Wojna domowa na Ukrainie 03.08.2021r.- 2233 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 500.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszilin udzielił wywiadu rosyjskiej agencji prasowej RIA Nowosti, na temat aktualnej sytuacji w Donbasie.

„Zgodnie z działaniami Kijowa– mam na myśli liczbę pocisków i min, które codziennie przelatują przez terytorium DRL– nie widzimy, by Ukraina zrezygnowała z wojskowej metody rozwiązywania konfliktu.”– powiedział Puszilin.

Szef Donieckiej Republiki Ludowej wykluczył także możliwość powrotu Donbasu i Krymu pod kontrolę Kijowa.

„Powrót nie jest już możliwy w żadnych okolicznościach. Po zamachu stanu w 2014 roku nie jest to nawet ta sama Ukraina. To jest coś innego- jakaś inna formacja, która nie pozwala jej istnieć jako niezależna przestrzeń państwowa. Widzimy teraz ruch w zupełnie innym kierunku- degradację i rozkład”– powiedział Puszilin.

Puszylin odniósł się także do ustawy o rdzennej ludności Ukrainy dyskryminującą i powiedział, że Kijów nadal dystansuje Donbas od samego siebie.

„Myślę, że to jest dyskryminacja. Reszta Ukrainy nadal zmierza w kierunku jeszcze większego podziału”– powiedział Puszilin w wywiadzie dla RIA Nowosti.

Przypomniał, że obecny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski doszedł do władzy z obietnicami pokoju w Donbasie i bardziej lojalnym stosunkiem do języka rosyjskiego.

„Udało mu się zostać prezydentem. Ale po tym, jak został głową państwa, od razu poszedł w zupełnie innym kierunku i zaczął koncentrować się na mniejszości narodowej. To pogorszyło sytuację”– zauważył Puszilin.

Wyjaśnił także, że Doniecka Republika Ludowa jest gotowa przedłożyć Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka (ETPC) wszystkie niezbędne dowody winy Kijowa za zbrodnie popełnione w Donbasie od 2014 roku, a także złożyć stosowne zeznania i uczestniczyć w procesie. 

„Jeśli chodzi o roszczenia Federacji Rosyjskiej do ETPC przeciwko Ukrainie, to jest to bardzo ważny krok… W DRL od kilku lat działa komisja rejestrująca zbrodnie wojenne popełnione przez Ukrainę. Ale teraz, na tak wysokim poziomie międzystanowym, uważam, że to roszczenie jest aktualne. Ze swojej strony jesteśmy gotowi dostarczyć wszystkie posiadane dokumenty i dowody winy Ukrainy.”
– powiedział Puszilin.Natomiast w przypadku zmasowanej ukraińskiej agresji Siły Donieckiej Republiki Ludowej będą mogły nie tylko odeprzeć ewentualną ofensywę armii ukraińskiej, ale także rozpocząć kontrofensywę, jeśli Kijów odwoła wszelkie próby pokojowego uregulowania Donbasu, powiedział w rozmowie z RIA Nowosti szef DRL Denis Puszilin.

„Doskonale rozumiemy, że Kijów wciąż nie porzucił swoich zamiarów siłowego rozwiązania konfliktu w Donbasie, więc jesteśmy gotowi na wszystko. Jesteśmy gotowi na różne scenariusze rozwoju wydarzeń. W razie potrzeby, biorąc pod uwagę nasze mocne strony i możliwości, jesteśmy gotowi nie tylko mówić o odparciu agresywnych działań ze strony Ukrainy, ale także rozpocząć kontrofensywę. Jeśli Kijów zrezygnuje z wszelkich prób pokojowego rozwiązania konfliktu, po prostu nie będziemy mieli innego wyjścia.”
– powiedział Puszilin.

https://ria.ru/20210802/donbass-1743975397.html

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły transporter opancerzony w strefie mieszkalnej wsi Wałujskoje w rejonie staniczno-ługańskim.

