Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2021r.- 2226 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 493.

W przeciwieństwie do sytuacji w Osetii Południowej z 2008 roku, dziś Stany Zjednoczone z pewnością udzielą Ukrainie pomocy wojskowej w przypadku „otwartej inwazji wojskowej” Rosji na jej terytorium.

Takie oświadczenie 25 lipca na antenie kanału telewizyjnego Ukraina-24 wygłosił były prezydent Gruzji, a obecnie szef ukraińskiego Komitetu Wykonawczego Narodowej Rady Reform, Michaił Saakaszwili. 

„Teraz Stany Zjednoczone mają jeden ze scenariuszy, który rozważa Pentagon, to kwestia przeciwdziałania… Grają teraz w takie gry: wojska rosyjskie prowadzą ćwiczenia wojskowe w pobliżu sąsiedniego kraju, przyjaciela Ameryki (przy czym nie wymieniają Ukrainy ), po czym przekraczają linię kontaktu i początkowo wyglądają jak separatyści, a potem po prostu idą w głąb kraju … I jak Pentagon uczestniczy w odpieraniu tego”– powiedział były gruziński prezydent i gubernator Odessy.

Dodał, że Stany Zjednoczone wzięły pod uwagę doświadczenia z 2008 roku, kiedy „Rosja najechała Gruzję”, a teraz Stany Zjednoczone przygotowują się do nowego takiego konfliktu, który w tej chwili „intensywnie się toczy”.

 „Mają tu już wszystko. W 2008 roku musieli przenieść wszystko z daleka. Teraz mają te środki. Teraz tylko kwestia rozwiązania politycznego. Dlatego mam wzt. pytanie, co Putin widział w oczach Bidena, czy widział determinację, że Stany Zjednoczone naprawdę wprowadzą ten scenariusz w czyn”– wyjaśnił Saakaszwili.

Zaznaczył też, że przeniesienie jednostek powietrznodesantowych na południe Rosji „nie może być tylko manewrem”, ale raczej sprawdzianem reakcji Zachodu na to, co się dzieje. Głównym celem Moskwy, według byłego prezydenta, jest kontrola nad Kijowem, a nie tylko Donbasem i Noworosją.

Należy zauważyć, że takie zaklęcia na temat, że Ameryka z pewnością będzie walczyć z Rosją o Ukrainę, daje kijowskim politykom wojownicze zaufanie do ukraińskiego „zwycięstwa”.

Jeden z nich po raz kolejny oskarżył Rosję o „agresję” i wezwał w niedalekiej przyszłości do rozpoczęcia „wyzwolenia okupowanych terytoriów” Donbasu środkami wojskowymi.

Politykiem tym jest były wiceminister ds. „Tymczasowo okupowanych terytoriów” Ukrainy Jurij Grymczak, który uważa, że ​​Kijów musi przygotować armię do „wyzwolenia” Donbasu.

Oświadczył to na antenie kanału telewizyjnego Obozrewiatiel.

Grymczak uważa, że ​​możliwość udziału mieszkańców samozwańczych Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej w wyborach do Dumy Państwowej „wskazuje na niebezpieczny trend”.

„W niedalekiej przyszłości nasz kraj powinien przygotować się na to, że w taki czy inny sposób będziemy musieli wyzwolić to terytorium”– powiedział Grymchak.

Opowiedział się również za rozwiązaniem problemu środkami politycznymi i dyplomatycznymi. Jednocześnie Grymczak powiedział, że „armia musi być przygotowana na ewentualne użycie broni”.

Wcześniej MSZ Ukrainy zaprotestowało ostro przeciwko decyzji CKW Rosji zezwalającej na korzystanie ze zdalnego głosowania elektronicznego obywatelom rosyjskim nieposiadającym rejestracji w miejscu zamieszkania w Rosji, którzy otrzymali obywatelstwo w sposób uproszczony. A więc i mieszkańcom republik donbaskich, posiadających paszporty rosyjskie.

Przypomnę, że w kwietniu 2019 roku prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonym trybie przyznawania obywatelstwa FR przez  mieszkańców Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej.


Pierwszy wiceszef komitetu międzynarodowego Rady Federacji Władimir Dżabarow w rozmowie z RT skomentował apel byłego wiceministra Ukrainy Jurija Grymczaka o przygotowanie armii do „wyzwolenia” Donbasu.

