Wojna domowa na Ukrainie 15.06.2021r.- 2184 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 453.

„Ukraina nieustannie ściągała swój personel i sprzęt wojskowy w rejon konfliktu na południowym wschodzie kraju i nadal to robi”– powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC.

Odpowiadając na pytanie o ruchy Sił Zbrojnych Rosji, szef państwa przypomniał, że po pierwsze „sama Ukraina nieustannie ściągała zarówno personel, jak i sprzęt wojskowy w rejon konfliktu w południowo-wschodniej Ukrainie, do Donbasu.”

„Po drugie, przeprowadziliśmy zaplanowane ćwiczenia na naszym terytorium i nie tylko na południu Federacji Rosyjskiej, ale także na Dalekim Wschodzie i na północy w Arktyce. Jednocześnie ćwiczenia prowadzono w kilku regionach Federacji Rosyjskiej. W tym samym czasie Stany Zjednoczone tak gdzieś z minutę prowadziły ćwiczenia na Alasce. Wiesz cokolwiek o tym? Nie? Prawdopodobnie nie. Powiem ci, bo ja wiem. To również jest w bezpośrednim sąsiedztwie naszych granic, ale to jest na waszym terytorium. Dlatego nawet nie zwracaliśmy na to uwagi”– wyjaśnił Putin, którego słowa cytuje służba prasowa Kremla.

Przypomniał, że ćwiczenia Defender Europe odbywają się obecnie na południowych granicach Rosji.

„40 tys. personelu, 15 tys. jednostek sprzętu wojskowego, część z nich została wysłana z kontynentu amerykańskiego bezpośrednio do naszych granic. Czy przenieśliśmy nasz sprzęt na granice USA? Nie. Czym się martwisz?” – powiedział prezydent Rosji.

W kwietniu na poligonie krymskim Opuk odbyły się  wielostronne ćwiczenia rodzajów wojsk. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. żołnierzy, 1,2 tys. jednostek sprzętu, ponad 40 okrętów wojennych i 20 jednostek pomocniczych.

 Na manewry przybył nawet minister obrony Siergiej Szojgu. Przeleciał helikopterem wokół miejsca rozmieszczenia oddziałów i wysłuchał raportu dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego, generała armii Aleksandra Dwornikowa.

Niedługo też, bo w dniach 28.06-10.07, odbędą się coroczne ćwiczenia Morska Bryza, które koncentrują się na obszarze Morza Czarnego, wezmą w nich udział żołnierze z kilku krajów NATO. Czyli także tuż przy granicy z Rosją.

Ministerstwo Obrony Rosji uważa, że ćwiczenia wykraczają daleko poza to, co nazwała strefą Morza Czarnego należącą do Ukrainy.

„Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej będzie uważnie monitorować przygotowania i same ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia Morska Bryza (…) i w razie potrzeby odpowiednio reagować na sytuację w interesie zapewnienia bezpieczeństwa militarnego Rosji”– poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Poza tym, w maju i czerwcu państwa NATO i ich partnerzy przeprowadzają w Europie kilka manewrów. Nazwy tych ćwiczeń wojskowych brzmią podobnie: „Defender-Europe 21” i „Steadfast Defender 2021”.

Pierwsze z nich odbywają się co roku. Są one organizowane przez armię amerykańską. W ćwiczeniach bierze udział szereg innych państw, zarówno członków NATO, jak i krajów partnerskich. W tym roku, oprócz USA, do ćwiczeń przyłączyło się 25 państw.

Należą do nich europejscy sojusznicy i Kanada, wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich (z wyjątkiem Serbii) oraz kraje partnerskie– Ukraina, Gruzja i Mołdawia. „Defender-Europe 21” odbywają się w 16 krajach.

Dowodzone przez Amerykanów manewry rozpoczęły się już w Estonii. Od 5 maja ćwiczył się tam m.in. desant spadochronowy i odpalanie wyrzutni rakietowych. Pod koniec kwietnia do wybrzeży Albanii przybył duży amerykański transportowiec „Bob Hope”, aby przećwiczyć desant wojsk.

