważa, że ​​po przeniesieniu negocjacji z Mińska do innego kraju, negocjacje muszą zostać sformatowane, uprawnienia grupy poszerzone i wprowadzeni urzędnicy rankingowi.

Krawczuk przypomniał, że zwrócił się do rządu w Warszawie z propozycją przeniesienia negocjacji do Polski i odniósł wrażenie, że „nie ma oporu, jest za to chęć ze strony polskich władz”.

„Kiedy zastąpimy Mińsk Warszawą lub powiedzmy innym krajem, Genewą- mówię warunkowo, to będzie można mówić o przeformatowaniu samego porozumienia w Mińsku, aby go poszerzyć, nadać mu bardziej precyzyjne uprawnienia, bo teraz praktycznie nie ma on autorytetu. Głosimy, że tak powiem, rzeczy doradcze. I myślę, aby zapewnić szersze uprawnienia, a być może myślę, że byłoby nawet słuszne wprowadzenie do formatu mińskiego wysokich rangą urzędników.”– powiedział na antenie kanału telewizyjnego „Ukraina 24”.

Polska może zastąpić Białoruś jako platforma negocjacji w sprawie Donbasu. Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki wystąpił z propozycją zastąpienia Mińska Warszawą.


Zdaniem ambasadora, jeśli kraje czwórki normandzkiej wybiorą Polskę do negocjacji w sprawie rozwiązania sytuacji w Donbasie, Rosja i Zachód mogą uzgodnić „jednorazowe” zniesienie sankcji wizowych. Cichocki proponuje Warszawę, Kraków lub „inne odpowiednie miejsca” jako miasto do negocjacji.

Jednocześnie ambasador RP w Kijowie zaznaczył, że nie wie, czy jego kraj jest uważany za następcę Białorusi. O takiej możliwości dowiedział się od ukraińskich urzędników.

Jak wiadomo w Kijowie ogłosili chęć zastąpienia Mińska kolejną platformą negocjacji w sprawie Donbasu. Według szefa ukraińskiej delegacji do TGK Leonida Krawczuka Białoruś stała się całkowicie „prorosyjska”, a Mińsk jest „pod obcasem” Moskwy. Jako alternatywę Krawczuk zasugerował wybór innego kraju europejskiego, w szczególności Szwecji.

Oprócz zmiany platformy negocjacji w Kijowie wyrazili chęć zwiększenia liczby członków Normandii Czwórki. Krawczuk proponuje przyłączenie do negocjacji Stanów Zjednoczonych, natomiast Zełenski generalnie proponował zmianę formatu, dołączając do niego Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Kanadę, podnosząc do dyskusji kwestie Krymu i Nord Stream 2.

Mimo wszystkich oświadczeń Mińsk jest gotowy do dalszej akceptacji negocjacji w sprawie Donbasu.

Oczywiście, przedstawicieli republik- a więc drugiej strony w pertraktacjach, Kijów nie raczył się zapytać, ani nawet poinformować o swoich nowych propozycjach.

A jak wiadomo, bez zgody republik Donbasu, żadne istotne zmiany dotyczące rokowań nie mają racji bytu. No chyba, że Kijów chce pertraktować sam ze sobą, ewentualnie z przedstawicielami Polski dzielić skórę na niedźwiedziu, czy też jak to drzewniej mówiono: w sprawie „darowania Niderlandów”, a w tym przypadku Donbasu 🙂

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) zablokowały pracę dronów OBWE w pobliżu wsi Trechizbienka.

Ukraińskie Siły Zbrojne wykorzystywały wojnę elektroniczną do zakłócania działania bezzałogowych statków powietrznych SMM OBWE w pobliżu miejskiej osady Trechizbienka.  Służba prasowa Wydziału Ludowej Milicji ŁRL zwróciła uwagę na to, że „żołnierze ukraińscy nadal utrudniają pracę obserwatorom OBWE. W rejonie osiedla Trechizbienka mobilna grupa 20 batalionu EW przy pomocy stacji Bukowel-AD stłumiła sygnał kanału kontrolnego UAV misji OBWE, aby uniemożliwić obserwatorom zarejestrowanie sprzęt wojskowy rozmieszczonego na tym obszarze”.

