Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2021r.- 2230 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 497.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał wczoraj (30 lipca) z roboczą podróżą do będącego pod kontrolą USZ obwodu donieckiego.

Spotkał się tam z żołnierzami biorącymi udział w Operacji Sił Połączonych (OPS)w Donbasie.

W czasie tej wizyty odbyło się także posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy pod przewodnictwem prezydenta.

Podczas podróży roboczej do obwodu donieckiego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył kwiaty pod pomnikiem żołnierzy OPS/ operacji antyterrorystycznej (ATO), którzy zginęli w walkach o Awdijewkę.

Pomnik otrzymał status miejsca pamięci dopiero w 2021 roku.

„Naszym obowiązkiem jest uczczenie pamięci naszych ukraińskich bohaterów. I cieszę się, że do tego po siedmiu latach wojny pojawił się wreszcie w tym miejscu odpowiedni symbol- znak pamięci żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i formacji ochotniczych poległych w walkach o Awdijewkę. To nie jest jakieś nadzwyczajne wydarzenie ani sensacyjna wiadomość. To jest norma. Tak powinno być. I tak powinno być w każdym mieście i wsi Ukrainy, za które zginęli ukraińscy żołnierze, rezygnując z najważniejszej rzeczy, jaką mieli– swojego życia”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Przypomnę, że wg. wersji ze strony ukraińskiej,  zacięte walki o panowanie tam Kijowa toczyły się w pobliżu strefy przemysłowej w Awdijewce przez ponad tysiąc dni. Najtrudniejsza konfrontacja trwała od 29 stycznia do 3 lutego 2017 r. z udziałem 72 samodzielnej brygady zmechanizowanej, której żołnierze przy współdziałaniu formacji ochotniczych zdołali zepchnąć prorosyjskie formacje zbrojne z ich pozycji bojowych znajdujących się na południowo-wschodnich obrzeżach miasta. W czasie tych walk zginął m.in. kapitan Andrej Kiziło, pośmiertnie odznaczony tytułem Bohatera Ukrainy.

To właśnie po tych starciach żołnierze 72 sbz i ochotnicy stworzyli instalację pamiątkową ku czci poległych obrońców Awdijewki, która została otwarta we wrześniu 2017 roku. W 2019 roku dodatkowo zainstalowano dwie tablice z nazwiskami poległych w walkach żołnierzy.

W 2021 roku, w celu uwiecznienia pamięci poległych obrońców Ukrainy, dowództwo 72 sbz przy wsparciu administracji wojskowo-cywilnej miasta Awdijewka podjęło decyzję o rekonstrukcji miejsca upamiętnienia i zleceniu jego opieki władzom miasta.

W skład tej instalacji wchodzą: pamiątkowa stela z nazwiskami żołnierzy poległych w bitwach o Awdijewkę; wieża czołgu T-64BV ukraińskich obrońców, którzy zginęli tragicznie w walce z ML DRL oraz pozostałości karetki UAZ-452, zniszczonej w walkach jakoby z naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego podczas ewakuacji rannych z pola bitwy. W kompleksie znajduje się również pamiątkowy krzyż i tablice pamiątkowe Bohatera Ukrainy Andrija Kizila i Kawalera Orderu „Za odwagę” Jana Putsulaj, który poległ w bitwach o Awdijewkę; wieża bojowego wozu powietrznodesantowego, zniszczona podczas walk, ziemianka-muzeum, ukazująca codzienne życie ukraińskich obrońców oraz elementy częsci broni, sprzętu i amunicji, którymi nieprzyjaciel prowadzi ostrzał stanowiska ukraińskich wojsk.

W ramach wyjazdu roboczego do obwodu donieckiego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił nowego dowódcę Operacji Połączonych Sił (poprzednio; operacji antyterrorystycznej ATO).

Zełenski podkreślił, że ​​„wyzwolenie” Awdijiwki w lipcu 2014 roku stało się równie ważne zarówno dla mieszkańców tego miasta, jak i dla całej Ukrainy.

