Wojna domowa na Ukrainie 04.06.2021r.- 2203 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 470.

Amerykańskie igranie z ogniem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rozmieszczenie nowych jednostek NATO w krajach bałtyckich pozbawia te kraje perspektyw na przyszłość. Oświadczenie Pieskowa pojawiło się wkrótce po wiadomości, że Litwa będzie gospodarzem szczytu NATO w 2023 roku. Kreml wysłał oficjalny i ostry sygnał do państw bałtyckich: w przypadku dalszej eskalacji napięć militarnych na rosyjskich granicach, jako pierwsi zostaniecie zniszczeni, jeśli dojdzie do bezpośredniego starcia Rosji z NATO.

„Niestety otrzymujemy informację, że na wczorajszym szczycie [UE] wiele krajów wypowiedziało się przeciwko temu dialogowi [z Rosją]. Wiemy, że mówiono głównie o tzw. Młodych Europejczykach; którymi są kraje bałtyckie i Polska. Powtarzam raz jeszcze: żałujemy tego”– komentował skandaliczne zachowanie krajów Europy Wschodniej, które były oburzone pomysłem krajów zachodniej części UE, by zaprosić Władimira Putina na szczyt UE.

„To właśnie te kraje najczęściej zupełnie bezpodstawnie mówią o istnieniu dla nich pewnego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej” – powiedział rzecznik prezydenta Rosji, dodając, że „to te kraje robią wszystko, co w ich mocy, aby przejąć na swoim terytorium jak najwięcej oddziałów NATO i żołnierzy z innych krajów świata, w szczególności ze Stanów Zjednoczonych. Tworzy to błędne koło”.

Jest jasne, że jest to odpowiedź Kremla wobec otwarcie wrogiej reakcji Bałtów i innych na perspektywę spotkania rosyjskiego przywódcy w Brukseli. Pieskow idzie jednak dalej.

Mówi wprost o katastrofalnych skutkach, jakie czekają państwa bałtyckie w przypadku kontynuowania obłąkanej antyrosyjskiej linii przez rządy Litwy, Łotwy i Estonii.

„Kraje te z jednej strony mówią o niebezpieczeństwie, z drugiej goszczą obce siły zbrojne, narażając się tym samym na jeszcze większe niebezpieczeństwo. A do tego wciąż odmawiają dialogu. Z naszego punktu widzenia to stanowisko jest nielogiczne. Co więcej, jest to szkodliwe z punktu widzenia perspektyw na przyszłość”- powiedział rzecznik Kremla.

Pod względem znaczenia taka deklaracja przedstawiciela władz rosyjskich w „sprawie bałtyckiej” jest równoznaczne z oświadczeniem oficjalnej przedstawicielki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej, która na początku roku ogłosiła kraje bałtyckie mianem „toksycznych”. W ten sposób Moskwa publicznie dała do zrozumienia, że ​​nie jest zainteresowana rozwijaniem stosunków z krajami bałtyckimi. Inwestowanie rosyjskiego czasu i pracy we współpracę z Litwą, Łotwą i Estonią jest bezcelowe, ponieważ przywódcy tych krajów są szaleni i nie potrafią odpowiednio zachowywać się w stosunku do swojego wielkiego sąsiada.

Oświadczenie Pieskowa skierowane do krajów bałtyckich jest równie twarde i szczere.

Kreml w rzeczywistości daje do zrozumienia, że ​​w przypadku bezpośredniego starcia militarnego między Rosją a NATO w regionie bałtyckim te trzy kraje zostaną zniszczone jako pierwsze.

Sygnał wysłany przez Moskwę związany jest z faktem, że zdecydowano się na zorganizowanie szczytu NATO w 2023 roku na Litwie. Oczywiście Litwa i inne kraje bałtyckie będą próbowały wykorzystać tę okoliczność do zwabienia nowych jednostek wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego w pobliże granic Rosji. Nie ukrywają, że militaryzacja krajów bałtyckich się nie skończyła, ich bezpieczeństwo nie można uznać za satysfakcjonujące, a im bardziej NATO znajduje się bliżej granic Rosji, tym lepiej.

Kreml w odpowiedzi bez ogródek ostrzega przed konsekwencjami. Dążenie krajów wschodnich peryferii NATO do skoncentrowania jak największej liczby wojsk Sojuszu na granicy rosyjskiej nie prowadzi do zapewnienia bezpieczeństwa w Europie.

„Wręcz przeciwnie, prowadzi do wzrostu napięć. To jest problem. W końcu to nie my rozmieszczamy nasze siły zbrojne w krajach trzecich, ale obce siły zbrojne są rozmieszczone w pobliżu naszych granic, zmuszając nas do podjęcia środków w celu ochrony”– powiedział Dmitrij Pieskow.

