Wojna domowa na Ukrainie 17.08.2021r.- 2247 dzień od nowego rozejmu.


„Niemy krzyk”– dzień 514.

Prezydent USA Joe Biden mianował Amosa Hochsteina swojego byłego bliskiego doradcę i byłego specjalnego wysłannika departamentu stanu ds. międzynarodowych kwestii energetycznych na stanowisko specjalnego wysłannika USA ds. gazociągu Nord Stream 2,

Dokończenie budowy drugiej nitki bałtyckiego rurociągu gazowego jest już przesądzone, a tymczasem Biały Dom powołuje swojego specjalnego przedstawiciela ds. Nord Stream 2.

Powołanie Amosa Hochsteina, który wcześniej zdecydowanie sprzeciwiał się budowie gazociągu, oznacza, że ​​może on „aktywnie poszukiwać skutecznej strategii” Stanów Zjednoczonych w sprawie Nord Stream 2.

Hochstein zajmie się również wcześniej osiągniętym porozumieniem USA-Niemcy w tej sprawie.Oba kraje stwierdziły, że w interesie Ukrainy i Unii leży kontynuacji tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 2024 r.

Berlin zobowiązał się do wykorzystania wszelkich dostępnych działań w celu ułatwienia przedłużenia do 10 lat umowy o tranzycie gazu między Ukrainą a Rosją. W tym do powołania specjalnego wysłannika do wsparcia tych negocjacji, które mają rozpocząć się nie później niż 1 września 2021 r. Niemcy zobowiązały się też do nałożenia sankcji na Rosję, jeśli użyje ona surowców energetycznych jako „broni” przeciwko krajom europejskim.

Tak więc, w sytuacji gdy za kilka tygodni zostanie zakończona budowa Nord Stream 2, na co już żadnego wpływu nie będą miały Stany Zjednoczone, Waszyngton zajął się nowym problemem, czyli kontrolą tego aby rosyjsko-niemiecki gazociąg nie był wykorzystywany jako skuteczne narzędzie nacisków politycznych w ramach polityki zagranicznej FR. Czy to się uda?

Pewnie tak samo jak bardzo droga próba pokonania Talibów w Afganistanie…….

Dodam, że jeszcze na początku sierpnia Siergiej Nieczajew ambasador Rosji w Niemczech oficjalnie potwierdził, iż do zakończenia budowy gazociągu Nord Stream-2 zostało już tylko „kilka tygodni”, a więc obecnie jest on już praktycznie na ukończeniu. Jednocześnie rosyjski ambasador zastrzegł, że porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami nie będzie miało wpływu na tempo prac i ich dokończenie.

„Zakładamy, że niemiecko-amerykańskie porozumienie nie wpłynie na tempo budowy i termin zakończenia Nord Stream 2. Prace budowlane są na końcowym etapie, do ich całkowitego zakończenia zostało już tylko kilka tygodni”– poinformował Nieczajew w wywiadzie dla rosyjskiej gazety Izwiestia, dodając, że umowa między Waszyngtonem a Berlinem w sprawie kończonej właśnie budowy nowego gazociągu bałtyckiego, „nie wiąże się z konkretnymi zobowiązaniami wobec Rosji”.

„Przede wszystkim konieczne jest doprecyzowanie terminologii. USA i Niemcy nie zawarły porozumienia w sprawie Nord Stream 2. To (jest tylko- dopisek mój) wspólne oświadczenie, które nie jest dokumentem prawnie wiążącym dla sygnatariuszy”– stwierdził Siergiej Nieczajew.

A więc, mamy odczynienia z kolejnym blamażem obecnej administracji amerykańskiej.

*

A tymczasem, na froncie w Donbasie- na jego ługańskim odcinku, Ukraińskie Siły Zbrojne rozmieściły pojazdy opancerzone w pobliżu osiedla miejskiego Nowotoszkowskoje, w rejonie popasjańskim.

„Na obszarze odpowiedzialności 57 brygady Ukraińskich Sił Zbrojnych odnotowano rozmieszczenie dwóch bojowych wozów opancerzonych w pobliżu wsi Nowotoszkowskoje”– poinformowała służba prasowa Dowództwa Milicji Ludowej ŁRL.


