Wojna domowa na Ukrainie 19.07.2021r.- 2218 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 485.

17 lipca, mineła siódma rocznica katastrofy samolotu Boeing 777  lot MH17 linii Malaysia Airlines, który został zestrzelony przez pocisk przeciwlotniczy Buk nad opanowaną przez działania wojenne częścią Donbasu.

„Świat i Ukraina pamiętają 298 ofiar malezyjskich linii lotniczych. Postawienie winnych katastrofy przed wymiarem sprawiedliwości jest ważne nie tylko dla krewnych zabitych, ale także dla przyszłych pokoleń”– podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenskij.

Ukraina uważnie obserwuje proces w Holandii i ma nadzieję na współpracę Federacji Rosyjskiej ze śledczymi w tej sprawie, aby dowiedzieć się prawdy i postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości.

Samolot MH17 malezyjskich linii lotniczych z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony w opanowanej działaniami wojennymi części regionu Doniecka 17 lipca 2014 r. Zginęło wówczas 283 pasażerów i 15 członków załogi.

Międzynarodowy wspólny zespół śledczy, w skład którego weszli przedstawiciele Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy, stwierdził, że samolot został zestrzelony z przeciwlotniczego zestawu rakietowego Buk, który należy do 53 Brygady Rakietowej Obrony Przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej stacjonujący w Kursku.

Wymieniła też cztery osoby zaangażowane w transport i bojowe wykorzystanie Buka.

Sąd w Hadze w marcu 2020 r. rozpoczął rozpatrywanie sprawy zestrzelonego samolotu MH17.

Przypomnę, że po katastrofie pięć krajów: Australia, Belgia, Holandia, Malezja i Ukraina, utworzyło wspólny zespół dochodzeniowy (Joint Investigation Team, JIT). Śledczy ustalili, że Boeing 777 o godzinie 16.20 czasu lokalnego został trafiony rakietą przeciwlotniczą typu Buk. Pocisk wystrzelono z części Donbasu kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów. System rakietowy Buk został tam jakoby przywieziony z Rosji i przewieziony z powrotem przez granicę krótko po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Według JIT wyniki śledztwa opierają się na zeznaniach świadków, którzy twierdzą, że widzieli wystrzelenie pocisku, analizie szczątków samolotu pasażerskiego i pocisku Buk, zdjęciach satelitarnych i danych radarowych, a także zdjęciach i nagraniach wideo z transportu rosyjskiego systemu rakietowego do miejsca w Donbasie, skąd prawdopodobnie wystrzelono pocisk. Istnieją jakoby nagrania rozmów telefonicznych między podejrzanymi, z których część została ujawniona przez JIT.

Przed rozpoczęciem procesu holenderski główny śledczy Fred Westerbeke był przekonany, że w postępowaniu uda się udowodnić udział Rosji w tragedii.

Międzynarodowi śledczy wskazali do tej pory czterech głównych podejrzanych. Trzech z nich to Rosjanie: Igor Girkin (pseudonim „Striełkow”), były minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej, generał brygady Siergiej Dubiński (pseudonim: „Ponury”) i pułkownik Oleg Pułatow („Żmija lewantyńska”). Czwartym podejrzanym jest Ukrainiec Leonid Charczenko („Kret”). Wszyscy czterej zaprzeczają, że są winni.

Ponadto, śledczy podejrzewają również Wołodymyra Cemacha, byłego dowódcę separatystycznej jednostki przeciwlotniczej w mieście Śnieżne na wschodzie Ukrainy. Śledczy nie wykluczyli jednoznacznie dalszych podejrzanych. Mogą to być m.in. niewymienieni z nazwiska członkowie załogi systemu rakietowego Buk oraz głównodowodzący rosyjskiej 53 brygady przeciwlotniczej.

Kontrowersyjny jest także fakt, że w centrum zainteresowania śledztwa znajduje się również wysoki rangą urzędnik rosyjskiego rządu: Władysław Surkow, który niedawno zrezygnował z funkcji doradcy prezydenta Rosji, Władimira Putina. Surkow był uważany za nieoficjalnego człowieka odpowiedzialnego za kurs Kremla wobec Ukrainy. W 2019 r. zespół JIT ujawnił liczne podsłuchy rozmów telefonicznych, które zdaniem śledczych miały związek z zestrzeleniem MH17. Jednym z podsłuchiwanych jest właśnie Surkow.

