Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2021r.- 2187 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 456.

„Prowokacje Kijowa w Donbasie mogą doprowadzić do konfliktu zbrojnego z Rosją”– powiedział w programie na antenie telewizji NEWSONE deputowany Wierchownej Rady z ramienia partii „Platforma Opozycyjna – Za Życie” Oleg Wołoszyn.

Deputowany zasugerował, że taki scenariusz poprzedziłaby ofensywa armii ukraińskiej na Donieck.

„Odpowiedź strony rosyjskiej najprawdopodobniej obejmowałaby zakrojoną na szeroką skalę operację wojskową, w tym desant w rejonie Odessy, a być może nawet uderzenie w kierunku Kijowa. Nie jest to wykluczone fizycznie przed końcem lata- początkiem jesieni, ponieważ główne jednostki rosyjskie nadal pozostają na naszych granicach”– powiedział Wołoszyn.

Ukraiński deputowany zwrócił uwagę na fakt, że Rosja ma wystarczające siły, aby szybko odnieść zwycięstwo w przypadku starcia zbrojnego z Ukrainą.

Skrytykował też politykę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który według Wołoszyna nie potrafi opanować emocji i powtarza polityczny kurs poprzednich ukraińskich władz.

„Wkładanie starych, wysłużonych butów Turczynowa i mówienie, że jutro rosyjskie czołgi wjadą do Kijowa, nie jest oczywiście dla prezydenta Ukrainy poważnym podejściem”– podsumował Wołoszyn.

Wcześniej Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Milicji Ludowe Ługańskiej Republiki Ludowej, powiedział, że ukraińscy dywersanci zaatakowali punkt obserwacyjny na terytorium republiki i zabili tam pięciu milicjantów na punkcie obserwacyjnym.

Szef ŁRL Leonid Pasecznik oświadczył, że mord dokonany przez ukraińskich dywersantów na członkach korpusu ML  był cyniczny i miał na celu sprowokowanie niekontrolowanego odwetu.

Oczywiście w kontekście mającego się kilak dni później spotkania w Genewie prezydentów Stanów Zjednoczonych i FR< miałoby to znaczące odbicie. W ten zbrodniczy sposób rząd w Kijowie usiłuje wpływać na politykę międzynarodową na najwyższym szczeblu. Niestety, ale amerykańska administracja- o rządach zachodnioeuropejskich nie wspominając, nie dają już się nabrać na tak grubymi nićmi szyte ukraińskie prowokacje.

Do słów Wołoszyna odniósł się natomiast, Siergiej Cekow, członek Komitetu Spraw Międzynarodowych Rady Federacji, który skomentował w rozmowie z RT oświadczenie deputowanego Wierchownej Rady z ramienia partii „Platforma Opozycyjna – Za Życie”.

Jak zauważył Cekow, takimi wypowiedziami Wołoszyn stara się powstrzymać ukraińskie kierownictwo przed prowokacyjnymi działaniami w Donbasie.

„Z tego, co powiedział, można się zgodzić z tym, że oni (władze ukraińskie- dopisek mój z rozpaczy mogą rozpocząć ofensywę w Donbasie, a na tle wypowiedzi będzie to wyglądać jak prowokacja w stosunku do Genewy, gdzie rozmawiano o konieczności wypełnienia porozumień mińskich”– podkreślił senator.

Jednocześnie, jak dodał Cekow, w takich wypowiedziach ukraiński deputowany jednoznacznie sugeruje, że „trzeba poruszać się w ramach istniejących umów międzynarodowych”. Czyli wypełnić w całości postanowienia umów podpisanych w Mińsku, doprowadzając je do absolutnego końca.

Prowokacja ukraińskich dywersantów- zabójców pięciu milicjantów na terenie ŁRL, nie udała się, bo prezydent USA Joe Biden powiedział na konferencji prasowej po rozmowach z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, że zgodzili się wesprzeć dyplomatyczną ścieżkę rozwiązania sytuacji na Ukrainie na drodze porozumienia mińskiego.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, siły kijowskie ponownie odnotowały w swoich szeregach straty pozabojowe.

Żołnierz jednej z ukraińskich brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych operujących w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił zginął od porażenia prądem podczas wyposażania centrum łączności. 