„W obszarze odpowiedzialności 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie transportera opancerzonego BTR-80 w części mieszkalnej wsi Wałujskoje”– poinformował Aleksander Mazeikin, oficer służby prasowej Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Poza tym, zginęło  dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych, trzech kolejnych zostało rannych, gdy granat wybuchł podczas przezbrojenia pozycji w pobliżu osiedla miejskiego Nowotoszkowskoje.

„31 lipca żołnierze 34 batalionu 57 brygady wykonali prace inżynieryjne w celu wyposażenia stanowisk w rejonie osady Nowotoszkowskie. W wyniku niekontrolowanej eksplozji dwóch z nich zmarło jeszcze przed przybyciem lekarzy, z powodu utraty krwi, trzech kolejnych z poparzeniami o różnym nasileniu zabrano do szpitala w Siewierodoniecku”– poinformował Aleksander Mazeikin .  

Dodatkowo żołnierz Ukraińskich Sił Zbrojnych, który postanowił skrócić sobie drogę do stanowiska bojowego, zabłądził na pole minowe, gdzie został wysadzony w powietrze na ukraińskim minie.

„Świadomość dowództwa w kwestiach braku rozliczania ustawionych przeszkód minowo-wybuchowych była przyczyną wybuchu miny i śmierci kolejnego ukraińskiego żołnierza”– poinformował oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Filiponenko powiedział, że incydent miał miejsce na terenie osiedla Mironowski, gdzie wcześniej ukraińscy żołnierze w pobliżu pozycji 30 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych zainstalowały ponad 20 granatów RGD-5.

„Zaminowywanie tam jest chaotyczne, dlatego podczas przechodzenia na wysunięte pozycje żołnierze trzymają się tylko sprawdzonych dróg. 31 lipca 2021 r. idąc na swoją pozycję żołnierz Artemenko wybrał krótszą drogę i w wyniku nieoczekiwanej eksplozji otrzymał rany odłamkami. W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala Popasniańskaja”– poinformował przedstawiciel departamentu obrony ŁRL.

Kolejnych dwóch żołnierzy Ukraińskich Sił Zbrojnych zostało rannych w wyniku eksplozji podczas wyposażania drona w ładunek wybuchowy, na donieckim odcinku frontu.

„W rejonie osiedla Granitnoje, na stanowiskach 2 batalionu zmechanizowanego 93 brygady, podczasmodyfikacji AUV Phantom-4 na szturmowy, dwóch żołnierzy z kompanii rozpoznawczej zostało rannych odłamkami z różnym nasileniem w wyniku wybuchu samodzielnie wykonanego urządzenia”– poinformował Departament Milicji Ludowej DRL, powołując się na swoje dane wywiadowcze.

DML DRL nie wykluczył, że strona ukraińska zamierza przedstawić ten incydent jako wynik ostrzału ze strony siły Milicji Ludowej. Odnotowano, że dowódca brygady Dmitrij Bryżyński osobiście przybył na stanowisko do przeprowadzenia stosownego postępowania wyjaśniającego.

Poza tym, na donieckim odcinku frontu USZ w ciągu minionej doby 5 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadły co najmniej 34 pociski.

 Ostrzały przeprowadzono:

o godzinie 04:23 i 07:35 oraz 17:50, z kierunku Opytnoje w stronę wsi Wiesiełoje- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka, przy użyciu granatnika podlufowego PG-25 (1 granat) oraz broni maszynowej, a także moździerzy kaliber 82 mm (2 ostrzały, 10 min),


następnie o godzinie 16:30, z kierunku Gnutowa w stronę Komiternowa- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (3 granaty) oraz prawdopodobnie uzbrojonego w granaty przeciwpancerne drona bojowego.

