Wojna domowa na Ukrainie 10.08.2021r.- 2240 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 507.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył wczoraj, w roli najwyższego zwierzchnika USZ, podróż roboczą do obwodów mikołajowskiego i odeskiego.

Zełenski zapoznał się tam z pracą dowództwa połączonych sił Ukraińskich Sił Zbrojnych oraz nowo budowanymi obiektami infrastruktury wojskowej mającej jakoby ochronić samoistną przed dalszą agresją militarną wschodniego sąsiada. Podczas tego wyjazdu roboczego do obwodu Mikołajewskiego Zełenski uczestniczył w szkoleniu dowódczo-sztabowym z udziałem dowództwa połączonych sił i innych wojskowych organów dowodzenia i kontroli Ukraińskich Sił Zbrojnych z udziałem jednostek wojskowych i pododdziałów (ćwiczenia te mają trwać od 9 do 13 sierpnia).

W 235 Centrum Szkolenia wojskowego „Szeroki Łan” ukraiński prezydent zapoznał się z praktyczną pracą dowództwa połączonych sił USZ w zarządzaniu wspólnym dowodzeniem i kontrolą wojsk.

Prezydent obserwował, jak obrona powietrzna ćwiczyła odpieranie nalotu wroga, a lotnictwo wojskowe wspierało siły lądowe i zapewniało lądowanie desantu, które pozorowało desant na Półwysep Krymski. W manewrach wzięły udział samoloty myśliwskie, szturmowe, transportowe i bezzałogowe sił powietrznych , w szczególności bezzałogowe tureckie statki powietrzne Bajraktar.

Wołodymyr Zełenski obserwował także poczynania wojsk rakietowych i artylerii strzelających na żywo różnymi systemami artyleryjskimi, zwłaszcza reaktywnymi, w trakcie wspierania działań wojsk podczas prowadzonego hipotetycznego ataku.

Ponadto pomyślnie zakończono praktyczne strzelanie pododdziałów przeciwpancernych za pomocą systemów bezpośredniego ognia i rakiet „Javelin”, „Stugna” i „Korsar” na opancerzone cele wrogich sił wschodniego „agresora”.

Zełenskiemu zademonstrowano również, jak zmechanizowana brygada Wojsk Lądowych wyzwala osadę z rąk dywersantów i walczy z kontratakiem sił wroga.

Następnie Wołodymyr Zełenski zapoznał się z nowo wybudowanymi obiektami infrastrukturalnymi obozu wojskowego Ośrodka Szkolenia dla jednostek wojskowych „Szeroki Łan”.

Obóz wojskowy został zbudowany zgodnie ze standardami NATO i może pomieścić 2500 osób. W szczególności prezydent obejrzał baraki, boisko sportowe i stołówkę, z jadł także obiad razem z żołnierzami w tamtejszej kantynie.

Zapewne wizytacja ta, pomoże prezydentowi podjąć decyzję o wydaniu polecania odbicia zbrojnego Krymu i ataku na Donbas. Wyraźnie widać było, że jest bardzo zadowolony z jakości i profesjonalizmu wyszkolenia żołnierzy USZ oraz precyzji użycia sprzętu i broni, co jest dobrym prognostykiem przeprowadzenia skutecznej operacji i realizacji w ten sposób obiecywanego ostatnio przez Zełenskiego odzyskania Krymu z rąk wroga i zaprowadzenie „pokoju” w Donbasie.

Ja zaś w tym miejscy przypomnę pamiętne słowa „Giwiego”, który w trakcie kręcenia przez brytyjskiego dziennikarza Grahama Phillipsa filmu dokumentalnego po wyzwoleniu donieckiego lotniska został zapytany o to; „co teraz dalej będzie?”, „Giwi” lakonicznie odpowiedział; „Kijów!„.

I tak te zabawy zbanderyzowanych oszołomów w końcu się skończą.

https://www.president.gov.ua/ru/news/na-mikolayivshini-volodimir-zelenskij-sposterigav-za-masshta-70025

*

A tymczasem na froncie w Donbasie- na jego ługańskim docinku, ML ŁRL zgłosiła, że  wróg rozmieścił snajperów w rejonie Popasnej.