„Dokładnie w tym dniu, dokładnie siedem lat temu, bez wielkich, ale wciąż strat, miasto Avdeevka zostało wyzwolone od najeźdźców przez siły 2 batalionu taktycznego 93 samodzielnej brygady zmechanizowanej gwardii i ochotników Prawego Sektora . Awdijwka stała się dziesiątym miastem obwodu donieckiego, który został wyzwolony przez naszych ukraińskich obrońców. Po Mariupolu, Słowiańsku, Kramatorsku i innych ważnych miastach, nasza niebiesko-żółta flaga została wreszcie podniesiona nad Awdijewką. A wraz z nim normalne, nie czarno-białe, spokojne życie zaczęło się odradzać”- powiedział prezydent Zełenski.

Jednak, jak zauważył Władimir Zełenski, nawet po wyzwoleniu Awdijewki przez długi czas było to jedno z najgorętszych miejsc, a teraz pozostaje na czele walki Ukrainy z agresorem.

W pobliżu, w strefie przemysłowej Awdijewka, pomimo porozumień, wybuchy i strzały nadal trwają”– dodał Zełenski.

„Awdijewka jest dziś miastem na linii ognia, które wybrało linię wolności, linię rozwoju i linię naszego państwa– Ukrainę”– podkreślił ukraiński prezydent i wezwał obecnych do uczczenia minutą ciszy pamięć o tych, którzy za ten wybór zapłacili życiem i zginęli w obronie suwerenności oraz integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy.

Według Zełęnskiego ostateczne wyzwolenie Awdijewki przywróciło mieszkańcom pełne życie i dało potężny impuls nowym projektom.

„Koksownia produktów ubocznych, strategicznie ważna dla miasta i największa w Europie, z powodzeniem działa i rozwija się. Trwa przebudowa i wyposażenie szkół, przedszkoli i szpitali. Życie toczy się dalej. A wszystko to jest przede wszystkim zasługą ukraińskiego wojska”– podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Zaznaczył, że przez siedem lat w obronie Awdijiwki i strefy przemysłowej zaangażowane były prawie wszystkie jednostki bojowe Sił Zbrojnych, Gwardii Narodowej i Policji Państwowej Ukrainy.

„Dzisiaj to ważne zadanie wykonuje 3 batalion 72 samodzielnej brygady zmechanizowanej im. Czarnego Zaporożcewa. Chciałbym serdecznie podziękować jego żołnierzom i wszystkim innym dzielnym żołnierzom ukraińskim za rzetelną ochronę naszych granic, naszej niepodległości, spokojnego życia wszystkich obywateli Ukrainy”– dodał prezydent.

Po tym wstępnie, w obecności kierownictwa państwa, dowództwa wojskowego i mieszkańców Awdijiwki, Zełenski przedstawił nowego dowódcę OPS Ukraińskich Sił Zbrojnych, generała porucznika Oleksandra Pawluka, Kawalera Orderu Bohdan Chmielnicki II i III stopnia, wybitnego oficera i nieprzejednanego patrioty Ukrainy, powołanego na to nowe i odpowiedzialne stanowisko dekretem prezydenckim 28 lipca br.

Podziękował także byłemu dowódcy OPS Wołodymyrowi Krawczenko za sumienną służbę dla dobra Ukrainy

Z okazji siódmej rocznicy wyzwolenia Awdijewki Zełenski życzył mieszkańcom i wszystkim obywatelom Ukrainy pokoju, zgody i powodzenia w świętej sprawie obrony ojczyzny.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-rozpochav-robochu-poyizdku-na-donechchinu-69853,

https://www.president.gov.ua/ru/news/na-donechchini-glava-derzhavi-vshanuvav-pamyat-zagiblih-vijs-69857,https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-avdiyivka-sogodni-ce-misto-sho-obralo-li-69861
.

