Wojna domowa na Ukrainie 28.06.2021r.- 2197 dzień od nowego rozejmu.


Niemy krzyk”– dzień 464.

„Działania Londynu w związku z brytyjskim niszczycielem Defender mogą doprowadzić do starcia militarnego”– powiedział ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andrei Kelin, donosi rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti.  

„Koszmar polega na tym, że próbują wzmocnić swoją pozycję polityczną za pomocą wojskowej prowokacji, która naprawdę może doprowadzić nas do poważnego incydentu wojskowego, do którego zresztą wczoraj wieczorem przyznał się szef brytyjskiego sztabu generalnego”– dodał rosyjski ambasador w programie na kanale YouTube Sołowiew Live.  

Andrei Kelin poinformował, że nie ma informacji, że decyzję w sprawie brytyjskiego niszczyciela Defender podjął osobiście premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, ale jeśli tak było, to jest „bardzo poważna” sytuacja.  

„Kwestia, czy premier i inni najwyżsi urzędnicy rządu byli zaangażowani w podejmowanie decyzji, nie mam jeszcze dokładnych informacji w tej sprawie. Nie wiem, naprawdę nie rozumiem, szczerze mówiąc, mechanizm podejmowania decyzji, zwłaszcza w sferze marynarki wojennej. Nie spieszyłbym się z tym”– powiedział Kelin na antenie kanału YouTube Sołowiew Live.  

Stosunki między Moskwą a Londynem osiągnęły „poziom dna”, na którym obecnie muszą się jakoś oprzeć– dodał Andrei Kelin.  

„Oczywiście w okresie zimnej wojny relacje były znacznie gorsze. Ale teraz możemy to zakwalifikować… to jest zerowe dno, od którego musimy zacząć”– wyjaśnił Kelin w wywiadzie dla kanału Sołowiew Live na YouTube.  

„Dopóki nie rozstrzygniemy tej sprawy. Myślę o tym, jak zostały podjęte wszystkie te decyzje. Jeśli naprawdę zostały podjęte w sposób, w jaki piszą o tym w gazetach… jeśli naprawdę to się wydarzyło, to oczywiście jest to bardzo poważne”– podkreślił rosyjski ambasador.

 W środę, 23 czerwca, rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że brytyjski niszczyciel Defender przekroczył rosyjską granicę w pobliżu krymskiego przylądka Fiolent. Rosyjski statek graniczny po wielokrotnych ostrzeżeniach oddał strzały ostrzegawcze, a dwusilnikowy bombowiec frontowy Su-24M rzucił bomby ostrzegawcze na kursie trasy niszczyciela.  

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, komentując incydent z brytyjskim niszczycielem, powiedział, że Rosja za wszelką cenę, w tym wojskową, będzie bronić swoich granic.  

Brytyjskie Ministerstwo Obrony i Biuro Rządu utrzymują, że niszczyciel nie był ostrzeliwany i nie znajdował się na rosyjskich wodach terytorialnych. Brytyjskie Ministerstwo Obrony upiera się, że statek w sposób przypadkowy przepłynął przez wody terytorialne Ukrainy- co jakoby było zgodnie z prawem międzynarodowym. Żeby zaciemnić obraz sytuacji, brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja prowadziła ćwiczenia ogniowe na Morzu Czarnym i z wyprzedzeniem ostrzegło „społeczność morską” o swoich działaniach. Jednak dziennikarz BBC na pokładzie brytyjskiego statku potwierdził, że statek celowo wpłynął na rosyjskie wody terytorialne.   Nie dość tego, to wg. reportera BBC- obecnego na pokładzie brytyjskiego okrętu wojennego, „ponad dwadzieścia rosyjskich samolotów i dwa okręty straży przybrzeżnej podążały za brytyjskim okrętem HMS Defender, gdy okręt przepływał w środę w pobliżu Krymu”.

Znajdujący się na pokładzie korespondent BBC Jonathan Beale powiedział, że okręt był nękany przez rosyjskie wojsko. Jak opisuje Jonathan Beale, nad HMS Defender przeleciało co najmniej 20 samolotów i płynęły za nim dwa okręty rosyjskiej straży przybrzeżnej, czasem zbliżając się do niego nawet na odległość 100 metrów.