„Według naszego wywiadu w rejon Popasnej przybyły dwie grupy snajperskie z plutonu snajperskiego 24 samodzielnej brygady zmechanizowanej w celu przeprowadzenia prowokacji ogniowych”– poinformował wczoraj na odprawie dla mediów Iwan Filiponenko, oficer służby prasowej Milicji Ludowej ŁRL.

Rzecznik dodał, że w ten sposób dowództwo Grupy Operacyjno-Taktycznej „Północ” próbuje zdestabilizować sytuację i sprowokować obrońców ŁRL „do odwetu w celu przygotowania fałszywych historii o oskarżeniach republiki jakoby była winna za łamanie reżymu zawieszenia broni”.

„Pod tym względem nie wykluczamy zaostrzenia sytuacji, w tym w polu informacyjnym, które strona ukraińska wykorzysta we własnym interesie”– podsumował Filiponenko.


Poza tym, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły kolejne pojazdy opancerzone w pobliżu dzielnicy mieszkalnej w osiedlu miejskim Mirnaja Dolina w rejonie Popasniańskim.

„Na obszarze odpowiedzialności 24 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych zarejestrowano rozmieszczenie transportera opancerzonego BTR-60 i bojowego wozu opancerzonego w pobliżu osiedla mieszkaniowego we wsi Mirnaja Dolina”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.

Ponadto, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, USZ 4 razy naruszyły warunki rozejmu w wyniku czego an terytorium DRL spadło 35 pocisków, co spowodowało uszkodzenie  ściany kuchni letniej budynku mieszkalnego przy ul. Karnawalnaja nr. 74 znajdującego się na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja w dzielnicy Pietrowskiej w Doniecku:

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:

16:40, z kierunku Marinki w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskiej- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty) oraz broni maszynowej,

17:35, z kierunku Szirokina w stronę Bezimiennoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (3 granaty), automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (15 granatów) oraz broni maszynowej,

 19:20, z kierunku Nowoługańskoje w stronę miejscowości Bajrak- w rejonie Grłówki, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9,


23:20, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika sztalugowego AGS-17 (6 granatów), ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat) oraz broni maszynowej.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu USZ w dniu wczorajszym 3 razy naruszyły warunki zawieszenia broni, prowadząc ostrzał wsi Mołodieżnoje, Gołubowskoje i Kalinowo-Borszczewatoje, przy użyciu ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7, granatników podlufowych GP-25 i broni strzeleckiej. 

W wyniku wczorajszego wieczornego (19:28) ostrzału wsi Gołubowskoje przez USZ od strony jej pozycji w kontrolowanej przez Kijów osady Nowotoszkowskie, ranny został cywil. Ofiara, urodzona w 1966 roku, była hospitalizowana w Ługańskim Republikańskim Szpitalu Klinicznym z urazem wywołanym wybuchem miny, zamkniętym urazem czaszkowo-mózgowym, złamaną szczęką, stłuczonym nosem. 

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

1 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 10 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Російсько-окупаційні війська продовжують ігнорувати домовленості, досягнуті 22 липня 2020 року у рамках Тристоронньої контактної групи.

Від початку доби зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу населеного пункту ПІВДЕННЕ противник обстріляв позиції українських захисників зі станкових протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

Крім того, на ЛУГАНЩИНІ зафіксований проліт ворожого безпілотного літального апарату типу «Орлан-10» з перетином лінії розмежування.

Бойових втрат за поточну добу серед підрозділів Об’єднаних сил немає.

На обстріли збройних формувань Російської Федерації українські захисники відкрили вогонь у відповідь.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.

Зокрема, піротехнічні розрахунки ДСНС України розмінували понад 22 гектари території та передали на знищення 70 вибухонебезпечних предметів.

Українські військовослужбовці контролюють ситуацію в районі проведення операції Об’єднаних сил і дотримуються режиму припинення вогню.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


***

„Mężczyzna został następnie przekazany w ręce medyków i z uwagi na jego zachowanie, w asyście policjantów, został przewieziony do szpitala, a później trafił na SOR. Po około dwóch godzinach od przewiezienia do szpitala, dyżurny KPP w Lubinie został powiadomiony, że mężczyzna zmarł” – podała policja.

https://wydarzenia.interia.pl/wiadomosci-lokalne/news-lubin-posel-ujawnia-pismo-prokuratury-ws-smierci-34-latka,nId,5410319

