Wojna domowa na Ukrainie 07.08.2021r.- 2237 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 504.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Donbas „nigdy nie będzie terytorium Rosji”. Fragment jego wywiadu opublikował kanał Dom TV na swoim Telegramie.

„Nie chodzi o to, że ktoś gdzieś kogoś wyrzuca. Chcę tylko, żeby mnie zrozumiano. Uważam, że jeśli mieszkasz dzisiaj na terytorium tymczasowo okupowanego Donbasu i myślisz, że ‚nasza sprawa jest słuszna– jedziemy do Rosji, jesteśmy Rosjanami’, to wielkim błędem jest zostać w Donbasie. To nigdy nie będzie terytorium Rosji”– powiedział Zełenski.

Porównał to do muru w Niemczech i wyraził opinię, że „w każdym razie ludzie, historia chwycą chwilę i mur się zawali”.

Ukraiński przywódca zalecił, aby mieszkańcy Donbasu, którzy kochają Rosję i chcą do niej dołączyć, „poszukali dla siebie miejsca w Rosji”.

Wcześniej Zełenski stwierdził że Krym „nigdy nie będzie terytorium Rosji” i że krymskie miasta „wrócą do domu”.

Pierwszy wiceszef międzynarodowego komitetu Rady Federacji Władimir Dżabarow w rozmowie z RT nazwał tę wypowiedź populistyczną.

Przypomnę w tym miejscu, ze Krym stał się regionem rosyjskim po referendum, które odbyło się tam w marcu 2014 r. kiedy to większość mieszkańców opowiedziała się za zjednoczeniem z Rosją.

Także deputowany do Dumy Państwowej Rusłan Balbek skomentował w rozmowie z RT oświadczenie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Donbas „nigdy nie będzie terytorium Rosji”.

Jak zauważył Balbek, „apetyty Zełenskiego rosną z każdym dniem”.

„Ten Krym nie był rosyjski, teraz okazuje się, że w Donbasie też nie ma Rosjan. Tak więc, widzicie, za kilka tygodni cały Południowy Okręg Federalny będzie się chwiał: mówią, że nie ma zapachu Rosji, teraz będzie to Ukraina”– ironicznie powiedział rosyjski parlamentarzysta.

Poseł nazwał też Zełenskiego politykiem, który „zagubił się w królestwie krzywych luster”.

Ponadto rozmówca RT dodał, że nie można mówić o miłości do Krymu i Donbasu ze strony Ukrainy, skoro oficjalny Kijów walczy z ludnością cywilną Donbasu, a Krym zmuszony jest walczyć z blokadą wody.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jednoczy swojego kraju i jego mieszkańców, ale rzuca w ludzi kamieniem niezgody”– powiedziała oficjalna przedstawicielka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

„Zamiast zjednoczyć Ukrainę i jej wielonarodowy naród, Zełenski rzuca w ludzi kamieniem niezgody, wykańczając kraj” – napisała Zacharowa na swoim kanale Telegram.

Według niej, zamiast spełnić obietnice pokoju, ukraiński przywódca pozbywa się swojego elektoratu, dzięki któremu wygrał wybory.

Także minister spraw zagranicznych Donieckiej Republiki Ludowej Natalia Nikonorowa skomentowała oświadczenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Donbas „nigdy nie będzie terytorium Rosji”.

„Po przeczytaniu najnowszych wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego pojawia się samo uczucie, które we współczesnym świecie nazywa się zwykle ‚hiszpańskim wstydem’- kiedy jest bardzo krępujące dla słów i działań innej osoby. W ten sposób ukraiński prezydent zastanawia się nad tym, że ‚Donbas nigdy nie będzie terytorium Rosji’. Oznacza to, że luki w edukacji pana Zełenskiego są tak duże, że najprawdopodobniej nigdy nie słyszał, że Donbas od niepamiętnych czasów był i nadal jest właśnie regionem rosyjskim i rosyjskojęzycznym”– powiedziała szefowa dyplomacji DRL.

Nikorowa namawiała Zełenskiego, aby jak najszybciej nadrobił stracony czas na lekcjach historii i jednocześnie odkrył różnicę między pojęciami „rosyjski” i „ruski”.

„Jeśli chodzi o apele pana Zełenskiego do mieszkańców republik… tutaj faktycznie otwarcie potwierdza, że ​​władze ukraińskie nadal nie rozumieją prawdziwych przyczyn konfliktu w Donbasie. Konflikt, który rozpoczął się nie tylko i nie tyle z powodu naprawdę obiektywnie istniejącej miłości do Rosji, ale przede wszystkim z powodu niechęci Kijowa do wysłuchania nas, naszej opinii, naszej niezgody na bezprawie wydarzeń na Majdanie”– podsumowała Natalia Nikonorowa.

