Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2021r.- 2217 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 484.

W sobotę 17 lipca we wsi Grabowo, administracyjnie w rejonie szachtiorskim, odbył się wiec żałobny z okazji siódmej rocznicy katastrofy malezyjskiego Boeinga 777, lot MH-17.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin, przewodniczący Rady Ludowej Władimir Bidjowka, szef Centralnego Komitetu Wykonawczego ruchu społecznego „Republika Doniecka” Aleksiej Muratow, szef administracji miasta Szachtierska Aleksander Szatow oraz licznie mieszkańcy DRL, przyszli aby oddać cześć pamięci poległych w katastrofie lotniczej.

„Kolejny raz przybywamy w tym dniu, aby uczcić pamięć ofiar potwornej prowokacji Ukrainy. Zadajemy sobie pytanie: dlaczego? Dlaczego w ciągu siedmiu lat nie udało się ustalić prawdziwych przyczyn katastrofy? Dlaczego nie można było zakończyć śledztwa? Dlaczego Zachód nie potrzebuje prawdy? Dlaczego Stany Zjednoczone ingerują w śledztwo w każdy możliwy sposób, nie dostarczając bardzo ważnych dowodów zbrodni – zdjęć satelitarnych? Mówią, że trzeba im wierzyć na słowo, trzeba zadowolić się ich memorandum opisującym te zdjęcia. Poważnie? Poważnie, czy powinniśmy wierzyć USA po Iraku, Libii i innych haniebnych zbrodniach tego kraju?

Wiecie, tak naprawdę mamy znacznie więcej tych ‚dlaczego’. Dlaczego przy naszej otwartości nie widzieliśmy aktywnej strony śledztwa? Dostarczamy i dostarczamy wszystkie niezbędne materiały od pierwszego dnia. Może dlatego, że tego nie potrzebują? Może dlatego, że wiedzą, ale nie mogą ujawnić prawdziwego winowajcy?” – powiedział Denis Puszilin.

Podkreślił, że prace nad ustaleniem prawdziwej przyczyny katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego będą nadal kontynuowane.

„Dziś zgromadzili się tu naoczni świadkowie straszliwej tragedii, którą mieszkańcy Grabowa zapamiętają na zawsze: to potworna katastrofa. Zgromadzili się także obrońcy praw człowieka, którzy próbują ustalić prawdę. Wspieramy takie działania w każdy możliwy sposób i nadal będziemy je promować. Nie mamy nic do ukrycia, potrzebujemy prawdy” powiedział przywódca DRL.

Dodał, że wraz z katastrofą Boeinga latem 2014 r. w Donbasie miało miejsce wiele tragicznych wydarzeń, w tym nalot na Śnieżnoje i „czarną niedzielę” w Gorłówkce.

„Wiemy, co to znaczy stracić bliskich. Dzielimy ból utraty bliskich osób zabitych w tej potwornej katastrofie. Donbas potrzebuje prawdy. Wieczna pamięć dla zmarłych!”– powiedział Denis Puszilin.

Według naocznego świadka tragedii, Ekateriny Poliwody, okoliczni mieszkańcy, wspominając wydarzenia z 17 lipca 2014 r., wciąż są przerażeni.

„Dźwięk rozbijającego się samolotu, głośny i ostry. Szczątki ludzkich ciał- dorosłych i dzieci… w różnym wieku, różnej narodowości. Mimo drżenia kolan my, mieszkańcy okolicznych wiosek, uwierzyliśmy w cud. Ale cud się nie wydarzył. Niestety sprawcy tej strasznej tragedii nie zostali jeszcze ukarani. W lipcu 2014 r. na terytorium Donbasu zginęło prawie trzystu obywateli innych państw. Ale to ukraińskie lotnictwo zbombardowało spokojne miasta i wsie Donbasu. Zapomnienie o tym byłoby zbrodnią przeciwko ludzkości. Dziś wspólnie przeżywamy żałobę z tymi, którzy stracili swoich bliskich 17 lipca 2014 roku. Jak nikt inny jesteśmy bliscy i zrozumiali dla bólu bliskich ofiar katastrofy– podkreśliła Ekaterina Poliwoda.