Dziennikarz opisuje, że w momencie, gdy HMS Defender zbliżał się do południowego cypla Krymu, jego załoga była już na stanowiskach, a systemy uzbrojenia na pokładzie zostały już załadowane. HMS Defender zamierzał płynąć przez wody terytorialne Krymu, a kapitan podkreślał, że chodziło tylko o bezpieczne przejście przez uznany międzynarodowo szlak żeglugowy.

Później gazeta Telegraph, powołując się na źródła w Ministerstwie Obrony, poinformowała, że ​​ostateczną decyzję w sprawie przejścia brytyjskiego niszczyciela Defender przez Morze Czarne pozostawiono premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi. Sam Johnson nazwał przejście statku na tych wodach „dość stosownym”, przypominając, że Wielka Brytania nie uznaje przyłączenia Krymu do Rosji, a więc uznaje, że jest on nadal częścią Ukrainy, a więc wokół niego są ukraińskie wody terytorialne.  

HMS Defender to niszczyciel typu 45, który wchodzi w skład grupy uderzeniowej, której głównym komponentem jest lotniskowiec HMS Queen Elizabeth. Na początku czerwca podano, że czasowo się od niej odłączył, aby wykonywać inne misje na Morzu Czarnym.Do służby w brytyjskiej marynarce wszedł w 2013 roku.

We wtorek odpłynął z portu w Odessie na Ukrainie. Jak poinformowano, przy okazji wizyty Wielka Brytania i Ukraina podpisały porozumienie w sprawie wspólnej budowy okrętów wojennych i budowy dwóch baz morskich.

Przypomnę, że Półwysep Krymski stał się regionem rosyjskim po referendum, które odbyło się tam w marcu 2014 roku, w którym 96,77% krymskich wyborców i 95,6% mieszkańców Sewastopola opowiedziało się za przystąpieniem do Rosji. Ukraina nadal uważa Krym za swoje własne, ale czasowo okupowane terytorium. Rosyjskie kierownictwo wielokrotnie stwierdzało, że mieszkańcy Krymu głosowali za zjednoczeniem z Federacją Rosyjską w sposób demokratyczny, z pełnym poszanowaniem prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych. Według prezydenta Rosji Władimira Putina sprawa Krymu została w ten sposób „na zawsze zamknięta”.

Na zakończenie, powiem tylko, że takie brytyjskie- i nie tylko, gierki z Rosją w „kotka i myszkę” mogą zakończyć się w pewnej chwili konfliktem zbrojnym o szerokim spektrum zasięgu. To już nie będą incydenty i prowokacje w pobliżu granic FR, ale wojna na pełną skalę, w której cele w Polsce są na celowniku rosyjskich sił uderzenia strategicznego. I mnie to osobiście nie cieszy, a nawet bardzo martwi. A może nawet przeraża.

https://ria.ru/20210626/esminets-1738755999.html

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE, USZ nadal uporczywie i bezkarnie ingerują w loty UAV Misji w rejonie miejscowości Stiepanowka prowadząc wobec nich zagłuszanie sygnału obu modułów GPS.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️2 opancerzone wozy bojowe (takiego typu jak bojowe wozy piechoty) w pobliżu miejscowości Granitnoje,
– ️2 opancerzone wozy bojowe (takiego typu jak bojowe wozy piechoty) w pobliżu miejscowości Starognatowka.

Poza tym, USZ o godzinie 06:00 przeprowadziły ostrzał z kierunku miejscowości Szumy w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki. Ostrzał ten prowadzono przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny), w rezultacie została ranna 52-letnia kobieta oraz wybito szyby w domu mieszkalnym przy ulicy Niewielskiej nr. 97 oraz został uszkodzony odłamkami samochód ciężarowy marki Mercedes.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 28 червня 2021 року.


„Сала Україні!

Протягом минулої доби, 27 червня, зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу селища ШУМИ ворог відкривав вогонь з мінометів 120-го та 82-го калібрів.

