Wojna domowa na Ukrainie 08.07.2021r.- 2207 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 474.

Trójstronna Grupa  Kontaktowa przeprowadziła wczoraj konsultacje w formie wideokonferencji

Uczestnicy Grupy Kontaktowej ds. pokojowego Uregulowania Sytuacji w Donbasie prowadzili negocjacje za pośrednictwem łącza wideo. 


Kijów swoim stosunkiem do negocjatorów Donbasu realizuje ideę „muru” Zełenskiego.

Taktyka Kijowa ignorowania poglądów przedstawicieli DRL i ŁRL na rozmowach w Mińsku dowodzi ucieleśnieniu idei „muru” z Donbasem koncepcji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Takie wnioski w wczorajszych rozmów TGK wyciągnęła pełnomocnik DRL w rozmowach w Mińsku, minister spraw zagranicznych republiki Natalia Nikonorowa, po omówieniu kwestii bezpieczeństwa.

Pod koniec czerwca br. Zełenski zasugerował, że w przypadku niepowodzenia negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu Ukraina będzie musiała odgrodzić się od Donbasu „murem”, przeprowadzając w tej sprawie wstępne ogólnoukraińskie referendum. Równocześnie określił kwestię „muru” bardzo trudną, tłumacząc, że jest to rzekomo nie tyle fizyczny mur, ile zerwanie wszelkich więzi z ludnością i jej politycznymi przedstawicielami z DRL i ŁRL.

„Dziś wiceprzewodniczący delegacji ukraińskiej, pan Mereżko (Aleksander- dopisek mój), wygłosił ‚głośne’ oświadczenie, że Ukraina jest rzekomo zaniepokojona życiem i bezpieczeństwem ludności cywilnej w Donbasie. W związku z tym skierowaliśmy trzy uzasadnione pytania bezpośrednio do przedstawiciela Kijowa”– poinformowała Nikonorowa. 

„Zapytaliśmy, czy ta taktyka ignorowania opinii republik w kwestii porozumień z Mińska przez przedstawicieli Ukrainy ma związek z ostatnimi wypowiedziami prezydenta tego państwa o jego gotowości odgrodzenia Donbasu murem”– wyjaśniła szefowa dyplomacji DRL.

Podkreśliła, że ​​jeśli Kijów jest rzeczywiście gotowy na ten krok, to ukraińskie kierownictwo musi to zadeklarować otwarcie i oficjalnie ogłosić wycofanie się z procesu mińskiego. Nikonorowa dodała, że ​​Mereżkę zapytano również o to, dlaczego nie uzgodniono parametrów mechanizmu koordynacji i dlaczego strona ukraińska zasadniczo komunikuje się nie z przedstawicielami Donbasu, ale z OBWE.

„Pan Mereżko odpowiadał na nasze pytania w sposób typowy: najpierw próbował przekazać je przedstawicielowi Federacji Rosyjskiej, a potem nawet powiedział, że odpowie na nasze pytania w ramach spotkania grupy roboczej. Oczywiście na pewno zapytamy o to stronę ukraińską na kolejnym spotkaniu grupy profilowej”– podsumowała pełnomocnik DRL.


Stanowisko Ukrainy na spotkaniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej w sprawie Donbasu stało się znacznie bardziej destrukcyjne niż dotychczas, stwierdził Borys Gryzłow, pełnomocnik Federacji Rosyjskiej na rozmowach w Mińsku.

„Stanowisko delegacji ukraińskiej stało się radykalnie bardziej destrukcyjne niż na poprzednich spotkaniach. Nie ma pozytywnej ani negatywnej reakcji ze strony ukraińskiej na wszystkie propozycje Doniecka i Ługańska dotyczące kompleksowego pokojowego rozwiązania konfliktu.”– powiedział Gryzłow dziennikarzom.

Zaznaczył, że na ostatnim spotkaniu grupy kontaktowej strona ukraińska wykazała całkowity brak zainteresowania praktycznymi rezultatami prac.

„Kijów nadal blokuje realizację porozumień mińskich i wykazuje absolutną niechęć do prowadzenia konstruktywnego dialogu z przedstawicielami Donbasu”– stwierdził przedstawiciel Federacji Rosyjskiej.

Powiedział też, że Kijów otwarcie prowadzi do impasu w negocjacjach dotyczących rozwiązania innych kwestii ugodowych w sferze humanitarnej, gospodarczej i bezpieczeństwa.

