Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2021r.- 2183 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 452.

Były doradca prezydenta Rosji Władysław Surkow powiedział, że porozumienia mińskie, jeśli zostaną zrealizowane, „w rzeczywistości” staną się zwycięstwem niepodległego Donbasu nad Ukrainą. 

Surkow tezę tą ogłosił w wywiadzie dla projektu WarGonzo. Podkreślił on, że jest autorem ustawy o szczególnym statusie niektórych obwodów obwodów donieckiego i ługańskiego południowo-zachodniej części Ukrainy.

Porozumienia z Mińska mają umocowanie w prawodawstwie międzynarodowym. Podstawą jest decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której określane są parametry specjalnego statusu dla Donbasu. 

„Co to jest ten szczególny status, o którym jest nawet uchwalona ustawa? 

Jestem autorem tej ustawy, współautorem wraz z towarzyszami ukraińskimi i tymi, którzy wtedy walczyli, bo to ich ówczesne sukcesy pozwoliły, moim zdaniem, zawrzeć tę umowę całkiem pomyślnie dla Rosji i dla całego rosyjskiego mira! Teraz nie można ich tak po prostu zbyć. Są niezwykle korzystne dla sprawy rosyjskiej na Ukrainie i w Rosji. Mogę wam to udowodnić tymi umowami na stole. To jedno z najwyższych osiągnięć rosyjskiej dyplomacji!”– zadeklarował Surkow.

Według Surkowa, nadanie Donbasowi specjalnego statusu w ramach porozumień mińskich oznacza, że ​​„prawa Ukrainy nie obowiązują w Donbasie”, a region ten faktycznie otrzyma „prawdziwą niepodległość” pod „symboliczną” żółto-niebieską flagą.

„Powtarzam, to jest prawo Ukrainy– że prawo Ukrainy nie dotyczy Donbasu. To jest najważniejsza rzecz w tych umowach… Maksymalną wartością, do jakiej Ukraina może domagać się, moim zdaniem, w ramach tych umów, jest… to, co nazywam symboliczną suwerennością nad Donbasem. Trudno tu podać przykład, ale jest to możliwe. Na przykład Kanada, Australia. Tam głową państwa jest monarcha brytyjski, ale tak naprawdę, jak rozumiemy, nie chodzi o o to. Ale mimo to tam jest taki właśnie zapis. Jeśli więc porozumienia mińskie zostaną realizowane w maksymalnym stopniu w interesie Rosji i Doniecka, to maksimum, jakie może osiągnąć Ukraina, to to, co nazywam suwerennością symboliczną nad Donbasem. Gdzieś w jakiejś gazecie może być napisane, że to jest terytorium Ukrainy, ale tam wszystko inne powinno być inne. Jest to specjalny status– ustawa Ukrainy stanowiąca, że ​​prawo Ukrainy nie ma zastosowania do Donbasu. Potencjał Donbasu do uzyskania prawdziwej niepodległości tkwi w porozumieniach mińskich!”– wyjaśnił Surkow, nie precyzując, dlaczego prawo ukraińskie nie będzie miało zastosowania na terytorium, na którym będzie obowiązywać konstytucja Ukrainy.

W tym miejscu należy podkreślić, że po pierwsze wszyscy zwolennicy porozumień mińskich, z niewiadomych przyczyn, mieszkają setki tysięcy kilometrów od Donbasu, mówiąc o tym, jak cudownie region ten będzie samodzielnie istniał de facto i de iure jako część Ukrainy.

Co więcej, obiecują to wszystko mieszkańcom Doniecka, którzy w pełni odczuli konsekwencje tych porozumień, żyjąc w biedzie i z godziną policyjną od 7 (!) już lat, ciągle podawani presji ukraińskiego terroru.

Po drugie, wszyscy ci ludzie najwyraźniej nie rozumieją, że po tym, jak pierwsza flaga Ukrainy zostanie „symbolicznie” podniesiona nad Donbasem, wydarzenia staną się niekontrolowane i rozwiną się, delikatnie mówiąc, nie na korzyść Rosji.

Po trzecie zaś, Ukraina będzie miała wreszcie otwartą drogę do wstąpienia do NATO a następnie w szeregi krajów członkowskich UE, co spowoduje, że specjalne prawa dla ludności rosyjskiej na wschodnie Ukrainy staną się enigmatyczne. Zaś jakikolwiek opór, będzie zamachem motyką na słońce.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie panował wzorowy spokój, bo USZ tym razem przestrzegały warunków zawieszenia broni, powstrzymując się od prowokacji zbrojnych przeciwko republikom Donbasu.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 14 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках ТКГ, порушуючи режим припинення вогню.

Протягом минулої доби, 13 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 2 обстріли наших позицій.

У районі НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог двічі відкривав вогонь зі станкових протитанкових, ручних протитанкових, підствольних гранатометів і стрілецької зброї.

Станом на 7 годину ранку 14 червня, зафіксоване 1 порушення режиму припинення вогню.

Неподалік НОВОТОШКІВСЬКОГО противник обстріляв українські позиції з підствольних гранатометів і стрілецької зброї.

Бойових втрат внаслідок ворожих обстрілів серед наших воїнів немає.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі порушення з боку окупантів Українська сторона СЦКК поінформувала СММ ОБСЄ, застосовуючи встановлений координаційний механізм.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні! ᛋᛋ„”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2021r.- 2183 dzień od nowego rozejmu.

