Wojna domowa na Ukrainie 09.07.2021r.- 2208 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 475.

Ostatnio coraz częściej zaczęła przebijać się prawda na temat sytuacji na Ukrainie.

Były pierwszy wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Aleksandr Czały wyjaśnił, dlaczego Kijów faktycznie wyrzekł się prawa do Sewastopola.

Na antenie kanału Nasz Czały określił jako Ukrainę „ostatnią kością niezgody” jaka pozostała po czasach zimnej wojny. Według niego USA i ZSRR „nie były gotowe do uznania pełnego statusu bezpieczeństwa” dla tego kraju.

„W memorandum budapeszteńskim była próba, ale tutaj to my jesteśmy winni, sami odeszliśmy od tego konkretnego układu zbiorowego dotyczącego statusu Ukrainy”– wyjaśnił Czały.

Kolejny dokument, który stracił moc z inicjatywy Kijowa- „Porozumienie o statusie i warunkach pobytu rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na terytorium Ukrainy”– kontynuował były dyplomata.

„Zapomnieliśmy, że traktat ten zawierał artykuł, w którym obie strony zgodziły się, że nie będą brać udziału w obronnych lub innych sojuszach skierowanych przeciwko sobie.”– wyjaśnił.

Według Czały, Kijów zdawał sobie bardzo dobrze sprawę z tego, że traktat ogranicza jego możliwości wejścia do NATO. Dyplomata wyraził ubolewanie z powodu odejścia przez Ukrainę od tego porozumienia.

„Był to jedyny dokument, w którym Sewastopol został uznany za część terytorium Ukrainy, ponieważ w momencie przyłączenia Krymu przez Ukrainę Sewastopol miał odrębny status administracyjny”– zauważył.

Były dyplomata powiedział też, że teraz Ukraina nie ma już żadnych prawdziwych sojuszników.

„Bardzo często dewaluujemy to słowo. Sojusznik to taki, który jest gotów umrzeć razem z Tobą, aby w razie agresji udzielić realnej pomocy wojskowej”– sprecyzował Czały.

Według niego w przypadku konfliktu zbrojnego z Rosją Ukraina będzie musiała liczyć wyłącznie na wsparcie dyplomatyczne i finansowe ze strony swoich zachodnich mocodawców. A więc będzie walczyła o „wolność waszą i naszą”– do ostatniego prawdziwego Ukraińca- czyli zagorzałego banderowca.

Oczywiście nie jest to jedyny błąd jaki można by było wytknąć Kijowowi, bo spośród całego ich szeregu, o znacznym negatywnym zabarwieniu, który będzie rzutował na kolejną historię państwowości ukraińskiej, jest sprawa rozwiązania kwestii ludzi Donbasu, przeciwko którym wysłano czołgi, haubice, samoloty i zdemoralizowane hordy „ukraińskich patriotów”.

Po tym pojawiły się kolejne błędy, polegające na polityce historycznej i gloryfikacji banderyzmu i uznaniu za bohaterów zbrodniarzy, a także polityka dotycząca mniejszości narodowych, w tym przede wszystkim najliczniejszej z nich, bo aż niemalże 50%, a w niektórych regionach- mniejszość ta jest już większością. W ten sposób podzielono trwale kraj na dwie główne części, jednocześnie kopiąc między nimi głęboki rów nie do przebycia.

Oczywiście, wszystkie te działania ze strony Kijowa były jak najbardziej realne i racjonalne, ze względu na interesy prawdziwych właścicieli Ukrainy- garstki oligarchów oraz światowego hegemona.

W ostateczności musi to doprowadzić do dalszej postępującej destrukcji tego tworu państwowego z ostatecznym jego unicestwieniem. Po prostu, państwo zbudowane na tak chwiejnych fundamentach, nie ma prawa istnieć.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, jednostki armii ukraińskiej podłożyły 75 min przeciwczołgowych na polach rolniczych w pobliżu osady Mironowskij.

„Żołnierze 59 brygady na polach uprawnych w pobliżu osady Mironowskij zainstalowali 75 min przeciwpancernych TM-62”- poinformowała, w swym codziennym komunikacie, służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

A na donieckim odcinku frontu, biuro Departamentu Milicji Ludowej DRL przedstawiło wczoraj dane ze śledztwa ukraińskiej prokuratury w sprawie śmierci żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie OPS w Donbasie.

