Wojna domowa na Ukrainie 07.06.2021r.- 2176 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 445.

Wyszło na jaw, jak były szef Naftohazu Andriej Kobolew oszukał Ukraińców, sprzedając im gaz po zawyżonych cenach.

Ukraińcy nadal przepłacają za gaz. W grudniu 2020 r. odnotowano historyczny rekord. Koszt gazu wyniósł 7,22 hrywien za metr sześcienny (prawie 19 rubli) z VAT i to bez kosztów dostawy paliwa. Mieszkańcy kraju liczyli na spadek cen na wiosnę, ale cud się nie zdarzył.

Naftohaz ponownie zapowiedział podwyżkę taryf gazowych. Tak więc od 1 maja cena za metr sześcienny paliwa waha się od 7,96 do 13,5 hrywien. Jak zauważył ukraiński politolog Dmitrij Spiwak, ukraińska gospodarka znajduje się obecnie w katastrofalnym stanie. Cała wina to rażące kłamstwo byłego szefa Naftohazu, Andrieja Kobolewa. 

„W ciągu ostatnich pięciu lat taryfy zostały podniesione 10 razy [Andrej] Kobolew i [Jurij] Witrenko (dyrektor rozwoju biznesu w NAK Naftogaz of Ukraine- dopisek mój) powiedzieli, że do 2020 r. wyżywią wszystkich i wyprzedzą Amerykę. A co się stało? Nic. Zamiast 16-17 miliardów, które zarobiono cztery lata temu, otrzymaliśmy 15 obecnie tylko miliardów zysków”– powiedział Spiwak w talk-show na antenie „Piątek Wieczorem”.

Według Spiwaka Kobolew skłamał, że Naftohaz sprowadza gaz na Ukrainę ze Słowacji. W rzeczywistości przedsiębiorca i jego koledzy wymyślili sprytniejszy sposób na oszukanie współobywateli.


„Kobolew i jego firma kupili rosyjski gaz przez Słowację, a następnie go zmieszali. Więc zapłaciliśmy cztery razy więcej niż koszt naszego gazu, a Kobolew sam wypisał sobie wielomiliardowe pensje i premie. Wcześniej Naftohaz nadal wykazywał jakiś zysk, ale teraz stało się to tak bardzo bezczelne, że demonstracyjnie pokazał 20 miliardów strat”- powiedział Spiwak o oszukańczych planach byłego szefa Naftohazu

Wcześniej domysły Dmitrija Spiwaka potwierdził ukraiński politolog Wasilij Wakarow. Według niego amerykańscy kuratorzy i związany z nimi szef Naftohazu Andriej Kobolew ukradli Ukraińcom w ciągu siedmiu lat ponad 10 miliardów dolarów.

I to właśnie nazywa się biznes po amerykańsku 🙂


Przypomnę, że od 1 stycznia tego roku na Ukrainie drastycznie wzrosły ceny gazu i jego dostarczenia oraz energii elektrycznej. Władze zlikwidowały także obowiązującą dotychczas zniżkę na pierwsze 100 kWh.

Obowiązująca od początku roku cena gazu w przypadku koncernu Naftohaz jest o 14 procent wyższa niż w poprzednim roku. Wywołało to oczywiście słuszne niezadowolenie społeczne i na demonstracjach zgromadziło się od kilkudziesięciu do kilkuset osób, odbyły się np. we Lwowie, w Połtawie, Iwano-Frankiwsku, Odessie, Kramatorsku, Czerniowcach, Winnicy oraz innych miastach i miejscowościach. Ludzie blokowali drogi i zbierali się przed siedzibami władz.

Z powodu tych protestów prezydent Wołodymyr Zełenski zwołał naradę, na której polecił rządowi rozwiązanie problemu wysokich taryf, a premier Denis Szmigal zaprezentował dwa scenariusze, umożliwiające ich obniżenie.

„Cena gazu dla ludności Ukrainy spadnie o ponad 30% dzięki wprowadzeniu regulacji państwowych w okresie kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa”– powiedział premier Denis Szmigal.