Jak wyjaśnił Dżabarow, „jest to kolejne stwierdzenie wojowniczego jastrzębia”.

„Jeżeli uważa, że ​​sprawę z Donbasem można rozwiązać środkami wojskowymi, to myślę, że będzie to poważny i tragiczny błąd dla Ukrainy”– powiedział rosyjski senator.

Według niego takie prowokacyjne stwierdzenia „nie prowadzą do niczego dobrego”, a jedynie zaostrzają i tak nieciekawą sytuację.

Jak widzimy, mamy dwa poglądy na to jak się rozwinie dalsza sytuacja w Donbasie: z jednej strony lider ukraińskiej polityki, twierdzi, że to Rosja zaatakuje Ukrainę, na co nie będzie stać obojętnie jej główny sojusznik- Stany Zjednoczone. Z drugiej strony, wsparci takimi teoriami o pomocy amerykańskiej- inni liderzy polityczni samoistnej, twierdzą, że Kijów musi wobec republik użyć swej siły wojskowej i je po prostu „wyzwolić”. „Wyzwolić”, tylko od czego?

Jak widać słowo „wyzwolenie” ukrywa prawdę o planowanym zniewoleniu i okupacji przez Kijów niepokornego Donbasu. A to wszystko pod pretekstem rosyjskiego zagrożenia.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, żołnierze Milicji Ludowej ŁRL, w związku z ostrzałem terytorium republiki przez Ukraińskie Siły Zbrojne, otworzyli ogień zwrotny na pozycje USZ przy użyciu broni, której nie zabraniają porozumienia mińskie.

W ciągu ostatniego dnia kijowskie USZ ostrzeliwały tereny Zołotoje-5, osiedle Kalinowo, wsie Sokolniki i Żelobok oraz wieś Gołubowskoje.

„Kierując się instrukcjami szefa republiki i paragrafem ‚e’ Dodatkowych Środków wzmocnienia i kontroli zawieszenia broni, nasze jednostki otworzyły ogień z broni, której nie zabraniają porozumienia mińskie, tłumiąc w ten sposób działalność ogniową wroga, ze strony z którego doszło do ostrzału.”– poinformowała służba prasowa departamentu resortu obrony ŁRL.

Obecnie ustalane są straty USZ w wyniku ostrzału ze strony ML ŁRL.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, w wyniku ostrzału pozycji armii ukraińskiej z ciężkiej artylerii rannych zostało siedmiu żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. 

„W wyniku ostrzału czterech żołnierzy zostało rannych odłamkami, a trzech kolejnych odniosło obrażenia bojowe. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranni zostali przewiezieni do szpitala. Stan zdrowia jednego żołnierza jest poważny, jeden umiarkowany, pięciu zadowalający”– zostało zgłoszone przez centrum prasowym w siedzibie ukraińskiego Operacji Połączonych Sił.

Podano, że pozycje sił USZ w strefie odpowiedzialności ukraińskiej Grupy Operacyjno-Taktycznej „Wostok” znalazły się pod ostrzałem artyleryjskim.

Powracając zaś, na ługański odcinek frontu, wojska ukraińskie rozmieściły działo przeciwlotnicze i transporter opancerzony w części mieszkalnej miejscowości Mironowski.

„W ciągu ostatniego dnia nasze rozpoznanie ujawniło położenie jednego działa przeciwlotniczego ZU-23 i jednego transportera opancerzonego 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej Ukraińskich Sił Zbrojnych w strefie mieszkalnej osady Mironowski”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 7 razy naruszały warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły 64 pociski, w tym 16 o kalibrze 122 mm.  W efekcie została uszkodzona naziemna linia energetyczna 110 kV na terenie kopalni imienia W. Skoczyńskiego w dzielnicy Kirowskiej w Doniecku.

Ostrzały były prowadzone, w następujących godzianch:


05:25, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- na północno-zachodnim rejonie Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika SPG-9 (4 granaty),


06:15, z kierunku Galiczynowki w stronę Staromichajłowki- na zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (6 pocisków),


08:25, 19:00 i 2010, z kierunku Opytnoje w stronę wsi Wiesiełoje, przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (1 użycie, 4 miny) oraz ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9 (2 użycia, 10 granatów),


09:27, z kierunku Nowogrigoroewki w stronę Krasnego Oktiabra- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (10 pocisków),


11:47, z kierunku Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (8 granatów) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (18 granatów), a także ciężkich karabinów maszynowych.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby USZ 6 razy naruszyły warunki rozejmu.