***©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

60 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.08.2021r.- 2240 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli SZMONDAK, pardon miało być, Szewach Weiss okazuje łaskę. Cytat „Były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss odniósł się do kontrowersyjnej sprawy nowego prawa dotyczącego reprywatyzacji. Jak podkreślił, tę sprawę trzeba ostatecznie załatwić, niekoniecznie „wypędzając polskie rodziny”…
  https://wiadomosci.wp.pl/weiss-sprawe-reprywatyzacji-trzeba-zalatwic-6670626739808800a

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem kolejna „haniebna zdrada” na Ukrainie. Ukraiński portal „Strana.ua” ujawnia że obecny tzw. rzecznik językowy na Ukrainie „szczyry ukropatriota” Taras Kremin, zwany przez złośliwych „sprechenfuehrerem” od języka ukraińskiego, wspierał w wyborach prezydenckich na Ukrainie w 2010 roku…”tyrana” Janukowycza;
  https://strana.ua/news/347978-taras-kremin-rabotal-na-viktora-janukovicha-novyj-fakt-biohrafii-ombudsmena-i-reaktsija-sotssetej.html

  Polubione przez 1 osoba

 3. Awantury z reprezentantka Ukrainy w Tokio lekkoatletką Jarosławą Mahuczich ciąg dalszy. Byął członkini KPZR a następnie deputowana Rady najwyższej Ukrainy z frakcji banderowskiej „Swobody” Iryna Farion nazwała ją, za to ze objęła reprezentantkę Rosji, „ludzkim odpadem”;
  https://strana.ua/news/347984-farion-obozvala-olimpijskuju-prizerku-mahuchikh-biomusorom.html
  Z kolei kolega Mahuczich z reprezentacji Ukrainy zapasnik i jednoczesnie deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Sługa Narodu” Żan Beleniuk wystąpił w jej obronie tłumacząc jej zachowanie m.in młodym wiekiem i niedoświadczeniem w wystepach publicznych;
  https://strana.ua/news/347997-olimpijskij-chempion-belenjuk-zastupilsja-za-19-letnjuju-lehkoatletku-mahuchikh.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. W temacie NSII
  Za zaostrzeniem sankcji przeciw firmom związanym z budową gazociągu Nord Stream 2 opowiedział się we wtorek ukraiński wicepremier ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ołeksij Reznikow.
  Ponadto zaapelował o wprowadzenie wojsk USA na Ukrainę
  „To ważne, by poszerzyć pakiet bezpieczeństwa dla Ukrainy. W pierwszym rzędzie poprzez rozmieszczenie sił obrony przeciwlotniczej, nawet drogą rozlokowania jednostek amerykańskich. Nasze ustawodawstwo na to pozwala”
  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/ukraina-wicepremier-za-zaostrzeniem-sankcji-przeciw-firmom-budujacym-nord-stream-2,486496.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. A tymczasem na Ukrainie, jedna z osób zatrzymanych wcześniej pod zarzutem podłożenia ładunku wybuchowego w wyniku eksplozji którego w Kijowie śmierc poniósł dziennikarz Paweł Szeremeta, „weteranka ATO” Julia Kuzmenko powróciła do wykonywania swojej pracy w Centrum Kardiochirurgii i Kardiologii Dziecięcej. Stało się to po tym jak sąd kolejny już raz „złagodził” jej areszt, tym razem z „całodobowego aresztu domowego”, na „nocny areszt domowy”;
  https://strana.ua/news/348071-podozrevaja-v-ubijstve-sheremeta-julija-kuzmenko-vernulas-k-rabote-v-klinike.html

