Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2021r.- 2220 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 487.

Wczoraj 20 lipca, odbyło się spotkanie w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK), podgrupy bezpieczeństwa w formie wideokonferencji

Głównym tematem obrad była dyskusja na temat ostatnio mającego miejsce nasilenia przez USZ naruszeń reżimu zawieszenia broni, w tym użycia broni zakazanej przez porozumienia mińskie.

Przedstawiciel DRL, Aleksiej Nikonorow zwrócił uwagę na to, że według przedstawicielstwa DRL w WCKiK i w procesie negocjacyjnym, USZ odnotowało 56 naruszeń warunków zawieszenia broni (NWZB) od 6 do 20 lipca, w tym 52% wszystkich naruszeń odnotowano w rejonie Doniecka, bo aż 29 NWZB, w rejonie Mariupola- 21 (37%) i w rejonie Gorłówki najmniej, bo tylko- 6 NWZB, co stanowi 11% ogólnej ich liczby.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, w wyniku ostrzału z kierunku USZ, 1 cywil i 8 żołnierzy zostało rannych, 15 domów zostało uszkodzonych i zniszczono 1 dom oraz 2 obiekty infrastrukturalne, w tym funkcjonującą szkołę, oraz dwa pojazdy osobowe.

Nieprzyjaciel użył 25 razy ciężkiej broni zakazanej przez porozumienia mińskie, czyli trzykrotnie więcej niż w poprzednim okresie:

– 1 raz użyto artylerii o kalibrze 122 mm- wystrzelono 5 pocisków,

– 18 razy użyto moździerzy 120 mm- 166 min,

– 6 przypadków użycia moździerzy kalibru 82 mm- wystrzelono 28 min.

Próby przedstawicielstwa DRL w JCCC mające na celu wykorzystanie mechanizmu koordynującego w zakresie prowadzenia odpowiednich dochodzeń i postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych, przewidziane w Środkach Wzmocnienia Zawieszenia Broni, są blokowane i wzt. nieskuteczne.

Zamiast prowadzić przewidziane w Środkach postępowanie z późniejszym ściganiem sprawców, strona ukraińska w WCKiK nadal odpowiada na wszystkie apele DRL w sprawie konsekwencji NWZB z załączonymi materiałami fiksacyjnymi o przesłanie nam standardowych oskarżeń o fałszowanie danych.

„Dopóki strona ukraińska, zamiast tępego zaprzeczenia i oskarżeń o fałszerstwa, nie znajdzie odwagi, by przyznać się do naruszeń popełnionych przez WFU, zrozumieć je i ukarać winnych, nic się nie zmieni.

Bezpodstawne abstrakcyjne stwierdzenia i uporczywe apele do mediatora Federacji Rosyjskiej absolutnie nie pomogą w ograniczeniu eskalacji. Tylko wspólne wysiłki i działania mogą powstrzymać ostrzał.

Cały problem polega jednak na tym, że przedstawiciele Ukrainy mają taką obsesję na punkcie ustanowienia ‚żadnych bezpośrednich kontaktów i interakcji’ z przedstawicielami republik, że nawet ‚na wstępie’ odrzucają jakąkolwiek z naszych konstruktywnych i roboczych propozycji budowy mechanizmu weryfikacji, które pozwoliłoby obu stronom przekonać się o realiach konsekwencji ostrzału i innych naruszeń”– powiedział po spotkaniu Aleksiej Nikonorow.

Przedstawiciel DRL zauważył również, że zgodnie z raportami Misji obserwatorzy nadal odnotowują obecność zabronionej broni i sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania, poza składami, w strefie bezpieczeństwa, a także bezpośrednio w obszarach mieszkalnych.

Jeśli chodzi o kwestię uzgodnienia aneksu do środków wzmocnienia zawieszenia broni, Aleksiej Nikonorow wyjaśnił, że koncepcyjny spór między stronami pozostaje w zrozumieniu kluczowych elementów, a mianowicie uczestników mechanizmu koordynacji i zasady jego działania .