*A tymczasem, na donieckim odcinku frontu- na jego ługańskim odcinku,
Milicja Ludowa ŁRL odnotowała obecność Sił Ukraińskich Zbrojnych w rejonie wycofania sił i sprzętu koło miejscowości Zołotoje. 

„Na dawnych stanowiskach Ukraińskich Sił Zbrojnych w rejonie wycofywania sił i sprzętu w pobliżu osady Zołotoje-4 odnotowano obecność trzech żołnierzy 24 brygady oraz pojazdu”– poinformował na wczorajszej odprawie dla mediów, Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej departamentu resortu obrony republiki..

Poza tym żołnierze USZ podłożyli miny i znaki zagrożenia minowego przy wjeździe i wyjeździe ze wsi Krjakowka, aby w ten sposób uniemożliwić obserwatorom SMM OBWE dokonania tam przeglądu przestrzegania warunków zawieszenia broni przez USZ.

Według danych przedstawionych przez służbę prasową Milicji Ludowej ŁRL; dowództwo 57 brygady wydało polecenie ograniczenia pracy obserwatorów OBWE w miejscach przechowywania broni zakazanej przez porozumienia mińskie.

„Aby zapobiec wtargnięciu patroli SMM OBWE SMM do osiedla Krjakowka, ukraińskie siły zbrojne podłożyły miny i znaki ostrzegawcze o niebezpieczeństwie minowym przy wjazdach i wyjazdach z osiedla”– poinformowała służba prasowa ML ŁRL.


Ponadto, Ukraińskie Siły Zbrojne wykorzystywały wojnę elektroniczną do zakłócania działania bezzałogowych statków powietrznych ( UAV ) Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE ( SMM ) w rejonie Popasnaja.

„Aby zapobiec rejestracji naruszeń, żołnierze 24 brygady wykorzystali stację walki elektronicznej ‚Bukowel-AD’ z mobilnej grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej na terenie osady Popasnaja”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Fakt ten potwierdza raport OBWE SMM z dnia 29 lipca 2021 r.


Dodatkowo, USZ rozmieściły systemy rakiet przeciwlotniczych i pojazdy opancerzone w pobliżu Rubieżnoje i wsi Wójtowo.

„Za liniami wycofywania, ale poza wyznaczonymi miejscami przechowywania broni na stacji kolejowej we wsi Rubieżnoje, znajdują się trzy przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9K37 Buk” – czytamy w komunikacie służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Natomiast w rejonie odpowiedzialności 79 brygady USZ w pobliżu Wójtowa zarejestrowano obecność transportera opancerzonego BTR-80.

Departament Obrony ŁRL przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez kijowskie siły bezpieczeństwa w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu dodatkowych środków mających na celu zapewnienie reżimu zawieszenia broni i kontrolę jego przestrzegania.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu, według wczorajszego raportu SMM OBWE formacje zbrojne Ukrainy nadal ingerują w bezpieczne loty bezzałogowych statków powietrznych Misji:

– ️ lecąc około 600 m na północny-wschód od Signalnoje, wykonując tam wcześniej zgłoszony stronie ukraińskiej lot UAV SMM OBWE, obserwatorzy Misji usłyszeli 20 strzałów z broni strzeleckiej około 2 km na zachód. Według obserwatorów ogień skierowany był w stronę UAV przelatującego nad pozycjami USZ.

Ponadto sygnał GPS zakłócał bezzałogowe statki powietrzne SMM OBWE krótkiego zasięgu podczas przelatywania nad obszarami w pobliżu Niżnego Nowogrodu i osady Liebiedińskoje.

Obserwatorzy misji, na donieckim odcinku frontu, odnotowali również obecność sprzętu i broni USZ z naruszeniem linii wycofania i poza wyznaczonymi obszarami składowania:

– ️ 1 moździerz (82 mm, nieznany typ) w pobliżu  wsi Berdiańskie,
– ️ 1 system rakiet przeciwlotniczych (9K37 „Buk”) w pobliżu wsi Nowoaleksandrowka,
– ️ 3 przeciwlotnicze zestawy rakietowe (9K37 „Buk”) na stacji kolejowej w miejscowości Konstantinowka.

