Wojna domowa na Ukrainie 03.07.2021r.- 2202 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 469.

Oleg Seminski, deputowany do Wierchownej Rady rządzącej partii „Sługa Narodu”, stwierdził, że po uchwaleniu ustawy „O rdzennej ludności Ukrainy” rosyjscy mieszkańcy Ukrainy nie będą mieli zagwarantowanych pełnych praw człowieka w kraju w którym żyją.

Ukraiński parlamentarzysta napisał o tym na Facebooku, po czym usunął post. 

Natomiast, zrzut ekranu z nagrania zamieścił na swojej stronie deputowany Wierchownej Rady z partii „Platforma Opozycyjna – Za Życie” Wadim Rabinowicz, który ostro skomentował wypowiedź Seminskiego zamieszczoną w internecie.

„Dziś jest tragedia dla rosyjskiego Kremla i ukraińskich oligarchów, a dla Ukraińców– początek przywrócenia sprawiedliwości! Na poziomie legislacyjnym Rosjanie nie są ludem tubylczym, dlatego nie będą mogli w pełni korzystać ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności, określonych normami prawa międzynarodowego, a także przewidzianych w Konstytucji i ustawach Ukrainy. W przeciwieństwie do Ukraińców, Tatarów Krymskich, Karaimów i Krymczaków”– napisał Semiński.

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst

Oczywiście wnioski deputowanego do Wierchownej Rady z ramienia rządzącego ugrupowania prezydenckiego „Sługa Narodu”, są jak najbardziej słuszne. Co oczywiście nie oznacza, że są zgodne z jakimkolwiek prawem dotyczącym mniejszości etnicznych. Niezgodne są one nie tylko z prawem międzynarodowym i konwencjami międzynarodowymi- i to podpisanymi jeszcze w czasach USRR, ale także z ukraińską Ustawą Zasadniczą, gwarantującą wszystkim obywatelom tego kraju równe prawa.

Kolejny więc raz, mamy do czynienia z faktem łamania praw jednostki i obywatela oraz praw mniejszości etnicznych przez władze ukraińskie, i jednocześnie głuchą ciszę w tym temacie ze strony- jakże zawsze zatroskanego i wyczulonego na te sprawy, Zachodu.

Wyobraźmy sobie co by się stało gdyby podobne prawa wprowadzono dajmy na to w Syrii, czy też Iranie……nie mówiąc już o KRL-D.

*

Natomiast na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE , 29 czerwca, około 4 km na wschód od miejscowości Starognatowka UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE odnotował po raz pierwszy rozstawione 2 miny przeciwpancerne po drugiej stronie drogi. Również ten sam UAV ponownie zarejestrował 11 min przeciwpancernych (TM-62).

USZ nadal ingerują również w loty UAV misji OBWE:

– ️ 29 czerwca podczas próby lądowania w bazie w miejscowości Stiepanowka, bezzałogowy statek powietrzny SMM OBWE, został zakłócony przez oba urządzenia GPS, co spowodowało jego twarde lądowanie na polu około 4 km na zachód-północny-zachód od bazy. Następnie zespół misji OBWE zarejestrował pożar w miejscu katastrofy samolotu. Rankiem 30 czerwca patrol SMM przybył na miejsce katastrofy UAV i zauważył, że kadłub pojazdu został zniszczony, ale SMM był w stanie usunąć system CCTV i zewnętrzny lokalizator GPS.

– ️ 29 czerwca SMM OBWE nie był w stanie wystrzelić kolejnego UAV średniego zasięgu w pobliżu miejscowości Starognatowka z powodu zakłóceń sygnału GPS.

– ️ 30 czerwca, przelatując nad obszarami w pobliżu miejscowości  Liebiedińskoje, 2 małe bezzałogowe statki powietrzne SMM OBWE zostały zakłócone przez sygnał GPS.

– 30 czerwca, przelatując nad obszarami w pobliżu miejscowości  Wodianoje, UAV średniego zasięgu SMM OBWE, został zakłócony przez sygnał GPS.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania, poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 moździerze (2B11 „Sani”, 120 mm) i 1 bojowy wóz opancerzony (prawdopodobnie typu BMP) w pobliżu osady  Starognatowka,


– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-1) w pobliżu miejscowości Łomakino.

