Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2021r.- 2179 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 448.

Kijów od ponad trzech miesięcy ignoruje wszelkie inicjatywy w podgrupie politycznej.

Strona ukraińska od ponad trzech miesięcy blokuje próby ożywienia procesu negocjacyjnego w podgrupie do spraw politycznych- ogłosiła wczoraj służba prasowa delegacji DRL w grupie kontaktowej.

„Od ponad trzech miesięcy strony nie są w stanie powrócić do przynajmniej niektórych negocjacji dotyczących omawiania kwestii politycznych w grupie roboczej” – oświadczyła delegacja DRL.

W oświadczeniu dodano, że przedstawiciele Ukrainy nadal demonstrują obojętność wobec pokojowego rozwiązania konfliktu i ignorują wszelkie instrukcje Trójstronnej Grupy Kontaktowej. DRL zwróciła również uwagę na pilną potrzebę opracowania mapy drogowej, aby przełamać impas negocjacyjny.

Natomiast przedwczoraj, doszło do kolejnej rundy negocjacyjnej grupy w kwestiach bezpieczeństwa w negocjacjach Grupy Kontaktowej.

8 czerwca, odbyło się spotkanie grupy bezpieczeństwa w formie wideokonferencji, podczas której strony kontynuowały wypracowanie zasad mechanizmu koordynacji i omówienie projektu aneksu do aktualnej wersji Środków wzmocnienia Reżim zawieszenia broni.

Przedstawiciel republiki Aleksiej Nikonorow powiedział, że według danych Przedstawicielstwa DRL w WCKiK i w procesie negocjacji, od 19 maja do 8 czerwca USZ odnotowało 41 naruszeń warunków zawieszenia broni (NWZB), 50% wszystkich naruszeń odnotowano w rejonie donieckim- 20 NWZB, w rejonie Mariupola- 13 (32%) i w rejonie Gorłówki- 8 (18%).

W ciągu ostatnich trzech tygodni wróg 28 razy użył ciężkiej broni, zakazanej przez porozumienia mińskie:

– 12 razy użyto moździerzy 120 mm (wystrzelono 146 min),

– 5 przypadków użycia moździerzy 82 mm (54 miny).

Od poprzedniego spotkania TGK w podgrupie ds. bezpieczeństwa- w dniu 18 maja, w wyniku ostrzału na terytorium DRL zginął jeden cywil, uszkodzone zostały 3 obiekty infrastrukturalne i 12 budynków mieszkalnych.

Oficjalny przedstawiciel DRL zwrócił uwagę na to, że w ciągu trzech tygodni sprawozdawczych były też dni ciszy, kiedy na linii kontaktu, pomimo prowokacji informacyjnych strony ukraińskiej, faktycznie przestrzegano wzajemnego zawieszenia broni, co potwierdza zdolność Ukrainy do przestrzegania istniejących porozumień uzależnione od jej woli politycznej…

„Takie okresy ciszy na linii kontaktu to fakt, że jeśli jest zainteresowanie przestrzeganiem umów, to jest to możliwe. Jednak głównym powodem stagnacji procesu negocjacyjnego jest właśnie niechęć Kijowa do osiągnięcia zawieszenia broni wspólnymi wysiłkami: przedstawiciele Ukrainy odrzucają wszystkie propozycje republik, nie oferując żadnych alternatywnych opcji ”- powiedział Aleksiej Nikonorow.

Ponadto, przedstawiciel DRL podkreślił, że na dzisiejszym spotkaniu strona ukraińska w dalszym ciągu blokowała główną kwestię w porządku obrad– uzgodnienie warunków mechanizmu koordynacji przy pomocy WCKiK w obecnym składzie, stwierdzając, że jego rozważenie nie możliwe, aby zapobiec w ten sposób ostrzałowi przez bezpośrednią interakcję stron, a mechanizm koordynacji nie jest panaceum.

„Kategoryczne stanowisko przedstawiciela Kijowa nie pozwoliło stronom posunąć się naprzód w uzgadnianiu aneksu do środków mających na celu wzmocnienie zawieszenia broni– czwarte czytanie dokumentu nie doprowadziło do postępu. Mam nadzieję, że nie będzie to prowadzić do innego eskalacji sytuacji na linii styku po stronie Ukrainy „ , – stwierdził przedstawiciel DRL.