„Przy opracowywaniu dokumentu za pomocą środków na rzecz wzmocnienia reżimu zawieszenia broni wprowadzono mechanizm koordynacji właśnie dla bezpośredniej interakcji stron na szczeblu WCKiK w obecnym składzie, aby szybko reagować na naruszenia i im zapobiegać. Następnie strony miały przeprowadzić debugowanie jego funkcjonowania, ale oczekiwany dialog nie doszedł do skutku: strona ukraińska niemal natychmiast po przyjęciu środków zablokowała pracę mechanizmu koordynacyjnego już przy pierwszym naruszaniu pozycji zweryfikowanym przez SMM OBWE w rejonie miejscowości Szumy.

Aby przezwyciężyć taką destrukcyjność po stronie ukraińskiej, opracowaliśmy nowy dokument, który miał doprecyzować i skonsolidować tryby pracy mechanizmu koordynacyjnego przy pomocy WCKiK w jego obecnym składzie. Jednak po ponad półrocznym omawianiu projektu Aneksu do obecnej wersji Miar Postępu nadal nie ma: strona ukraińska próbuje poszerzyć listę uczestników mechanizmu i skomplikować proces, aby pozostawić lukę w możliwości uniknięcia odpowiedzialności” podsumował oficjalny przedstawiciel DRL.

https://dnr-sckk.ru/itogi-ocherednogo-peregovornogo-raunda-gruppy-po-voprosam-bezopasnosti-na-peregovorah-kontaktnoj-gruppy-6/

*


A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych rozmieścili pojazdy opancerzone w pobliżu osady Nowozwanówka w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił.

.„W rejonie odpowiedzialności 24 brygady zarejestrowano rozmieszczenie sześciu bojowych wozów piechoty ( bojowych wozów piechoty ) w pobliżu osady Nowozwanówk”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, użycie elektronicznego sprzętu bojowego przez żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy doprowadziło do śmierci dwóch mieszkańców wsi Krymskoje.

Niemożność wezwania karetki pogotowia spowodowana brakiem komunikacji w wyniku użycia przez jednostki walki elektronicznej (EW) USZ doprowadziła do śmierci dwóch mieszkańców wsi Krymskoje.

„W wyniku działania elektronicznego sprzętu bojowego wroga występują awarie w działaniu komunikacji komórkowej, w wyniku których lokalna ludność nie była w stanie wezwać służb ratunkowych przez pięć godzin, do przyjazdu do wsi Krymskoje, gdzie zginęło dwóch cywilów”–  poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko..

Miejscowi mieszkańcy zgłaszali, że nie można było dodzwonić się do medycznej służby ratowniczej.

„Po raz kolejny wzywamy międzynarodowe organizacje praw człowieka do zwrócenia szczególnej uwagi na celowe działania dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy naruszające normy humanitarnego prawa międzynarodowego”– dodał przedstawiciel resortu obrony ŁRL.

Ponadto, jednostki armii ukraińskiej użyły lasera do ingerencji w kamery wideo OBWE w pobliżu miejscowości Zołotoje

„W celu ukrycia i uniemożliwienia przemieszczania się sprzętu bojownicy 24 brygady za pomocą promieniowania laserowego przez dwie godziny tworzyli zakłócenia wizualne w obiektywach kamer SMM OBWE zainstalowanych na terenie wsi Zołotoje”– poinformowała służba prasowa DML ŁRL.

Przedstawiciel resortu obrony ŁRL dodał, że fakt ten potwierdza raport SMM OBWE z dnia 19 lipca 2021 r.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania:

– ️ 4 zestawy rakiet przeciwlotniczych (9K37 „Buk”) na platformach kolejowych w okolicy Mariupola,
– ️ 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych (9K37 „Buk”) na platformach kolejowych w okolicy miejscowowści Konstantinowka.

Ponadto, USZ w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu prowadząc ostrzały terytorium DRL 6 razy naruszyły warunki zawieszenia broni, w wyniku czego spadło tam 47 pocisków.

Ostrzały prowadzone były:


06:00, z kierunku Szirokina w stronę Bezimiennoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (15 min),

09:35, z kierunku Marinki w stronę Aleksandrowki- w rejonie Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (9 granatów),

16.52 i 17:20, z kierunku Żowanki w stronę Zajcewa- w rejonie Gorłówki, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 14 min),

20:20, z kierunku Starognatowki w stronę Nowołaspy- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty),

20:30, z kierunku Piasków w stronę Łozowoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) oraz podlufowego granatnika GP-25 (2 granaty).

