Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2021r.-2186 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 455.

W środę 16 czerwca w Doniecku odbył się otwarty dialog szefa Donieckiej Republiki Ludowej Denisa Puszilina z przedstawicielami mediów republikańskich i rosyjskich. Impreza trwała około dwóch godzin, podczas których zadano 25 pytań na różne tematy.

Wśród dominujących pytań były takie, które dotyczyły wewnętrznych problemów republiki, w tym gospodarczych i socjalnych, ale też były pytania na temat wczorajszego spotkania prezydentów USA i FR.

Puszilin powiedział, że nie spodziewa się drastycznych zmian w procesie mińskim po szczycie w Genewie.

Spotkanie prezydentów Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych Władimira Putina i Joe Bidena nie wpłynie w istotny sposób na proces negocjacji w sprawie ugody w Donbasie. 

„Jestem bardziej skłonny nie oczekiwać drastycznych zmian w żadnym kierunku. Nie rozumiem, co może się zmienić. Czy po tym spotkaniu Rosja odmówi wsparcia Donbasowi? Nie. Czy po tym spotkaniu Biden zrezygnuje z Ukrainy? Nie, nie odmówi. Że proces negocjacji jakoś się zmieni- również nie widzę takich przesłanek”– powiedział Puszilin.

Według lidera DRL, spotkanie to otworzy perspektywy na znalezienie kompromisów. „Nie wierzę, że teraz uda się znaleźć kompromisy i wspólną płaszczyznę”– dodał Puszlin.

Następnie Puszilin podjął temat przebywającego w areszcie śledczym w Mińsku na Białorusi, działacza opozycyjnego Romana Protasiewicza.

Prokuratura Generalna DRL rozpoczęła kontrolę udziału Protasiewicza w zbrodniach w Donbasie”– ujawnił Puszilin.

„Nasza prokuratura sprawdza pewne dane. On (Protasiewicz- dopisek mój) był w ‚Azowie’ w rejonie Szirokino w rejonie Mariupola. Jakie były popełnione zbrodnie, czy są na to jakieś dowody. Następnie zostanie podjęta decyzja o wszczęciu sprawy karnej”– powiedział Puszilin.

Wcześniej informowano, że ŁRL zwróciła się do Białorusi z prośbą o ekstradycję przetrzymywanego w tym kraju Protasiewicza w celu przeprowadzenia eksperymentu śledczego. W Ługańsku wszczęto przeciwko niemu sprawę o udział w działalności radykalnej organizacji- formacji zbrojnej „Azow”. Później, 2 czerwca, przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko zapowiedział, że śledczy z ŁRL mogą odwiedzić Protasiewicza w Mińsku.

Roman Protasiewicz jest jednym z założycieli kanału telegram NEXTA, uznawanego na Białorusi za ekstremistę. Znajdował się na pokładzie samolotu Ryanair, który 23 maja awaryjnie wylądował w Mińsku w związku z doniesieniami o materiałach wybuchowych na pokładzie. Po wylądowaniu Protasiewicz został zatrzymany pod zarzutem organizowania zamieszek na Białorusi latem i jesienią ubiegłego roku.

W DRL decyzją Sądu Najwyższego organizacje ochotniczej formacji paramilitarnej pułku „Azow” i korpusu cywilnego „Azow”- będącego polityczną nadbudówką tej ekstremistycznej zbrojnej organizacji neonazistowskiej, zostały uznane za przestępcze.

https://denis-pushilin.ru/news/otkrytyj-dialog-glavy-dnr-denisa-pushilina-s-predstavitelyami-smi/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pu%C5%82k_%E2%80%9EAzow%E2%80%9D,

https://pl.wikinew.wiki/wiki/Azov_Battalion.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne zezwoliły łaskawie na latanie UAV SMM OBWE, ale dopiero po ukończeniu przez nie kamuflażu sprzętu i swoich stanowisk bojowych.

USZ zezwoliły na lot bezzałogowego statku powietrznego (UAV) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE  dopiero po ukończeniu kamuflażu broni i sprzętu wojskowego rozmieszczonego z naruszeniem linii odwrotu. 

