Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2021r.- 2216 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 483.

Prezydent USA Joe Biden zaserwował wyszukane i jednocześnie bardzo smaczne menu pod koniec wizyty niemieckiej kanclerz w Waszyngtonie.

Na przystawkę Angela Merkel i jej mąż Joachim Sauer poczęstowani zostali  na wieczornym barbecue grillowanymi brzoskwiniami, sałatą ze świeżą mozzarellą i białą polewą balsamiczną. Następnie podano chrupiącego okonia morskiego z pieprzowym tagliatelle i kompotem dyniowo-pomidorowym. Na deser– ciasto cytrynowe z polewą jagodową i lodami waniliowymi- mniam mniam.


Tak było na końcu, wcześniej zaś prawiono sobie różne komplementy, było też podkreślenie wspólnych wartości, ale bez kompromisu w sprawie Nord Stream 2. Podsumowując wizyta kanclerz Merkel u prezydenta Bidena okazała się raczej bezowocna. No może poza grillowanymi brzoskwiniami zaserwowanymi na koniec. Zamiast tego było wiele ciepłych słów i gorących dań.

Prezydent USA z wielkim uznaniem mówił o politycznym dziele kanclerz Angeli Merkel.  „Ma to charakter historyczny”– powiedział Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z Angelą Merkel. Wyjaśnił, że jest ona pierwszą kobietą kanclerz w Niemczech i pierwszą z byłej NRD. Merkel ma „przełomowe zasługi” dla Niemiec i świata.

Kanclerz zawsze stawała w obronie tego co słuszne i co dotyczy problemów ludzkości. „Wiem, że partnerstwo między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi będzie jeszcze silniejsze na fundamencie, który pomogła pani zbudować”– komplementował Joe Biden Angelę Merkel, dodając kąśliwie, że „osobiście muszę powiedzieć, że będę za panią tęsknić podczas spotkań na szczycie, naprawdę będę.”

Co istotne, i bardzo znamienne, to kanclerz Merkel była pierwszą szefową rządu z Europy, która została przyjęta przez Joe Bidena w Białym Domu od czasu objęcia przez niego urzędu 20 stycznia. Jej wizyta miała zaznaczyć nowy początek w stosunkach niemiecko-amerykańskich po kryzysie w epoce poprzednika Bidena, Donalda Trumpa.

Na konferencji prasowej kanclerz zapowiedziała partnerstwo energetyczno-klimatyczne między Niemcami a USA. „To ważny znak”– stwierdziła Angela Merkel.

Chodzi tu o ekspansję przyszłościowych technologii, takich jak wodór czy odnawialne źródła energii. „Tutaj konkurujemy z innymi na świecie i chcemy z sukcesem tę konkurencję przetrwać.”– dodała niemiecka kanclerz. Zaprzeczeniem jej tezy jest to, że Niemcy nadal otwierają nowe kopalnie węgla kamiennego.

Kanclerz wyraziła radość z powrotu Stanów Zjednoczonych do ​​paryskiego porozumienia klimatycznego. Pod rządami poprzednika Bidena, Donalda Trumpa, USA wycofały się z umowy. Biden uchylił tę decyzję w pierwszym dniu urzędowania.

Odnosząc się do kwestii gazociągu Nord Stream 2, który wywołał ogromne kontrowersje między Niemcami a USA, Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​Rosja w żadnym razie nie może wykorzystywać swoich dostaw energii jako „broni” lub środka nacisku wobec krajów, takich jak Ukraina.

Merkel zaś określiła prawie ukończony gazociąg bałtycki jako projekt dodatkowy, a nie alternatywę dla transportu gazu przez Ukrainę. „Nasze zrozumienie było, jest i będzie takie, że Ukraina pozostaje krajem tranzytowym dla gazu ziemnego”– powiedziała kanclerz Merkel.


