Wojna domowa na Ukrainie 20.07.2021r.- 2219 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 486.

Przedstawiciele Ukrainy blokują wszystkie główne kwestie w porządku obrad Grupy Kontaktowej i jej podgrup roboczychpoinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŁRL.

Dyplomacja ŁRL stwierdziła, że ​​zgodnie z planem kolejna runda negocjacji w ramach Mińskiej Grupy Kontaktowej w podgrupach roboczych rozpocznie się 20 lipca. W tym dniu podgrupa ds. porozumienia politycznego i podgrupa ds. humanitarnych rozpocznie pracę w formie wideokonferencji od godz. 14:00. Planowane też są spotkania podgrupy ds. gospodarczych i naprawczych oraz podgrupy ds. bezpieczeństwa. 

Posiedzenie Grupy Kontaktowej zaplanowano na środę 21 lipca o godzinie 13:00.

„Główne kwestie pracy podgrup i Grupy Kontaktowej nadal pozostają do omówienia: dopracowanie mechanizmu koordynacji i jego uruchomienie- przedstawiciele Ukrainy blokują jego stosowanie i możliwość bezpośredniej interakcji z przedstawicielami republik w celu zakończenia i zapobiegania naruszeniom zawieszenia broni, wprost przewidzianych w środkach mających na celu jego wzmocnienie.” – głosi komunikat resortu dyplomacji ŁRL.

Poza tym, MSZ ŁRL zwróciło uwagę na to, że Ukraina od ponad czterech miesięcy blokuje pełnoprawne spotkania podgrupy ds. politycznych; także „od listopada 2020 r. strona ukraińska odmawia komentarzy do projektu Mapy Drogowej” proponowanej przez republiki Donbasu.

Ponadto, „Kijów odmawia udzielenia pełnych gwarancji bezpieczeństwa i uzgodnienia parametrów technicznych” pracy dwóch nowych posterunków kontrolnych przygotowanych do otwarcia.

„Realizacja przez Ukrainę zobowiązań dotyczących rozliczeń proceduralnych– zobowiązania do zakończenia procedur wymiany w grudniu 2019 r. i kwietniu 2020 r. nie zostały przez Ukrainę wypełnione; przywrócenie wypłaty świadczeń socjalno-ekonomicznych– dyskusja została zablokowana przez stronę ukraińską”- dodał departament dyplomatyczny ŁRL.

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w Zołotoje-4.

„Na obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie jednego transportera opancerzonego i jednego bojowego wozu opancerzonego we wsi Zołotoje-4”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL, Iwan Filiponenko.


Poza tym, trzech żołnierzy USZ zostało rannych granatem pod pachą kolegi podczas szkolenia ogniowego.

„16 lipca na poligonie w pobliżu osady Dmitrowka żołnierze 2 batalionu 79 samodzielnej brygady powietrznodesantowej przeszli szkolenie w zakresie siły ognia z praktycznym strzelaniem i rzucaniem granatów F-1. Podczas szkolenia szeregowy Zakotenko, wykorzystując brak kontroli ze strony dowódcy na poligonie, rażąco naruszył wymogi bezpieczeństwa, co doprowadziło do wybuchu granatu w pobliżu schronu. W wyniku wybuchu trzech żołnierzy 2 batalionu zostali przewiezieni do placówki medycznej we wsi Siewierodonieck”– zaznaczył Filiponenko.

Przedstawiciel Milicji Ludowej dodał, że „dowództwo GO-T (grupy operacyjno-taktycznej ) ‚Siewier’ rozpoczęło śledztwo w sprawie incydentu”.


Ponadto, dwóch innych żołnierzy USZ zginęło w wyniku eksplozji min ustawionych przez żołnierzy z innej jednostki bojowej USZ.

„16 lipca, podczas przyjmowania i przenoszenia punktu obserwacyjnego w pobliżu osady Mironowski, dwóch żołnierzy 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej zostało wysadzonych w powietrze na polu minowym wcześniej ustawionym przez żołnierzy z 59 brygady w celu ochrony podejść do punktu obserwacyjnego. W wyniku detonacji obaj odnieśli obrażenia od ładunków wybuchowych miny, co doprowadziło do ich śmierci”– poinformował Iwan Filiponenko.