Ministerstwo Obrony ŁRL dodało, że „w rejonie odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu wsi Oriechowo żołnierze ukraińscy zatrzymali planowany lot bezzałogowego statku powietrznego SMM OBWE, powołując się na operację stacji walki elektronicznej.”

„W celu wykluczenia roszczeń ze strony SMM OBWE przedstawiciel Ukrainy we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Reżimu Zawieszenia Broni został zmuszony do wystąpienia do dowództwa grupy operacyjno-taktycznej ‚Siewier’ o wstrzymanie działalności stacji walki elektronicznej Bukowel-AD z 20 batalionu walki elektronicznej. Obserwatorzy otrzymali pozwolenie na lot dopiero po tym, jak żołnierze 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ukończyli kamuflaż broni i sprzętu wojskowego rozmieszczonego z naruszeniem linii odwrotu”– poinformowała służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.. 


Poza tym,
Ukraińskie Siły Zbrojne- tradycyjnie już- rozmieściły pojazdy opancerzone na obszarach mieszkalnych w strefie „OPS”.

Siły Zbrojne Ukrainy rozmieściły pojazdy opancerzone na obszarach mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił ( OPS ). 

„W obszarze odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie wozu opancerzonego MT-LB ( wielozadaniowy transporter-traktor a) w dzielnicy mieszkalnej osiedla Popasnaja, zaś na obszarze odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, w dzielnicy mieszkalnej osady Pietrówka, rozmieszczono dwa opancerzone pojazdy rozpoznawcze i patrolowe BRDM-2 i transporter opancerzony BTR-70”– poinformowała służba prasowa Departamentu Milicji Ludowej ŁRL.

Służba prasowa DML ŁRL przypomniała, że ​​rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach mieszkalnych stanowi naruszenie trzeciego punktu Dodatkowych Środków zapewniających reżim zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.


Natomiast na donieckim odcinku frontu, zaobserwowano ostrzał drona SMM OBWE ze strony USZ w pobliżu Jasinowatej.

Ukraińskie wojsko otworzyło ogień w kierunku drona Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE w pobliżu Jasinowataja, obserwatorzy zostali zmuszeni do opuszczenia tego obszaru. 

„Żołnierze pierwszego batalionu zmechanizowanego 72 Brygady Sił Zbrojnych z pozycji w pobliżu osady Wierchnietorieckoje otworzyli ogień z broni strzeleckiej w kierunku UAV misji (OBWE- dopisek móJ) lecącego wzdłuż linii kontaktu. Aby chronić samolot, pracownicy organizacji międzynarodowej musieli pilnie wylądować bezzałogowym statkiem powietrznym i opuścić teren”– poinformował wczoraj Departament Milicji Ludowej DRL.

Poza tym, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, lot UAV dalekiego zasięgu SMM został odwołany z powodu zakłóceń w sygnale obu modułów GPS (ocenianych jako zagłuszanie) w pobliżu bazy w rejonie wsi Stiepanówka.

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 bojowy wóz opancerzony (typu BMP) i 5 bojowych wozów opancerzonych (nieznanego typu) w pobliżu osady Mironowski.

W dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu było spokojnie, bo USZ powstrzymywały się od wrogich i prowokacyjnych działań bojowych, ale w tle tej stosunkowo stabilnej sytuacji na linii styku strona ukraińska kontynuuje eskalację sytuacji, oskarżając republiki o nieistniejący ostrzał.

Tak więc w ciągu ostatniego dnia, kiedy Przedstawiciele DRL i ŁRL w WCKiK nie odnotowali naruszeń zawieszenia broni ze strony USZ, a na linii styku trwała cisza, strona ukraińska ponownie poprzez mechanizm koordynacji, a także w publicznych raportach tak zwanej „Kwatery OPS” zgłosiła 6 fikcyjnych ostrzałów ze strony republik.

Nie pierwszy raz obserwujemy tak destrukcyjną taktykę ze strony dowództwa wojsk z Kijowa, której celem jest destabilizacja sytuacji, o czym wiadomo już od dawna.

Dlatego też przedstawicielstwa DRL i ŁRL w WCKiK wezwały stronę ukraińską do zaniechania manipulacji i podjęcia bezpośrednich wysiłków w konstruktywnym kierunku, w szczególności do usprawnienia działania mechanizmu koordynującego zapobieganie naruszania warunków zawieszenia broni i nieużywania ich jako sposobu na „legalizację” ich faktycznych naruszeń ze strony USZ.

