Wojna domowa na Ukrainie 02.08.2021r.- 2232 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 499.

Były wiceminister ds. tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Jurij Grymczak powiedział, że Ukraińskie Siły Zbrojne (USZ) powinny przygotować się do siłowego zajęcia niekontrolowanych obszarów w Donbasie w przypadku wstrzymania negocjacji pokojowych w tej sprawie.

„Gwałtowne zajęcie republik Donbasu rozwiązuje ręce nie tylko ŁRL i DRL, ale także Rosji, która nie pozwoli na śmierć jej obywateli”– powiedział w rozmowie z Radiotoczka na Telegram-kanał, ppłk Andriej Maroczko z ML ŁRL.

„Jeżeli rozpocznie się operacja na pełną skalę, co jest bardzo wątpliwe przy obecnej sytuacji w formacjach zbrojnych Ukrainy, to na pewno jest to wyjście z porozumień mińskich, a w konsekwencji rozwiąże ręce republik Donbasu”– powiedział Maroczko.

Według niego Ukraina stopniowo ściągnęła wojska i broń na linię kontaktu bojowego, a teraz, w sprzyjającym dla niej momencie, może zdecydować się na przeprowadzenie operacji wojskowej na pełną skalę.

„W chwili obecnej formacje zbrojne Ukrainy ściągnęły na linię kontaktu bojowego bardzo dużą ilość broni i sprzętu. Robili to stopniowo, co znajduje odzwierciedlenie w raportach OBWE, ponieważ artyleria 152 mm, czołgi i wiele innych znajdują się teraz w rezerwie dowództwa Dowództwa Operacji Połączonych Sił, sprzęt został wycofany ze stałych magazynów, co ma również odzwierciedlone w raportach OBWE, a także kolejny sprzęt przybywa na stacje kolejowe. Oznacza to, że prawdopodobnie gorące głowy mogą podjąć taką decyzję o przejęciu republik Donbasu siłą”– powiedział Maroczko.

„Jednocześnie, z racjonalnego punktu widzenia, taki scenariusz jest nieopłacalny dla Ukraińskich Sił Zbrojnych, które poniosą większe straty i prawdopodobnie zostaną z niczym”– powiedział podpułkownik rezerwy ML ŁRL.

„Taki scenariusz będzie tragiczny dla formacji Zbrojnych Ukrainy, ponieważ wiąże się z ogromną liczbą ofiar, nie mówię tu o jednym czy dwóch tysiącach, ale dziesiątkach tysięcy żołnierzy. Mamy też wielką nadzieję, że słowa Władimira Władimirowicza (Putina- dopisek mój) zostaną poparte, a w przypadku ofensywy na pełną skalę przez Federację Rosyjską, która będzie chronić swoich obywateli na terytorium Donbasu. Na terytorium Donbasu przebywa już około miliona obywateli Federacji Rosyjskiej. Dlatego Ukraina będzie zabijać nie tylko mieszkańców Donbasu, ale także obywateli Federacji Rosyjskiej”– dodał Maroczko.

Przypomnę, że jakiś czas temu szef komitetu wykonawczego Narodowej Rady Reform, były prezydent Gruzji Michaił Saakaszwili, ujawnił dwa możliwe scenariusze rosyjskiego ataku na Ukrainę. Na antenie telewizji Ukraina24 powiedział, że pierwszy scenariusz zakłada zdobycie Zmijnego Ostrowa na Morzu Czarnym, gdzie stacjonują ukraińskie siły specjalne, po czym rozpocznie się morska blokada portów w Odessie oraz południowych i innych czarnomorskich portów . Według drugiego scenariusza wojska rosyjskie wylądują po zakończeniu ćwiczeń NATO na linii Mariupol-Zaporoże-Chersoń-Nikołajew i stamtąd zaatakują Ukrainę.


*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, wg. wczorajszego raportu SMM OBWE, obserwatorzy zarejestrowali zagłuszanie sygnału bezzałogowego statku powietrznego krótkiego zasięgu należącego do SMM OBWE przez USZ podczas jego lotu w rejonie wsi Krasnyj Pachar (ukr. Воздвиженка).

Również 30 lipca obserwatorzy zarejestrowali lot UAV należącego do USZ na zachodnio-północnych obrzeżach miejscowości Awdiejewka, co stanowi pogwałcenie zakazu użytkowania jakichkolwiek typów samolotów, przewidziano w decyzji TGK z 22 lipca 2020 r. w sprawie Dodatkowych Środków wzmacniających zawieszenie broni.