Od sierpnia 2020 r. w kraju działa rynek gazu dla ludności. Obecnie obywatele mogą teoretycznie samodzielnie wybrać dostawcę gazu, który sprzedają ludności od 6,99 do 10 hrywien (0,25 – 0,35 dolara) za metr sześcienny. Od 1 stycznia ceny gazu na Ukrainie wzrosły, a Rada Ministrów zniosła również preferencyjną taryfę na pierwsze 100 kW energii elektrycznej.

„Proponuję wprowadzenie państwowej regulacji cen gazu dla wszystkich odbiorców w gospodarstwach domowych na Ukrainie na okres ograniczeń kwarantanny lub do końca tego sezonu grzewczego. Proponowana cena, która zostanie ustalona w tym momencie, to 6,99 UAH za metr sześcienny dla wszystkich odbiorców w gospodarstwach domowych”– powiedział Szmigal podczas nadzwyczajnego spotkania rządu.

Jednocześnie premier polecił właściwym organom przygotowanie projektu rządowego rozporządzenia w sprawie wprowadzenia państwowej regulacji cen gazu.

Premier poinformował ponadto, że Krajowa Komisja Regulacji Państwowej Energetyki (NKREKU) zaczyna sprawdzać wszystkich dostawców gazu, którzy mają wysokie taryfy na dystrybucję gazu.

„Kwestią, która niepokoi społeczeństwo i nad którą pracujemy, są taryfy za dystrybucję gazu, czyli tzw. abonament na gaz. Teraz NKREKU rozpoczyna dokładną kontrolę wszystkich dostawców gazu, którzy mają obecnie najwyższe taryfy za dystrybucję gazu”– dodał premier.

Ceny gazu na Ukrainie przez wiele lat były regulowane przez Gabinet Ministrów za pośrednictwem ukraińskiego Naftogazu. Początkowo spółka sprzedawała gaz tzw. regionalnym dystrybutorom gazu, którzy następnie za dopłatą dostarczali paliwo do gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych. Od 1 sierpnia dostawcy gazu mają teraz prawo do samodzielnego decydowania o tym, ile gazu sprzedają konsumentom.

W nagłych sytuacjach, np. w przypadkach bankructwa punktu sprzedaży gazu lub utraty koncesji, jego odbiorców będzie zaopatrywał tzw. „dostawca z urzędu” (PON). Przetarg wygrał Naftohaz i został wyznaczony przez Radę Ministrów jako „dostawca ostatniej instancji” do 2023 roku. Co właśnie umożliwia stosowanie różnych przekrętów, w wyniku czego jeszcze skuteczniej okradane jest ukraińskie społeczeństwo.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania, w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli oraz bezpośrednio w obszarach mieszkalnych:

– ️ 12 wieloprowadnicowych systemów rakietowych (BM-21 „Grad”, 122 mm.) na stacji kolejowej w miejscowości Słowiańsk,

– ️ 1 działko przeciwlotnicze (ZU-23, 23 mm.) w pobliżu strefy mieszkalnej osady Nowoignatówka.

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ, przeprowadziły następujące ostrzały:

 • o godzinie 04.23, z kierunku Piasków w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich przedmieściach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min),
 • 04.25, z kierunku Opytnoje w stronę terenu Donieckiego Państwowego Zakładu Wyrobów Chemicznych, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min), w wyniku czego zarejestrowano szkody w budownictwie niemieszkalnym na ulicy Stiepnaja.
 • 05.15, z kierunku Nowogorodskoje w stronę Ozierianowki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (20 min),  
 • oraz dwukrotnie, o godzinie 16:50 i 17:28, z kierunku Szirokina w stronę Sachanki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 (2 ostrzały, 12 granatów).

Tym sposobem, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, 5 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 67 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Протягом минулої доби, 6 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 7 разів порушували режим припинення вогню.

Зокрема, неподалік населеного пункту ПІСКИ противник двічі відкривав вогонь із заборонених Мінськими домовленостями мінометів 120-го калібру та великокаліберних кулеметів.

Поблизу селищ ГНУТОВЕ та НОВОТОШКІВСЬКЕ російські окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

У районі населеного пункту ШИРОКИНЕ ворог двічі відкривав вогонь у бік наших позицій зі станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів.

Неподалік населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ окупанти вели вогонь з ручних протитанкових, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України за минулу добу немає.