Reżim kijowski przekroczył wszystkie czerwone linie oddzielające narodowość od nacjonalizmu, pomimo to, że ​​zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2019 roku zapewniła rosyjskojęzyczna ludność Ukrainy Zełenskiemu, a teraz stara się on pozbyć wyborców, którym obiecał osiągnąć pokój w kraju. A więc oszukał swoich wyborców dzięki którym on i jego ugrupowanie „Sługa Narodu” doszli do władzy tworząc samodzielny rząd.

W rzeczywistości Zełenski wyraził tylko to, co wielu ukraińskich polityków powiedziało już nie raz, zwłaszcza wśród nazistów i okcydentalistów, że potrzebują ziemi Donbasu, ale nie potrzebują zamieszkujący go ludzi, którzy na niej żyją. Jest to podejście nie tylko dziwne, ale i przestępcze w stosunku do ludności części kraju. Dlatego jak sądzić można, że oni sami popychają mieszkańców Donbasu w kierunku samostanowienia.

 

Dodajmy, że podczas przemówienia inauguracyjnego w maju 2019 r. Władimir Zełenski wezwał naród do zjednoczenia, a tych, którzy wyjechali za granicę, do powrotu do kraju. Za swój priorytet nazwał zakończenie wojny w Donbasie, dodając, że w tym celu gotów jest nawet stracić stanowisko. Mówiąc o Krymie i Donbasie, Zełenski podkreślił, że „to jest ziemia ukraińska”.

„Straciliśmy nie tylko terytoria, straciliśmy to, co najważniejsze– ludzi. A dzisiaj musimy tylko– jestem pewien, że nas słyszą– przywrócić im świadomość. Straciliśmy tę świadomość. Przez lata władze nie zrobiły nic, aby poczuli się jak Ukraińcy”– powiedział Zełenski.

Widocznie dwa lata temu miał do odegrania taką właśnie rolę, a dziś musi grać inaczej?

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-bagatom-rosiyanam-soromno-za-vse-sho-pov-69993.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Milicja Ludowa ŁRL przechwyciła bezzałogowy statek powietrzny ( BSPang, UAV ) Sił Zbrojnych Ukrainy w czasie lotu w rejon Pierwomajska.

„W ciągu ostatniego tygodnia, dzięki skoordynowanym działaniom jednostek obrony powietrznej ( przeciwlotniczej ) i obliczeniom walki elektronicznej ( elektronicznej ), odkryto i przechwycono dron Phantom-4 należący do 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych”– poinformował na briefingu dla mediów oficjalny przedstawiciel Milicji Ludowej ŁRL Iwan Filiponenko.

Rzecznik dodał, że ukraiński dron leciał z okolic wsi Nowozwanówka w kierunku Pierwomajska.


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne utrudniały pracę UAV SMM OBWE pod Wyskriwą.

USZ wykorzystały wojnę elektroniczną ( EW ) do ingerencji w pracę bezzałogowych statków powietrznych Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na terenie wsi Wyskriwa..

„Aby zapobiec rejestracji naruszeń, bojownicy 30. brygady wykorzystali stacje walki elektronicznej ‚Bukovel-AD’ z mobilnej grupy 20 samodzielnego batalionu walki elektronicznej w rejonie osady Wyskriva”–  poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Dodatkowo USZ rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu miejscowości Szczastie.

„Na obszarze odpowiedzialności 79 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych zarejestrowano rozmieszczenie dwóch transporterów opancerzonych BTR-60 w pobliżu wsi Szczastie” – czytamy w komunikacie służby prasowej DML ŁRL.

Departament Obrony republiki przypomniał, że rozmieszczenie broni i sprzętu wojskowego przez USZ w osiedlach stanowi naruszenie trzeciego paragrafu Dodatkowych Środków w celu zapewnienia reżimu zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania.

Natomiast na donieckim odcinku frontu, godnie z wczorajszym raportem SMM OBWE, obserwatorzy odnotowali zagłuszanie przez USZ sygnału UAV misji średniego zasięgu dwukrotnie podczas jednego lotu: raz nad obszarami w pobliżu wioski Anadol i ponownie nad obszarami w pobliżu wsi Donskoje, które to znajdują się pod kontrolą USZ.