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu USZ w ciągu minionej doby 4 razy naruszyły warunki rozejmu, prowadząc ostrzały w rejonie zdemilitaryzowanym Zołotoje-5, osiedla Kalinowo i Frunze oraz wsi Mołodieżnoje, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 i maszynowej broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 21 липня 2021 року.


Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи, порушуючи режим припинення вогню.

Протягом минулої доби, 20 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 14 порушень режиму припинення вогню, з яких 12 обстрілів та 2 прольоти БПЛА.

У районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, ворог відкривав вогонь з мінометів 120-го калібру.

Неподалік МАР’ЇНКИ російські окупанти обстрілювали наші позиції зі станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.Біля АВДІЇВКИ збройні формування Російської Федерації 4 рази вели вогонь з мінометів 120-го калібру, ручних протитанкових і підствольних гранатометів, а також стрілецької зброї.

Поблизу населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ ворог двічі вів вогонь з мінометів 120-го калібру.

В напрямку СТАРОГНАТІВКИ окупанти обстрілювали українські позиції зі станкових протитанкових гранатометів.Біля ГРАНІТНОГО противник застосовував озброєння БМП-1.

У районі селища ПІСКИ російські окупанти здійснювали обстріл з автоматичних станкових і підствольних гранатометів.

Неподалік ПРИЧЕПИЛІВКИ збройні формування Російської Федерації відкривали вогонь зі станкових протитанкових і підствольних гранатометів, а також стрілецької зброї.

На межі Донецької та Луганської областей був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

Крім того, біля населеного пункту ПІСКИ противник використовував безпілотний літальний апарат типу квадрокоптер.Внаслідок ворожих обстрілів один військовий отримав вогнепальне поранення.

Після надання першої медичної допомоги воїна транспортували до лікувального закладу. Стан пораненого – задовільний.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські військові відкривали вогонь у відповідь.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 21 липня, зафіксоване одне порушення режиму припинення вогню.

Зокрема, у напрямку АВДІЇВКИ ворог вів вогонь з ручних протитанкових і підствольних гранатометів, а також стрілецької зброї.

За поточну добу бойових втрат серед військових Об’єднаних сил немає.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

61 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.07.2021r.- 2220 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tragikomedia

  Układ o Nord Stream 2 między USA a Niemcami może zostać przedstawiony 21 lipca. Zbiera już krytykę w parlamencie amerykańskim oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Polska i Ukraina łączą siły na ostatnim odcinku sporu.
  Według Politico Amerykanie mieli zwrócić się do Ukrainy o to, by nie krytykowała faktu, że zamierzają dopuścić do ukończenia spornego gazociągu Nord Stream 2 w porozumieniu z Niemcami. Takie informacje przekazały cztery niezależne źródła.
  USA miały informować, że publiczna krytyka porozumienia z Niemcami o Nord Stream 2 może uderzyć w relacje bilateralne Kijowa z Waszyngtonem. Administracja Joe Bidena miała także prosić Ukraińców, aby nie dyskutowali na ten temat z Kongresem, krytycznym wobec postawy Białego Domu niezależnie od barw partyjnych.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-uklad-usa-niemcy-krytyka-parlament-polska-ukraina-energetyka-gaz/

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Mały sukces polskiego przedsiębiorstwa
  Mo-BRUK, lider polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych, otrzymał zgodę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na eksport paliwa alternatywnego na Ukrainę. Spółka dzięki podpisanej umowie dostarczy partnerom zza wschodniej granicy do 10 tys. ton surowca do 10 lutego 2022 r. (zgoda została wydana na czas określony).
  https://portalkomunalny.pl/mo-bruk-bedzie-eksportowal-paliwa-z-odpadow-na-ukraine-to-pierwsza-taka-firma-w-polsce-421643/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski objął honorowym patronatem akcję charytatywną „LWÓW 2021″, której finał odbędzie się w dniach 29 lipca – 01 sierpnia 2021 r. Akcja jest organizowana przez Fundację Bratnia Dusza, na czele której stoi Iwona Romaniak.
  Dary zostaną przewiezione do Lwowa w asyście konwoju motocyklistów z Polski, a od granicy pod eskortą tamtejszej policji i motocyklistów z Ukrainy wspomagających akcję.
  https://www.starosadeckie.info/info-z-rejonu/zawioza-prezenty-dla-polskich-rodzin-mieszkajacych-na-ukrainie/
  Komentarz: Kolejna oddolna akcja pomocy rodakom mieszkającym na Ukrainie. W przeciwieństwie do Węgier, gdzie to głównie służby państwowe zajmują się pomocą rodakom w Polsce to inicjatywy samych obywateli muszą wystarczyć.
  Niestety często dary NIE TRAFIAJĄ do miejsc docelowych. Powodem jest nieprzychylność urzędników z Ukrainy, którzy blokują takie inicjatywy i brak wsparcia rządu.
  https://www.tvp.info/45761600/paczki-z-darami-wstrzymane-przez-ukraincow-nowe-fakty-w-sprawie