Nie dość tego, omawiając kwestię ofiar cywilnych, w tym rażącą śmierć 4-letniego dziecka w miejscowości Aleksandroskoje, zamiast podać wyniki swojego postępowania wyjaśniającego, strona ukraińska dalej manipulowała faktami i bez kontrargumentów zaprzeczała swojemu udziałowi, mimo że nasza strona dostarczyła dość szczegółowych informacji na temat tego, co się stało.

Aleksiej Nikonorow zauważył również, że zgodnie z raportami SMM OBWE obserwatorzy nadal odnotowują obecność zakazanej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania i poza obszarami składowania.

Również w ciągu ostatnich trzech tygodni SMM OBWE zgłasza 56 przypadków zagłuszania UAV przez USZ: 1 raz samolot Misji znalazł się pod ostrzałem, 5 razy obserwatorzy nie mogli nawet wystrzelić UAV lub byli zmuszeni do awaryjnego lądowania ze względu na sygnał zakłóceń, a także 5 razy odwołano loty obiektów technicznych. Należy zauważyć, że w przeważającej większości przypadków zagłuszanie występowało właśnie w tych obszarach, w których wcześniej rejestrowano nagromadzenie sprzętu USZ.

Na temat działań przeciwminowych przedstawiciel DRL powiedział, że byłoby przedwczesne uzgodnienie jednego dwustronnego planu rozminowywania lustrzanego, dopóki nie zostanie wykluczone naruszenie zawieszenia broni.

„Na tym etapie o wiele ważniejsze jest rozwiązanie kwestii nieskrępowanych prac remontowo-konserwatorskich w pobliżu linii kontaktowej: strona ukraińska w WCKiK od marca nie jest w stanie zapewnić koordynacji dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa dla 13 wniosków, jeszcze bardziej godna ubolewania sytuacja z tym problemem w ŁRL, gdzie jest 21 takich aplikacji „– powiedział Aleksiej Nikonorow.

*

A tymczasem, na froncie w Donabsie- na jego ługańskim odcinku, armia Kijowa ostrzelała drona OBWE w strefie „OPS” 

„Żołnierze z 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych z pozycji w rejonie osady Artem otworzyli ogień z broni strzeleckiej w kierunku UAV misji OBWE lecącej wzdłuż linii kontaktu. Samolot nie został uszkodzony , ale pracownicy międzynarodowej organizacji musieli pilnie wylądować bezzałogowym statkiem powietrznym i opuścić teren”– poinformowała służba prasowa Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Służba prasowa WML ŁRL zwróciła także uwagę na to, że ​​w ten sposób kijowskie siły be starają się „utrudnić obserwatorom i ich działalność, aby nie dopuścić do usankcjonowania zakazanej ukraińskiej broni stacjonującej na pierwszej linii obrony”.


Poza tym, USZ rozmieściły system rakiet przeciwlotniczych w strefie mieszkalnej wsi Giejewka.

„W ciągu ostatniego dnia nasze rozpoznanie ujawniło rozmieszczenie systemu rakiet przeciwlotniczych ‚Osa’ na obszarze odpowiedzialności 80 brygady w dzielnicy mieszkalnej osady Giejewka”– poinformowała służba prasowa WML ŁRL.

Służba prasowa WML ŁRL przypomniała, że ​​rozmieszczanie broni i sprzętu wojskowego przez USZ na terenach zamieszkanych stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.


Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne zablokowały pracę bezzałogowych statków powietrznych OBWE na obszarach pięciu osiedli.

USZ wykorzystywały instrumenty wojny elektronicznej (EW) do ingerencji w działanie bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenach pięciu osiedli w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił. 

„W obszarze odpowiedzialności 59, 92 i 14 brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych w celu tłumienia sygnałów kontrolnych UAV SMM OBWE w pobliżu osiedli Świetłodarsk, Mironowski, Zołotoje, Nowoaleksandrowka, Oriechowo została użyta stacja ‚Bukowel-AD’ z grupy mobilnej z 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”– poinformowała służba prasowa WML ŁRL.