„Wydaje się, że Kijów w praktyce zaczął realizować zapowiadany przez Wołodymyra Zełenskiego plan ostatecznego wstrzymania negocjacji w celu przeprowadzenia referendum w sprawie całkowitego zerwania stosunków z Donbasem. o . Coraz bardziej oczywista staje się nieprzypadkowość wypowiedzi przedstawicieli Ukrainy o Donbasie jako ‚guzie rakowym’, który trzeba ‚odciąć’, a także zamiar ‚odgrodzenia Donbasu murem’”– powiedział Gryzłow.

Według Gryzłowa, najwyraźniej w celu realizacji takiego podejścia i wzmocnienia pozycji władz w referendum strona ukraińska praktycznie zrzekła się uzgodnionych w lipcu ubiegłego roku środków wzmocnienia reżimu zawieszenia broni. Jak zauważył Gryzłow, dla tego planu poświęca się życie obywateli Ukrainy po obu stronach linii kontaktowej.

„Mimo apeli OBWE o odblokowanie prac podgrupy politycznej Kijów uparcie odmawia jakichkolwiek prac mających na celu określenie warunków politycznego rozstrzygnięcia konfliktu, a także parametrów przyszłego reżimu (statusu) Donbasu, zgodnie z wymogami mińskiego pakietu środków”– stwierdził przewodniczący rosyjskiej delegacji.

Dzień wcześniej odbyło się spotkanie w ramach TGK- w formie telekonferencji, ds. bezpieczeństwa.

Przedwczoraj, w dniu, 6 lipca, odbyło się spotkanie grupy bezpieczeństwa w formie wideokonferencji. Głównymi i głównymi tematami obrad była dyskusja na temat nasilenia przez USZ naruszeń warunków zawieszenia broni, w tym użycia broni zakazanej przez porozumienia mińskie, co doprowadziło do ofiar wśród personelu wojskowego Milicji Ludowej DRL i ludności cywilnej.

Komentujący sytuację ze strony DRL, Aleksiej Nikonorow zwrócił uwagę na to, że według przedstawicielstwa DRL w WCKiK i w procesie negocjacji, w okresie od 22 czerwca do 6 lipca ze strony USZ odnotowało 53 przypadki naruszeń warunków zawieszenia broni (NWZB), 51% wszystkich naruszeń odnotowano w kierunku donieckim – 27 NWZB , w Doniecku – 18 (34% ) i w Gorłowskim – 8 (15%).

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wróg 31 razy użył ciężkiej broni zakazanej przez porozumienia mińskie, czyli trzykrotnie więcej niż w poprzednim okresie:

– użyto 1 uderzeniowego UAV

– 4 razy użyto artylerii o kalibrze 122 mm- wystrzelono 80 pocisków,

– 23 razy użyto moździerzy 120 mm- 228 min,

– 4 przypadki użycia moździerzy 82 mm- wystrzelono 31 min.

Jednocześnie próby przedstawicielstwa DRL w WCKiK wykorzystania mechanizmu koordynacji w zakresie prowadzenia odpowiednich postępowań i postawienia odpowiedzialnych przed sądem, przewidziane w Środkach Wzmocnienia Zawieszenia Broni, są w zasadzie nieskuteczne.

Strona ukraińska w przedstawicielstwie WCKiK na wszystkie apele ze strony DRL w sprawie faktów NWZB, które doprowadziły do ​​ofiar wśród ludności cywilnej i utraty personelu wojskowego, które są odpowiednio udokumentowane, przesyła odpowiedzi z tematem „w sprawie fałszowania NWZB, ofiar, zniszczenia i szkód.” .

Strona ukraińska w WCKiK wysuwa, delikatnie mówiąc, wątpliwą argumentację: rzekomo znowu wszystkich wprowadza się w błąd i fałszuje ostrzał i ofiary na terytorium DRL.

„Strona ukraińska jest ilustracyjnym przykładem stosunku do mieszkańców Donbasu. W ramach tych Środków jasno i jednoznacznie określono konieczność prowadzenia postępowań w sprawie wszystkich faktów naruszeń, zwłaszcza tych, które pociągały za sobą konsekwencje dla ludności cywilnej. Zamiast tego strona ukraińska kontynuuje praktykę masowych oskarżeń o oszustwa przeciwko republikom, nie obciążając się uzasadnionymi dowodami.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że strona ukraińska nie uznaje ani jednego faktu naruszenia zawieszenia broni przez WFU, ale nie można przyzwyczaić się do absurdu oskarżania nas o rzekome fałszowanie ostrzału, ranienia i zabijania ludności cywilnej na naszym terytorium,”  powiedział Aleksiej Nikonorow.