Про всі факти порушень українська сторона СЦКК оперативно повідомила СММ ОБСЄ.Станом на 7 годину ранку, 7 червня, обстрілів не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.


Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4039 транспортних засобів, 5283 особи, з яких 4853 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 4 особи.

Виявлено 64 адміністративних правопорушень. За вказаний період поліцейськими розкрито 13 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 943 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1097 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***

Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.06.2021r.- 2176 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Naczelny Klaun Ukrainy” w wywiadzie dla amerykańskiego portalu ‚Axios” pożalił się że został „niemile zaskoczony stanowiskiem Bidena w sprawie Nord Stream 2”. Zełenski stwierdził także że o decyzji Waszyngtonu w sprawie „NS2” dowiedział się z mediów, co nie powinno mieć miejsca w stosunkach pomiedzy „partnerami strategicznymi” oraz że liczy na pragmatyzm i mądrość Bidena w nadchodzących negocjacjach z Putinem gdyż inaczej Rosja ogra USA;
  https://strana.ua/news/337262-zelenskij-s-trevohoj-zhdet-itohov-vstrechi-putina-i-bajdena-v-zheneve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Pojawił się nowy raport misji ONZ na Ukrainie, za okres 1 lutego – 30 kwietnia 2021, w którym przedstawiono jak wyglada sprawa przestrzegania praw człowieka. Jak było do przewidzenia od poprzedniego raportu nic sie nie zmieniło, czyli m.in ostrzały w pobliżu „frontu” na Donbasie jak trwały tak trwają, „tajne więzienia SBU” w których „podejrzani” przetrzymywani są bez wyroku i torturowani funkcjonują w najlepsze, organizacje jawnie nazistowskie mają się coraz lepiej przy wsparciu MSW Ukrainy. Zauważono także pogarszającą się sytuację emerytów na Ukrainie którym ogranicza się dostep do swiadczeń (m.in ostatnio zrobiono to pod pozorem wprowadzonej „kwarantanny” w związku z epidemią koronawirusa), a także „ataki” ze strony władz na opozycyjne media (czyli zamknięcie trzech kanałów ukroTV, „NewsOne”, „ZiK” oraz „112”);
  https://ukraina.ru/exclusive/20210607/1031565755.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem ukraiński ‚5 kanał” (Poroszenki) informuje ze na „okupowany” (według Kijowa) Krym zaczeła płynąć woda, ale nie na skutek decyzji władz w Kijowie, czy też „sabotażu” ze strony „rosyjskich agentów”, a z powodu tego że rozsypuje sie tama zbudowana w 2015 roku w celu odcięcia wody płynącej z terytorium Ukrainy na półwysep;
  https://www.5.ua/regiony/damba-iaka-perekryvaie-vodu-v-okupovanyi-krym-ruinuietsia-chomu-za-7-rokiv-tak-i-ne-dobuduvaly-novu-246290.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, czyli artykuł o nowych strojach ukraińskiej drużyny piłkarskiej na ME na których jest mapa Ukrainy wraz z Krymem oraz niesławne hasło banderowskie „Sława Ukraini! Herojom sława!”. Podobno zostały one oficjalne zatwierdzone przez UEFA, ale wywołały juz pierwsze komentarze, na razie spokojne, ze strony rosyjskiej, choc na przykład „deputowany Dumy Państwowej Dmitrij Swiszczow nazwał ukraiński strój „politycznym démarche i prowokacją” i zasugerował, aby w ramach odwetu wszystkie drużyny wkroczyły na boisko w mundurach z politycznymi hasłami i apelami”;
  https://strana.ua/news/337274-novaja-forma-sbornoj-ukrainy-na-evro-2020-vyzvala-skandal-iz-za-dizajna-s-kartoj-strany.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Wyjdzie tak jak z każdym innym programem-wielka klapą. Był juz program nastawiony na rozbudowę infrastruktury gazowej (wydobycie gazu ziemnego) skończyło się na tym, że Ukraina wydobywa …mniej gazu niż przed programem.
   Był program odbudowy zakładów państwowych- efektów nie warto komentować. BYł program/reforma zdrowia itd itp Jedyny program który udało się częściowo wykonać to był program wielkiej budowy tylko, ze tam korupcja spowodowała, że efekty programu nie przystają do kosztów.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Nowa afera szpiegowska w kijowskiej „wierchuszce”. SBU poinformowała o przedstawieniu zarzutów dopuszczenia się zdrady państwowej byłemu urzędnikowi Administracji Prezydenta oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony za czasów Poroszenki, danych personalnych jednak nie ujawniono. Urzędnik jest podejrzany o przekazywanie informacji służbom specjalnym obcego państwa, jakiego również nie ujawniono;
  https://strana.ua/news/337316-chinovnika-iz-administratsii-prezidenta-ukrainy-sbu-i-prokuratura-podozrevajut-v-hosizmene.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „By na Ukrainie żyło sie lepiej (ale tylko wybranym)!”. Ukromedia ujawniły że 67 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu” pomimo tego ze w swoich deklaracjach majątkowych oficjalnie przyznali się do posiadania majątków o wartości wielu milionów hrywien (jeden z nich zadeklarował 129 mln hrywien) pobiera różne dodatki pieniężne przysługujące parlamentarzystom znajduj, w tym m.in zwrot kosztów za wynajem mieszkania w Kijowie;
  https://strana.ua/news/337300-nardepy-millionery-poluchajut-bjudzhetnuju-kompensatsiju-za-zhile-spisok.html

