Wojna domowa na Ukrainie 25.07.2021r.- 2224 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 491.

Gdyby Ukraina włączyła Węgrów do nowej ustawy o ludach tubylczych, rozwiązałoby to sprzeczności między Budapesztem a Kijowem dotyczące sytuacji mniejszości węgierskich w tym kraju, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó  w rozmowie z Izwiestia na wystawie przemysłowej Innoprom.

„Nie wyobrażam sobie bardziej rdzennych mieszkańców Ukrainy niż Węgrzy. To oczywiście pewna przesada, niemniej jednak ci ludzie żyją na tym terytorium od wieków. Są tam nawet ludzie, którzy nie opuszczając jednego miasta mogliby być obywatelami aż pięciu krajów – ZSRR, Ukrainy, Czechosłowacji, Słowacji, Węgier. Zmieniała się własność terytorium, ale nie ludzie na nim mieszkający”– stwierdził szef węgierskiej dyplomacji, dodając, że „tak czy inaczej, Węgrzy nie zostali włączeni do liczby rdzennej ludności, chociaż mogłoby to rozwiązać obecną sytuację. Ponieważ, o ile rozumiemy, mniejszości tubylcze mają te same prawa, które Węgrzy mieli przed wszystkimi zmianami legislacyjnymi. Jesteśmy w stałym kontakcie z moim ukraińskim odpowiednikiem, ministrem (Dmytro) Kulebą, ale do tej pory nie udało nam się osiągnąć żadnego przełomu”.

Przypomnę, że 1 lipca Wierchowna Rada przyjęła ustawę o rdzennej ludności Ukrainy, wprowadzoną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego 18 maja, która uderza w żywotne prawa najważniejszych mniejszości etnicznych zamieszkujących obecne terytorium Ukrainy. A że mniejszości te są bardzo liczne i różnorodne, kwestia ta stanowi dość skomplikowaną sytuację w świetle przestrzegania przez Kijów praw podstawowych, które tak mocno leżą na sercu zachodnich demokratów. W tym przypadku odzew z ich strony był w istocie zerowy- tak jakby nie dostrzegali tego problemu. Zresztą jak i większość krajów- w tym Polska, która nadal- pomimo zbrodni ludobójstwa polegającej na eksterminacji tej mniejszości przez ludność tubylczą- tzw. Ukraińców oraz licznych deportacji, ma na terenie tego kraju dość liczną swoją mniejszość etniczną. 

W ustawie o rdzennej ludności Ukrainy, która nota bene, nie wiadomo dlaczego zasłużyła sobie na takie miano, osobno wyszczególniono rdzenną ludność kraju, która powstała na terytorium Krymu. Zauważa się, że ludy tubylcze mają prawo do samostanowienia na Ukrainie, określania swojego statusu politycznego w ramach konstytucji i praw kraju, swobodnego rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Rosjanie- stanowiący niemalże 50% mieszkańców- i więcej, w niektórych obwodach i rejonach Ukrainy, nie są objęci ustawą o rdzennej ludności tego kraju.

Dodam jeszcze, że mniejszość węgierska na Ukrainie, która liczebnością dorównuje mniejszości Polskiej, ma znacznie lepszą i skuteczniejszą obronę ze strony władz Węgier, niż nasi rodacy na byłych Kresach Wschodnich, będących przez wiele wieków częścią naszej Ojczyzny.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku frontu dowódca Grupy Operacyjno-Taktycznej „Sewier” nakazał sformować  jedną z brygad działających w strefie tzw. Operacji Połączonych Sił („ OPS ”) z poborowych. 

Poinformował o tym fakcie na briefingu w LuganskInformCenter Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Powiedział, że w oddziałąch Ukraińskich Sił Zbrojnych, wykonujących zadania w strefie „OPS”, „istnieje krytyczna sytuacja w sprawach rekrutacji formacji”.

