Wojna domowa na Ukrainie 24.06.2021r.- 2193 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 460.

Przedwczoraj, 22 czerwca, odbyło się spotkanie grupy bezpieczeństwa w formie wideokonferencji w ramach Trójstronnej Grupy Konsultacyjnej. Głównym i najistotniejszym punktem porządku obrad było omówienie faktów brutalnej agresji i terroru popełnionych 21 czerwca w DRL i 11 czerwca w ŁRL, w wyniku których zginęli obrońcy republik.

Przedstawiciel republiki Aleksiej Nikonorow powiedział, że w przeddzień spotkania doszło do ukierunkowanego ostrzału pozycji Milicji Ludowej DRL, a następnie grupy ewakuacyjnej, w wyniku której w rejonie ​​miejscowości Staromichajłowka, czterech żołnierzy zginęło, a pięciu zostało rannych. Incydent ten był zaplanowany i miał na celu zerwanie istniejących porozumień.

„Ukierunkowane strzelanie do naszych żołnierzy i pojazdu ewakuacyjnego karetki jest żywym przykładem tego, jak ukraińskie kierownictwo jest gotowe do interakcji z republikami.

Fakt, że OPS otworzył ogień do grupy ewakuacyjnej po uzgodnieniu gwarancji bezpieczeństwa w ramach mechanizmu koordynacji na poziomie szefów WCKiK, uwidacznia jawną nieludzkość działań OPS i jest przez nas postrzegany jako demonstracyjny sabotaż pracy mechanizmu koordynacyjnego.

Ponadto następnego dnia USZ naruszyły pisemne gwarancje udzielone przez stronę ukraińską za pośrednictwem SMM OBWE, po czym zostaliśmy zmuszeni do zawieszenia działań ewakuacyjnych.

Apele wspierane przez koordynatora Misji OBWE i przedstawiciela Federacji Rosyjskiej do przedstawiciela Kijowa- o udzielenie pełnej pomocy w zapewnieniu gwarancji bezpieczeństwa i ich kontroli w celu zakończenia działań ewakuacyjnych- pozostały bez echa.

Nie udało się uzyskać niezbędnych gwarancji ze strony ukraińskiej, ponieważ przedstawiciel rządu z Kijowa ponownie odrzucił fakt ostrzału ze stanowisk USZ, stwierdzając, że nasze oskarżenia są bezpodstawne i że ostrzał rzekomo wymyśliliśmy, a samochód rzekomo eksplodował na naszych własnych minach, przez to, że są umieszczane są bezpośrednio na własnych stanowiskach.

Dziś w negocjacjach grupy roboczej ds. bezpieczeństwa nie ma nawet śladu osiągnięcia jakiegokolwiek konsensusu ”- powiedział Aleksiej Nikonorow.

Przedstawiciel DRL wezwał również SMM OBWE do opublikowania w swoich publicznych raportach danych z UAV, który w momencie incydentu latał w rejonie osady Staromichajłowka. Jednak szef SMM, koordynator OBWE w grupie roboczej, pan ambasador Cevik, powiedział, że z nieznanych mu przyczyn lot tego UAV został odwołany.

Aleksiej Nikonorow zauważył również, że według Biura Przedstawicielskiego DRL w WCKiK i w procesie negocjacji, od 8 do 22 czerwca zarejestrowano 33 NWZB (naruszeń warunków zawieszenia broni), 49% wszystkich naruszeń odnotowano w rejonie Mariupola – 16 NWZB w Doniecku – 14 (42%) i w rejonie Gorłówki – 3 (9%).

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wróg 11 razy użył ciężkiej broni zakazanej przez porozumienia mińskie:

– 7 razy użyto moździerzy o kalibrze 120 mm- 35 min;

– 4 przypadki użycia moździerzy 82 mm- wystrzelono 23 miny.

Nikonorow zauważył również, że zgodnie z raportami SMM OBWE, Misja nadal odnotowuje obecność zakazanej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania i poza obszarami składowania.