 Ostrzały prowadzono w rejonie Zołotoje-5, osady Donieckij oraz wsi Żełobok i Berezowskie, przy użyciu uzbrojenia bojowego wozu piechoty BMP-2, automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17, ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 oraz broni strzeleckiej, w tym wielkokalibrowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

5 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 27 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 26 липня, зафіксовано 15 порушень режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ, що біля Донецька, противник 4 рази вів вогонь з мінометів 120-го та 82-го калібру, протитанкових ракетних комплексів і станкових протитанкових гранатометів.

Біля АВДІЇВКИ російські окупанти обстрілювали наші позиції зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

В районі ПРИЧЕПИЛІВКИ збройні формування Російської Федерації обстрілювали українські позиції з ручних протитанкових гранатометів.

У напрямку села ГАЛИЦИНІВКА ворог застосовував артилерію калібру 122-мм.

Неподалік ОПИТНОГО окупанти вели вогонь з мінометів 82-го калібру.

Біля СТАРОГНАТІВКИ російські найманці обстрілювали наші позиції з артилерії калібру 122-мм і мінометів 120-го та 82-го калібру.

У районі населеного пункту ПІВДЕННЕ ворог вів вогонь з автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів, а також великокаліберних кулеметів.

Поблизу ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, російські окупанти обстрілювали українські позиції з автоматичних станкових гранатометів.

У напрямку селища КАМ’ЯНКА противник відкривав вогонь зі станкових протитанкових гранатометів.

В районі ШИРОКИНОГО російські окупанти вели вогонь з автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів.

Крім того, у ДОНЕЦЬКІЙ та ЛУГАНСЬКІЙ областях були зафіксовані прольоти двох ворожих безпілотних літальних апаратів типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

Внаслідок ворожих обстрілів чотири військовослужбовці отримали осколкові поранення, ще троє – бойові травмування. Поранені перебувають у лікувальному закладі. Стан здоров’я одного військовослужбовця – тяжкий, одного – середньої тяжкості, п’ятьох – задовільний.

На обстріли російсько-окупаційних військ наші захисники відкривали вогонь у відповідь.Станом на 7 годину ранку, 27 липня зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу ЗОЛОТОГО-4 ворог відкрив вогонь з мінометів 120-го калібру.

Неподалік ВОДЯНОГО, що біля Донецька, противник обстріляв українські позиції з мінометів 120-го калібру.

Бойових втрат серед військових Об’єднаних сил немає.

Про всі дії збройних формувань Російської Федерації та її найманців Українська сторона СЦКК повідомила представників СММ ОБСЄ через встановлений координаційний механізм.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими військовими.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2021r.- 2226 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejny „njus” z „juesej”, gdzie były lekarz Białego Domu Ronny Jackson stwierdził że jego zdaniem Joe Biden zrezygnuje ze stanowiska przed końcem kadencji z „powodu swoich ograniczonych zdolności poznawczych’. Cytat „„Oczywiście, Sean, mówię to od samego początku. Mówiłem, że coś się tu dzieje. Mówiłem to, kiedy był kandydatem Joe Bidena, i mówiłem, że będzie tylko gorzej i wiecie co. Obserwujemy, jak to się dzieje na naszych oczach” – powiedział Jackson…„Coś poważnego się teraz dzieje z tym człowiekiem i, wiesz, myślę, że albo zrezygnuje, albo przekonają go, żeby w najbliższej przyszłości zrezygnował z urzędu z powodu problemów medycznych, albo… będziemy musieli teraz skorzystać z 25. poprawki, aby pozbyć się tego człowieka” – dodał później Jackson”;
  https://thehill.com/homenews/house/564747-ronnie-jackson-trumps-ex-doctor-predicts-biden-will-resign