Ukraińska prokuratura oskarża kierowców o śmierć żołnierzy 93 brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych, którzy naruszyli wymogi bezpieczeństwa poruszania się na polach minowych. 

„Mówimy o eksplozjach 4 i 5 lipca, kiedy to zginął kierownik centrum medycznego i zastępca kierownika biura ds. logistyki 93 samodzielnej brygady zmechanizowanej. Do incydentów doszło w pobliżu wsi Granitnoje na południu Donbasu. W obu przypadkach samochody zostały wysadzone przez miny. Dowództwo brygady natychmiast obwiniło Milicję Ludową, twierdząc, że oficerowie zginęli w wyniku ostrzału. Na miejscu zdarzenia pracowały zespoły śledcze ukraińskiej prokuratury i wojskowych organów ścigania, a dziś z naszych źródeł otrzymujemy pierwsze wnioski śledztwa. Tak więc, zdaniem ekspertów, eksplozja samochodu Ural nastąpiła w wyniku zderzenia z przeszkodą wybuchową. Tym samym prokuratura obwinia za zdarzenie kierowcę ciężarówki, który zboczył z ustalonej trasy i wjechał w pole minowe. Żołnierz już złożył zeznania, a po wyleczeniu zostanie oskarżony”– poinformował wiceszef Departamentu Milicji Ludowej DRL Eduard Basurin.

„W drugim przypadku, według jednej z głównych wersji śledztwa, przyczyną incydentu było upojenie alkoholowe żołnierzy, w tym kierowcy samochodu UAZ, którym poruszały się ofiary. Kierowca stracił kontrolę, samochód zjechał na pobocze i został wysadzony w powietrze przez zainstalowaną wcześniej przez ukraińskie wojsko minę przeciwpancerną TM-62. Będziemy nadal monitorować postępy śledztwa, aby przybliżyć prawdę opinii publicznej, obalić fałszywe oświadczenia wojskowo-politycznego kierownictwa Ukrainy, wykorzystując problemy z bezpieczeństwem minowym do oskarżania Milicji Ludowej o ostrzał żołnierzy ukraińskich”– powiedział Basurin, podkreślając, że ML DRL ściśle przestrzega istniejących porozumień, otwierając ogień tylko w odpowiedzi na działania wroga, które zagrażają życiu ludzi i infrastruktury w republice.

Ponadto obserwatorzy SMM OBWE nie były w stanie skontrolować 2 stanowisk wycofanej broni ciężkiej na obszarach obwodu donieckiego kontrolowanych przez USZ.

USZ nadal ingeruje w loty UAV misji OBWE:

– ️ UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE został zakłócony przez sygnał GPS podczas dwóch planowanych lotów nad obszarami w pobliżu osady Wierchnietorieckoje.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USz w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu osiedli:

– ️ 3 bojowe wozy opancerzone (typu BMP) i 3 transportery opancerzone (typu MT-LB) w pobliżu osady Mironowski.

Nadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ przeprowadziły następujące ostrzały:


05:00, z kierunku Niewielskoje w stronę Staromichajłowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (13 min),

06:15 i 10:40, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzerzach Doniecka, przy użyciu systemu przeciwpancernych rakiet kierowanych PTUR ( 2 rakiety) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (5 granatów) i ciężkiej broni maszynowej,

23:20, z kierunku Łomakino w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat), automatycznego granatnika AGS-17 (16 granatów) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej.

Tym sposobem, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 37 pocisków.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w dniu wczorajszym USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano tereny Zołotoje-5 i miejscowość Donieckij oraz wsie Sokolniki i Żełobok.

Ostrzał prowadzono przy użyciu moździerzy 120 mm i 82 mm oraz broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 9 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 8 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ОПИТНЕ ворог обстрілював позиції українських захисників з великокаліберних кулеметів.

Біля НОВОЗВАНІВКИ російські окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Неподалік НЕВЕЛЬСЬКОГО та ПРИЧЕПИЛІВКИ ворог застосовував міномети 120-го калібру.