Na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby było spokojnie, ale USZ na ługańskim odcinku 1 raz naruszyły warunki zawieszenia broni. Ostrzelany został obszar wsi Kalinowka, przy użyciu moździerzy 82 mm.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 17 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Протягом минулої доби, 16 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 9 разів порушували режим припинення вогню.

Зокрема, поблизу населеного пункту АВДІЇВКА окупанти двічі обстрілювали наші позиції з автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів.Неподалік ЗАЙЦЕВОГО, ТАЛАКІВКИ та НОВОСЕЛІВКИ ворог відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру.

В районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, окупанти вели вогонь з автоматичних станкових, ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

Поблизу НОВГОРОДСЬКОГО противник обстрілював українських захисників із озброєння БМП-1 і ручних протитанкових гранатометів.

Біля ЛУГАНСЬКОГО російські найманці вели прицільний вогонь з автоматичних станкових, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Наші позиції неподалік НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог обстріляв з підствольних гранатометів і стрілецької зброї.

В результаті ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав осколкове поранення.

Захиснику оперативно надали першу медичну допомогу та евакуювали до лікувального закладу. Стан здоров’я пораненого – задовільний.

Станом на 7 годину ранку, 17 червня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано одне порушення режиму припинення вогню.

Поблизу ПІСКІВ противник вів вогонь з мінометів 120-го калібру.На ворожі обстріли наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Про всі порушення з боку окупантів Українська сторона СЦКК поінформувала СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні! 

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4882 транспортних засоби, 5109 осіб, з яких 4906 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 3 особи. Виявлено 70 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 24 злочини.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1478 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1362 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Мар’їнка» – 1 та 3 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***


***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

57 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.06.2021r.-2186 dzień od nowego rozejmu.

 1. Faktycznie za dużo koki naczelny klown UPAdłej wciąga, bo oznajmił, że kraj poradzi sobie bez pożyczek z MFW, bo Ukraina podobno posiada zasoby do samodzielnego życia. Stwierdził to w wywiadzie dla zachodnich mediów.
  Według niego transza jest ważna z punktu widzenia klimatu inwestycyjnego i Ukraina na nią liczy, ale jeśli jej nie ma, kraj sobie z tym poradzi.
  „Mamy zwiększone wpływy z ceł, znacznie lepiej pracuje urząd skarbowy. Sprawdzimy wszystkie przedsiębiorstwa od nierentownych do dochodowych ”- powiedział Zełenski w wywiadzie dla zagranicznych mediów.”
  https://novorosinform.org/865177
  Zapomina, że jeszcze poprzednich kraj nie spłacił…
  W jednym ma rację, on i jego świta owszem poradzą sobie, ale nie zwykły mieszkaniec tego kraju.

  Z kolei szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak obraził się na jankesów, bo ci nie chcieli go połączyć z asystentem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem. Zaproponowano mu rozmowę z niższej rangi urzędnikiem co rozsierdziło Jermaka 🙂

