Wojna domowa na Ukrainie 08.06.2021r.- 2177 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 446.

„Należy rozszerzyć format negocjacji w sprawie Donbasu po przeniesieniu obiektu z Mińska i zaangażować w nie wyższych urzędników”– powiedział Leonid Krawczuk, przewodniczący ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

„Kiedy zastąpimy Mińsk Warszawą lub, powiedzmy, innym krajem, Genewą, mówię przykładowo, wtedy będzie można mówić o przeformatowaniu samego obiektu w Mińsku, aby stał się szerszy”– powiedział na antenie kanał telewizyjny Ukraina 24.

Krawczuk opowiadał się również za bardziej szczegółowym, nie tylko doradczym, mandatem dla grupy.

„Myślę też o przyznaniu szerszych uprawnień, a może nawet myślę, że wprowadzenie do formatu mińskiego wysokich rangą urzędników byłoby słuszne” – zasugerował.

W innym wywiadzie udzielonym kilka dni temu Krawczuk powiedział, że Donbas można nazwać „guzem rakowym”, który należy natychmiast „odciąć”.

Przypomniał odpowiednią wypowiedź pisarza Oleśa Honczara, który uważał południowo-wschodnią Ukrainę za formację złośliwą, której trzeba się pozbyć.

„Pomyślałem, że wtedy nie było wojny. A osoba, jak przystało na utalentowanego, błyskotliwego, powiedziałbym, ludzi, nawet wtedy rozumiała, że ​​będą problemy z Donbasem”– powiedział Krawczuk w wywiadzie dla ukraińskiego  Kanału 5 .

Jego zdaniem, gdyby władze Kijowa wcześniej wpadły na możliwość powstania tych problemów, wybrałyby inną taktykę postępowania. Krawczuk uważa jednak, że kraj potrzebuje Donbasu, ważna jest jego integracja poprzez utworzenie wolnej strefy ekonomicznej i inwestycje w rozwój regionu, a także zmiana tamtejszej polityki językowej.

Krawczuk dodał, że problem Donbasu zostanie poddany referendum- i jeśli mieszkańcy Ukrainy zdecydują się na opuszczenie regionu „w tej walce”, decyzja będzie słuszna. Dalsza sytuacja z Donbasem będzie jednak zależała od sformułowania pytania.

„Nie należy tego formułować bezpośrednio: ‚Chcesz tych ludzi, czy nie?’. Musimy formułować tak delikatnie, aby nie urazić tych, których chcemy zaakceptować i nie odpychać”– podsumował Krawczuk.

W kwietniu Krawczuk zapowiedział, że nie uda się już do Mińska w sprawie rozwiązania sytuacji w południowo-wschodniej Ukrainie.

Później ostrzegł, że poprosi o rezygnację z negocjacji w sprawie Donbasu, jeśli nie uda się go reanimować.

Jednakże rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wezwał Berlin i Paryż, aby nie pozwoliły uchylać się Kijowowi od realizowania  porozumień mińskich.

Także przedstawiciele ukraińskiej partii „Platforma Opozycji – Za Życie” (PO-zŻ) wezwali władze kraju do realizacji porozumień mińskich, dialogu i zakończenia polityki odrzucenia Donbasu.

Odpowiednie oświadczenie zostało opublikowane na stronie internetowej PO-zŻ .

„Droga do pokoju i reintegracji terytorialnej jest dobrze znana. To jest dialog, osiągnięcie kompromisu i całościowa realizacja porozumień mińskich. Jeśli nie jesteście w stanie spełnić własnych obietnic wyborczych, jeśli nie możecie zjednoczyć kraju, nie niszczcie Ukrainy. Po prostu odejdźcie”– napisano w oświadczeniu.

W sprawie słów Krawczuka wypowiedziała się także szefowa resortu dyplomacji DRL, Natalia Nikonorowa, która opublikowała odpowiednie oświadczenie.

„Porównując Donbas z guzem nowotworowym, Leonid Krawczuk tylko wzmacnia poczucie odrzucenia i całkowitego nieporozumienia wśród mieszkańców republik”– oświadczyła minister spraw zagranicznych DRL Natalia Nikonorowa.