 

Stany Zjednoczone i Niemcy są w ostrym konflikcie interesów w sprawie Nord Stream 2, ale jak powiedział prezydent USA Joe Biden: „dobrzy przyjaciele mogą się ze sobą nie zgadzać”.   Dodał, że wraz z Merkel zwrócił się do rządów obu krajów „o przestudiowanie praktycznych środków, które moglibyśmy wspólnie podjąć i czy bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo Ukrainy zostaną wzmocnione, czy osłabione w oparciu o działania rosyjskie”.  

Prezydent USA wyjaśnił, że w momencie jego inauguracji dodatkowe sankcje wobec Nord Stream 2 „nie miały sensu”, bo gazociąg jest już prawie ukończony, ale sensowne było przedyskutowanie z Merkel, jak zapobiec wykorzystywaniu gazociągu jako narzędzia „szantażu” przez Rosję. Moskwa zaprzecza takim zarzutom.  

Z kolei Merkel zauważyła również, że istnieją spory w sprawie Nord Stream 2.   „Mamy różne oceny tego, co przynosi ten projekt”– powiedziała.   Kanclerz zaznaczyła jednocześnie, że Nord Stream 2 to dodatkowy projekt, który nie pozbawia Ukrainy tranzytu rosyjskiego gazu. Chociaż dziwne jest to, że USA i Niemcy tak bardzo troszczą o się o to, aby rosyjski gaz płynął do Ukrainy, jeśli ona sama go nie chce……wybierając „gaz wolności”.

Dlatego też dziwi ta troska Merkel, która stwierdziła, że „chcę jasno powiedzieć: w naszym rozumieniu było i jest i pozostaje to, że Ukraina pozostaje krajem tranzytowym dla gazu ziemnego, że Ukraina, jak każdy inny kraj, ma prawo do suwerenności terytorialnej, dlatego uczestniczymy w procesie mińskim i że będziemy działać aktywnie, jeśli Rosja nie weźmie pod uwagę tego prawa Ukrainy do bycia krajem tranzytowym”.   Jednocześnie Merkel wyraziła nadzieję na przedłużenie umowy tranzytowej między Moskwą a Kijowem po 2024 roku, a także zapowiedziała, że ​​Unia Europejska zareaguje, jeśli Rosja naruszy swoje zobowiązania dotyczące dostaw przez Ukrainę.  

Projekt Nord Stream 2 zakłada ułożenie dwóch gazociągów o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie z rosyjskiego wybrzeża przez Bałtyk do Niemiec. Budowa jest na ukończeniu: pierwsza linia została już ułożona, druga może zostać ukończona do końca sierpnia. Aktywnie sprzeciwiają się gazociągowi USA, które promują swój skroplony gaz ziemny w UE, Polska, Litwa i Łotwa, a także Ukraina, obawiając się utraty wpływów z tranzytu rosyjskich surowców. Moskwa wielokrotnie wzywała do zaprzestania upolitycznienia sytuacji, przypominając, że Nord Stream 2 jest korzystny zarówno dla Rosji, jak i Unii Europejskiej. Obecnie obowiązuje kontrakt, który rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz podpisały pod koniec 2019 roku. Strona rosyjska gwarantuje przepompowanie 65 mld m3 gazu w pierwszym roku i 40 mld w kolejnych czterech. Według sekretarza prasowego prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa umowa ta będzie obowiązywać przez cały okres jej obowiązywania, a nawet po jej zakończeniu Moskwa nie zamierza rezygnować z tranzytu ukraińskiego.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne użyły walki elektronicznej ( EW ), aby zakłócić działanie bezzałogowego statku powietrznego ( UAV ) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE  w pobliżu wsi Katerinówka.

„Aby zapobiec rejestracji naruszeń przez 24 brygadę Ukraińskich Sił Zbrojnych, nieprzyjaciel wykorzystał stację walki elektronicznej Bukowel-AD’ z grupy mobilnej 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej w celu elektronicznego stłumienia kanału kontrolnego i nawigacji UAV SMM OBWE w pobliżu osady Katerinowka”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.