„Według dostępnych informacji, podczas rozmieszczania centrum łączności przez żołnierzy 24 brygady Ukraińskich Sił Ukrainy w rejonie osiedla Lisiczańsk i prób podłączenia do linii wysokiego napięcia, Roman Gałucha zmarł, w wyniku tego, że z naruszeniem wymogów bezpieczeństwa spadł po porażeniu go prądem wysokiego napięcia”– poinformował na odprawie dla mediów Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Filiponenko dodał, że „dowódca brygady zataił przed wyższym dowództwem fakt, o tym co się stało”.

„Jednak informacja o śmierci żołnierza została upubliczniona na portalach społecznościowych przez jego kolegów”– powiedział rzecznik prasowy DML ŁRL.


Poza tym, dowództwo jednej z brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych poszukuje żołnierza, który zdezerterował ze strefy „OPS” z karabinem szturmowym i amunicją.

Żołnierz jednej z brygad Sił Zbrojnych Ukrainy bezprawnie opuścił lokalizację jednostki w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”), zabierając karabin maszynowy i naboje. 

„15 czerwca w pobliżu osady Stary Ajdar poborowy 2 batalionu 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych, szeregowiec Staszynin, będąc na służbie, bezprawnie opuścił stanowisko bojowe ze standardową bronią AK-74 i 100 sztukami amunicji, pozostawiając swoje rzeczy osobiste na stanowisku bojowym. Miejsce pobytu dezertera nie zostało jeszcze ustalone. Według kolegów, ostatni raz widziano Staszinina odpoczywającego w ziemiance”– poinformował Iwan Filiponenko.

Filiponenko dodał, że „dowództwo brygady samo zorganizowało poszukiwania”.

„Obecnie przedstawiciele wojskowej służby porządku publicznego sprawdzają miejsce zamieszkania krewnych żołnierza– osadę Michajłowka w rejonie głibowskim obwodu czerniowieckiego”– dodał rzecznik służby prasowej DML ŁRL.


Ponadto, USZ ponownie wyposażą fortyfikacje w rejonie wsi Muratowo w obwódzie Nowoajdarskim.

„Korzystając z reżimu zawieszenia broni, jednostki Grupy Operacyjno-Taktycznej ‚Północ’ kontynuują wzmacnianie umocnień na pozycjach bojowych. Nasz wywiad odnotował pracę grupy wsparcia inżynieryjnego 14 samodzielnej brygady zmechanizowanej w celu wyposażenia stanowisk w rejonie ​osada Muratowo”– poinformował Iwan Filiponenko.

Rzecznik służby prasowej DML ŁRL dodał, że wywiad resortu obrony ŁRL odnotował ciężarówkę GAZ-66 o numerach cywilnych, która dostarczała materiały budowlane na stanowiska kijowskich sił bezpieczeństwa.

Milicja Ludowa ŁRL ustaliła również fakty zaminowania terenu na obrzeżach wsi Krimskoje w strefie odpowiedzialności 2 batalionu 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych.

„Dowództwo Milicji Ludowej wzywa obywateli mieszkających na terytorium kontrolowanym przez Ukraińskie Siły Zbrojne do szczególnej uwagi i czujności, a także do unikania przemieszczania się w pobliżu miejsc rozmieszczenia formacji zbrojnych Ukrainy”– powiedział Filiponenko.


Nie dość tego, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły 235 min przeciwczołgowych na polach rolniczych w pobliżu osiedla miejskiego Ługańskoje.

„Żołnierze z 59 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych na polach rolnych w pobliżu wsi Ługańskoje zainstalowali 235 min przeciwpancernych TM-62” – głosi komunikat służby prasowej DML ŁRL.


Ponadto, USZ umieściły system rakietowy obrony przeciwlotniczej ZRK „Strieła 10” ​​i 14 pojazdów opancerzonych na obszarach mieszkalnych w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

„Nasze rozpoznanie w obszarze odpowiedzialności 92 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych ujawniło rozmieszczenie systemu rakiet przeciwlotniczych 9K35 ‚Strieła-10’ i czterech opancerzonych wozów bojowych w strefie mieszkalnej osady Popasnaja. Odnotowano również rozmieszczenie dwóch bojowych wozów opancerzonych w pobliżu osady Mirnaja Dolina”– czytamy w komunikacie DML ŁRL.