„Jeszcze bardziej cyniczna jest propozycja delikatnego postawienia pytania w proponowanym referendum, czy Ukraina potrzebuje Donbasu, aby ‚nie urazić tych, których Ukraina chce zaakceptować i ich nie odpychać’.

Po pierwsze, jeśli mówimy o jakimkolwiek referendum w sprawie Donbasu, to należy o nim rozmawiać przede wszystkim nie z mieszkańcami Ukrainy, ale z mieszkańcami Donbasu. Tu przy okazji władze ukraińskie powinny pamiętać wymyśloną przez siebie formułę ‚o Ukrainie rozmawiamy tylko z Ukrainą’, którą tak wytrwale lobbują na arenie międzynarodowej. Dlaczego więc i tutaj przedstawiciele Ukrainy próbują postawić ludność Donbasu w bardziej niekorzystnej sytuacji? Jeśli jednak Kijów uważa już republiki za odrębny i samodzielny podmiot stosunków międzynarodowych, to niech mówi o tym wprost,

Po drugie, w odpowiedzi na pytanie o ‚nie obrażać i nie odpychać’, przypomnijmy, że od siedmiu lat Ukraina nie robi nic poza odpychaniem Donbasu”– stwierdziła Natalia Nikonorowa.

Minister spraw zagranicznych DRL podkreśliła, że Ukraina nie tylko „obraża”, ale także w rzeczywistości realnie zabija cywilów, niszczy infrastrukturę, ustanawia blokady humanitarne, transportowe, gospodarcze, systematycznie łamie prawa obywateli. Kijów od wielu lat robi wszystko, aby swoimi wrogimi działaniami pozbawić mieszkańców Donbasu resztek wiary w pokojowe rozwiązanie konfliktu. Na tym tle „troska” pana Krawczuka o konieczność starannego sformułowania jest potwornym przykładem podwójnych standardów i przerażającej hipokryzji ze strony przedstawicieli Ukrainy.

„Czytanie pamiętników pisarzy jest oczywiście wspaniałe, ale bardziej przydatne byłoby, gdyby Leonid Makarowicz ponownie przeczytał zestaw środków i wreszcie zaczął wypełniać swoje zobowiązania do jego realizacji na podstawie bezpośredniego i przejrzystego dialogu z republikami. Tylko takie rozwiązanie może być realnym wskaźnikiem zaangażowania Ukrainy w plan pokojowy i dyplomatyczny. Ale na razie obserwujemy nie tylko zupełny brak woli władz ukraińskich do wykazania chęci realizacji tych porozumień, ale także niezwykle agresywną retorykę ze strony Kijowa, która wyraźnie pokazuje prawdziwe intencje Ukrainy wobec Donbasu”– oświadczyła Natalia Nikorowa.

https://zagittya.com.ua/news/zajavlenija/vlast_ne_sposobnaja_vernut_donbass_i_obespechit_celostnost_strany_objazana_ujti.html,

https://dnronline.su/ukraina-tolko-tem-i-zanimaetsya-chto-ottalkivaet-donbass-natalya-nikonorova/.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim docinku, ukraiński szpiegowski UAV został zestrzelony przez żołnierzy ŁRL.

Żołnierze Milicji Ludowej ŁRL zestrzelili wrogi bezzałogowy statek powietrzny „Mavic Pro”, który leciał w kierunku wsi Łozowoje.


http://cigr.net/uploads/posts/2021-06/1623070984_2021-06-07_16.jpg

Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły kolejne pojazdy opancerzone w pobliżu miejscowości Zołotoje-4 i wsi Gieiewki.

„W ciągu ostatniego dnia nasze rozpoznanie ujawniło rozmieszczenie (bojowego wozu piechoty) BMP-1 na obszarze odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie osady Gieiewka. obszar odpowiedzialności 92 samodzielnej brygady zmechanizowanej w punkcie Zołotoje-4″– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Ponadto, kobieta została ranna w wyniku detonacji ładunku wybuchowego pod Gorłówką- na donieckim odcinku frontu.

Kobieta mieszkająca w Gorłówce na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina otrzymała liczne rany w pasie leśnym w wyniku detonacji ładunku wybuchowego. 