„Defender-Europe 21” odbywa się głównie na Bałkanach i w regionie Morza Czarnego. Celem jest ćwiczenie interakcji między wojskami USA i innych państw NATO oraz ich partnerami.

„Defender-Europe 21” obejmuje również serię tzw. ćwiczeń połączonych. Uczestnicy „Swift Response” (ok. 7000 żołnierzy) skoncentrują się na szkoleniu spadochroniarzy w Estonii, Bułgarii i Rumunii.

Natomiast 5000 żołnierzy biorących udział w manewrach „Immediate Response”, które rozpoczęto w połowie maja, ćwiczy desant okrętów transportowych. Największe ćwiczenie „Sabre Guardian” (13 tys. uczestników), od połowy maja do początku czerwca ćwiczone były: obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa oraz ewakuacja medyczna.

Pod koniec maja odbyły się też ćwiczenia NATO „Steadfast Defender 2021”, które Sojusz Północnoatlantycki odróżnia je od „Defender-Europe”. Te ostatnio organizuje dane państwo (w tym wypadku USA), a „Steadfast Defender” organizuje NATO. Uczestniczy w nich 20 państw NATO i tylko dwaj najbliżsi partnerzy Sojuszu– Finlandia i Szwecja.

Na Atlantyku prowadzone są ćwiczenia, w których weźmie udział ok. 5 tys. żołnierzy i 20 okrętów (w tym brytyjski lotniskowiec Queen Elizabeth) oraz 40 samolotów (w tym najnowsze myśliwce F-35).

Druga część odbędzie się w Ulm, w Niemczech. W 2018 r. utworzono tam nowe Połączone Dowództwo Logistyczne NATO (JSEC), którego zadaniem jest zapewnienie szybkiego przerzutu wojsk między licznymi granicami państwowymi w Europie. W ćwiczeniach tych weźmie udział 300 żołnierzy. Będzie to pierwszy test dla nowego dowództwa.

Wspomniana już, trzecia część manewrów „Steadfast Defender 2021” odbędzie się w regionie Morza Czarnego. W Rumunii wylądują jednostki tzw. szpicy, czyli sił bardzo szybkiego reagowania (VJTF), za które w tym roku odpowiedzialna jest Turcja. W ćwiczeniu tym weźmie udział ok. 4000 żołnierzy.

Dowództwo NATO stale zapewnia, że ujawnia wszystkie informacje o swoich manewrach.

„Jesteśmy w pełni transparentni w tym, co robimy i wszystkie kraje mają prawo do szkolenia swoich wojsk”– powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu na briefingu dotyczącym „Steadfast Defender 2021”.

Lungescu podkreśliła, że Rosja nie prosiła o obserwację manewrów. Jednak ani rzeczniczka, ani generał Brice Houdet nie odpowiedzieli na pytanie dzieniakarzy, czy NATO byłoby skłonne zaprosić rosyjskich obserwatorów na „Steadfast Defender 2021”.

Transparentność wydaje się szczególnie ważna w tym roku z uwagi na dokonywany przez Rosję- zaniepokojoną intensywnością działań wojsk NATO wokół swoich zachodnich, południowych i północnych granic państwowych- przegląd gotowości bojowej swoich wojsk. Według Waszyngtonu, Brukseli i Kijowa Federacja Rosyjska rozlokowała w kwietniu ponad 100 tys. żołnierzy na granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Półwyspie Krymskim. Moskwa twierdzi, że na czas poinformowano o ćwiczeniach.

Kiedy jednak Ukraina zwołała 10 kwietnia spotkanie OBWE, podczas którego Rosja miała powiadomić o swoich działaniach wojskowych, rząd w Moskwie odmówił udziału w nim. Według ministra obrony Siergieja Szojgu „sprawdzenie rosyjskiej gotowości bojowej był odpowiedzią na działania militarne NATO”.

Zarówno NATO, jak i Departament Obrony USA podkreślają obronny charakter wszystkich manewrów „Defender”.

„To jest to, co robią żołnierze: żołnierze trenują. Musimy trenować. Jeśli nie będziemy się szkolić, nie będziemy gotowi”– podkreślił generał Brice Houdet.