WML ŁRL odnotował także, że ​​„w wyniku bezprawnych działań wroga bezzałogowy statek powietrzny SMM OBWE dokonał awaryjnego lądowania, do tej pory obserwatorzy OBWE nie byli w stanie odnaleźć zaginionego UAV”.

Poza tym, Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofania sił i sprzętu w regionie Zołotoje.

„Na dawnych stanowiskach Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje odnotowano obecność dwóch żołnierzy 92 brygady”– poinformowała służba prasowa departamentu resortu obrony ŁRL.

Ponadto, USZ rozmieściły pojazdy opancerzone i działa przeciwlotnicze w pobliżu budynków mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

„W obszarze odpowiedzialności 59 samodzielnej zmotoryzowanej brygady piechoty znaleziono transporter opancerzony MT-LB, działo przeciwlotnicze ZU-23 i bojowy wóz piechoty BMP-1 w strefie mieszkalnej miejscowości Klinowoje”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Ministerstwo  Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL zidentyfikowało pracowników Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaangażowanych w rekrutację personelu wojskowego i ludności cywilnej ŁRL.

Poinformowała służba prasowa Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL.

W wydanym wczoraj komunikacie zaznaczono, że w pierwszej połowie 2021 r. pracownicy departamentu bezpieczeństwa ujawnili „fakty rekrutacji przez SBU cywilów przebywających na terenach czasowo kontrolowanych przez Ukrainę, którzy następnie wstąpili do służby wojskowej w szeregach Milicji Ludowej ŁRL. Ustalono również fakty rekrutacji żołnierzy podczas ich pobytu w niewoli.„

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL zidentyfikowało funkcjonariuszy SBU werbujących żołnierzy Milicji Ludowej ŁRL i cywilów:


– Konopada Światosław Romanowicz, ur. 4 sierpnia 1991 r. przy Wydziale Międzyrejonowym Markowa (LRO) III Zarządu Głównego Zarządu (GU) SBU w obwodach donieckim i ługańskim, pracownik SBU w obwodzie lwowskim,


– Sinitskij Stanisław Gennadiewicz, ur. 10 czerwca 1992 r., pracownik Zarządu III Zarządu Głównego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie donieckim i ługańskim, detektyw wydziału kontrwywiadu,


– Sachno Maksim Anatoliewicz, ur. 30 kwietnia 1990 r., starszy pracownik sektora KZID SIB i ZNG Starobielskiego MRO w 3 Dyrekcji Dyrekcji Służby Bezpieczeństwa w obwodach donieckim i ługańskim.  

W stosunku do ww. przekazano już materiały do ​​rozwiązania kwestii ich ścigania.

Departament wyjaśnił, że „w trakcie rekrutacji ukraińskie służby specjalne aktywnie wykorzystywały zagrożenia dla życia i zdrowia żołnierzy i ich bliskich krewnych mieszkających na terytorium czasowo kontrolowanym przez Ukrainę, dodatkowo programoczekuje się w domu’ został wykorzystany do pozyskania poufnej współpracy. W celu zapobieżenia popełnieniu przestępstwa z art. 335 ‚Zdrada’ i 336 ‚Szpiegostwo’ kk ŁRL, według stanu faktycznego MBP ŁRL, żołnierzom Milicji Ludowej ŁRL wydano 18 oficjalnych ostrzeżeń”- poinformowało Ministerstwo BP ŁRL. 

Przypomniano też, że „współpraca z zagranicznymi służbami specjalnymi jest przestępstwem zgodnie z ustawodawstwem Ługańskiej Republiki Ludowej”. Jednocześnie, zgodnie z zapisem art. 335 kk LPR („zdrada stanu”) oraz art. 336 kk LPR („szpiegostwo”) terminowe zawiadomienie o zaangażowaniu we współpracę jest podstawę zwolnienia z odpowiedzialności karnej.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, bezzałogowe statki powietrzne SMM OBWE- dalekiego zasięgu, zarejestrowały obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa, w tym na obszarach mieszkalnych i w ich pobliżu:

– ️ 3 bojowe wozy piechoty w obiekcie w pobliżu dzielnicy mieszkalnej n. przedmiot Suchaja Bałka,

– ️ 1 działko przeciwlotnicze (ZU-23), 1 BMP-1 i 1 transporter opancerzony (MT-LB) w obiekcie w pobliżu osiedla mieszkaniowego osady Klinowoje,

– ️ 5 bojowych wozów piechoty w strefie mieszkalnej miejscowości Biała Góra.