W wyniku ostrzału rannych zostało dwóch cywilów:

️ kobieta, urodzona w 1964r.- rana odłamkowa okolicy lędźwiowej, lewe podudzie,

️ mężczyzna, urodzony w 1963r.- rana odłamkowa lewego stawu skokowego.

Ofiary były hospitalizowane w centralnym szpitalu regionalnym Nowoazowsk, gdzie otrzymały niezbędną pomoc medyczną- kobieta przeszła operację kręgosłupa lędźwiowego.

Należy zauważyć, że według zeznań poszkodowanych tuż przed obrażeniami usłyszeli oni dźwięk bezzałogowego statku powietrznego przelatującego nad ich głowami i z tego powodu uważa się, że ​​ich obrażenia nastąpiły w wyniku wystrzału pocisku rakietowego z wrogiego UAV.

Według najnowszych informacji, ciężko ranna kobieta zmarła od ran odniesionych w wyniku ukraińskiego ostrzału.18:45, z kierunku Leninskoje w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (20 granatów).

Nadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, USZ 4 razy naruszyły warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał okolic miejscowości Zołotoje-5, osadę Kalinowo oraz wieś Żełobok i Mołodieżnoje, przy użyciu ciężkich granatników przeciwpancernych SPG-9, automatycznych granatników sztalugowych AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz broni strzeleckiej, w tym wielkokalibrowej. Ofiar i strat jak dotąd nie zgłaszano.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

3 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 3 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 2 серпня, зафіксовано 7 порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ.

Поблизу населеного пункту ОПИТНЕ окупанти відкривали вогонь з мінометів 82-го калібру.

Неподалік ПРИЧЕПИЛІВКИ противник вів вогонь зі станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів, а також великокаліберних кулеметів.

Біля ПІВДЕННОГО та НОВОЛУГАНСЬКОГО російські найманці обстрілювали українські позиції з автоматичних станкових гранатометів.

У районі СВІТЛОДАРСЬКА ворог застосовував станкові протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети.

Поблизу ОРІХОВОГО російські окупанти здійснювали обстріли з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ був зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Станом на 7 годину ранку, 3 серпня, зафіксовано 3 порушення режиму припинення вогню.

Біля населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 збройні формування Російської Федерації обстріляли українські позиції зі стрілецької зброї.

У напрямку населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК ворог вів вогонь з автоматичних станкових гранатометів і стрілецької зброї.

Поблизу ЛУГАНСЬКОГО противник відкривав вогонь зі станкових протитанкових і автоматичних станкових гранатометів, а також стрілецької зброї.

Бойових втрат серед військовослужбовців Збройних Сил України немає.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Українські військові контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил та дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! 

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3941 транспортний засіб, 3943 осіб, з яких 3820 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 3 особи. Виявлено 39 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 36 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1487 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 2011 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 245 і 347 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:***

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

51 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.08.2021r.- 2233 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. Wielki pożar budynku mieszkalnego w Zaporożu, w wyniku którego ewakuowano około 100 osób, na szczęście obyło sie bez ofiar w ludziach;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4383214-polytsyia-rassleduet-prychyny-pozhara-v-mnohoetazhke-v-zaporozhia
  Szał pijanego mieszkańca obwodu żytomierskiego, który najpierw zabił ojca, potem ukradł samochód bratu do którego wsadził dwie swoje córki (w wieku 7 i 8 lat), a następnie z premedytacją wjechał w słup. Na szczęście dziewczynkom nic sie nie stało. Jak informują ukromedia powodem zachowania mężczyzny była zazdrość o to że jego młodszy brat kupił sobie używany samochód…
  https://tsn.ua/ru/exclusive/v-zhitomirskoy-oblasti-muzhchina-ubil-otca-ugnal-avto-i-namerenno-ustroil-dtp-1837897.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ad. 2

   A co by to się działo, gdyby nieopacznie kupił sobie nowe auto?