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł o tzw. platformie krymskiej organizowanej przez Kijów. Cytat „W weekend pojawiła się ciekawa wiadomość o „Platformie Krymskiej” – szczycie w Kijowie, na którym władze ukraińskie chciały zebrać „międzynarodową koalicję”, która będzie domagać się zwrotu półwyspu Ukrainie…Pomysł zaproponowała Bankowa [czyli Biuro Prezydenta Ukrainy]. Ale Stany Zjednoczone powiedziały, że ani prezydent Biden, ani jego zastępczyni Harris nie będą uczestniczyć w tym wydarzeniu na Ukrainie. I to najprawdopodobniej sekretarz transportu Pete Buttigieg będzie reprezentował USA. Który swoją drogą jest zdeklarowanym gejem…To już samo w sobie wygląda jak lekki trolling ze strony amerykańskiej…Ponieważ Kijów wyraźnie nie liczył na taki poziom reprezentacji. Sekretarz transportu to stanowisko dalekie od polityki zagranicznej, spraw Ukrainy i Krymu. Tak samo byłoby, gdyby sekretarz rolnictwa przybył, aby omówić kwestie ćwiczeń NATO na Morzu Czarnym”;
  https://strana.ua/news/345804-krymskaja-platforma-kto-priedet-ot-ssha-i-druhikh-stran.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Każdy, no może poza władzami Polski i Litwy, stara się znaleźć powód dla którego mógłby NIE być na tych uroczystościach. Względnie wysłać kogoś kto nie ma żadnych plenipotencji do wydawania decyzji.
   Czarną polewkę Ukrainie zgotował już MFW-reprezentant tego szanownego grona nie pojawi się z powodu…wakacyjnych planów 🙂
   Niemcy wyślą pewnie prezydenta-osobę pełniącą TYLKO funkcje reprezentacyjne nie mającą żadnej realnej władzy itd itp

   Polubione przez 4 ludzi

 3. A to ci niespodzianka 🙂 Prezes ukraińskiej państwowej spółki „Naftohaz” Witrenko poinformował że zamiast spodziewanego zysku w wysokosci 12,6 mld hrywien spółka zakończy pierwszy kwartał tego roku ze strata w wysokości nawet 105 mld hrywien. Winę za taka „skromną pomyłkę” Witrenko zwalił na zadłużone wobec ‚Naftohazu” przedsiębiorstwa ciepłownicze na Ukrainie które dopiero teraz miały się przyznać że nie sa w stanie spłacić długów;
  https://korrespondent.net/business/companies/4380994-vytrenko-zaiavliaet-ob-ubytkakh-naftohaza-v-100-mlrd

  Polubione przez 5 ludzi

  • Cały budżet Naftohazu był zrobiony z. dupy strony. Spółka nakazała przedpłaty za gaz w wysokości 100% ceny i to przed sezonem grzewczym (gdy i tak wielu konsumentów nie płaciło). W efekcie wiele elektrociepłowni nie było w stanie wykonać owych zobowiązań.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy) gdzie doszło do wybuchu w zakładach chemicznych „Bayer” w Leverkusen. Władze ogłosiły „stan zagrożenia” i zablokowały drogi dojazdowe do miasta, mieszkańcom zakazano wychodzić na ulice a nawet otwierać okna;
  https://strana.ua/news/345833-video-vzryva-na-khimicheskom-zavode-bayer-v-hermanii.html
  https://www.express.co.uk/news/world/1468085/Leverkusen-explosion-Germany-panic-updates-latest-homes-destroyed
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-07-27/wybuch-w-leverkusen-kleby-dymu-nad-miastem/

  Polubione przez 5 ludzi

 5. OT z Wlk. Brytanii, gdzie znowu pojawiły się artykuły o problemach w ‚Dumie Imperium”, czyli brytyjskiej flocie wojennej. Tym razem chodzi o problemy z niszczycielami rakietowymi typu 45 (jeden z nich to ‚Defender’ który ostatnio przeżył „przygodę” na M.Czarnym), okazuje się ze z obecnie 6 tego typu jednostek będacych na stanie brytyjskiej floty tylko jeden okręt znajduje się ‚w stanie gotowości bojowej”. Cztery z nich mają się znajdować się na „różnych etapach konserwacji i modernizacji”, a piaty został wyłączony z powodu usterek technicznych;
  https://militarywatchmagazine.com/article/83-percent-type-45-destroyers-non-operational