❗️ SMM OBWE potwierdził zniszczenia sektora prywatnego w wyniku ostrzału moździerzowego USZ 24 lipca na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja. Misja oceniła, że ​​uszkodzenia zostały niedawno spowodowane przez bezpośrednie trafienie, przypuszczalnie z miny moździerzowej, z kierunku północno-zachodniego, gdzie znajdują się pozycje USZ.

Natomiast, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ prowadząc ostrzały 5 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 157 pocisków.

Ostrzały prowadzono w następujących godzinach:


18:05 i 22:29, z kierunku Starognatowki w stronę Piertowskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (2 użycia, 14 m in), automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (60 granatów) oraz broni pokładowej opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 pocisków). W wyniku tego ostrzału zginęło czterech żołnierzy DRL. Ten tragiczny incydent polegał na tym, że jeden żołnierz DRL został ranny. Wysłano po niego karetkę, która również została zaatakowana przez USZ.

„Podczas ostrzału przedstawicielstwo DRL w WCKiK zażądało całkowitego wstrzymania ostrzału, wykorzystując mechanizm koordynacji do ewakuacji rannego żołnierza. Ignorując kolejną prośbę i naruszając wszystkie normy międzynarodowego prawa humanitarnego, bojcy z 93 brygady (USZ- dopisek mój) otworzyli ogień do nadjeżdżającego pojazdu ewakuacyjnego, wystrzeliwując ponad 40 pocisków z BMP-2 i 60 granatów”– poinformował rzecznik Milicji Ludowej DRL.

„Pododdziały ML DRL zostały zmuszone do oddania ognia z broni nie zakazanej przez porozumienia mińskie i stłumiły działalność ogniową wroga. Straty ukraińskich sił pacyfikacyjnych, według informacji z naszych źródeł w dowództwie GO-T ‚Wostok’ , wyniosły dwóch zabitych i trzech rannych” – dodał rzecznik ML DRL.

19:07, z kierunku Opytnoje w stronę wioski Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9,

20:00 i 22:20, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty), automatycznych granatników sztalugowych AGS-17 (2 użycia, 29 granatów), granatnika podlufowego GP-25 (8 granatów) oraz ciężkiej broni maszynowej.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu prowadząc ostrzał wsi Mołodieżnoje, przy użyciu ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 i broni strzeleckiej, w tym broni wielkokalibrowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 31 липня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 30 липня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Біля ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, противник двічі застосовував гранатомети різних систем і стрілецьку зброю.

У напрямку населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА російські найманці обстрілювали наші позиції з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» із перетином лінії розмежування.

Бойових втрат серед військових Об’єднаних сил немає.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Станом на 7 годину ранку, 31 липня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил повністю контрольована українськими військовослужбовцями.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2021r.- 2230 dzień od nowego rozejmu.

 1. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o przeprowadzeniu na poligonie Alibej próbnych strzelań zmodernizowanych pocisków balistycznych Toczka-U oraz 122 mm rakiet o zwiększonym zasięgu Tajfun-1. Odpalono po dwa pociski każdego typu. W teście wzięli udział przedstawiciele Sztabu Generalnego SZ Ukrainy, wybranych jednostek wojskowych oraz przedsiębiorstw zaangażowanych w oba programy.
  https://www.defence24.pl/ukraina-poligonowe-test-rakiet-toczka-u-i-tajfun-1-wideo

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Jeżeli decyzja o certyfikacji Nord Stream 2 zostanie podjęta w tym roku, to na pewno będziemy się od niej odwoływać – poinformował Siergiej Makogon, kierujący pracami tamtejszego operatora.

