Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2021r.- 2189 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 456.

W ekskluzywnym wywiadzie dla niemieckiego „Deutsche Welle”, chadecki kandydat na kanclerza Niemiec Armin Laschet opowiedział się za dialogiem z Rosją i wyraził aprobatę, że USA zaakceptowały, iż Nord Stream 2 jednak powstanie.

„Jasne stanowisko” wobec Rosji w sprawie łamania prawa międzynarodowego, a jednocześnie gotowość do współpracy– na takich zasadach- kandydat CSU/CDU na kanclerza i premier Nadrenii Północnej-Westfalii, Armin Laschet wyobraża sobie przyszłe relacje z Rosją.

W wywiadzie dla Deutsche Welle na marginesie konferencji Global Media Forum 2021 polityk unika ostrych słów pod adresem Rosji i popiera Nord Stream 2, zastrzegając, że gazociąg ten nie może służyć szantażowaniu Ukrainy, krajów bałtyckich i Polski.

Zdaniem Lascheta „jasna postawa” wobec Rosji i Chin, którego żąda sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, oznaczać powinna, że trzymamy się naszych podstawowych zasad i „nie akceptujemy łamania prawa międzynarodowego”.

„To dotyczy w szczególności aneksji Krymu, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym”– powiedział Armin Laschet, zastrzegając jednocześnie, że „to nie wyklucza poszukiwania możliwości współpracy.”

Laschet wyjaśnił, że w jego rozumieniu: „cechą polityki zagranicznej jest to, że szuka się wspólnych punktów także z krajami, które mają inny model społeczny. I jeżeli mówimy o ochronie klimatu, to nie jest ona możliwa bez udziału Rosji i Chin. Tak samo nasze relacje gospodarcze. Dlatego: jasna postawa w sprawie podstawowych zasad, ale mimo to znajdowanie dróg kooperacji.”

W jego ocenie, każdy kto żąda „twardego działania” wobec Rosji powinien też sprecyzować, co przez to rozumie.

„Mamy sankcje, ale zrywanie stosunków dyplomatycznych czy coś podobnego to błędne podejście. Gdy są trudności, to trzeba rozmawiać więcej, a nie mniej”– powiedział polityk CDU, dodając, że cieszy się ze spotkania prezydentów USA Joe Bidena i Rosji Władimira Putina.

„Wreszcie znów spotkanie amerykańskiego i rosyjskiego prezydenta. Tego potrzeba szczególnie w czasach kryzysu”– ocenił Laschet.

Uważa on też, że Niemcy powinny postawić nowe akcenty w swojej polityce wobec Rosji. Komentując kontrowersje wokół wspólnego niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 podkreślił, że zawsze stał na stanowisku, iż „potrzebujemy tego gazociągu”.

„To projekt gospodarczy, który służy zaopatrzeniu w energię”– oświadczył. To, że mógł zostać zbudowany, „zaakceptowały teraz też Stany Zjednoczone” – powiedział i dodał, że cieszy się, że prezydent Joe Biden odstąpił od nałożenia sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG.

Zastrzegł jednak, że warunkiem powstania tego gazociągu zawsze było to, „że nie może geopolitycznie zaszkodzić Ukrainie”. „Ten gazociąg nie może być używany do tego, by szantażować Ukrainę, czy też kraje bałtyckie czy Polskę”– podkreślił Laschet, który jest przekonany, że jeszcze w tym roku gazociąg zostanie uruchomiony. Zastrzegł jednak, że „gdy tylko gaz zacznie płynąć, to trzeba bardzo uważać na dochowanie tych reguł geopolitycznych i ochronę Ukrainy. To uzgodnione na poziomie europejskim.”

Opowiedział się on także za rozszerzeniem sankcji UE wobec reżimu białoruskiego. Jego zdaniem sankcje powinny być wymierzone w funkcjonariuszy reżimu oraz ich firmy, by wywrzeć presję na Aleksandra Łukaszenkę.