   Pół wsi by wyrżnął………może to też jest odpowiedź na to, dlaczego Ukraińcy tak chętnie poszli pełni nienawiści riezat swych polskich sąsiadów?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. Szefa opozycyjnej organizacji ‚Białoruski Dom na Ukrainie” Witalija Szyszowa, który wczoraj „zaginał” w Kijowie, znaleziono powieszonego w jednym z parków miejskich;
  https://strana.ua/news/346913-propavshij-hlava-belorusskoho-doma-v-ukraine-najden-poveshennym.html
  Według „źródła” w policji na które powołuje się ukraiński portal ‚Strana.ua” nie ma zadnego powodu by domniemywać ze było to „zainscenizowane samobójstwo”;
  https://strana.ua/news/346921-ob-instsenirovke-suitsida-shishova-osnovanij-hovorit-net-istochnik-v-politsii.html
  Na taka przyczyne śmierci swojego szefa, czyli „zainscenizowane samobójstwo”, z kolei wskazuje „Białoruski Dom”, oskarżając o jej przygotowanie i przeprowadzenie „białoruskich czekistów”;
  https://strana.ua/news/346923-belorusskij-dom-v-ukraine-otreahiroval-na-smert-svoeho-hlavy-shishova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Najwyższy czas na plik muzyki w tle polityki.

  Dla każdego coś miłego,
  piękno w starych samochodach
  malarstwo dla oczu i muzyka dla uszu

  Chris Rea – Auberge (Alan Fearnley Αrtwork)

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Kolejne „njusy” w sprawie śmierci szefa ‚Białoruskiego Domu Na Ukrainie”. Kijowska policja oficjalnie poinformowała ze rozpatruje dwie wersje, czyli samobójstwo oraz zabójstwo z premedytacją pod pozorem samobójstwa;
  https://strana.ua/news/346960-smert-shishova-politsija-rassleduet-dve-versii.html
  Szef ukraińskiej policji Ihor Kłymenko stwierdził także ze podległe mu słuzby nie otrzymały żadnych zgłoszeń, ani same nie odnotowały takiego faktu, jakoby przez swoja śmiercia Sziszow był śledzony. Informacje o tym przekazali współpracownicy Sziszowa z „Białoruskiego Domu”;
  https://strana.ua/news/346962-vitalij-shishov-ne-zhalovalsja-v-politsiju-na-slezhku-klimenko.html
  Z kolei białoruski opozycyjny portal „NEXTA” („odrośl” TV Biełsat) podał informację o tym że Sziszow „zbierał dane o pracownikach służb specjalnych Białorusi w Kijowie’;
  https://strana.ua/news/346956-vitalij-shishov-sobiral-v-kieve-dannye-o-sotrudnikakh-khb-belarusi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciąg dalszy „wojny” pomiędzy SBU a NABU o byłego ukraińskiego sędziego Czausa. Tym razem NABU domaga się od „ukrobezpieki” by ta dostarczyła Czausa na mające się odbyć jutro w jego sprawie posiedzenie Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego Ukrainy a także umozliwiła jego przesłuchanie przez funkcjonariuszy NABU (przy czym SBU nie odpowiedziała NABU na dwukrotną prośbe o przesłuchanie byłego sędziego);
  https://strana.ua/news/346953-nabu-trebuet-ot-sbu-privesti-chausa-v-vaks-4-avhusta.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Nowa ‚wojna” w kijowskiej ‚wierchuszce”? Ukromedia informuja o tym ze nowy głownodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wczoraj wieczorem, „nieoczekiwanie” wprowadził zakaz przyjazdów dla urzędników państwowych do tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie. W wyniku wprowadzonego zakazu swoją wizytę w strefie OZS musiał odwołać przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiej frakcji parlamentarnej ‚Sługa Narodu” Razumkow. W ukromediach pojawiły sie spekulacje że zakazem wprowadzonym przez głównodowodzącego SZU stało faktycznie Biuro Prezydenta Ukrainy które miało się zacząć obawiać „nadaktywności politycznej” Razumkowa, to znaczy częstych wyjazdów „w teren”, jaka miała miejsce ostatnimi czasy;
  https://strana.ua/news/346957-istochnik-v-rade-objasnil-pochemu-razumkova-ne-pustili-na-donbass.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tradycyjne „njusy” z Ukrainy. W Odessie prawdopodobnie „zawodowy killer’ zastrzelił mężczyznę na podwórzu budynku mieszkalnego w którym zastrzelony mieszkał;
  https://odessa.strana.ua/346988-v-odesse-neizvestnyj-zastrelil-muzhchinu-i-skrylsja.html
  Z kolei w obwodzie kijowskim policja zatrzymała mężczyznę, który „z zemsty za brata”, ostrzelał z pistoletu grupę osób, raniąc cztery z nich, w tym własnych rodziców;
  https://korrespondent.net/ukraine/4383408-na-kyevschyne-muzhchyna-streliaia-v-tolpu-ranyl-svoykh-rodytelei

