Wojna domowa na Ukrainie 26.07.2021r.- 2225 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 492.

Po artykule Władimira Putina o historycznej jedności Rosjan i Ukraińców nie wszyscy zrozumieli, że odliczanie do momentu końca istnienia systemu terroru państwowego na Ukrainie już się kończy. 


Próżna była krytyka tez zapisanych przez przywódcę FR, bo zaledwie kilka dni po opublikowaniu artykułu pojawił się bardziej oficjalny dokument. Otóż, po raz pierwszy Federacja Rosyjska złożyła skargę przeciwko Ukrainie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dokument ten został sporządzony przez Prokuraturę Generalną Federacji Rosyjskiej na podstawie art. 33 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. W swojej skardze Rosja oskarża Kijów o łamanie konwencji o prawach człowieka.

Wśród zarzutów są zgłoszone fakty śmierci cywilów, nielegalnego uwięzienia i okrutne traktowanie ludzi: na kijowskim Majdanie, w Odessie i w Donbasie. Odnotowano również fakty śmierci ludzi, uszczerbek na zdrowiu i zniszczenia mienia podczas ostrzału terytorium rosyjskiego przylegającego do strefy konfliktu przez artylerię ukraińską.

Od 2014 roku państwo ukraińskie popełniło szereg zbrodni przeciwko ludzkości, przeciwko prawom człowieka. I to nie tylko przez formacje nazistowskie, które usankcjonowało państwo ukraińskie, ale bezpośrednio przez organy państwa ukraińskiego: Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Obrony itd., aż do Ministerstwa Infrastruktury.

Państwo ukraińskie odpowiada także za prześladowanie dysydentów, tłumienie wolności słowa, zakaz funkcjonowania niewygodnych dla reżymu kanałów telewizyjnych oraz dyskryminację ludności rosyjskiej i rosyjskojęzycznej. Ukraina dyskryminuje rosyjskie firmy i przedsiębiorców. Mieszkańcy Donbasu, którzy zgodnie z Konstytucją Ukrainy są jej pełnoprawnymi obywatelami, są pozbawieni możliwości udziału w wyborach. Pod patronatem państwa bandy nazistowskie atakują ludzi, placówki konsularne i dyplomatyczne. Ukraina celowo wprowadza blokadę dostępu do wody mieszkańcom Krymu, co prowadzi do pogorszenia sytuacji społecznej. Rosja obwinia też Ukrainę o katastrofę malezyjskiego Boeinga MH17, ponieważ Ukraina celowo nie zamknęła przestrzeni powietrznej nad strefą wojny domowej w Donbasie.

Istotą dokumentu przygotowanego przez Prokuraturę Generalną Federacji Rosyjskiej jest to, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie będzie mógł go zignorować. Skarga została sporządzona zgodnie z przepisami ETPC i korzysta z postanowień art. 33 Konwencji.

Dokument jest zgodny z regulacjami ETPC, a wszystkie jego postanowienia zostały spełnione. W każdym razie sąd ma teraz obowiązek mianować sędziów i powołać izbę sądową oraz mianować sędziów sprawozdawców. Kwestie łamania praw człowieka zostaną przedstawione państwu ukraińskiemu i będzie ono zmuszone do swojej obrony. Ukraina po prostu nie ma prawa odmówić ochrony. W przeciwnym razie zostanie uznana za stronę przegraną.

Aby zapobiec opóźnieniom procesu, ETPC ustala jednakowe terminy dla wszystkich stron procesu. Jeśli strona ukraińska nie dotrzyma tych terminów, również zostanie uznana za przegraną. Strona, która naruszyła konwencję praw człowieka, musi udowodnić, że nie doszło do zarzucanych jej naruszeń i łamania prawa. A jeśli Ukraina chce zmanipulować fakty, to i tak odniesie sukces tylko w odniesieniu do części stawianych jej zarzutów. Na przykład, trudno udowodnić fakt gwałtu i zabójstwa nieletnich dziewcząt w Donbasie przez bojowników ukraińskich batalionów karnych (a bataliony karne to oficjalne formacje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy!). Oczywiście Ukrainie nikt nie nakaże szukać ciał tych dziewcząt. Jednak nawet bez tego wachlarz oskarżeń, na które istnieją niepodważalne dowody, jest dość dużo innych.