Zdaniem Lascheta, Niemcy razem z Francja powinny wspólnie inicjować w UE wzmocnienie wspólnej polityki zagranicznej. 

*

A tymczasem na froncie w Donbasie, na jego ługańskim odcinku, USZ zintensyfikowały prace w celu ukrycia niedozwolonego sprzętu przed SMM OBWE.

Dowództwo tzw. Operacji Połączonych Sił („OPS”) nakazało wzmocnienie działań mających na celu zapobieganie wyciekowi informacji o rozmieszczaniu poza wyznaczonymi miejscami składowania sprzętu i broni Ukraińskich Sił Zbrojnych zakazanych umowami mińskimi. 

Obserwatorzy Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE (SMM OBWE) w swoim raporcie z dnia 18 czerwca 2021 r. wskazali, że „poza przydzielonymi obszarami składowania, z naruszeniem linii wycofania w pobliżu osady Metelkino, znajdowały się 4 MT-12 Rapir działa przeciwpancerne, Stacja we wsi Rubieżne ujawniła obecność 12 czołgów T-64, w pobliżu wsi Stara Kraśnianka zarejestrowano 2 systemy rakiet wielokrotnych BM-21 Grad. W tej sprawie trwa dochodzenie w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności odkrycia sprzętu przez międzynarodowych obserwatorów. W związku z tym dowódca OPS (gen. Władimir) Krawczenko otrzymał polecenie wysłania grupy manewrowej walki elektronicznej  z 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej w celu wdrożenia środków do elektronicznego tłumienia nadzoru lotniczego OBWE”– poinformował na odprawie dla mediów Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Dodał, że na dworcu kolejowym w Rubieżnoje „zintensyfikowano pracę wspólnych patroli służby komendanta, policjantów i SBU w celu sprawdzenia legalności obecności obywateli w miejscach parkowania pojazdów”. „Ponadto konfiskata telefonów komórkowych jest prowadzona w związku z publikacjami i zdjęciami sprzętu w mediach i na portalach społecznościowych” – poinformował Filiponenko.


Poza tym, na donieckim odcinku frontu-strona  ukraińska nadal celowo utrudnia pracę obserwatorów, blokując pracę UAV SMM OBWE.

„Tak więc, aby zapobiec wykryciu zabronionej broni 58 i 28 brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych, aktywnie wykorzystuje się stacje tłumienia radiowego dla kanałów kontrolnych i nawigacyjnych bezzałogowych statków powietrznych ‚Bukowel-AD’ z mobilnych grup 20 i 305 samodzielnych batalionów walki elektronicznej w rejonach osadnictwa PIASKI i KRASNOGROWKA”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej DRL

Poza tym, na tym samym, odcinku frontu USZ rozmieściły siedem sztuk broni i sprzętu wojskowego w pobliżu budynków mieszkalnych i obiektów komunalnych na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

Według służba prasowa Milicji Ludowej DRL, USZ rozmieściły jeden transporter opancerzony BTR-80 i trzy wozy bojowe piechoty BMP-2 w dzielnicy mieszkalnej domku Czisty Kljucz, dwa wozy bojowe piechoty BMP-2 na obrzeżach osady Gieorgiewka i jeden bojowy wóz piechoty BMP -2 na terenie prywatnego gospodarstwa domowego we wsi Taramczuk.

Natomiast w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ o godzinie 19:25, z kierunku miejscowości Awdiejewka w stronę Mineralnoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przeprowadziły ostrzał przy użyciu podlufowego granatnika GP-25 (3 granaty). W wyniku czego 1 raz zostały naruszone warunki rozejmu, powodując, że na terytorium DRL spadły 3 granaty.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 20 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Збройні формування Російської Федерації продовжують ігнорувати режим припинення вогню та обстрілювати позиції підрозділів Об’єднаних сил.

Протягом минулої доби, 19 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу ЛУГАНСЬКОГО ворог вів вогонь зі станкових протитанкових, автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів.

Неподалік АВДІЇВКИ окупанти відкривали вогонь з підствольних гранатометів і великокаліберних кулеметів.