Poza tym, żołnierze Milicji Ludowej ŁRL, w odpowiedzi na ostrzał prowadzony ze strony Ukraińskich Sił Zbrojnych, otworzyli ogień na pozycje bojowe USZ przy użyciu broni, której nie zabraniają porozumienia mińskie.

Jak już informowałem we wczorajszej relacji, USZ w ciągu poprzedniej doby trzy razy naruszyły „reżim milczenia” na obszarze odpowiedzialności ŁRL. Ostrzelano tereny Zolotoje-5 i wieś Łozowoje.

„Ze względu na brak odpowiedniej reakcji strony ukraińskiej na mechanizm koordynacyjny, w który się zaangażowaliśmy, przewidziany w ustępie ‚e’ środków mających na celu wzmocnienie reżimu zawieszenia broni, kierowany rozkazem Naczelnego Dowódcy Milicji Ludowej ŁRL, w celu stłumienia działalności ogniowej wroga, która zagraża życiu ludności cywilnej i personelu wojskowego, Milicja Ludowa została zmuszona do przeprowadzenia ostrzału”– poinformowała służba prasowa departamentu resortu obrony ŁRL.

Departament Obrony ŁRL dodał, że obecnie „ustala się straty wśród żołnierzy ukraińskich”. Według moich ustaleń został zabity jeden ukraiński żołnierz i kilku odniosło rany.

Natomiast na donieckim odcinku frontu w ciągu minionej doby (licząc od godziny 03:00 do 03:00 w dniu następnym) USZ 5 razy naruszały warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 46 pocisków.

Ostrzały przeprowadzono w następujących godzinach:


08:30 i 20:05, z kierunku Wodianoje w stronę Leninskoje- na południowym odcinku frontu, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów), ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) oraz ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej,

10:28 i 01:59, z kierunku Piasków w stronę donieckiego lotniska i miejscowości Spartakus- na obrzeżach Doniecka, przy użyciu ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 (4 granaty) i moździerza kaliber 120 mm (18 min),

20:30, z kierunku miejscowości Metalist (ukr.- Травневое) w stronę Gołmowskiego- w rejonie Gorłówki, przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (5 min).

 

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, USZ 4 razy w ciągu minionej doby naruszyły warunki rozejmu.

Ostrzelano obszar Zołotoje-5, przy użyciu moździerzy 120 mm, systemu kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR , ciężkiego granatnika przeciwpancernego SPG-9 i broni strzeleckiej.

*

Poniżej jeszcze raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних силп/Joint forces operation.

8 min.


Ранкове зведення щодо ситуації в районі проведення операції Об’єднаних сил станом на 7.00 17 серпня 2021 року.


Сала Україні!

Протягом минулої доби, 16 серпня, в районі проведення операції Об’єднаних сил збройні формування Російської Федерації 5 разів порушили режим припинення вогню.

Біля ЗОЛОТОГО-4 російські найманці відкривали вогонь з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Неподалік ШИРОКИНОГО ворог обстрілював українські позиції зі станкових протитанкових і ручних протитанкових гранатометів, а також стрілецької зброї.

В районі ВОДЯНОГО, що на Приазов’ї, окупанти вели вогонь з ручних протитанкових гранатометів і стрілецької зброї.

У напрямку НОВОМИХАЙЛІВКИ збройні формування Російської Федерації обстрілювали наші позиції з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

Поблизу ПРИЧЕПИЛІВКИ російські найманці вели вогонь з великокаліберних кулеметів і стрілецької зброї.

В результаті ворожих обстрілів один військовий отримав вогнепальне поранення несумісне з життям.Командування Об’єднаних сил висловлює щирі співчуття рідним і близьким загиблого.

Станом на 7 годину ранку, 17 серпня, з боку російсько-окупаційних військ зафіксовано 2 порушення режиму припинення вогню.

Поблизу ПРИЧЕПИЛІВКИ противник обстріляв наші позиції зі стрілецької зброї.

В напрямку населеного пункту ВОДЯНЕ, що біля Донецька, збройні формування Російської-Федерації застосували міномети 120-го калібру.

На обстріли ворога підрозділи Об’єднаних сил відкривали вогонь у відповідь.

За поточну добу бойових втрат серед українських захисників немає.

Про факти порушень з боку російсько-окупаційних військ Українська сторона СЦКК повідомила представників Місії ОБСЄ, застосувавши встановлений координаційний механізм.