Odwołanie Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stworzy precedens dla odpowiedzialności prawnej państwa ukraińskiego za dopuszczanie się w jego imieniu- lub też tolerowanie, przestępstw kryminalnych. Oznacza to, że wszystkie roszczenia zgłaszane wcześniej przez mieszkańców Donbasu przeciwko Ukrainie zostaną uznane przez sąd. A takich roszczeń zostało zgłoszonych już aż osiem tysięcy! Przedmiotem pozwów jest śmierć bliskich, fakty tortur i uprowadzeń ludzi, niepłacenie emerytur, celowego zniszczenia mienia, kradzieże, gwałty idt.. Ukraina jest winna emerytom w ŁRL i DRL ponad pięć miliardów euro! W końcu ci ludzie przez całe życie pracowali dla Ukrainy.  A jednocześnie nikt oficjalnie i zgodnie z prawem nie odebrał emerytom obywatelstwa ukraińskiego, a więc i ich przywilejów socjalnych!

Ukraińscy propagandyści często ostatnio wypominają mieszkańcom Donbasu dobrowolne przyjmowanie obywatelstwa rosyjskiego. Ale najciekawsze jest to, że jednocześnie nie rezygnują oni z ukraińskiego obywatelstwa! A zgodnie z wyjaśnieniem Sądu Konstytucyjnego Ukrainy uznanie w Konstytucji Ukrainy jedynego obywatelstwa w stosunku do osób posiadających podwójne lub wielokrotne obywatelstwo oznacza jedynie, że Ukraina w stosunku do tych osób uznaje je wyłącznie za obywateli Ukrainy. Oznacza to, że nadal musi dokonywać płatności socjalnych.

Ale problem emerytur to jednak tylko drobiazg w porównaniu ze śmiercią ludzi. Pomajdanowa Ukraina dokonuje zbrodni i terroru nie tylko wobec własnych obywateli (co już jest rażącym przestępstwem). Dziś Ukraina ostrzeliwuje także obywateli Rosji. Obecnie w ŁRL i DRL jest ich ponad 600 tys. a czyż Federacja Rosyjska, jako wielkie imperium, może nie reagować na zbrodnie przeciwko swoim obywatelom.

Tak więc już sam fakt wniesienia skargi do Europejskiego Trybunału przeciwko Ukrainie, która popełnia przestępstwa przeciwko prawom i wolnościom człowieka, będzie skutkować uznaniem odpowiedzialności tego państwa za wiele przestępstw. Oznacza to, że społeczność międzynarodowa nie będzie mogła nadal przemilczać tego faktu. I nawet jeśli zachodni patroni Ukrainy nadal będą ją chronić, to Rosja będzie miała prawo podjąć wszelkie możliwe środki, aby powstrzymać zbrodnie. Nawet w postaci oficjalnego wejścia rosyjskich sił pokojowych do Donbasu, w celu skutecznej ochrony praw człowieka- nie tylko własnych obywateli, ale również Ukraińców poddawanych cierpieniom z powodu państwowego terroru. Złożenie przez Rosję skargi do ETPC jest zatem początkiem pełnego zaprowadzenia pokoju w Ukrainie i powstrzymywania się jej władz przed łamaniem praw ludzkich i obywatelskich.

*

A na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, według wczorajszego raportu SMM OBWE, zespołowi misji ponownie nie udało się wystrzelić UAV średniego zasięgu w rejonie wsi Semigorje z powodu jego zakłócania sygnału GPS. UAV SMM OBWE krótkiego zasięgu były narażone na zakłócenia sygnału GPS trzy razy podczas lotów nad terenami w pobliżu tej miejscowości oraz 2 kolejne razy w pobliżu miejscowości Szirokino.

Ponadto, 22 lipca, 4 kilometry na wschód od Starognatowki, UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zauważył pierwszy raz rozstawionych 5 min przeciwczołgowych po drugiej stronie drogi prowadzącej w kierunku Biełaja Kamienka. 

Obserwatorzy SMM OBWE odnotowali także obecność sprzętu wojskowego USZ z naruszeniem linii wycofania, w strefie bezpieczeństwa, w pobliżu osiedli i bezpośrednio na obszarach mieszkalnych:

– ️2 moździerze (2B11 „Sani”, 120 mm) w pobliżu osady Nowogrigorowki,

– ️1 bojowy wóz opancerzony (typu BMP) w pobliżu osady Starognatowki,

– ️2 opancerzone pojazdy rozpoznawcze (typu BRDM) w części mieszkalnej osady Karłówka.

Poza tym, w ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu USZ 5 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc ostrzały terytorium DRL w wyniku czego spadło tam 72 pocisków.