Wyjaśnił, że, jak wykazały badania lekarskie, „ukraińscy żołnierze znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego”. Filiponenko dodał, że tylko w okresie od 12 do 18 lipca straty pozabojowe 59 i 30 brygad wyniosły siedmiu żołnierzy.

Natomiast, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, USZ przeprowadziły następujące ostrzały:

14:20, z kierunku Pawłopola w stronę Zajczenki- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (3 granaty),

18:05, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje- w rejonie Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,

20:15, z kierunku Nowomichajłowki w stronę Aleksandrowki- na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min), w wyniku czego został uszkodzony dom pod adresem: ul. Czeluskincewa nr. 12. Według wstępnych danych nie ma ofiar cywilnych.

21:50 i 22:30, z kierunku Awdiejewki w stronę Mineralnoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu granatników podlufowych PG-25 (2 ostrzały, 8 granatów) oraz granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty), a także ciężkiej broni maszynowej.

Tym sposobem USZ w ciągu minionej na donieckim odcinku frontu 5 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 21 pocisków.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 20 липня 2021 року.


Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті в рамках ТКГ з метою подальшого звинувачення української сторони у порушенні режиму припинення вогню.

Протягом минулої доби, 19 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 3 порушення з боку збройних формувань Російської Федерації.

Поблизу ПАВЛОПОЛЯ противник вів вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

Неподалік АВДІЇВКИ російські окупанти обстрілювали наші позиції з ручних протитанкових і підствольних гранатометів, а також великокаліберних кулеметів.

На півночі ЛУГАНЩИНИ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

Станом на 7 годину ранку, 20 липня, зафіксоване одне порушення режиму припинення вогню.

Так, у районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, ворог відкрив вогонь з мінометів 120-го калібру.

Внаслідок ворожого вогню бойових втрат за минулу та поточну добу серед військових Об’єднаних сил немає.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim.

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.07.2021r.- 2219 dzień od nowego rozejmu.

 1. I jeszcze w temacie „dealu” między USA-Niemcami.
  Co „dostanie” Polska i Ukraina?
  Obstawiam, że Polska otrzyma „zniżkę” na zakup sprzętu made in USA (chociaż i tak będzie on droższy niż analogiczne maszyny kupione przez wojsko Stanów Zjednoczonych), oraz zakup nowszych reaktorów jądrowych, zapewnienie przyjaźni i „wsparcie polityczne”. Ukraina utarguje trochę więcej-jakieś kredyty, w tym odblokowanie transzy z MFW (tak uważam, że USA ma wpływ na działania „suwerennego” organu jakim jest MFW), inwestycje w przemysł wodorowy (Niemcy) i trochę sprzętu z demobilu.
  Oczywiście, pojawią się informacje o zapewnieniu Ukrainie tranzytu rosyjskiego gazu…co będzie wierutnym kłamstwem, wszak NIE MA na to formalnej zgody Rosji.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-uklad-niemcy-usa-ogloszenie-za-kilka-dni-rozmowy-polska-ukraina-energetyka-gaz/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cytat „Doradca departamentu Derek Chollet odwiedzi Kijów w dniach 20-21 lipca oraz Warszawę w dniach 21-23 lipca, aby wzmocnić strategiczną wartość stosunków USA z Ukrainą i Polską. Będzie kontynuował nasze negocjacje dyplomatyczne z Ukrainą i Polską w wielu kwestiach, m.in. naszą wspólną troskę o gazociąg „Nord Stream 2” i ogólnie o bezpieczeństwo energetyczne, a także o trwające reformy…Podczas pobytu w Kijowie doradca Chollet spotka się z wyższymi urzędnikami państwowymi, aby omówić wsparcie USA dla wysiłków Ukrainy na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji oraz dalszego postępu reform gospodarczych i antykorupcyjnych, a także spotka się z przedstawicielami środowiska biznesowego, aby omówić ożywienie gospodarcze Ukrainy”;
   https://strana.ua/news/344602-derek-cholle-v-kiev-letit-sovetnik-hosdepa-po-voprosu-severnoho-potoka-2.html

   Polubione przez 1 osoba

 2. “Jeśli Bruksela nie demonstruje żelaznego wsparcia dla europejskich dążeń trzech naszych krajów (Ukrainy, Gruzji, Mołdawii), to ktoś demonstruje żelazne mięśnie swojej broni przy trzech naszych granicach państwowych. I to, według mnie, jest zagrożenie nie tylko dla naszych trzech krajów, ale i dla całego kontynentu – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji odbywającej się w Batumi, podała służba prasowa głowy państwa.