Ponadto w ciągu ostatnich trzech tygodni SMM OBWE donosił o 23 przypadkach zagłuszania UAV przez USZ, 3 razy ostrzał dronów Misji, 4 razy obserwatorzy nie mogli nawet wystartować UAV lub byli zmuszeni do awaryjnego lądowania z powodu zakłócenia sygnału GPS. Tak jak poprzednio, w zdecydowanej większości przypadków zagłuszanie miało miejsce właśnie w tych obszarach, w których wcześniej odnotowywano nagromadzenie sprzętu USZ.

Jeśli chodzi o status porozumienia w sprawie aneksu do działań na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni, sytuacja nie zmieniła się znacząco od poprzedniego sprawozdania, które zostało przekazane dwa miesiące temu.

„Kategoryczne stanowisko przedstawicieli Kijowa, polegające na odrzucaniu wszelkich propozycji republik, a także unikaniu bezpośredniej interakcji stron na poziomie WCKiK, działa jak betonowy mur, pod którym łamane są wszelkie argumenty. Od września ubiegłego roku próbujemy przebić się przez ten betonowy mur, aby dopracować mechanizm zapobiegania naruszeniom zawieszenia broni i eliminowania naruszeń pozycyjnych stron w celu uniknięcia dalszej eskalacji, od ponad dwóch miesięcy jesteśmy próbując uzgodnić prawie gotowy dokument, ale cały problem polega na tym, że pokój nie jest celem Ukrainy”- podsumował Aleksiej Nikonorow.

Jako dźwignię odblokowania dyskusji, przedstawiciel DRL zaproponował przeniesienie kluczowej kwestii, co do której istnieją spory, a mianowicie koncepcji mechanizmu koordynacji, jego składu i zasady działania, na najbliższe posiedzenie Grupy Kontaktowej . Ponadto na jutrzejszym spotkaniu omawiana jest kwestia koordynacji działań przeciwminowych.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE obserwatorzy ponownie odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 bojowe wozy opancerzone (prawdopodobnie typu BMP) w pobliżu osady Talakowka.

Natomiast, w ciągu ostatniej doby- na tym samym odcinku frontu, USZ uaktywniły się znacznie przeprowadzając następujące ostrzały:


03:58, z kierunku Nowosiełowki w stronę Krasnego Partizana- na południe od Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min),

04:27, z kierunku Majorska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) i broni maszynowej,

04:32, z kierunku osady Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min),

11:55, z kierunku Staromichajłowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (5 min),

19:00, z kierunku Nowogorodskoje w stronę Szirokiej Bałki- na zachód od Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (12 min),

19:50, ponownie z kierunku Nowogorodskoje, ale tym razem w stronę Ozierjanowki, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (16 min),

20:15, z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (7 min).

Tym sposobem w dniu wczorajszym, na donieckim odcinku frontu, USZ 7 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło aż 55 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Протягом минулої доби, 23 червня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 22 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу НОВОСЕЛІВКИ ворог відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру.Неподалік МАЙОРСЬКА противник застосовував ручні протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети.

Біля ПІВДЕННОГО російські найманці обстрілювали позиції Об’єднаних сил із мінометів 120-го калібру.

В районі населеного пункту МАР’ЇНКА окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

У напрямку КРАСНОГОРІВКИ ворог здійснював обстріли зі станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік СТАРОГНАТІВКИ російсько-окупаційні війська двічі обстрілювали українські війська з артилерійських систем 122-го калібру та 82 мм. мінометів.

Біля населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ ворожі війська застосовували міномети 82-го калібру.

В районі АВДІЇВКИ російські окупанти 4 рази обстрілювали українських захисників з мінометів 120-го та 82-го калібрів, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

З гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів російські збройні формування двічі обстрілювали військових Об’єднаних сил біля ЛУГАНСЬКОГО.

На Приазов’ї, неподалік ВОДЯНОГО, ворог двічі здійснював обстріли наших позицій з гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів.

