Wojna domowa na Ukrainie 02.07.2021r.- 2201 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 468.


Ukraina w przyszłości może powtórzyć los Jugosławii i podzielić się na cztery części, powiedział były deputowany Wierchownej Rady Jewgienij Murajew na antenie kanału Nasz.

„Zgodnie z konstytucją, zgodnie z sytuacją, w jakiej się znajdujemy, generalnie musimy zakładać, że w najbliższym czasie stracimy więcej terytorialnie. Rozumiemy, że Jugosławia nie była ostatnim krajem podzielonym w ubiegłym stuleciu, w w tym stuleciu najprawdopodobniej będzie Ukraina”– wyraził swoją opinię były parlamentarzysta.

  Według niego kraje zachodnie, takie jak Polska, Węgry i Rumunia, realizują własne cele, nieodpłatnie inwestując pieniądze na sąsiednich terytoriach ukraińskich, a także aktywnie dystrybuując swoje paszporty Ukraińcom.  

„Nie jesteśmy ekonomicznie opłacalni, nie jesteśmy w stanie się utrzymać, nie mamy perspektyw na przyszłość, żyjemy na kredyt”– zauważył były poseł.  

Jednocześnie Murajew skrytykował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za jego słowa, że ​​ZSRR jest rzekomo „agresorem”, wskazując, że zgodnie z tą logiką pięć regionów „podarowanych” po II Wojnie Światowej przez Stalina Ukrainie, należy zwrócić Europie.   Wcześniej szef komitetu wykonawczego Narodowej Rady Reform, były prezydent Gruzji i były gubernator obwodu odeskiego Michaił Saakaszwili, zapowiedział możliwy upadek Ukrainy. Jego zdaniem kraj jest na skraju zapaści z powodu szybkiego wzrostu nastrojów odśrodkowych. Ukraiński dziennikarz Dmitrij Gordon stwierdził również, że polityka ukrainizacji może doprowadzić do upadku państwa.

A polityka ta postępuje ciągle do przodu, a nawet w obliczu słabnącego poparcia dla prezydenta Zełenskiego i jego ugrupowania politycznego- „Sługa Narodu”, zaczęła gwałtownie przyśpieszać.

Na przykład wczoraj Wierchowna Rada przyjęła ustawę „O rdzennych ludach Ukrainy”, która nie obejmuje m.in. Rosjan chociaż stanowią oni około 50% ludności Ukrainy. Teraz dokument musi podpisać prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wcześniej sam ukraiński przywódca przedstawił projekt ustawy do rozpatrzenia, jest on oznaczony jako pilny. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady poparło go 326 parlamentarzystów z wymaganym minimum 226 głosami.

Ciekawe, czy teraz ludność rosyjska pozbawiona swoich praw nadal będzie biernie czekała na to jakie jeszcze wobec niej wrogie działania podejmie Kijów?

Czyż nie jest to jawna prowokacja właśnie do podejmowania- w obronie swoich niezbywalnych praw- działań separatystycznych. Dowodem na to może być choćby mniejszość węgierska zamieszkująca Zakarpacie.

No, ale powracając do problemu ewentualnego rozpadu Ukrainy, na mniejsze podmioty polityczne.

Otóż, „szereg krajów UE, takich jak Niemcy, Francja i Włochy, próbuje ‚podzielić’ Ukrainę”– stwierdził ukraiński politolog Taras Zagorodny w swoim artykule na portalu Gławred.   Zagorodny nazwał „bajkami” słowa ambasadora Niemiec na Ukrainie o wsparciu Kijowa w utrzymaniu tranzytu gazu przez kraj po uruchomieniu Nord Stream 2, jednocześnie krytykując odmowę RFN dostaw broni na Ukrainę.  

Jak zauważył, nic nie stoi na przeszkodzie, by Berlin dostarczał broń Węgrom, które w wielu sprawach „potajemnie wspierają Rosję” i które- wg. niego, nie ukrywają swoich roszczeń terytorialnych wobec Ukrainy. 