Władze rosyjskie stopniowo wyrabiają w sobie nawyk ostrego i szczerego mówienia o krajach bałtyckich. .

To nowy etap w stosunkach rosyjsko-bałtyckich, ponieważ dotychczasowa reakcja Moskwy na skandale i histerię Wilna, Rygi i Tallina cechowała oględna obojętność. Przywódcy bałtyccy mogli porównywać Federację Rosyjską z III Rzeszą, nazywać ją państwem terrorystycznym i głośno mówić o upośledzeniu umysłowym Władimira Putina. Największą oficjalną reakcją, jaka nastąpiła ze strony Moskwy na takie prowokacyjne wypowiedzi, była ironiczna rada, by złagodzili swój komsomolski entuzjazm.

Wybrana taktyka nie wynikała z jakiejś życzliwości Moskwy czy jej niechęci do poważnego potraktowania krajów bałtyckich, ale ze zrozumienia, że ​​Moskwa jest po prostu przez nie prowokowana. Za pośrednictwem państw bałtyckich najbardziej radykalni zachodni „jastrzębie” zawsze starali się „powstrzymać” Rosję, którzy potrzebowali dowodów na najbardziej drastyczne i agresywne działania Kremla wobec najsłabszych i najbardziej bezbronnych sojuszników z NATO, aby walka z Rosją przeszła w jakościowo nowy poziom- poziom otwartej konfrontacji militarnej.

W latach 2014-2017, kiedy największy strumień nadużyć wobec Moskwy płynął z wybrzeża Bałtyku, Rosja nie była gotowa na bezpośrednie starcie z NATO. Ani militarnie, ani administracyjnie, ani ekonomicznie. Dlatego rosyjski rząd po prostu zignorował kraje bałtyckie i zdawał się ignorować ich istnienie.

Wyłaniający się nowy polityczny język dyskursu publicznego o państwach bałtyckich świadczy o gotowości Rosji do zderzenia czołowego z NATO.

Teraz Kreml zwrócił uwagę Litwy, Łotwy i Estonii na informacje o skutkach tego starcia dla krajów, z powodu których i na terytorium których może ono nastąpić.

W tym miejscu przypomnę, że przedstawiciele władz Rosji, już wcześniej kierowali w stronę Polski podobne w duchu oświadczenia, przestrzegając ją przed igraniem z ogniem. Ale jak widać, doświadczenie historyczne, nijak się ma do oceny swej postawy przez proamerykańskie, i jednocześnie skrajnie rosyjskie, środowiska polityczne w Polsce. Wniosek z tego jest taki, że Polska będzie zmuszona ponownie stanąć przy tablicy i powtórzyć poprzednio przerabiane tematy.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku frontu, dowódca  brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych nakazał zlikwidować wszelkie obce aparaty latające, które latają w strefie „OPS”

Dowódca jednej z brygad USZ nakazał grupie walki elektronicznej (EW)  wstrzymanie całodobowej pracy sił powietrznych w strefie „Operacji Połączonych Sił” („OPS”) .

 „Dowódca (80) brygady (Siły Zbrojne Ukrainy) Szworak (Władimir), przygotowując formację do wyjścia ze strefy OPS, polecił mobilnej grupie walki elektronicznej 20 batalionu całodobową pracę likwidacji sił powietrznych w strefie odpowiedzialności. Wykonanie rozkazu Szworak uzasadnił, powołującego się na fakt, że możliwości stacji walki elektronicznej ‚Bukowel-AD’ są w pełni wyczerpane i muszą zostać wysłane do rutynowej konserwacji”– poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Milicji Ludowej LRL, Iwan Filiponenko.

Filiponenko dodał, że dowódca brygady, chcąc uwolnić się od odpowiedzialności za ewentualną identyfikację broni zabronionej przez Specjalną Misję Obserwacyjną OBWE, zameldował dowódcy grupy operacyjno-taktycznej Siewier pułkownikowi Władimirowi Gorbatiukowi, że „przestrzeń powietrzna w obszarze odpowiedzialności brygady jest w pełni dostępny dla wroga, a dowódca grupy mobilnej EW odmawia wykonywania rozkazów.”

Ukraińskie Siły Zbrojne utrudniały pracę UAV SMM OBWE w rejonie Stiepnogo Jara.