Zestrzelenie cywilnego samolotu w związku z eskalacją walk na południowym-wschodzie Ukrainy doprowadziło latem 2014 roku do wprowadzenia sankcji USA i UE wobec Rosji. Bardzo szybko, bo już następnego dnia po katastrofie, oskarżono o udział w niej Rosji. Jakoby wspierani przez Kreml separatyści już w pierwszych minutach po zestrzeleniu samolotu świętowali rzekomy „sukces”. Oni, a także Oleg Pułatow, myśleli, iż zestrzelił ukraiński samolot wojskowy– wynika z opublikowanych nagrań.

Także dzień po katastrofie MH17 prezydent Rosji obwinił za nią Ukrainę. Stwierdził, że gdyby zamknęła własną przestrzeń powietrzną, nie doszłoby do tragedii. Do dziś rosyjskie władze zaprzeczają, że miały jakikolwiek udział w katastrofie MH17.

Później producent systemu wyrzutni Buk rosyjski koncern Almas-Antei przedstawił własną wersję katastrofy. Według niej pocisk został wystrzelony z miejsca kontrolowanego przez Ukrainę.

Rosja nie uznaje ustaleń JIT. W październiku 2020 roku Moskwa wycofała się z konsultacji z Holandią i Australią w sprawie przyczyn zestrzelenia MH17. Była to odpowiedź na wniesienie przez rząd holenderski w lipcu 2020 r. sprawy zestrzelenia samolotu pasażerskiego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC).

Proces karny, który rozpoczął się 7 czerwca na lotnisku Schiphol, jest największą, ale nie jedyną batalią prawną zorganizowaną przez Zachód w sprawie MH17.

Poza tym, do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wpłynęły dwa pozwy zbiorowe w imieniu 380 krewnych ofiar zestrzelenia MH17. Zarzuca się w nich Rosji naruszenie prawa do życia. Jeden z pozwów został przygotowany przez amerykańskiego prawnika Jerry’ego Skinnera, który zasłynął w procesie Lockerbie (dotyczącego zamachu na amerykański samolot nad Szkocją w 1988 r.). Powodowie domagają się od Rosji odszkodowania w wysokości co najmniej 6,4 mln euro za każdego tragicznie zmarłego pasażera.

Dodatkowo, czterech krewnych ofiar MH17 pozwało również Ukrainę przed ETPC. Ich zdaniem władze Ukrainy ponoszą winę za śmierć pasażerów i załogi, ponieważ trasy lotów nad obszarem konfliktu na południowym-wschodzie Ukrainy nie zostały całkowicie zamknięte. Faktycznie, w dniu tragedii strefa nad obszarem konfliktu była zamknięta, ale tylko do wysokości 8000 metrów. Dlaczego tylko do tej wysokości, trudno jest wytłumaczyć.

Jednakże nie do obalenia faktem jest, że Kijów celowo wprowadził malezyjski samolot pasażerski nad strefę toczących się walk. Tu pojawia się pytanie, w jakim celu to zrobiono?

Natomiast mętne tłumaczenie zachodnich oskarżycieli, że- w zależności od doraźnych potrzeb politycznych, oskarża się o zestrzelenie samolotu MH-17 raz rosyjskich żołnierzy, a innym razem separatystów, poważnie obniża ich wiarygodność.

Poza tym, jaki cel Rosja, czy też separatyści- pomijając tu oczywisty problem ich możliwości technicznych, mieliby zamiar osiągnąć po przez zestrzelenie pasażerskiego samolotu. Bo przecież twierdzenie, że zostało to zrobione przez pomyłkę, jest po prostu śmieszne.

Natomiast powód miała Ukraina i jej zachodni mocodawcy, bo już wtedy było wiadomo, że bez wsparcia międzynarodowego Kijów nie da sobie rady samodzielnie rozstrzygnąć konfliktu w Donbasie na swoją korzyść. Dlatego też potrzebne było umiędzynarodowienie tego konfliktu, a jedynym na to sposobem było zestrzelenie samolotu pasażerskiego, po czym oskarżenie o ten czyn naprzemiennie Rosję albo wspieranych przez nią separatystów. Od tego momentu Zachód nie kryje już swojego zaangażowania po stronie ukraińskiej w konflikcie w Donbasie. Jest to pomoc polityczna, propagandowa (np. pomijanie milczeniem zbrodni jakich dopuszczały się Ukraińskie Siły Zbrojne oraz wspierające je ochotnicze formacje militarne w Donbasie, jawnego łamania praw człowieka i mniejszości narodowych, ataków na niezależne media, czy też po prostu ukrywanie zbrodni i faszyzacji kraju), wojskowa (szkolenia oraz w postaci uzbrojenia) i finansowa.