„Co to znaczy? Jest to uznanie prawdziwego faktu, że są w tej samej drużynie z Rosją i dzielą nas”– powiedział ukraiński ekspert.   Według niego oznacza to, że Kijów musi przyjrzeć się zaleceniom krajów UE i G7, wśród których co najmniej trzy kraje- Niemcy, Francja, Włochy – „kierując się, delikatnie mówiąc, na Rosję”.   „Dotyczy to zwłaszcza kwestii gospodarczych. Wspólne duszenie Ukrainy odpowiada wszystkim (z powodu kwot, histerii wokół prawa o lokalizacji produkcji w zamówieniach publicznych i innych herezji). Są zainteresowani krajem zdeindustrializowanym, który nie będzie w stanie się oprzeć”– mówi Zagorodny.   Wezwał ukraińskie władze, by zaczęły patrzeć na świat „realistycznie” i słuchać „mniej bzdur”, zwłaszcza w odniesieniu do żądań Unii Europejskiej, by przejąć kontrolę nad strategicznymi przedsiębiorstwami kraju.

„Nasz interes narodowy powinien być priorytetem. Tak jak jest to priorytet dla UE i Rosjan. Nie mamy 100 mld dolarów, aby zadowolić wszystkich”– podsumował Zagorodny..

*


A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało rannych w wypadku.

„Żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych jadący samochodem wojskowej policji drogowej wjechał na stójkę, w wyniku czego zostało rannych dwóch kijowskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Wyjaśnił, że wypadek wydarzył się, gdy wojskowa inspekcja ruchu eskortowała kolumnę broni i sprzętu wojskowego z 79 brygady, kiedy to „kieujący samochodem VAI stracił kontrolę i zderzył się z odbojem, w wyniku czego dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości i zostało hospitalizowanych”.

Poza tym, żołnierze ML ŁRL zestrzelili dwa bezzałogowe statki powietrzne (UAV) USZ.

„30 czerwca, dzięki umiejętnym i dobrze skoordynowanym działaniom jednostek obrony przeciwlotniczej Milicji Ludowej ŁRL na terenach osiedli Donieck i Kalinowo, dwa bezzałogowe statki powietrzne Ukraińskich Sił Zbrojnych typu Autel Robotics EVO-2 zostały odkryte i zestrzelone, lecąc w rejon odpowiedzialności 24 i 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych i przeprowadzając rozpoznanie naszych pozycji”poinformował rzecznik prasowy DML ŁRL.

Dodał, że resort obrony analizuje informacje o pamięciach flash ukraińskich UAV, podczas gdy „istnieją już dowody na to, że drony te należą do jednostek Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy”.


A na donieckim odcinku frontu, Ukraińskie Siły Zbrojne zablokowały pracę dronów OBWE w pobliżu trzech osiedli.

USZ wykorzystały wojnę elektroniczną do ingerencji w działanie bezzałogowego statku powietrznego OBWE w rejonie Świetłodarska, Rubieżnego i miejscowości Ługańskoje. 

„Na obszarze odpowiedzialności 59 i 57 brygad Ukraińskich Sił Zbrojnych w celu stłumienia sygnałów kontrolnych bezzałogowego statku powietrznego SMM OBWE w pobliżu miejscowości Ługańskoje, Świetłodarsk i Rubieżnoje zarejestrowano pracę stacji walki elektronicznej ‚Bukowel-AD z mobilnej grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”– podano w komunikacie służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej DRL.

Ponadto, jak z wczorajszego raportu SMM OBWE, 27 czerwca na obszarze miejscowości Opytnoje UAV krótkiego zasięgu SMM zarejestrował po raz pierwszy 10 min przeciwpancernych USZ rozstawionych w poprzek drogi.

USZ nadal też ingerują w loty UAV Misji:

– ️ 28 czerwca UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE w rejonie miejscowości Ługańskoje został zakłócony przez sygnał GPS. Ponadto, bezzałogowy statek powietrzny średniego zasięgu SMM nie mógł wystartować tego samego dnia z powodu zakłóceń sygnału GPS.