Українські воїни контролюють ситуацію в районі проведення Операції об’єднаних сил з відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Сала Україні! 

ПІДСУМКИ ЗА МИНУЛУ ДОБУ.

У районі проведення операції Об’єднаних сил виконують завдання й інші складові сил оборони.Впродовж доби підрозділами поліції зведених загонів перевірено 3818 транспортних засоби, 4300 осіб, з яких 4206 по Інформаційному центру. До територіальних підрозділів на причетність до Збройних формувань Російської федерації та її найманців доставлялось 1 особа. Виявлено 43 адміністративних правопорушення.

За вказаний період поліцейськими розкрито 28 злочинів.

Минулої доби через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Станиця Луганська» на тимчасово окуповану територію України прослідувало 1174 особи, на підконтрольну Україні територію прибула 1391 особа. А через контрольний пункт в’їзду-виїзду «Новотроїцьке» – 398 та 324 відповідно.

Сала Україні! ᛋᛋ

https://www.facebook.com/pressjfo.news/

***


Na zakończenie kilka aktualnych filmów:


******


©Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. 

Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.08.2021r.- 2247 dzień od nowego rozejmu.

 1. Autor kieruje „ostrzeżenia” do władz Kijowa, aby nie zawierały żadnych kompromisów w rozwiązaniu sytuacji w Donbasie i tranzycie gazu do Europy.
  W przeciwnym razie Zełenski polityk bez dyplomatycznego doświadczenia zostanie po prostu ,,rozjechany” . doradza poczęstować Merkel herbatką i ciasteczkiem i ją ,,spławić” a skoncentrować się na wizycie u Bidena w Waszyngtonie.

  *********.

  Glavred (Ukraina):
  Merkel przyniesie ultimatum Putina na Ukrainę
  Sytuacja na Ukrainie
  17.08.2021
  Taras Zagorodny

  ——–.

  Ukrainie obiecano pewien minimalny tranzyt gazu przez Ukrainę, ale bez żadnych gwarancji iw zamian za formułę Steinmeiera w rosyjskiej interpretacji.

  Wizyta Angeli Merkel na Ukrainie jest w istocie koordynacją stanowisk w interesie Rosji i Niemiec. Po bezczelnej wizycie [Merkel] w Rosji przed jej wizytą na Ukrainie, władze [Kijów] będą musiały zrozumieć, że wykonują wolę Rosjan.

  W związku z tym Merkel przedstawi propozycje, które będą wyglądać jak ultimatum. Najprawdopodobniej obieca się nam pewne teoretyczne minimum tranzytu gazu przez Ukrainę, ale bez żadnych gwarancji iw zamian za formułę Steinmeiera w interpretacji rosyjskiej. Nie jest wykluczone, że poruszona zostanie również kwestia wody na Krymie i innych rzeczy, które przede wszystkim interesują Federację Rosyjską.
  (…)
  Czytaj dalej:
  https://opinions.glavred.info/merkel-privezet-v-ukrainu-ultimatumy-ot-putina-10295823.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Kolejne OT o Afganistanie. Pojawiły się kolejne informacje na temat ucieczki „prezydenta” Afganistanu (z łaski USA) Ashrafa Ghani, cytat „Ghani po cichu opuścił rozległy pałac prezydencki z małą koterią powierników – i nawet nie powiedział innym przywódcom politycznym, którzy negocjowali pokojową zmianę władzy z talibami, że zmierza wyjeżdżać”;
  https://apnews.com/article/race-and-ethnicity-2901e54d6268341d3caf936fef6313db
  Rzecznik Pentagonu John Kirby próbuje ratować „honor” USA i obiecuje że strona amerykańska nie porzuci swoich „afgańskich pomocników” i postara sie zwiększyć tempo ich „ewakuacji” do 5000 osób dziennie;
  https://interfax.com.ua/news/general/762081.html
  A tak maja wyglądać wnętrza odlatających z Kabulu amerykańskich samolotów wojskowych;