Kijowskie siły bezpieczeństwa wykorzystały wojnę elektroniczną  (EW)  do ingerencji w działanie bezzałogowego statku powietrznego  (UAV )  Specjalnej Misji Obserwacyjnej   OBWE (SMM) na terenie wsi Stiepnyj Jar w obwodzie nowoajdarskim. „W obszarze odpowiedzialności 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w celu tłumienia sygnałów kontrolnych UAV SMM OBWE w pobliżu osady Stiepnyj Jar, zarejestrowano użycie stacji walki elektronicznej Bukowel-AD z mobilnej grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”–  poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, jak podano we wczorajszym raporcie SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu w dniu 26 czerwca na obszarze miejscowości Starognatowka UAV krótkiego zasięgu SMM po raz pierwszy zauważył 13 min przeciwczołgowych po drugiej stronie drogi prowadzącej do wsi. Biełaja Kamienka.

USZ nadal też ingerują w loty UAV Misji:

– ️ 1 lipca UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE unieruchomił oba moduły GPS podczas planowanego lotu nad miejscowościami Kodema, Kurdjumowka, Biełaja Gora, Kleszcziejewka i Pawłopol.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność urządzeń USZ z naruszeniem warunków zawieszenia broni, poza wyznaczonymi obszarami magazynowymi, a także w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli i bezpośrednio w obszarach mieszkalnych:

– ️ 1 przeciwpancerny system pocisków kierowanych (9K111 „Fagot”, 120 mm), 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) i 2 bojowe wozy opancerzone (prawdopodobnie BMP) w pobliżu osady Starognatowka,

– ️ 1 przeciwlotniczy zestaw rakietowo-rakietowy (2K22 „Tunguska”) na obiekcie w osadzie Oczeretino,

– ️ 1 bojowy wóz piechoty (BMP-2) i 2 bojowe wozy opancerzone (nieznanego typu) w pobliżu osady Nowogrigorowka,

– ️ 1 bojowy pojazd opancerzony (nieznanego typu) w pobliżu osady Wspaniały;

– ️ 1 opancerzony pojazd rozpoznawczy i patrolowy (BRDM-2) w strefie mieszkalnej osady Taramczuk.

Ponadto, w ciągu minionej doby USZ, na donieckim odcinku frontu, o godzinie 05:17, przeprowadzili przy użyciu moździerza 120 mm (8 min), ostrzał z kierunku Niewielskoje w stronę Staromichajłowki– na zachodnich obrzeżach Doniecka.

Tym sposobem, minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 8 min kaliber 120 mm.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 4 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 3 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 14 порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.

Біля населеного пункту НЕВЕЛЬСЬКЕ збройні формування Російської Федерації тричі обстрілювали українські позиції з мінометів 120-го калібру.

В районі населеного пункту ЧЕРМАЛИК окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік ОПИТНОГО противник обстрілював наші позиції з протитанкових ракетних комплексів.

Поблизу ЗОЛОТОГО-4 російські найманці тричі застосовували станкові протитанкові та автоматичні станкові гранатомети.

У районі НОВОТОШКІВСЬКОГО ворог здійснював обстріли з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Біля СВІТЛОДАРСЬКА окупанти вели вогонь зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметівНеподалік населеного пункту ПІСКИ російсько-окупаційні війська обстрілювали українські позиції з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, окупанти відкривали вогонь з автоматичних станкових і підствольних гранатометів, а також зі стрілецької зброї.

У напрямку населеного пункту КАТЕРИНІВКА ворог застосовував станкові протитанкові гранатомети, великокаліберні кулемети і стрілецьку зброю.

Неподалік АВДІЇВКИ противник вів вогонь з ручних протитанкових і підствольних гранатометів.

Станом на 7 годину ранку, 4 липня, зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, російсько-окупаційні війська двічі застосували гранатомети різних систем і стрілецьку зброю.

А біля АВДІЇВКИ ворог відкрив вогонь з автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Бойових втрат серед військових Збройних Сил України немає.На ворожі обстріли наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Українська сторона СЦКК оперативно реагувала на порушення через СММ ОБСЄ, використовуючи координаційний механізм.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими військовими.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4062 транспортних засобів, 4646 осіб, з яких 4221 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців особи не доставлялись. Виявлено 63 адміністративних правопорушення

За вказаний період поліцейськими розкрито 13 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1207 особа, на підконтрольну Україні територію прибуло 1101 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.06.2021r.- 2203 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek w temacie wczorajszej klęski Ukrainy w meczu z Anglią, „Don Pedro” Poroszenko tradycyjnie zażył swoje „lekarstwo” które jak wiadomo działa dobrze zarówno przy klęsce jak i przy zwycięstwie 🙂
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1411520388039942145
  Z kolei kibice ukraińscy ogladający mecz w Kijowie po zażyciu „lekarstwa” zrobili się bardzo agresywni;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1411539985719824388
  A „szczyre ukropatrioty” ujawniły przyczynę klęski, czyli to ze trener i piłkarze na przed meczowej konferencji rozmawiali w języku „państwa – agresora”, czyli po rosyjsku;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1411514207288315907