– ️ 29 czerwca SMM OBWE nie była w stanie wystrzelić kolejnego UAV średniego zasięgu SMM w pobliżu miejscowości Starognatowka z powodu zakłóceń sygnału GPS.

– ️ 29 czerwca podczas lotu w pobliżu Niżnego Nowogrodu sygnał GPS zakłócił UAV krótkiego zasięgu SMM, a także w rejonie miejscowości Świetłodarsk, oraz 2 loty niedaleko Świetłodarska w rejonie Prawdówki i miejscowości Starognatowki.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 1 opancerzony wóz bojowy (typu BMP) w pobliżu miejscowości Granitnoje,
– ️ 2 opancerzone wozy bojowe (np. BMP) na obszarze miejscowości Talakowka,
– ️ 2 bojowe wozy opancerzone (BMP-1 – 1 szt., przypuszczalnie BMP-2 – 1 szt.) w pobliżu miejscowości Łomakino.

Dodatkowo, w dniu wczorajszym- na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły następujące ostrzały:


06.40, 07:40 i 08:15, z kierunku Awdiejewki w stronę miejscowości Mineralnoje, przy użyciu haubic kaliber 122 mm (2 ostrzały, 40 pocisków) oraz moździerza kaliber 120 mm (2 miny),

15:10, z kierunku Lebiedyńskoje w stronę Sachanki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min),

15:13, z kierunku wsi Wodianoje w stronę Zajczenki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min),

18:45 i 20:22, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- także na południowym odcinku frontu, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów) oraz haubicy 122 mm (25 pocisków).

W sumie, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ prowadząc ostrzał 7 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło aż 139 pocisków, a w tym głównie o kalibrze 122 mm. W ostrzale brali udział żołnierze 72 i 93 samodzielnych brygad zmechanizowanych i 128 samodzielnej brygady szturmowej Ukraińskich Sił Zbrojnych, w wyniku czego jeden żołnierz ML DRL został zabity, a kolejny ranny.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, USZ 5 razy naruszyły warunki zawieszenia broni.

Ostrzelano obszar miejscowości Zołotoje-5 i Kalinowo.

Ogień prowadzono przy użyciu 82-mm moździerzy, ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych c granatników AGS-17 i broni strzeleckiej. W wyniku tych ostrzałów zginął, obrońca ŁRL.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 2 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 1 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 26 порушень режиму припинення вогню.
В напрямку населеного пункту АВДІЇВКА окупанти здійснили 8 обстрілів з артилерії калібру 122 мм, мінометів 120-го та 82-го калібрів, гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів.
Неподалік ПАВЛОПОЛЯ противник вів вогонь зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Поблизу ЗАЙЦЕВОГО російські окупанти обстрілювали наші позиції з великокаліберних кулеметів.
У районі ОПИТНОГО ворог відкривав вогонь з підствольних гранатометів і стрілецької зброї.
Поблизу ТАЛАКІВКИ окупанти застосовували міномети 120-го калібру.
Біля ШИРОКИНОГО збройні формування Російської Федерації двічі обстрілювали позиції Об’єднаних сил з мінометів 120-го та 82-го калібрів і автоматичних станкових гранатометів.

У районі населеного пункту ВОДЯНЕ, що на Приазов’ї, російські найманці застосовували міномети 120-го калібру.
Неподалік ПОБЄДИ російські окупанти відкривали вогонь зі станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.
Поблизу СТАРОГНАТІВКИ окупанти тричі застосували артилерійські системи калібру 122 мм і міномети 120-го та 82-го калібрів.
У районі СВІТЛОДАРСЬКА збройні формування Російської Федерації двічі обстрілювали українські позиції зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.
Біля НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог вів вогонь з гранатометів різних систем і стрілецької зброї.
В напрямку населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА російські найманці відкривали вогонь з великокаліберних кулеметів.