  Polubione przez 4 ludzi

 4. A to Polska właśnie-szef sztabu Generalnego nie chce Abramsów-ale chce jeden człowiek, najważniejszy Prezes wszystkich prezesów więc wojsko nie ma nic do gadania…

  W obozie PiS po deklaracjach Kaczyńskiego i Błaszczaka o kupnie abramsów zapanowało zaskoczenie. A wśród ludzi zajmujących się tam wojskiem czasami wręcz niedowierzanie. Jak słyszymy w obozie rządzącym, polityków PiS, którzy są przeciwni zakupowi abramsów, jest sporo, ale milczą. I to nawet na szczytach władzy – napisał portal Gazeta.pl w sobotę. Według informacji medium przeciwnikiem ich zakupu miał być m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef KPRM Michał Dworczyk oraz szef Sztabu Generalnego. Zwolennikami zakupu mieli być z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef MON Mariusz Błaszczak.
  https://kresy.pl/wydarzenia/gazeta-pl-premier-i-szef-sztabu-generalnego-nie-chcieli-czolgow-abrams-chcial-kaczynski/

  Polubione przez 4 ludzi

  • „CDR 6 dni temu
   Zależy gdzie na wschód od Wisły. Na klasycznej dla marszu wojsk linii Brześć-Warszawa zapewne się da choć przemieszczanie i użycie ponad 70 tonowych kolosów wymaga starannego rozpoznania trasy marszu i rejonów ewentualnych walk. Ale tak samo wypadało by zrobić i przy 60+ LeO2. No i dla paliwożernych Abramsów trzeba zapewnić mnóstwo ropy. Ale Błaszczak bredził coś o użyciu batalionów Abramsów do obrony okolic Suwałk. A tam teren mało sprzyja użyciu mas ciężkiego sprzętu i nawet użycie teciaków w sile kompanii było by niemałym wyzwaniem. Inna sprawa po co ktoś (Rosja) miałby atakować Suwałki? Jeśli planuje się ograniczoną wojnę z Bałtami to lepiej wybić korytarz przez Litwę a jeśli planuje się konflikt z Polską i Bałtami to nie ma się co szczypać i trzeba ruszyć prosto na Warszawę. Po rozbiciu Polaków przynajmniej do linii Wisły Bałtowie i tak będą bez szans – całkiem możliwe, że skapitulują bez walk jak w 1940r.”

   Polubione przez 5 ludzi

   • „….Błaszczak bredził coś o użyciu batalionów Abramsów do obrony okolic Suwałk. A tam teren mało sprzyja użyciu mas ciężkiego sprzętu i nawet użycie teciaków w sile kompanii było by niemałym wyzwaniem.”- jak wiadomo Abramsy bardzo dobrze się sprawdzają w walkach na pustyni, ale jako że w Polsce północno-wschodniej, nie ma pustyń, sądzić można, że Jankesi naturze w tym pomogą eksplodując jedną głowicę termojądrową:

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 4 ludzi

    • Tak było na ostatnich manewrach – przegraliśmy je sromotnie.
     https://wiadomosci.onet.pl/kraj/porazka-polskiej-armii-w-symulowanej-wojnie-cwiczenia-wykazaly-kleske-w-piec-dni/pmh647s
     A propos, czy teraz wiesz dlaczego amerykanie ocenili, że te manewry przegraliśmy tak sromotnie?
     I mimo to, że użyliśmy do walki Himarsy i F35, które co prawda już zakupiliśmy ale nie mamy jeszcze na wyposażeniu?
     Bo nie kupiliśmy od nich jeszcze do kompletu Abramsów.
     Jak je już zakupimy to będziemy wygrywać z Rosjanami ,,wojenne gry”, które rozgrywać będą z nimi Amerykanie.