У районі НОВОТОШКІВСЬКОГО російські найманці обстрілювали позиції українських захисників із гранатометів різних систем і стрілецької зброї.

Поряд із ВОДЯНИМ, що на Приазов’ї, противник вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Також, окупантами з великокаліберних кулеметів був обстріляний населений пункт АВДІЇВКА.

Внаслідок ворожого обстрілу кульове поранення отримав місцевий мешканець 1989-го року народження. Українські військовослужбовці надали постраждалому необхідну медичну допомогу та доправили до лікувального закладу.

Біля населених пунктів ЗАЙЦЕВЕ та ЖОВТЕ зафіксовані прольоти ворожих безпілотних літальних апаратів противника типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

БПЛА були вчасно подавлені засобами РЕБ.Бойових втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає.

На обстріли російсько-окупаційних військ воїни Збройних Сил України відкривали вогонь у відповідь.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 20 червня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються домовленостей, досягнутих в рамках ТКГ 22 липня 2020 року.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4111 транспортних засоби, 5144 особи, з яких 4858 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 81 адміністративне правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 10 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1273 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1250 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Мар’їнка» – 2 і 1 відповідно. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» на підконтрольну Україні територію прибула 1 особа.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


******

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2021r.- 2189 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak to była minister finansów w rządzie Jaceniuk, Ukrainka z obywatelstwem USA, Natalia Jaresko „reformuje” finanse Portoryko. Cytat „W rzeczywistości jest to kolonia amerykańska, która jednak od wielu lat nie jest w stanie wyjść z wielomiliardowych długów, pogrążona jest w korupcji, chaosie i okresowo wstrząsana protestami.
  Dwa lata po kolejnym „Majdanie” przeciwko skorumpowanym władzom lokalnym, mała, trzymilionowa wyspa jest u progu nowego wybuchu rewolucyjnego.
  Dług państwowy Portoryko – dziesiątki miliardów, pensja Jaresko – 625 tys. dolarów rocznie”;
  https://strana.ua/news/337369-kak-puerto-riko-stal-bankrotom-i-chto-tam-delaet-eks-ministr-finansov-jaresko-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejny „njus” z „juesej”. W Wilton Manors na Florydzie pikap na pełnym gazie wjechał w uczestników tzw. gej-parady. Burmistrz miasta ogłosił ze jest to ‚atak terrorystyczny na społecznośc LGBT”, a tymczasem okazało się że kierowcą pikapa był członek miejscowego…chóru gejowskiego, który najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem;
  https://strana.ua/news/339553-hej-parad-v-ssha-pikap-vletel-v-tolpu-ljudej.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • +podpisali umowę stowarzyszeniową z UE i mają jako kraj ograniczyć emisję CO2. Bez modernizacji instalacji będzie to niemożliwe. A wtedy UE może nałożyć kary finansowe lub wprowadzić obostrzenia handlowe 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Artykuł wart przeczytania

  Administracja Joe Bidena w żadnym razie nie zamierza wstrzymywać pomocy dla Ukrainy oraz tamtejszych sił zbrojnych. Pomysły, że wraz ze szczytem Biden-Putin doszło do tego rodzaju zablokowania środków finansowych uznaje dość stanowczo za nonsens. Na razie doszło jedynie do wstrzymania dodatkowego pakietu pomocy wojskowej, który miał być odpowiedzią Waszyngtonu na niedawną koncentrację wojsk rosyjskich u granic Ukrainy. Rzeczniczka Białego Domu powiedziała, że obok planowanej wcześniej i zatwierdzonej przez Kongres pomocy, która jest wdrażana, przygotowano „fundusze awaryjne” na wypadek „dalszego wtargnięcia Rosji na teren Ukrainy”.
  https://www.defence24.pl/usa-wiecej-pomocy-wojskowej-dla-ukrainy-gdy-rosja-zaatakuje
  Komentarz: Moim skromnym zdaniem odpowiedź „Białego Domu” sugeruje, że w razie pełnoskalowego konfliktu Rosja-Ukraina to jedyne na co mogą liczyć władze w Kijowie to dodatkowe sankcje przeciwko FR i pakiet pomocy finansowej. To za mało by nawet w części pokryć ewentualne straty spowodowane konfliktem.