  https://novorosinform.org/865182

  Polubione przez 7 ludzi

  • „Według niego transza jest ważna z punktu widzenia klimatu inwestycyjnego i Ukraina na nią liczy, ale jeśli jej nie ma, kraj sobie z tym poradzi.”
   Ma duże znaczenie jeśli chodzi o kurs hrywny i oprocentowanie zagranicznych pożyczek. Już teraz każda „ukraińska” pożyczka ma od 7-10% oprocentowania rocznego. Odstąpienie od wymagań MFW sprawia, że każda kolejna pożyczka byłaby dużo droższa w spłacie, a w końcowym rozrachunku mogłoby nawet dojść do tego, ze nikt nie chciałby zainwestować środków w obligacje tego kraju.
   Ukraina rzeczywiście ma na tyle środków ,aby obejść się od pożyczek z MFW, ba przy oszczędnej polityce fiskalnej mogą spłacić wiele ze swych zobowiązań. Problem w tym, że bez tych pożyczek zabraknie środków na remont infrastruktury krytycznej.
   Większość wodociągów, linii elektrycznych, dróg mostów, elektrowni jądrowych i cieplnych wymaga pilnego remontu lub nawet odbudowy. Sam remont elektrociepłowni i dostosowanie do wymogów klimatycznych UE (zapis w umowie stowarzyszeniowej) to koszt 4-5 mld dolarów. Najgorsza sytuacja jest w energetyce. Tam z powodu lat zaniedbań i błędnych decyzji rządu w Kijowie (OZE) doszło do sytuacji, gdzie brakuje środków na pilne remonty.
   https://biznesalert.pl/ukraina-rynek-energia-elektryczna-destabilizacja-koronawirus-oze/
   Dochodzi do tego tzw „dług ukryty”. Top 10 firm państwowych na Ukrainie jest zbyt ważnych dla gospodarki kraju, aby mogły przestać istnieć. Dlatego pomimo ich złej kondycji finansowej w przypadku zatorów finansowych konieczne będzie dofinansowanie ze strony państwa.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Dziś w Rosji i w ogarniętym wojną Donbasie wspomina się dziennikarzy kanału Rossija 1 Igora Kornelyuka i Antona Wołoszyna, którzy zginęli tragicznie w wyniku ataku moździerzowego ukraińskich sił bezpieczeństwa. Siedem lat temu, 17 czerwca 2014 r., ekipa filmowa filmująca reportaż o ewakuacji mieszkańców wsi Metalist pod Ługańskam z rejonu działań wojennych znalazła się pod ostrzałem wojsk kijowskich.

  Dziennikarze nosili znaki identyfikacyjne ze słowami „media”. Ale to nie powstrzymało ukraińskich oprawców, którzy celowali w ekipę filmową. Prawda o Donbasie, którą opowiadali rosyjscy dziennikarze, nie pasowała do junty, która doszła do władzy w Kijowie. Dlatego dziennikarze byli głównym celem zniszczenia.

  https://anna-news.info/pamyati-rossijskih-zhurnalistov/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W temacie wstępniaka
  W związku z informacjami o przeprowadzonych działaniach śledczych w sprawie Ramana Pratasiewicza przez „prokuraturę generalną” samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL), ambasada Ukrainy w Mińsku zwraca się do białoruskich władz o oficjalne wyjaśnienia.
  https://tvn24.pl/swiat/ukraina-luganscy-separatysci-twierdza-ze-przesluchali-ramana-pratasiewicza-ukraina-chce-wyjasnien-od-minska-5123300

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W trakcie obrad Rady Najwyższej Ukrainy jeden z deputowanych proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu”Nikita Poturajew wezwał do rozstrzelania działaczy ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie”, co ma według niego zakończyć złe czasy na Ukrainie. W odpowiedzi parlamentarzyści z frakcji ‚Opozycyjnej platformy” chcieli sie nim „zająć”, ale w jego obronie wystapili z kolei koledzy z frakcji ‚Sługa Narodu”…
  https://strana.ua/news/339063-sluha-naroda-poturaev-s-tribuny-verkhovnoj-rady-prizval-k-rasstrelam.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ołeksij Honczarenko, znany z nacjonalistycznych poglądów deputowany ukraińskiego parlamentu z frakcji Europejskiej Solidarności, zaproponował wprowadzenie odpowiedzialności karnej m.in. za znieważanie ukraińskiej pamięci narodowej. Może to oznaczać faktyczną penalizację krytyki zbrodniczej OUN-UPA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-deputowany-chce-penalizacji-zniewazania-ukrainskiej-pamieci-narodowej/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Może za ich przykładem pójdą rządy innych krajów:

   RFN- w obronie narodowego socjalizmu i jego liderów,
   Francja, to samo w okresie rządów z Vichy,
   Słowacja za rządy ks. Jozefa Tiso,
   Węgry i Rumunia oraz Chorwacja w okresie kolaboracji ich marionetkowych rządów w czasie II WŚ,
   Belgia, Holandia, Norwegia, Litwa, Łotwa i Estonia, wobec osób kolaborujących z III Rzeszą i uczestniczących po jej stronie w różnych formacjach SS. idt.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy uprowadzenia z Kiszyniowa przebywajacego tam byłego ukraińskiego sędziego Mykoły Czausa, o którym do tej pory nie wiadomo gdzie się znajduje, ale który publikuje w internecie filmiki „straszące” kijowską ‚wierchuszkę”. Cytat „Organy śledcze Mołdawii zidentyfikowały wszystkich uczestników uprowadzenia byłego ukraińskiego sędziego Mykoły Czausa, według wstępnych danych niektórzy z nich są członkami ukraińskiego wywiadu”, teraz stroma mołdawska ma szykować się do złożenia oficjalnego wniosku w Interpolu o umieszczenie ich na liście osób poszukiwanych;
  https://strana.ua/news/339090-v-moldove-uzhe-ustanovili-vsekh-kto-byl-prichasten-k-pokhishcheniju-sudi-chausa.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Cała ta kijowska klika, to zorganizowana grupa przestępcza działająca w porozumieniu i wspólnie. Bez żadnych wyjątków.
   Oczywiście przy protekcji- mającej całkowitą świadomość tego faktu- administracji Stanów Zjednoczonych i jej zachodnioeuropejskich sojuszników.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 5 ludzi

 7. OT w temacie ZIDIOCENIA czasów w jakich żyjemy. GRETYNI (to znaczy zwolennicy Grety Thunberg) z Nowej Zelandii rozwiązali własną organizację po tym jak uznali ją za za bardzo rasistowską, ponieważ większość jej członków stanowiły białe dzieciaki z dobrych domów…
  https://nczas.com/2021/06/17/z-blm-przegrali-nawet-zwolennicy-grety-thunberg-strajk-klimatyczny-stworzyl-przestrzen-rasistowska/
  https://www.theguardian.com/world/2021/jun/15/auckland-chapter-of-new-zealands-school-strike-4-climate-group-admits-racism-and-disbands

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Artykuł wart przeczytania, czyli „Imigracja zagraża Francji – rozmowa z gen. Antoine Martinezem…Gen. Antoine Martinez (ur. 1948 w Oranie) – generał francuskich sił powietrznych, sygnatariusz listu uznanego przez część mediów i polityków za apel o przeprowadzenie radykalnych zmian w polityce Francji, zapowiedział udział w wyborach prezydenckich 2022 roku”;
  https://myslpolska.info/2021/06/16/imigracja-zagraza-francji-rozmowa-z-gen-antoine-martinezem/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Wczoraj było info, że ukraińskie państwowe biuro konstrukcyjne Łucz poinformowało, że przyspieszyło prace nad stworzeniem pierwszego na Ukrainie drona uderzeniowego rodzimej produkcji Sokił-300.

  Jak się Ukraińcy w modelarstwie rozpędzili to i dziś drugiego drona ze styropianu skleili.
  I tym modelem zdaję, że Ukraińcy przebili już nawet Irańczyków
  https://www.defence24.pl/iran-skopiowal-amerykanski-dron-stealth

  😉 Dron ten zwie się ACE ONE, czyli z nazwy wzorowany jest na prototypie Hipersonicznego Air FORCE ONE firmy Hermeus
  https://www.defence24.pl/hipersoniczny-air-force-one-wychodzi-ze-strefy-marzen

  Ukraina pokazała film z „zniszczenia” rosyjskiego czołgu T-90
  17 czerwca 2021, 08:38Tekst: Alina Nazarowa
  .https://www.youtube.com/watch?v=El1JLCDQYqA&t=8s

  Ukraińscy inżynierowie pokazali makietę dyskretnego wielozadaniowego drona szturmowego ACE ONE, który w filmie zamieszczonym na YouTube uderza w inny dron podobny do rosyjskiego pocisku Orion (UAV), a następnie niszczy czołg bojowy T-90.
  Zgodnie z zamysłem twórców dron będzie mógł przenosić i używać precyzyjnej broni kierowanej przeciwko celom naziemnym i powietrznym. Planuje się, że ultraszybki dron bojowy będzie nosił broń o wadze do tony – informuje RIA Novosti .