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem „propagandzista” z PiSowskiej „gadzinówki” niejaki Budzisz „popiskuje” o tym jak to nasi ‚sojusznicy” Ukraincy nas olewają 🙂
  Cytat „Na poziomie strategicznym nie ma w żadnym z tych obszarów miejsca dla Polski. Jesteśmy przez Kijów uznawani, jak można przypuszczać na podstawie innych wystąpień, za dobrego przyjaciela i sojusznika, ale też za państwo, które w żadnym z tych strategicznie ważnych dla Ukrainy obszarów nie decyduje. I to pozwala nam zrozumieć, zarówno to dlaczego Dmytro Kułeba ani razu nie wspomniał w swym artykule o Polsce, ale również jak wielkie są zaniedbania i ile jeszcze musimy zrobić, aby znaczyć więcej”;
  https://wpolityce.pl/swiat/561055-dlaczego-minister-kuleba-zapomnial-o-polsce

  Polubione przez 4 ludzi

 9. ⭐ Warunkowa wymiana poglądów między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie Nord Stream 2 pokazuje jedynie głębokie rozbieżności.

  Pisze NATIONAL INTEREST (USA)
  w artykule:
  Nord Stream i nie tylko: ratowanie Ukrainy i naprawa powiązań z Rosją?

  [ Wybrane fragmenty ]

  Zawarte niedawno przez prezydenta Bidena i kanclerz Merkel porozumienie o dokończeniu budowy gazociągu Rosja-Niemcy może wydawać się wygraną dla sojuszniczej współpracy.
  Ale dialog między amerykańską i niemiecką perspektywą w sprawie Nord Stream ujawnia głębsze, trwałe podziały.

  💥 Stany Zjednoczone: Mając pomoc gospodarczą i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, staramy się odsunąć za sobą spór o Nord Stream.
  {…}
  Większość z nas uważa, że ​​jesteście już zbyt zależni od Moskwy, a teraz rosyjski prezydent Władimir Putin może zagrozić odcięciem gazu, jeśli nie ugniesz się do jego woli.
  Rosja zgarnie zyski, omijając ukraińskie rurociągi, odmawiając im opłat tranzytowych.
  To zły interes dla Ukraińców, zły dla Niemców i tylko pomaga wesprzeć upadający reżim Putina.

  💥 Niemcy: To dużo pozostałego kuddelmuddel Trumpa — słabych i sprzecznych argumentów. Mówisz, że Rosja będzie wywierać na nas presję, grożąc odcięciem gazu, ale też, że Rosja desperacko potrzebuje dochodów ze sprzedaży gazu? Wygląda na to, że bardziej zależą od nas niż my od nich!
  W rzeczywistości te argumenty są fałszywe.

  💥 Stany Zjednoczone: Czy zapomniałeś o rosyjskich odcięciach gazu zimą 2005 i 2009 roku, kiedy próbowali oni wycisnąć Ukrainę i pozostawić wielu europejskich klientów na lodzie? Dla Putina sprzedaż gazu opiera się na dźwigni politycznej.