„W związku z dotkliwym brakiem personelu w 30 brygadzie dowódca OPS ( gen. Władimir ) Krawczenko otrzymał polecenie uzupełnienia formacji kosztem żołnierzy 40 samodzielnej brygady artylerii. Pełniący obowiązki dowódcy dowództwa operacyjnego „Północ” ( generał Peter) Romigało nakazał dowódcom wysłanie swoich przedstawicieli do 198 centrum szkoleniowego Marynarki Wojennej Ukraińskich Sił Zbrojnych w Nikołajewie, do 169. centrum szkoleniowego w mieście Desna i 184 wspólnego ośrodka szkoleniowego w mieście Stariczi, gdzie 500 poborowi kończą szkolenie. Według Romigała rekruci muszą zmusić młodych chłopaków do podpisania kontraktu z obietnicami ‚pięknej służby’ i ‚wygodnej przyszłości’, a fakt wysłania ich do strefy OPS celowo nie był dyskutowany”– poinformował Mazeikin.

Poza tym, straty pozabojowe GO-T „Sewier” od początku rozejmu wyniosły już 313 osób.

„Straty pozabojowe Grupy Operacyjno-Taktycznej (GO-T) Ukraińskich Sił Zbrojnych ‚Sewier’ od wejścia w życie Dodatkowych Środków zapewniających zawieszenie broni i kontrolę jego przestrzegania wyniosły 313 żołnierzy, z czego 100 jest ofiarami śmiertelnymi”– czytamy w komunikacie DML ŁRL.

Straty: 14 brygady wyniosły 87 osób, 59 brygady – 66 osób, 80 brygady – 67 osób, 92 brygady – 52 osoby, 79 brygady – 17 osób, 24 brygady – 11 osób, 128 brygady – 6 osób, 30 brygady – 5 osób, 57 brygady – 2 osoby.

A na donieckim odcinku frontu brońcy DRL otworzyli ogień do pozycji ukraińskich, z których prowadzili celowy ostrzał terytorium republiki.

„Zgodnie z paragrafem ‚e’ Dodatkowych Środków (do kontroli i koordynacji reżimu zawieszenia broni), W celu ochrony ludności cywilnej przed ostrzałem ukraińskich bojowników, jednostki ML DRL zostały zmuszone do oddania ognia z broni nie zabroniona przez porozumienia mińskie i stłumiona działalność ogniową wroga. Określane są straty ukraińskich bojowników”– poinformował wiceszef Departamentu ML DRL Eduard Basurin.

Należy zauważyć, że w ciągu ostatniego dnia żołnierze 10 i 128 samodzielnych górskich brygad szturmowych USZ otworzyli ogień odpowiednio w kierunkach Gorłówki i Mariupola, a także w kierunku Doniecka gdzie ostrzał odbywał się z pozycji 72 samodzielnej brygady zmechanizowanej.

Ponadto, według wczorajszego raportu SMM OBWE, USZ nadal stwarzają przeszkody dla bezpiecznych lotów UAV Misji: w pobliżu kontrolowanej przez USZ osady Starognatowka dwukrotnie otwierano ogień z broni strzeleckiej i wielkokalibrowego karabinu maszynowych w kierunku dronów obserwacyjnych SMM OBWE. 

Ponadto Misja odnotowała obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa, w tym w pobliżu obszarów mieszkalnych:

– ️ 4 systemy rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”, 210 mm) w pobliżu miejscowości Kalinowo,
– ️ 2 opancerzone wozy rozpoznawcze (typu BRDM) w pobliżu strefy mieszkalnej we wsi Karłowka.

Poza tym, USZ na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby 5 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadło 36 pocisków.

Ostrzał prowadzono:

o godzinie 09:10, z kierunku Szirokino w stronę Lenińskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (7 granatów) i podlufowego granatnika PG-25 (10 granatów), a także broni maszynowej,


09:10, z kierunku Leninskoje w stronę Gorłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty), automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (5 granatów) oraz broni maszynowej,

12:55, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- w rejonie Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (3 miny),

17:55, z kierunku Nowogorodskoje (Нью-Йорк) w stronę Żiełanaja Bałka- na wschód od Gorłowki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (5 grantów),

18:05, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (2 miny).  

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 25 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 24 липня, зафіксовано 9 порушень режиму припинення вогню.

Біля населених пунктів НОВООЛЕКСАНДРІВКА та ЗОЛОТЕ-4 ворог застосовував протитанкові ракетні комплекси.

Поблизу ВОДЯНОГО, що біля Донецька, противник вів вогонь з мінометів 120-го калібру.