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ przeprowadziły następujące ostrzały:


05:40 i 06:40, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (8 min) i 120 mm (15 min),

05:50, 06:35 i 07:10, z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje- na północno zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (15 pocisków) i moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 27 min),

19.15, z kierunku Starognatowki w kierunku Biełej Kamienki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (10 min),

19.30, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) oraz ciężkiej broni maszynowej.

Tym sposobem, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ prowadząc ostrzały, 7 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 77 pocisków powodując uszkodzenie powierzchni dachowych i okien wzdłuż ulicy Dalniewostocznej 18, 16B i 17. Brak danych o ofiarach wśród osób cywilnych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 3 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 2 липня, зафіксовано 19 порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.

У районі ЗОЛОТОГО-4 ворог обстрілював наші позиції з мінометів 82-го калібру.Поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ окупанти тричі відкривали вогонь з мінометів 120-го калібру.

Неподалік АВДІЇВКИ противник 5 разів вів вогонь з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів 120-го калібру та станкових протитанкових гранатометів.

У напрямку населеного пункту ПІСКИ російські окупанти здійснювали обстріли з мінометів 82-го калібру.

Біля СТАРОГНАТІВКИ ворог тричі обстрілював українських захисників з артилерійських систем калібру 122 мм та озброєння БМП-1.

У районі СВІТЛОДАРСЬКА збройні формування Російської Федерації вели вогонь зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Поблизу КРАСНОГОРІВКИ російські найманці здійснювали обстріл з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Неподалік КАМ’ЯНКИ ворог відкривав вогонь з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Також окупанти двічі обстріляли об’єкти цивільної інфраструктури та приватного сектору АВДІЇВКИ з артилерії калібру 122 мм і мінометів 120-го калібру.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10».Станом на 7 годину ранку, 3 липня, зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

Біля населеного пункту НЕВЕЛЬСЬКЕ збройні формування Російської Федерації тричі обстріляли українські позиції з мінометів 120-го калібру.Бойових втрат серед військових Об’єднаних сил немає.

На ворожі обстріли наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Українська сторона СЦКК оперативно реагувала на порушення через СММ ОБСЄ, використовуючи координаційний механізм.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими військовослужбовцями.

Сала Україні! 

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4642 транспортних засобів, 4814 осіб, з яких 4574 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 63 адміністративних правопорушення

За вказаний період поліцейськими розкрито 38 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1560 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 975 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 214 і 329 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.07.2021r.- 2202 dzień od nowego rozejmu.

 1. Smutna statystyka – od początku tego roku śmiertelnymi ofiarami ukraińskiej agresji zostało 42 obrońców DRL i 5 cywili:
  https://novorosinform.org/867826

  Były oficer SBU Wasilij Prozorow ujawnia kolejne fakty zbrodniczej działalności ukraińskich batalionów ochotniczych:
  https://rusvesna.su/news/1625255659

  „Każda jednostka stworzona z ochotników jest w istocie oddziałem karnym, który wykonywał główne zadanie władz Kijowa – stłumienie prorosyjskich nastrojów na wschodniej Ukrainie ogniem i mieczem.

  Każdy żołnierz takich jednostek, przez sam fakt służby w takiej jednostce, jest winny zbrodni przeciwko ludzkości.”