  Prezydent odniósł się przy okazji do Partnerstwa Wschodniego. Podkreślił brak strategicznej wizji celów tej inicjatywy ze strony UE sprawia, że ten format traci sens i nie jest już przedmiotem żywego zainteresowania.
  https://kresy24.pl/zelenski-chce-znac-perspektyw-ukrainy-w-strukturach-ue/
  Komentarz: Wypowiedź Prezydenta Ukrainy wskazuje na to, że nie jest zbytnio zainteresowany lansowanym przez PiS projektem partnerstwa wschodniego. Lata wspierania Ukrainy, a tamtejsze „elyty” nie mają dla polskich władz ni grama szacunku. Ile jeszcze będziemy się pakować w te bagno?

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Coś się Lachy ociągają…
  Znów Litwacy ich wyprzedzają.

  Edward Lucas, znany ze swojego „miłującego” stosunku do Rosji, podziwia Litwę. Niedawno to potężne państwo powiedziało Chinom, że nie tylko opuszczamy wasz format 17+1, ale chcemy również, aby wasze niedemokratyczne przywództwo spotkało się z całą UE – zgodnie ze schematem 27+1. Widząc Litwę na mapie Pekin był oburzony, ale natychmiast otrzymał kolejny cios. Litwa zaprzyjaźniła się teraz z Tajwanem.

  The Times (Wielka Brytania):
  Litwa daje przykład konfrontacji z Chinami Lithuania

  Kraje UE muszą uczyć się od Wilna, które nie boi się walczyć z Pekinem czy Moskwą.

  Znalezienie europejskiego kraju z poważną polityką zagraniczną jest frustrująco trudne. Znikają duże kraje. Francja rzuca im kurz w oczy. Niemcy ogarnia „Merkeldämmerung” ( „zmierzch boga o imieniu Merkel” – red. ), gdy kariera kobiety męża stanu w Europie chyli się ku upadkowi .

  Ale wyróżnia się jeden kraj: Litwa. Państwo bałtyckie, wciśnięte między Białoruś, Rosję, Polskę i Łotwę, od dawna jest ostoją dobrych aktywistów.
  To jedyne miejsce, gdzie osoby publiczne są wystarczająco silne, aby [pomimo zakazu w Chinach] spotkać się z Dalajlamą.
  Rząd przekazał szczepionki na Tajwan, ignorując chińskie embargo. W tym tygodniu ogłoszą otwarcie „tajwańskiego biura” w Wilnie (de facto ambasady); wkrótce Łotwa planuje otworzyć własną misję w Taipei. Pekin, który próbuje zakazać wszelkich kontaktów politycznych ze swoim demokratycznym rywalem z wybrzeża, będzie wściekły.

  Sprzedaż litewskich czekoladek na Tajwanie kwitnie dzięki wsparciu ministra spraw zagranicznych Josepha Wu.
  Bill Browder, brytyjsko-amerykański działacz przeciw kleptokracji Kremla, powiedział mi, że Litwa jest „jedynym krajem, który prowadzi właściwą i stanowczą politykę” przeciwko dyktatorom.

  Polityka zagraniczna rządu jest popularna wśród Litwinów, którzy pamiętają, że ich kraj był niegdyś mocarstwem, choć w XIII wieku. Ale powstanie 1863 roku „za wolność waszą i naszą”, popełnione wspólnie z Białorusinami i Polakami przeciwko carom rosyjskim, było, jeśli posłuchać miejscowych, dosłownie wczoraj. Duch miłości do wolności pojawił się ponownie w latach 80., kiedy Litwa (pod przywództwem Vytautasa Landsbergisa) uruchomiła lawinę, która zmiotła Związek Radziecki.

  Komunistyczna Partia Chin powinna się martwić tymi Litwinami. I musimy im klaskać i pomagać.

  ***

  Komentarze czytelników:

  Ian Groves

  Gdzie kupić litewskie słodycze? Musimy wesprzeć ten kraj wszystkim, co możemy.