Milicja Ludowa ŁRL odnotowała także obecność żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wycofania sił i sprzętu w rejonie Zołotoje.

„Na dawnych stanowiskach Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu osady Złotoje odnotowano obecność pięciu żołnierzy 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych”– poinformowała służba prasowa departamentu resortu obrony ŁRL.

Natomiast, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu,obserwatorzy odnotowali następujące naruszenia przez USZ:

– W dniach 5 i 6 czerwca lot UAV dalekiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony w wyniku zagłuszania sygnały GPS podczas startu z bazy Misji w pobliżu miejscowości Stiepanówka, podczas lotu nad terenami między Stiepanówką a miejscowościami: Konstantinówką, Mironowskim, Pleszczeiewką, Codema i Świetłodarsk.


– ️ W dniu 7 czerwca, UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE były zakłócane sygnałami GPS podczas lotu w pobliżu miejscowości Majorsk.

 Nadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły o godzinie 22:45, ostrzał przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) i broni maszynowej, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

Tym sposobem, w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 3 granaty.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року в рамках Тристоронньої контактної групи.

Протягом минулої доби, 9 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовані 3 порушення режиму припинення вогню.

Так, у районі НОВОТОШКІВСЬКОГО російські окупанти вели вогонь по наших позиціях зі стрілецької зброї.

Неподалік ВОДЯНОГО ворог обстрілював українських захисників з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

Крім того, у напрямку населеного пункту РАЇВКА військові Об’єднаних сил зафіксували проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

БПЛА противника вчасно був подавлений засобами РЕБ.Станом на 7 годину ранку, 10 червня, зафіксоване 1 порушення режиму припинення вогню.

Неподалік населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ противник відкрив вогонь зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Бойових втрат серед українських військових немає.

Про всі порушення з боку збройних формувань російської Федерації Українська сторона СЦКК повідомила представників ОБСЄ.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4489 транспортних засобів, 5162 осіб, з яких 4737 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 71 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 22 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1198 особа, на підконтрольну Україні територію прибуло 1070 осіб. А через контрольні пункти в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» та «Мар’їнка» 1 і 1, відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ„”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***


© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2021r.- 2179 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam

  Jesteśmy w Polsce bardzo zawiedzeni ostatnią zmianą stanowiska Stanów Zjednoczonych, szczególnie że w ciągu ostatnich kilku lat ściśle współpracowaliśmy z administracją USA, by zatrzymać lub spowolnić rozwój Nord Stream 2”, przyznał Mateusz Morawiecki w opublikowanej wczoraj (9 czerwca) rozmowie z amerykańskim „Newsweekiem”. W ocenie szefa polskiego rządu zmiana polityki Waszyngtonu wobec tego projektu podyktowana jest „fałszywymi nadziejami” na poprawę stosunków USA z UE. “To, co właśnie się wydarzyło jest ze szkodą dla głębszej transatlantyckiej jedności” – ocenił Morawiecki.
  https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/polska-ukraina-nord-stream-2-usa-stany-zjednoczone-sankcje-joe-biden-rosja-moskwa-gazociag/
  Komentarz: Niestety, ale teraz Polska zostanie tzw chłopcem do bicia. Waszyngton najpierw zachęcił Warszawę do twardej postawy wobec Rosji, a teraz gdy wymaga tego interes USA wypiął się na sojusznika.
  Władze FR pewnie odpłacą się za lata ataków. Mają tez duże pod tym względem możliwości manewru. Po pierwsze gazociąg „JAMAL”-zapewne zostanie ograniczony przepływ rosyjskiego gazu (straty dla budżetu RP). Po drugie zablokowanie Baltic Pipe-FR nawet nie musi się bardzo wysilać, po prostu będzie chciała używała tych samych narzędzi co Polska wobec NSII.
  Po trzecie kwestie środowiskowe- będzie duży nacisk FR na KE, aby poprawić jakość środowiska w Polsce, a że my bazujemy na węglu, a taniego gazu z Rosji nie dostaniemy, to gospodarka mocno to odczuje (koszty energii elektrycznej, przemysł ciężki).