A poza tym, jeśliby Rosja i wspomagani przez nią donbascy separatyści, chcieliby ukryć prawdę na temat okoliczności zestrzelenia samolotu MH-17, to po prostu nie dopuściliby holenderskich śledczych do miejsca katastrofy. Jednak prawda była taka, że nie dość, że wydali wszystkie fragmenty samolotu i ciała ofiar, to jednocześnie przez wiele dni teren ten był ostrzeliwany przez USZ, w celu uniemożliwienia przeprowadzenie obiektywnych badań miejsca katastrofy i jej okoliczności.

https://www.president.gov.ua/ru/news/mi-pamyatayemo-pro-tragediyu-litaka-mn17-ta-virimo-u-prityag-69577

https://www.courtmh17.com/en/

https://forsal.pl/transport/lotnictwo/artykuly/8183576,holandia-start-procesu-zestrzelenie-malezyjskiego-samolotu-mh17.html

*

Natomiast na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE, zespołowi misji kiedyś nie udało się wystrzelić UAV średniego zasięgu w pobliżu Ługańskoje z powodu zakłóceń sygnału GPS. Ten UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zostały poddany zakłóceniom sygnału GPS 4 razy podczas lotów nad obszarami w pobliżu Ługańskoje. Zostały również zagłuszone przez sygnał GPS UAV średniego zasięgu podczas lotów w pobliżu wsi Mangusz i miejscowości Mariupol.

Ponadto obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania:

– 1 system rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) w pobliżu miejscowości Wierszina.

Poza tym, o godzinie 05:20, z kierunku wsi Opytnoje w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, USZ przeprowadziły ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny). Tym sposobem USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 3 miny.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

6 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 19 липня 2021 року.


Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках ТКГ з метою подальшого звинувачення української сторони у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 18 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 4 порушення з боку збройних формувань Російської Федерації.

Поблизу селища ПІСКИ противник відкривав вогонь з мінометів 120-го калібру.

Біля АВДІЇВКИ російські найманці обстрілювали позиції українських захисників з підствольних гранатометів та здійснили дистанційне мінування території мінами ПОМ-2.Крім того, на ЛУГАНЩИНІ було зафіксовано проліт ворожого безпілотного апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

Бойових втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 19 липня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються домовленостей, досягнутих 22 липня 2020 року в рамках Тристоронньої контактної групи.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

***

***

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.07.2021r.- 2218 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam wszystkich
  Na początek, może coś luźnego
  Kozacka fantazja

  Tysiące PlayStation 4, które zostały odkryte na Ukrainie, wcale nie służyło do kopania kryptowalut. Śledztwo wykazało, że konsole uprzykrzały życie graczom serii FIFA.
  „Farma” PlayStation 4, która została odkryta przez SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy) w mieście Winnica na wschodnim Podolu. Pierwsze informacje sugerowały, że prawie 4 tys. konsol służyło do kopania kryptowalut. Dalsze śledztwo wykazało, że ich cel był jednak zgoła inny. Konsole w rzeczywistości uprzykrzały życie graczom serii FIFA.
  https://www.telepolis.pl/tech/wydarzenia/playstation-4-farma-ukraina-fifa-kryptowaluty
  Komentarz: Każda nielegalna działalność na Ukrainie jeśli tylko przynosi jakieś dochody, będzie wykorzystana przez tamtejsze kliki. Była sprzedaż fałszywych zaświadczeń o braku koronawirusa i praw jazdy (te akurat były często prawdziwe 🙂 ), teraz nawet kradną wirtualne karty zawodników w FiFIE.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kolejny wysokiej rangi polski urzędnik z wizyta na Ukrainie.