У бік НОВООЛЕКСАНДРІВКИ російські найманці відкривали вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО українські позиції окупанти обстрілювали зі стрілецької зброї, а біля ЗОЛОТОГО-4 з ручних протитанкових гранатометів.

У районі населеного пункту ШИРОКИНЕ ворог обстрілював позиції українських сил з великокаліберних кулеметів та ручних протитанкових гранатометів, переобладнаних під постріл міною 82 мм.

Окрім того, поблизу АВДІЇВКИ противник влаштував провокацію з використанням безпілотного літального апарату типу «Mavic», який намагався здійснити проліт над позиціями наших підрозділів. Завдяки злагодженим діям розрахунків чергових вогневих засобів провокацію було припинено.

Неподалік населеного пункту ПІСКИ зафіксовано проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування. БПЛА противника вчасно подавлений засобами РЕБ.Станом на 7 годину ранку 24 червня, зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Біля населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ ворог відкрив вогонь з мінометів 82-го калібру.Неподалік ПІВДЕННОГО російсько-окупаційні війська двічі обстріляли українських військових з мінометів 120-го калібру.

В районі селища ШУМИ окупанти застосували 120-мм міномети.На обстріли противника протягом минулої та поточної доби українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Бойових втрат внаслідок ворожого вогню серед військових Об’єднаних сил немає.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії СММ ОБСЄ.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.06.2021r.- 2193 dzień od nowego rozejmu.

 1. Prokurator Generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa wynalazła sposób na „napełnienie” budżetu Ukrainy, czyli „zintensyfikowanie konfiskat majątków należacych do osób fizycznych”. Na razie jednak, pomimo tego ze przepisy o takiej konfiskacie wprowadzono juz półtorej roku temu, zapadły tylko dwa wyroki o konfiskacie na łączną kwotę 8,2 mln hrywien. Jak stwierdził Wenediktowa powodem tego jest „niska efektywność pracy organów ścigania w poszukiwaniu nielegalnie nabytego mienia”;
  https://strana.ua/news/340193-venediktova-prizvala-aktivizirovat-hrazhdanskuju-konfiskatsiju-dlja-napolnenija-hosbjudzheta.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Pojawiła się informacja o tym ze szef Biura prezydenta Ukrainy Jermak zadzwonił dzisiaj do Victorii Nuland, obecnie podsekretarz stanu USA ds. politycznych, oficjalnie w celu omówienia szczegołow zbliżającej się wizyty Zełenskiego w USA. Z kolei Nuland miała zapewnić Jermaka o „niesłabnącym poparciu Waszyngtonu dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz realizacji porozumień mińskich o pokojowym uregulowaniu sytuacji w Donbasie”;
  https://strana.ua/news/340196-andrej-ermak-provel-telefonnyj-razhovor-s-viktoriej-nuland.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z Rosji. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew przestrzegł Zachód przed przekroczeniem „czerwonych linii” w sprawie Białorusi, czyli organizowaniem w tym państwie „kolorowej rewolucji”;
  https://strana.ua/news/340201-patrushev-obvinil-zapadnye-strany-v-peresechenii-krasnykh-linij-v-belarusi.html
  Patruszew stwierdził także ze to co się dzieje na Ukrainie po 2014 roku to ‚wojna hybrydowa przeciwko FR” prowadzona przez „siły zewnętrzne [czyli spoza Ukrainy] miedzy innymi przy pomocy ukraińskich neonazistów”, którzy dzieki temu tak wzrośli w siłę ze obecnie dyktują swoją wolę władzom w Kijowie;
  https://strana.ua/news/340207-nikolaj-patrushev-schitaet-chto-neonatsisty-v-ukraine-diktujut-svoju-volju-vlastjam.html
  Wezwał także świat do zwrócenia baczniejszej uwagi na działalność tajnych laboratoriów biologicznych, przywołując „zbieżność miejsc występowania ognisk niebezpiecznych chorób z lokalizacją zagranicznych laboratoriów biologicznych w poszczególnych krajach”. Chodzi szczególnie o działalnośc laboratoriów USA na terytorium państw byłego WNP;
  https://strana.ua/news/340198-patrushev-zajavil-o-vozrozhdenii-biolohicheskoho-oruzhija-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT energetyczne. W Japonii uruchomiona została elektrownia jądrowa „Mihama” w prefekturze Fukui, której pracę wstrzymano w 2011 roku po tym jak doszło do katastrofy w elektrowni ‚Fukusima”. Elektrownia „Mihama’ została wybudowana w 1970 roku, a okres jej „żywotnosci” miał wynosić 40 lat. Uruchomienie elektrowni odbywa sie pomimo protestów japońskich ekologów, a rząd w Tokio tłumaczy swoją decyzję tym, że „przed awarią w Fukushimie elektrownie atomowe dostarczały 30% japońskich zasobów energetycznych. Przywrócenie pracy reaktorów pozwoli na zmianę sytuacji w energetyce. W szczególności reaktor elektrowni Mihama mógłby poprawić dostawy energii do Osaki i jej przemysłowych przedmieść”;
  https://strana.ua/news/340166-japonija-perezapustila-aes-mikhama-ee-srok-sluzhby-istek-11-let-nazad.html
  Ps. A śmieją się z rosyjskich ‚atomówek” ze to stary szmelc…