Służba prasowa Milicji Ludowej ŁRL dodała, że ​​w rejonie odpowiedzialności 14 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych na farmie Priczepiłowka odnotowano dwa bojowe wozy piechoty.

„W rejonie odpowiedzialności 80 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych znajdują się trzy transportery opancerzone BTR-70 na terenie obiektu mieszkalnego we wsi Wojtowo oraz dwa opancerzone wozy rozpoznawcze i patrolowe oraz jeden opancerzony transporter BTR-70 w pobliżu budynków mieszkalnych we wsi Płotina”– zaznaczył departament obrony ŁRL.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali zagłuszanie sygnału bezzałogowych statków powietrznych krótkiego zasięgu SMM OBWE podczas lotów na terenach osiedli Leninskoje (ukraińskie Jużnoje), Artemowo (ukraińskie Żielieznoje), Czernienko, Czermałyk, Talakowka, Lebiedińskoje.

Również 11 czerwca obserwatorzy przy pomocy UAV średniego zasięgu ponownie zarejestrowali około 205 min przeciwpancernych USZ, zainstalowanych na polach około 4,5 km na południowy wschód od osady Ługańskoje, na zachód od autostrady M03. Ten sam UAV SMM OBWE po raz pierwszy zarejestrował około 30 min przeciwpancernych USZ rozmieszczonych na polu około 4,5 km na południowy wschód od osady Ługańskoje.

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa w pobliżu obszaru mieszkalnego:

– ️ 1 BRDM w pobliżu strefy mieszkalnej osady Nowoignatowka.

Poza tym, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu przeprowadziły następujące ostrzały:


04:18, 04:50 i 19:20, z kierunku Pisaków w stronę wsi Wiesiełoje oraz terenu serwisu „Volvo-Center” i kopalni Oktriabskiej- na pólnocno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu, moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 11 min) i ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 (2 ostrzały, 8 granatów),

12:10, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu granatnika podlufowego GP-25 (15 granatów). .

Tym sposobem, na donieckim odcinku frontu, USZ wciągu minionej doby 4 razy naruszyły warunki zawieszenia broni w wyniku czego na terytorium DRL spadły 34 pociski.

Nadto, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki zawieszenia broni. 

Ostrzelano, przy użyciu ciężkich karabinów maszynowy i lekkiej broni maszynowej, tereny osad Kalinowka i Donieckij. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Протягом минулої доби, 17 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 9 разів порушили режим припинення вогню.

Поблизу ПІСКІВ противник двічі вів вогонь з мінометів 120-го калібру та станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік ЛУГАНСЬКОГО російські окупанти відкривали вогонь із гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів.

У районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, ворог тричі обстрілював наші позиції з артилерійських установок 122-го калібру, мінометів 120-го калібру, станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів.

Неподалік НОВОТОШКІВСЬКОГО противник здійснював обстріли зі стрілецької зброї.Біля ЗОЛОТОГО російські найманці двічі обстріляли українських захисників з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

В результаті ворожих обстрілів один військовий зі складу Об’єднаних сил отримав кульове поранення. Захиснику оперативно надали першу медичну допомогу та евакуювали до лікувального закладу. Стан здоров’я пораненого – середньої тяжкості.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Станом на 7 годину ранку, 18 червня, зафіксоване одне порушення режиму припинення вогню.

Так, поблизу ЗОЛОТОГО противник відкрив вогонь з ручних протитанкових гранатометів.

Від початку доби бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає.

Про всі факти порушень з боку окупантів Українська сторона СЦКК поінформувала СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4761 транспортних засоби, 5290 осіб, з яких 4875 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 72 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 32 злочини.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1478 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1362 осіб.

Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Мар’їнка» – 1 і 1 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

73 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2021r.- 2187 dzień od nowego rozejmu.

