Wojna domowa na Ukrainie 24.07.2021r.- 2223 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 490.

„Kijów jest gotowy do wdrożenia ‚formuły Steinmeiera’ na Donbasie, ale do tego konieczne jest odblokowanie prac podgrupy politycznej w grupie kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w regionie”– powiedział członek ukraińskiej delegacji w grupie kontaktowej , dziennikarz Siergiej Garmasz.

Wcześniej rzecznik niemieckiego MSZ poinformował, że Berlin odnotowuje wzrost liczby walk w Donbasie, wzywa Rosję i Ukrainę do pełnej realizacji porozumień szczytu normandzkiego z 2019 r. w Paryżu, w tym oczekuje od Kijowa realizacji ”formuły Steinmeiera” – uzgodnienia stanowisk przez grupę kontaktową, które zdeterminują gwarancje nadające ORDiLO regionalny status specjalny.

„Nie widzę niczego strasznego w samej ‚formule Steinmeiera’, gdyż po raz kolejny potwierdza ona, że ​​wybory muszą się odbyć zgodnie ze standardami OBWE i zapewniają kontrolę państwa nad terytorium, na którym się odbywają. Ale tutaj pytanie jest techniczne. Ukraina faktycznie zgodziła się na wprowadzenie tej formuły jako nowelizacji ustawy o specjalnym statusie, ale zgodnie z tymi samymi porozumieniami mińskimi Ukraina musi zmienić tę ustawę po konsultacji z ORDiLO. Ale Rosja zablokowała pracę podgrupy politycznej, gdzie takie konsultacje i porozumienia mogą mieć miejsce.”- powiedział wczoraj Garmasz na antenie kanału telewizyjnego Ukraina 24.

Według niego teraz piłka jest na polu Rosji, co powinno odblokować pracę podgrupy politycznej, gdzie będą kontynuowane dyskusje nad nowelizacją ustawy o specjalnym statusie ORDILO, po czym grupa kontaktowa będzie mogła wysłać ten ustawy do Wierchownej Rady Ukrainy.

Inicjatywa Niemiec dotycząca ‚formuły Steinmeiera’ ma pośredni związek z Donbasem”– powiedział Rodion Mirosznik, przedstawiciel ŁRL w podgrupie ds. politycznych Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

ŁRL i DRL w negocjacjach mińskich nalegają na realizację formuły rozwiązania konfliktu w Donbasie zaproponowanej pod koniec 2015 roku przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych RFN Franka-Waltera Steinmeiera. Polega ona na tymczasowym uchwaleniu ukraińskiej ustawy o szczególnym statusie regionu w dniu wyborów samorządowych w Donbasie oraz na stałe po opublikowaniu raportu OBWE o wynikach wyborów.

Inicjatywa Niemiec dotycząca wdrożenia przez Ukrainę tzw. formuły Steinmeiera ma bardzo bezpośredni związek z Donbasem. 

Z okazji rocznicy osiągnięcia porozumienia w Trójstronnej Grupie Kontaktowej w sprawie Dodatkowych Środków wzmocnienia rozejmu w Donbasie niemieckie MSZ wydało oświadczenie, w którym odnotowało nasilenie działań wojennych i wzrost liczby ofiar, w tym m.in. ludności cywilnej. Niemcy zaapelowały do ​​Kijowa o „pełną realizację porozumień szczytu normandzkiego z 2019 r. w Paryżu” i wskazały, że „Ukraina musi też wypełniać swoje zobowiązania, np. dotyczące wdrożenia do swojego ustawodawstwa tzw. ‚formuły Steinmeiera’. Jak dotąd niemiecka inicjatywa wygląda na chęć rozwiązania wyłącznie własnego zadania uruchomienia (gazociągu) Nord Stream 2, a to ma bardzo bezpośredni związek z uregulowaniem konfliktu w Donbasie” – powiedział Mirosznik.