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Większość – 71 proc. – Ukraińców uważa, że między Ukrainą i Rosją toczy się wojna – wynika z zaprezentowanych w środę w Kijowie rezultatów sondażu przeprowadzonego przez Centrum Razumkowa i fundację Demokratyczni Inicjatywy.
  Na wschodzie kraju takie zdanie ma 48 proc. ankietowanych, a na zachodzie – 91 proc. – podała agencja Interfax-Ukraina.
  Zgodnie z badaniem większość Ukraińców (53,5 proc.) określa konflikt w Donbasie jako rosyjską agresję przeciwko Ukrainie z wykorzystaniem miejscowych bojowników. Odsetek osób podzielających taką opinię wzrósł w ciągu ostatniego 1,5 roku.
  15 proc. ankietowanych uważa, że wydarzenia w Donbasie to wewnętrzny konflikt na Ukrainie, w którym jedna ze stron jest wspierana przez Rosję. 13 proc. twierdzi, że jest to wojna Rosji z Zachodem na terytorium Ukrainy. W ocenie 7 proc. uczestników badania jest to wewnętrzny konflikt na Ukrainie.
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2751243,Miedzy-Ukraina-i-Rosja-toczy-sie-wojna-tak-uwaza-ponad-70-proc-Ukraincow

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Zdrada

  Stany Zjednoczone muszą porzucić swój długo pielęgnowany mit, zgodnie z którym Ukraina jest kwitnącą demokracją w amerykańskim stylu. W rzeczywistości ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w ciągu kilku ostatnich miesięcy podjął szereg autorytarnych decyzji – pisze amerykański magazyn konserwatywny „The National Interest„.
  https://kresy.pl/publicystyka/ukraina-coraz-szybciej-pograza-sie-w-autorytaryzmie/
  Komentarz: oj widać zmianę polityki USA wobec Ukrainy, widać. Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść. Nasz sąsiad niewiele może dać USA. Ziemię już oddał -korporacje zwędziły najlepsze grunty orne, minerały nie są dużo warte, ludność cywilna (tania siła robocza) uciekła już do Polski i Rosji. Przemysł i infrastruktura w ruinie-nie ma za bardzo na czym żerować. Obecne schematy uzależniania gospodarki Ukrainy od zachodnich partnerów sprawdzają się i nowych rozwiązań nie trzeba szukać. Konflikt z FR będzie trwał, wszak podzielono narody tak mocno, że teraz nie uda się zasklepić ran po obu stronach przez wiele lat.
  Ukraina może liczyć na kilka dobrych słów i zachęt-tylko tyle. I t w sytuacji, gdy kraj potrzebuje gigantycznej pomocy-wszak same nakłady na infrastrukturę to koszt dziesiątków miliardów dolarów.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Rząd Ukrainy zatwierdził Strategię polityki zagranicznej kraju do 2024 roku. Poinformował o tym szef ukraińskiego Minister Spraw Zagranicznych Dmitrij Kułeba.
  Strategia została opublikowana na oficjalnej stronie internetowej rządu. Osobny rozdział poświęcony jest rozwojowi stosunków z Rosją. Zgodnie z dokumentem Kijów zamierza zwiększyć presję i powstrzymywanie Moskwy, aby „położyć kres agresywnej polityce Rosji” i „przywrócić integralność terytorialną Ukrainy” przy wsparciu „szerokiej koalicji międzynarodowej”.
  Odrębne miejsce zajmuje pozycja oznaczona jako „realizacja odszkodowań i innych form reparacji za szkody wyrządzone Ukrainie w wyniku czasowej okupacji terytoriów”.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2021060914373513-ukraina-zazadala-od-rosji-reparacji-sputnik/
  Komentarz: Jak rząd w Kijowie zamierza zmusić Rosje do zapłacenia odszkodowań?

  Polubione przez 5 ludzi

  • W odpowiedzi na kolejne idiotyczne żądania Kijowa, senator Aleksiej Puszkow zażądał od Ukrainy odszkodowania za rosyjskie ziemie 🙂
   Według senatora przed żądaniem „odszkodowań” od Rosji Kijów ma obowiązek wypłacić odszkodowania za rosyjskie ziemie, które nigdy wcześniej nie należały do ​​Ukrainy.