 1. http://antifashist.online/item/vydumannye-miry-vladislava-surkova.html

  „Dziś często rozmawiam z liderami opinii publicznej w Ługańsku i Doniecku na moim kanale YouTube. Każdy może zobaczyć te moje spotkania w piątki. W ciągu roku takiej pracy nie spotkałem jeszcze ani jednego mniej lub bardziej znanego mieszkańca Ługańska czy Doniecka, który powiedziałby mi, że marzy o realizacji porozumień mińskich. Żaden z nich nie wyobraża sobie nawet momentu, w którym Kijów pod naciskiem społeczności międzynarodowej zmieni jednak konstytucję, nada zbuntowanemu Donbasowi specjalny status, zagłosuje nad ustawą o amnestii i zaakceptuje w „czułym” uścisku Donieck i Ługańsk.

  A kto chce realizacji porozumień mińskich, jeśli narody republik ich nie chcą, jeśli Kijów ich nie chce, jeśli są one w zasadzie niemożliwe? Rzeczywiście, dziś nie można sobie nawet wyobrazić uczniów LDPR śpiewających hymn Ukrainy i świętujących 22 pamiętne daty na cześć urodzin wybitnych żołnierzy dywizji SS „Galicja” i przywódców ruchu Bandera. Więc gdzie, na jakim świecie chcą, aby Mińsk został zrealizowany? To właśnie w tym, który wymyślił dla siebie Władysław Surkow, i w którym żyje, odgrywając polityczne przedstawienia. Szkoda tylko, że cierpią z tego powodu nie fikcyjne osoby, ale prawdziwi ludzie. Im szybciej to zostanie zrozumiane, tym szybciej porozumienia mińskie zostaną wypowiedziane i im szybciej ręce krajów gwarantów tych porozumień zostaną rozwiązane, tym szybciej społeczność międzynarodowa będzie w stanie rozwiązać tę polityczną blokadę. co wyobrażał sobie Władysław Juriewicz, a im prędzej będzie szansa na znalezienie realnych sposobów rozwiązania ogromnych problemów, które narosły na wschodzie Ukrainy.”

  Polubione przez 5 ludzi

  • Co najciekawsze obwinili o „bezpośredni współudział” Amerykanów, cytat „Szczególny niepokój budzi bezpośredni współudział państw zachodnich w zbrodniach reżimu kijowskiego na jego pokojowo nastawionych obywatelach. Tak więc od 13 kwietnia amerykańscy specjaliści wojskowi szkolą ukraińskich snajperów w obozie szkoleniowym pod Mariupolem, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie strefy konfliktu. Dziś nawet dla mediów nie jest już tajemnicą, że amerykańskie firmy dostarczają ukraińskiemu Ministerstwu Obrony karabiny snajperskie i amunicję do nich. Takie amerykańskie dostawy broni i sprzętu wojskowego na Ukrainę skłaniają Kijów do destabilizacji sytuacji w Donbasie i prób siłowego rozwiązania konfliktu.
   Zauważyliśmy, że prowokacja 11 czerwca została zorganizowana przez ukraińskie wojsko niemal natychmiast po rozmowie telefonicznej między prezydentami Ukrainy i Stanów Zjednoczonych 8 czerwca oraz po wizycie Zełenskiego na linii kontaktowej w Donbasie w dniach 8-9 czerwca. Sabotażu dokonano w przededniu ważnych wydarzeń międzynarodowych – szczytów G7, NATO, UE-USA, a także spotkania Władimira Putina z Joe Bidenem”;
   https://russiaun.ru/ru/news/ukraine170621

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz wyraził zadowolenie z powodu spotkania Prezydentów Rosji oraz USA, a co za tym idzie przywróceniem relacji dyplomatycznych pomiędzy Rosją i USA na szczeblu ambasadorów oraz stwierdził „Aby chronić nasze interesy i zapobiec kolejnej negatywnej spirali w relacjach, musimy utrzymywać otwarte kanały rozmowy. Pokój będzie w Europie tylko z Rosją, a nie przeciwko niej”;
  https://inforesist.org/kanczler-avstrii-mir-budet-v-evrope-tolko-s-rossiej-a-ne-protiv-nee/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Chciałbym poczytać o tym jak naprawdę było bo w tej drażliwej materii ciężko znaleźć coś nie fałszującego historii w jedną czy w drugą stronę…