Poza tym, w ciągu minionej doby- na obu odcinkach frontu (ługańskim i donieckim), nie doszło do naruszania przez stronę ukraińską warunków zawieszenia broni.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 4 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Протягом минулої доби, 3 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, обстрілів зі сторони збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.

Станом на 7 ранку, 4 червня, зафіксоване 1 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ. Так, неподалік населеного пункту ПІСКИ ворог відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру.

Внаслідок ворожих обстрілів бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає.

Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.

Українські військовослужбовці й надалі контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4147 транспортних засоби та 4525 осіб.

Виявлено 66 адміністративних правопорушень.За вказаний період поліцейськими розкрито 6 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 937 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 810 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на тимчасово окуповану територію України прослідувала 1 особа.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.06.2021r.- 2173 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie. W Odessie policja zatrzymała jednego ze współpracowników przywódcy tzw. automajdanu w Odessie Marka Gordienki. „Aktywista” podejrzany jest o wymuszanie „haraczu” od jednej z odeskich biznesmenek, wcześniej był już on zatrzymany i skazany za nielegalne posiadanie broni (za co otrzymał wyrok w zawieszeniu);
  https://odessa.strana.ua/336825-v-odesse-politsija-zaderzhala-mestnoho-aktivista-avtomajdana-evhenija-rezvushkina.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. W prywatnej klinice w Odessie w wyniku nieumiejętnego obsługiwania aparatu do badań rezonansem magnetycznym wytworzone przez niego pole magnetyczne wciągneło pacjentkę na wózku inwalidzkim (!) Pacjentce nic sie nie stało, ale ranny został pomagający jej mężczyzna, uszkodzony został także wózek inwalidzki którym sie poruszała oraz sam aparat o wartości 100 tys. dolarów;
  https://strana.ua/news/336845-v-odesse-apparat-mrt-zasosal-muzhchinu-s-invalidnoj-s-koljaskoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Na Ukrainie, na przełomie maja/czerwca doszło do kilku lokalnych podtopień w wyniku oberwań chmur. Dniepr też ucierpiał. Prawdę powiedziawszy sadząc po skali opadów i „technologii” remontów, jestem zdziwiony, że tylko cztery rozpadliny się pojawiły.

   Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie ‚dziennikarza” Protasewicza,który „pokajał się’ za swoje „grzechy” w białoruskiej telewizji publicznej. Tak jak pisałem zestrachał się on po prostu że zostanie przekazany ŁRL która chce go osądzić za jego „dokonania” gdy „wyzwalał” Donbas w szeregach ‚Azowa”. Cytat „Według Protasewicza był w „Azowie” przez kilka miesięcy, ale nie nosił nawet munduru wojskowego. A jego zdjęcia w kamuflażu i kamizelce taktycznej, które krążyły po Internecie, zostały „zrobione na poligonach” i w przypływie „absolutnie niepoprawnego romantyzmu wojskowego”.
  Stwierdził, że nie walczył i „zajmuje się głównie fotografią”. Przyznał się jednak, że miał karabin maszynowy, który został mu przekazany w batalionie [Pułku MSW Ukrainy ‚Azow”].
  Ogólnie rzecz biorąc, Protasewicz uważa, że ​​podróż do Donbasu „była błędem”.
  „To był największy błąd w moim życiu. To jedyna rzecz, której naprawdę żałuję” – powiedział, dodając, że obawia się wniosku o ekstradycję do „ŁRL”, gdzie wszczęto przeciwko niemu sprawę karną”;
  https://strana.ua/news/336822-protasevich-rasskazal-o-poryve-voennoho-romantizma-na-sluzhbe-v-azove-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Cytat „W Bułgarii w epicentrum skandalu znalazł się szpital państwowy, który jest podejrzany o wykonywanie przeszczepów narządów z naruszeniem prawa. W szczególności okazało się, że wysokiej rangi urzędnik państwowy zdołał umieścić swoje nazwisko na szczycie listy oczekujących i tym samym przyspieszył operację przeszczepu wątroby. I takie przypadki nie były odosobnione”. Proceder polegał na sprowadzaniu chętnych do sprzedaży swoich narządów Ukrainców oraz Mołdawian i przedstawianiu ich jako „krewnych” oczekujących na przeszczep obywateli różnych państw (m.in Izraela, Japonii i Omanu), dzieki czemu pomijano większość wymaganych procedur prawnych;
  https://strana.ua/news/336939-v-bolharii-razhorelsja-skandal-vokruh-peresadki-orhanov-s-narusheniem-zakonodatelstva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem na Ukrainie. „Doradca” Poroszenki Jurij Birjukow ujawnił kolejny skandal z zakupami w ukraińskim resorcie obrony. Podczas posiedzenia Komitetu d/s bezpieczeństwa narodowego Rady Najwyższej Ukrainy miał pojawić się dokument z prośba od jednego z wiceministrów obrony o zatwierdzeniu planu zakupu trzech luksusowych samochodów marki Rolls-Royce Cullinan na łączną sumę 73 mln hrywien…
  >https://www.facebook.com/yuri.biriukov/posts/2951782345090563

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, o kolejnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy pod przewodnictwem Zełenskiego, podczas którego omawiano sprawę ‚sankcji” jakie wcześniej rada ogłosiła. I tak z rządowej dzielnicy Koncza – Zaspa „pomieszkujacy” tam, pomimo tego ze już powinni sie wyprowadzić, byli państwowi urzędnicy (rzecz idzie o kilkadziesiat osób). Z Ukrainy mają być deportowani przestępcy kryminalni którzy przebywają na jej terytorium, w tym czwórka „czeczeńskich ochotników”, którzy walczyli na Donbasie po stronie Kijowa w składzie tzw. czeczeńskich baonów ochotniczych”.
  I najlepsze, czyli Ambasada USA przekazała władzom Ukrainy listę 134 osób, na które zostały wcześniej nałożone sankcje amerykański, a którymi mają się „zajać” także władze w Kijowie;
  https://strana.ua/news/336949-zasedanie-snbo-4-ijunja-chto-prinjali-zelenskij-i-danilov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Don Pedro” Poroszenko w końcu raczył się stawić na przesłuchanie w głównej siedzibie SBU w Kijowie. SBU „gościła” Poroszenkę aż 3 godziny, a przesłuchanie miało związek ze śledztwem w sprawie nagrań rozmów telefonicznych pomiędzy ukraińskim politykami Medwedczukiem i Kozakiem. Znalazło sie w nich m.in stwierdzenie ze Poroszenko stał za zakupem węgla z republik z Donbasu, co ten po wyjsciu z przesłuchania podsumować mówiąc ze może to „łatwo objaśnić ówczesną sytuacją kryzysowa Ukrainy”, natomiast nie rozumie dlaczego Zełenski robi to teraz, zakupując nie tylko węgiel ale także energie elektryczną z Rosji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4364436-poroshenko-bolee-trekh-chasov-doprashyvaly-v-sbu