  https://rusvesna.su/news/1625255659

  Polubione przez 6 ludzi

 2. W temacie skandalu wokół kolejnych wypowiedzi Zełenskiego, podczas jego odwiedzin (wraz ze swoim kabaretem ‚Kwartał 95″) w połowie kwietnia 2014 roku zajętej już wówczas przez „separatystów” Gorłówki (obwód doniecki). Cytat „Pigułki pamięci. Co Zełenski mówił o Rosjanach i języku rosyjskim, gdy nie był jeszcze prezydentem”. „Naczelny Klaun Ukrainy” opowiadał m.in o tym że Ukraincy i Rosjanie to jeden naród, zadał od władz w Kijowie zachowania wszystkich praw ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie, a nawet chwalił mieszkańców Doniecka za opór jaki stawiali siłom wiernym władzom w Kijowie;
  https://strana.ua/news/341665-zelenskij-o-russkikh-i-russkom-jazyke-chto-budushchij-prezident-hovoril-v-2014-hodu-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem w USA na 9 lat wiezienia skazano „hakiera”, ale nie rosyjskiego, a ukraińskiego (niejakiego Wołodymyra Kwaszuka), który wyłudził za pomocą podarunkowych kart „Xbox” 10 mln dolarów od korporacji „Microsoft”. Kwaszuk mieszkajac w USA, w 2017 roku miał zatrudnić się w „Microsoft” i wykorzystując swoje stanowisko pracy, które m.in polegało na wyszukiwaniu „luk” w systemach płatności, dokonać szeregu oszustw właśnie dzięki jednej z takich „luk”;
  https://strana.ua/news/341665-zelenskij-o-russkikh-i-russkom-jazyke-chto-budushchij-prezident-hovoril-v-2014-hodu-.html
  Źródło;
  https://www.bloomberg.com/features/2021-microsoft-xbox-gift-card-fraud/

  Polubione przez 5 ludzi

 4. „Haniebna zdrada” za Atlantykiem? Cytat „Projekt budżetu obronnego Izby Reprezentantów USA nie zawiera nowych sankcji wobec Rosji, wynika z tekstu dokumentu. W poprzednich latach kongresmeni regularnie przyjmowali antyrosyjskie restrykcje w ramach budżetu wojskowego”. W artykule znajdują się linki do odpowiednich dokumentów z baz danych Kongresu USA;
  https://www.rbc.ru/politics/03/07/2021/60df07469a794742c1286357

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Zdrada”, czyli „państwo – agresor”, to znaczy według Kijowa Rosja, wprowadza kolejne antyukrainskie sankcje, tym razem zakazano wwozu na terytorium FR takich produktów z Ukrainy jak produkty żywnosciowe (cukier, makaron, majonez, ketchup pomidorowy, produkty do wyrobu sosów, dodatki smakowe i mieszane przyprawy, zupy i gotowe buliony, a także preparaty do ich przygotowania, wody mineralne i gazowane zawierające substancje słodzące i aromaty, lody i inne rodzaje lodów jadalnych, musli na bazie smażonych płatków zbożowych i inne), zbóż (jęczmienia), gotowych lub konserwowanych produktów mięsnych, skorupiaków i mięczaków, karmy dla zwierząt. Ponadto wprowadzono ograniczony zakaz wwozu z Ukrainy do FR różnego rodzaju drewna, skrzynek, klatek do pakowania, bębnów, palet, skrzynek i innych desek załadunkowych;
  https://tass.ru/ekonomika/11814019

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem na Morzu Czarnym ukraiński kuter rybacki z powodu awarii silnika, zaczał dryfować, wysłał sygnał o niebezpieczeństwie na który odpowiedział okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Rosyjska jednostka po upewnieniu się że Ukraincom nie grozi niebezpieczeństwo a także że zmierza w ich kierunku pomoc z Ukrainy (holownik) odpłyneła;
  https://ria.ru/20210703/sudno-1739720647.html
  Z kolei ukraińskie Ministerstwo Obrony poinformowało że okręty rosyjskie zignorowały sygnał SOS i nie zbliżyły sie do ukraińskiego kutra;
  https://korrespondent.net/ukraine/4373633-mynoborony-korably-rf-ne-pomohly-sudnu-ukrayny

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie „wstępniaka”. Ukraińskie ugrupowanie ‚Opozycyjna platforma – Za życie” wydało oficjalny komunikat w który m.in przyrównało tzw. ustawę o rdzennych narodach Ukrainy do „apartheidu” i zażądało jej odrzucenia. Cytat „Z dyskryminacji praw Rosjan i przedstawicieli innych wspólnot narodowych Ze-władza otwarcie przeszło do budowy reżimu apartheidu na Ukrainie. Wzywamy przedstawicieli całej cywilizowanej społeczności międzynarodowej do potępienia tych zbrodniczych zamiarów”;
  https://strana.ua/news/341729-oppoplatforma-potrebovala-vetirovat-zakon-o-korennykh-narodakh-i-privlech-seminskoho-k-otvetstvennosti.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem okazuje się że dla „eurastów” z UE sa „dobrzy uchodźcy” oraz „źli uchodźcy”. Ci którzy „lezą” do UE z Turcji czy Maroka, albo przepływają przez Morze Śródziemne sa „dobrzy”, a ci którzy trafiają do UE poprzez Białoruś to „źli”. Cytat „Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nazwała napływ migrantów na Litwę przez granicę z Białorusią motywowanym politycznie”;
  https://korrespondent.net/world/4373657-hlava-ek-otreahyrovala-na-naplyv-myhrantov-v-lytvu