   Polubione przez 5 ludzi

   • Z tego co słyszałem od starszych mieszkańców, którzy pamiętają wojnę dość dobrze (byli wtedy nastolatkami) to sytuacja nie była tak czarno-biała jak przedstawia to IPN. Po pierwsze ważne jest odniesienie do granic. Gwałty rabunki i morderstwa zwykłych żołnierzy Armii Czerwonej w granicach II RP były rzadkością. Ponadto każdy taki występek był karany z bezwzględną surowością (zazwyczaj wyrok śmierci). Ponadto większość tych przestępstw dokonywała tzw druga linia czyli uzupełnienia z terenów dopiero co wyzwolonych (głownie mieszkańcy terenów obecnej Ukraina i Białoruś) te uzupełnienia często nieuzbrojone szły za regularnymi wojskami i jak etaty w danym oddziale spadły zbyt bardzo byli przydzielani do danej jednostki. Zazwyczaj te grupy były dużo gorzej aprowizowane niż regularne oddziały (gorsze jedzenie) i często nie miały nawet kompletnego umundurowania.
    Inaczej sytuacja się miała poza granicami II RP-tam „mszczono się za doznane krzywdy” i tu też ciekawostka-stare wiarusy do tego typu „mszczenia się” zazwyczaj nie przykładali ręki (wiadomo były odstępstwa) za to „nowe uzupełnienia” przodowały w tego typu atakach. I rzeczywiście nie brano pod uwagę narodowości-każdy na tych terenach był zdrajcą/faszystą lub sprzedawczykiem. Tak samo traktowano Niemki jak i Ukrainki czy Polki. Grabieże i podpalenia były częstym zjawiskiem.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. „Haniebna zdrada” w kijowskim metrze, które wykorzystuje wagony, łącznie 726, wyprodukowane w „państwie – agresorze”, czyli Rosji. W związku z oburzeniem jakie wywołuje to u korzystajacych z kijowskiego metra „ukropatriotów”, władze stolicy Ukrainy obiecały że usuną ‚z widocznych miejsc” tabliczki z nazwą „państwa – agresora”;
  https://kiev.segodnya.ua/kiev/ktransport/sdelano-v-rossii-s-vidnyh-mest-v-vagonah-kievskogo-metropolitena-uberut-tablichki-strany-agressora-1558564.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Rosji, czyli z inicjatywy strony brytyjskiej odbyła sie rozmowa telefoniczna pomiedzy szefami MSZ Rosji oraz Wlk. Brytanii, Sergiejem Ławrowem i Davidem Raabem. Cytat „W trakcie rozmowy stwierdzono niezadowalający stan stosunków dwustronnych, za który odpowiedzialność w całości spoczywa na Londynie”. Omówiono także sytuacje miedzynarodową m.in to co się dzieje na Ukrainie oraz Białorusi. Cytat „Omawiając temat białoruski, Siergiej Ławrow zwracał uwagę na niezmienność odmowy ingerencji zewnętrznej w sprawy wewnętrzne tego kraju, a także posługiwania się językiem sankcji i gróźb w stosunkach z Mińskiem”;
  https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4790172

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukromedia poinformowały o tym że SBU prowadzi rewizje na terenie przedsiębiorstwa komunalnego „Straż Municypalna” w Kijowie. Znaleziono duże ilosci nielegalnie składowanej broni palnej, amunicji, a nawet granatniki. „Straż Municypalną” w Kijowie powołał burmistrz Kliczko, a miała on dać zatrudnienie powracajacym z „frontu” na Donbasie „weteranom ATO” oraz „ukropatriotom”, którzy mieli m.in wspomagać policję w patrolowaniu ulic;
  https://kiev.strana.ua/339303-sbu-obyskivaet-ofis-munitsipalnoj-varty-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I znowu podskoczyły ceny gazu na Ukrainie, ukraiński premier spodziewa się że dojdzie do ponad 11 hrywien za metr sześcienny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4369105-mynenerho-ozhydaet-rost-tsen-na-haz
  Ukraiński minister energetyki znalazł od razu „winnego”, czyli Rosje która ma według niego „Rosja prowokuje niedobór gazu w Europie, co wymusi zakończenie budowy Nord Stream 2”;
  https://korrespondent.net/business/financial/4369150-v-mynenerho-sviazyvauit-vysokye-tseny-na-haz-s-sp-2