  https://www.defenseone.com/policy/2021/08/inside-reach-871-us-c-17-packed-640-people-trying-escape-taliban/184563/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I powrót na Ukrainę. Ukromedia poinformowały o kolejnym skandalu z handlem dziećmi w który zamieszana była jedna z klinik w Kijowie. Ma ona od ponad dwóch lat sprzedawać dzieci (w sumie 13 noworodków) pod pozorem macierzyństwa zastępczego. Cytat „Organizatorem programu był kierownik kliniki. Klientów przywozili do niego cudzoziemcy. Każdy, kto chciał otrzymać dziecko, musiał zapłacić około 70 tysięcy dolarów. Potem fikcyjnie poślubił Ukrainkę. Pseudopara udawała się razem do kliniki, rzekomo w celu uzyskania usług macierzyństwa zastępczego”;
  https://kiev.strana.ua/349033-v-kieve-klinika-torhovala-novorozhdennymi-detmi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT ukraińsko – afgańskie. Ukromedia informuja że na lotnisku w Kabulu „utknęła” grupa 12 ukraińskich wojskowych. Ich bliscy próbują się z nimi skontaktować poprzez ukraińskie placówki dyplomatyczne. Cytat „Talibowie odwiedzili Ukraińców w bazie. Na szczęście wszystko odbyło się bez bicia i okrucieństwa. Terroryści zabrali chłopakom całą broń i ostrzegli ich, aby nie rozrabiali, bo w przeciwnym razie zaczną z nimi postepować „inaczej”;
  https://24tv.ua/ru/ob-jevakuacii-dazhe-ne-slyshali-iz-kabula-pytajutsja-vyehat-12_n1714363
  I taka ciekawostka, co to za ‚wojskowi” mogą być. Wczoraj w internecie pojawił sie filmik na którym słychać osoby mówiace po rosyjsku i ukraińsku komentujące uwalnianie przez talibów więźniów z więzienia które mieli ochraniać;
  https://strana.ua/news/348994-video-iz-afhanistana-kak-russkie-i-ukraintsy-iz-chvk-nabljudajut-zakhvat-tjurmy-talibami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejne informacje na temat śmierci burmistrza Krzywego Rogu Konstantyna Pawłowa. Cytat „Internauci znaleźli rozbieżność w opublikowanych zdjęciach i filmach z miejsca śmierci…Tak więc w filmach opublikowanych w sieci, które rzekomo utrwalają ostatnie minuty życia Pawłowa, wyraźnie widać, że chodzi po domu w kapciach na bosych stopach. Ale na pośmiertnym zdjęciu z ciałem Pawłowa ma na nogach czarne skarpetki. Policja nie skomentowała jeszcze tego ciekawego faktu, ale poinformowała, że ​​nie wie, w jaki sposób wideo z ostatnimi minutami życia burmistrza trafiło do Internetu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4388001-na-vydeo-y-foto-s-mesta-hybely-mera-kryvoho-roha-nashly-nesostykovku

  Polubione przez 4 ludzi

 6. RUSSTRAT

  Rosja i Chiny mają te same cele w Afganistanie
  Moskwa i Pekin będą działać razem
  17 sierpnia 2021.

  🔸 Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział, że Rosja i ChRL muszą chronić swoje uzasadnione interesy w Afganistanie i pomóc talibom wziąć odpowiedzialność za państwo.

  Dobrą sugestią jest współpraca. W ten sposób można osiągnąć pożądane cele.
  I to samo dotyczy Rosji i Chin.
  Terytorium Afganistanu nie powinno być wykorzystywane jako baza do ataków na sąsiednie kraje.
  Chiny i Rosja powinny również współpracować w tej sprawie z Pakistanem i Iranem.

  Propozycja przejęcia odpowiedzialności zakłada skuteczną kontrolę terytorium Afganistanu przez talibów w celu zapewnienia pokojowego współistnienia z sąsiednimi krajami.

  Cokolwiek prezydent USA Joe Biden powie o niezależnym wyborze narodu afgańskiego, Waszyngton z pewnością spróbuje użyć islamskiego fundamentalizmu przeciwko Chinom, Tadżykistanowi, Kirgistanowi, Uzbekistanowi, Turkmenistanu i samej Rosji.

  https://russtrat.ru/news/17-avgusta-2021-1344-5577

  Komentarz:
  No i ujawnił się nam główny sponsor Talibanu.
  Znudziło im się siedzieć nad brzegiem rzeki
  czekając, aż trupy wrogów spłyną z prądem.