  „Najbardziej negatywny scenariusz dla nas jest taki, że Nord Stream 2 zostanie certyfikowany w tym roku. W takim przypadku od decyzji natychmiast odwoła się Komisja Europejska, polski rząd oraz nasz rząd. I mogą pojawić się pewne ograniczenia w wykorzystywaniu” – powiedział Makogon w wywiadzie.
  https://energetyka24.com/ukraina-bedziemy-przygladac-sie-certyfikacji-ns2-liczymy-na-wsparcie-polski-i-ke

  Polubione przez 6 ludzi

 3. Z życia kijowskiej ‚wierchuszki”, czyli był sekretarz rady bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Daniluk „obił papę” byłemu ministrowi gospodarki Miłowanowowi. Do incydentu doszło podczas imprezy jaka wyprawił Daniluk z okazji swoich urodzin;
  https://strana.ua/news/346509-foto-byvshij-sekretar-snbo-daniljuk-udaril-hlaz-eks-ministra-ekonomiki-milovanova.html
  Jak informują ukromedia „Po drace z Danilukiem Milowanow poleciał do USA z podbitym okiem” 🙂

  https://strana.ua/news/346539-milovanov-posle-draki-s-daniljukom-uletel-v-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, artykuł o sprawie byłego ukraińskiego sędziego Czausa, uprowadzonego z Mołdawii przez ukraiński wywiad, a o którego teraz prowadzą pomiędzy soba ‚wojnę” SBU i NABU. Wczoraj doszło nawet do pościgu samochodu NABU za samochodem SBU w którym przewożono ‚cudownie odnalezionego” Czausa. Cytat „Warto przypomnieć, że sędzia, który w 2016 roku został oskarżony o przyjęcie łapówki i uciekł do Mołdawii, został stamtąd uprowadzony w kwietniu i – sądząc po dostępnych informacjach – przetransportowany na Ukrainę. Ponadto, jak już oficjalnie poinformowały władze Mołdawii, został uprowadzony przez funkcjonariuszy ukraińskich służb specjalnych”. Obecnie Czaus znajduje się „pod czułą opieką” SBU która odmawia jego prawnikowi zdradzenia gdzie obecnie sie znajduje;
  https://strana.ua/news/346533-hde-chaus-kak-sudja-pojavilsja-v-ukraine-i-snova-propal-v-nedrakh-sbu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Ciąg dalszy „przygód” ukraińskiego piłkarza Zozuli, zdeklarowanego „ukronaziola”, na Płw. Iberyjskim. Po tym jak stracił możliwość gry w klubach hiszpańskich, ze względu na protesty kibiców przeciwko występom „ukronaziola” w barwach ich klubów, teraz doszło do podobnej sytuacji w klubie z portugalskiego Estoril gdzie również protesują przeciwko niemu kibice;
  https://strana.ua/news/346543-transfer-futbolista-zozuli-v-portuhaliju-mozhet-sorvatsja.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Prędzej czy później (raczej prędzej) podniosą też i ceny dla gospodarstw domowych. Niemniej szukanie kasy już się zaczęło. Przypomina to sytuację z naszego kraju- przed wyborami masa obietnic, po wyborach szukanie w kieszeni podatników środków na obietnice 🙂
   Tym razem ruszył projekt „wyciagnięcia z szarej strefy” miliardów od oligarchów. Jednak jak wielu ekspertów twierdzi-projekt nie uda się zrealizować. Uda się za to…opodatkować gastarbeiterów.
   https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/ukraina-glowi-sie-co-zrobic-z-szara-strefa-gospodarki/
   To akurat bardzo zła wiadomość dla Polaków-teraz masy uchodźców ekonomicznych z Ukrainy nie będą przyjeżdżać na zarobek tylko osiedlać się w Polszy. Zresztą co się dziwić, jeśli jakiś Ukrainiec, pracujący w Polsce, będzie musiał oddać 1/3 swojej pensji urzędnikom z Kijowa to rozsądniejszym wyjściem będzie przeprowadzka z rodziną do „raju”.