Ostrzały prowadzono:

o godzinie 09:00, z kierunku Opytnoje w stronę Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu broni maszynowej,

następnie w godzinach, 13:20, 19:22 i 21:45, z kierunku Nowogorodskoje (Нью-Йорк) w stronę Szirokoj Bałki i terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (1 ostrzał, 5 min) i 82 mm (2 ostrzały, 13 min) oraz ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (7 min),

oraz o godzinie 19:20, z kierunku Leninskoje- także w stronę terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty).

 

Natomiast na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby USZ 7 razy naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono w rejonach Zołotoje-5, miejscowości Kalinowo, wsi Sokolniki i Żełobok oraz osady Gołubowskoje, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 , automatycznych granatników sztalugowych AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz ciężkich karabinów maszynowych.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

4 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 26 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 25 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 11 порушень режиму припинення вогню.

Неподалік НОВОЗВАНІВКИ російські найманці вели вогонь з озброєння БМП-1, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Поблизу КРИМСЬКОГО ворог обстрілював наші позиції з автоматичних станкових гранатометів.

Біля НЬЮ-ЙОРКА окупанти 4 рази відкривали вогонь з мінометів 120-го та 82-го калібру, а також станкових протитанкових гранатометів.

У напрямку ПРИЧЕПИЛІВКИ збройні формування Російської Федерації тричі обстрілювали українські позиції з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Неподалік ПІВДЕННОГО російсько-окупаційні війська здійснювали обстріли зі станкових протитанкових гранатометів.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

В результаті обстрілів один військовий дістав осколкові поранення, інший – бойове травмування. Воїни перебувають у лікувальному закладі. Стан поранених – середньої тяжкості.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь

Станом на 7 годину ранку, 26 липня зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ПІСКИ противник вів вогонь з протитанкових ракетних комплексів.

Біля АВДІЇВКИ російські окупанти обстріляли наші позиції зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

В районі ПРИЧЕПИЛІВКИ збройні формування Російської Федерації обстріляли українські позиції з ручних протитанкових гранатометів.

Від початку цієї доби бойових втрат серед українських захисників внаслідок ворожих обстрілів немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців Українська сторона СЦКК повідомила представників СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Українські військові продовжують контролювати ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4514 транспортних засоби, 4540 осіб, з яких 4459 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців особи не доставлялись. Виявлено 33 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 17 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1396 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1619 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.07.2021r.- 2225 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraiński parlament zajmie się projektem, który ograniczy dostępność alkoholu i wyrobów tytoniowych. Nie byłyby to zresztą pierwsze restrykcje dotyczące sprzedaży używek w tym kraju. Projekt zakłada, że sprzedaż alkoholu mogłaby odbywać się tylko w sklepach monopolowych. Przy okazji robienia zwykłych zakupów trunku z procentami by się już nie kupiło.
  https://www.money.pl/gospodarka/ukraina-zakaze-sprzedazy-alkoholu-i-papierosow-projekt-ustawy-czeka-na-stole-6665091645082368a.html
  Komentarz: Nie wierzę w przypadki -ktoś ma interes w przeforsowaniu tej głupiej ustawy-wszak jak zabraknie fajek i wódy w sklepach to powstaną meliny oferujące zakup używek.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Nawet 7 milionów osób z ukraińskim paszportem przebywa poza granicami swojego kraju. Zdaniem politologa Sergieja Tarana, z którym rozmawiał portal wnp.pl, Polska jest i będzie jednym z pierwszych wyborów obywateli Ukrainy, jeżeli chodzi o szukanie pracy.
  Transfery dewizowe zza granicy to w tej chwili 6 proc. PKB Ukrainy. Według Sergieja Tarana w 2020 roku transfery wyniosły 6 mld dolarów. Coraz mniejszy udział mają transfery z Federacji Rosyjskiej, a lawinowo rosną z Polski.
  https://www.money.pl/gospodarka/ukraincy-wciaz-wybieraja-polske-dlaczego-nie-niemcy-jest-wazny-powod-6665129154804480a.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Z naszego podwórka
  Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku polski dług publiczny wyniósł 59,1 procent PKB – podał Eurostat. Dla porównania 57,5 procent wynosił w czwartym kwartale 2020, zaś 47,5 procent PKB w pierwszym kwartale 2020 roku. Najwyższy odsetek długu publicznego został odnotowany w Grecji, najniższy w Estonii.
  https://kresy.pl/wydarzenia/eurostat-dlug-publiczny-polski-rosnie-wynosi-aktualnie-591-proc-pkb/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. THE DURAN

  Kreml znów śmieje się ze „sprawy Nawalnego”

  ,,Ostre i sarkastyczne wypowiedzi Zacharowej, wygłoszone za pośrednictwem jej kanału Telegram .https://t.me/MariaVladimirovnaZakharova/302
  i podchwycone przez rosyjskie media, de facto pokazują, że Moskwa postrzega całą historię „zatrucia” jako słabo sfabrykowaną i nie będzie zaakceptuj wszelkie wyniki, jakie może przynieść śledztwo Zachodu. Widzimy, że „sprawa Nawalnego” ma wiele wad i Kreml wyraźnie je wytknął. Nawet zagorzali przeciwnicy rosyjskiego rządu powstrzymują się od wzmianki o „zatruciu”, mówiąc, że „Aleksiej” przekroczył granicę, a historia o „majtkach przesiąkniętych Novichok” brzmi nieprawdopodobnie.”