Неподалік ПІВДЕННОГО та ШИРОКИНОГО російсько-окупаційні війська обстрілювали наші позиції зі станкових протитанкових, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Біля АВДІЇВКИ ворог відкривав вогонь з мінометів 82-го калібру.

У напрямку НОВОТОШКІВСЬКОГО та НЬЮ-ЙОРКУ збройні формування Російської Федерації застосовували станкові протитанкові гранатомети.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.

Станом на 7 годину ранку, 25 липня, зафіксоване 1 порушення режиму припинення вогню.Неподалік НОВОЗВАНІВКИ російські найманці вели вогонь з озброєння БМП-1, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Бойових втрат за минулу та поточну добу внаслідок ворожого вогню серед українських захисників немає.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ через встановлений координаційних механізм.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4193 транспортних засоби, 4585 особи, з яких 4494 по Інформаційному центру.

До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 1 особа.

Виявлено 57 адміністративних правопорушень.За вказаний період поліцейськими розкрито 23 злочини.Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1755 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1596 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.07.2021r.- 2224 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie pojawiły sie głosy, na razie w mediach, by rozpocząć procedurę „impeachmentu” wobec Bidena z powodu „zdrady wobec Ukrainy” jakiej miał sie dopuścić zawierając porozumienie z Niemcami w sprawie „NS2”. Cytat „Amerykański dziennikarz Mark Thiessen w swoim artykule „Czy Biden właśnie popełnił na Ukrainie przestępstwo karane postawieniem w stan oskarżenia?”
  zaproponował dyskusję na temat postawienia w stan oskarżenia prezydenta USA Joe Bidena w sprawie umowy z Niemcami w sprawie Nord Stream 2…Thiessen pisze, że szef Białego Domu wywiera presję na ukraińskiego lidera Wołodymyra Zełenskiego i zmusza go do wyrażenia zgody na niekorzystne dla Kijowa warunki. Przypomniał, że w 2019 roku Demokraci wszczęli procedurę impeachmentu wobec ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa, ponieważ ich zdaniem naciskał na Zełenskiego, by zbadał aferę korupcyjną z Hunterem Bidenem”;
  https://strana.ua/news/345460-v-ssha-predlozhili-vynesti-bajdenu-impichment-iz-za-severnoho-potoka-2.html

  Polubione przez 6 ludzi

  • Plus dla zainteresowanych artykuł o książce jaka ukazała się w USA pod tytułem „Ugly Truth: Inside the Battle of Facebook for Dominance” która „obnaża” działania Facebooka, czyli m.in totalna inwigilacja, szerzenie „fakenewsów”, kradzieże danych. Cytat ” Na Ukrainie Facebook blokuje krytykę skrajnej prawicy…Tymczasem pojawiają się pytania dotyczące pracy Facebooka na Ukrainie, o których pisała „Strana.ua”. Mianowicie chodzi o bliskie relacje z ultraprawicowymi ukraińskich moderatorów tej sieci społecznościowej…Znaleźliśmy wiele faktów potwierdzających, że ukraińscy cenzorzy największego portalu społecznościowego prześladują dziennikarzy za krytykę ultraprawicy, a nawet sami produkują „podróbki”…W zeszłym roku Facebook uruchomił na Ukrainie program sprawdzania faktów w celu przeciwdziałania dezinformacji. Na portalu społecznościowym do tej pracy wybrano dwie ukraińskie organizacje: VOX i StopFake…Wybór StopFake jako „cenzora” ukraińskiego segmentu Facebooka nie jest przypadkowy…Faktem jest, że kierownik ds. polityki publicznej Facebooka na Ukrainę Kateryna Kruk pracowała wcześniej w Stopfake”;
   https://strana.ua/news/345478-o-chem-skandalnaja-kniha-razoblachenij-sotsseti-facebook.html