  Skoro USA wypowiedziało im wojnę, to ruszyli do ataku
  i używając talibów wycisnęli ów wrzód na swej dupie
  czyli Jankesów i ich kompradorów, nie dając im szans
  na jakąkolwiek formę rządów przejściowych.

  Teraz ruszą z budową ropociągów i gazociągów z Iranu.
  Kuszą Rosję spokojem na granicach, bo kontroluje Syrię
  oraz Iran, bo ma wpływ na Irak ( tam też zrobią USA Exchodus )
  bo zbudować chcą: One Belt, One Road nad Morze Sródziemne

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT w sprawie Białorusi. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ‚Romuś” Protasewicz „odpalił” nowy kanał na „Telegramie”. Oczywiscie teraz będzie to kanał z „linią polityczną” zgodną z tą wytyczyną przez „Ojczulka Białorusinów” 🙂 Poinformował również że oprócz niego „na słuszną drogę” przeszło jeszcze 100 „opozycjonistów” którzy w nagrode wkrótce mają opuścić areszty;
  https://strana.ua/news/349109-roman-protasevich-sozdal-novyj-telehram-kanal.html
  A tymczasem pojawił sie „njus” o tym że polski „LOT” wznowił sprzedaż biletów na loty pasażerskie do białoruskiego Mińska, które mają ruszyć 1 października tego roku;
  https://strana.ua/news/349113-polsha-vozobnovila-polety-iz-varshavy-v-minsk-posle-posadki-samoleta-s-protasevichem.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Ciąg dalszy sprawy 12 ukraińskich ‚wojskowych” którzy do tej pory przebywają na terytorium Afganistanu. Nie są to żadni ‚wojskowi”, ani „najemnicy”, a według ich tłumaczeń „pracownicy firmy ochroniarskiej”. Mieli oni „ochraniać” więzienie w którym przetrzymywano przeciwników proamerykańskich władz. Mają sie wśród nich znajdować „weterani ATO”, a jeden z nich nosi koszulkę z „mottem” ukraińskiej 44 Brygady Artylerii;
  https://kp.ua/politics/702889-ukrayntsy-yz-skandalnoho-rolyka-v-afhanystane-my-ne-naemnyky-chvk-a-rabotaem-v-okhrannoi-kompanyy

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jest to więzienie i jednocześnie amerykańska baza wojskowa……reszta się zgadza.

   Pozostawiono ich na pastwę losu nic nie gwarantując. Z tego co mi na chwilę obecną wiadomo, to nawet kończy się im żywność i woda.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Ukraińcy tradycyjnie już zgodnie ze swym powołaniem, czy to Niemcom, czy też Amerykanom,
    zawsze się wysługują okupantom za strażników w więzieniach i w obozach koncentracyjnych

    Polubione przez 3 ludzi

    • Bo tylko do tego się nadają……..poza oczywiście zabijaniem ciężarnych kobiet, starców i dzieci,

     Dobrzy też są w pilnowaniu aby nikt nie wywinął się od wizyty w komorach gazowych.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 1 osoba

 9. Kolejne informacje na temat śmierci burmistrza Krzywego Rogu. Jedna z radnych miejskich z Krzywego Rogu poinformowała o tym że na ciele burmistrza „znaleziono obrażenia ciała, podobne do śladów pobicia”. Cytat „Wyjaśniła, że ​​obecny rząd może być zamieszany w śmierć Konstantyna Pawłowa.„Obecny rząd nie zaakceptował zwycięstwa Pawłowa w wyborach burmistrza. To był dla nich szok i cios. Nie mogę powiedzieć na pewno, kto to zrobił. Ale wyobraźcie sobie: Krzywy Róg jest miastem prezydenta, a nie wygrywa człowiek prezydenta. To znaczy że ludzie zaufali lokalnym władzom a rozczarowali się zwierzchnią. Dla nich [czyli władz] to nóż w serce”…Ponadto dodała, że ​​po śmierci Pawłowa funkcjonariusze organów ścigania nie ujawnili szczegółów dotyczących obrażeń ciała zmarłego burmistrza. Co jej zdaniem wygląda podejrzanie”;
  https://strana.ua/news/349143-na-tele-pohibsheho-mera-krivoho-roha-pavlova-nashli-sledy-izbienija-i-uvechja.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.