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukraińska codzienność. W Charkowie recydywista wlazł na dach pociagu podmiejskiego, pociął sobie żyły i zagroził że…przegryzie przewody elektryczne. Policji jednak udało sie namówić „zeka” do zejścia po czym obezwładniono go;
  https://kharkov.strana.ua/341766-v-kharkove-neskolko-chasov-snimali-byvsheho-zeka-s-kryshi-elektrichki-.html
  Cytat „Dzień dobry w Melitopolu”…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1411235257463017475

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem uznania za „rdzenny naród Ukrainy” zaczęli domagać się Gagauzi, mniejszość pochodzenia TURECKIEGO zamieszkująca głownie obwód odeski. Przewodniczący Stowarzyszenia Gagauzów Ukrainy miał poinformować także że przesłali nawet odpowiednie poprawki do tzw. ustawy o rdzennych narodach Ukrainy, ale nie zostały one uwzglednione;
  https://strana.ua/news/341791-hahauzy-trebujut-chtob-ikh-priznali-korennym-narodom-ukrainy.html
  Ps. A „sułtan” z Ankary bardzo czuły jest na krzywdy ludności tureckiej na całym świecie…

  Polubione przez 4 ludzi

 11. UKROSZAJBA kolejny atak. Cytat „Ukraina powinna stać się ośrodkiem zbawienia białej cywilizacji i chrześcijaństwa, do którego będą uciekać Europejczycy z krajów UE wchłoniętych przez muzułmanów. Opowiedział o tym przewodniczący tarnopolskiej rady obwodowej Mykoła Hołowko na antenie programu „Mówi Wielki Lwów” [?!] na kanale TV „NTA”;
  http://alternatio.org/events/all/item/92756-na-lvovskom-telekanale-pod-ovatsii-obyyavili-ukrainu-tsentrom-spaseniya-beloy-tsivilizatsii

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Łukaszenka wali z grubej rury. Podoba mnie się to co on mówi i jak postępuje. Tak trzymać panie Prezydencie. Ciekawy artykuł w „Linke Zeitung”.
  _________

  Przemówienie Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki na uroczystości złożenia wieńców w Twierdzy Brzeskiej – 22 czerwca w 80. rocznicę ataku na ZSRR – Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941 roku.

  Łukaszenka mówi: …”Cytuję niemieckiego ministra spraw zagranicznych, który powiedział, że sankcje powinny zostać rozszerzone na sektory białoruskiej gospodarki. Można to zinterpretować jako „niech tam umrą”. Dlatego chciałbym go zapytać: Panie Maas, kim pan jest? Niemcem, który wczoraj pokutował, czy spadkobiercą nazistów? Kim pan jest? Proszę o publiczną odpowiedź. Przynajmniej dla twoich ludzi…”

  https://linkezeitung.de/2021/07/02/rede-des-belarussischen-praesidenten-alexander-lukaschenko-bei-der-kranzniederlegung-in-der-heldenfestung-brest-am-22-juni-dem-80-jahrestag-des-angriffs-auf-die-udssr-des-grosse/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Minister rolnictwa Ukrainy próbuje nakłonić zagraniczne firmy do inwestycji w irygację na Ukrainie. Do rozmów zaproszono podmioty z USA Chin Francji i Izraela.
  W 2020 roku rolnicy z południa Ukrainy stracili większość zbiorów z powodu suszy. Brak kanałów wodnych spotęgował straty, a zdesperowani rolnicy blokowali drogi. W artykule nie podano ile środków własnych, zamierza na wybudowanie kanałów wodnych ,przeznaczyć rząd w Kijowie.
  https://uazmi.com/news/post/hz4U563bOfTlzP9Zut0l7S

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.