 1. Poseł opozycyjnej partii „Za Życie” Ilya Kiva na antenie kanału telewizyjnego „Pierwsza Niezależność”oskarżył Witalija Kliczkę o ukrywanie burdeli w Kijowie, a nawet to że mieszka w bliskim sąsiedztwie takowego.
  Twierdzi również, że samozwańczy szeryf zza oceanu wybrał Kliczkę na kandydata w przyszłych wyborach prezydenckich
  https://novorosinform.org/864617

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Kancelaria prezydenta Ukrainy uważa, że ​​oświadczenie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że ​​ewentualne przystąpienie Ukrainy do NATO stanie się „czerwoną linią”, ponieważ wtedy rakiety mogą dotrzeć do centralnej Rosji w ciągu 7-10 minut, jest „pompowaniem propagandy” dla rodzimej rosyjskiej publiczności. Powiedział o tym Mychajło Podoliak, doradca dyrektora Kancelarii prezydenta Ukrainy.
  https://kresy24.pl/kancelaria-ukrainskiego-prezydenta-odpowiedziala-na-wypowiedz-putina-o-ukrainie-w-nato-czerwonych-liniach-i-rakietach-razacych-moskwe-w-kilka-minut/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kapitulacja?

  „Jeśli zaproponuje się nam rozmowy o rekompensatach, przyjrzymy się temu” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z „Welt” (Online w niedzielę). „Niekoniecznie jednak zgodzimy się na to, co zostanie zaproponowane” – wyjaśnił. Niemcy prowadzą obecnie rozmowy z USA na temat przyszłości projektu.
  https://www.dw.com/pl/nord-stream-2-ukraina-gotowa-do-rozmów-o-rekompensacie/a-57873121
  Komentarz: Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi zazwyczaj o pieniądze. Cytat z artykułu
  „Ukraina obawia się, że po ukończeniu Nord Stream 2, środki od Rosji w wysokości miliardów euro za tranzyt gazu mogą zostać znacząco obcięte. Chronicznie cierpiący na niedobór pieniędzy kraj jest zdany na te dochody i dlatego jest jednym z krytyków całego projektu.”
  Rosja zrobi co zechce po ukończeniu NSII, najprawdopodobniej zrezygnuje lub ograniczy tranzyt przez Ukrainę. Bez środków z tranzytu gazu konieczne będzie znalezienie dodatkowych miliardów (rocznie)na utrzymanie infrastruktury technicznej- takich środków w budżecie Ukraina nie ma. Alternatywa byłoby podniesienie opłat za gaz dla gospodarstw domowych i firm. To jednak wywołałoby kolejną falę protestów i mogłoby być przysłowiowym gwoździem do trumny dla wielu zakładów pracy.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Mam wrażenie, że Władysław Surkow, chciałby dla rosyjskich interesów na Ukrainie uzyskać (myląc interesy narodowości rosyjskiej czy sympatii prorosyjskich, z interesem FR) więcej niż jest w stanie. Moim zdaniem nie da rady uzyskać więcej dla „Republik Ludowych” ORDiŁO, więcej niż status „stowarzyszenia” z Ukrainą, przy zachowaniu suwerenności w kwestiach wewnętrznych, zaś dla Ukrainy wymuszenie zaniechania systemowego zwalczania prorosyjskości obywateli, przez ukraińskie państwo.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie „niezwyciężonej armii kijowskiej”. Kolejne żale „ukrowojaków” na to czy sa „skarmiani”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4367420-poiavylys-foto-edy-boitsov-na-honcharovskom-polyhone
  Plus SBU zatrzymała na Donbasie (prawdopodobnie w tzw. strefie OZS) trójkę „ukrowojaków” którzy kradli z magazynów wojskowych broń i amunicję by je sprzedać;
  https://korrespondent.net/ukraine/4367446-voennye-na-donbasse-pytalys-ukrast-oruzhye

  Polubione przez 3 ludzi

   • Nie niedługo, tylko tak wyglądają małe wsie i miasteczka. Starsi mieszkańcy pomarli, młodsi wyjechali do większych miast i zagranicę. Kraj wyludnia się w zastraszającym tempie. Jak pomyśli się, że jeszcze w 1992 roku liczba mieszkańców Ukrainy przekraczała 50 mln to widać skutki rządów oligarchów.

    Polubione przez 1 osoba

    • No, ale nie jest to jeszcze nadal większa część…..może za kolejne 7 lat rządów banderowców, do tego dojdzie.

     Oczywiście jeśli tyle czasu przetrwa UPA-ina.

     Pozdrawiam.

     Polubienie

 6. OT z „bezcennego” Izraela, czyli ukraiński portal ‚Strana.ua” o nowym premierze Naftalim Bennecie. Cytat „Przyjaciel Kremla” w jarmułce. Czego można oczekiwać od nowego premiera Izraela, który zastąpił Netanjahu…„Izrael ma bliskie i silne, a nawet ciepłe stosunki z Rosją. Mamy wielu imigrantów z Rosji, którzy mieszkają w Izraelu. Moi przodkowie przybyli do Izraela z Imperium Rosyjskiego, mamy wiele wspólnego. Rosyjscy przywódcy i prezydent Putin robią wiele by nasze cele się zbiegały, a wszelkiego rodzaju nieporozumienia były rozwiązywane bardzo szybko.Oczywiście są duże problemy ze więzami z terrorystami i Iranem, ale są to kwestie złożone i długotrwałe.Uważam, że Rosja jest wiarygodnym zwolennikiem Izraela – powiedział wcześniej Bennett”;
  https://strana.ua/articles/338490-cheho-zhdat-ot-novoho-premera-izrailja-benneta.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.