Неподалік СТАРОГНАТІВКИ російські окупанти здійснювали обстріл з автоматичних станкових гранатометів.

На Приазов’ї, неподалік ВОДЯНОГО, противник вів вогонь із ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

В результаті ворожого обстрілу один військовий отримав осколкове поранення. Після надання першої медичної допомоги воїна транспортували до лікувального закладу. Стан пораненого – задовільний.

На півночі ЛУГАНЩИНИ зафіксовано проліт ворожого БПЛА (типу «Орлан-10») з перетином лінії розмежування. БПЛА противника був своєчасно подавлений засобами РЕБ.

Про дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців Українська сторона СЦКК повідомила представників СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 28 червня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військові продовжують контролювати ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.06.2021r.- 2197 dzień od nowego rozejmu.

 1. I powrót na Ukrainę, gdzie pojawiły sie nieoficjalne informacje dlaczego równie nieoczekiwanie jak go umieszczono, tak nieoczekiwanie usunieto z „czarnej listy” osób zagrażających bezpieczeństwu narodowemu Ukrainy rosyjskiego piosenkarza i celebryte Filipa Kirkorowa. Podobno przyczyna miało być to że doprowadziło by to do zakazu pokazywania na Ukrainie filmów z udziałem Kirkorowa, a których producentem było ‚Studio Kwartał 95″ którego współwłaścicielem jest Zełenski…
  https://strana.ua/news/340826-pochemu-kirkorova-ubrali-iz-spiska-lits-uhrozhajushchikh-natsbezopasnosti-versii-minkulta-i-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie incydentu na Morzu Czarnym z udziałem brytyjskiego niszczyciela „Defender” i odnalezienia na przystanku autobusowym w Wlk. Brytanii tajnych dokumentów brytyjskiego resortu obrony z tym związanych. Brytyjskie media informują że za zagubienie dokumentów odpowiada „wysoki ranga urzędnik resortu obrony” oraz że prawdopodobnie dokumenty zostały wyniesione z ministerstwa kilka dni wcześniej zanim je odnaleziono na przystanku;
  https://news.sky.com/story/senior-mod-civil-servant-at-centre-of-investigation-into-how-sensitive-military-documents-turned-up-at-bus-stop-12343357
  Sam brytyjski resort obrony w oficjalnym komunikacie potwierdził że zbada sprawę zaginiecia dokumentów, jednak odmówił dalszych komentarzy w tej sprawie;
  https://strana.ua/news/340806-v-britanii-minoborony-proverit-utechku-dannykh-ob-operatsii-esmintsa-defender.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W samym środku toczącego się konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy, ostatnie w tym regionie państwowe przedsiębiorstwo i jego pracownicy walczą o zachowanie najważniejszego dla wszystkich bogactwa: czystej wody. Wciąż tląca się, a często ostro wybuchająca wojna, nie tylko zabija ludzi, ale niszczy też system dostaw wody na stepowych terenach Zagłębia Donieckiego, pisze dla POLITICO niezależna dziennikarka Lily Hyde.
  Działania wojenne co jakiś czas niszczą przepompownie i stacje uzdatniania wody wzdłuż kanału, łączącego rzekę Doniec z miastem Donieck i dostarczającego wodę 3,7 mln ludzi. W ostatnich 5 latach, trwającego od 2014 r. konfliktu, zarejestrowano ponad 450 przypadków wojskowych zniszczeń infrastruktury wodnej w regionie Doniecka
  https://www.politico.eu/article/voda-donbasu-ukraine-donbas-war-water-wars/