  Pragnę z satysfakcją podkreślić, że działania zmierzające do przywrócenia berdyczowskiej twierdzy Maryi pierwotnej świetności i utworzenia Muzeum Conrada odbywały się przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a obecnie są bezpośrednio dofinansowywane przez Instytut POLONIKA – instytucję kultury podległą i finansowaną przez resort kultury” – powiedział wiceminister Jarosław Sellin podczas uroczystości w klasztorze karmelitów w Berdyczowie, będącym Narodowym Sanktuarium Maryjnym Ukrainy.
  https://www.gov.pl/web/kulturaisport/wizyta-wiceministra-jaroslawa-sellina-w-berdyczowie-na-ukrainie

  Polubione przez 3 ludzi

 3. News zapodał wczoraj mania

  Na granicy ukraińsko-rosyjskiej doszło dzisiejszej nocy do ataku na patrol pograniczników. Poinformowała o tym służba prasowa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.
  https://kresy24.pl/napad-na-ukrainskich-pogranicznikow-na-granicy-ukrainsko-rosyjskiej/
  Komentarz: Może warto poinformować kresy24, ze za napadem stali funkcjonariusze SBU? Ta dość ważna uwaga, nie została podana w artykule.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. FAKTY (Bułgaria)

  UNICEF: Miliony Ukraińców są głodni (Fakty, Bułgaria)

  Według Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) na Ukrainie głoduje prawie 10 milionów ludzi (co najmniej jedna czwarta populacji kraju). Pod względem ilościowym jest to najgorszy wskaźnik spośród wszystkich krajów europejskich. 9,8 mln ludzi na Ukrainie cierpi na brak bezpieczeństwa żywnościowego, 1,1 mln poważnie nie ma bezpieczeństwa żywnościowego (tj. głoduje). Z powodu braku pieniędzy Ukraińcy zmuszeni są pomijać posiłki. 8,7 miliona ludzi rezygnuje z posiłków, ale jest zmuszonych ograniczać jedzenie.

  Jednak jako procent całej populacji Ukraina nie jest jeszcze outsiderem – na pierwszym miejscu jest Albania (46,5% ludności jest tam niedożywiona), a następnie Mołdawia – 31,7% (1,3 mln osób). Na Ukrainie problem ten dotknął 22,4% populacji (ale nawet tutaj nie jest to takie proste – nikt tak naprawdę nie wie, ile osób obecnie mieszka na Ukrainie.
  (…)
  Jednocześnie w ostatnich latach sytuacja uległa gwałtownemu pogorszeniu w wyniku rosnącej migracji ludności w wieku produkcyjnym. Według tych danych co najmniej 28% Ukraińców głoduje.

  https://fakti.bg/world/596891-unicef-milioni-ukrainci-gladuvat

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Cytat „Ukraińska Państwowa Spółka Energetyczna Ukrenergo zwróciła się o pomoc do Rosji i Białorusi w związku z sytuacją z elektrycznością w tym kraju, piszą ukraińskie media…Sytuacja z dostawami energii elektrycznej w kraju stała się bliska krytycznej, ze względu na upały, zużycie energii elektrycznej znacznie wzrosło, a zapasy węgla w magazynach elektrowni zaczęły się zmniejszać. Ponad 20 bloków energetycznych nie pracuje w elektrociepłowniach, donosi Strana.ua…Były minister mieszkalnictwa i usług komunalnych kraju Aleksiej Kuczerenko powiedział w gazecie, że Ukrenergo w zwiazku z krytyczną sytuacją zwróciło się w sobotę do Rosji z prośbą o pomoc, a w niedzielę zwróciło się do Białorusi”;
  https://vz.ru/news/2021/7/18/1109569.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Artykuł wart przeczytania, czyli „Od kapitalizmu oligarchicznego do kompradorskiego…Tektoniczne zmiany własnościowe…Ukraina była przez wszystkie trzy dekady swojego istnienia modelowym przykładem kapitalizmu oligarchicznego. Zdecydowana większość majątku narodowego, w tym kluczowych, całkiem nieźle rozwiniętych w czasach radzieckich sektorów przemysłu, znalazła się w rękach oligarchów. Konsekwencją przewrotu dokonanego pod kuratelą tzw. Zachodu w 2014 roku było przejście do nowych zasad dystrybucji majątku”;
  https://myslpolska.info/2021/07/18/od-kapitalizmu-oligarchicznego-do-kompradorskiego/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć. Sąd W Charkowie skazał na 5 lat więzienia w zawieszeniu na 2 lata „działacza społecznego” z organizacji pozarządowej „Międzynarodowy Komitet Obrony Praw Człowieka” który okazał się być…sutenerem. Cytat „Śledztwo wykazało, że od września ubiegłego roku do końca stycznia 2021 roku mężczyzna był członkiem grupy przestępczej i zajmował się stręczycielstwem…W tym samym czasie 12 kobiet świadczących usługi intymne na Prospekcie Moskiewskim płaciło złoczyńcom codziennie 400 hrywien za stworzenie warunków do „pracy”;
  https://kharkov.strana.ua/344500-sud-v-kharkove-ostavil-na-svobode-sutenera-.html
  Cytat „W obwodzie zaporoskim z Dniepru wydobyto zwłoki mężczyzny z hantlami przywiązanymi do nóg”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4378305-yz-dnepra-dostaly-trup-muzhchyny-s-hantelui-na-nohakh-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W dniu wczorajszym maniaprzepraszania zapodał info:

  ,,Przewodniczący komisji d/s energetyki niemieckiego Bundestagu zdecydowanie odrzucił żadnia Kijowa by w razie (pełnego) uruchomienia gazociągu „NS2” Berlin „zrekompensował” utratę zysków z tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy. W zamian stwierdził ze jeśli Kijów potrzebuje pieniędzy, to władze kraju powinny „zwrócić się do takich międzynarodowych darczyńców, jak Unia Europejska”;”

  *****

  Dziś na Russtrat czytam:

  ,,Kandydat Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej na kanclerza Armin Laschet, uważany za najbardziej prawdopodobnego następcę Angeli Merkel stwierdził, że przy uruchomieniu Nord Stream 2 konieczne jest określenie warunków odmowy wykorzystania projektu do celów geopolitycznych.

  Jego zdaniem Nord Stream 2 będzie potrzebował „pozwolenia europejskiego” na dostawy po zakończeniu budowy.

  „A potem można postawić warunek, aby nie mógł być wykorzystany geopolitycznie” – podkreślił kandydat.

  „Co oznaczają powyższe słowa Lascheta, głównego kandydata na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec?
  Przede wszystkim to oświadczenie miało „zmiękczyć” stanowisko Bundestagu wobec żądań Ukrainy. Przypomnę, że ostatnio niemiecki parlament odrzucił pomysł zrekompensowania Kijowowi wstrzymania tranzytu gazu.
  Niemcy nie powinny płacić Kijowowi odszkodowania, jeśli Ukraina przestanie być krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu – oświadczył przewodniczacy komisji d/s energetyki niemieckiego Bundestagu.

  „Oczywiste jest, że Gazprom nie zamierza rezerwować przepustowości ukraińskiego systemu przesyłowego gazu ponad przewidziane w umowie. Oczywiste jest też, że za wszystkie głośne wypowiedzi europejskich polityków zapłacą lokalni konsumenci. I nawet przy spadku wolumenu pomp Gazprom nadal będzie czerpał korzyści z gwałtownego wzrostu cen gazu w UE ”- podsumowała deputowana Dumy Państwowej, członek komisji spraw międzynarodowych, dyrektor Instytutu RUSSTRAT Elena Panina.

  Jak donosi PolitNavigator, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce otrzymywać od Niemiec 2 mld dolarów rocznie przez 10 lat po uruchomieniu SP-2. ”

  https://russtrat.ru/mass-media-about-us/15-iyulya-2021-1530-5069

  Armin Laschet główny kandydat na kanclerza Republiki Federalnej Niemiec w dyplomatycznych słowach potwierdził stanowisko stanowisko Bundestagu wobec żądań Ukrainy.
  Niech Unia Ukraińcom rekompensaty płaci.

  Ciekaw jestem kto polskiemu EuRuPol Gazowi rekompensaty zapłaci jak Gazprom kurki zakręci na jamalskim rurociągu?

  Nie dość, żę poniesiemy straty, to jeszcze Ukraińcom płacić będziemy rekompensaty

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Zełenski i jego ‚kamanda” straszy ‚zachodnich partnerów” że jak ci nie będą spełniać ukraińskich ‚zachcianek” to Kijów „zwróci sie w stronę Pekinu”, a tymczasem Ambasador Chin w Kijowie przesłał oficjalny list do przebywającego w „domowym areszcie” lidera ukraińskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma” Wiktora Medwedczuka. W liście tym m.in podziękował Medwedczukowi za przesłane przez niego GenSekowi KPCh gratulacje z okazji 100-lecia partii oraz „wyraził również gotowość, wspólnie z Medwedczukiem, do promowania kontaktów i współpracy międzypartyjnej, a także przyjaźni chińsko-ukraińskiej i partnerstwa strategicznego”;
  https://strana.ua/news/344564-posol-knr-v-ukraine-fan-sjanzhun-napisal-pismo-medvedchuku.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.