Kolejna próba rozgrzeszenia się strony ukraińskiej z odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na ludności cywilnej została udaremniona przez potwierdzenie w raporcie SMM OBWE faktu ranienia cywila i uszkodzenia domów .

Przedstawiciel DRL zwrócił uwagę również na to, że zgodnie z raportami Misji OBWE obserwatorzy nadal odnotowują obecność zabronionej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania, poza składowiskami, w strefie bezpieczeństwa, a także bezpośrednio na obszarach mieszkalnych.

Jeśli chodzi o postęp w uzgadnianiu aneksu do działań na rzecz wzmocnienia zawieszenia broni, sytuacja nie zmieniła się znacząco od pierwszego czytania, które dokument ten przeszedł dwa miesiące temu .

„Każde spotkanie w ramach dyskusji nad mechanizmem koordynacji proponujemy konkretne praktyczne kroki w celu weryfikacji naruszeń i ich konsekwencji, w odpowiedzi na które strona ukraińska wchodzi w zupełnie bezsensowne i wyraźnie polityczne dyskursy o obecnym składzie WCKiK i istocie mechanizmu koordynacji, zamieniając spotkania w banalną spekulację werbalną.

Od pół roku staramy się dojść do porozumienia w sprawie praktycznie skończonego dokumentu, ale problem w tym, że pokój nie jest celem Ukrainy. W przeciwnym razie nie ma ani jednego uzasadnienia dla działań strony ukraińskiej w postaci upartego unikania bezpośredniej interakcji z przedstawicielami republik– podsumował wyniki przedwczorajszej telekonferencji Aleksiej Nikonorow.

*

A tymczasem, na ługańskim odcinku frontu, UAV dowództwa „OPS” rozbił się w wyniku uderzenia sprzętu walki elektronicznej Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Bezzałogowy statek powietrzny ( BSP ) dowództwa tzw. operacji połączonych sił („OPS”) rozbił się po tym, jak personel wojskowy Ukraińskich Sił Zbrojnych zastosował metody wojny elektronicznej ( EW ).

 Poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko, wyjaśniając, że „na terenie osiedla Wojtowo, w celu sprawdzenia kamuflażu wyposażenia batalionu artylerii na stanowiskach w lasach, komisja dowództwa OPS użyła bezzałogowego statku powietrznego. Jednak przedsiębiorczy dowódca batalionu Loktiew we współpracy z grupą 20 samodzielnego batalionu stacji walki elektronicznej ‚Bukovel-AD’ zablokował pracę kwadrokoptera komisji.”

Przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRLdodał, że poszukiwania drona zorganizowały siły dywizji.


Poza tym, USZ wykorzystały media do zdyskredytowania obrońców ŁRL. 

Iwan Filiponenko zaznaczył, że „podczas spotkania Mińskiej Grupy Kontaktowej ukraińskie kierownictwo wojskowo-polityczne nadal podejmuje próby zdyskredytowania republiki. Według naszego wywiadu, aby przygotować raport wideo na rzekomych naruszeń umów Mińskich przez ŁRL, ekipy filmowej TSN ( ukraińskiego kanału telewizyjnego), korespondentów i służby prasowej grupy operacyjno-taktycznego Siewier przybyli w obszar odpowiedzialności 24 brygady.”

Rzecznik dodał, że resort obrony ŁRL nie wyklucza „możliwości prowokacji ogniowych przez wroga w celu przedstawienia ich jako naruszenia rozejmu przez milicję ludową”.

„Apelujemy do użytkowników ukraińskich zasobów informacyjnych, aby krytycznie odnosili się do nieścisłych informacji publikowanych przez ukraińskie media”– podkreślił Filiponenko.

Nadto, USZ utrudniły pracę BSP OBWE w rejonie Biełogorowki.

W obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych w celu tłumienia sygnałów kontrolnych UAV SMM OBWE w pobliżu wsi Biełogorowka, przy pomocy telefonu komórkowego zarejestrowano pracę stację walki elektronicznej ‚Bukowl-AD’ grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej”– głosi komunikat służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, obserwatorom nie udało się wystrzelić UAV średniego zasięgu w pobliżu miejscowości Dróżba i Piersze Trawnia (ukr. Озаряновка) z powodu zakłóceń sygnału GPS.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa w pobliżu terenów zamieszkanych:

– ️ 1 działko przeciwlotnicze (ZU-23) koło wsi Piersze Trawnia.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, USZ w dniu wczorajszym przeprowadzili następujące ostrzały:


09:00, 09:35 i 10:25, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje, przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej (3 ostrzały) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (1 granat),

11:32, 15:25 i 20:30, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz miejscowości Aleksandrowka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (3 granaty) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty), a także ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty).. Wszystkie te ostrzały miały miejsce w rejonie Doniecka.