Біля ЗОЛОТОГО-4 ворог застосовував безпілотний літальний апарат для скидання пострілів ВОГ-17.
Також, окупанти здійснили обстріл об’єктів цивільної інфраструктури та приватного сектору АВДІЇВКИ з артилерії калібру 122 мм, мінометів 120-го та 82-го калібрів.
Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10».
В результаті обстрілів один військовослужбовець отримав осколкові поранення. Воїн доставлений до лікувального закладу. Стан пораненого середньої тяжкості.
На обстріли російсько-окупаційних військ українські захисники відкривали вогонь у відповідь.
Станом на 7 годину ранку, 2 липня, зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню.
У районі ЗОЛОТОГО-4 ворог обстріляв наші позиції з мінометів 82-го калібру.
Поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ окупанти двічі відкрили вогонь з мінометів 120-го калібру.
Неподалік АВДІЇВКИ противник тричі вів вогонь з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів 120-го калібру та станкових протитанкових гранатометів.
Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає.
Українська сторона СЦКК, використовуючи координаційний механізм, оперативно реагувала на дії російсько-окупаційних військ через СММ ОБСЄ.
Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.


Сала Україні! 


ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.


У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.
Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4511 транспортних засобів, 4673 особи, з яких 4502 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 4 особи. Виявлено 97 адміністративних правопорушень.
За вказаний період поліцейськими розкрито 20 злочинів.
Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 2003 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1764 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Щастя» на підконтрольну Україні територію прибула 1 особа
.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.07.2021r.- 2201 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem jeden z ukraińskich ekspertów tłumacząc w ukromediach katastrofalny stan w jakim znajduje sie obecnie ukraińska „zbrojeniówka”, co skutkuje m.in spadkiem eksportu ukraińskiego uzbrojenia, stwierdził ze stoi za tym Rosja i prowadzone przez nią „złośliwe działania”. Jako przykład podał niepowodzenie ukraińskich eksporterów broni na rynku indyjskim, które miało byc spowodowane „skargami” przesyłanymi przez strone rosyjską władzom Indii.
  Z kolei ekspert rosyjski stwierdził że do degradacji ukraińskiej „zbrojeniówki” doprowadziły same władze „pomajdanowej” Ukrainy zrywając „kooperacyjne więzi z rosyjskim kompleksem wojskowo-przemysłowym”;
  https://ria.ru/20210702/proval-1739518073.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • De facto trwa walka ukraińskich i rosyjskich przedsiębiorstw o rynki zbytu i tę walkę Ukraina przegrywa. Moskwa silnie lobbuje za „swoimi”. Często daje gwarancje kredytowe, albo umarza jakieś długi, więc nie jest zaskoczeniem, że szybko zapełnia nisze ekonomiczne. Przed Majdanem firmy rosyjskie i ukraińskie współpracowały więc walka o klienta nie miała sensu.
   Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o eksport żywności- tu też rosyjscy rolnicy powoli, ale systematycznie wypierają ukraińskich kolegów z rynku.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie „niezwyciężonej armii kijowskiej”. W Charkowie zatrzymano „ukrowojaka” który dorabiał sobie do żołdu handlując narkotykami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4373274-v-kharkove-voennyi-torhoval-narkotykamy
  ‚Seksistowski skandal” w ukraińskich siłach zbrojnych, po tym jak ukraiński resort obrony nakazał kursantkom Wojskowego Instytutu Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki maszerować podczas parady z okazji Dnia Niepodległosci Ukrainy tylko w butach na wysokim obcasie. Przy tym jedna z ukraińskich parlamentarzystek zauważyła że służace w armii ukraińskiej kobiety musza paradować w butach na obcasach, a do tej pory nie mają zapewnionej damskiej bielizny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4373222-v-sety-razghorelsia-skandal-yz-za-kablukov-na-parade

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, artykuł o przyjętej przez Radę Najwyższą Ukrainy tzw. ustawie o oligarchach, która ma ograniczyć ich wpływy na Ukrainie. W artykule opisano m.in kryteria według których maja być rozpoznawani oligarchowie, czyli cenzus majątkowy oraz wpływ na politykę i media, ale decydujący „głos” w tej sprawie i tak będzie miała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy pod przewodnictwem Prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/341486-zakon-ob-oliharkhakh-tekst-i-sut-zakonoproekta-5599-analiz-kak-otrazitsja-na-biznesmenakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