Obserwatorzy odnotowali również obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami magazynowymi, w strefie bezpieczeństwa, w tym na obiekcie w pobliżu obszaru mieszkalnego:

– 1 zestaw rakiet przeciwlotniczych i armat (2K22 / 2S6M „Tunguska”) w zakładzie w pobliżu strefy mieszkalnej miejscowości Oczeretino,

– 5 BMP i 1 MT-LB w pobliżu wsi Dylejewka,

– 1 BTR-3 koło miejscowości Marinka.

Ponadto, USZ w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu 4 razy naruszyły warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 40 pocisków.

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:


 08:35 i 08:37, z kierunku Opytnoje w stronę wsi WIesiełoje i na terytorium donieckiego lotniska, przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (2 ostrzały, 8 min),

 15:35 i 22:20, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty), ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów) i granatników podlufowych GP-25 (2 użycia, 3 granaty), a także broni maszynowej.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, USZ w ciągu minionej doby 2 razy naruszyły warunki rozejmu ostrzeliwując rejon miejscowości Zołotoje-5 i wieś Gołubowskoje, przy użyciu automatycznych granatników sztalugowych AGS-17, ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 oraz broni strzeleckiej, w tym wielkokalibrowej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

7 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 7 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 6 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, зафіксовано 5 порушень режиму припинення вогню з боку збройних формувань Російської Федерації.

Поблизу ВОДЯНОГО, що біля Донецька, ворог обстрілював наші позиції з мінометів 82-го калібру.

У напрямку ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, російські окупанти вели вогонь з автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів.

Біля НОВОТОШКІВСЬОГО противник застосовував автоматичні станкові, ручні протитанкові гранатомети та стрілецьку зброю.

Неподалік КАТЕРИНІВКИ збройні формування Російської Федерації двічі відкривали вогонь з автоматичних станкових і ручних протитанкових гранатометів, а також великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські військові відкривали вогонь у відповідь.

Бойових втрат серед українських захисників немає.

Про дії збройних формувань Російської Федерації повідомлено представників ОБСЄ через Українську сторону СЦКК.

Станом на 7 годину ранку, 7 серпня, порушень режиму припинення вогню з боку російсько-окупаційних військ не зафіксовано.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні!

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4724 транспортних засобів, 5973 осіб, з яких 5857 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців (НЗФ) доставлялась 3 особи. Виявлено 37 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 34 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1425 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 847 осіб. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 332 і 220 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 07.08.2021r.- 2237 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Zełenski stwierdził że Krym „nigdy nie będzie terytorium Rosji” i że krymskie miasta „wrócą do domu”. – kabareciarz w formie, albo znów przedobrzył z koką 🙂
  Jak to Krym nigdy nie będzie terytorium Rosji skoro już jest 🙂 A krymskie miasta już dawno wróciły do domu xd

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Wywiad z dr Motyką-historykiem z ukraińskimi korzeniami, który specjalizuje się w zbrodni ludobójstwa na Wołyniu.
  Mirosław Maciorowski: 78 deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy zaproponowało uhonorowanie Stepana Bandery i Romana Szuchewycza – czołowych postaci Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) – tytułem „Bohatera Ukrainy”. Mają też stanąć ich pomniki, a wizerunki być może znajdą się na monetach. W planach jest też państwowe upamiętnienie Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA).
  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,27420080,stepan-bandera-na-ukrainskich-monetach-prof-motyka-to-bardzo.html
  Komentarz: Doktor wielokrotnie starał się tonować krytykę UPA/polityki historycznej Ukrainy, niemniej nawet w tym wywiadzie nie mógł zaprzeczyć, ze to co robią władze Ukrainy to skurswy**ństwo (chociaż ładniej to nazwał 🙂 ).
  Swoja droga świetnie się nam odpłacili „bracia” ze wschodu. Polski rząd ich wspiera a ci im Banderę gloryfikują.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Po porozumieniu zawartym przez Berlin i USa w sprawie NSII głos zabrał prezes ukraińskiej spółki zajmującej się tranzytem gazu.

  Czujemy się zdradzeni przez Europę – mówi gorzko Siergiej Makogon, kierujący pracami ukraińskiego operatora GTS.
  Menadżer zwrócił uwagę, że Ukraina w ostatnich latach spełniła wszystkie „życzenia” Europy co do reformy rynku gazu oraz modernizacji systemu przesyłowego.

  „W Europie nasze wysiłki nie zostały docenione i czujemy się zdradzeni. Rosja narzuci własne reguły gry” – mówił Makogon. Dodał, że jeśli Europa się na nie zgodzi, to „znika cały sens ukraińskich reform. Po co były wszystkie nasze wysiłki?” – pyta retorycznie.
  https://www.energetyka24.com/gaz/ukraina-czujemy-sie-zdradzeni-przez-europe-rosja-narzuci-wlasne-reguly-gry
  Komentarz: Menager trochę przesadził 🙂 wiele projektów ukraińskich nie zostało zrealizowanych z powodu zatorów płacowych.