   „Dla regionów Donbasu, Charkowa, Nikołajewa, Chersonia, Odessy, Dniepropietrowska” – wyliczał Pushkow.

   Rosyjski polityk przypomniał, że porty nad Morzem Czarnym budowali także Rosjanie.

   https://novorosinform.org/864119

   Polubione przez 6 ludzi


 5. Nie musi zmuszać.

  Odszkodowania są wyliczone tak, że znad wiązką pokrywają pożyczkę Janukowycza i wszystkie inne długi Ukrainy wobec Rosji.
  Sztokholmskie i każde inne europejskie Sądy Arbitrażowe to przyklepną,
  bo stosują Karola Marksa dyrektywę”:
  ,,Każdemu według potrzeb, każdy według zdolności”,
  co przekłada się na werdykt:
  Ukrainie według potrzeb, Rosja płaci według zdolności)*.

  )* pompowania gazu i ropy, a te aktywa nie są przez Rosjan wypracowane, lecz przez Matkę Naturę Ziemi dane, zatem jako takie nie należą do Rosji, ale są własnością całej Ludzkości .
  A na straży przestrzegania Naturalnych Praw Ludzkości stoją Stany Zjednoczone Ameryki.

  Taka jest wola Yahwe Pana Nieba.
  Z nią się zawsze zgadzać trzeba.

  Amen.!

  Polubione przez 6 ludzi

  • Cóż, przeszliście na zachodnią przestrzeń burżuazyjną? Od Rosji zażądano 99 miliardów dolarów odszkodowania za Jukos i Krym.
   .

   .
   Łącznie przeciwko rosyjskiemu rządowi wpłynęło do sądów zagranicznych 99 miliardów dolarów. Łącznie realizowanych jest 37 procesów, w ramach których wymagania potroiły się w ostatnich latach. Zaledwie kilka lat temu zażądano od Rosji w sumie 35 miliardów dolarów. Opowiedział o tym Pełnomocny Pełnomocnik Prezydenta Harry Minh
   .
   https://cont.ws/@Greyman50/2010640

   Polubione przez 6 ludzi

 6. Tymczasem UEFA zareagowała na nowe stroje reprezentacji Ukrainy na ME w piłce nożnej, ale nie tak jakby chciał kijów, czyli zażadała usunięcia banderowskiego pozdrowienia ‚Chwała Ukraini! Herojom sława!” stwierdzając że ma ono znaczenie „militarystyczne”. Wcześniej w tej sprawie oficjalnie zwrócił sie do UEFA Rosyjski Związek Piłki Nożnej, który zwrócił uwagę na „mapę’ na koszulkach Ukrainców, jednak w tej sprawie UEFA powołała sie na rezolucje ONZ i dlatego też „mapa” może pozostać;
  https://rsport.ria.ru/20210610/futbol-1736433131.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć. W Kijowie wieczorem z jednej z ulic porwano biznesmena, obywatela Serbii. Do rozmawiajacego przez telefon meżczyzny podjechał samochód osobowy z którego wyszło kilku zamaskowanych mężczyzn którzy następnie zaciagneli go do pojazdu i wywieźli w nieznanym kierunku;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4366184-v-kyeve-pokhytyly-byznesmena-smy
  Cytat „We wtorek 8 czerwca w Kijowie, w odstępie kilku minut, dwóch mężczyzn próbowało popełnić samobójstwo, skacząc z balustrady Mostu Południowego. Obaj zostali uratowani przez funkcjonariuszy organów ścigania – jeden został ściągnięty z mostu, drugi wyłowiony z wody”;
  https://kiev.strana.ua/337862-kievskie-politsejskie-spasli-dvukh-muzhchin-kotorye-pytalis-pokonchit-s-soboj.html
  Z kolei w Charkowie policjanci obezwładnili i zatrzymali mężczyznę który chodził po placu zabaw dla dzieci z granatem bojowym;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4366170-v-kharkove-muzhchyna-hulial-s-hranatoi-na-detskoi-ploschadke