   • System aktywnej ochrony-to jedno z najważniejszych osiągnięć w budowie nowych czołgów (modernizacji starych). Większość czołgów jest chronionych „tylko” przez tzw „bierne” systemy ochrony: wzmocniony pancerz, dodatkowe pancerz reaktywny itd. Innymi słowy zwiększa się pancerz, aby chronić czołg i załogę przed zniszczeniem.
    Aktywne systemy ochrony działają na zasadzie kontrpocisku, który niszczy wystrzelone rakiety PRZED trafieniem w czołg. Prace nad tymi wynalazkami przodował Izrael i USA teraz do grona ścisłej czołówki weszła Rosja.

    Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Afganistanu. Pojawiła się informacja o tym ze Amerykanie porzucili swoją największą bazę lotniczą w Afganistanie, znajdującą się w pobliżu miasta Bagram. Oficjalnie „przekazali” ją w ręce sił podległych „rządowi” w Kabulu;
  https://apnews.com/article/taliban-afghanistan-f6da97f3bde5b50b6d029185c9eb385d
  https://edition.cnn.com/2021/07/01/politics/us-military-bagram-airfield-afghanistan/index.html
  Tymczasem z wizyta do Moskwy udał się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Afganistanu Hamdullah Mohib, oficjalnie ma spotkać się z rosyjskimi urzędnikami by omówić „wzajemną współpracę w zakresie bezpieczeństwa i inne powiązane kwestie”. Warto przy tym dodać że wizyta ma miejsce tydzień po tym, jak afgańska delegacja pod przewodnictwem Prezydenta Afganistanu odwiedziła USA, gdzie spotkała się m.in z prezydentem USA Joe Biden’em i w trakcie której miano omówić kwestie bezpieczeństwa Afganistanu oraz dalszą współprace Kabulu z Waszyngtonem. Oficjalnie rząd w Kabulu ogłosił że wizyta w USA była „wielkim sukcesem”, ale politycy i analitycy skrytykowali to oświadczenie stwierdzajac że rząd „w najlepszym razie nie wykorzystał okazji”;
  https://tkg.af/english/2021/07/01/afghan-nsa-travels-to-moscow/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie jedyna oczywiście dzisiejszego dnia.

   Były minister łączności DRL został kandydatem w wyborach do Dumy Państwowej:
   https://novorosinform.org/867785

   Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa odpowiedziała brytyjskiej ambasador w Kijowie Melindzie Simmons na jej życzenie zobaczenia przyszłego meczu ukraińskiej drużyny piłkarskiej w Doniecku i późniejszego urlopu drużyny na Krymie.:
   „„Z naszej strony zapraszamy ambasadora Wielkiej Brytanii na Krym. Można się tam dostać samolotem przez nowe lotnisko Symferopol, pociągiem lub samochodem przez most krymski. Możesz także skorzystać z transportu wodnego, z wyjątkiem niszczycieli – napisała Zacharowa w kanale telegramu.”

   Nie bardzo rozumiem części o Donbasie:
   „Что касается Донецка, то они и сами ответят — в Донбассе никогда не сомневалась».”
   Może ktoś to właściwie przetłumaczy,

   Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. W obwodzie lwowskim śmierc poniósł 11- latek…który kierował BMW zastepujac pijanego 35 – letniego ojca, który okazał się być byłym funkcjonariuszem ukraińskiej „drogówki” zwolnionym za pijaństwo i łapówkarstwo;
  https://lvov.strana.ua/341643-pohibshij-za-rulem-bmw-rebenok-okazalsja-synom-eks-haishnika-uvolennoho-za-vzjatki.html
  Tradycyjny już widok ze stolicy Ukrainy, czyli ‚wodospad” na Moście Patona powstały po pęknięciu jednej z biegnących po nim rur systemu ciepłowniczego;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4373396-v-kyeve-pod-mostom-patona-proyzoshla-avaryia-na-teplosety
  Na podkijowskim lotnisku Boryspol zatrzymano „pasażera z Turcji” który próbował nielegalnie wwieźć na Ukraine brylanty i biżuterię ukryte w bieliźnie o wartości około 2 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4373377-v-kyeve-zaderzhaly-passazhyra-spriatavsheho-bryllyanty-v-nyzhnem-bele

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Jest sukces?