     A ten … cywil mgr histeryk ministrant Błaszczak z kaczelnikiem PiSpojebu na czele… dali się w to wrobić jak dwa małe Jasie w World of Tanks (gra MMO, stworzona i administrowana przez białoruskie studio deweloperskie Wargaming.net.) i uwierzyli Jankesom, że aby wygrać na białoruskim froncie zgodnie z
     Teorią Blitzkriegu muszą mieć dywizje niezwyciężonych Abramsów kompatybilnych z superhiper samolotami wsparcia F-35.

     Abramsy nie są aż tak … nie do odstrzelenia
     https://www.altair.com.pl/magazines/article?article_id=1391
     więc atak z kierunku Suwałk byłby atakiem pozorowanym.

     Musimy Ruskich zaatakować z flanki, główny atak wyprowadzimy przez Bagna Poleskie, bo się tam naszych Abramsów spodziewać nie będą.
     Abramsem strach latem zjechać z autostrady na pobocze, bo jeszcze się jak żółw w rowie zagrzebie a co dopiero na przełaj jesienią po polskich drogach polnych.
     .https://www.youtube.com/watch?v=TCXwgPZXScM&t=8s
     nie wspominając co się z nim dzieje na bagnach – lufę jak peryskop wystawia z błota.

     https://tvn24.pl/swiat/amerykanski-czolg-abrams-zakopal-sie-w-blocie-na-cwiczeniach-w-szwecji-ra776024-2490786

     Zgodnie z teorią Guderiana o powodzeniu wojny błyskawicznej decyduje zmasowane użycie dywizji pancernych i piechoty zmotoryzowanej na głównych kierunkach uderzenia. Owe uderzeniowe kliny pancerne winny być wspierane przez lotnictwo we wszystkich sytuacjach bojowych. Zadaniem lotnictwa, głównie szturmowego (w ówczesnych realiach niemieckich – samolotów nurkujących, a we współczesnych realiach polskich – samolotów F-35), jest też prowadzenie rozpoznania w taktycznej i operacyjnej głębi, zapobieganie podejściu nieprzyjacielskich odwodów, ubezpieczanie wojska z powietrza i zapewnianie im zaopatrzenia.
     Tak więc aby blitzkrieg się powiódł (niem. wojna błyskawiczna) Amerykanie muszą wpierw Poleskie Bagna odparować a do tego nie jedną a co najmniej trzy takie bombki przed Abramsami muszą zrzucić

     Że co? Pół Polski się przy tym spopieli…
     Ależ Panowie !
     Nasz fuhrer z Antosiem grać będą w World of Tanks na konsoli
     Tam się wiele żyć ma i nic nie boli…ruskich trollić można do woli.
     I on tytuł ma doktora nauk prawnych, że też go … głupota nie boli

     Polubione przez 3 ludzi

 5. Artykuł wart przeczytania, jak faworyzuje się studentów zagranicznych (z Ukrainy) kosztem polskich.

  W poniedziałek na Twitterze opublikowano screen przedstawiający listę rekrutacyjną wydziału psychologii na UAM w Poznaniu. Na pierwszych piętnastu miejscach znaleźli się obcokrajowcy. Zrzut ekranu wywołał burzę w mediach społecznościowych. Do sprawy odnieśli się politycy oraz komentatorzy przestrzeni publicznej. Użytkownicy Twittera zaczęli publikować wpisy, które pokazują skalę zjawiska. Przedstawiono listy, na których nawet kilkadziesiąt pierwszych miejsc zajmują obcokrajowcy. Z rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego wynika, że polskie uczelnie są wynagradzane za przyjmowanie obcokrajowców na prowadzone przez siebie kierunki studiów. UAM odmówił podania informacji nt. liczby osób polskiego pochodzenia, które zakwalifikowały się na studia.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polskie-uczelnie-faworyzuja-obcokrajowcow-bosak-celem-jest-by-studiowalo-tam-mniej-polakow/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy sprawy wczorajszego wybuchu w zakładach chemicznych pod Równem. Pojawiły się informacje że po wypadku na okolicę moga spaść tzw. kwaśne deszcze;
  https://strana.ua/news/344807-iz-za-vzryva-na-zavode-rovnoazot-mohut-pojti-kislotnye-dozhdi.html
  Z kolei ukraińskie resort zdrowia poinformował o przygotowaniu 70 „łóżek” w szpitalach dla pacjentów „z objawami zatrucia” które jak na razie nie zostały wykorzystane;
  https://korrespondent.net/ukraine/4378911-posle-avaryy-na-khymzavode-vozdukh-v-rovno-ostaetsia-v-norme-moz