„Wczoraj po południu, 6 maja, mieszkaniec osiedla przy kopalni im. Gagarina podczas zbierania grzybów w leśnym pasie natknął się na niewybuch, który eksplodaował. W wyniku eksplozji kobieta odniosła liczne obrażenia”– zostało zgłoszone wczoraj przez Departament Milicji Ludowej DRL.

Departament obrony DRL dodał, że ofiara znajduje się obecnie w jednej z placówek medycznych w Gorłówce.

Nadto, wywiad DRL ogłosił rozmieszczenie sprzętu wojskowego w pobliżu budynków mieszkalnych w pobliżu linii demarkacyjnej.

Z naruszeniem akapitu trzeciego dodatkowych środków USZ rozmieściły kolejnych sześć jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na kontrolowanym terytorium.

„Z 59 samodzielnej brygady zmechanizowanej:


jedno działo przeciwlotnicze ZU-23, dwa bojowe wozy piechoty BMP-1 w strefie mieszkalnej osady Mironowski.


Z 10 samodzielnej brygady górsko-szturmowej:


jeden bojowy wóz piechoty BMP-1 w dzielnicy mieszkalnej wsi Biełaja Gora.


Z 128 samodzielnej brygady górsko-szturmowej:


dwa wozy bojowe piechoty BMP-1 w pobliżu wsi Wodianoje.


Fakty te potwierdzają raporty Misji OBWE”
– poinformowało ministerstwo obrony DRL.

http://armiyadnr.su/sites/default/files/inline/images/slayd2_148.jpg

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu naruszeń warunków rozejmu ze strony USZ nie zarejestrowano.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 8 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують обстрілювати позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 7 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовані 2 порушення режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.Зокрема, поблизу населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ найманці обстрілювали наші позиції зі станкових протитанкових та автоматичних станкових гранатометів.

А неподалік ЛУГАНСЬКОГО російські загарбники вели вогонь з мінометів 82-го калібру, станкових протитанкових, автоматичних станкових, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

На обстріли противника українські захисники відкривали вогонь у відповідь.Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку 8 червня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовані 2 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ противник двічі обстріляв позиції наших військ зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військових Збройних Сил України немає.Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4181 транспортний засіб і 4878 осіб, в тому числі по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 4 особи. Виявлено 73 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 47 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 718 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 908 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на 128 і 228, відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ„”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

******


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.06.2021r.- 2177 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wczorajszej rozmowy telefonicznej jaką przeprowadzili Biden i Zełenski. Doradca tego drugiego Mychajło Podoljak poinformował jeszcze wczoraj ze w jej trakcie Biden miał m.in potwierdzić niezmienność stanowiska USA w sprawie wspierania integracji Ukrainy z NATO oraz znaczenie przyznania Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa (MAP) w sojuszu;
  https://strana.ua/news/337413-razhovor-bajdena-i-zelenskoho-prokommentirovali-na-bankovoj-podoljak.html
  Z kolei ukraiński portal „Strana.ua” poinformował dzisiaj że w oficjalnym komunikacie opublikowanym przez stronę amerykańską nic o tym jakoby Biden mówił o MAP dla Ukrainy nie ma;
  https://strana.ua/news/337460-itohi-razhovora-bajdena-i-zelenskoho-v-relize-beloho-doma-ne-hovoritsja-o-podderzhke-pdch.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Obozorevatel” o kwitnącym na Ukrainie nielegalnym handlu narządami ludzkimi. W artykule opisano m.in przypadek mieszkańca Zaporoża który dwa lata temu poprzez internet załatwił „przeszczep rodzinny” nerki w FR, za która otrzymał ostatecznie 335 tys. hrywien (zamiast obiecanego początkowo 1,1 mln) za które kupił sobie…drogi zegarek;
  https://news.obozrevatel.com/economics/fea/prodal-pochku-i-kupil-chasyi-kak-ukraintsyi-torguyut-svoimi-organami-i-skolko-platyat.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W Kijowie SBU zatrzymała ochroniarza jednego z centrów handlowo – rozrywkowych który dorabiał sobie do pensji handlujac bronią i amunicja z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie;
  https://kiev.strana.ua/337465-v-kieve-okhrannik-trts-torhoval-oruzhiem-s-donbassa.html
  W Stryju w obwodzie lwowskim miejskie przedsiębiorstwo wod.-kan. nie mogąc sobie poradzić z długami mieszkańców, zaczęło na ulicach wywieszać bilbordy z ich adresami oraz sumą jaka są winni;;
  https://zaxid.net/striyvodokanal_oprilyudniv_adresi_borzhnikiv_na_bilbordah_n1520168
  W Dnieprze uratowano mężczyznę który „ugrzązł” w rurze znajdujacej się na terenie jednej z kotłowni. Podobno zanim go stamtąd wyciągnieto przesiedział w niej pięć dni;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4365359-zhytel-dnepra-na-piat-dnei-zastrial-v-trube-kotelnoi