Tym sposobem, USZ w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu 6 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 9 granatów.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono w rejonach Zołotoje-5, miejscowości Donieckij, wsi Kalinowka i Żełobok, przy użyciu moździerzy 120 mm, ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancerne RPG-7 i broni strzeleckiej w tym wielkokalibrową. W wyniku ostrzału Donieckiego cywil otrzymał wiele ran odłamkami z granatu. W tej samej miejscowości uszkodzeniu uległy trzy budynki mieszkalne pod adresami: ul. Osipienki nr. 20 i 24 oraz ul. Szewczenki nr. 43.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 8 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 7 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 6 порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.

Поблизу населеного пункту ПІСКИ ворог вів вогонь по позиціях наших захисників з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Неподалік СТАРОГНАТІВКИ окупанти застосовували міномети 82-го калібру.Біля ЗОЛОТОГО-4 російські найманці обстрілювали позиції українських захисників зі станкових протитанкових і ручних протитанкових гранатометів.

У районі населеного пункту ПРИЧЕПИЛІВКА військові формування Російської Федерації вели вогонь з мінометів 120-го калібру, автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів.

Поблизу ЛУГАНСЬКОГО ворог відкривав вогонь з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

У напрямку АВДІЇВКИ противник обстрілював наші позиції з ручних протитанкових гранатометів.

У результаті обстрілів один військовий отримав осколкові поранення.

Після надання першої медичної допомоги воїна транспортували до лікувального закладу.

Стан пораненого – задовільний. На ворожі обстріли українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Станом на 7 годину ранку, 8 липня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовані 3 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ОПИТНЕ ворог обстріляв позиції українських захисників з великокаліберних кулеметів.

Біля НОВОЗВАНІВКИ російські окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Неподалік НЕВЕЛЬСЬКОГО ворог застосував міномети 120-го калібру.За поточну добу бойових втрат серед військових Об’єднаних сил немає.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.07.2021r.- 2207 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Haiti. Pojawiły sie interesujące informacje na temat zabójstwa Prezydenta Haiti, „komando” które tego dokonało miało dostać się na teren rezydencji prezydenckiej przedstawiając sie jako „agenci amerykańskiego DEA (amerykańska agencja antynarkotykowa)”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6894499.html
  Podobno także czterech członków „komanda”, składajacego się „z osób mówiących po hiszpańsku i angielsku”, zostało „zlikwidowanych”, a dwóch zatrzymanych o czym poinformował szef haitańskiej policji;
  https://www.france24.com/en/americas/20210708-haiti-police-arrest-alleged-assassins-as-world-leaders-condemn-attack
  Warto przy tym przypomnieć że zatrzymani w Wenezueli amerykańscy najemnicy, którzy przygotowywali zbrojne przejecie władzy w tym państwie, również oficjalnie byli przedstawiania jako „agencji DEA”.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem amerykański ‚Time” ujawnił że Erik Prince, był oficer US Navy i założyciel niesławnej prywatnej firmy wojskowej ‚Blackwater”, przedstawiajacy się jako „amerykański przedsiębiorca”, chciał na Ukrainie uruchomić fabrykę amunicji, a także stworzyć inna prywatną firmę wojskową. W tym celu Prince miał sie spotykać w 2020 roku z byłym już doradca Zełenskiego Nowikowem oraz szefem jego administracji Jermakowem, na inwestycje na Ukrainie Prince miał zaoferować 10 mld dolarów;
  https://time.com/6076035/erik-prince-ukraine-private-army/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Epidemia koronawirusa na świecie. Kolejna „haniebna zdrada” na temat rosyjskiej szczepionki „Sputnik V” która zachwala amerykańskie autorytatywne czasopismo naukowe „Nature” informując m.in że jest o wiele efektywniejsza niż „AstraZeneca” i stanowi „poważna konkurencję’ (pod względem skutecznosci) dla amerykańskiej szczepionki „Pfizer”. W artykule stwierdzono także że rosyjska szczepionka jest już stosowana w prawie 70 krajach pomimo „kontrowersji” i braku oficjalnej aprobaty ze strony WHO (Światowej Organizacji Zdrowia);
  https://www.nature.com/articles/d41586-021-01813-2