Dlaczego jednak, gro tych ćwiczeń prowadzonych jest bezpośrednio przy granicy z Rosją, a wiele z nich ma charakter ofensywny, np. desant i ćwiczenia ataku rakietowego?

Otóż, zarzucanie Rosji braku transparentności w zakresie prowadzonych na terytorium całego kraju ćwiczeń wojskowych jest obłudną grą, bo nie są te ćwiczenia prowadzone przy granicach żadnego z członków paktu NATO, mają charakter typowo obronny, gdyż sprawdza się tylko gotowość wojsk do odparcia ataku, natomiast Sojusz NATO, aby uniknąć procedurom porozumienia wiedeńskiego z 2011 r. w sprawie środków budowy zaufania i bezpieczeństwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w których dokument ten wyznacza wyraźne górne granice  liczby żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniach wojskowych, dzieli je na wiele ćwiczeń, które odbywają się mniej więcej w tym samym czasie.

Chodzi o to, że zgodnie porozumieniem wiedeńskim ćwiczenia wojskowe muszą być zapowiedziane, jeśli uczestniczy w nich „w dowolnym czasie” co najmniej 9000 żołnierzy. Ponadto działalność podlega zagranicznej obserwacji, jeśli liczba uczestników przekracza 13 tys.

Jak widzimy, w żadnych z ćwiczeń NATO nie uczestniczy więcej niż 9 tys. żołnierzy, ale w sumie jest to ilość około 28 tysięcy. I wzt. powinni w nich uczestniczyć obserwatorzy z FR.

Na tym polega ta „transparentność” działań NATO. Podobnie zresztą jak i cel ćwiczeń, którym jest Rosja.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych został ranny w wyniku spadającej na niego skrzynki z amunicją.

„W rejonie wsi Stanica Ługańska, w związku z naruszeniem wymogów bezpieczeństwa podczas rozładunku amunicji, żołnierz 80 brygady powietrznodesantowej Ukraińskich Sił Zbrojnych, młodszy sierżant Abadow, doznał obrażeń o różnym nasileniu w wyniku wypadnięcia z samochodu ciężarowego na niego skrzyni z amunicją”– poinformował o oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Jakow Osadczy..

Dodał, że lekarze udzielający pierwszej pomocy poszkodowanemu stwierdzili, że żołnierz był w stanie upojenia alkoholowego.


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu Szczastie i wsi Giejewka.

„W ciągu ostatniego dnia nasze rozpoznanie w rejonie odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ujawniło rozmieszczenie transportera opancerzonego MT-LB w pobliżu miejscowości Szczastje i dwóch bojowych wozów opancerzonych w pobliżu osady Giejewka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.


Ponadto, Ukraińskie Sił Zbrojne, na donieckim odcinku frontu, ostrzelały drona (UAV) należącego do SMM OBWE.

Żołnierze 93 samodzielnej brygady zmechanizowanej Armii Ukraińskiej ostrzelali bezzałogowy statek powietrzny Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w pobliżu południowego odcinka linii kontaktowej. 

„Żołnierze z drugiego batalionu zmechanizowanego 93 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych z pozycji w rejonie osady Czermałyk (na północny wschód od Mariupola) ostrzelali z broni maszynowej drona OBWE lecącego wzdłuż linii kontaktu”– poinformował wczoraj przez Departament Milicji Ludowej DRL.

Wyjaśniono, że wojsko tej jednostki, a także siły bezpieczeństwa z 10 i 128 samodzielnych brygad górsko-szturmowych, uniemożliwiły ostatnio loty UAV SMM OBWE za pomocą wojny elektronicznej (EW). Według DML DRL zamierzali w ten sposób ukryć rozmieszczenie broni Ukraińskich Sił Zbrojnych, która była zakazana przez porozumienia pokojowe.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ przeprowadziły następujące ostrzały:

15:57 i 20:23, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i automatycznego granatnika AGS-17 (8 granatów),

18:10, 18:20 i 19:30, z kierunku Pawłopola w stronę Sosnowskoje i Ukraińskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (9 min), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (6 granatów) oraz automatycznych granatników AGS-17 (2 ostrzały, 40 granatów),

18:27, z kierunku Opytnoje w stronę Żabunki- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego.

