Wojna domowa na Ukrainie 09.08.2021r.- 2239 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 506.

Ukraińscy zawodowi patrioci znowu w akcji.

Ukraina przygotowuje się do masowego świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości, która rozpocznie się 24 sierpnia. Mimo wszystko minęło przecież 30 lat od uniezależnienia się Ukrainy od Rosji, od jej mieszkańców i od zdrowego rozsądku. Niewątpliwie ta niezależność jest bardzo warunkowa, ale prawdziwi patrioci, gotowi już popaść w świąteczne szaleństwo, po prostu nie zwracają uwagi na takie drobiazgi. Natomiast język, koszula haftowana, Bandera, z tego patriotyczni Ukraińcy mają powód do dumy, jest to powód do niewysłowionej radości.

Aby nie przyćmić tak ważnego święta wszelkiego rodzaju drobiazgami, rząd Ukrainy podjął przełomową decyzję- Wierchowna Rada zatwierdziła, a Zełenski podpisał ustawę nr. 5309, zmieniającą szereg ustaw Ukrainy. Główne zmiany dotyczą zamówień publicznych. Krótko mówiąc, ukraińscy ustawodawcy zwolnili z niektórych procedur przetargowych zakupy o wartości około stu miliardów hrywien, dotyczy to m.in. zakupów na obchody 30-lecia niepodległości Ukrainy. Zakupy te można realizować do 24 sierpnia, zgodnie z zatwierdzonym przez Radę Ministrów wykazem towarów, robót i usług.  

Dotyczy to wszelkiego rodzaju imprez „patriotycznych”, koncertów, pokazów sztucznych ogni, wystaw i innych bzdur za pomocą których ukraiński rząd postanowił pogratulować „niepodległym Ukraińcom”. Jednak wśród „wydarzeń patriotycznych” jest kilka projektów interesujących z punktu widzenia finansowego. 

Są to na przykład modernizacja i budowa sześciu lotnisk w Winnicy, Dnieprze, Odessie, Równem, Chersoniu i Zakarpaciu. Innym ważnym projektem jest linia kolejowa w stylu europejskim z Kijowa do Lwowa. Trudno odpowiedzieć na to, jak odnoszą się te konkretne wydatki do obchodów Święta Niepodległości, podobnie jak trudno sobie wyobrazić, że są w tym kraju organizacje, które będą miały czas na naprawę tak dużych obiektów za kilka miesięcy. Ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze, że po cichu możesz zawierać umowy z „właściwymi” organizacjami,   Nic się nie zmienia. Patriotyzm zawsze był bardzo dochodowym narzędziem dla ukraińskiego kierownictwa, przy pomocy którego oszukano i nadal oszukuje się miliony naiwnych obywateli. I choć wszyscy sądzą, że rząd po prostu postanowił uprościć procedurę przygotowania do „święta narodowego”, ktoś bardzo skutecznie pilnuje budżetu państwa. Aby było jasne, o co toczy się ta gra, to Ministerstwo Finansów Ukrainy oszacowało już koszt wydarzeń z okazji 30 rocznicy odzyskania niepodległości na ponad 5,4 mld hrywien. Jednak na samą uroczystość zostanie przeznaczonych tylko 100 mln hrywien, a pozostałe 5,3 mld hrywien zostanie przeznaczone na realizację „powiązanych projektów infrastrukturalnych”

Jak widać, jest to bardzo lukratywny patriotyzm…   Jednak chyba warto zauważyć, że ustawa, która została przyjęta w celu „przygotowania obchodów 30-lecia”, zawiera więcej informacji, które byłyby bardzo przydatne dla zwykłych Ukraińców.

 Kluczowym punktem nowej ustawy są zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, zgodnie z którymi podczas budowy Wielkiej Obwodnicy Kijowa nie będzie trzeba stosować procedur konkurencyjnych. Budowę Wielkiej Obwodnicy Kijowa szacuje się na 85 mld UAH. To ogromna kwota – około 3 miliardów dolarów, prawie 10% wszystkich środków na zamówienia publiczne na rok na Ukrainie. Wszystkie te pieniądze zostaną wydane z pominięciem przejrzystych procedur konkurencji, które mają na celu zminimalizowanie korupcji i zapewnienie uczciwej konkurencji.