  Polubione przez 6 ludzi

 5. OT informatyczne. Cytat „Założyciel firmy McAfee zajmującej się oprogramowaniem antywirusowym, John McAfee, znaleziony martwy w hiszpańskim więzieniu, zostawił jednak tweeta w przypadku swojej śmierci.
  W środę hiszpańska gazeta País , powołując się na źródła policyjne, poinformowała, że ​​McAfee popełnił samobójstwo w więzieniu gminy Sant Esteve Sesrovires w Katalonii.
  W wiadomości opublikowanej 15 października 2020 r. McAfee zauważył, że nie zamierza popełnić samobójstwa. Stwierdził, że jest zadowolony ze wszystkiego i ma przyjaciół.
  Zaznaczył, że gdyby spotkał go los amerykańskiego finansisty Jeffreya Epsteina, który zmarł w amerykańskim więzieniu, to „nie z własnej woli”.
  McAfee został zatrzymany w Hiszpanii na wniosek Stanów Zjednoczonych [oficjalnie za unikanie płacenia podatków] w zeszłym roku, po czym sąd zatwierdził jego ekstradycję”;
  https://ria.ru/20210624/poslanie-1738351385.html

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Lider komunistów Rosji Giennadij Ziuganow wezwał do pilnego uznania Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

  Jak informuje kanał „Donbass Rozwiązuje”, Ziuganow powiedział to na zjeździe przedwyborczym Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.

  https://novorosinform.org/866412

  OBWE ogłosiła eskalację militarną w Donbasie:
  https://novorosinform.org/866407

  Zacharowa skomentował ignorancję Zachodu na temat ostrzału Donbasu przez armię ukraińską:
  https://novorosinform.org/866396

  Może czas już ogłosić oficjalne złamanie porozumień mińskich na RB ONZ i jasno stwierdzić, że skoro zachodni gwaranci nie podołali swoim zobowiązaniom, a UPAdła kraina siódmy rok sabotuje to co sama podpisała to nie ma innego wyjścia jak wziąć pod ochronę rosyjskich obywateli…
  Chyba, że FR czeka na ukończenie NS2 i puszczenie gazu, może wtedy….

  Polubione przez 6 ludzi

 7. Ciąg dalszy sprawy sprzedaży ukraińskiego przedsiebiorstwa „Motor Sicz” chińskim inwestorom, zablokowanej przez władze w Kijowie na polecenie Waszyngtonu. Ambasador Chin w Kijowie w wywiadzie dla ukromediów kolejny raz wezwał władze Ukrainy do zabezpieczenia ‚uzasadnionych interesów” chińskich firm które kupiły „Motor Sicz”. Cytat „I wyjaśnił, że los projektu Motor Sicz „śledzi wielu – zarówno na świecie, jak i w Chinach”. Ambasador nie odpowiedział jednak na pytanie „Strany” o konkretne działania Chin w sprawie aresztowania akcji „Motor Sicz”;
  https://strana.ua/news/340238-kitaj-nadeetsja-na-sobljudenie-interesov-kitajskikh-investorov-motor-sichi.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ciekawie o Ukrainie, języku ukrow i „szczęściu” jakiego doznali dziedzicząc potężna gospodarkę po ZSRR. Warte przeczytania.
  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