  Polubione przez 6 ludzi

 4. Tymczasem podczas konferencji d/s reform na Ukrainie jaka odbyła sie w Wilnie Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken powiedział o pięciu „zadaniach” które powinny wypełnić władze w Kijowie. Są to reforma ukraińskiego sądownictwa, stworzenie niezaleznych od władz organów antykorupcyjnych, nie obsadzania stanowisk w spółkach państwowych „nominantami politycznymi”, osłabienia wpływu SBU na politykę i biznes oraz realnej walki z panująca na Ukrainie korupcją;
  https://ru.espreso.tv/vitaliy-portnikov-blinken-nazval-pyat-pozhelaniy-dlya-ukrainy

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT z Afganistanu, czyli pojawiły sie informacje o faktycznym wycofaniu amerykańskich wojsk z tego kraju. Cytat „Stany Zjednoczone mają obecnie w Afganistanie około 600 żołnierzy, z których większość to personel piechoty morskiej i armii zapewniający bezpieczeństwo w ambasadzie USA w Kabulu”. Wcześniej „Uncle Joe” Biden miał zapewniać ze wycofywanie sił amerykańskich z Afganistanu potrwa do końca sierpnia;
  https://www.politico.com/news/2021/07/07/us-troop-withdrawal-afghanistan-498671

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, artykuł o „Chińskim zwrocie Zełenskiego” czyli ostatnich „przyjaznych gestach” władz w Kijowie wobec Pekinu, m.in szef proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” stawiał za „wzór do naśladowania” chińską partię komunistyczną, a takze strona ukraińska wycofała swój podpis z dokumentu zaproponowanego przez Kanadę na posiedzeniu Rady Praw Człowieka w Genewie domagającego sie od Chin zaprzestania represji wobec Ujgurów. Ukraińscy analitycy spekulują że m.in w ten sposób władze w Kijowie zaczęły ‚stawiać się” Amerykanom którzy ostatnio ostro je krytykowali za „opieszałośc we wprowadzaniu reform”. Cytat „Analityk polityczny Anatolij Oktisiuk uważa, że ​​Kancelarii Prezydenta [Ukrainy] nie podoba się presja USA na Kijów w sprawie prozachodnich reform, która gwałtownie wzrosła przed przyszłą wizytą Zełenskiego w Waszyngtonie. Jego zdaniem zespół Zełenskiego postrzega rozwój relacji z Chinami jako swoistą przeciwwagę dla zbiorowego Zachodu”;
  https://strana.ua/articles/analysis/342655-povorot-na-pekin-pochemu-v-kieve-zakhoteli-rasshirjat-sotrudnichestvo-s-kitaem-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W tym miesiącu i kolejnych będziemy oddawali odcinki drogi Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem. Całą inwestycję przygotowujemy tak, by oddać ją w 2025-2026 r. – powiedział w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
  Via Carpatia jest szansą na rozwój zarówno dla Polski, jak i dla Grecji – powiedział w czwartek minister infrastruktury po spotkaniu z prezydent Grecji podczas dwudniowego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii.
  https://www.wnp.pl/budownictwo/kolejne-odcinki-via-carpatia-miedzy-lublinem-a-rzeszowem-wkrotce-dostepne-dla-kierowcow,480252.html
  https://www.wnp.pl/finanse/adamczyk-via-carpatia-szansa-na-rozwoj-dla-polski-i-dla-grecji,480703.html
  Komentarz: Partia rządzącą ogłosiła, że głównym stymulantem wzrostu PKB w Polsce będą wielkie ,państwowe inwestycje. Przy czym znając „umiejętności” gwardii przybocznej prezesa śmiem watpić czy taka decyzja wyjdzie Polsce na dobre.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Nie chcę być złym prorokiem, ale boję się, że skończy się tak jak z peronem we Włoszczowej. Są jeszcze inne, moim zdaniem poronione pomysły jak przekop mierzei i CPK.. Ale najważniejsze, że kasa płynie. 😦
   Pozdrawiam

   Polubione przez 5 ludzi

 8. MSZ informuje: Podczas odbywającego się w czwartek w Wilnie spotkania szefowie dyplomacji Litwy, Ukrainy i Polski podpisali deklarację o wspólnym dziedzictwie i wspólnych wartościach. Okazją do przyjęcia dokumentu była 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów w 1791 r.
  https://www.fxmag.pl/artykul/litwa-ukraina-i-polska-podpisuja-deklaracje-o-wspolnym-dziedzictwie-i-wartosciach-co-to-moze-znaczyc-dla-polski

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.