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „UKRAINAGATE” ciąg dalszy. CNN ujawniło zapis rozmowy jaką w lipcu przeprowadzili prawnik Trumpa Giuliani, był specjalny wysłannik UDA d/s Ukrainy Volker i obecny szef Biura Prezydenta Ukrainy Jermak. W trakcie tej rozmowy Giuliani miał wielokrotnie naciskać Jermaka by ten namówił Zełenskiego do wszczecia na Ukrainie oficjalnego śledztwa w sprawie korupcji Joe Bidena oraz by przyznał zę to Ukraina mieszała się w wybory w USA w 2016 roku ny ‚zaszkodzić Trumpowi”. W zamian za to miał obiecać że „stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą ulegną natychmiastowej poprawie”. Jermak próbował zmieniać temat, ale ostatecznie ale ostatecznie zasygnalizował ze nad tym „popracuje”;
  https://strana.ua/news/337457-pust-zelenskij-objavit-o-korruptsii-bajdena-cnn-poluchil-audiozapis-besedu-ermaka-dzhulirani-i-volkera.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Szef MSW Ukrainy Awakow przeszedł od słów do czynów? Na terenie obwodu iwano-frankowskiego doszło do eksplozji jednego z gazociagów „Uhersko-Iwano-Frankowsk-Czerniowce”. Podobno jednak nie wpłynie to na tranzyt gazu z Rosji przez terytorium o czym poinformował szef „Operatora GTS Ukrainy” Siergiej Makogon, jednocześnie wzywając by „nie rozpowszechniać fejków, które idą na rękę zwolenników Nord Stream 2”. Warto przy tym przypomnieć że to właśnie Awakow zapowiadał niedawno „akty terrorystyczne” (w domyśle ze strony „rosyjskich agentów”) na ukraińską sieć przesyłową gazu im bliżej będzie do uruchomienia „NS2”;
  https://strana.ua/news/337531-na-prikarpate-avarijnye-sluzhby-likvidirujut-posledstvija-vzryva-na-hazoprovode.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie gazowym. Była wiceszefowa MSZ Ukrainy, a obecnie doradczyni Ministra Energetyki Ukrainy Ołena Zerkał poinformowała o sposobie na zabezpieczenie tranzytu gazu z Rosji do UE przez terytorium Ukrainy. Według niej należałoby powrócić do pomysłu jeszcze z 2019 roku, czyli utworzenia z ukraińskie spółki ‚Operator GTS” międzynarodowego konsorcjum z udziałem firm z UE oraz USA;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4365536-v-mynenerho-znauit-kak-obezopasyt-ukraynu-ot-sp-2

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Akurat nazwisko Sikorski możesz śmiało pominąć, wystarczy : mąż Anne Applebaum, ,,z tych” Applebaumów, bo ten śmieć co liceum nawet nie skończył, to czym jest – wszystko zawdzięcza jej.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Cytat „Włamano się na skrzynkę mailową Michała Dworczyka. Jest oświadczenie ministra…Według Onetu, informacje pochodzące z włamania miały trafić na rosyjski komunikator Telegram, jednak ich autentyczność nie jest pewna. Jak podaje portal Niebezpiecznik.pl, dokumenty są publikowane tam od czterech dni”;
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wlamano-sie-na-skrzynke-mailowa-michala-dworczyka-jest-oswia,nId,5284612#crp_state=1
  Ps. Ciekawe co ten POPiSowy IDIOTA tam „chomikował”?

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.