У напрямку населеного пункту ПІСКИ російські найманці тричі обстрілювали позиції українських захисників із мінометів 120-го калібру, ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Поблизу МАР’ЇНКИ противник вів вогонь зі стрілецької зброї.

У районі КРИМСЬКОГО російські окупанти обстрілювали наші позиції з мінометів 120-го та 82-го калібрів.

Неподалік ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, ворог двічі здійснював обстріли з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення несумісні з життям.

Командування Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого.

Крім того, один український військовий отримав кульове поранення. Стан здоров’я воїна – задовільний.

Станом на 7 годину ранку, 9 липня, зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ противник обстріляв позиції українських захисників з ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Біля НЕВЕЛЬСЬКОГО ворог відкрив вогонь з артилерії калібру 122 мм.

Неподалік НОВОТОШКІВСЬКОГО російські окупанти вели вогонь з мінометів 120-го та 82-го калібрів.

А у напрямку населеного пункту ПІСКИ противник здійснив обстріл з мінометів 120-го калібру.Бойових втрат за поточну добу серед підрозділів Об’єднаних сил немає.

На обстріли збройних формувань Російської Федерації українські захисники відкрили вогонь у відповідь.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ

Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Українські військовослужбовці продовжують контролювати ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Przez najbliższych kilka dni moje relacje z wojny domowej na Ukrainie nie będą się ukazywać z powodu wyjazdu. Przewidywany dzień kontynuacji tego dzieła: czwartek 15 lipca.

Tak więc, życząc słońca oraz pozytywnych wrażeń i przeżyć związanych z finałem ME’2021, zapraszam za niecały tydzień.

Pozdrawiam.

206 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.07.2021r.- 2208 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ad maniaprzepraszania
  Co o tym sądzisz?
  Niezatapialny Awakow sam składa rezygnacje.

  Minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow złożył rezygnację. Trzy źródła poinformowały o tym LB.ua, później zostało to oficjalnie ogłoszone na kanale Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Telegramie.

  https://rus.lb.ua/news/2021/07/13/489277_ministr_vnutrennih_del_arsen_avakov.html

  *****

  Avakov potwierdził swoją rezygnację
  Był jedynym ministrem, który przyszedł po zmianie władzy na Ukrainie w 2014 roku i nie stracił stanowiska.

  https://rus.lb.ua/news/2021/07/13/489278_avakov_podtverdil_zayavlenie.html

  Polubione przez 5 ludzi

   • Arsen Awakow, jeden z najbardziej wpływowych ludzi na Ukrainie, podał się do dymisji.

    Ważny fakt – stało się to niedługo po tym, jak Awakow zamieścił zdjęcie z nowym szefem ambasady USA na Ukrainie, Georgem Kentem. I zrobił to pierwszy spośród wszystkich ukraińskich urzędników.

    W związku z tym w kręgach politycznych istnieją dwie wzajemnie wykluczające się wersje rezygnacji.

    Według jednego z nich spotkanie Awakowa z Kentem bardzo rozzłościło Zełenskiego, który wyczuwał w niej groźbę odrębnej gry z Amerykanami wpływowego ministra, który od dawna prowadzi własną linię, odrębną od prezydenta, w fundamentalnych kwestiach, takich jak RBNiO. sankcje.

    Według drugiej wersji Awakowa do dymisji poprosił sam Kent, który (podobnie jak liczni „aktywiści” wokół ambasady) uważa szefa MSW za „hamulec reform” i jednego z głównych lobbystów zachowanie wpływów oligarchów na Ukrainie. Dlatego obiecując spokojną starość, Kent doradził Awakowowi, aby rezygnację napisał „samodzielnie.

    ,,Nie jest tajemnicą, że wraz z odejściem Awakowa Zełenski nie będzie w stanie zmierzyć się ze swoimi przeciwnikami, którzy każdego dnia rosną jak śnieżka, co oznacza przedterminowe wybory.
    I znowu w swojej znaczącej roli, tylko w nowej roli, zobaczymy Avakova.