  Chris Frankland

  Gdzie? Musiałem to wygooglować. Populacja 2,8 miliona. 77% katolików. W latach 2004-2016 co piąty Litwin opuścił kraj w poszukiwaniu pracy.

  https://www.thetimes.co.uk/article/lithuania-leads-way-in-standing-up-to-china-39xq9cwsr

  https://inosmi.ru/politic/20210720/250148095.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. 19 lipca o godzinie 9.30, ukraińscy urzędnicy przystąpili do egzaminów z poziomu znajomości języka ukraińskiego.
  Od 2021 roku zaliczenie testu ze znajomości języka ukraińskiego przed Narodową Komisją ds. Standardów Języka stał się obowiązkowy dla wszystkich osób ubiegających się o stanowiska w administracji państwowej lub samorządowej, w tym dla przyszłych deputowanych. Taki obowiązek wynika z ustawy przyjętej w 2019 roku „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako państwowego”.
  https://kresy24.pl/na-ukrainie-urzednicy-zaczynaja-zdawac-pierwsze-egzaminy-z-jezyka-ukrainskiego/
  Komentarz: Parafrazując klasyka, nie ważne kto pisze owe egzaminy, ważne kto je sprawdza 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Deal Niemiec z Ukrainą coraz bliżej?

  Niemcy są zainteresowane importem zielonego wodoru z Ukrainy – powiedział Jurij Witrenko, prezes Naftogazu.
  – Na Ukrainie są ogromne możliwości rozwoju energii odnawialnej, w tym słońca, wiatru i biomasy. Dlatego Niemcy chcą, abyśmy produkowali energię odnawialną, która byłaby transportowana do Niemiec w postaci zielonego wodoru – powiedział WItrenko.
  https://biznesalert.pl/niemcy-import-wodor-ukraina-energetyka/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT
  Nie można wykluczyć, że w przyszłym tygodniu polski rząd odsprzeda pierwszą partię szczepionek przeciw COVID-19 – poinformowało we wtorek RMF FM. Przekazano, że Polska może odsprzedać 4 mln dawek preparatów firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderny.
  https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/8212119,polski-rzad-juz-w-przyszlym-tygodniu-moze-odsprzedac-czesc-szczepionek.html
  Komentarz: Ukraina otrzyma szczepionki?

  Polubione przez 3 ludzi

  • http://valser.szkolanawigatorow.pl/deutsche-wirtschaft

   Poza tym, zapewne zmiany są głębsze: od (dawno już) młodych zdolnych polityków z lewymi doktoratami, do (aktualnej) niezdolności poradzenia sobie z dosyć banalną epidemią, czy braku reakcji na podane z wyprzedzeniem 9-cio dniowym informacje, że będzie potężnie lało…

   A pieniądze, oprócz uchodźców, zapewne poszły na różne nieopłacalne, acz zielone wydatki…

   Polubione przez 5 ludzi

   • „Hannah Cloke zdradziła, że Niemcy już na cztery dni przed kataklizmem wiedziały, że czekają ich niszczycielskie burze. EFAS (Europejski System Ostrzegania przed Zagrożeniem Powodziowym) już 10 lipca wydał alert powodziowy dla Niemiec, a 13 lipca tamtejsze władze otrzymały precyzyjną prognozę dotyczącą skali kataklizmu.

    Eksperci EFAS wskazali m.in. o obszary wzdłuż rzeki Ahr, gdzie później zginęły ponad 93 osoby. – Fakt, że ludzie nie zostali ewakuowani lub nie otrzymali ostrzeżeń, sugeruje, że coś poszło nie tak – powiedziała brytyjska profesor hydrologii.

    Cloke zdradziła, że wszystkie niezbędne ostrzeżenia służb meteorologicznych zostały wysłane, ale „potem gdzieś ten łańcuch ostrzeżeń się przerwał”. Informacje, które mogły ocalić wiele istnień nie dotarły do ludzi, którym zagrażał kataklizm.”

    Polubione przez 1 osoba

 7. Zdaniem Olega Dundy, deputowanego do ukraińskiej Rady Najwyższej, porażka w sprawie rurociągu Nord Stream 2 była wynikiem błędów popełnianych na przestrzeni lat przez rząd w Kijowie.