  Polubione przez 3 ludzi

    • Istnieją obawy, że to agenci rosyjskiego wywiadu wykorzystali złe zachowanie brytyjskich wojskowych do zdyskredytowania działań NATO na granicy.

     Ekspert ds. Rosji Bruce Jones z wojskowej agencji analitycznej Jane powiedział: „Ten poważny incydent mógł być celowo zaaranżowany przez agentów Putina”. Rzecznik Ministerstwa Obrony powiedział, że trwa śledztwo.

     *******

     W zeszłym miesiącu brytyjscy żołnierze wysłani do Estonii w celu wzmocnienia miejscowej armii przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu wdali się w bójkę z miejscową ludnością podczas kłótni o kobietę.

     ********

     Newsweek: Amerykańscy żołnierze wypili całe piwo w Reykjaviku

     *******

     Podczas głównych ćwiczeń NATO „One Trident” norweskie wojsko otrzymało ponad 400 skarg. Powody są bardzo różne: gdzieś żołnierze uszkodzili grunty rolne, a gdzieś załatwili się w przedszkolu.

     „To obrzydliwe. Chodzi o podstawową przyzwoitość. Żołnierze załatwiali się wszędzie, ale musimy posprzątać. To brudna robota w dosłownym tego słowa znaczeniu ”- mówi Marianne Bø, która jest odpowiedzialna za naprawę szkód i ochronę środowiska podczas ćwiczeń.

     https://inosmi.ru/social/20210607/249872152.html
     https://inosmi.ru/social/20181112/243904999.html

     Polubione przez 4 ludzi

     • „„Ten poważny incydent mógł być celowo zaaranżowany przez agentów Putina”- nawet dokładnie wiem o kogo chodzi. Putin stanowczo za bardzo ich eksploatuje. Chłopy w końcu nie wydolą i się przekręcą z przepracowania.

      Pozdrawiam.

      Polubione przez 4 ludzi

 7. PiS ich nauczył darmochy, to teraz uważają, że wszystko im się należy za darmo:

  https://www.onet.pl/turystyka/onetpodroze/ceny-jedzenia-nad-polskim-morzem-szokuja-rachunki-grozy-nad-morzem/w0p1w7m,07640b54

  Ja też zapłaciłem około 2 tygodnie temu na Helu podobny rachunek (oczywiście za danie dla jednej osoby), i nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby rozsyłać paragony po jakiś redakcjach.

  Po prostu, co niektórzy uwierzyli w propagandę sukcesu programu „500+” i wydaje się im, że są już KREZUSAMI!!!!!!