Uczestnicy wydarzenia uczcili pamięć ofiar minutą ciszy i złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Dodajemy, że 8 lipca 2021 r. odbyła się ostatnia rozprawa sądowa w sprawie zestrzelonego samolotu MH17. Według komunikatu na stronie sądu kolejna rozprawa odbędzie się 6 września. Trybunał stwierdził, że nie ma potrzeby dalszego poszukiwania dodatkowych informacji ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na poprzednich rozprawach sąd stwierdził, że chce dołączyć do sprawy zdjęcia satelitarne, ale ich nie otrzymał, chociaż wysłano odpowiednie odwołania. Stany Zjednoczone odmówiły ujawnienia ich opinii publicznej. W czerwcu 2021 r. Siergiej Ławrow powiedział, że Stany Zjednoczone ukrywają ważne fakty w sprawie katastrofy MH17.


Natomiast wg. Wikipedii, sprawcy zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17 są już znani, minio to, że nie zapadł jeszcze w tej sprawie żaden wyrok. Takimi pokrętnymi drogami chodzi ta „sprawiedliwości” demokratycznych państw prawa.

Ze swej strony chciałbym dodać, że w pierwszej fazie śledztwa określa się sprawcę na podstawie jego motywacji dokonania przestępstwa. Dlatego też chciałem zapytać: jakie to motywy miałby niby mieć DRL lub Rosja, aby dokonać zestrzelenia malezyjskiego samolotu przelatującego nad kontrolowanym przez separatystów Donbasem? Otóż żadnego. Natomiast junta w Kijowie i jej zachodni mocodawcy bardzo dużo, np. w ten sposób umiędzynarodowiło się konflikt i jednocześnie po raz pierwszy wprowadzono drastyczne sankcje gospodarcze wobec FR. Ważył się też, w tym czasie losy zewnętrznej ingerencji zachodniej w Donbasie, ale uznano, że nie ma ona żadnych szans powodzenia. A jednocześnie przyjęto, że ten lokalny konflikt rozleje się na cały region i wyjdzie poza granice Ukrainy. Z potencjalną możliwością rozwinięcia się w konflikt o zasięgu światowym. Zamiast tego oskarżono Rosję o zestrzelenie samolotu MH-17 i podjęto wobec niej zdecydowane wrogie działania ekonomiczne i gospodarcze oraz personalne.


https://denis-pushilin.ru/news/nam-nechego-skryvat-nam-nuzhna-pravda-denis-pushilin-pochtil-pamyat-pogibshih-v-aviakatastrofe-boinga-777/


https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17


*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne utrudniały pracę bezzałogowych statków powietrznych (UAV) SMM OBWE w rejonie miejscowości Katerinowka i Krinicznej.

„Aby zapobiec rejestracji naruszeń przez 24 i 59 brygadę, nieprzyjaciel wykorzystał stacje walki elektronicznej ‚Bukovel-AD’ z grup mobilnych 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej w celu elektronicznego tłumienia kontroli i nawigacji kanałów UAV SMM OBWE poruszającego się nad zaludnionymi obszarami miejscowości Katerinowka i Krinicznoje”–  poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, według wczorajszego raportu SMM OBWE, na donieckim odcinku frontu, w dniu 14 lipca, na polu około 1 km na południowy wschód od wsi Wodianoje bezzałogowy statek powietrzny krótkiego zasięgu, należący do SMM OBWE ponownie wykrył 5 rozstawionych min przeciwczołgowych.

Ponadto USZ nadal ingerują w loty UAV Misji OBWE poprzez zagłuszanie w rejonie miejscowości Mariupol i Krinicznoje.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu USZ w strefie bezpieczeństwa:

– ️ 2 BRDM-2 w pobliżu miejscowości Krinicznoje,


– ️ 1 BRDM-2 w pobliżu osady Rota.

Poza tym, USZ na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby prowadząc ostrzał terytorium DRL, 7 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego spadło tam aż 158 pocisków.

Pierwszy ostrzał miał miejsce już o godzinie 05:35, i prowadzony był z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy– na południowym odcinku frontu, przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (70 pocisków).

Następne trzy ostrzały, o godzinie 05:38, 20:20 i 22:35, prowadzone były z kierunku Wodianoje w stronę Komiternowa i Leninskoje- także na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (12 min) oraz automatycznych granatników AGS-17 (2 użycia, 9 granatów), ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (27 granatów), granatnika podlufowego PG-25 (4 granaty), a także broni maszynowej.