    Do następnego razu Arsen Borisovich i żegnaj Zelensky ” – pisze na swoim kanale Telegram znany deputowany partii Wiktora Medwedczuka „Platforma opozycji – o życie” Ilya Kiva..

    https://rusvesna.su/news/1626196001

    Polubione przez 4 ludzi

  • Awakow niczym Anioł z Alternatywy 4 – wyznaje zasadę „nieważne, co kto mówi, ważne pod kogo jest podwieszony”.

   .https://www.youtube.com/watch?v=DbUNkVFwOyQ

   No właśnie, pod kogo Awakow jest ,,podwieszony”?
   Składa rezygnacje po powrocie Zeleńskiego z Berlina a tuż przed wyjazdem Adolfiny – wróć – Kancleriny do Waszyngtonu.

   A jeszcze kilka tygodni temu był niezatapialny.
   Vereshchuk zasugerował, że „to prezydent zaproponował Awakowowi napisanie takiego oświadczenia”.

   Nie wykluczyła również, że możliwe są inne kwestie personalne.

   Według źródeł LB można odwołać trzech kolejnych ministrów, wśród nich szefowie MON i Ministerstwa Sprawiedliwości.

   Czyżby Biden po Genewie podrzucił Niemcom Ukrainę to ,,kukułcze jajo” na utrzymanie i Kanclerina zaczęła robić na niej porządki?
   To by znaczyło, że Awakow pod Waszyngton był ,,podwieszony”.

   Znamienne jest to , że Zeleński domagał się od Niemiec tranzytu gazu na 15 lat i gwarancji zachodnich banków a Merkel dawała mu gwarancje tylko do 2024 zgodnie z umową jaką podpisał Gazprom z Ukrainą.
   Zeleński domagał się od Niemiec włączenia kwestii NS 2 i 15 letniego kontraktu tranzytu gazu do ,,Normadzkiej Czwórki” i usłyszał od Merkel stanowczą odmowę.

   Jeśli to Niemcy teraz żywić swą krwią muszą tą pijawkę ukraińską, to ciekawe będą się dziwy działy na tej Ukropadlinie.

   *****

   Niezastąpiony Awakow.
   Szef MSW najpotężniejszym politykiem na Ukrainie
   Artykuł z dnia 02.04.2020
   https://carnegie.ru/commentary/80954

   Gordon: Avakov nie zamierza zrezygnować
   wywiad 03.03.2021
   https://gordonua.com/publications/avakov-kogda-ya-byl-nardepom-ko-mne-yacenyuk-podhodit-i-govorit-nado-na-desyat-dney-poydesh-glavoy-mvd-sem-let-sizhu-1541895.html

   Polubione przez 5 ludzi

   • Może ktoś ma jakiś „kompromat” na niego i USAmany przeprowadziły „operacje uprzedzającą” zanim „wypłynie” on „na powierzchnię”? W ukraińskim i rosyjskim internecie widziałem także opinie że szykują go do ‚wielkiej polityki”, być może nawet na przyszłego prezydenta Ukrainy…

    Polubione przez 5 ludzi

 2. Chińczycy rozbijają amerykańskie fantazje o zamachu stanu na Kubie.

  Jak informują nas dzięcioły z agencji informacyjnych, na Kubie „rozpoczęły się masowe, ludowe demonstracje antyrządowe”.

  No i jak „masy”… Kilka tysięcy, więc tak sobie… wliczając w to gapiów i przechodniów na ulicach w dodatku.
  Budżet Departamentu Stanu jest teraz na wyczerpaniu, nie można robić wielkiego zamieszania.

  To jasne, że protesty na Kubie są spontaniczne i popularne! A fakt, że ze strony o tym na Wikipedii w języku hiszpańskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim (blady) pojawił się synchronicznie i prawie przed samymi protestami – to oczywiście przypadek. Zbieg okoliczności.

  Ogólnie rzecz biorąc, „nie ma czasu na wyjaśnienia, Ameryka po prostu pilnie potrzebuje udanego zamachu stanu”. Po porażkach w Wenezueli i Białorusi – przynajmniej gdzieś. Udowodnić, że „Ameryka jest silna, a dziadek Bidon nie jest bezsilny, ale może zrobić coś innego”. Ponieważ „sojusznicy” (ze względu na brak rezerw złota) zaczynają się rozpraszać.