  Niestety, ale Krezusem został Obajtek i jemu podobni karierowicze z obecnie rządzącej ekipy 🙂 🙂 🙂 🙂

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Zełenski: Jestem gotowy na spotkanie z Bidenem w Genewie (Korespondent)
  Korespondent 06.07.2021

  *****

  Glavred: Biden odmówił spotkania z Zełenskim
  Glavred06.07.2021

  *****

  Guancha (Chiny):
  Prezydent Ukrainy poprosił Bidena o spotkanie przed rozmowami tego ostatniego z Putinem.
  .
  Według Axios, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie z 4 kwietnia, że ​​ma nadzieję spotkać się osobiście z Joe Bidenem przed rozmowami z Władimirem Putinem 16 czerwca, wyrażając gotowość „spotkania się z prezydentem USA zawsze i wszędzie”.

  Ponadto Zełenski skrytykował również decyzję administracji Bidena o zniesieniu sankcji na projekt Nord Stream 2, nazywając projekt „prawdziwą bronią w rękach Federacji Rosyjskiej”, a także oskarżając Stany Zjednoczone: „Nie naprawdę rozumiem… dlaczego tak wspaniały kraj, w jaki sposób Stany Zjednoczone osobiście dostarczają „pociski” do tej broni do Rosji. Ile ukraińskich istnień zostanie poświęconych, aby zachować stosunki między USA a Niemcami?”

  Ale Zełenski od razu powiedział, że nadal wierzy, że Biden zatrzyma Nord Stream 2. Przypomniał sobie, jak Michael Jordan usypiał przeciwników „fałszywym poczuciem zwycięstwa”, a następnie „odnosił zwycięstwo w ostatniej chwili”. Uważa, że ​​Stany Zjednoczone zrobią to samo, w przeciwnym razie ludzie będą mieli poczucie, że „Rosja ma szansę pokonać Stany Zjednoczone”.

  Komentarze chińskich czytelników:

  Buskeep
  -Ten błazen z grochu przecenia swój status.

  guan_15661096701055
  -Nie zdziw się, wszyscy klauni są tacy.

  guan_15924522842755
  -Klaun nie ma wyboru, nawet gdyby wiedział, że Stany Zjednoczone go opuszczą, nie ma jak odwrócić się w drugą stronę.

  Użytkownik mobilny 1657017565
  -Polityka to nie KVN dla naiwnych dzieciaków.

  Niekończąca się ulewa
  -Widzieliśmy już Czang Kaj-szeka i Kurdów, jasne jest, co powinno się stać z Ukrainą.

  guan_15862435862269
  -Trudno o cokolwiek obwiniać Amerykę w pustym miejscu. Pusta przestrzeń nic nie znaczy.

  Kostka cukru
  -Każde jego słowo pokazuje, jaki jest głupi!

  Król ha ha
  -Skonfiskowałeś nawet udziały Chin, neutralnych dla ciebie. Ten rodzaj mądrości politycznej jest bardzo zły.

  Niestracony
  -Ukraina to najbardziej nieszczęśliwy kraj ostatnich lat. Został porzucony przez Stany Zjednoczone po tym, jak go wykorzystali. Teraz, gdy Rosja jest coraz większym zagrożeniem, Stany Zjednoczone nie mogą być pobłażliwe dla obu stron. Myślę, że następna będzie Australia – jej stany też zdradzą, aby zbliżyć się do Chin.

  W wieku 50 lat zrozumiałem wolę nieba
  -Tak, prezydent, który utożsamia rząd z występem na scenie, to werdykt dla kraju, tak wybrali sami ludzie. Więc teraz możesz tylko płakać.

  Wrażenie Fanghua
  -Czy ta osoba ma niższy limit IQ?

  Drwal Meng Ling
  -Najbardziej sfrustrowany kraj, w którym nie ma nikogo: prezydent jest klaunem, a wokół panuje kompletna kpina.

  guan_16068139472253
  Wyniszczoną przez Stany Zjednoczone Ukrainę Biden traktuje jak wiecheć słomy.
  Dla tego kraju nie ma już nadziei.

  https://inosmi.ru/social/20210607/249874407.html

  Niężle sobie zwykli Chińczycy używają po Ukraińcach.
  -Skonfiskowałeś nawet udziały Chin, neutralnych względem ciebie.
  O! Jaki pamiętliwy jest, ten żółty ludek.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili nielegalne środki ochrony roślin. Chemikalia niewiadomego pochodzenia próbowali przemycić kierowcy autokaru przez przejście graniczne w Medyce.
  Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska, kontrabanda została znaleziona w czasie kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Szczecina.
  -Podczas rewizji pojazdu funkcjonariusze wykryli skrytki m.in. w podłodze i zbiorniku paliwa. Znajdowało się w nich prawie 230 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 50 kg oraz 29 litrów – dodała.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-06-07/chemikalia-na-granicy-z-ukraina/