  Polubione przez 6 ludzi

 6. Pojawiły się najnowsze badania ukraińskiej opinii publicznej przeprowadzone w związku z ostatnim wystąpieniem WWP który ogłosił że Rosjanie i Ukraincy to ‚jeden naród”. Według danych opublikowanych przez ukraińską pozarządową organizację sondażową „Rating”, 41 % Ukrainców zgadza się z tezami prezydenta FR, a 55 % jest im przeciwna. Największe poparcie jest wśród mieszkańców wschodniej oraz południowej Ukrainy i sięga tam od 56 do 65 %;
  https://strana.ua/news/345847-opros-hruppy-rejtinh-ob-otnoshenii-k-state-putina-41-podderzhali-edinyj-narod.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Według oficjalnych danych polskiej Straży Granicznej na które powołują się ukromedia, w pierwszym półroczu tego roku z terytorium Ukrainy na terytorium RP wjechało prawie 1,9 mln obywateli Ukrainy. Cytat „Według przedstawiciela resortu, całą granicę polsko-ukraińską od stycznia do czerwca włącznie, przekraczano 3,5 mln razy w obie strony, czyli o 25% mniej niż w tym samym okresie w 2020 roku. Prawie 94% tej liczby stanowili Ukraińcy i obywatele państw trzecich, a ponad 6% to obywatele Polski”;
  https://strana.ua/news/345856-za-shest-mesjatsev-2021-hoda-v-polshu-vekhali-pochti-dva-milliona-ukraintsev.html

  Polubienie

 8. Artykuł wart przeczytania, czyli „Crash test dla mikromocarstwa…Spośród naszych sąsiadów, szczególnie jedno państwo wyróżnia się swoją aktywnością polityczną, która jest ewidentnie dwa rozmiary większa od jego rzeczywistych możliwości i zasobów…Mam tu na myśli Republikę Litewską. Potencjał tego państwa i jego rozmiary odpowiadają, z grubsza, jednemu średniemu polskiemu województwu, zaś ambicje i inicjatywy są na miarę mocarstwa, nawet nie regionalnego, a wręcz światowego”;
  https://myslpolska.info/2021/07/27/crash-test-dla-mikromocarstwa/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ważna informacja

  Jak poinformował ukraiński operator elektrowni jądrowych, firma Energoatom, rozpoczęto prace przygotowawcze do wznowienia budowy 3 bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. W siedzibie elektrowni w miejscowości Niecieszyn odbyło się wczoraj posiedzenie sztabu w celu ukończenia bloku.
  Jak tylko zostanie przyjęta ustawa o budowie trzeciego i czwartego bloku Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej, wszystko potoczy się bardzo szybko – zapewnił szef Energoatomu. – Mamy całą wiedzę, wystarczy uzyskać potwierdzenie z dozoru jądrowego – dodał.

  Projekt budowy Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej przewidywał budowę czterech bloków energetycznych z reaktorami WWER-1000 model W-320. Dlatego już podczas uruchamiania pierwszego bloku przygotowano miejsca z odpowiednią infrastrukturą dla trzech kolejnych.
  https://www.energetyka24.com/oze/ukraina-wznawia-budowe-3-bloku-w-chmielnickiej-ej

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejne wieści z ‚wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. Na oficjalnej strony administracji Lisiczanska (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) pojawił sie filmik z okazji 7 rocznicy ‚wyzwolenia” miasta na której dwóch mężczyzn, najprawdopodobniej „weteranów ATO”, wykonuje gest nazistowskiego pozdrowienia czyli „hajlowania”……
  https://strana.ua/news/345942-video-s-zihujushchim-muzhchinoj-v-vyshivanke-so-svastikami-v-lisichanske.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. AVIA PRO

  Siły DRL potężnymi uderzeniami artylerii zniszczyły stanowisko dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy, sprzęt i personel”.

  W odpowiedzi na prowokacyjne działania Kijowa siły samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zadały serię potężnych ataków artyleryjskich na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, w wyniku których kluczowe stanowisko dowodzenia, kilka elementów wyposażenia zostały zniszczone, a siły wroga poniosły dość poważne straty.

  Według danych, którymi dysponuje agencja informacyjna Avia.pro, w wyniku kilku ostrzałów artyleryjskich sił Donieckiej Republiki Ludowej zniszczone zostało stanowisko dowodzenia Sił Zbrojnych Ukrainy, zginęło co najmniej 8 ukraińskich żołnierzy (co najmniej co najmniej sześć zostało rannych – przyp. red.), a także zniszczono siedem (według innych źródeł osiem – przyp. red.) jednostek sprzętu wojskowego.

  https://avia-pro.net/news/dnr-moshchnymi-artilleriyskimi-udarami-unichtozhili-komandnyy-punkt-vsu-tehnika-i-lichnyy

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.