Tym sposobem, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 67 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 15 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Протягом минулої доби, 14 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 8 разів порушували режим припинення вогню.

У районі НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог відкривав вогонь з підствольних гранатометів і стрілецької зброї.

Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, противник тричі обстрілював наші позиції зі станкових протитанкових, автоматичних станкових, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Неподалік населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ російські війська здійснили обстріл українських захисників зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Біля ЛУГАНСЬКОГО ворог двічі відкривав вогонь з автоматичних станкових, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Окрім того, на півночі ЛУГАНСЬКОЇ області зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-3М» із перетином лінії розмежування.

БПЛА противника вчасно подавлений засобами РЕБ.

Бойових втрат внаслідок ворожих обстрілів серед наших воїнів немає.На обстріли російсько-окупаційних військ українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої осколкові поранення отримали двоє військовослужбовців. Їм надали необхідну медичну допомогу та доправили до лікувального медичного закладу.

Стан здоров’я одного військового – задовільний, іншого – середньої тяжкості.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК, застосовуючи встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 15 червня, зафіксоване одне порушення режиму припинення вогню.

Неподалік НОВГОРОДСЬКОГО збройні формування Російської Федерації обстріляли українських військових зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних гранатометів.

Українські захисники контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! ᛋᛋ„”

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.06.2021r.- 2184 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam,

  Podczas szczytu NATO w Brukseli podkreślono, że Ukraina ma otwartą drogę, aby zostać członkiem Sojuszu. Wymaga jednak reform. Tym samym podtrzymano decyzję udzielającą zielonego światła ze szczytu w Bukareszcie w 2008 r.
  https://businessinsider.com.pl/polityka/czy-ukraina-zostanie-czlonkiem-nato-szczyt-paktu-polnocnoatlantyckiego-w-brukseli/214s53y
  Komentarz: Taaak, otwarta droga-mgliste zapewnienia i obietnice niepoparte żadnymi dokumentami. To dlatego „Kijów” naciska na tzw mapę drogową.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem w Kijowie, pod siedzibą Rady Najwyższej Ukrainy zgromadzili się wierni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, którzy modlą sie w intencji zaprzestania ich dyskryminacji na Ukrainie. Zgromadzeni przekazali deputowanym apel o zaprzestanie prześladowań Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej oraz projekty ustaw, które powinny znieść dyskryminujące ją prawa;

  https://strana.ua/news/338667-verujushchie-peredali-v-radu-zakonoproekty-kotorye-mohut-otmenit-diskriminatsiju-upts.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4367742-vozle-rady-storonnyky-upts-sobralys-na-aktsyui

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejne ‚zawirowania” wokół wyznaczenia przez władze w Kijowie nowego zarządu spółki ‚Naftohaz” z nowym prezesem Jurijem Witrenko na czele. Tym razem ukraińska Narodowa Agencja ds. Przeciwdziałania Korupcji stwierdziła, że ​​decyzja o powołaniu Witrenki na stanowisko prezesa „Naftohazu” była nielegalna, dlatego należy rozwiązać z nim umowę. Odpowiedni dokument przekazał wczoraj Radzie Ministrów w Kijowie szef agencji Ołeksandr Nowikow, argumentując to tym że Witrenko zgodnie z przepisami nie powinien przez rok pracować na stanowiskach państwowych po tym jak go z takiego stanowiska zwolniono;
  https://strana.ua/news/338666-napk-trebuet-ot-kabmina-razorvat-kontrakt-s-vitrenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Jeden z liderów ukraińskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie” Wiktor Medwedczuk przeciwko któremu toczy się śledztwo o to że dopuścił się ‚zdrady państwowej” i który został skazany na „areszt domowy”, poskarżył się na działania władz Ukrainy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Według niego działania te są motywowane politycznie oraz naruszają jego prawa do rzetelnego procesu sądowego, a także naruszają jego prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego;
  https://strana.ua/news/338645-viktor-medvedchuk-obzhaloval-v-espch-dejstvija-ukrainskoj-vlasti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, pojawiły sie oficjalne dane strat jakie w 2020 roku poniosły ukraińskie przedsiębiorstwa państwowe. Pierwsza trójka „antyliderów” to „Ukrenergo”, „Naftohaz” oraz „Ukrzaliznycia”, przy tym łaczna suma strat ukraińskich przedsiębiorstw państwowych w 2020 roku to ponad 70 mld hrywien, a suma zysków tylko 27,45 mld hrywien, czyli rok zakończył się z 43,6 mld hrywien „na minusie”;
  https://strana.ua/news/338656-rejtinh-samykh-ubytochnykh-hoskompanij-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • To i tak niewiele. Przy tej skali korupcji sądziłem, że straty będą znacznie wyższe. Ważne, żeby kolejne lata nie były tak złe dla spółek państwowych. Jeden nierentowny rok można przetrwać, kolejne dwa-trzy oznacza poważne problemy dla budżetu państwa (konieczność dofinansowania spółki).