  Polityk uważa, że Ukraina przegrała sprawę Nord Stream 2 „dawno, dawno temu”, zaś władze Niemiec i Francji nie wzięły przy tej okazji pod uwagę opinii swoich obywateli.
  https://www.energetyka24.com/ukraincy-szukaja-winnych-porazki-ws-nord-stream-2

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Muzyka na Dzień Dobry

  Reminiscencje – stare dobre czasy …
  Radio Luxembourg – „LUXY” i …
  The Shadows – Riders In The Sky
  + plik ,,starej ale jarej” gitarowej muzyki.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, popularny ukraiński bloger oraz „szczyry ukropatriota” Denis Kazanskij pokazał jak wygląda „niedokończona” korweta „Włodziemierz Wielki” która według ostatnich zapowiedzi Zełenskiego do 2023 roku ma trafić na stan ukraińskiej floty wojennej. „Korweta” znajduje się obecnie w zbankrutowanej stoczni w Mikołajowie, a o doprowadzenie do bankructwa stoczni Kazanskij obwinił ukraińskiego oligarchę (którego nazywa „rosyjskim”) Wadima Nowinskiego. Wezwał także Radę Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy do zajęcia stanowiska w tej sprawie i ewentualnego umieszczenia Nowinskiego na liście oligarchów objętych sankcjami;
  https://m.censor.net/ru/blogs/3277737/kak_novinskiyi_horonit_ukrainskiyi_korvet_vladimir_velikiyi

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem ukromedia informują o „demontażu” superresortu jakim stało sie MSW Ukrainy za rządów byłego już ministra Awakowa. Przewodniczący proprezydenckiej frakcji parlamentarnej „Sługa Narodu” Arachamija poinformował że z MSW Ukrainy mają zostać „wydzielone” Gwardia Narodowa oraz Straż Graniczna. Przyznał także że takiej decyzji sprzeciwiał sie przez dwa lata Awakow;
  https://strana.ua/news/344461-monastyrskij-sobiraetsja-razdelit-ministerstvo-na-neskolko-chastej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. W Kijowie obchodzona jest kolejna (piąta) rocznica śmierci dziennikarza Pawła Szeremeta, który zginął w wyniku detonacji ładunku wybuchowego podłożonego pod samochód którym jechał przez bandę „weteranów ATO”. Władze Ukrainy do dzisiaj „popisują się” nieudolnością (świadomie zresztą) w wyjaśnieniu kulisów zabójstwa i skazaniu wszystkich zamieszanych w to osób;
  https://strana.ua/news/344621-v-hodovshchinu-ubijstva-sheremeta-v-kieve-prokhodit-aktsija-eho-pamjati.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. „Walka z korupcją” na Ukrainie trwa. Cytat „Pracownicy Państwowego Biura Śledczego zdemaskowali nielegalną działalność zorganizowanej grupy osób, która podczas prac przy ocieplaniu szkół i przedszkoli w Dnieprze zdefraudowała ponad 4,5 mln hrywien”, zdefraudowane pieniądze przekazał na ten cel Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR);
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4378567-v-dnepre-ukraly-myllyony-hryven-yz-kredyta-ebrr

  Polubione przez 3 ludzi

 13. OT z Chin, czyli podczas gdy USA i Europa „toną” w „politopoprawnej głupocie” (cytat) „Nowy chiński szybki pociąg maglev [czyli kolej magnetyczna] zjechał z linii produkcyjnej we wtorek. Ma zaprojektowaną prędkość maksymalną 600 km na godzinę – obecnie jest to najszybszy pojazd naziemny dostępny na świecie…Nowy system transportu maglev zadebiutował publicznie w nadmorskim mieście Qingdao we wschodnich Chinach w prowincji Shandong…Według China Railway Rolling Stock Corporation, został on opracowany samodzielnie przez Chiny, co oznacza najnowsze osiągnięcie naukowe i technologiczne tego kraju w dziedzinie tranzytu kolejowego”;
  http://www.xinhuanet.com/english/2021-07/20/c_1310072611.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 14. I powrót na Ukrainę, gdzie zgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami w ukromediach, trwa „inwazja rosyjskich artystów”. Na lokalnym festiwalu ‚Faine Misto” w Tarnopolu mają wystąpić cztery rosyjskie zespoły muzyczne, zbulwersowani tym działacze „Prawego Sektora” poskarżyli sie na to SBU, ale ukrobezpieka stwierdziła ze większość rosyjskich artystów została już „sprawdzona” i może bez przeszkód wystąpić na festiwalu;
  https://24tv.ua/ru/fajne-misto-edut-4-rossijskie-gruppy-ih-proverjaet-novosti-ternopolja_n1690283
  Kolejne koncerty na Ukrainie zapowiedział rosyjski raper „Basta”. Ma on wystąpić w jednym z klubów w Odessie, a bilety na koncert w cenie od 1000 do 9000 hrywien zostały już praktycznie wykupione;
  https://strana.ua/news/344692-v-odesse-v-klube-ibitsa-8-avhusta-vystupit-basta.html