Wyjaśnił, że „formuła Steinmeiera to tylko mały i niewystarczający zadowalającego etapu rozstrzygnięcia politycznego, który reguluje jedynie mechanizm wejścia w życie specjalnego statusu dla niektórych obszarów obwodów ługańskiego i donieckiego, ale przed wejściem w życie mechanizmu akcesji. Dlatego też, konieczne jest uzgodnienie wszystkich aspektów prawnych najbardziej szczególnego statusu. Ze strony Niemiec wymóg włączenia do ukraińskiego ustawodawstwa tylko ‚formuły Steinmeiera’ wygląda dość dziwnie. Kijów przyjął już te zobowiązania w paragrafie 2 Wspólnego Oświadczenia po wynikach szczytu paryskiego w grudniu 2019 r. i nie wypełnił ich, dlatego bardziej logiczne byłoby mówić o środkach w stosunku do Kijowa Ale trzeba zacząć od uzgodnienia przez strony konfliktu ‚wszystkich prawnych aspektów szczególnego porządku samorządu lokalnego- specjalnego statusu niektórych obszarów regionów donieckiego i ługańskiego’, co do których zobowiązania zawarte są także w paragrafie 2 wyników szczytu paryskiego., co należy wdrożyć pod nazwą ‚specjalny status’, a następnie– kiedy, w formie formuły Steinmeiera, wejdzie w życie”– zauważył przedstawiciel ŁRL.

Nie wykluczył, że Wierchowna Rada Ukrainy „z całą pewnością zagłosuje za wprowadzeniem ‚formuły Steinmeiera’ do ustawodawstwa ukraińskiego, jeśli bezpośrednio od tego zależy przyznanie kredytów zagranicznych lub innej pomocy zagranicznej, a także w formie formalnego uzasadnienia dla zachodnich partnerów, że Ukraina przestrzega porozumień mińskich. W 2020 r. obietnice transzy MFW w wysokości zaledwie 1,5 mld USD wystarczyły, by Rada zagłosowała za sprzedażą ziemi rolnej, mimo że trzy czwarte Ukraińców było i pozostaje przeciw tej decyzji” – przypomniał Mirosznik.


*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, USZ dostarczyły siły specjalne w samochodach z logo WCKiK.

„Ukraińskie Siły Zbrojne użyły samochodów z symbolami ukraińskiej reprezentacji we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKiK) do dostarczenia na linię kontaktową jednostki wywiadowczej Ukraińskiego Centrum Wojsk Specjalnych ( CWS) ‚Zachód'”–  poinformował na odprawie dla mediów Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Wydziału Milicji Ludowej ŁRL.

Zaznaczył, że resort obrony ŁRL nadal odnotowuje wykorzystanie przez dowództwo Grupy Operacyjno-Taktycznej „Północ” pojazdów z symbolami strony ukraińskiej w WCKiK „do dostarczania GDiR ( grup dywersyjnych i rozpoznawczych ) oraz snajperów grup do linii kontaktu bojowego. Według otrzymanych informacji, w rejon odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych przybyła jednostka rozpoznawcza wydzielonego ośrodka CWS ‚Zachód’ (były 8 Pułk Sił Specjalnych CWS Ukraińskich Sił Zbrojnych). Ukraińskie Siły Zbrojne w celu przygotowania prowokacji z późniejszym oskarżeniem Milicji Ludowej o eskalację konfliktu” – powiedział Mazeikin, precyzując, że „obecność bojowników została odnotowana na terenie osiedla Nowozwanówka”.

Przedstawiciel resortu obrony ŁRL wezwał kierownictwo Ukrainy do „zaniechania planowanych działań w celu likwidacji strat wśród ludności cywilnej”.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, wg. wczorajszego raportu SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ z naruszeniem linii wycofania:

– ️ 1 działo holowane (nieznanego typu), 4 samobieżne haubice (2S3 „Akacja”, 152 mm) koło miejscowości Aleksandropol.

Ponadto, USZ w dniu wczorajszym na donieckim odcinku frontu przeprowadziły następujące ostrzały:


04:40, z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich przedmieściach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (6 min),

17:28, z kierunku Krasnogorowki w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 granatów),

18:55 i 19:27, z kierunku Piasków w stronę wsi Wiesiełoje oraz terenu serwisu „Volvo-Center”- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 21 min),

20:40, z kierunku Pawłopola w stronę Sosnowskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (20 granatów).

Tym sposobem, USZ w dniu wczorajszym- na donieckim odcinku frontu, 5 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 52 pociski.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 24 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 23 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 10 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу ОПИТНОГО ворог обстрілював українські позиції з мінометів 120-го калібру.Неподалік МАР’ЇНКИ російські окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

У напрямку КРАСНОГОРІВКИ ворог здійснював обстріли зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Поблизу населеного пункту ПІСКИ противник відкривав вогонь з мінометів 120-го калібру.