  Komentarz: Ciekawe czy coś innego nie udało się tym kierowcom przemycić.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ciekawe, ciekawe. Tak to jednak jest gdy politycy łaszą się do „wielkiego Pana” jak biedne kundelki. Polityka PiS nakierowana na uległość wobec USA teraz wydaje (zgniłe) owoce. Nikt nie szanuje naszego kraju, nawet „sojusznik” ma w pogardzie rząd w Warszawie.
   Ciekawe tylko co z tego wyniknie?

   Polubione przez 3 ludzi

 10. A jednak się doczekał, czyli „Uncle Joe” Biden przeprowadził rozmowę telefoniczną z Zełenskim. Cytat „Biden powiedział Zełenskiemu, że nie może się doczekać spotkania z nim w Białym Domu tego lata.
  Ponadto prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że będzie bronił suwerenności Ukrainy na szczycie z przywódcą Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem”, czyli zostało „odbębnione” i teraz „strategiczny partner” USA może juz przestać sie użalać na swoją „niedolę’ w amerykańskich mediach (patrz moje wpisy na początku komentarzy)…
  https://strana.ua/news/337381-sostojalsja-telefonnyj-razhovor-bajdena-i-zelenskoho-o-chem-on-byl.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem popularny na Ukrainie generał Serhij Krywonos, znany ze swojego „niewyparzonego języka” przez który stracił stanowisko zastępcy sekretarza Rady Bezpieczeństwo i Obrony Ukrainy a ostatnio zwolniono go z ukraińskich sił zbrojnych, w wywiadzie dla ukromediów stwierdził że ukraińskie siły zbrojne maja zapas pocisków na niecały miesiąc wojny. Stwierdził także że brakuje im transporterów opancerzonych oraz ciężarówek, a zakłady które je powinny produkować faktycznie nie pracuja;
  https://www.politnavigator.net/snaryadov-ne-khvatit-dazhe-na-mesyac-vojjny-general-vsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Coraz więcej takich informacji o „potędze” ukraińskiej armii przedostaje się do mediów. Tak z ciekawostek-jeśli chodzi o ciężarówki to zakład KRaz zbankrutował i kolejne dostawy dla armii stoją pod znakiem zapytania. Władze Ukrainy chciały pozyskać ciężarówki z …Białorusi, ale po tym jak „Kijów” nie uznał wyborów prezydenckich w tym kraju, współpraca została zerwana.
   Dla pocieszenia, kilkanaście ciężarówek „Star” ma przekazać w ramach pomocy Polska.
   Co do transporterów opancerzonych, ptaszki ćwierkają o dwóch poważnych przekrętach, jakie w niedługim czasie zostaną sfinalizowane na Ukrainie. Po pierwsze zakłady „Bogdana” powiązane z Poroszenką (a dokładnie z osobami z jego otoczenia) mają zostać zniszczone. Zajmowanie majątku przez sądy, pozwy, ataki medialne, zawieszenie współpracy wojskowej itd itp Kto przejmie za bezcen to co zostanie z zakładów nie wiadomo.
   Podobna sytuacja ma mieć miejsce z zakładami Małyszewa i biurem konstrukcyjnym Morozowa. Tu jednak wchodzą inne czynniki. Charków jest w oczach władz w Kijowie „niepewnym” miastem. Sympatie prorosyjskie, a dokładnie znużenie nieudolnością/korupcją „Kijowa” mieszkańców mieszkańców doprowadziło do sytuacji, gdzie spora liczba mieszkańców wolałaby przyłączenia do Rosji. Ponadto w razie konfliktu zakłady zostałyby zniszczone w kilka godzin.
   Zakłady są też zbyt duże, do produkcji zamówień krajowych potrzeba ułamka załogi. Jedyna szansa na dalsze trwanie fabryk, są kontrakty z Indiami lub Pakistanem (kraje maja zamiar wymienić czołgi podstawowe). Do czasu rozstrzygnięcia przetargu los zakładów jest niepewny. jednak, jeśli zagraniczni partnerzy nie zechcą zainwestować sporych kwot pieniędzy to zakłady zostaną zlikwidowane- pomału, aby nie doprowadzić do niepokojów społecznych.
   I ostatni news, niestety tez niesprawdzony, dotyczy samych przekazów na zakup sprzętu. Ptaszki ćwierkają, ze zaległości ukraińskiego MON rosną lawinowo. „Kijów” nie przesyłał MON środków na zakup sprzętu- łatając luki w budżecie. Z tego powodu zaległości płacowe wobec firm produkujących zamówienie urosły do kilkunastu miliardów hrywien, a zakłady mają obecnie poważne problemy finansowe.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Funkcjonariusze ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (DBR) zatrzymali na drodze prowadzącej do Kijowa naczelnika jednego z urzędów celnych na Wołyniu. W jego samochodzie znaleziono ponad 700 tys. dolarów, które miały zostać rozdysponowane pomiędzy uczestnikami korupcyjnego procederu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/700-tys-dolarow-w-bagazniku-celnika-z-polsko-ukrainskiej-granicy-jechal-do-kijowa-podzielic-sie-lapowkami-foto/