  Polubione przez 2 ludzi

 15. OT w sprawie Afganistanu. Pojawiła się informacja o tym co Amerykanie zrobią ze swoimi byłymi „współpracownikami” (kolaborantami) z tego kraju. Pierwsza grupa „ewakuowanych”, około 2,5 tysiąca osób, ma zostać rozmieszczona w bazie wojskowej Fort Lee w stanie Wirginia. Docelowo z Afganistanu ma zostać ewakuowanych 30-40 tysięcy „amerykańskich pomocników” wraz z rodzinami;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6920710.html

  Polubione przez 3 ludzi

 16. „Gościnne występy” Ukroinców w RP, cytat „Zielonogórzanin oraz strażak OSP zatrzymali pijanego kierowcę ciężarówki na A2!…Pijany obywatel Ukrainy kierował ciężarówką, mężczyzna jechał autostradą A2 w kierunku granicy z Niemcami. Kierowca jechał całą szerokością jezdni oraz doprowadził do zderzenia z barierami energochłonnymi”;
  https://newslubuski.pl/interwencje/11112-zielonogorzanin-oraz-strazak-osp-zatrzymali-pijanego-kierowce-ciezarowki-na-a2.html

  Polubione przez 3 ludzi

 17. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej które zostaną przeprowadzone, w „trybie internetowym”, także w republikach z Donbasu. Cytat „Powtórzmy jednak: jest mało prawdopodobne, aby rosyjska paszportyzacja Donbasu miała na celu jedynie zwiększenie bazy wyborczej „Jednej Rosji”. Dokładniej, wcale nie jest to główny cel. Przecież zaczęli rozdawać paszporty mieszkańcom Doniecka i Ługańska wiosną 2019 roku, kiedy do wyborów do Dumy było jeszcze daleko…A zatem najwyraźniej teraz są to kroki w kierunku rzeczywistej integracji Donbasu z Rosją. Co więcej, jest to proces niezwykle demonstracyjny dla władz ukraińskich. Pokazano im, że nie będą w stanie utrzymać sytuacji w zawieszeniu, a wkrótce nie będzie już możliwosci reintegracji z Ukrainą…Jest też druga kwestia. Im więcej rosyjskich obywateli przebywa w Donbasie, tym więcej jest powodów by Federacja Rosyjska udzielała regionowi coraz bardziej bezpośredniego wsparcia militarnego (a same władze ukraińskie mówią o tym jako o zagrożeniu)…W rezultacie, wraz z kolejnym pogorszeniem sytuacji wojskowej, grozi bezpośrednie starcie Ukrainy z Rosją. Kiedy Moskwa zadeklaruje swoją ochronę nie tylko dla rosyjskojęzycznych Ukraińców, ale także dla własnych obywateli…I jeśli za Poroszenki Rosja czekała na zmianę prezydenta na Ukrainie w celu rozwiązania kwestii Mińska-2, to po rozczarowaniu Zełenskim Kreml raczej nie poczeka na nowe wybory. Proces rosyjskiej integracji Donbasu tylko przyspieszy”;
  https://strana.ua/news/344682-vybory-v-hosdumu-na-donbasse-kak-proholosovat.html

  Polubione przez 5 ludzi

 18. Amerykański akademik Walter Russell Mead pisze o swoim rozumieniu artykułu Władimira Putina „O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców”.
  Po wcześniejszym napisaniu kilku książek o wyższości anglosaskiego protestantyzmu, Mead również tutaj podąża za zachodnią koniunkturą.
  Jak prawie wszyscy autorzy na zachód od Briańska, widzi w artykule Putina jedynie pragnienie „Anschlussu” Ukrainy w ramach planu zdobycia Austrii przez Hitlera.