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Panika w ukraińskim resorcie obrony, ale tym razem nie wywołana „możliwością rosyjskiej inwazji”, a „pancerna ofensywą ze strony republik z Donbasu”. Cytat „Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że siły „ŁRL/DRL” podczas ćwiczeń dowódczo-sztabowych I i II „korpusu armii” ćwiczyły ofensywne działania pododdziałów czołgowych i zmotoryzowanych we współpracy z artylerią”;
  https://strana.ua/news/348047-v-minoborony-zajavili-chto-v-ldnr-trenirujut-soldat-dlja-tankovoho-nastuplenija.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o nagłej „ewakuacji” z FR jednej z bliskich współpracownic Nawalnego Lubow Sobol. Cytat „Podczas gdy przywódca opozycji Aleksiej Nawalny nadal siedzi w więzieniu , w życiu jego najsłynniejszej współpracownicy Lubow Sobol rozegrał się dramat miłosny…Na początku sierpnia sąd skazał Sobol, która jest prawnikiem w organizacji Nawalnego. Została uznana za winną podżegania opinii publicznej, jadąc na wiec w styczniu tego roku, w środku pandemii…Lubow Sobol została skazana na półtora roku ograniczenia wolności. W tym okresie nie wolno jej było opuszczać domu w nocy, chodzić na imprezy publiczne, podróżować poza obwód moskiewski, została wyznaczona do stawiania się w organach regulacyjnych trzy razy w miesiącu…Wszystko jednak co pisze Lubow Sobol zeszło na dalszy plan – teraz ma problemy osobiste. Współpracownica Nawalnego powiedziała, że rozwiodła się z mężem Siergiejem . Sobol powiedziała, że powodem było to, że ich ścieżki rozeszły się. I nadal będą w harmonii wychowywać córkę urodzoną w małżeństwie…W rzeczywistości rosyjskie media sugerują, że przyczyną rozwodu mogło być cudzołóstwo Sobol. W czerwcu na YouTube pojawił się film z ukrytej kamery…Na nagraniu widać, jak Lubow i mężczyzna (według niektórych źródeł, operator organizacji Nawalnego) leżą na łóżku w bieliźnie. Na stoliku obok – smakołyki na talerzu, szklanki, butelka” [filmik w linku];
  https://strana.ua/news/348010-ljubov-sobol-izmenila-muzhu-razvelas-i-pokinula-rossiju-chto-proiskhodit-v-zhizni-soratnitsy-navalnoho.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. I powrót na Ukrainę. Okazuje się że „podarunek” od Wlk. Brytanii dla ukraińskiej floty wojennej, czyli stare trałowce HMS Blyth i HMS Ramsey wygenerują dla niej koszty w wysokości nawet 100 mln dolarów. Obejmują one usunięcie usterek, remont wysłużonych jednostek, ich modernizację, dodatkowe wyposażenie oraz przeszkolenie kadry z ukraińskiej floty wojennej;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/6825149.html
  Dla zainteresowanych, oficjalne pożegnanie i spisanie obu jednostek ze służby w brtyjskiej flocie wojennej w porcie w Rosythe w Szkocji;
  https://www.forces.net/news/navy-vessels-hms-blyth-and-hms-ramsay-decommissioned-formal-ceremony

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Micheil Saakaszwili, obecnie przewodniczący Komitetu Wykonawczego Reform na Ukrainie przy Prezydencie Ukrainy poinformował że przymusowa „ukrainizacja” jakiej podlegają także ukraińscy urzędnicy doprowadziła do wzrostu korupcji. Według Saakaszwilego urzędnicy zamiast zadawać egzamin ze znajomości języka ukraińskiego by uzyskać specjalny certyfikat, wolą go sobie kupić „na lewo” płacąc od 200 do 2000 dolarów. Wymóg zdania egzaminu z języka ukraińskiego obejmuje 100 tys. ukraińskich urzedników którzy muszą to zrobić do końca tego roku.
  W odpowiedzi na oświadczenie Saakaszwilego Krajowa Komisja ds. Standardów Języka Ukraińskiego oskarżyła Saakaszwilego o rozpowszechnianie fałszywych informacji i złożyła na niego skargę do organów ścigania;
  https://strana.ua/news/348044-mikhail-saakashvili-zajavil-o-tom-chto-v-ukraine-nachali-torhovat-sertifikatami-o-znanii-ukrainskoho-jazyka-.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. o swojej dymisji dowiedział się z mediów, co – jak ocenił – „wiele mówi o pewnej kulturze politycznej, a może antykulturze politycznej, która w ostatnim czasie w naszym obozie zapanowała”.

  https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-jaroslaw-gowin-moja-dymisja-jest-de-facto-koncem-zjednoczone,nId,5412298

  Dodajmy, że chodzi tu o media rzekomo publiczne, bo de facto finansowane przez polskich podatników, a w rzeczywistości są to partyjne media obozu rządowego.