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Przymusowa „ukrainizacja” wszystkiego na Ukrainie trwa. Jej „ofiarami” stają także progamy telewizyjne, w tym popularne na Ukrainie seriale, m.in wyprodukowany przez „Studio Kwartał 95” którego współwłaścicielem jest Zełenski. Po jego „zukrainizowaniu” widzowie skarżą się że nie sa już w stanie go dalej oglądać. Cytat „Jedyny serial, dla którego włączyłam telewizor. Moi znajomi od dawna oglądają rosyjskie kanały przez smart TV. Mało tego ze nie ma czego oglądać na ukraińskich kanałach, to jeszcze ubzduraliście sobie by [zepsuć] jedyny serial który zgodnie oglada cały kraj… Po co go tłumaczyć? Stracił swoją autentyczność! Stał się mdły i nieciekawy! ” – pisze dziewczyna w komentarzach pod serią na stronie [kanału TV] „1 + 1”;
  https://strana.ua/news/344824-svatov-pereveli-na-ukrainskij-jazyk-poklonniki-vozmutilis.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niestety, ale ta gwara jest bardzo uboga w słownictwo, szczególnie wyrafinowane- specjalistyczne, czy też opisujące wachlarz uczuć i przeżyć……język ludów pierwotnych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codzienność. Cytat „Drużyna dziecięca „Hitlerowcy” wzięła udział w mistrzostwach w piłce ulicznej w obwodzie kirowohradzkim”;
  https://strana.ua/news/344864-v-novomirhorode-na-dne-horoda-komanda-po-stritbolu-nazvalas-hitlerovtsy.html
  W Chersoniu sąd skazał dwójkę młodych ludzi na 4 lata pozbawienia wolności z zawieszeniem na rok, chcieli oni „uczcić” dzień urodzin Hitlera podpalając miejska synagogę;
  https://strana.ua/news/344858-v-khersone-v-chest-dnja-rozhdenija-hitlera-parni-brosili-v-sinahohu-koktejl-molotova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Epidemia koronawirusa na Ukrainie. Ukromedia informują o oporze jaki okazuje „ukrowojacy” którzy nie chcą poddać się obowiązkowym w ukraińskich siłach zbrojnych szczepieniom przeciwko koronawirusowi. W „odwecie” dowództwo ukraińskich sił zbrojnych zapowiada wprowadzenie „restrykcji”, począwszy od wstrzymania przepustek, „obcięcia” dodatków pienieżnych, czy „umilenia” służby, aż po zwolnienie z wojska;
  https://strana.ua/news/344860-v-vsu-otkazavshikhsja-vaktsinirovatsja-shantazhirujut-otkazom-v-otpuske-i-otpravke-na-peredovuju.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Czy aby ten Su-75 Checkmate nie tłumaczy się na nasze jako Su-75 Szachmat

   Co można by odczytać jako: ,,Ten (Su-75), który króla (F-35) pozbawi mocy”.

   Termin ” szach mat” wywodzi się z per­skie­go „Shāh Māt”.
   Po persku król to Shāh, co czytamy „szach”.
   Co oznacza Māt? Māt to „pozbawiony mocy”.

   Często błędnie uważa się, że termin „szach mat” oznacza „król jest martwy”, gdyż szachy dotarły do Europy poprzez Arabię, zaś po arabsku māta oznacza „umarł”.