  Podobno nad projektem pracuje 25 ukraińskich naukowców i specjalistów z dziedziny przemysłu lotniczego.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Nowa awantura wywołana w Niemczech przez Ambasadora Ukrainy Melnyka, tym razem odmówił on udziału w uroczystosciach upamiętniających 80. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na ZSRR, ponieważ nie spodobało mu się ze odbywają sie one w Muzeum Niemiecko-Rosyjskim Berlin-Karlshorst. W liście wysłanym do dyrekcji muzeum miał zarzucić że w ten sposób ZSRR utożsamiany jest tylko z Rosją, z pomienięciem Ukrainy i innych byłych republik związkowych (i napisał to facet który reprezentuje państwo oficjalnie „odcina” się od swojej przeszłosci w składzie ZSRR).
  W odpowiedzi na to urząd Prezydenta Niemiec nazwał takie działanie „niedopuszczalnym” oraz przynoszącym szkody Ukrainie, a także stwierdził że ​​„pamięć o tej wojnie powinna mieć efekt jednoczący, być ponad wszystkim nieporozumieniami i konfliktami”;
  https://strana.ua/news/339171-u-prezidenta-frh-otvetili-na-kritiku-melnika-nazvanija-muzeja-vojny.html
  Ps. Oby tak dalej a Melnyk zostanie uznany za „persona non grata” w Niemczech…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Łotwy, gdzie prezydent Egils Levits podczas wystąpienia w łotewskim parlamencie poskarżył się na to ze łotewscy pracodawcy przy zatrudnieniu dyskryminuja obywateli Łotwy nie znających języka…rosyjskiego. Według niego ma to szczególnie ma to dotyczyć branży usługowej przed epidemia koronawirusa nastawionej na turystów przybywajacych z krajów byłego WNP;
  https://strana.ua/news/339164-prezident-latvii-zajavil-o-diskriminatsii-latyshej-bez-znanija-russkoho-jazyka.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Coś nowego, czyli w Polsce zatrzymano 12 obywateli Polski którzy mieli zajmować sie przemytem broni (m.in rewolwerów, pistoletów, karabinów automatycznych i lekkich karabinów maszynowych) ze Słowacji do Polski, Rosji oraz na Ukraine. W związku ze sprawą zatrzymano także 15 innych osób – dziewięciu obywateli Ukrainy, jednego obywatela Rosji i pięciu obywateli Polski;
  https://strana.ua/news/339148-v-polshe-zaderzhany-12-kontrabandistov-pytavshikhsja-perepravit-v-ukrainu-partiju-oruzhija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraińska codzienność. W Boryspolu (obwód kijowski) właściciel zaparkowanego na ulicy samochodu osobowego znalazł leżący przy jednym z jego kół granat ręczny F-1;
  https://korrespondent.net/ukraine/4368886-v-boryspole-nashly-hranatu-vozle-kolesa-avtomobylia
  W Dnieprze zatrzymano trójkę młodych ludzie w wieku 19-20 lat która obrzuciła „koktajlami Mołotowa” sklep oraz kawiarnie;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4368870-v-dnepre-v-mahazyn-brosyly-kokteil-molotova

  Polubione przez 2 ludzi

 14. „Czeski film” dobiega końca? W wywiadzie dla czeskich mediów premier Czech Andrej Babiš stwierdził że „Czechy powinny nawiązać nowe stosunki z Federacją Rosyjską”. W tym celu w najbliższym czasie mają zostać przeprowadzone konsultacje czeskiego MSZ z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Chciałby także aby strona czeska i rosyjska odbyły spotkanie podobne do ostatniego szczytu jaki odbył sie w Genewie;
  https://ria.ru/20210617/chekhiya-1737473254.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Tymczasem szef MSZ Ukrainy Kuleba występując w ukromediach uspokajał atmosferę w związku z przetaczająca sie na Ukrainie „falą podejrzeń’ że w trakcie szczytu w Genewie Biden dopuścił sie jakieś „haniebnej zdrady” wobec Ukrainy. Podobno Kuleba zadzwonił do Victorii Nuland, której chyba nie trzeba przedstawiać, a ta miał go zapewnić o tym ze Biden rozmawiał z Putinem w sposób „merytoryczny” oraz że administracja w Waszyngtonie nie będzie próbowała zawierać jakiś porozumień „za plecami” Kijowa;
  https://strana.ua/news/339213-bajden-i-putin-obsudili-ukrainu-predmetno-kuleba.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.