  Autor: Slavisha Batko Milacic – analityk i historyk z Czarnogóry

  https://theduran.com/kremlin-laughs-at-navalny-case-again/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejne „njusy” z „juesej” i kolejny „rekord” w ilość osób zabitych w strzelaninach tylko w zeszłym tygodniu. Według informacji przedstawionych przez NBC News od 17 do 23 lipca na terytorium USA odnotowano 915 strzelanin w wyniku których śmierc poniosło co najmniej 430 osób;
  https://korrespondent.net/world/4380447-za-nedelui-v-perestrelkakh-v-ssha-pohybly-bolee-400-chelovek
  USA na krawędzi bankructwa? Przed taką możliwością przestrzegła w liście do Kongresu sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen (cytat) „Jeżeli Kongres nie podejmie do poniedziałku 2 sierpnia 2021 r. działań mających na celu zamrożenie lub podniesienie limitu zadłużenia, Skarb Państwa będzie musiał podjąć pewne dodatkowe środki nadzwyczajne, aby zapobiec niewywiązywaniu się przez USA ze swoich zobowiązań”…Sekretarz przypomniała, że jeśli nie zostanie podniesiony lub zamrożony pułap długu narodowego, to od początku nowego roku fiskalnego, od 1 października, zdolność Stanów Zjednoczonych do spłaty długów zostanie osłabiona. Yellen zauważyła, że ​​niewykonanie zobowiązania „spowoduje nieodwracalne szkody dla gospodarki USA i sytuacji ekonomicznej wszystkich Amerykanów”. Następnie sekretarz dodała, że groźba niewypłacalności w 2011 r. zaszkodziła amerykańskiej gospodarce, gdy po raz pierwszy w historii obniżono rating kredytowy tego kraju”;
  https://strana.ua/news/345572-nepopravimyj-ushcherb-ekonomike-ministr-finansov-ssha-zajavila-ob-uhroze-defolta.html
  >https://www.nytimes.com/2021/07/23/us/politics/janet-yellen-debt-ceiling.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Były dowódca NATO w Europie, amerykański admirał James Stavridis i weteran wojenny Elliot Ackerman wspólnie opisali scenariusz hipotetycznej wojny światowej która wybuchła by w 2034 roku pomiędzy Chinami, a Stanami Zjednoczonymi. Według autorów ewentualny konflikt zakończyłby sie porażką USA gdyby walki toczyły się na obszarze Morza Południowochińskiego i przerodziłby sie w „globalną pożogę”;
  https://nationalinterest.org/blog/buzz/how-us-china-war-south-china-sea-could-start-2034-179906

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, artykuł o „wielkiej czystce” jaką Zełenski przeprowadził w SBU, gdzie ze ‚stołkami” pożegnali sie m.in zastępcy szefa ukrobezpieki oraz naczelnik kontrwywiadu SBU. Według oficjalnego komunikatu z Biura Prezydenta Ukrainy zwolnienia mają związek z „reformą resortu” oraz potrzebą „zintensyfikowania walki z korupcją”;
  https://strana.ua/news/345746-zelenskij-provel-chistku-verkhushki-sbu-pod-predlohom-borby-s-kontrabandoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Epidemia koronawirusa na świecie. Pojawiła sie informacja o tym że FR i UE dogadują sie w sprawie wzajemnego uznania „cyfrowych certyfikatów potwierdzających szczepienia przeciwko koronawirusowi”. Stroną która jako pierwsza wystapiła z propozycją była na początku tego miesiaca UE;
  https://strana.ua/news/345735-rossija-i-evropa-dohovarivajutsja-o-priznanii-sertifikatov-o-vaktsinatsii-otkoronavirusa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraińska codzienność. W Kijowie zatrzymano ‚doradczynie” rektora jednej z wyższych uczelni która zajmowała sie handlem dyplomami ukończenia tej uczelni. Cytat „Stworzyła skorumpowany mechanizm otrzymywania pieniędzy od kandydatów na studia wyższe. Za łapówki obiecała wcześniej wyrzuconym studentom pomoc w powrocie na uczelnię i uzyskanie dyplomów ukończenia studiów poza ustalonymi wymogami programowymi. Koszt „usług” zaczął się od 1500 dolarów”;
  https://strana.ua/news/345734-v-kieve-zaderzhali-sovetnitsu-rektora-vuza-torhovavshuju-diplomami-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. OT z Litwy, gdzie pogłębia się chaos wywołany przez napływ tzw. uchodźców z Białorusi. Mieszkańcy miejscowości w których maja być „zakwaterowani” tzw. uchodźcy protestują przeciwko temu blokując drogi dojazdowe i mosty;
  https://strana.ua/news/345721-zhiteli-litvy-blokirujut-razmeshchenie-nelehalnykh-mihrantov-pronikshikh-cherez-belarus.html
  Z kolei sami tzw. uchodźcy podnieśli „bunt” w jednym z ośrodków w których ich ‚zakwaterowano” i domagają się od władz Litwy „wypuszczenia ich na wolność”;
  https://korrespondent.net/world/4380803-v-lytve-buntuuit-myhranty-prybyvshye-cherez-belarus