  Zaskakujące jest to, że projekt ustawy nie wywołał gwałtownej reakcji „partnerów zachodnich” Ukrainy, którzy bardzo nerwowo reagują na wszelkie akty normatywne zawierające choćby pośrednią wzmiankę o możliwości wdrożenia schematów korupcyjnych. Najprawdopodobniej taki brak uwagi na zakrojone na dużą skalę niekontrolowane wydatki budżetowe na Ukrainie jest spowodowany przede wszystkim tym, że np. kontrakt na budowę obwodnicy Kijowa został już obiecany Amerykanom .   Nawet Ambasada USA pogratulowała ostatnio amerykańskiej korporacji Bechtel Corporation i Ukrawtodorowi podpisania odpowiedniego memorandum. 

Ogólnie rzecz biorąc, okradanie środków z budżetu Ukrainy jest sankcjonowane na „najwyższym szczeblu”, zalegalizowane przez Wierchowną Radę i rząd, dlatego też Zełenski może spokojnie spać, bo jak wiadomo „kruk krukowi oka nie wydziobie”.  I on sam w pocie czoła, przy wsparciu wierchuszki jego ugrupowania- „Sługi Narodu”- już o to mocno się stara.

Takie sytuacje we współczesnej Ukrainie już nikogo nie dziwią. Kraj chyli się ku upadkowi, a każdy, kto ma na to okazję, próbuje wyrwać sobie grubszy kawałek. To jest czyste. A jakże muszą być zaślepieni zwykli ludzie, gdy spod ich nosa po przez takie prostackie manipulacje są przywłaszczane naprawdę imponujące sumy? 

Jak to jest możliwe, że Ukraińcy nadal wierzą, że ludzie z wierchuszki państwa naprawdę budują dla nich szczęśliwą europejską przyszłość? Otóż, ta klika buduje przyszłość dla siebie i swoich bliskich, a pozostałą część społeczeństwa po prostu trzymają jak bezwolne manekiny, którym można wmówić wszystko i wszystko z nimi zrobić.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego donieckim odcinku, zgodnie z wczorajszym raportem SMM OBWE obserwatorzy odnotowali obecność sprzętu USZ poza wyznaczonymi obszarami składowania oraz w strefie bezpieczeństwa:

-1 system rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) na terenie obiektu w pobliżu osady Kalinowo,

-2 systemy rakiet przeciwlotniczych (9K33 „Osa”) na terenie obiektu w pobliżu wsi Kasjanówka,

-1 transporter opancerzony (BTR-70) na terenie obiektu w pobliżu osady Mirnoje,

-1 transporter opancerzony (BTR-80) w pobliżu wsi Klinowoje.

Poza tym, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu USZ 3 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego na terytorium DRL spadły 33 pociski.

Ostrzały prowadzone były wyłącznie w nocy na południowym odcinku frontu:

20:30, z kierunku Szirokino w stronę Bezimiennoje, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej,

21:00, ponownie z kierunku Szirokino, ale tym razem w stronę miejscowości Sachanka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (5 granatów) oraz automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów),


22:45, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów) oraz broni maszynowej.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu USZ 1 raz naruszyły warunki rozejmu, ostrzeliwując rejon miejscowości Zołotoje-5, przy użyciu systemu kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

9 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 9 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 8 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил, збройні формування Російської Федерації 4 рази порушили режим припинення вогню.

Поблизу СВІТЛОДАРСЬКА ворог обстрілював позиції українських захисників зі станкових протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

Біля ЗОЛОТОГО-4 російські окупанти вели вогонь з великокаліберних кулеметів.

Неподалік ШИРОКИНОГО збройні формування Російської Федерації обстрілювали наші позиції з ручних протитанкових і автоматичних станкових гранатометів.

У напрямку населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА противник вів вогонь з автоматичних станкових, ручних протитанкових гранатометів і великокаліберних кулеметів.

На обстріли російсько-окупаційних військ українські захисники відкривали вогонь у відповідь.

Бойових втрат серед військових Збройних Сил України немає.

Про всі факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ.

Станом на 7 годину ранку, 9 серпня, порушень режиму припинення вогню не зафіксовано.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! 