   A jak wiemy, w szachach króla nie można zbić
   ale w innych grach wojennych szach zbija szacha,
   więc Checkmate przetłumaczyć też można jako:
   ,,Ten, który zabije króla” , czyli ,,Królobójca”

   Polubione przez 5 ludzi

 10. Co na to ‚eurasty z Brukseli” oraz członkowie różnych pozarządowych organizacji tak czuli na „niedolę” tzw. uchodźców? Litewscy pogranicznicy przeganiają tzw. uchodźców próbujących przedostać sie na Litwę z Białorusi seriami z broni automatycznej. Działania litewskich pograniczników podsumował Łukaszenka stwierdzając że zachowują się „jak faszyści”;
  https://strana.ua/news/344896-video-strelby-na-hranitse-litvy-i-belarusi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem były ‚dowódca” tzw. batalionu „Donbas” Konstantyn Griszin, znany jako ‚Semen Semenczenko”, obecnie przebywający w „areszcie domowym” w związku z toczącym sie przeciwko niemu śledztwem za stworzenie na Ukrainie „nielegalnej formacji zbrojnej” oraz zorganizowania ostrzału siedziby ukraińskiej stacji TV „112”, ogłosił ze pracował jako „tajny współpracownik” wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, a także że faktycznym celem jego działalności było „potajemne zorganizowanie współpracy weteranów ATO z ukraińskim wywiadem”;
  https://www.politnavigator.net/semjon-semenchenko-obyavil-sebya-koordinatorom-ukrainskikh-diversantov.html

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Infotaiment z kabaretu ,,Kwartał 95 do kwadratu”

  Geopolityczne fikołki ukraińskich dyplomatołków
  z Kancelarii Komika zwanego prezydentem Ze.

  Aleksandr Zubczenko
  Obserwuje rozwój ukraińskiego domu wariatów
  Wczoraj 13:19

  Ukraińska kaczka po pekińsku)*

  https://cont.ws/@4197010aa/2042954

  …)* – kaczka po pekińsku
  https://pliki.doradcasmaku.pl/kaczka-po-pekinsku6-4.webp
  Przygotowanie oryginalnej kaczki po pekińsku wymaga tak wysokiego kunsztu ,że od kucharza amatora nie można żądać tej sztuki. Poniższy przepis pochodzi z chińskiej restauracji i został specjalnie uproszczony dla potrzeb domowej kuchni europejskiej na podstawie klasycznego, liczącego 15 tysięcy słów oryginalnego przepisu.
  https://www.doradcasmaku.pl/przepis-kaczka-po-pekinsku-299645

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W temacie „NS2”, Departament Stanu USA przedstawił na czym ma polegać porozumienie w sprawie gazociągu zawarte pomiędzy USA, a Niemcami. Pokrótce Kijów ma otrzymać „pieniężną rekompensatę”, mowa jest o 200 mln euro „na wsparcie sektora energetycznego i usunięcie uzależnienia energetycznego Ukrainy” oraz miliard euro w ramach „funduszu wspierającego bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy”. Berlin ma także wziąć na siebie wynegocjonowanie z Moskwą przedłużenia tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy;
  https://strana.ua/news/344969-hosdep-raskryl-podrobnosti-sohlashenija-po-severnomu-potoku-2-ssha-i-hermaniej.html
  O wszystkim oczywiście „kanzlerin” Merkel powiadomiła w rozmowie telefonicznej WWP;
  https://strana.ua/news/344951-merkel-soobshchila-putinu-o-sdelke-po-severnomu-potoku-2-mezhdu-ssha-i-hermaniej.html
  Podobno Berlin szykuje się już do wyznaczenia „specjalnego wysłannika” który ma w Moskwie negocjować przedłużenie kontraktu na tranzyt gazu z FR do UE przez terytorium Ukrainy i który ma rozpocząć swoją prace nie później niż 1 wrzesnia tego roku;
  https://strana.ua/finance/344974-v-hermanii-objazalis-naznachit-svoeho-spetsposlannika-po-tranzitu-haza-cherez-ukrainu.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Tymczasem szefowie MSZ Ukrainy i RP wydają wspólne oświadczenie w którym (rozpaczliwie) wzywają USA do niezgadzania sie na zakończenie budowy „NS2”. Cytat „Ta decyzja stworzyła dodatkowe zagrożenia polityczne, militarne i energetyczne dla Ukrainy i całej Europy Środkowej. Jednocześnie zwiększa zdolność Rosji do wywierania destrukcyjnego wpływu na bezpieczeństwo w Europie, pogłębia różnice między państwami członkowskimi NATO i UE”;
   https://strana.ua/news/344978-polsha-i-ukraina-obratilis-k-ssha-i-hermanii-po-povodu-severnoho-potoka-2.html
   W podobnym tonie wypowiada się szef ukraińskiej państwowej spółki „Naftohaz” Witrenko który stwierdził ze dla Ukrainy nie jest to „kwestia odpowiednio wysokich rekompensat, a bezpieczeństwa narodowego’. I nie można się mu dziwić ponieważ kończy sie dla niego (oraz jego następców) „dolce vita” polegająca na „pasożytowaniu” na „rosyjskiej rurze”, z czego od kilkudziesięciu lat żyją ukraińskie „elity”;
   https://strana.ua/news/344964-jurij-vitrenko-nazval-zapusk-sp-2-uhrozoj-bezopasnosti-ukrainy.html
   A za Atlantykiem, zbulwersowany „haniebną zdradą” Bidena w związku z porozumieniem amerykańsko – niemieckim w sprawie „NS2”, jeden z czołowych „rusofobów” i „neoconów” (neokonserwatystów) w Partii Republikańskiej senator Ted Cruz oskarżył ‚Uncle Joe” o to że…sypia z WWP 🙂
   https://strana.ua/news/344887-ted-kruz-nazval-sohlashenie-po-severnomu-potoku-2-heopoliticheskoj-katastrofoj-dlja-ssha.html