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie gazowym, cytat „Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował w czwartek, że podpisał z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom 15-letnią umowę na dostawy gazu. Wejdzie ona w życie we wrześniu, gdy wygaśnie obecne porozumienie…Większość gazu importowały jednak z Rosji rurociągiem przebiegającym przez terytorium Ukrainy. To zmieni się wraz z inauguracją nowego południowego rurociągu biegnącego przez Bałkany [to znaczy odnogi ‚Turkish Stream”]”;
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wegry-podpisaly-z-Gazpromem-15-letnia-umowe-na-dostawy-gazu-8127187.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, wywiad jaki ukrainski portal „Strana.ua” przeprowadził z Samem Charap’em, który jest starszym ekspertem w jednym z czołowych „think – thank’ów” w USA „Rand Corporation” na temat zbliżającego sue szczytu Biden – Putin;
  https://strana.ua/articles/interview/336863-amerikanskij-politoloh-samuel-charap-o-tom-chto-dumajut-v-ssha-o-zelenskom-vozmut-li-ukrainu-v-nato-i-dostrojat-li-severnyj-potok-2-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. W temacie wstępniaka
  Kułeba zapowiedział też, że jeśli Łukaszenka zaprosi do Mińska „prokuratorów” z samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej w sprawie Ramana Pratasiewicza, odpowiedź Ukrainy będzie „bolesna”.
  https://www.defence24.pl/ukraina-nie-chce-rozmow-w-minsku-lukaszenka-sie-zdyskredytowal
  Komentarz: Pytanie jak Ukraina może zaszkodzić Białorusi? Nałoży cła? Już to zrobiła, zaprzestanie zakupów towarów-niezbyt może, jest uzależniona od dostaw produktów ropopochodnych i warzyw. Wprowadzi płatne wizy? To Ukraińcy przyjeżdżają pracować na Białorusi.
  Moim zdaniem mogą co najwyżej wydalić dyplomatów z tego kraju i poprosiczagranicznych partnerów o nałożenie sankcji na Łukaszenkę. I to byłoby tyle

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Pojawiły sie komentarze ukraińskich oligarchów dotyczące wprowadzonego na Ukrainie „prawa antyoligarchicznego”. Kołomojski już robi sie z siebie „ofiarę antysemityzmu” ogłaszając że „wpisanie” go do „rejestru oligarchów” jest równoznaczne z „napiętnowaniem” go „Gwiazdą Dawida” jak robili to Niemcy z Żydami w czasie IIWŚ.
  Z kolei Poroszenko ogłosił że nowe „prawo” w rzeczywistości jest skierowane wyłącznie przeciwko niemu, a nie przeciwko „prawdziwym oligarchom”.
  A najbogatszy człowiek Ukrainy Rinat Achmetow wyraził zdziwienie bo przecież nie jest żadnym „oligarchą” a tylko „inwestorem”…
  https://strana.ua/news/336962-zakon-ob-oliharkhakh-chto-hovorjat-akhmetov-kolomojskij-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem ukromedia poinformowały żeNN sprawcy postrzelili zastępcę przewodniczącego Narodowej Agencji Ukrainy ds. Identyfikacji, Poszukiwania i Zarządzania Mieniem Otrzymanym z Korupcji i Innych Przestępstw (ARMA) Wołodymyra Pawlenko. Do zdarzenia miało dojść rankiem 2 czerwca w pobliżu domu Pawlenki, niezidentyfikowane osoby oddały kilka strzałów z broni palnej w jego kierunku w wyniku czego trafił on do szpitala, jednak jego stan jest stabilny, a zyciu nie zagraża niebezpieczeństwo;
  https://strana.ua/news/337017-neizvestnye-streljali-v-zamestitelja-hlavy-arma-vladimira-pavlenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Skandal z ukraińska alpinistką Krystyną Mochnacką, zwolenniczką banderowskiej „Swobody” która oszukała że udało jej się wspiąć na Mount Everest. Fałszerstwo dokonane prawdopodobnie Photoshopa ujawnił czerniowiecki dziennikarz i przewodnik górski Ołeksij Ponomarenko;
  https://galka.if.ua/girskyj-gid-dovodyt-shho-svitlyna-mohnaczkoyi-z-vershyny-everestu-fotoshop/
  Sama „zainteresowana” przyznała się po tym ze jednak nie dotarła na szczyt, podobno zabrakło jej jedynie 15 metrów, poniewaz musiała pomóc jednemu z Szerpów biorących udział w wyprawie, który miał „poczuć się źle”;
  https://zaxid.net/hristina_mohnatska_viznala_shho_ne_pidkorila_everest_n1520030

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.