Ponadto, 28 lipca UAV krótkiego zasięgu SMM OBWE zarejestrował żołnierza USZ celującego z broni strzeleckiej w stronę UAV Misji OBWE podczas jego lotu nad pozycjami USZ. Podczas tego lotu obserwatorzy misji zarejestrowali także ostrzał ukraińskiego UAV.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 2 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 11 pocisków.

Ostrzał przeprowadzono o godzinie 05:00, z kierunku Awdiejewki w stronę Jakowlewki- w rejonie Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (5 granatów) oraz broni maszynowej, i kolejny o godzinie 16:15, z kierunku Wodianoje w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu moździerza 82 mm (3 miny) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty).

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

2 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 2 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 1 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил зафіксовано 4 порушення режиму припинення вогню.

Біля населеного пункту АВДІЇВКА збройні формування Російської Федерації обстрілювали українські позиції з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

У напрямку КАТЕРИНІВКИ окупанти відкривали вогонь з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.Неподалік населеного пункту ПОПАСНА ворог вів вогонь з підствольних гранатометів і стрілецької зброї.

На ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Бойових втрат внаслідок ворожого вогню серед українських військових немає.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 2 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3954 транспортних засобів, 4540 осіб, з яких 4437 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 1 особа. Виявлено 43 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 19 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1263 особи, на підконтрольну Україні територію прибуло 1627 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:
***

***
©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 02.08.2021r.- 2232 dzień od nowego rozejmu.

 1. Były senator z Michigan, Carl Levin , który pełnił również funkcję szefa Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA, zmarł w wieku 88 lat. Zatwardziały wróg Rosji, domagał się uznania DRL za organizację terrorystyczną oraz był jednym z senatorów, którzy wzywali ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamę do nałożenia surowych sankcji na sektory obronne, energetyczny i finansowy rosyjskiej gospodarki

  https://rusvesna.su/news/1627629227

  Tymczasem naczelny kabareciarz UPAdłej Wołodymyr Zełenski został zauważony w supermarkecie Le Silpo w kijowskiej Besarabce, gdzie kupował żywność. W koszu prezydenta były… trzy butelki wina.
  https://rusvesna.su/news/1627848515

  Polubione przez 5 ludzi

 2. OT z Rosji. W rosyjskim Tatarstanie wszczęto postępowanie karne przeciwko ukraińskiemu oligarsze Kołomojskiemu (oraz jego partnerom biznesowym). Sprawa dotyczy przywłaszczenia przez Kołomojskiego w 2006 roku surowców należących do rosyjskiej kompanii ‚Tatnieft” o wartości 4 mld dolarów, za co może mu grozić nawet 20 lat więzienia;
  https://strana.ua/news/346785-v-rossii-kolomojskomu-hrozit-20-let-tjurmy-za-sozdanie-prestupnoho-soobshchestva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT w sprawie Haiti. Policja Haiti poinformowała ze za zamachem na prezydenta państwa (zamordowanego przez „kolumbijskich najemników) stał były sędzia Sądu Najwyższego Haiti, usunięty ze stanowiska w lutym tego roku w związku z oskarżeniami o przygotowywanie zamachu stanu. Na razie nie wiadomo gdzie ów były sędzia obecnie przebywa;
  https://www.reuters.com/world/americas/haiti-police-say-former-supreme-court-judge-suspect-presidents-killing-2021-07-31/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w Kijowie ‚zniknął” przewodniczący ‚Domu Białoruskiego na Ukrainie” Witalij Sziszow. Podobno mężczyzna wyszedł rano by pobiegać i od tego czasu nie ma z nim żadnego kontaktu. Cytat „Dom Białoruski na Ukrainie pozycjonuje się jako organizacja publiczna non-profit. Na stronie internetowej Biełdoma można przeczytać, że organizacja powstała, aby pomagać na Ukrainie obywatelom Białorusi i wszystkim, którzy cierpieli z powodu „reżimu Aleksandra Łukaszenki”. Biełdom zapewnia pomoc w poszukiwaniu mieszkań na wynajem, legalizacji pobytu Białorusinów na Ukrainie, pracy i nie tylko”.
  Ciekawe czy sie teraz odnajdzie na kanapie u ‚Romusia” Protasewicza 🙂
  https://strana.ua/news/346848-v-kieve-propal-hlava-beldoma-v-ukraine-vitalij-shishov-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. „Dramat” byłego ministra gospodarki, a obecnie doradcy szefa Biura Prezydenta Ukrainy Miłowanowa, któremu były sekretarz Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Daniluk podbił oko. Miłowanow po zdarzeniu poleciał do USA i teraz skarży sie na panujący w tamtejszej służbie zdrowia bałagan i chaos. W szpitalu do którego sie udał by zbadać swoje podbite oko musiał czekać wiele godzin na spotkanie z lekarzem. Cytat „W końcu zostałem przyjęty. W środku – stan wojny. Ludzie na łóżkach na korytarzach. Lekarzy jest za mało. Jednak wiele pielęgniarek spędza większość czasu na wypełnianiu papierkowej roboty. Pacjenci czekają na uwagę przez kilka godzin. Ja spędziłem tam trzy godziny. Lekarz przyszedł dwa razy. Za trzecim pielęgniarka. Zrób tomografię komputerową, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych obrażeń głowy. Nie ma go tutaj. Przepisali mi środki przeciwbólowe i inne leki i odesłali mnie do domu”;
  https://strana.ua/news/346840-sovetnik-zelenskoho-milovanov-posle-izbienija-daniljukom-pozhalovalsja-na-meditsinu-v-ssha.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • cytat:
   „Drugim elementem przywiązania do mitu powstańczego jest nieustanne założenie, że Polacy muszą być gotowi każdego dnia do udziału w wojnie, w złożeniu w ofierze wypaczonemu rozumieniu polskiego honoru życia swojego, a nawet swoich dzieci.”
   Dodam tylko od siebie, ze ów honor wymaga ofiary od zwykłych obywateli „elyty” generałowie dowódcy mają prawo i obowiązek przetrwania, aby po klęsce znów dowodzić.