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność. Kolejny skandal zwiazany z poziomem „usług” jakie swoim pasażerom świadczą ukraińskie koleje. Cytat „Kolejny skandal w „Ukrzaliznyci”: parlamentarzyście wydano brudną i dziurawą pościel”;
  https://www.unn.com.ua/uk/news/1935004-chergoviy-skandal-v-ukrzaliznitsi-nardepu-vidali-brudnu-i-diryavu-postilnu-biliznu
  W nocy w centrum Zaporoża w jednej z restauracji doszło do strzelaniny w wyniku której śmierć poniósł postrzelony w pierś mężczyzna;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4373824-v-restorane-v-zaporozhe-proyzoshla-strelba-pohyb-chelovek

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W wywiadzie dla ukromediów emerytowanych kapitan US Navy pochodzenia ukraińskiego Gary Tabach skomentował incydenty na Morzu Czarnym z udziałem brytyjskich i holenderskich okrętów. Według niego w pobliżu wydarzeń znajdował się wówczas amerykański okret który jednak nie odważył się przyjść z pomocą sojusznikom i po prostu zawrócił. Tabach stwierdził także że pozostawienie przez strone amerykańską „chuligańskich działań Putina” bez zdecydowanej odpowiedzi to skutek szczytu Biden – Putin;
  https://www.politnavigator.net/amerikanskijj-korabl-po-prikazu-bajjdena-ne-stal-narushat-granicu-rf-oficer-vms-ssha.html
  >https://d.radikal.ru/d39/2106/f2/86c0808236f9.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ot światowe. Do Azerbejdżanu dotarł pierwszy pociąg kontenerowy wysłany z Helsinek w Finlandii do indyjskiego portu Nhava Sheva. Cytat „Projekt ten, mający charakter pilotażowy, został zrealizowany w wyniku ścisłej współpracy odpowiednich operatorów kolejowych z krajów uczestniczących w Międzynarodowym Korytarzu Transportowym Północ-Południe”;
  https://zerkalo.az/v-azerbajdzhan-pribyl-pervyj-marshrutnyj-poezd-po-koridoru-sever-yug/
  Cytat „Alternatywa dla Kanału Sueskiego: Międzynarodowy Korytarz Transportowy Północ-Południe”;
  https://www.silkroadbriefing.com/news/2021/03/29/the-suez-canal-alternative-the-international-north-south-transportation-corridor/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Strzały na granicy litewsko-białoruskiej, po tym jak litewscy pogranicznicy oddali strzały ostrzegawcze podczas zatrzymywania „uchodźców” próbujących dostać sie na terytorium Litwy z Białorusi. Cytat „W sumie w tym roku, według straży granicznej, na Litwę próbowało przedostać się 938 nielegalnych migrantów z Białorusi.
  „Liczba ta jest prawie 12 razy wyższa niż w 2020 roku. W ubiegłym roku na granicy litewskiej zatrzymano 81 takich cudzoziemców” – podsumowała [litewska] straż graniczna”;
  https://strana.ua/news/341891-pohranichniki-litvy-otkryli-ohon-iz-za-mihrantov-so-storony-belarusi-foto.html
  Ps. Łukaszenka okazał się jak widać pojętnym uczniem…Erdogana i równie sprawnie zaczął terroryzować UE tzw. uchodźcami…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejna afera w kijowskiej „wierchuszce”. Wczoraj wieczorem w Kijowie patrol policji zatrzymał jadącego samochodem osobowym parlamentarzystę z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu”. Według policji parlamentarzysta, zwolennik legalizacji marihuany na Ukrainie, miał znajdować się pod wpływem narkotyków. Z kolei parlamentarzysta zaprzecza temu i tłumaczy ze policjanci chcieli od niego wymusić łapówkę;
  https://kiev.strana.ua/341886-v-kieve-nardepa-brahara-ostanovili-po-podozreniju-v-vozhdenii-pod-narkotikami.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Nie widziałem takiego bicia na Ukrainie od Düsseldorfu 28 listopada 2015 r.” – napisał 32-letni pięściarz Tyson Fury przypominając w ten sposób swoje zwycięstwo nad Władimirem Kliczką. Wspomniany pojedynek zakończył się wygraną Fury’ego na punkty.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym czym może się zakończyć zarządzone przez Łukaszenkę zamknięcie granicy białorusko-ukraińskiej, czyli „rewoltą” mieszkańców pogranicza ukraińskiego którzy żyją z tego co sprzedadzą (przemycą) stronie białoruskiej;
  https://strana.ua/news/341820-lukashenko-zajavil-o-zakrytii-hranitsy-s-ukrainoj-chto-ob-etom-dumajut-zhiteli-ukrainskikh-pohranichnykh-sel.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.