  Dzisiaj na południu Ukrainy pracę oficjalnie rozpoczyna największa elektrownia fotowoltaiczna w tym kraju. Inwestycję zrealizował norweski Scatec.

  W obwodzie mikołajowskim, w południowej części Ukrainy nad Morzem Czarnym, produkcję energii zacznie dzisiaj ogromna elektrownia fotowoltaiczna o mocy 148 MW.
  https://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/105786/powstala-najwieksza-elektrownia-fotowoltaiczna-na-ukrainie
  Komentarz: daje znak zapytania, bo na odnawialnych źródłach energii Ukraina sporo straciła- z uwagi na wysokie gwarantowane ceny skupu „zielonej” energii elektrycznej podniesiono ceny E/e dla przemysłu i gospodarstw domowych. Doszło do załamania systemu energetycznego- a teraz kolejne elektrownie mają być uruchamiane?
  Więcej na ten temat można przeczytać np w linku poniżej.
  https://www.energetyka24.com/blaski-i-cienie-odnawialnego-boom-na-ukrainie

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejne „njusy” z „Juesej”. „Tęczowi” uczestnicy tzw. parady gejowskiej w Nowym Jorku atakowali, bili i grabili ulicznych sprzedawców. Emigrant z Egiptu który stał się jedną z ofiar napaści stwierdził ze myślał już że go „zatłuką na śmierć”;
  https://thepostmillennial.com/egyptian-migrant-beaten-by-pride-parade-attendees-thought-he-was-going-to-die
  Cytat „NOWY JORK: Degeneraci opuszczają park na Manhattanie zdewastowany po uroczystości PRIDE [czyli tzw. paradzie gejowskiej]”;
  >https://twitter.com/DrewHLive/status/1409672881865248770
  Widoczek z jednej z ulic w Chicago…
  https://breaking911.com/chicago-shocking-dashcam-video-captures-moment-gunman-with-fully-automatic-rifle-opens-fire-in-traffic/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Cytat „Widzowie programu Good Morning Britain byli urażeni drwinami Kate Garraway na temat stroju ukraińskiej drużyny narodowej w obecności ambasadora tego państwa…Brytyjscy widzowie programu Good Morning Britain są zaskoczeni komentarzami prezenterki telewizyjnej Kate Garraway w obecności ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii, która porównała koszulkę reprezentacji Ukrainy z brudnymi ubraniami”;
   https://inosmi.ru/social/20210702/250029844.html