Poza tym, USZ rozmieściły wojskowy pojazd inżynieryjny w pobliżu osiedla miejskiego Nowotoszkowskoje.

„Na obszarze odpowiedzialności 57 brygady (USZ) zarejestrowano rozmieszczenie bojowego wozu inżynieryjnego IMR-2 w pobliżu osady Nowotoszkowskoje”– czytamy w komunikacie służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Departament Obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu dodatkowych środków w celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.


Straty kijowskich sił bezpieczeństwa w wyniku ostrzału powrotnego ML ŁRL wyniosły trzech żołnierzy.

DML ŁRL przypomniało, że w ciągu ostatniego dnia Ukraińskie Siły Zbrojne ostrzelały tereny wsi Żełobok i Kalinowo-Borszczewatoje, wzt. personel wojskowy Milicji Ludowej w celu ochrony ludności republiki otworzył ogień w stronę pozycji USZ z użyciem broni nie zabronionej przez porozumienia mińskie.

„Według dowództwa Połączonych Sił „( tzw. operacja połączonych sił ) straty wroga wyniosły dwóch rannych, jeden- uraz bojowy” – napisano w komunikacie DML ŁRL.

Natomiast według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu , USZ nadal wrogo ingerują w loty UAV Misji. 

Lecąc nad obszarem w pobliżu miejscowości Lebiedinskoje UAV krótkiego i średniego zasięgu należace do SMM OBWEC zostały dotknięte zakłóceniami sygnału GPS.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 transportery opancerzone (MT-LB) w pobliżu strefie mieszkalnej osady Nowoługańskoje.

❗️⚡️ SMM OBWE potwierdził również fakty zniszczeń budynków mieszkalnych i infrastruktury cywilnej w wyniku ostatnich ostrzałów.

Ponadto, w ciągu ostatniej doby (pomiędzy godzinami 03:00 a 03:00), USZ na donieckim odcinku frontu 4 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 52 pociski.


Ostrzały prowadzono: o godzinie 05:40, z kierunku wsi Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min),

21:35, z kierunku Nowoługańskoje w stronę wsi Bajrak- w rejonie Gorłówki na łuku światłodarskim, przy użyciu broni maszynowej,

22:00 i 00:00, z kierunku Szirokino w stronę Bezimiennoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów) oraz ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat).

Poza tym, w ciągu minionej doby USZ na ługańskim odcinku frontu 2 razy naruszyły warunki zawieszenia broni.

Ostrzelano tereny wsi Żełobok i wsi Mołodeżnoje, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 i ciężkiego karabinu maszynowego.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 17 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 16 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 1 раз порушили режим припинення вогню.

Зокрема, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

Станом на 7 годину ранку, 17 липня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу ЧЕРМАЛИКА противник обстріляв наші позиції зі стрілецької зброї.

В районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, окупанти вели вогонь з мінометів 120-го та 82-го калібрів.Біля ШИРОКИНОГО російські найманці відкрили вогонь з мінометів 82-го калібру.

Неподалік ПАВЛОПОЛЯ ворог обстріляв українські позиції з мінометів 82-го калібру.

А в напрямку населеного пункту СТАРОГНАТІВКА збройні формування Російської-Федерації застосували артилерію калібру 122-мм.

В результаті ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав кульове поранення. Захиснику оперативно надали першу медичну допомогу та евакуювали до лікувального закладу. Стан здоров’я пораненого – середньої тяжкості.