   Polubione przez 6 ludzi

 2. Tymczasem z Holandii ma zostać deportowana „para Rosjan” którzy mieli być ‚ważnymi świadkami” w sprawie katastrofy malezyjskiego boeniga na Donbasie. Cytat „Holenderskie władze mogą dokonać ekstradycji rosyjskiej pary, która przekazała im ważne informacje o katastrofie malezyjskiego Boeinga w Donbasie w 2014 roku…W 2016 roku para złożyła wniosek o azyl w Holandii, a w 2017 roku ujawniła władzom znane im informacje [o katastrofie boeniga]…Służba migracyjna i sędziowie uznali za nielogiczne i naganne, że ujawnili fakty, które znali dopiero dwa lata później. Teraz władze chcą ich ekstradycji.
  Jakie informacje para ujawniła władzom holenderskim, nie zostało sprecyzowane”. Czyli podsumowując ich „rewelacje” okazały się być „funta kłaków warte”…
  https://ukraina.ru/news/20210724/1031914603.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę, gdzie ledwo co uchwalone „z wielka pompą” tzw. prawo przeciwko oligarchom juz moze zostać oficjalnie zmienione. Wniesienia „poprawek” do niego domaga sie bowiem przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Razumkow, który w wywiadzie dla ukromediów stwierdził ze „spis oligarchów” nie powinna tworzyć Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (której przewodniczy Prezydent Ukrainy), a „niezależna komisja”. Razumkow powołał się przy tym na „konflikt interesów” jaki może wywoływać fakt że urzędnicy państwowi zasiadający w Radzie Bezpieczeństwa i Obrony (w tym on sam) moga jednocześnie mieć związki z oligarchami;
  https://strana.ua/news/345484-dmitrij-razumkov-rasskazal-kto-dolzhen-formirovat-spiski-oliharkhov-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Artykuł wart przeczytania czyli „Nasze miejsce w szeregu…Swoją bezrozumną polityką jednostronnego wspierania antyrosyjskiej Ukrainy postsolidarnościowcy (wszak PiS i PO przekrzykują się, kto jest większym agentem Putina) doprowadzili Polskę do poziomu – z całym szacunkiem dla tych państw i terytoriów – Sudanu Płd., Erytrei lub Sahary Zachodniej. Żałosny upadek plus megalomania, jak to my i w ogóle pokażemy całemu światu. Świat nie pójdzie w kierunku wojny globalnej, bo nikt jej nie wygra, czyli nikomu się ona nie opłaca. Polscy fanatycy „zagrożenia inwazją rosyjską” powtarzają swoją śpiewkę od dekad i jakoś ta inwazja nie następuje ku ich zapewne ogromnemu rozczarowaniu. To nie poprawia lecz pogarsza naszą sytuację jako partnera do znudzenia przewidywalnego i kompletnie nieelastycznego”;
  https://myslpolska.info/2021/07/25/nasze-miejsce-w-szeregu/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT – Infotanment z The Daily Mail (Wielka Brytania)

  Czy niedźwiedzie łowią ryby w lesie?
  Olbrzymia towarzyszka Rosjanki, którą uratowała z parku safari, uwielbia łowić z nią ryby na jeziorach rosyjskiego lasu.

  🔸 Rosjanka Veronica Dichka przygarnęła swojego niedźwiedzia brunatnego Archiego, którego znalazła w parku safari, który był na skraju bankructwa.

  🔸 Veronica i Archie są sfotografowani razem łowiąc ryby na jeziorze w pobliżu ich rodzinnego Nowosybirska.

  🔸 W jednym z filmów ponownie „łowią” razem na jeziorze, a Veronica delikatnie przytula Archiego.

  Zdjęcia pokazują, jak przeuroczy niedźwiedź brunatny uratowany z parku safari i jego właściciel wspólnie łowią ryby na łodzi w Rosji.

  Komentarze czytelników:

  Wątpliwości:
  To jest fałszywe łowienie. To tylko sesja zdjęciowa. A niedźwiedź wciąż jest na smyczy. Nie ma wolności. Po prostu zamienił jedną niewolę na drugą. Bardzo smutny.

  Ziemia_Obywatel:
  Dzikie zwierzę to dzikie zwierzę, nawet jeśli jest trzymane w niewoli. Veronica będzie bardzo żałować swojej decyzji, by zbyt blisko zbliżyć się do tak ogromnego drapieżnika. W przeciwieństwie do ludzi, niedźwiedzie nie są zbyt sentymentalne, gdy nadchodzi czas na ich następny posiłek.