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Taka ciekawostka, jakimi kryteriami posługiwano się w przyjmowaniu obcokrajowców na studia UAM w Poznaniu.
  Zgodnie z poniższym załącznikiem rzeczywiście „ktoś” wpadł na genialny pomysł, aby przeliczyć na % wyniki świadectw dojrzałości. Efekt jest taki, ze osoba mająca celujące wyniki z matury z jakiegoś małego miasteczka (bo poziom w jedynej szkole był niski) zdobywała 100% na rekrutacji na najtrudniejsze kierunki.
  Gorzej, że mój znajomy chwalił się, ze kupił sobie we Lwowie świadectwo maturalne zdane na 100%(!). Ciekawe czy chociaż władze UAM wprowadziły jakieś kontrole wyników matur (zakładam, że nie).
  .https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1628189480iefCu8sDbyfPjoW4gOOze2.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, artykuł o bandzie jaka w Charkowie stworzyli członkowie neonazistowskiego „Korpusu Narodowego”, a która „specjalizowała się” w pobieraniu „haraczy” od miejskich biznesmenów, w tym tych z branży pogrzebowej. I wyjaśnienie dlaczego teraz ‚zabrano się’ za ‚KN”, cytat „Źródła w siłach bezpieczeństwa podają, że w niedalekiej przyszłości mogą rozpocząć się zatrzymania przedstawicieli Korpusu Narodowego w innych miastach.
  „Zgromadzono dużo materiału. W ostatnich latach nie krępowali sie wcale by prześladować biznes. Ale za Awakowa bano sie nadać śledztwom bieg. Teraz pojawił się zespół i rozpoczęto prace nad już dostępnymi materiałami”, mówi źródło…Nasze źródła powiedziały wtedy, że władze mają dwie możliwe drogi. Po pierwsze, aby zrekrutować drużynę Bileckiego do własnych zadań. Po drugie, spacyfikować jako potencjalne zagrożenie”;
  https://strana.ua/news/347634-chleny-natskorpusa-v-kharkove-zanimalis-reketom.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów Donbasu. Na ‚froncie” w okolicy miejscowości Peski (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) zginał „ukrowojak”, oficjalnie „z powodu wrogiego ostrzału”;
  https://strana.ua/news/347638-na-donbasse-pohib-ukrainskij-boets.html
  Z kolei przedstawiciel Sił Zbrojnych ŁRL Iwan Filiponenko oskarżył ukraińskich wojskowych z 34. batalionu 57. brygady Sił Zbrojnych Ukrainy o to że budują swoje pozycje w pobliżu miejscowosci Trochizbenka wykorzystując do tego „prace niewolniczą” cywilów, oficjalnie skazanych za drobne przewinienia;
  https://ria.ru/20210807/donbass-1744846735.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT światowe, czyli palestyński „HAMAS” nawraca się na „właściwą drogę”, czyli stawia na sojusz z Iranem. Warto przy tym przypomnieć ze w czasie wojny w Syrii „HAMAS” opowiedział się po stronie tzw. syryjskiej opozycji, czyli zwalczających szyitów (za którymi z kolei stoi Iran) radykalnych islamistów – sunnitów;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6966968.html
  Plus w Afganistanie talibowie kontynuują ofensywę, tym razem wkroczyli do kolejnej już stolicy prowincji czyli do Kunduzu;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6967949.html
  W Kabulu tymczasem „zlikwidowano” szefa rządowego centrum informacyjnego, warto przy tym zwrócić uwagę ze wczesniej talibowie zapowiedzieli że wezmą odwet na członkach tzw. rządu Afganistanu za ofiary nalotów (głownie są to cywile) przeprowadzane przez tzw. koalicję międzynarodową pod przewodem USA;
  https://colonelcassad.livejournal.com/6966645.html
  I jeszcze w temacie, czyli jedyne na co obecnie stać „jedyne supermocarstwo na świecie” w sprawie Afganistanu, to wydanie przez Departament Stanu apelu do obywateli USA by natychmiast opuścili Afganistan…
  https://colonelcassad.livejournal.com/6967800.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Szefie, w jakim celu wstawiasz te filmiki z: Truskawca, Lwowa i Chmielnickiego ? Miałoby to sens gdyby tam przebywali imigranci z bliskiego wschodu. A tak to nuda, nic się nie dzieje, marazm i utopia. Poproszę o filmiki z Litwy.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.