  Ale muszę przerwać kolejne fantazje – chińscy towarzysze piszą, że wysłali już na Kubę kilkanaście samolotów z pomocą humanitarną . I myślę, że nasi pomogą też specjaliści (powtarzając sprawę Wenezueli, jak to jest teraz modne mówić).

  Więc dziura w pączku do amerykańskiego Pendejo, a nie do Kuby.

  Czy mówię to jasno?

  Aleksander Rogers
  https://cont.ws/@alexandr-rogers/2038179

  Aleksander Rogers jak zwykle w swej najlepszej formie.
  Polecam przeczytać cały artykuł
  Tu link na jego blog:
  A w nim szczególnie polecam artukuł:

  Ukraina jest w kręgu „przyjaciół”, z którymi nie potrzebujesz wrogów

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wymienił listę państw, z którymi przyjaźń Ukrainy byłaby korzystna.

  Lista obejmuje USA, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Kanadę, Turcję, Chiny, Łotwę, Litwę, Estonię, Azerbejdżan, Gruzję i Rumunię.

  Ogólnie rzecz biorąc, większość „przyjaciół” Zełenskiego postrzega Ukrainę jako gęś do grillowania. Ostrzą noże i oblizują usta.

  Mój komentarz:
  Patrząc listę nie wiem czy mam czy mam rozpaczać czy się cieszyć.
  Na liście krajów z którymi Ukraina chce się przyjaźnić
  NIE MA POLSKI !!!!

  Jak mam to rozumięć?

  Do Uni wchodzą przez Słowację …
  Przyjaźnić chcą się ze wszystkimi, tylko nie z nami…

  A my tak o tą gęś dbamy, tak ją tuczymy,
  bezinteresownie, sami w dziób karmę jej wpychamy,
  bo na Zachodzie przysmakiem są gęsie wątróbki.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W ukromediach pojawiły sie informacje na temat prawdopodobnego następcy szefa MSW Ukrainy Awakowa, czyli Denisa Monstyrskiego. Obecnie jest on parlamentarzystą z proprezydenckiej frakcji ‚Sługa Narodu”, ale w przeszłości m.in pracował dla kancelarii prawnej reprezentujacej interesy „Studia Kwartał 95” którego współwłaścicielem jest Zełenski, był także „doradcą’ obecnego wiceszefa MSW Ukrainy Antona Heraszczenki;
  https://strana.ua/news/343488-denis-monastyrskij-biohrafija-dose-deklaratsija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Gruzji, czyli zamiast kolejnych ofert „partnerstwa” z NATO i UE, Ambasada USA w Tbilisi wygraża wprowadzeniem sankcji przeciwko temu państwu za ostanie wystąpinie przeciwko tzw. LGBTQ (i tak dalej) oraz „śmierci dziennikarza” który zmarł po zwolnieniu ze szpitala gdzie trafił po pobiciu w trakcie zajść antyLGBTQ (i tak dalej). Rzecznik Departamentu Stanu USA wygrażał m.in że USA mają „zestaw narzędzi, aby postawić przed wymiarem sprawiedliwości tych, którzy są zaangażowani w łamanie praw człowieka i przemoc na świecie”;
  https://strana.ua/news/343530-ssha-mohut-vvesti-sanktsii-protiv-hruzii-za-bunt-protiv-lhbt.html
  Ps. Teraz to już chyba naprawdę strach napisać czy powiedzieć coś przeciwko „LGBTQ (i tak dalej)”, ponieważ można stać się „ofiarą zestawu narzędzi” z USA…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z RPA gdzie dotarła „infekcja BLM” z typowymi dla niej „objawami”, czyli grabieniem wszystkiego co sie da i mordowaniem nawzajem. Bezpośrednim powodem wybuchu „infekcji” bała decyzja sądu o aresztowaniu byłego prezydenta RPA Jacoba Zumy. Media informują o 72 ofiarach śmiertelnych zamieszek, a władze by opanować sytuacje wysłały na ulice miast wojsko;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6906661.html
  https://strana.ua/news/343557-vo-vremja-besporjadkov-v-juar-pohiblo-72-cheloveka.html
  https://www.bbc.com/news/world-africa-57822460