  Burway Quintina:
  Fajne zdjęcia, miłe odczucia, ale to wszystko jest inscenizacją, a łódź stoi na mieliźnie. Niedźwiedź tej wielkości waży dużo więcej niż ta łódź jest w stanie udźwignąć – ostatnie zdjęcie trochę zdradza całą grę.

  Okeydokeymama:
  Dopóki niedźwiedź będzie nakarmiony i zadowolony, nie będzie problemów. Ale to wciąż dzikie zwierzę. W pewnym momencie może ją tak mocno przytulić, że się dusi. W każdym razie te zdjęcia bawiły mnie dziś rano – o wiele lepiej niż czytanie o głupich politykach.

  BorninSin:
  Uwaga, spoiler: niedźwiedź jest zmęczony czekaniem na rybę. I zjadł dziewczynę.

  Lipiec:
  Dlaczego wszyscy od razu zakładają najgorsze? Jedna rosyjska para ma od wielu lat niedźwiedzia tej samej wielkości, który mieszka w domu. Niedźwiedź postrzega swój dom jako sanktuarium. Jeśli zwierzę przez całe życie przebywa w niewoli, nie będzie w stanie przystosować się do życia na wolności. Pierwsze zdjęcie jest niesamowite. Niedźwiedź ma nawet kamizelkę ratunkową.

  https://www.dailymail.co.uk/news/article-9810649/Russian-womans-bear-companion-loves-going-fishing-Russian-forests-lakes.html

  *******

  Komentarz redakcji INOSMI :
  Publikując ten materiał, brytyjskie wydanie popełniło wiele błędów merytorycznych.

  Autorzy Daily Mail popełnili w tej publikacji kilka nieścisłości: W rzeczywistości Veronica nie jest właścicielką niedźwiedzia. Archie mieszka z trenerką Mayą Kirsanovą, która była obecna na planie. Oswojony niedźwiedź pracował kiedyś w cyrku i nigdy nie mieszkał w parku safari. Veronica i niedźwiedź spotykają się tylko na planie. Ponadto zdjęcia zostały zrobione nie w Nowosybirsku, ale w regionie Astrachania.
  https://inosmi.ru/social/20210725/250186770.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jak napisano jechała bez biletu Tok mi się skojarzyło z H0amiltonem w GP Wielkiej Brytanii. Cham skasował Verstappena i Leclerca, dostał co prawda symboliczną karę, wygrał, ale nie czuł się winny i próbował odwrócić kota ogonem. Kibice skrytykowali go, a szef Red Bula złożył apelację, Jeden parlamentarzystów brytyjskiej Partii Pracy uważa, że nagonka ma podłoże rasistowskie, więc specjalnie się nie dziwię, że i kontrolerce puściły nerwy.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Chyba jakaś nowa ukraińska „tradycja”. W Izmaile w obwodzie odeskim zastępca naczelnika policyjnej „patrolówki” pożyczył od kolegów z pracy łacznie 300 tys. dolarów, dodatkowo okradając mieszkanie jednego z nich i „zniknął”. Warto przy tym przypomnieć ze jakiś czas temu podobnie zachował sie zastępca szefa sztabu straży przybrzeżnej w obwodzie odeskim;
  https://strana.ua/news/345506-v-izmaile-shef-patrulnoj-politsii-vzjal-v-dolh-300-000-dollarov-obvoroval-kvartiru-i-propal.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tylko ktoś naiwny może mówić o jakichś realnych gwarancjach wynikających z oświadczenia USA i Niemiec w sprawie Nord Stream 2 – ocenił w rozmowie z PAP szef Instytutu Polityki Światowej w Kijowie Jewhen Mahda. USA i Niemcy złamały zasadę „nic o Ukrainie bez Ukrainy” – dodał.
  https://www.wnp.pl/gazownictwo/ukraina-ekspert-usa-i-niemcy-zlamaly-zasade-nic-o-ukrainie-bez-ukrainy,483722.html
  Komentarz: Teraz Poroszenko moze przejść do kontrofensywy politycznej. Wszak za jego kadencji ponoć zasada „nic o Ukrainie bez Ukrainy” miała miejsce.