Do kolejnych trzech ostrzałów doszło w rejonie Doniecka- na jego północno-zachodnich przedmieściach; o godzinie 10:45, 19:55 i 22:05, z kierunku miejscowości Piaski w stronę wsi Wiesiełoje, przy użyciu ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 (2 użycia, 17 granatów), granatników podlufowych PG-25 (3 użycia, 19 granatów), a także broni maszynowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 18 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 17 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню.

Поблизу ЧЕРМАЛИКА противник обстрілював наші позиції зі стрілецької зброї.

В районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, окупанти тричі вели вогонь з озброєння БМП-1, мінометів 120-го та 82-го калібрів, гранатометів різних систем, а також великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї

.Біля ШИРОКИНОГО та ПАВЛОПОЛЯ російські найманці відкривали вогонь з мінометів 82-го калібру.

В напрямку населеного пункту СТАРОГНАТІВКА збройні формування Російської-Федерації застосовували артилерію калібру 122-мм.

У районі селища ПІСКИ ворог тричі обстрілював позиції Збройних Сил з ручних протитанкових і підствольних гранатометів, а також великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

А неподалік НОВОЗВАНІВКИ російські окупанти двічі відкривали вогонь з мінометів 82-го калібру, гранатометів різних систем і великокаліберних кулеметів.

В результаті ворожих обстрілів 2 військових зі складу Об’єднаних сил отримали поранення.

Воїни знаходяться у лікувальному закладі. Стан здоров’я одного пораненого– середньої тяжкості, іншого– задовільний.

На обстріли противника наші захисники відкривали вогонь у відповідь.К

рім того, на півночі ЛУГАНЩИНИ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10».

Станом на 7 годину ранку, 18 липня, зафіксоване одне порушення режиму припинення вогню.

Поблизу селища ПІСКИ противник відкрив вогонь з мінометів 120-го калібру.Від початку доби бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає.

Про всі факти порушень з боку окупантів Українська сторона СЦКК поінформувала СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4442 транспортних засобів, 4237 осіб, з яких 4124 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялись 2 особи. Виявлено 34 адміністративне правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 19 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1257 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1358 осіб. Через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 2 та 1 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

 29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2021r.- 2217 dzień od nowego rozejmu.

 1. 16 lipca weszły w życie kolejne paragrafy ustawy „O zabezpieczeniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego”. Uchwalono ją jeszcze w 2019 r., ale dla niektórych regulacji wprowadzono okres przejściowy. Np. dopiero w styczniu 2021 r. ukraiński stał się językiem obowiązkowym w usługach, a zdawanie matury w nim zaplanowano na 2030 r.
  https://wyborcza.pl/7,75399,27340732,wiecej-ukrainskiego-na-ukrainie.html
  Komentarz: „Wybiórcza” znów w formie. Autorzy artykułu pomijają istotne implikacje wynikające z nowego ustawodawstwa. Zmiany uderzają nie tylko w Rosjan mieszkających na Ukrainie, ale też w mniejszości węgierską, polską czy bułgarską.
  Utrudnia prowadzenie wydawnictw polskich, kanałów polskojęzycznych etc. W praktyce w każdej chwili polskojęzyczne gazety mogą zostać ZAKAZANE, a wydawnictwa zamknięte. Wszelkie zapewnienia o przyjaźni do polski i poszanowania praw polskiej mniejszości są czczą gadaniną.
  Pokazuje to przykład polskiego liceum we Lwowie, gdzie ukrainizacja młodzieży postępuję. Zakazuje się posługiwaniem językiem polskim na lekcjach i…przerwach. Nakazuje się odgórne czczenie bandytów z UPA.
  Reakcji polskiego MSZ jak zwykle nie ma. Cała nadzieja w Węgrach.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Trwa degradacja środowiska na Ukrainie.

  Ukraińska energetyka odpowiada w sumie za 72 proc. pyłu, 27 proc. dwutlenku siarki i 16 proc. tlenków azotu wyrzucanych do atmosfery w Europie. Na liście trzydziestu największych energetycznych europejskich emitentów dwutlenku siarki jest 12 ukraińskich elektrowni, pyłu (PM10) 18, z czego w pierwszej dziesiątce aż 7, a tlenków azotu 9.
  https://ember-climate.org/commentary/2021/05/25/coal-power-air-pollution/
  Brak sprawnej kanalizacji i oczyszczalni ścieków sprawia, ze odpady spływają do rzek. Problem dotyka nie tylko Ukrainy, ale tez i ich sąsiadów. Przykładowo plastik z Ukrainy tworzy naturalne tamy na węgierskich rzekach (!) A Bug jest uznawany za jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek w Polsce. Głównym powodem są nieoczyszczone ścieki z Ukrainy.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bug
  Nadmierna wycinka lasów, częste podpalenia, monokultura rolna to wszystko sprawia, że gleba na Ukrainie ulega degradacji, podobnie jak w przypadku wód i powietrza władze w Kijowie udają, ze nie ma problemu.