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 4686 транспортних засобів, 4764 особи, з яких 4521 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялась 1 особа. Виявлено 37 адміністративних правопорушень.

За вказаний період поліцейськими розкрито 15 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1216 осіб, на підконтрольну Україні територію прибуло 1181 осіб.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:

***

***


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 09.08.2021r.- 2239 dzień od nowego rozejmu.

 1. Szerzy się tymczasem „zdrada” wśród członków reprezentacji Ukrainy na zakończonych już Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. W obronie swojej koleżanki z reprezentacji, która „ośmieliła sie” dopuścić ‚haniebnej zdrady”, czyli ściskać z Rosjanką wystąpił „karateka” z Lwowa Stanisław Horuna który stwierdził m.in ze „Igrzyska to przyjaźń, zjednoczenie i szacunek bez względu na wszystko. Olimpiada udowadnia wszystkim jednoznacznie, że sport jest poza polityką! Na igrzyskach nie ma polityki! Jest duch sportu i zdrowa rywalizacja!”;
  https://strana.ua/news/347821-karatist-horuna-zastupilsja-za-sportsmenku-mohuchikh-kotoraja-sfotohrafirovalas-s-rossijankoj.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ambasador Wlk. Brytanii w Kijowie Melinda Simmons w udzielonym dla BBC wywiadzie stwierdziła m.in że Ukrainę czeka jeszcze „długa droga do członkostwa w NATO”. Według Simmons „Kijów musi przeprowadzić szereg reform instytucjonalnych”, a jak na razie nie widać na tym polu żadnych postępów. Kluczowe maja być reformy sądownictwa oraz sektora bezpieczeństwa;
  https://strana.ua/news/347826-melinda-simmons-schitaet-chto-ukraine-nuzhno-provesti-rjad-reform-dlja-popadanija-v-nato.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie „NS2”. Ambasador FR w Berlinie Siergiej Nieczajew poinformował że „umowa między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami w sprawie Nord Stream 2 nie wpłynie na tempo budowy i termin zakończenia budowy obiektu”. Dyplomata zapewnił także że „Prace budowlane są na końcowym etapie, do ich całkowitego zakończenia zostało już tylko kilka tygodni” oraz ze jest „wyłącznie komercyjną inicjatywą zainteresowanych firm, w tym pięciu dużych europejskich koncernów energetycznych – Uniper SE, Wintershall Dea, OMV, Shell i Engie”;
  https://korrespondent.net/world/4385327-v-rf-nazvaly-sroky-zavershenyia-stroytelstva-sp-2

  Polubione przez 2 ludzi

 4. Skandal z udziałem radnego miejskiego z frakcji „Batkiwszczyna” (Julii Tymoszenko) Mychajło Kowalczuka przedstawiajacego się jako „Weganin, osoba publiczna i dziennikarz”, który na swoim koncie na FB cytował…”Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Cytat „Führer pisze o sile słowa, jego wpływie na masy. Zwracając się do „próżnych skrybów” swoich czasów, Hitler oświadcza, że ​​wszystkie „wielkie przewroty” nigdy nie zostały dokonane przy pomocy pióra „literackich estetów i salonowych bohaterów”. Kierująca rola w rewolucjach i ruchach ludowych, według Hitlera, należała przede wszystkim do „magicznej mocy słowa mówionego” i „mocy gorącej namiętności”. Fragment zilustrował zdjeciem z kijowskiego majdanu…
  https://strana.ua/news/347934-deputat-kievskoho-horsoveta-kovalchuk-protsitiroval-v-fejsbuke-knihu-hitlera.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon który jeszcze rok temu spotkał się z Łukaszenką i przeprowadził z nim wywiad, a którego teraz Łukaszenka nazwał „łajdakiem którego powinni ukarać sami Ukraincy”, w „akcie zemsty” wypił na raz pół butelki podarowanej mu przez Łukaszenkę „żubrówki” (zagryzając sygnowanymi swoim nazwiskiem „piankami”) i wezwał Białorusinów do obalenia „despoty”;
  https://strana.ua/news/347943-hordon-otvetil-na-slova-lukashenko-na-press-konferentsii-9-avhusta-.html

  Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.