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejny „njus” z „juesej”. W amerykańskim Toledo zawalił się mural poświęcony pamięci George’a Floyd’a…
  >https://twitter.com/njKaitlinDurbin/status/1415081845469888513
  Widoczek z Panorama City pod Los Angeles…
  https://breaking911.com/caught-on-cam-shocking-video-shows-moment-pick-up-truck-driver-kills-man-who-was-emerging-from-manhole-on-los-angeles-street/
  Plus kalifornijski raper znany jako „Indian Red Boy” został śmiertelnie postrzelony podczas realcji na żywo na instagramie;
  https://breaking911.com/warning-extremely-graphic-california-rapper-indian-red-boy-murdered-on-instagram-live/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ktoś musi zbierać warzywa i owoce?
  Ambasadorowie UE zdecydowali w środę, że Ukraina zostanie dodana do listy krajów trzecich, wobec których kraje UE powinny znosić wprowadzone w związku z pandemią ograniczenia dotyczące podróżowania do Unii – poinformowało PAP w środę źródło unijne.
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8209254,ukraina-znoszenie-ograniczen-ue-organizacje-miedzynarodowe-koronawirus-podroze.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Podczas spotkania w Berlinie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim kanclerz Niemiec wyraziła wątpliwości, że jej czwartkowa wizyta w Białym Domu doprowadzi do porozumienia z USA w dzielącej oba kraje kwestii gazociągu Nord Stream 2. Niedługo po Merkel z Bidenem ma spotkać się także Zełenski.
  https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/niemcy-merkel-usa-rosja-nord-stream-biden-ukraina-zelenski/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Odnośnie spotkania Putina i Łukaszenki. Cytat „Prezydenci Białorusi i Rosji Aleksander Łukaszenko i Władimir Putin polecili swoim rządom opracowanie wspólnego planu przeciwdziałania zachodnim sankcjom”. Rzeczniczka Łukaszenki poinformowała także że FR zniesie ograniczenia na wwóz towarów z Białorusi oraz że „Mińsk i Moskwa zakończyły prace nad programami harmonizacji ustawodawstwa podatkowego i w sferze celnej”;
  https://strana.ua/news/343666-vladimir-putin-i-aleksandr-lukashenko-reshili-vmeste-borotsja-s-sanktsijami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z naszego kraju
  Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało konferencję z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, która odbędzie się 14 lipca 2021 roku. Jej tematem będzie ujawnienie szczegółów dot. pozyskania przez Polskę czołgów podstawowych Abrams.
  https://www.defence24.pl/mon-najnowsze-abramsy-dla-polski
  Komentarz: Debilizm i indolencja. Tak można podsumować tę decyzję. Każdy inny czołg, czy to rosyjska „Armata”, koreański K2, niemiecki Leopard -2 byłby lepszy! Po pierwsze za owe Abramsy zapłacimy krocie, po drugie NIE MAMY do nich amunicji, ba w Europie nie ma jak sprowadzić amunicji do tego czołgu. Logistyka? Mamy rosyjskie (T-72, PT „Twardy”) i niemieckie (Leopard 2) wozy teraz mamy kupować trzeci rodzaj czołgu?
  Ten czołg jest święty na pustyni, ale w warunkach Europy Środkowej się nie nadaje na pole bitwy, jest po prostu za ciężki. A propos wagi-jak zamierzają transportować owe cudeńka? większość mostów w Polsce nie jest przystosowana do ich wagi, a na bezdrożach czołgi się zakopią !
  I jeszcze raz koszt-już mnie ściska w żołądku jak pomyślę ile bez przetargu zażyczą sobie sojusznicy. Maszyna sama w sobie jest bardzo dobra-kosztowna jednak jeśli chodzi o serwis i cenę jednostkową.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. I powrót na Ukraine, gdzie na współprace ze śledczymi poszedł pułkownik SBU Jurij Rasiuk zatrzymany w związku z podejrzeniem ze szykowała zamach na generała SBU Naumowa. Jego wspólnikiem w przygotowywaniu zamachu miał być były wiceszef SBU Dmytro Neskromnyj któremu udało się zbiec na terytorium UE gdzie ukrywa się do teraz. Według ukromediów Rasiuk najprawdopodobniej będzie chciał ‚sprzedać” właśnie Neskromnego w zamian za złagodzenie czy też nawet darowanie ewentualnej kary;
  https://strana.ua/news/343603-delo-o-pokushenii-na-naumova-rasjuk-zakljuchil-sohlashenie-so-sledstviem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, artykuł o tym jak ruszyła sprzedaż ziemi na Ukrainie po tym jak na to zezwolono takze obcokrajowcom. Cytat „Na Ukrainie zrealizowano już 665 transakcji sprzedaży gruntów. Cena za hektar – od 2700 hrywien…Według statystyk resortu większość transakcji kupna / sprzedaży gruntów została zawarta w obwodzie połtawskim (powierzchnia – 154 ha). Drugie miejsce zajmuje obwód charkowski (119,2 ha), trzecie – obwód dniepropietrowski (72,7 ha). W Kijowie zawarto transakcję kupna/sprzedaży gruntu o powierzchni 1 hektara”;
  https://strana.ua/news/343635-rynok-zemli-v-ukraine-za-dve-nedeli-zakljuchili-665-sdelok.html