На обстріли противника підрозділами Об’єднаних сил була надана адекватна відповідь.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.07.2021r.- 2216 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początku lipca ukraińskie „szczyre patrioty” wystawili w Słowiańsku upiorne i bluźniercze widowisko, które zbiegło się w czasie z rocznicą „wyzwoleniem miasta”. Szczątki przypuszczalnie poległych członków milicji Donbasu które zostały przebrane w mundury Sił Zbrojnych Ukrainy i wystawione na widok publiczny. Cała ta akcja została rozegrana z okazji rocznicy „wyzwolenia” miasta.
  https://novorosinform.org/870086

  https://novorosinform.org/868715

  Chore ukropskie skurwysyny. Wybić co do jednego…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem „Uncle Joe” Biden olewa „Naczelnego Klauna Ukrainy”. Cytat „Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedzi Stany Zjednoczone w sierpniu, a nie w lipcu, jak wcześniej informował Kijów po rozmowie telefonicznej między przywódcami USA i Ukrainy…Teraz, jak pisze gazeta, Waszyngton proponuje Kijowowi wizytę pod koniec sierpnia, ale przed Dniem Niepodległości Ukrainy), co wywołuje skrajne niezadowolenie ze strony ukraińskiej”;
  https://strana.ua/news/344204-vladimir-zelenskij-poletit-v-vashinhton-v-avhuste.html
  Ps. „Mister” pokazuje swojemu „ukroniggerowi” gdzie jego miejsce 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Odnośnie „wstępniaka”, cytat „Rzecznik Zełenskiego Nikiforow skrytykował Niemcy i Stany Zjednoczone za Nord Stream 2…Po negocjacjach prezydenta USA Joe Bidena z kanclerz Niemiec Angelą Merkel sekretarz prasowy ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego Siergiej Nikiforow skarżył się na brak konkretów ze strony Waszyngtonu i Berlina w sprawie suwerenności Ukrainy i tranzytu gazu przez jej terytorium”;
  https://ria.ru/20210717/nikiforov-1741629228.html
  Kijów tymczasem kontynuuje swoją „zabawę” z Pekinem, w celu zaszantażowania Waszyngtonu. Doradca ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. Donbasu i niezależny doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Arestowicz straszy „zachodnich partnerów” że jak w dalszym ciagu będą „wymuszać” coś na Ukrainie to ‚zwróci się w stronę Chin”;
  https://ria.ru/20210717/arestovich-1741633526.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dzień na blogu zaczął się upiornym widowiskiem, a potem zapewne napięcie rosnąć będzie nieprzerwanie jak w filmach Hitchcocka, już się o to zapewne postara Maniaprzepraszania.

  Zatem pozwolę sobie muzyką poważną wyciszyć negatywne emocje
  Można czytać blog w tle słuchając relaksującej muzyki.

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Przejrzałem wasz blog oraz brzuszka.Chcecie skłócić Białorusinów, Ukraińców i Rosjan, czyli jeden naród Ruski naród ze sobą oraz z Polszą.Nigdy wam się to nie uda. PRZESTAŃCIE KŁAMAĆ PSZEKI !!!!!!!!!

  Polubienie

 6. Z życia kijowskiej ‚wierchuszki”, była już rzeczniczka Zełenskiego Julia Mendel, po tym jak wydała książkę o swojej pracy w „wielkiej polityce” czyli dwóch lat opowiadania głupot przy boku ‚Naczelnego Klauna Ukrainy”…
  https://strana.ua/news/342457-julija-mendel-kniha-ob-ukrainskom-russkom-jazyke-nadpisi-pro-hitlera-tekst-i-analiz.html
  …teraz rozpoczyna karierę medialną, zostając prowadząca programu ‚Wielka deoligarchizacja” na kanale „Ukraina 24” należącym do największego ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa…
  https://strana.ua/news/344243-julija-mendel-budet-vesti-videokolonku-v-shou-na-ukraina-24-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejne OT w sprawie Haiti. Według kolumbijskiego generała policji Jorge Vargasa zleceniodawcą zabójstwa Prezydenta Haiti miał być były haitański urzednik zajmujący się zwalczaniem korupcji Joseph Felix Badio. Vargas nie ujawnił jednak żadnych dowodów na potwierdzenie swoich rewelacji, a sam Badio ‚zniknał”;
  https://strana.ua/news/344230-kolumbija-podozrevajut-byvsheho-chinovnika-v-zakaze-prezidenta-haiti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Tymczasem Zełenski który miał zakończyć „epoche biednosti” w której pogrążyła się Ukraina za Poroszenki, rozpoczął nową. Były ambasador Ukrainy w USA Ołeh Szamszur ogłosił bowiem że Ukraincy powinni się szykować na „najgorszy scenariusz” w związku z uruchomieniem gazociągu „NS2”. Według ukraińskiego dyplomaty wskazuje na to wynik rozmów Merkel z Biden’em które oprócz „pustych frazesów” względem Ukrainy faktycznie niczym pozytywnym się dla niej nie zakończyły;
  https://ria.ru/20210717/stsenariy-1741669698.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Skąd pochodzą elity państw i dlaczego ich nie ma i nie będzie na Ukrainie