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tylko trzy śmigłowce ,,Black Hawk”?!!!

  3 x 6 = 18 Akurat ! W sam raz.
  Dla generalicji, by miała się czym ewakuować
  na ,,afgańskie Zaleszczyki”

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W temacie gazowym. Przewodniczacy komisji d/s energetyki niemieckiego Bundestagu zdecydowanie odrzucił żadnia Kijowa by w razie (pełnego) uruchomienia gazociągu „NS2” Berlin „zrekompensował” utratę zysków z tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy. W zamian stwierdził ze jeśli Kijów potrzebuje pieniędzy, to władze kraju powinny „zwrócić się do takich międzynarodowych darczyńców, jak Unia Europejska”;
  https://www.rubaltic.ru/news/15072021-v-germanii-otvergli-ideyu-o-kompensatsii-ukraine-za-prekrashchenie-tranzita-rossiyskogo-gaza/

  Polubione przez 5 ludzi

  • Ma chłop rację.
   Skoro Polska w imię ,,Unijnej Solidarności Energetycznej” z Ukrainą zablokowała Niemcom 50% przepustowości gazociągu Opal, blokowała i opóźniała budowę gazociągu NS-2 a Sądy Uni Europejski odrzucały Niemieckie odwołania, to niech teraz Unia Europejska rekompensuję Ukraińcom utratę zysków z tranzytu gazu.

   Na wskutek działań Polski i Ukrainy gaz zdrożał z 270 na 450 dolarów i Niemcy ponoszą straty, bo puste magazyny muszą napełniać najdroższym w historii gazem i po tym wszystkim mają jeszcze Ukrainie jakieś zyski utracone wyrównywać?!!!! A niby dlaczego? Co to Niemcy są jakimś frajerem?

   Skoro Ukraina sprzedała się Amerykanom jak tania q*rwa za ciasteczka (cioci Nuland), to niech ją teraz Amerykanie sponsorują.
   No cóż. Jankesi wyznają zasadę je*ać to my a nie nas.

   O! ale jest jeszcze jedna ,, jankeska PiSdolina” co do swej rzyci sama jankesom dopłaca.
   Skoro Jankes nie chce a Niemca się nie zmusi, więc PiSPOlina haracz Ukrom zapłacić musi…
   Już się o to Kanclerina postarała, swego konDonka do POlski wysłala.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność. W Stryju (obwód lwowski) zatrzymano 23-latka który „dla zabawy” zastrzelił dwójkę meżczyzn;
  https://lvov.strana.ua/344378-vo-lvovskoj-oblasti-pojmali-manjaka-ubivsheho-dvoikh-muzhchin-radi-zabavy.html
  Z kolei w Odessie policjant postrzelił się w brzuch próbując złapać służbowy pistolet który miał mu wypaść z dłoni podczas strzelań na policyjnej strzelnicy (zdjęcie „miodzio” 🙂 );
  https://odessa.strana.ua/344377-v-odesse-politsejskij-sluchajno-ranil-sebja-kohda-eho-pistolet-byl-v-vozdukhe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. No i HIT. W nocy na granicy ukraińsko – rosyjskiej na terytorium obwodu sumskiego na patrol ukraińskich pograniczników napadli „niezidentyfikowani osobnicy”. Napastnicy pobili pograniczników i zabrali ich broń służbową;
  https://strana.ua/news/344337-na-hranitse-s-rf-napali-na-ukrainskikh-pohranichnikov.html
  Teraz ukromedia informują ze bandyckiego napadu dokonała…dwójka funkcjonariuszy SBU, która już miała zostać aresztowana właśnie przez SBU;
  https://strana.ua/news/344375-za-napadenie-na-ukrainskikh-pohranichnikov-zaderzhali-dvukh-sotrudnikov-sbu.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4378082-na-pohranychnykov-napaly-sotrudnyky-sbu-smy

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.