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tak się żyje na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie, na której pod czujnym okiem „zachodnich partnerów” od czasu kijowskiego majdanu wdraża się „europejskie wartości”. „Ukropatrioci” grożą śmiercią studentce z Charkowa, będącej w siódmym miesiacu ciąży, za to że tam miał „czelność” pożalić sie w internecie na to ze musi pisać prace semestralną w języku ukraińskim. Dodatkowo grozi jej wyrzucenie z pracy, czyli z Centrum Pomocy Doraźnej w Charkowie;
  https://strana.ua/news/339314-jazykovoj-skandal-s-kharkovskoj-studentkoj-marharitoj-maltsevoj-vse-podrobnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Oburzenie ukraińskich internautów wywołała akcja jaka w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) przeprowadzili tamtejsi urzednicy. Mianowicie w ramach „pomocy socjalnej” rozdali 550 żyjącym w mieście osobom w podeszłym wieku korzystajacym z pomocy opieki społecznej, siatki z…cebula, robiąc sobie przy tym pamiątkowe zdjęcia. Internauci w komentarzach zauważyli przy tym że obecnie ceny cebuli na Ukrainie gwałtownie spadły i handlowcy nie mają co z nimi zrobić;
  https://korrespondent.net/ukraine/4369289-v-kryvom-rohe-blahotvorytely-razdavaly-pakety-luka

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińskie siły zbrojne są w stanie uwolnić miasta w Donbasie spod kontroli prorosyjskich separatystów, ale ten scenariusz nie jest rozpatrywany, bo to kosztowałoby życie dziesiątek tysięcy ludzi – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-szef-rbnio-mozemy-odbic-miasta-z-rak-separatystow-ale-za-cene-tysiecy-istnien-ludzkich,476510.html
  Komentarz: W czasie trwania ATO jakoś nie przeszkadzało ukraińskiej armii dokonywac nawał ogniowych na Gorłówkę, a teraz mówią o „uwzględnianiu ofiar cywilnych”? Prawda jest całkowicie inna- pomimo tego, że jednak stan wojska Ukrainy polepszył sie od wdrożenia porozumień „Mińsk-2” to siły pro Kijowskie nie mają szans na odbicie tych terenów.
  Brakuje części zamiennych do sprzętu- szczególnie do czołgów i BWP. Brakuje Aamunicji do dział 152 mm i 122 mm oraz wyrzutni „Grad”.I najważniejsze: brakuje chętnych do wykonania tego zadania. Żołnierze boja się sprowokować pełnoskalowy konflikt i ruszyć do ofensywy- straty ukraińskiej armii byłyby katastrofalnie duże.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tragifarsa

  Władze w Kijowie pomogą eksporterom, którzy ucierpieli z powodu ekonomicznej blokady ukraińskich towarów przez Białoruś, znaleźć alternatywny rynek zbytu.
  „Każda ukraińska firma, która ponosi straty z powodu ograniczeń ze strony Republiki Białorusi, może natychmiast zwrócić się do nas o pomoc. A my wraz z resortem gospodarki postaramy się znaleźć alternatywny rynek zbytu” – powiedział Senyk.

  Zapewnił, że rząd rozmawia już z wieloma państwami afrykańskimi, które mogą stać się nowymi rynkami dla ukraińskich towarów. Według Kijowa wiele krajów wykazuje zainteresowanie importem ukraińskiej żywności i wyrobów przemysłowych.
  https://www.rp.pl/Handel/306189954-Ukraina-zamienia-Bialorus-na-Afryke.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W przemówieniu z okazji 80. rocznicy ataku Niemiec na ZSRR prezydent Niemiec apelował o większe uznanie cierpień ówczesnej ludności. – Niemiecka wojna przeciwko Związkowi Radzieckiemu była morderczym barbarzyństwem – powiedział Frank-Walter Steinmeier w Muzeum Niemiecko-Rosyjskim w Berlinie-Karlshorst.
  https://www.dw.com/pl/prezydent-niemiec-w-rocznicę-ataku-niemiec-na-zsrr-mordercze-barbarzyństwo/a-57958714

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.