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Ukromedia informują o tym ze ukraińska straż graniczna nie wpuszcza na terytorium Ukrainy osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi rosyjską szczepionką „Sputnik V”. Oficjalnie tłumaczy się to tym że „szczepionka nie jest wpisana na listę WHO”;
  https://strana.ua/news/337867-hospohransluzhba-zajavila-chto-u-vaktsinirovanykh-sputnikom-v-net-prava-vezda-v-ukrainu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. koniec tzw. sztabów oraz tzw. fundacji Nawalnego, przynajmniej jako legalnych organizacji. Moskiewski Sąd Miejski przychylił się do wniosku moskiewskiej prokuratury Federacji Rosyjskiej i uznał je za „organizacje ekstremistyczne” co wiąże się z zakazem działalności tych „organizacji” na terytorium FR;
  https://strana.ua/news/337815-moshorsud-priznal-fbk-i-shtaby-navalnoho-ekstremistskimi-i-zapretil-ikh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem na Ukrainie. ‚Bunt” sędziów Konstytucyjnego Sądu Ukrainy, sześciu z nich „w ultymatywnej formie” zablokowało prace sądu domagając się przywrócenia do pracy byłego prezesa KSU Ołeksandra Tupickiego. Według ukromediów „obstrukcja” sędziów doprowadzi do zablokowania rozpatrzenia ważnych społecznie spraw dotyczących m.in gwarancji lekarskich, zatwierdzenia świadczeń emerytalnych urzędnikom państwowym, czy też funkcjonowania ukraińskiego język jako języka państwowego;
  https://interfax.com.ua/news/general/749377.html

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu „Strana.ua” o tym jak to „sprawa Protasewicza” pokrzyżowała plany pokazania przez „BELLINGCAT” filmu o „sprawie wagnerowców” w którym miały zostać ujawnione dowody obciążające kijowska „wierchuszkę” która miała się przyczynić do niepowodzenia „specoperacji” z 2020 roku. Autor artykułu spekuluje ze powodem tego miała być podobieństwo pomiędzy dwiema „specoperacjami”, czyli ta „dobrą” to znaczy zatrzymaniem „wagnerowców” oraz ta „złą” czyli zatrzymanie Protasewicza, o czym miał początkowo pisać sam „śledczy” z „BELLINGCAT” Christo Grozev, potem się z tego oczywiscie wycofał stwierdzając że to co się stało w związku z zatrzymaniem Protasewicza to ‚akt terrorystyczny”;
  https://strana.ua/news/337851-film-bellingcat-o-vahnerovtsakh-kohda-on-vyjdet-i-pochemu-takaja-zaderzhka.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Tymczasem służby prasowe ukraińskiej 128 Brygady Górsko – Szturmowej poinformowały o śmierci 9 czerwca ukraińskiej żołnierki. Kobieta miała zginąć w trakcie ‚wypełniania obowiązków słuzbowych”, jednak szczegółów nie ujawniono;
  https://korrespondent.net/ukraine/4366187-v-vsu-zaiavyly-o-hybely-voennosluzhaschei
  Plus dwóch „ukrowojakó” zostało skazanych na dwa lata służby w „batalionie karnym” za to że będąc pod wpływem alkoholu, ukradli w Kijowie samochód osobowy Łada;
  https://korrespondent.net/ukraine/4366194-dvoe-voennykh-poluchyly-dva-hoda-dysbata-za-krazhu-avto

  Polubione przez 4 ludzi

 13. OT Światowe
  Chiński parlament przyjął ustawę określającą środki odpowiedzi na sankcje wprowadzane przez inne państwa przeciw ChRL.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/chiny-przyjely-ustawe-w-sprawie-sankcji/
  Komentarz: Tłumacząc z języka urzędniczego na polski: Chiny nie będą już biernie patrzeć jak USA (UE) pod byle pretekstem obejmowały sankcjami firmy z Chin.
  Przykładowo ostatnio ponad 50 firm z Chin objęto sankcjami (brak możliwości kupna sprzedaży w USA) tylko dlatego, ze dostarczają komponenty/usługi/towary chińskiemu wojsku.
  Czeka nas powtórka z „zimnej wojny” tym razem jednak to Chiny i USA będą walczyć o strefy wpływu na świecie.