  Ukrainizacja i degradacja

  Nie trzeba ani wielkiego talentu, ani głębokiej wiedzy, ani niezwykłej przenikliwości, aby zdać sobie sprawę, że państwo ukraińskie skończy na śmietniku historii, i to bardzo szybko.

  Wystarczy zwykła logika, nawet nie dialektyczna, ale formalna, którą każdy człowiek zna w stopniu podstawowym, inaczej nie byłby w stanie żyć w nowoczesnym społeczeństwie, bo nie byłby w stanie przewidzieć konsekwencji swoich prostych działań….

  https://ukraina.ru/opinion/20210623/1031700413.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ach cóż za „niespodzianka” 🙂 Na czele rankingu najbardziej wpływowych kobiet na Ukrainie przygotowanego przez magazyn „Focus”, znalazła się…p.o. Ambasador USA w Kijowie Kristina Kvien. Amerykanka wyprzedziła „na podium” obecną „first lejdi” Ołenę Zełenskę oraz szefową prokuratury Generalnej Irynę Wenediktową;
  https://strana.ua/news/340296-amerikanku-nazvali-samoj-vlijatelnoj-zhenshchinoj-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie pierwszego linku, czyli ogłoszenia przez SBU rosyjskiego piosenkarza i celebryty Filipa Kirkorowa „zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy”. Okazuje sie że „podpadł”” tym ze „nazwał ukraiński Krym „rosyjskim” i nielegalnie odwiedził półwysep”. Sam Kirkorow w odpowiedzi nazwał umieszczenie go na „czarnej liscie” z zakazem wjazdu na Ukrainę absurdem w zwiazku z tym ze posiada tytuł „Narodowego Artysty Ukrainy” oraz…podziękował SBU stwierdzając że dzieki tej decyzji stanie się jeszcze bardziej popularny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4371041-uhroza-kyrkorova-ban-pevtsa-v-ukrayne

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W temacie incydentu z udziałem brytyjskiego niszczyciela ‚Defender” na Morzu Czarnym, dowódca tego okrętu w wywiadzie dla brytyjskiego „Daily Mail” potwierdził komunikat strony rosyjskiej (zaprzeczając tym samym temu co podawał brytyjski resort obrony) o tym że okręt rosyjskiej straży przybrzeżnej oddał strzały ostrzegawcze w kierunku jego jednostki;
  https://strana.ua/news/340273-kapitan-britanskoho-defender-podtverdil-chto-rossijane-veli-predupreditelnyj-ohon.html
  Tymczasem premier Wlk. Brytanii Boris Johnson komentujac sprawę incydentu, dość nieoczekiwanie stwierdził że nie jest to najgorszy moment w stosunkach brytyjsko – rosyjskich, podobno pamięta jeszcze gorsze…
  https://strana.ua/news/340267-boris-dzhonson-zajavil-chto-otnoshenija-britanii-i-rf-byli-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem Zełenski w wywiadzie udzielonym ukraińskiemu kanałowi „1+1” (własność Kołomojskiego) ogłosił że jeżeli nie uda się uregulować konfliktu na Donbasie w ramach tzw. formatu normandzkiego lub „alternatywnych porozumień” z Rosja oraz USA to na Ukrainie moze zostać przeprowadzone ogólnokrajowe referendum w sprawie pełnego ‚zerwania” z „terytoriami niekontrolowanymi” (czyli republikami z Donbasu);
  https://strana.ua/news/340357-zelenskij-dopuskaet-referendum-o-rastorzhenii-otnoshenij-s-donbassom-.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.