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie tzw. procesu w sprawie katastrofy malezyjskiego boeniga jaki odbywa się przed holenderskim sądem w Hadze. Kolejny już raz nie doczekał sie on od USA przesłania zdjęć satelitarnych jakie zostały zrobione w czasie gdy doszło do katastrofy przez amerykańskie satelity. Pierwszą prośbę o przesłanie zdjęć wysłano do strony amerykańskiej już w 2014 roku i od tego czasu strona holenderska nie doczekała się żadnych zdjęć a jedynie „pisemnego memorandum”;
  https://ria.ru/20210420/sud-1729038146.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. W temacie nowych strojów reprezentacji Ukrainy na ME w piłce nożnej na których znajduje sie m.in mapa Ukrainy z Krymem oraz niesławne banderowskie pozdrowienie. Uzyskały one pełna „akredytację” Ambasady USA w Kijowie;
  https://strana.ua/news/337404-posolstvo-ssha-odobrilo-novuju-formu-sbornoj-ukrainy.html
  Ośmielony tym chyba szef MSZ Ukrainy Kuleba odpowiedział na wpisy ze strony rosyjskiego MSZ m.in rzeczniczki resoru Marii Zacharowej która nazwała to „desperacką akcją” ze strony ukraińskiej, zapowiadając że Ukraina nie pozwoli obrażać swoich symboli narodowych;
  https://strana.ua/news/337408-kuleba-otvetil-tem-kto-shipit-na-novuju-formu-sbornoj-ukrainy.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. Cytat „7 czerwca Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow przeprowadził rozmowę telefoniczną z Ministrem Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej Jean-Y. Le Drianem oraz Ministrem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec H. Maasem.
  Ministrowie przeprowadzili gruntowną wymianę poglądów na temat perspektyw uregulowania wewnątrzukraińskiego konfliktu w Donbasie po wynikach kolejnej wideokonferencji doradców politycznych przywódców państw formatu normandzkiego z 26 maja tego roku. Podkreślono, że nie ma alternatywy dla porozumień mińskich i konieczności wypełniania zobowiązań przez wszystkie strony. Siergiej Ławrow podkreślił niedopuszczalność kijowskich prób rewizji Pakietu Środków, a także decyzji szczytu normandzkiego z grudnia 2019 r. w Paryżu, zwrócił uwagę na brak reakcji zachodnich kolegów na sprzeczne ze sobą wypowiedzi Kijowa”;
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4777217

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Na Ukrainie trwa walka z tzw. republikami bursztynowymi. Na terytorium obwodu rówieńskiego SBU przeprowadziła „specoperację’ przeciwko nielegalnym kopaczom bursztynu z tzw. republik bursztynowych, zatrzymując w jej wyniku 16 kopaczy oraz zabezpieczając broń, pozyskany przez nich nielegalnie bursztyn, a także „dziesiątki motopomp” używanych do wydobywania „surowca”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4365165-sbu-yziala-desiatky-motopomp-u-kopatelei-yantaria

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.