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Ot z naszego kraju
  W niedzielę, w 78. rocznicę kulminacyjnego momentu Rzezi Wołyńskiej odbyła się w Elblągu manifestacja zorganizowana przez Młodzież Wszechpolską i Ruch Narodowy pod hasłem: „Nie dla współpracy Elbląga z Tarnopolem! Tak dla ronda Ofiar Wołynia!”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/elblag-protest-przeciw-wspolpracy-z-tarnopolem-uczestnicy-domagali-sie-ronda-ofiar-wolynia-foto/
  Z udostępnionych dokumentów wynika, że władze Elbląga podejmując decyzje o niezawieszeniu umowy partnerskiej z gloryfikującymi banderowców władzami Tarnopola i o tym, by nie zmieniać nazwy Ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia, najwyraźniej opierały się na opinii Związku Ukraińców w Polsce, jedynej negatywnej w tej sprawie, pomimo innych, pozytywnych opinii. Z kolei MSZ zajęło w tych sprawach bardzo zachowawcze stanowisko.
  https://kresy.pl/wydarzenia/elblag-negatywna-opinia-zwiazku-ukraincow-decydujaca-ws-zmiany-nazwy-ronda-tarnopol-kunktatorska-postawa-msz/

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Kolejne wtargniecie „grupy wysportowanych młodych ludzi” na salę posiedzeń jednego z ukraińskich samorządów. Tym razem doszło do tego w Zaporożu, gdzie na salę posiedzeń rady miejskiej wtargnęła grupa młodych ludzi, prawdopodobnie „ukropatriotów” sadząc po tatuażach, i zablokowała jej obrady. Na razie nie poinformowano o tym czego domagają się „nieproszeni goscie”;
  https://strana.ua/news/343683-v-zaporozhe-parni-v-sportivnoj-odezhde-zablokirovali-sessiju-horsoveta.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. Ukraińska codzienność. Cytat „W centrum Dniepra na Jawornickiego dziewczyna wpadła po szyję do dziury z wodą”…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1415336952530980870
  Cytat „Takie okładki na dokumenty można kupić w Kijowie”…
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1415267209933373443
  Pod jednym z mostów w Odessie policjanci znaleźli „składzik z bronią’, a w nim m.in granaty bojowe i granatniki;
  >https://twitter.com/SergUA63/status/1415264276269387780

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Cytat „Szczepionka Pfizer została dostarczona do Charkowa z rażącym naruszeniem warunków przechowywania…Na nagraniu widać pojemnik ze szczepionkami, które dotarły do ​​Charkowa. Materiał filmowy pokazuje, że szczepionka Pfizer została dostarczona bez specjalnego pojemnika, elementu schładzającego. A wewnętrzny tracker zarejestrował dodatnią temperaturę przez długi czas. Jednocześnie producent nalega na specjalny reżim temperaturowy – od minus 60 do minus 80 stopni Celsjusza”;
  https://strana.ua/news/343733-video-kak-v-kharkov-dostavili-vaktsinu-pfizer-s-narusheniem-uslovij-khranenija.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.