   Polubione przez 5 ludzi

 6. OT w sprawie Afganistanu, czyli nie będzie ewakuacji „afgańskich pomocników” USA? W Departamencie Stanu USA miano poradzić wszystkim chętnym do opuszczenia Afganistanu, w związku z prawdopodobnym przejeciem nad nim kontroli przez talibów, by robili to na własna ręke. Dopiero po opuszczeniu Afganistanu mogą starać się by USA przyznały im status uchodźców;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/12042629

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciąg dalszy afery z byłym ukraińskim sędzią Czausem w roli głownej. Tym razem podczas występu w ukromediach były Prokurator Generalny Ukrainy Riaboszapka poinformował ze Czaus był „prywatnym gościem’ Biura prezydenta Ukrainy i innych instytucji państwowych oraz że dwukrotnie spotkał się osobiście z Zełenskim. Potwierdził to usunięty z proprezydenckiej frakcji deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Geo Leros. Oczywiscie Biuro Prezydenta Ukrainy wszystkiemu od razu zaprzeczyło;
  https://korrespondent.net/ukraine/4383181-na-bankovoi-oproverhly-ynformatsyui-o-chastnykh-vstrechakh-s-chausom

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukraiński portal ‚Strana.ua’, krytyczny wobec „pomajdanowych” władz Ukrainy, zapowiedział wszczęcie „działań prawnych”, po tym jak POROCHOBOTY (czyli zwolennicy Poroszenki), z byłym wiceprezesem rzadowej agencji ‚Energoatom” Kowtunenko na czele, zapowiedziały „zlikwidowanie” personelu portalu;
  https://news24ua.com/izdanie-podayot-v-sud-storonnik-poroshenko-prizval-likvidirovat-zhurnalistov-strany

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ciekawe
  Władze Ukrainy wkrótce będą zmuszone do objęcia ograniczeniami obywateli niezaszczepionych przeciwko Covid-19 – poinformował w poniedziałek Mychajło Raducki, stojący na czele parlamentarnej komisji ds. zdrowia.
  Dotychczas w pełni zaszczepionych zostało blisko …800 tysięcy obywateli.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-deputowany-bedziemy-zmuszeni-do-objecia-ograniczeniami-niezaszczepionych,485074.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko zaapelował w poniedziałek do Ukraińców, by nie spożywali napojów alkoholowych podczas sierpniowych wydarzeń masowych z okazji 30. rocznicy niepodległości kraju.
  24 sierpnia Ukraina będzie świętować 30. rocznicę niepodległości. Obchody mają rozpocząć się już od 22 sierpnia i obejmą ponad 150 wydarzeń, w tym np. defiladę wojskową i koncerty.
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-minister-zdrowia-apeluje-by-nie-pic-alkoholu-na-imprezach-z-okazji-rocznicy-niepodleglosci,485133.html
  Komentarz: Nie mam złudzeń obywatele nie będą chcieli słuchać „kochanych” polityków.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.