  Które oczywiście kłamią i manipulują, dokładnie tak samo jak w czasach PRL.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT w sprawie „ekologii” czyli spółka „KoBold Metals”, za którą stoją m.in. Jeff Bezos i Bill Gates znani ze swojego „proekologicznego nastawienia” i „użalania sie nad udręczona działaniami ludzi Ziemią” podpisała z Bluejay Mining umowę pozwalającą jej szukać (czytaj RABOWAĆ) na Grenlandii kluczowych metali stosowanych w autach elektrycznych;
  https://www.pb.pl/spolka-krezusow-poszuka-kluczowych-metali-na-grenlandii-1124208
  A tymczasem „ekoGrecia” ze Szwecji chyba po to by milczała w tej sprawie dostała sesje fotograficzną w ‚Vogue”;
  https://www.vogue.pl/a/greta-thunberg-na-okladce-pierwszego-numeru-vogue-scandinavia

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Niezły mają tupet.

  Ukraiński minister kultury i tamtejsze organizacje kombatanckie oskarżają władze Przemyśla i Polskę o nielegalne prace na ukraińskim cmentarzu wojskowym. Podawane są nieprawdziwe informacje o pracach na ukraińskiej nekropoli.
  https://uazmi.com/news/post/crFErc0HrVqKrRkI8QaKSQ
  Tymczasem, prace trwają, ale na działkach znajdujących się niedaleko placu gdzie udało się odszukać stary….węgierski cmentarz wojskowy. Organizacje z Węgier biorą aktywnie udział w poszukiwaniach i to pasjonaci z tego kraju nagłośnili temat.
  https://przemysl.naszemiasto.pl/prace-archeologiczne-na-cmentarzu-z-i-wojny-swiatowej-w/ar/c1-8403271
  Zastanawia ta nagonka władz Ukrainy. Oprócz prawdopodobnej niewiedzy/pomyłki możliwe są i inne powody. Po pierwsze często władze w Kijowie starają się swoich rodaków przekonać, że to Polska jest krajem gdzie niszczy się groby ukraińskie. Ma to być powód dla którego władze Ukrainy odpowiadają „sankcjami”: nie pozwalając na prowadzenie badań archeologicznych na Ukrainie-pochowania pomordowanych Polaków. Po drugie, pola na których przeprowadzane są prace były wykorzystywane jako… parking dla osób odwiedzających cmentarz ukraiński. Jeśli zostaną zabezpieczone groby Węgrów to darmowy parking zniknie.

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Uważam ,że w Polsce jest wysoka inflacja, niemniej nasz sąsiad bije kolejne rekordy
  Z opublikowanych przez Narodowy Bank Ukrainy danych wynika, ze inflacja na Ukrainie przekroczyła 10%(!).
  https://uazmi.com/news/post/fBLurMOQCCGEyb1MUu15tc
  A tu w przystępny sposób przedstawiono dlaczego władze w Kijowie ( i Polsce) chcą wysokiej inflacji i jak te zjawisko wpływa negatywnie na nasze zdolności finansowe.
  https://www.money.pl/gospodarka/nietrafione-prognozy-szefa-nbp-o-inflacji-komu-sluzy-ukryty-podatek-6670369502595616a.html

  Polubione przez 2 ludzi

 14. W temacie cmentarzy

  Fundacja Studio Wschód opublikowała w piątek nagranie z wizyty na polskim cmentarzu w Jampolu na Ukrainie. „Rozpoczęliśmy proces karczowania Jampola, w załączonym filmie są efekty po niespełna pierwszych 12 godzinach prac. Dwuletnia przerwa spowodowana obostrzeniami zaowocowała praktyczniejszym podejściem do organizacji pracy. Więcej sprzętu wysokiej jakości i pierwszego dnia przebiliśmy się od bramy do ruin kaplicy!” – informuje fundacja. Studio Wschód podkreśla, że na cmentarzu widać niestety działalność hien cmentarnych. „Próbowano wyrwać metalowe elementy z kilkuset letnich pomników” – podkreślono.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polski-cmentarz-w-jampolu-na-ukrainie-rozbite-pomniki-i-rozkopane-groby-video-foto/
  Komentarz: Mam takie przekonanie, że obecna nagonka na prace archeologiczne w Przemyślu jest spowodowana tym, ze pewne osoby chcą odwrócić uwagę (zrównać?) bezczeszczenie polskich grobów z pracami ekspertów.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.