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Artykuł o obronie wybrzeża Ukrainy.
  W teorii to spójny kompleksowy system obrony zapewniający skuteczną formę odstraszania nieprzyjaciela, Autor przedstawił CO MA BYĆ składowymi tego systemu. Na razie jednak brakuje wszystkiego: brak baterii „Neptun”, brak amunicji o zwiększonym zasięgu, brak artylerii lufowej i rakietowej. I najważniejsze, brak środków na zakup tego wszystkiego.
  https://www.defence24.pl/jak-ukraina-broni-wybrzeza-analiza

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Saryusz-Wolski: Ukraina i Polska muszą szykować się do wojny.
  https://dorzeczy.pl/opinie/192568/europosel-pis-o-porozumieniu-biden-merkel.html
  Komentarz: To takie zastanawiające, że najwięcej o wojnie mówią ci którym powołanie do wojska nie grozi. Ja mam kategorię „A” i w razie konfliktu będę zapewne powołany do obrony ojczyzny.
  Jeśli doszłoby do inwazji obcego państwa, jestem skłonny do takowego poświęcenia. Jednak nie mam najmniejszej ochoty uczestniczyć w jakichś planach obrony Ukrainy.

  Polubione przez 5 ludzi

 10. zapaść rolnictwa na Ukrainie?

  W pierwszym półroczu 2021 r. produkcja ziemniaków na Ukrainie zmniejszyła się o 19,8% w porównaniu z pierwszym półroczem 2020 r. Łączna wielkość spadła do 240 800 ton, a warzyw o 4,8%, do 684 700 ton – podaje serwis freshplaza.
  https://www.sadyogrody.pl/handel_i_dystrybucja/106/ukraina_spadla_produkcja_ziemniakow_i_warzyw,27087.html
  https://www.farmer.pl/fakty/rynki-wschodnie/ukraina-mniejsza-produkcja-zwierzeca-w-pierwszej-polowie-2021-r,109423.html
  https://www.farmer.pl/fakty/rynki-wschodnie/ukraina-mniejsza-produkcja-zwierzeca-w-pierwszej-polowie-2021-r,109423.html
  Komentarz: Trwa upadek małych i średnich gospodarstw rolnych na Ukrainie. Z roku na rok zmniejsza się liczba rolników zajmujących się wyspecjalizowaną produkcją warzyw/owoców. Głównymi uprawami Ukrainy stała się kukurydza (na pasze), pszenica i słonecznik. Na dłuższą metę taka forma eksploatowania ziemi może prowadzić tylko do wyjałowienia areału rolnego i …zapaści całego rolnictwa.
  Takie wyspecjalizowanie niesie ze sobą poważne zagrożenie. Wystarczy, że w ciągu dwóch sezonów zyski ze sprzedaży tych trzech upraw będą niskie, a cały sektor upadnie.
  Ponadto taki model rolnictwa niesie ze sobą olbrzymie zagrożenie w kwestii państwowej- kraj mający jedne z największych złóż czarnoziemów musi sprowadzać warzywa i owoce z zagranicy. Dochodzi do tego, że z Rosji i Białorusi konieczne jest sprowadzanie ziemniaków(!).

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Haniebna zdrada” w Finlandii, gdzie z policji zwolniono już trójkę funkcjonariuszy którzy udzielali na portalach społecznościowych poparcia grupom „skrajnie prawicowym” oraz organizowali wsparcie (pieniędzy oraz sprzętu wojskowego) dla ukraińskiej jednostki „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy). W cała sprawe mają być zamieszani jeszcze dwaj funkcjonariusze fińskiej policji, pracownik ochrony komisariatu oraz „siedem innych osób”;
  https://yle.fi/uutiset/osasto/novosti/politsiya_uvolila_konsteblya_organizovavshego_sbor_dlya_ukrainskogo_batalona_azov/12033312

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ameryka jak Polska i Ukraina…..ale się porobiło!

   I po co jechać do Ameryki, jeśli tam jest tak jak u nas?

   Kiedyś zapytałem pewnego Ukraińca będącego w odwiedzinach w Polsce, czy chciałby pojechać do Ameryki?

   Zdziwił się bardzo i odpowiedział, że „po co? przecież tu jest dokładnie tak samo”.

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.