Біля КАТЕРИНІВКИ російські найманці вели обстріл із автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

В районі ПАВЛОПОЛЯ окупанти вели вогонь з автоматичних станкових гранатометів.

На Приазов’ї, неподалік ВОДЯНОГО, збройні формування Російської Федерації обстрілювали українські позиції з автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів.

Також з мінометів 120-го калібру окупанти здійснили обстріл приватного сектору ОПИТНОГО.

З автоматичних станкових гранатометів російсько-окупаційні війська обстріляли житловий сектор населеного пункту МАР’ЇНКА, внаслідок чого місцевий мешканець дістав осколкові поранення. Потерпілий перебуває у лікувальному закладі. Стан здоров’я – задовільний.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

Станом на 7 годину ранку 24 липня, зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

Біля населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА ворог застосував протитанкові ракетні комплекси.

Поблизу ВОДЯНОГО, що біля Донецька, противник вів вогонь з мінометів 120-го калібру.На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

За минулу та поточну добу серед українських військових бойових втрат внаслідок ворожого вогню немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


******©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.07.2021r.- 2223 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w Radzie Federacji (izba wyższa rosyjskiej dumy) doradzono Ministrowi Obrony RP, w odpowiedzi na jego chełpliwe zapewnienia o tym że amerykańskie czołgi zakupiono by odeprzeć ‚rosyjską inwazję”, poradzono…przeczytanie bajki Iwana Kryłowa pod tytułem ‚Słoń i Mops”. I jeden z cytatów z tejze bajki „Aj, Mopsik malusi! Skoro szczeka na słonia, jak silny być musi!” 🙂
  Jak stwierdził Władimir Dżabarow, I Zastępca Przewodniczącego Komitetu do Spraw Międzynarodowych Rady Federacji „Niech Błaszczak ponownie przeczyta bajkę „Słoń i mops” Kryłowa i nauczy się zachowywać z szacunkiem wobec wielkiego północnego sąsiada Federacji Rosyjskiej. Nie ma sensu wygłaszać takich oświadczeń, licząc na to, że Polska jako członek NATO otrzyma poparcie swoich „starszych braci”. Nikt nie zaangażuje się w te przygody z Rosją”;
  https://www.rbc.ru/rbcfreenews/60fb05ae9a7947e6fce13276?from=newsfeed

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT sportowe z Igrzysk Olimpijskich w Tokio, czyli ‚Reprezentacja USA po raz pierwszy od pół wieku nie zdobyła ani jednego medalu pierwszego dnia Letnich Igrzysk…Amerykańscy sportowcy nie byli w stanie wywalczyć ani jednego medalu pierwszego dnia igrzysk olimpijskich w Tokio. Reprezentacja USA została pozostawiona bez nagrody pierwszego dnia igrzysk po raz pierwszy od 1972 roku, kiedy to zawody odbyły się w Monachium”;
  https://strana.ua/sport/345402-ssha-ne-dobyli-ni-odnoj-medali-v-pervyj-den-oi-v-tokio.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT hiszpańsko – ukraińskie, czyli kolejna afera z udziałem ukraińskiego piłkarza Romana Zozuli i znowu rzecz dotyczy wyznawanych przez niego poglądów, czyli pochwały banderyzmu, i sprzeciwu wobec tego hiszpańskich kibiców piłkarskich. Tym razem przeciwko Zozuli wystapili kibice klubu „AD Alcorcón” w barwach którego Ukrainiec ma wystepować;
  https://strana.ua/sport/345385-perekhod-romana-zozuli-v-alkorkon-fanaty-protiv.html
  Z kolei w Hiszpanii zlikwidowano nielegalną sieć produkcji i dystrybucji papierosów i uwolniono zatrudnionych przy tym ukraińskich „rabów” zrekrutowanych wcześniej przez swoich „pobritymów” w obwodzie lwowskim;
  https://strana.ua/news/345373-v-ispanii-nashli-podpolnuju-fabriku-siharet-s-ukraintsami-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Litwy, która prosi o pomoc Estonię, ponieważ zabrakło jej…drutu kolczastego potrzebnego przy budowie „muru” na granicy z „reżimową” Białorusią. Niemiecki „DW” powołując się litewskich urzędników poinformował ze na chwilę obecną „mur” jest gotowy tylko w 30 %, głownie w rejonie terenów zamieszkanych;
  https://strana.ua/news/345411-v-litve-prekratili-stroit-stenu-na-hranitse-s-belarusju.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.