   Polubione przez 2 ludzi

 8. OT z Białorusi gdzie przeprowadzono „operacje ATO” w której wyniku Łukaszenka nakazał zamknąć granice Białorusi z Ukrainą, skad ma „płynąć broń” i gdzie mają być szkoleni „terroryści” chcący zbrojnie przejąć władze w Mińsku;
  https://strana.ua/news/341660-lukashenko-reshil-zakryt-hranitsu-s-ukrainoj.html
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/lukaszenko-nakazal-calkowite-zamkniecie-granicy-z-ukraina-znow-uderzyl-tez-w-polske/cy5lgz0,79cfc278
  Według Łukaszenki oprócz Ukrainy za szkoleniem i uzbrajaniem „terrorystów” (nazywajacych się „oddziałami samoobrony”) miały stać także Polska, Litwa. USA i Niemcy, a chcieli oni m.in dokonać zamachu na znajdującą się na terytorium Białorusi w Wilejce bazę łączności rosyjskiej floty wojennej. Bezpośrednimi „kuratorami” maja być niejaki „de Hoffman” obecnie obywatel Niemiec, a dawniej obywatel Rosji i Ukrainy oraz niejaka „Trubnikowa” obywatelka Rosji;
  https://strana.ua/news/341666–v-belarusi-vskryli-jachejki-terroristov-kotorye-koordinirovali-ssha-i-ukraina-lukashenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Nestor Szufrycz z frakcji „Opozycyjna platforma” (rodem z Użhorodu na Zakarpaciu) ostro podsumował przyjętą tzw. ustawę o rdzennych narodach Ukrainy. Szufrycz stwierdził m.in że Tatarzy Krymscy uznanie za „ludność rdzenną Ukrainy” to potomkowie najeźdźców którzy przybyli z ordą Czyngis – Chana i którzy spalili Kijów, w przeciwieństwie do zamieszkujących terytoria obecnej Ukrainy od tysiąca lat Węgrów, Rumunów i Rosjan. Przypomniał także ze Jurij Dołgorukij, założyciel Moskwy, został pochowany niedaleko Kijowa, na terenie ówczesnej Rusi Kijowskiej;
  https://www.politnavigator.net/zhestkoe-zayavlenie-v-rade-krymskie-tatary-nasledniki-ordy-szhigavshejj-kiev-a-ne-korennye-narody.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT ze Żmudzi nazywającej siebie Litwą. Cytat „Na Litwie siedmiu żołnierzy i dwóch cywilów zostało postawionych przed sądem za kradzież 14 000 suchych racji żywnościowych armii amerykańskiej i przeznaczonych dla amerykańskich żołnierzy stacjonujących w tym kraju”. Łączna wartośc skradzionych racji żywnościowych ma wynosić ponad 121 tys. euro;
  https://korrespondent.net/world/4373485-v-lytve-sudiat-deviat-chelovek-za-krazhu-tysiach-sukhpaikov-armyy-ssha

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem wbrew groźbom ze strony „ukropatriotów” oraz żądaniom tzw. rzecznika językowego Ukrainy trener reprezentacji Ukrainy na ME w piłce nożnej Andrij Szewczenko i obrońca Ołeksandr Zinczenko przeprowadzili konferencję prasowa przed jutrzejszym meczem Ukraina – Anglia w języku „państwa – agresora”, czyli po rosyjsku;
  https://strana.ua/news/341704-shevchenko-i-zinchenko-opjat-po-russki-obshchalis-s-pressoj.html

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Cytat „W piątek 2 lipca z inicjatywy strony francuskiej odbyła się rozmowa telefoniczna prezydenta Rosji Władimira Putina z Emmanuelem Macronem…Rozmówcy dokładnie przeanalizowali szeroki zakres zagadnień interakcji między Rosją i Francją w sprawach międzynarodowych. Zwrócili szczególną uwagę na problemy stabilności i bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. W tym kontekście zauważono, że porozumienia zawarte przez prezydentów obu krajów w Bregancon w sierpniu 2019 roku w sprawie ustanowienia wspólnych prac nad nową architekturą bezpieczeństwa i zaufania w Europie pozostają aktualne”. W trakcie rozmowy WWP miał zwrócić uwagę na „sabotowanie” przez Kijów postanowień jakie zapadły w sprawie konfliktu na Donbasie w ramach tzw. formatu normandzkiego;
  https://strana.ua/news/341707-makron-i-putin-po-telefonu-obsudili-ukrainu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Pojawiły sie kolejne nagrania z „wizyty” Zełenskiego i członków jego kabaretu „Kwartał 95” w Gorłówce (obwód doniecki) w połowie kwietnia 2014 roku po tym jak miasto zostało zajęte już przez „opołczeńców”. W trakcie „konferencji” w jakiej wziął udział Zełenski miał m.in chwalić wystąpienia mieszkańców Doniecka przeciwko wojskom wiernym władzom w Kijowie, a także stwierdzić że „nie jest godzien takiego zaszczytu jak prezydent Ukrainy, ponieważ nie jest wystarczająco mądry, a Ukraina zasługuje na poważniejszego kandydata”;
  https://strana.ua/news/341654-v-201ts-hodu-zelenskij-nazval-molodtsami-donchan-kotorye-zahnali-tank.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/6881694.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.