   Polubione przez 6 ludzi

 6. Kilkuset ukraińskich pośredników bierze udział w dumpingu płacowym: wypożyczają polskim firmom – głównie budowlanym – pracowników zatrudnionych na stawkach ukraińskich, czyli dwa razy niższych niż polskie – alarmują związki zawodowe. Pracodawcy twierdzą jednak, że dumping w Polsce jest zakazany, a nasze przepisy dobrze chronią rynek pracy przed zaniżaniem stawek.
  https://www.money.pl/gospodarka/ludzie-pracuja-za-polowe-stawki-ukrainscy-posrednicy-uprawiaja-dumping-placowy-6666870194609056a.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Remont torów do strefy wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie został zakończony. Linia kolejowa będzie wykorzystywana do przewozu zużytego paliwa jądrowego z elektrowni atomowych na Ukrainie, które dotychczas w większości trafiało do Rosji.
  Biuro prasowe ministerstwa energetyki poinformowało, że uruchomienie drogi kolejowej pozwoli państwu na oszczędzenie 200 mln dolarów rocznie, które wydawano na transport do Rosji zużytego paliwa jądrowego. Ale – jak podkreślono – w projekcie nie chodzi tylko o finanse, lecz o „prawdziwą niezależność, geopolitykę”.
  https://biznesalert.pl/ukraina-czarnobyl-paliwo-jadrowe-atom/
  Komentarz: Nie podano jak będą zabezpieczane radioaktywne odpady. W Rosji istnieją specjalne firmy zajmujące się utylizacją niebezpiecznych substancji, na Ukrainie nie ma tak wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, więc odpady będą składowane.
  Pytanie brzmi gdzie dokładnie i jakie zabezpieczenia będą podjęte, aby tak niebezpieczny „towar” nie dostał się w niepowołane ręce.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Na Ukrainie po raz pierwszy zatwierdzono strategię polityki zagranicznej – poinformował w piątek minister spraw zagranicznych tego kraju Dmytro Kułeba. Wśród priorytetowych kierunków polityki zagranicznej wymieniono m.in. przeciwdziałanie agresywnej polityce Rosji i kurs na członkostwo w UE i NATO.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-szef-msz-po-raz-pierwszy-przyjeto-strategie-polityki-zagranicznej,484839.html
  Komentarz: Czyli nic nowego nie uchwalili.

  Polubione przez 6 ludzi

  • … bo nie potrafili.
   Podobno każdy człowiek jest nosicielem inteligencji
   tylko, że czasem jest ona bezobjawowa.

   Ta przypadłość szczególnie ukraińskich polityków dotyka,
   bo nikt tam nie zagłosuje na mądrzejszych od siebie,
   wolą zagłosować na ,,inteligentnego inaczej” komika.

   Polubione przez 7 ludzi

 9. Ukraińska firma „Majak-Perspektywa”, spółka zależna „Zawod Majak” opracuje nowe lekkie armaty-działka piechoty dla Sił Zbrojnych Ukrainy, kalibru 23 mm i 30mm. To tzw. broń antymateriałowa, przeznaczona do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów i umocnień.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-pracuja-nad-lekkimi-armatami-piechoty-kal-23-mm-i-30-mm/
  Komentarz: Z tego co pamiętam to w republikach z sukcesem wprowadzono do użytku podobne bronie.

  Polubione przez 6 ludzi

 10. 11 czerwca Duma Państwowa Rosji przedstawiła projekt ustawy „O zmianie niektórych aktów ustawodawczych Federacji Rosyjskiej w celu realizacji prawa do repatriacji do Federacji Rosyjskiej rodaków mieszkających za granicą”. Nasi rodacy czekali na to prawo od ponad dekady. I to nie tylko na Ukrainie
  Ustawa rosyjska, podobnie jak niebo i ziemia, ostro kontrastuje z nowym prawem ukraińskim „O rdzennych ludach Ukrainy”. Ustawę ukraińską wprowadził prezydent Ukrainy, etniczny Żyd Wołodymyr Zełenski. Wydawałoby się, że przedstawiciel ludu dotkniętego Holokaustem nie powinien być zmuszony do dzielenia ludzi na odmiany. Ale prawo ukraińskie dzieli je na odmiany! Wprowadzamy trzy kategorie: naród tytularny (Ukraińcy), ludy tubylcze (Tatarzy krymscy, Krymchakowie, Karaimi) i cała reszta podobno podludzi. Rosjanie celowo nie są uwzględniani w liczbie ludów tubylczych – ludzi, po których nazwano Rosję, których stolicą przez długi czas był Kijów.