  Polubione przez 5 ludzi

  • To z przyczyn czysto praktycznych, bo każdy kto się zna na tym rzemiośle, zdaje sobie sprawę jak trudno zrobić tego typu wisiorek z czymś jeszcze dodatkowo podczepionym.
   Po prostu to „coś” zawsze się będzie odrywać 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Amerykański „The Washington Post” powołujac się na doradcę prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan’a potwierdził że Biały Dom ‚zamroził” 100 mln dolarów „pomocy wojskowej” dla Ukrainy. Sullivan miał tłumaczyć taką decyzję „pozytywnym sygnałem otrzymanym z Rosji”;
  https://strana.ua/news/339611-belyj-dom-podtverdil-zamorozku-voennoj-pomoshchi-ukraine.html
  Źródło;
  >https://www.washingtonpost.com/politics/sullivan-iran-nuclear-weapons/2021/06/20/20fa0c26-d1d0-11eb-ae54-515e2f63d37d_story.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciekawostka militarna
  Artykuły poniżej pokazują co oferowały ukraińskie firmy podczas targów broni w Kijowie
  https://www.defence24.pl/as-2021-bojowy-woz-piechoty-kewlar-e-rozwiazanie-pomostowe-foto
  https://www.defence24.pl/as-2021-modernizacja-systemu-przeciwlotniczego-striela-10
  https://www.defence24.pl/as-2021-mozdzierz-samobiezny-smereka
  Komentarz: Jak w artykułach autorzy słusznie zauważają większość konstrukcji ma swój rodowód w projektach ,które powstały jeszcze w czasach ZSRR. Większość pomysłów to po po prostu zarzucone w latach 80-tychinnowacje lub modernizacja sprzętu made in ZSRR z wykorzystaniem nowoczesnej technologii.
  Problem w tym, ze owe rozwiązania już teraz są przestarzałe i pojazdy co najwyżej mogą być wykorzystane jako rozwiązanie pomostowe przed wymianą sprzętu na nowoczesny.
  Ukraina ma poważne problemy z utrzymaniem obecnej „floty pojazdów”. Większość maszyn to konstrukcje z ZSRR i …brakuje do nich części zamiennych (rosyjskie embargo). Na zakup nowego sprzętu przeznacza się niewiele, W 2020 roku przeznaczono na: remonty/modernizację (de facto remonty) i badania nad bronią blisko 9 miliardów hrywien. A na zakup nowego sprzętu 13.5 mld hrywien (500 mln $).
  .https://www.youtube.com/watch?v=EoBaEL8adDY&t=337s
  Przy tej wielkości wydatków można co najwyżej przezbroić dobrze jedną dwie brygady w perspektywie…dekady czasu.
  Dla porównania rządzący w Warszawie chcą wydać w ciągu najbliższych 15 lat…ponad 500 miliardów złotych na nowy sprzęt.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT militarne
  To już pewne firma „KrAZ” zbankrutowała. Do siedziby firmy weszły organy ścigania, trwa śledztwo w celu „umyślnego niewypłacania przez spółkę należnych wynagrodzeń dla pracowników”
  https://www.ukrmilitary.com/2021/06/kraz-zarplata.html
  Wydaje się, że bankructwo legendarnej marki było na rękę pewnym osobom-wszystkie platformy tworzone przez „Kraz” zostaną zamienione na sprzęt firmy „Tatra” (firma czesko-amerykańska).
  https://www.ukrmilitary.com/2021/06/tatra.html
  Zanim to jedna nastąpi będzie potrzeba zmodernizowania dotychczasowych rozwiązań i planów. Budowa nowych dywizjonów wyrzutni rakietowych może się przez to przedłużyć.

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.