  Polubione przez 6 ludzi

  • „Czeka nas powtórka z „zimnej wojny” tym razem jednak to Chiny i USA będą walczyć o strefy wpływu na świecie.”- zasada jest prosta; ” gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 14. Tymczasem na Ukrainie. Cytat „Była urzędniczka przechowywała w lodówce w domu fiolki z niebezpiecznymi wirusami na sprzedaż…Fiolki ze szczepami wirusa szczególnie groźnej choroby znajdowały się w domu w lodówce byłej kierownik sekcji Instytutu Biotechnologii i Szczepów Państwowej Kontroli Naukowej [Ukrainy]. Kobieta została oskarżona o przywłaszczenia pojemników z wirusami w celu ich dalszej sprzedaży. Poinformowało o tym na stronie internetowej Biuro Prokuratora Generalnego [Ukrainy]”;
  https://strana.ua/news/337954-u-byvshej-chinovnitsy-doma-v-kholodilnike-nashli-flakony-s-opasnymi-virusami.html

  Polubione przez 5 ludzi

 15. Chwila nastrojowej muzyki.

  Daję bez kropki, bo link zapodaje plik 25 piosenek.

  Spokojna, relaksująca muzyka, można ją traktować jako odtrutkę na stres , jakiego można dostać
  czytając horror’newsy z ukraińskiej polityki.

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Ukraińska codzienność ciąg dalszy. W jednej z miejscowości obwodu winnickiego dwójka nastolatków (w wieku 13 i 16 lat) w biały dzień ukradła miedzianą rurę którą do miejscowego szpitala dostarczany był tlen dla znajdujących się w szpitalu respiratorów. Na szczęście dla nastolatków w chwili kradzieży rura nie była wypełniona tlenem pod ciśnieniem;
  https://strana.ua/news/337950-dvoe-nesovershennoletnikh-ukrali-trubu-po-kotoroj-shel-kislorod-dlja-patsientov.html
  Z kolei w Buczy w obwodzie kijowskim 15-latka śmiertelnie postrzeliła 16-latka podczas robienie sobie zdjęć z bronią;
  https://strana.ua/news/337960-v-buche-posle-sdachi-vno-16-letneho-vypusknika-zastrelila-15-letnjaja-podruha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. W związku ze skandalem wokół nowych strojów dla piłkarskiej reprezentacji Ukrainy, przypomniał o sobie Wołodymyr Wjatrowycz, były szef ukroIPN obecnie deputowany Rady najwyższej z frakcji „Europejska Solidarność” (Poroszenki) kóry zaproponował by w odpowiedzi na decyzje UEFA ukraińscy piłkarze zrobili sobie tatuaże z banderowskim pozdrowieniem ‚Sława Ukrajini! Herojam sława!”. Jako przykład podał tatuaż jaki ma na plecach doradca szefa MSW Ukrainy Zorjan Szkirjak;
  https://strana.ua/news/337972-vjatrovich-predlozhil-ukrainskim-futbolistam-sdelat-tatu-kak-u-shkirjaka.html

  Polubione przez 5 ludzi

 18. Skandal w Równem, którego burmistrz Ołeksandr Tretiak, z partii „Europejska Solidarność” (Poroszenki), zapowiedział wczoraj wyłapanie i przymusową deportację na Zakarpacie wszystkich przebywajacych w mieście Romów. Przedtem miał im dać „kilka godzin na dobrowolne opuszczenie miasta”;
  https://strana.ua/news/337863-mer-rovno-aleksandr-tretjak-khochet-vyvezti-vsekh-romov-iz-horoda.html
  Dzisiaj jednak burmistrz przeprosił za swoje słowa, tłumacząc swoją reakcję licznymi skargami od mieszkańców Równego na zachowanie Romów;
  https://strana.ua/news/337938-aleksandr-tretjak-prines-svoi-izvinenija-za-vyskazyvanie-v-adres-romov.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.