  💥 Niemcy: Bez wątpienia Rosja wykorzystuje handel dla przewagi politycznej, tak jak wy, Amerykanie. Ale te spory były bardziej winą Kijowa niż Moskwy. Po pierwsze, mimo że Rosja subsydiowała je gazem za pół ceny przez ponad dekadę, Ukraina zawsze miała zaległości – czasami ponad miliard dolarów. Kiedy Rosja zaczęła podnosić ceny do poziomu rynkowego – do czego nakłaniał ich nawet Międzynarodowy Fundusz Walutowy – Ukraińcy odrzucili te ceny i wykorzystali dźwignię swoich rurociągów. Kiedy Rosja przestała kontraktować nowe dostawy na Ukrainę, Ukraińcy po prostu wyprowadzili gaz przeznaczony dla europejskich odbiorców – ukradli go. Oczywiście Moskwa grała ostro, ale Ukraina nie była niewinna .

  💥 Stany Zjednoczone: Nie tak to pamiętamy.

  💥 Niemcy: Twoja pamięć jest selektywna, zgodnie z panującą rusofobią. Dlaczego mielibyście oczekiwać, że Moskwa będzie sprzedawać swój gaz po obniżonych cenach do martwego kraju, który nawet próbuje przyłączyć się do antyrosyjskiego sojuszu wojskowego? Dlaczego nie mieliby szukać nowej trasy omijającej niestabilność na Ukrainie? Po tych sporach my, Niemcy, również nie chcieliśmy polegać na Ukrainie jako kraju tranzytowym – to jeden z powodów, dla których w pierwszej kolejności powstał Nord Stream 2. Jest to także nowoczesny i skuteczny, natomiast Ukrainy jest starzenie się, sieć radziecko-era ze złej konserwacji i częste wycieki i pożary .
  (…)

  💥 Stany Zjednoczone: Ale pomyśl o Ukrainie – naprawdę potrzebują tych 3 miliardów dolarów rocznych opłat tranzytowych.

  💥 Niemcy: Wy, Amerykanie, nie tylko macie krótką pamięć, ale macie też przesadne poczucie swojej hojności – jakbyście byli jedynym dobroczyńcą świata. Od 2014 roku przekazaliście Ukrainie około 2 miliardów dolarów pomocy, w większości wojskowej, ale członkowie UE przekazali ponad 10 miliardów dolarów . Więc jeśli widzisz siebie jako mistrza Ukrainy, dlaczego nie nadrobisz tego opóźnienia prezentem w wysokości 8 miliardów dolarów? Wszyscy znamy odpowiedź – Ukraina trwoni pomoc , jest pogrążona w korupcji i jeszcze nie wprowadziła istotnych reform .
  (…)

  Czytaj całość:
  https://nationalinterest.org/blog/buzz/nord-stream-and-beyond-rescuing-ukraine-while-repairing-russia-ties-190838

  Komentarz:
  Ad Novum, autor tego artykułu Robert David English
  [ profesor nadzwyczajny stosunków międzynarodowych, języków i literatury słowiańskiej oraz studiów środowiskowych na Uniwersytecie Południowej Kalifornii ],
  chyba twój blog musi czytać.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Niczego nie da się ukryć:

  https://www.dw.com/pl/nadmierna-%C5%9Bmiertelno%C5%9B%C4%87-w-czasie-pandemii-w-polsce-du%C5%BCo-wy%C5%BCsza-ni%C5%BC-w-niemczech/a-58743801

  Dodam, że ta nadmierna śmiertelność w Polsce nie była tylko bezpośrednim efektem pandemii, ale przede wszystkim zapaści służby zdrowia, ochrony zdrowia i instytucji państwowych, takich jak np. sanepid i MZ……..winny zaś za tą sytuację jest ten kto rządził w tym czasie.