  Polubione przez 5 ludzi

   • Spokojnie, spokojnie tekst już został tak sprokurowany na onecie, żeby wynikało, ze to FR stoi za niszczeniem infrastruktury 🙂
    https://wiadomosci.onet.pl/politico/ukraina-wojna-o-wode-w-podzielonym-krwawym-konfliktem-donbasie/eh221h5
    W oryginale było:
    „W praktyce jednak wydaje się, że wielu wciąż tego nie rozumie. Ostatnie w tym roku przypadki szkód wyrządzonych przez wojsko miały miejsce w czasie walk w dniach od 5 do 8 maja i dotyczyły trzech dużych rurociągów, które – jeśli nie zostaną naprawione – nie będą mogły dostarczać wody dla 3,1 mln ludzi wokół kanału. „- warto zwrócić uwagę na słowo wojsko, nie żadna milicja/separatyści, a WOJSKO.
    A tymczasem na onecie dodali do tego opisu jedno małe zdanie 🙂
    cytat:
    „Równolegle z tymi walkami, Rosjanie zgromadzili po swojej stronie granicy z Ukrainą ok. 100 tys. wojsk.”-i już tekst sugeruje, że za atakiem stoi Rosja.

    Polubione przez 5 ludzi

 4. Miła inicjatywa władz samorządowych
  27 czerwca 2021 roku w Tarnogrodzie uczczono 78. rocznicę wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy Tarnogród. Obchody rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przy pomniku na rynku w Tarnogrodzie przez delegacje z urzędów, placówek oświatowych i instytucji.
  https://kresy.pl/wydarzenia/78-rocznica-wysiedlenia-mieszkancow-miasta-i-gminy-tarnogrod-otwarcie-wystawy-niedokonczone-msze-wolynskie-foto/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Popularny w Odessie bloger Dmytro Krawczuk poinformował że w nocy policja w mieście zatrzymała jadącego samochodem osobowym parlamentarzystę z proprezydenckiej frakcji „Sługa Narodu” który miał być naćpany i pijany. Parlamentarzysta oczywiscie wszystkiemu zaprzecza i tłumaczy że „dziś rano przeszedł wszystkie testy, aby udowodnić, że nie był pijany i nie używał narkotyków”;
  https://odessa.strana.ua/340861-sluha-naroda-vasilkovskij-ekhal-za-rulem-jakoby-pod-narkotikami-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego ‚Strana.ua” z okazji 25 – lecia uchwalenia Konstytucji Ukrainy. Cytat „Zakazują języka, zamykają szpitale, odbierają obywatelstwo. Które artykuły Konstytucji są najbardziej naruszane…Ukraina w poniedziałek obchodzi 25. rocznicę uchwalenia konstytucji. Dokument został przyjęty 28 czerwca 1996 r. za prezydentury Leonida Kuczmy…Od tego czasu był kilkakrotnie zmieniany . Niemniej dzisiaj Konstytucja wygląda jak zlepek [praw] z jakieś innej rzeczywistosci. Przyjęta wówczas Ustawa Zasadnicza zakazuje duża część wszystkiego, co dzieje się otwarcie dzisiaj…Mówimy o cenzurze, dyskryminacji językowej i regionalnej, już oficjalnym odrzuceniu darmowej medycyny i wielu innych”;
  https://strana.ua/news/340689-den-konstitutsii-ukrainy-28-ijunja-kakie-stati-narushajutsja-silnee-vseho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Deutsche Welle” alarmuje że kanclerz Niemiec Merkel w dalszym ciągu „naciska” by zorganizować „szczyt UE z Putinem”. Cytat „Pierwszy krok został już zrobiony, ponieważ Unia Europejska bada możliwe formaty bezpośredniego dialogu i określa jego tematykę – powiedziała kanclerz” jednocześnie stwierdziła że „obawy” cześci państw UE dotyczące zorganizowania takiego szczytu są „niepotrzebne”;
  https://korrespondent.net/world/4371976-merkel-nastayvaet-na-sammyte-es-s-putynym

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie „zTheBillenia” czasów w jakich żyjemy, czyli ‚Nawyki żywieniowe Francuzów oraz innych narodowości wzorujących się na Francji są rasistowskie – to teza amerykańskiej uczonej Mathilde Cohen. W nagranym materiale wideo wykładowczyni University of Connecticut uznała, że normy kształtowane są przez „białą wyższą klasę średnią”;
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-francuska-kuchnia-oskarzona-o-rasizm-wybielanie-zywnosci,nId,5325224
  Ps. Ciekawe co „pani” Cohen sądzi o kuchni koszernej?

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.