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, czyli „duch Bandery na Ukrainie nie ginie”. W jednej z miejscowości obwodu rówieńskiego pijany mężczyzna podźgał widłami policjanta;
  https://strana.ua/news/338747-v-rovenskoj-oblasti-netrezvyj-voditel-protknul-politsejskoho-vilami.html
  Plus kierowca jednej z tzw. marszrutek w trakcie jazdy „chłodził się” butlą z piwem;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4367852-v-kyeve-marshrutchyk-za-rulem-pyl-yz-pyvnoi-butylky

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Jest odpowiedź Kremla na żądania Kijowa

  Ukraina nie otrzyma rekompensaty po uruchomieniu projektu Nord Stream 2 ani od Rosji, ani od zachodnich partnerów, powiedział we wtorek Sputnikowi senator z Krymu Siergiej Cekow.

  Wcześniej minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitro Kułeba zaznaczył, że Kijów sprzeciwia się zakończeniu budowy rosyjskiego gazociągu. Podkreślił, że warunkiem uruchomienia Nord Stream 2 „powinna być deokupacja naszych terytoriów i bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy”.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2021061514398723-sputnik-rada-federacji-rosji-ukraina-nie-otrzyma-rekompensaty-za-nord-stream-2/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Operator gazociągów przesyłowych na Ukrainie OGTSUA kontynuuje modernizację połączenia gazowego Komarno-Drozdowicze na granicy z Polską. Ma się zakończyć w połowie 2022 roku i pozwolić na dostawy gazu, na przykład z terminalu LNG lub Baltic Pipe, pod warunkiem gotowości strony polskiej. Polacy wciąż czekają na kontrakt gazowy, który uzasadniałby przygotowania po ich stronie.
  https://biznesalert.pl/polska-ukraina-dostawy-gaz-modernizacja-gazociagi-energetyka-gaz/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Posłowie przyjęli we wtorek, 15 czerwca, uchwałę wzywającą do wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. „Sejm Rzeczypospolitej, w poczuciu solidarności z naszymi środkowoeuropejskimi sąsiadami, zagrożonymi rosyjskim ekspansjonizmem, w tym w szczególności z Ukrainą, wzywa Unię Europejską i jej państwa członkowskie, w tym przede wszystkim Republikę Federalną Niemiec, jako naszego sojusznika w NATO i partnera w Unii Europejskiej, do wycofania jakiegokolwiek poparcia dla realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 oraz do podjęcia kroków zmierzających do natychmiastowego i skutecznego przerwania jego budowy” – oświadczyła Izba.
  https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=7555300B95471845C12586F5004A66C5
  Komentarz: Tylko to zostało po „zdradzie” USA… nic nieznaczące uchwały i deklaracje.

  Polubione przez 3 ludzi

   • Teraz mogą sobie wydrukować ten śmieć i rozwieszać na słupach w Brukseli. Banda idiotów działających wbrew narodowemu interesowi – srać na tani rosyjski gaz i lobbować za 10x droższym jankeskim. Niech ludzie bulą !

    Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.