  Przypomnę jak wysokie premie wypłacali sobie funkcjonariusze PiS w rządzie za „skuteczną i ofiarną” walkę z pandemią.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Były minister gospodarki Ukrainy (w latach 1997-1998) Wiktor Susłow w wywiadzie dla ukromediów stwierdził że to „Ukraina własnymi rękami pogrzebała potencjał tranzytowy kraju”. Według niego doprowadziła do tego krótkowzroczna i nieudolna polityka władz Ukrainy które mogły spodziewać się że nie zdołają zablokować budowy omijających Ukraine rosyjskich gazociągów i nie przygotowały żadnej „alternatywy”, którą według niego mogłyby być porzucony projekt stworzenia „międzynarodowego konsorcjum tranzytu gazu” przez Ukrainę oraz modernizacja poradzieckiego systemu tranzytowego który znajduje sie obecnie w opłakanym stanie;
  https://www.politnavigator.net/ukraina-svoimi-rukami-pokhoronila-tranzitnyjj-potencial-strany.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciąg dalszy ‚Przygód sędziego Czausa na Ukrainie”. Tym razem NABU poinformowało że jego funkcjonariusze dokonali aresztowania sędziego Czausa który miał przebywać w kijowskiej klinice „Feofanija”;
  https://strana.ua/news/347036-nabu-zaderzhala-v-bolnitse-feofanija-sudju-kotoryj-ochen-pokhozh-na-chausa.html
  Adwokat Czausa z kolei stwierdził że „Obecnie w Somalii panuje większy porządek niż na Ukrainie”…
  https://strana.ua/news/347039-advokat-nikolaja-chausa-prokommentiroval-eho-zaderzhanie-nabu-v-feofanii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Świadome działanie czy też indolencja „Warszawy”?

  W rządowym programie „Polski Ład” zapisano ulgi podatkowe mające zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny z emigracji. Równie dobrze mogą one uprzywilejowywać cudzoziemców osiedlających się w Polsce – zauważa portal Polonia Christiana (PCh24.pl).
  Jak zauważył portal PCh24.pl, w zaprezentowanej przez rząd propozycji ustawy podatkowej „Ulgi na powrót” nie uzależniono od kryterium polskiego obywatelstwa czy pochodzenia. „W praktyce oznacza to, że zamiast Polaków powracających do kraju, ustawa może faworyzować ukraińskich imigrantów i cudzoziemców, którzy zapłacą o połowę mniejszy podatek dochodowy od obywateli Rzeczypospolitej” – pisze PCh24.pl.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pch24-polski-lad-wprowadza-ulgi-podatkowe-dla-imigrantow/

  Polubione przez 4 ludzi

 14. „Zdrada!”. A miał być kolejny sukces tzw. rządu warszawskiego, tym razem w walce z „reżimem Łukaszenki”, a tymczasem…”Zwrot w sprawie białoruskiej lekkoatletki, która otrzymała polską wizę humanitarną i miała w środę lecieć rejsem LOT do Warszawy. Kryscina Cimanouska w ostatniej chwili zmieniła plany i poleci do Wiednia liniami Austrian Airlines – podały media”…
  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-kryscina-cimanouska-nie-przyleci-do-warszawy-zmiana-planow,nId,5399790
  Warto przy tym dodać że maż białoruskiej sportsmenki który przebywa w Kijowie, dokąd przyleciał, a nie „uciekł” jak wypisują mediomatoły, w wywiadzie udzielonym brytyjskim mediom opowiadał że wraz z żona nie mieszali sie i nie chcą się mieszać w żadną ‚działalność opozycyjną” oraz ze są tylko sportowcami (sam jest płotkarzem);
  https://strana.ua/news/346920-muzh-timanovskoj-zajavil-chto-oni-ne-podderzhivali-oppozitsiju-v-belarusi.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.