  Wręcz przeciwnie, rosyjska ustawa nie dzieli ludzi, ale ich łączy. W rzeczywistości, uznając równe prawa do ogólnorosyjskiego dziedzictwa dla Ukraińców i Białorusinów, ustawa wprost stwierdza, że ​​tak zwani „Ukraińcy” i „Białorusini” mają takie same prawa do rosyjskiego obywatelstwa jak Rosjanie. Bo razem tworzą jeden naród rosyjski!
  (…)
  Czytaj dalej:
  https://news-front.info/2021/07/09/novyy-rossiyskiy-zakon-prevratit-ukraintsev-obratno-v-russkih/?utm_source=smi2#teaserId=10696428&teaserType=middleTopNews

  Ktoś z Was zapowiadał, że Ukraińcy złożyli do Wierchownej projekt uchwały odbierający obywatelstwo ukraińskie tym Ukraińcom, którzy mieli będą jeszcze obywatelstwo rosyjskie.
  Czyżby to była rekontra na rosyjską ustawę o obywatelstwie.

  Polubione przez 6 ludzi

 11. O! Wstęp był całkiem na luzie –
  tak sobie palcem w klawisze od niechcenia.
  A potem tempo rośnie, napięcie się wzmaga…
  więc może i ja coś mocnego na ekspresję dodam.

  AC/DC Thunderstruck – Barrios : MOZART HEROES
  Kuda im tam do ,,wkurwionego Chopiną”

  Polubione przez 4 ludzi

  • No to, to już jest ostra impreza, a jak tylko mówię o spokojnym sobotnim wieczorze.
   A poza tym, jak można tak katować instrumenty, aż z nich iskry i drzazgi lecą 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 12. Ciąg dalszy sprawy byłego sędziego Czausa, SBU w dalszym ciągu nie chce do niego dopuścić jego prawników;
  https://strana.ua/news/346609-advokata-chausa-ne-pustili-k-podzashchitnomu-posle-neskolkikh-chasov-ozhidanija-v-sbu.html
  Ps. I co na to ‚zachodni partnerzy” tak podobno starający się by na pomajdanowej Ukrainie wreszcie zapanowała ‚wolność i demokracja”, a tutaj mamy do czynienia z porwaniem przez „specsłużby” z terytorium obcego państwa i totalną samowola „ukrobezpieki”?

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Sąd okręgowy w Kijowie przywrócił do służby byłego funkcjonariusza jednostki specjalnej „Berkut” Ołeksandra Marynczenkę – podał w piątek ukraiński portal Zaxid.net powołując się na materiały sądu.
  Ołeksandr Marynczenko jest jednym z funkcjonariuszy „Berkutu” oskarżonych o współsprawstwo masakry na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku. W areszcie tymczasowym spędził ponad 4 lata. W grudniu 2019 roku został zwolniony z aresztu i natychmiast przekazany donbaskim separatystom w ramach wymiany jeńców i innych więzionych osób. Marynczenko, który nie przyznaje się do winy, postanowił wrócić do Kijowa, by brać udział w procesie w sprawie masakry.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/sad-w-kijowie-przywrocil-do-pracy-bylego-berkutowca-oskarzonego-o-wspolsprawstwo-masakry-na-majdanie/

  Polubione przez 4 ludzi

 14. ” … to już jest ostra impreza, a jak tylko mówię o spokojnym sobotnim wieczorze.”

  Czas wyciszyć emocje …

  Impreza bez tanga? nie może tak być, tango musi być

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.