  Aleksander Rogers
  Był online dzisiaj o 09:53

  Wybrane fragmenty

  Dlaczego nie jest możliwe wychowanie etatystycznych elit na Ukrainie? Dlaczego każde kolejne pokolenie ukraińskich polityków i menedżerów jest gorsze od poprzedniego? Dlaczego nikt tam nie myśli w kategoriach państwa i nie walczy o rzeczywistą suwerenność?

  Profesor Matveychev udzielił na to odpowiedzi z humanistyczno-filozoficznego punktu widzenia.

  Postaramy się rozpatrywać tę kwestię systematycznie, w zestawieniu czynników.

  Punkt pierwszy. Kształtowanie się mentalność i wartości wspólnot ludzkich
  (…)

  Punkt drugi .Wzorce zachowań, wzorce do naśladowania.
  (…)

  Punkt trzeci. Ściśle spokrewniony z poprzednimi. Tradycje państwowości.
  (…)

  Czwarty. Związany również z poprzednimi. Instytucje formowania i uboju elit.

  Cóż, punkt piąty.
  Moskwa, jak poprzednio, nadal ściąga z prowincji wszystkich inteligentnych i utalentowanych specjalistów (choć formalnie i tych pierwszych), a w zamian, jak za Iwana Groźnego, zrzuca na Ukrainę wszelkiego rodzaju niepłynne aktywa – Klimkinów, Babchenok, Ponomarevs, Kiselyovs i Ganapolsky.

  W sumie na Ukrainie widzimy brak tradycji państwowości i instytucji kształtujących elity, małomiasteczkowe myślenie (rolnictwo, brak myślenia strategicznego), jak mówili klasycy, „niską jakość materiału ludzkiego” i dodatkową negatywną selekcję , w wyniku czego na Ukrainie pozostają tylko najbardziej skąpi i pozbawieni moralnych zasad.

  W rezultacie klaun-prezydent i weterynarz-szef NSDC jest tylko kolejną iteracją na ścieżce degradacji. Kolejny będzie jeszcze gorszy. Jeśli oczywiście będzie.

  https://cont.ws/@alexandr-rogers/2040590

  Polubione przez 3 ludzi

  • Nie da się zbudować państwa na fałszywym etosie, który tak naprawdę jest tylko mydleniem oczy ogłupiałego ciemnego luda, przez skorumpowane do cna pseudo elity władzy i pieniądza.

   Nie ma państwa bez historii, bez osiągnięć, bez stabilnej warstwy elit, bez pozytywnego- budującego etosu państwowotwórczego.

   Obecna Ukraina jest efektem polityki carów, a następnie wypadkową gier czynników międzynarodowych, zlepioną z przypadkowych terenów powierzchnią udającą państwo.