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Polska, Litwa i Ukraina podpisały deklarację, która wprost nawiązuje do dziedzictwa I Rzeczypospolitej. – Ta deklaracje jest potwierdzeniem naszego wspólnego odwołania się do dziedzictwa – mówi wiceminister Marcin Przydacz. – To jest duża sprawa, jeśli chodzi o politykę zagraniczną w regionie – wtóruje mu poseł Paweł Kowal.
  Paweł Kowal, poseł KO, uważa, że jeśli chodzi o tradycje Unii Lubelskiej, wspólnego państwa, Litwa i Ukraina zaczęły się przyznawać do czegoś wspólnego. – Widzę, że w naszym społeczeństwie też dojrzewa myśl, że I Rzeczpospolita nie była tylko państwem Polaków rozumianych etnicznie, ale państwem federacyjnym – podkreśla.
  https://www.polskieradio.pl/7/7630/Artykul/2778477,Polska-Litwa-i-Ukraina-odwoluja-sie-do-wspolnego-dziedzictwa
  Komentarz: Znów poseł Kowal się uaktywnił, ciekawe jakie implikacje będą się z tym wiązały.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Takie OT
  Na dworcu w Koluszkach policjanci zatrzymali 11-letnią dziewczynkę z Łodzi, która nie informując swoich opiekunów wyruszyła w podróż na Ukrainę. Jak wyjaśniła, jest miłośniczką hitorii i chciała zwiedzić Czarnobyl, gdzie w 1986 roku doszło do awarii elektrowni jądrowej – poinformowała łódzka policja.
  https://www.tvp.info/55055856/lodz-policjanci-odnalezli-zaginiona-dziewczynke-jechala-na-ukraine

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Po uruchomieniu Nord Stream 2 Ukraina powinna zacząć rozwijać własne zasoby – powiedział na antenie Ukraina24 szef komitetu wykonawczego Narodowej Rady Reform Ukrainy, były prezydent Gruzji, Michaił Saakaszwili.

  Jego zdaniem nie można uwierzyć, że tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę będzie kontynuowany po uruchomieniu gazociągu.
  https://www.energetyka24.com/saakaszwili-ukraina-musi-rozwijac-swoje-zasoby-w-tym-zielony-wodor
  Komentarz: Zgadzam się z byłym prezydentem Gruzji, niemniej wszelkie strategie mające na celu uniezależnienie się od surowców z FR spełzły na niczym Teraz będzie podobnie, Ukraina nie ma środków na inwestycje. Za kilka lat tranzyt „ruskiego” gazu zostanie wstrzymany i cała infrastruktura techniczna będzie musiała zostać zmodernizowana.

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Ukraińska broń może iść na eksport – jak podał dyrektor biura konstrukcyjnego „Łucz” system obrony przybrzeżnej Neptun trafi do trzech państw – w tym Indonezji. Natomiast pociskami Wilcha-M żywo interesują się państwa arabskie – Arabia Saudyjska, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie, przy czym z tymi ostatnimi trwają już negocjacje. Mają być one użyte w zmodernizowanych wyrzutniach BM-30 Smiercz.
  https://www.defence24.pl/ukraina-neptun-i-wilcha-ida-na-eksport
  Komentarz: Będzie podobnie jak z „Opłotami”. Ukraina sprzeda najnowsze systemy zagranicznym podmiotom, ale nie zakupi ich dla własnej armii.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.