   Polubione przez 5 ludzi

   • Smaczek z transferem gazu przez UA polega na tym, że teoretycznie UA kupuje gaz rosyjski na zachodzie i dostaje go rewersem.
    Tyle, że żaden gaz nie płynie rurociągami z zachodu na wschód – UA po prostu pobiera go z gazu płynącego z Rosji na Zachód.
    Jeżeli skończy się transfer gazu przez UA – skończy się też gaz dla Ukrainy. 😉

    Polubione przez 2 ludzi

  • Ale klęska to nawet mniej niż w złych prognozach obstawiałem. 200 mln euro to żenada, a wspomniany miliard to nie darowizna a pożyczka, nie ma mowy, by za te środki zbudowano instalacje wodorowe. A przedłużenie umowy z Ukraina o tranzyt jest śmieszne-Rosja będzie zwlekać z negocjacjami zasłaniając się interesami finansowymi (zmniejszenie taryf) negocjując koszta, ceny wolumen, aż w końcu uzyska to co chce.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Pomysł z przedłużeniem tranzytu przez Ukrainę jest wygodny…właśnie dla Niemców, dodatkowo obstawiam ze UE (to znaczy Niemcy) wymusi na Kijowie stworzenie „międzynarodowego konsorcjum” (oczywiscie pod kontrolą Niemiec) które przejmie kontrolę nad jej systemem przesyłu gazu z FR do UE (‚Operator GTS Ukrainy”). Widać więc że najbardziej wygranymi w tym wszystkim są Niemcy…

    Polubione przez 2 ludzi

    • A Rosja w tym przypadku przejdzie na amerykański system sprzedaży gazu, czyli sprzedawać go będzie odbiorcom na swojej granicy, wtedy opłaty za tranzyt Ukraińcom płacić będą Niemcy.
     Pisałeś wcześniej, że Ukraińcu przymierzali się do prywatyzacji Naftogazu i tej rury.
     Niemcy nie przejawiały zainteresowania , bo zapewne Amerykanie chcieli mieć pakiet większościowy, bo wtedy nadal by szantażowali Europę grożąc blokadą dostaw ruskiego gazu.
     Dlatego też zapewne tak parli do zakończenia budowy NS-2.
     Teraz, gdy Amerykanie nie mogą zablokować NS-2 , ukraińska rura nie ma dla nich już żadnego geostrategicznego znaczenia, więc zapewne Biden zgodził się by Merkel wzięła sobie pakiet większościowy i zarządzanie tą rurą.
     Może Niemcy coś z tych 3mld dolców z tranzytu skapną coś Ukrainie w formie dywidend i podatków,
     Tak to jest, gdy frajer z ,,dżentelmenami” siada do pokera.

     Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.