  Sprzeciw Zachodu wobec tych planów Putina wydaje się mu niewystarczający.
  I nawet by się ten artykuł czytało dobrze, ale kiedy Mead pisze, że Putin chętnie by zajął Kijów, ale armia ukraińska go tam nie wpuszcza, to każdy czytelnik, który interesuje się wojną domową na Ukrainie nie może powstrzymać się od śmiechu.
  W jego przypadku staje się jasne, że tytuły naukowe politologów (kremlinologów) na Zachodzie opierają się nie na wiedzy i umiejętnościach analitycznych ale na poprawnych politycznie przekonaniach

  ***

  The Wall Street Journal (USA):
  Dlaczego Putin wciąż pożąda Ukrainy

  Esej siłacza na 5000 słów wyjaśnia jego myślenie.
  Opłaca się przeczytać.

  Przygotowywanie długich artykułów o wydźwięku historycznym to działanie, które przystoi raczej think tankom niż głowie państwa, ale prezydent Rosji Władimir Putin bynajmniej nie jest zwykłym przywódcą.
  W zeszłym tygodniu opublikował artykuł na 5000 słów. Przechodzi w nim przez ostatnie tysiąclecie i stwierdza, że ​​Rosjan, Białorusinów i Ukraińców łączy wspólna historia, wiara i przeznaczenie.
  (…)
  [ I kończy artykuł pesymistycznie ]

  Putin może mieć rozsądną nadzieję, że czas jest po stronie Rosji.
  Wydaje się, że Ukraina nie przezwycięża korupcji i stagnacji – przyczyn jej słabości i biedy. .
  UE wciąż się waha, zachodni porządek świata się rozpada, a rosnąca rywalizacja Waszyngtonu z Pekinem odwraca uwagę USA i osłabia jego pozycję w kwestii rosyjskiej.

  Jeśli te tendencje się utrzymają, wiele zmieni się w naszym świecie, w tym polityczny układ sił między siłami pro- i antyrosyjskimi na Ukrainie.

  ***

  Komentarze czytelników:

  Eugeniusz Boutz

  Każdy, kto obejrzał przynajmniej kilka wywiadów Władimira Putina z zachodnimi dziennikarzami – niektóre przez godzinę lub nawet dłużej – doskonale wie, że ta osoba jest całkiem zdolna do samodzielnego napisania dokumentu programowego, choć nie musi. Jego głęboka wiedza historyczna o swoim narodzie, regionie i Zachodzie jest wyjątkowa: jest gotowy do dyskusji bez przerwy na refleksję.

  Nasz gość, Joe Biden, po prostu gada. Wyobraź sobie, że Biden pisze (lub przynajmniej próbuje napisać) dokument programu. Co się dzieje, linie komiksowe? Coś nieco spójnego?

  Rosja powinna była zostać partnerem Zachodu pod koniec lat 90., choćby z tego prostego powodu, że musiałaby pozbawić Chiny kluczowego sojusznika. Zamiast tego Clinton, człowiek o nieskończonej głupocie, nie zaprzyjaźnił się z Rosją, ale z całą swoją głupotą pchnął ją w niecierpliwe objęcia ChRL, z naszą największą szkodą.

  https://www.wsj.com/articles/valdimir-putin-article-historical-unity-ukraine-russia-11626724284
  albo, bez logowania cały artykuł na
  https://inosmi.ru/politic/20210720/250151864.html

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Wybuch w zakładach chemicznych pod Równem, „chmura brązowego dymu” przesuwa sie w stronę miasta;
  https://strana.ua/news/344734-video-oblako-katitsja-na-horoda-hde-na-zavode-rovnoazot-pod-lutskom-proizoshel-vzryv.html
  Jenak ukraińskie Państwowe Służby d/s Nadzwyczajnych uspokajają ze stężenie substancji szkodliwych (głownie azotu) w powietrzu jest niższe od poziomu niebezpiecznego;
  https://strana.ua/news/344749-kontsentratsija-okisi-azota-posle-chp-na-rovnoazot-nizhe-oasnoho-urovnja-hschs.html

  Polubione przez 3 ludzi

 20. Najnowsze sondaże ukraińskiej opinii publicznej przeprowadzone przez „Ukraińską Grupę Socjologiczną” od 11 do 18 lipca, a dotyczace stosunku Ukraińców do działań rządu w Kijowie. Wynika z nich że „Większość Ukraińców (72,5%) nie aprobuje działań rządu, a ponad połowa (58,5%) opowiada się za dymisją Gabinetu Ministrów pod przewodnictwem premiera Denisa Szmyhala”;
  https://strana.ua/news/344711-sohlasno-sotsoprosu-mnohie-ukraintsy-ne-odobrjajut-dejstvija-pravitelstva.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.