   Ukraina jest państwem sztucznym, udawanym. Taki nienaturalny twór pseudo-państwowy nie ma prawa istnieć.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Yahoo News Japan (Japonia):

  21 lipca Rosjanie uruchamiają najnowszy wielofunkcyjny moduł kosmiczny „Science”

  Japońskie media entuzjastycznie donoszą o uruchomieniu nowego rosyjskiego wielofunkcyjnego modułu laboratoryjnego „Science” 21 lipca. Zdaniem ekspertów to przełom w dziedzinie wysokich technologii i nowe słowo w kosmosie. Publikowane są zdjęcia z Bajkonuru i ISS, a także kolorowe logo „Science”.

  pierwsza publikacja:
  https://inosmi.ru/science/20210131/249031303.html
  kolejna
  https://sorae.info/space/20210716-iss-nauka.html
  https://inosmi.ru/science/20210717/250137693.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Kolejne objawienie… Kiedy Japończycy liczyli jeny na kalkulatorach to w Rosji obowiązywały jeszcze liczydła ; i tak pozostanie jeszcze wiele lat …

   Polubienie

   • Przecież to Rosjanie jako pierwsi wystrzelili na orbitę człowieka. Po prawdzie przed Jurijem Gagarinem pewnie było kilku innych śmiałków, jednak im się nie udało powrócić 🙂 Cóż były to jednak czasy ZSRR.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Jurij_Gagarin
    Japonia w wielu dziedzinach (miniaturyzacja np) wiedzie prym na świecie, jednak dużym błędem byłoby lekceważenie dokonań rosyjskich naukowców. Ich dokonania naukowe często przyćmiewają dokonania kolegów z „demokratycznych krain”. Najśmieszniejsze jest to, ze to Rosja obok Stanów Zjednoczonych jako jedyne państwo miała stację badawczą na orbicie okołoziemskiej 🙂
    Obecnie do wyścigu przyłączyły się Chiny, kraje arabskie również starają się wysłać nowe sondy i łaziki w celach naukowych. A Japonia…
    cóż można porównać ich osiągnięcia w linku poniżej. Niestety nie są tak imponujące 🙂
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Japońska_Agencja_Eksploracji_Aerokosmicznej

    Polubione przez 3 ludzi

 11. Chess.com (USA):

  Autor zagłębia się w historię powstania, rozwoju i triumfu szachów w Rosji i Związku Radzieckim. Rzeczywiście, państwa dały światu więcej arcymistrzów i mistrzów świata niż jakikolwiek inny kraj. Z czego wynika masywność i popularność tego sportu na jednej szóstej powierzchni – przeczytaj artykuł.

  Czego Rosja nauczyła świat o szachach.

  Wciągu ostatnich stu lat Rosja stała się praktycznie synonimem szachów. Rosja w wielu swoich wcieleniach – Imperium Rosyjskie, Związek Radziecki, a teraz „tylko” Rosja – dała światu więcej arcymistrzów i mistrzów świata niż jakikolwiek inny kraj, a jej gracze ogromnie wzbogacili starożytną grę.

  Zanurzmy się więc teraz (na początku trochę, a potem oczywiście coraz głębiej) w to, co Rosja i jej poprzednicy dali światu szachów.

  Czytaj dalej:
  https://www.chess.com/article/view/russia-world-chess

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Pięciu żołnierzy ukraińskich zostało rannych w czwartek w Donbasie na wschodzie Ukrainy w ostrzałach ze strony wspieranych przez Rosję separatystów – podał w piątek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Ostrzelano m.in. dom w miejscowości Nowy Jork.
  https://www.defence24.pl/ukraina-pieciu-zolnierzy-rannych-w-donbasie
  Komentarz: Ciekawe czy media w USA nie zaczną wzywać do sankcji i ataków na Rosję. Gdy w 2008 roku wybuchła wojna w Osetii Południowej to wielu amerykanów żądało kary dla Rosji wszak w ich mniemaniu zaatakowano „Georgie” 🙂
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Georgia

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.